'Gerard Nijboer lieeft geen zorgen Éieer over vorm hoogspringer zit bij het wereldrecord Johan Antheunisse DE MARATHONS VAN NIJBOER IK KACHEL MAAR EEN EINDJE AAN PZC/sP°rt Xl^ARKOERS ERG ZWAAR WK atletiek 1983 Helsinki Ranglijst DDY ANNYS ZONDAG BIJ DE FAVORIETEN Middelburgse atleet wil weer strijd maken IIIPAG 12 AUGUSTUS 1983 17 J- elSINKI (GPD) „Vorige week zijn er nogal wat gekke jooj lichten verschenen als zou ik een longaandoening hebben, aardoor zou ik ook enkele dagen later naar Helsinki srtrekken. Ik ben gewoon op de afgesproken tijd hier oc* ingekomen. Helemaal klaar om zondag fit aan de marathon beginnen' het woord Gerard Nijboer, na Rob Druppers de tweede roef die Nederland in dit YVK-atletiektoernooi heeft. Kort na zilveren race van Rob Druppers dook Nijboer even in de °er;; itacomben op om de Utrechter te feliciteren. Ge 0 if016 witte pet en vrijetijdskle- vierende Gerard Nijboer. Hij geeft toe ii; ng maakten hem voor de buiten- zich in de afgelopen weken wel eens U icht haast onherkenbaar. Onder die zorgen te hebben gemaakt over die RisiCO* S t een afgetraind gelaat en in die vorm, die topvorm die in Helsinki éjetljdskleding een iets magerder nodig is. (li ïorden Schaam. Ik heb wel eens vaker een verkoud- eioL- ie.:; n nu Vernet, noodgedwongen voor een pe- nicillmekuur. „Bij mij zette de ver koudheid zich door Het werd bijna een kaakholte-ontsteking. Ik had geen keus. Vorige week donderdag liep de kuur af Ik heb dus weinig tempowerk kunnen doen. Wel rustig doorgetraind. Het enige wat ik kan zeggen is dat ik goed uitgerust aan de start kom", aldus de aankomend arts. die op grond van zijn marathonresul taat van eind vorig jaar in Eugene (2.13.481 en zijn goede prestatie tijdens de 30-kilometerinterland in Dor drecht medio juni werd verkozen voor Helsinki. urorden lichaam. oor de redelijk zware verkoudheid heid. maar die gaat altijd binnen de eik toch heb gehad en die zo n week twee weken over. Nu duurde het lan- dne heeft geduurd ben ik twee kilo ger Je weet datje risico's neemt als je ie-,-allen De weegschaal geeft nu 68 blijft doortrainen. Het andere alterna- oaan Geen probleem, vind ik. Het tief was het gebruik van medicijnen", tagrijkste is dat ik hier in gcede Gerard Nijboer koos voor het eerste, m gearriveerd ben", aldus de in de de tweede Nederlandse marathonlo per in Helsinki, de Nijmegenaar Rudie rond ekna Helsinki zijn 28e verjaardag m di na HELSINKI Op de rustdag van de wereldkampioenschappen atle- liek in Helsinki heeft de interna- lionale vakbond voor lopers en ggeïü loopsters bij monde van de Ameri- vierfi feaanse Jacqueline Hansen ver klaard alles in het werk te stellen •an ij om voor de dames op de Olympi sche Spelen in Los Angeles ook een rijf en tien kilometer op het pro- pamma te krijgen. Hansen zei. dat de bond in ieder geval de zaak zal liveI aankaarten bij het hoge gerechts- Toe kof van de staat Californiè. ïelfts Jet organisatiecomité van de llympische Spelen is een commer- leel gerichte maatschappij, die issinHnoet gehoorzamen aan de Califor- ïxvef! iscne wetten. In die wetten komt zal ij ieel duidelijk tot uiting dat de rechten van de vrouw gelijk zijn aan die van de man. Op die gron den gaan wij procederen aldus Hansen De Amerikaanse advocate werd tij dens haar verklaring bijgestaan door Grete Waitz en Mary Decker, de wereldkampioenes op de mara thon en 3000 meter De IAAF overweegt in de toekomst aan het damesprogramma van de Olympische Spelen een 10.000 me ter toe te voegen, maar denkt daar bij aan Seoel 1988. niet aan volgend jaar in Los Angeles. Daarnaast heeft de- IAAF geen plannen tot invoering van de vijf kilometer over te gaan. omdat men de 3000 meter wil handhaven. [De damestop in Helsinki hield zich gisteren bezig met de komende Spelen to Los Angeles. Mary Decker (goud op de drie kilometer en Grete Waitz 'die de marathon winbespreken dc eisen van de vakbond. De dames van BW <fe lange afstand willen een vijf en een tien kilometer op het programma. Na Dordrecht begon voor beiden een erg moeilijke periode. Zeker voor de bewust risico's nemende Gerard Nij boer. Hij heeft de naam als geen ander pijn te kunnen lijden. De in het Drentse Uffelte wonende Daventria- atleet calculeert dat in. Hij weet dat atletiek op dit niveau betekent dat je niet anders-doet dan een koorddan ser, balanceren op een heel dunne draad. Een heel klein foutje en je valt diep, heel diep. „In de laatste zes weken heb ik mijn tranmgsprogramma van 220 kilome ter per week kunnen afwerken, inclu sief snelheidswerk en heuveltrairung op de Holterberg. Daarnaast om snel heid op te doen. verschillende wed strijdjes. Maar vraag me niet wat dat me allemaal heeft gekost" „Tijdens die training heb ik erg veel moeten afzien om toch aan die kilo meters te komen Het gebeurde dat ik soms vrijwel stil moest staan om uit te hoesten. Enkele dagen heb ik ook helemaal geen stem gehad. Maar ik ben erdoorheen gekomen De ver koudheid verdween in plaats van dat deze verergerde. Voor hetzelfde geld krijg je angina of zo Nog een uitspraak van Gerard Nij boer: „Als je me zag, ik was net een ziek vogeltje. Ik dacht: Gerard jonge, je loopt nooit meer. Je zult altijd blijven strompelen". Een uitspraak die hij eind '81 deed in Athene, bijna een jaar vóór de Europese kampioen schappen. De KNAU was toen op het goede idee gekomen om hem en vriendin Carry naar Griekenland te sturen, waar de nog zwaargeblessccr- de Gerard Nijboer tussen Marathon en Athene een heel klein stukje pro beerde te lopen. Toch was Gerard Nijboer op tijd ge reed voor die EK. waar hij voor de tweede maal hard toesloeg In een marathon, die hij nog steeds als zwaarste ervaart vanwege die hitte, de koolmonoxyde en de vraag die almaar door hem heen speelde, waar blijft de concurrentie? De concurren tie die het even moeilijk had en met kon aanhaken. Dan nu Helsinki, waar de Nederland se atleet, die toch wordt gezien als een van de favorieten, voor zijn eerste echt mondiale gevecht staat na de Europese titelstrijd en het olympisch toernooi van Moskou dat vanwege de boycot aan topniveau had ingeboet. Voor Gerard Nijboer is er één echte favoriet, de Australiër Robert de Castella, die in tegenstelling tot Nij boer al heel vroeg in Finland was, waar hij veel tramde met de recente wereldkampioene Grete Waitz. Nijboer loopt aan de leiding tijdens de marathon in Rotterdam Zondag in Helsinki vreest de Nederlandse kanshebber vooral De Castella. wordt het verschrikkelijk zwaar en dat blijft zo tot aan de finish. Daar zul je nog voldoende over moeten hebben. Ik denk ook niet dat De Castella zich laat verleiden tot een hoog aanvangstempo. waarvoor wel licht wel de Afrikanen gaan zorgen". „Ik ken het parkoers, omdat ik het in maart verkend heb. Verschrikkelijk zwaar. De winnaar zal er zo n twee uur en 12 minuten voor nodig hebben, denk ik", aldus de part-time maat schappelijk werker in de bejaarden zorg. Nijboer onderstreept nogmaals dat niet hij maar De Castella de favoriet is met daarachter een reeks kanshebbers als de tweevoudig olym pisch kampioen Cierpinsky, de Belg Parmentier. de Portugees Lopes enz. Verstopt Nijboer zich wat achter de Australische winnaar van de Rotter damse marathon? „Neen. ik ben ge woon realistisch. Het is ook bepaald geen gebrek aan zelfvertrouwen, want dat is gelijk aan dat voor Athene. Misschien zelfs nog wat meer. want dank zij de voortreffelijke organisatie hier heb je nu niet de angst als voor de EK, dat je onderweg straks op de gek3te dingen stuit. Publiek dat de weg smal maakt of problemen bij de verversingsposten" De Finse organisatoren verdienen die pluim op de hoed. Want ondanks de strenge, maar vaak onzichtbare be waking verloopt alles op rolletjes. Het belang van de atleet staat daar bij centraal. Terwijl iri Nederland zelfs bij een regionale wedstrijd een atleet niet toegestaan zal worden een vertesprong in te halen, kon dat in Helsinki (Carl Lewis) wel. Voor wat betreft de marathon gingen de orga nisatoren zelfs zo ver dat ze voor de lopers op diverse punten op het par koers we's neerzetten. HELSINKI (ANP) Dc wereldsei- zoenranglijst marathon ziet er vóór de wedstrijd om de wereldtitel als volgt uit: 2 07 37 Robert de Castella i Ausi 11 Rotter dam 09-04. *2 08 38 Toshihiko Seko Jap Tokio 13-02. 2 08 39 Carlos Lopez iPon <21 Rotterdam "2 08 55 Takeshi Soh iJapi <21 Tokio. '209 00 Greg Meyer iVSn li Boston 18-04. -2 09 12 Rodolfo Gomez Mexi i3i Tokio. 2 09 31 Ron Tabb iVSl 21 Boston, 2 09.43 Mike Gratton lEngi (li Londen 17-04; 2 09 57 Armand Parmentier (Bel) i4i Rotterdam. 2 09 57 Berui Durden (VSi (3) Boston. 2 10.06 Ed Mendoza (VS) (4) Bos ton; *"2.10 08 Alberto Salazar (VS) (5) Rot terdam. 2 10 12 Gerry Helme (Engl (2) Lon den, 2 10.39 Dereji Nedi <Eth> <4Tokio: 2.10.47 Henrik Jurgensen (Den) '3i Londen •i betekent start niet in Helsinki Eigen race „Verder heb ik me niet in de concur rentie verdiept. Ik loop m'n eigen race. Ik laat me de kop niet gek maken door concurrenten die hard weggaan. Op dit parkoers is dat dodelijk. Bij het 35e kilometernunt HELSINKI De WK-marathon van Helsinki betekent voor Gerard Nijboer zijn achtste start voor een race over 42 kilometer en 195 meter sinds zijn debuut in '79 in Enschede. Tijdehs de zeven marathons kwam hij tot de volgende resultaten: 1979, Enschede; 2 16 48 (Nederlands kampioen). 1979. New York: 2.16.57 (elfde). 1980. Amsterdam 2 09.01 «op één na beste wereldprestatie aller tijdeni, 1980, Moskou: 2.11.20 (olympisch zilver). 1980. New York uitgevallen 1982, Athene: 2.15.16 (Europees kampioen). 1983, Rotterdam: 2.25.23 (zestiende) idplaï sdaf. 1SINKI (GPD) De Belgische i9t 0rtsir',"'n,en hadden het een dag vliet 'tCn van de meesl opvallende lioog- QUljj. ("°nScn van dit seizoen over „die Temfl Astrale, technisch vlekkeloze gelwü 'P Hun enthousiasme was begrij- 'ft. Hun 24-jarige landgenoot Ed- fcAnnvs ',ad in de aan'oop naar de ÜrdU 311 ,,elsinki de hoogte van 2,34 '"La hroverbrugd. De vierde plaats op j Ktuele wereldranglijst, maar op- issu-l 'heiijker is nog dat Annvs maar oys f '®eter lang is, en dus 48 centime- :K> noger reikte dan zijn lichaams- l lie. o_ itistieken werden erbij gesleept en lnLn vond men terug dat Franklin zich wat dat betreft, dat „bo- e.„-be lichaamslengte uit springen", iuwfflj ^recordhouder mag noemen. De reis 1.73 meter metende Ameri- overbrugde namelijk (indoor) 1908 metef Het verschil: 59 centime- l^iiiurl.jk is het onzin om dat reken- ®otje door te trekken en te zeg- oat ik dus 1,86 meter plus 59 ureter moet kunnen springen, •jou 2,45 meter zijn. Maar je kunt °°k niet omheen, dat ik in Brussel de op die 2,34 meter volgende hoogte van 2,38 meter maar twee keer heel nipt miste. Daarna heb ik de lat op 2,40 laten leggen. Dat deed ik voor het publiek Misschien had ik het nog een derde keer op 2.38 meter moeten proberen", lacht de sympathieke Belg. die bij een geslaagde derde poging als wereldrecordhouder naar Helsinki zou zijn gereisd. „Die 2.34 meter is al mooi genoeg. Hier in Finland heb ik nu al genoeg belangsteUmg van de buitenlandse pers. Als ik 2,38 zou hebben gespron gen, zou ik helemaal geen rust hebben gehad". Die rust is de laatste dagen voor de finale van zondag heilig voor de net als leraar lichamelijke opvoeding af gestudeerde Eddy Annys. die natuur lijk niet uit het niets omhoog is geval len. Jeugdrecord De onlangs getrouwde atleet uit Wil rijk was altijd al een belofte. Zes jaar geleden al, toen hij als achttienjarige met 2,15 meter een Belgisch jeugdre cord vestigde. Dit na een opmerkelij ke ingreep van de kant van zijn vader. Al op veel jeugdiger leeftijd liet Eddy Annys zich namelijk al zien. Maar zijn vader vond dat al dat vele trainen niet erg bevorderlijk was voor het afronden van het mid delbare onderwijs. Inderdaad een opmerkelijke ingreep, want nogal wat pa's vinden het alleen maar prachtig als zoonlief sportieve successen boekt. Eddy Annys is er nu blij om dat voor hem dat besluit toen genomen werd. „Te vaak wordt jong talent kapotge- traind. Ik ben gaan tafeltennissen en kwam weer fris terug op de atletiek baan". klinkt het Vooral dit jaar schrijft Eddy Annys Belgische hoogspring-geschiedenis. Hij bracht achtereenvolgens het na tionale record op 2.26.2,28.2,29 en dus 2,34 meter „En die laatste sprong moet hoger zijn geweest want ik heb de lat met gevoeld". Bij een geslaagde sprong is het altijd moeilijk om te bepalen wat de marge is. In België houden velen het erop dat het best drie centimeter geweest kan zijn. Net de afstand die Annys nu nog scheidt van het wereldrecord van de ook in Helsinki aanwezige Chinese wereldrecordhouder Zhu Jlanhua (2,37 meter) Regelmatiger „Het zou best kunnen dat ik inder daad die 2,37 meter heb gesprongen, ook in die net gemiste 2,38-meterpo- ging. Dat ik met name dit jaar zo goed ben gaan springen, schrijf ik toe aan een regelmatiger leven dat ik na mijn huwelijk heb gekregen. Als ka merbewoner leef je toch heel anders. Bovendien kon ik na het beëindigen van m'n studie twee keer per dag gaan trainen", aldus de hier in Hel sinki door collega-hoogspringer Pe ter Soeteweij vergezelde Eddv An nys. Soeteweij. die overigens niet als deel nemer is afgevaardigd maar puur als ondersteuning voor Annys. die er wei nig voor voelt om zich in zijn eigen land aan te sluiten bij de hoogspringe ra die zich daar verzameld heeft rond Guy Moreau Hij was een van de beste Belgisnhe hoogshringers die nu een aantal atleten rond zich verzameld heeft, onder wie he onder wie het kan vreemd lopen in de Belgische atletiek spfingster Chris Soeteweij, de zus van Reter, de persoonlijk bege leider van Eddy Annys dus In Helsinki op de trainmgsbaan is Eddy Annys zich bewust van de be langstelling die andere toppers deze dagen voor zijn training hebben. „Het deert me niet Ik kijk ook niet meer op tegen Zhu Jianhua of de Westduitsers Frommeyer, Tranhardt of de Russen Ik moet bij de beste zes kunnen eindigen. En als je zo ver doordringt is ook een medaille mogelijk", klinkt het vol zelfvertrouwen. Hoogtepunten De hoogspringfinale van zondag be looft een van de hoogtepunten van dit WK te worden. Liefst zestien atleten overbrugden in de maanden die aan Helsinki voorafgingen de 2.30 meter, met als absolute toppers Zhu (2,37), de Rus Serreda (2,35) en de alle drie 2,34 meter springende From meyer, Tranhardt en Eddy Annys. MIDDELBURG Die woensdagavond, vijf minuten na de 100 meter wedstrijd voor senioren op de Middelburgse sintelbaan, informeert een clubgenoot bij Johan Antheunisse naar de tijd van een collega-atleet op de sprint „Is-ie al binnen dan", grapt Antheunisse en van diverse kanten klnikt een schaterlach. Die ene opmerking is typerend voor de terugkeer van Johan Antheunisse in atletiekland. De Middelburger is een buitenbeentje. Drie jaar geleden hield hij het hardlopen voor gezien. In die afgelopen periode veranderde hij geen spat. Nog altijd in voor een geintje en nog altijd alle regels over trainingsmethoden aan zijn laars lappend werkt hij aan een come-back. „Er zit bij mij nooit veel lijn in". Veel zin om te praten heeft Antheu nisse niet. Laat me nou eerst maar een paar wedstrijden lopen. Ik heb nu nog mets te vertellen" Maar wie de Middelburger een beetje kent lacht bij zo n opmerking in zijn vuistje. Uiteindelijk komt het tus sen de bedrijven door toch tot een gesprekje op de Middelburgse sin telbaan. Antheunisse loopt eerst een honderd meter (13.2 sec „Voor de lol. Ik vind alles leuk", en vervol: gens staat wat later op de avond een vijf kilometer op het program ma Dan wil ik toch wel goed lopen". Tussendoor vindt hij toch nog even de tijd „Ik was bezig met een cursus hove nier en dat was op een gegeven moment echt niet meer met atle tiek te combineren. Voor die cursus moest ik bijvoorbeeld tekeningen maken, maar als ik dat deed na een uur trainen was ik lang niet zo vingervast meer, dan ging ik zitten bibberen. Toen zag ik het gewoon met meer zo zitten, die atletiek". Maar dat was niet de enige reden waarom Johan Antheunisse zijn atletiekplunje een tijdje in de kast borg De Middelburgse atleet staat erom bekend, dat hij nogal laco niek tegenover de hele atletiek staat, bovendien kan hij sterk rela tiveren Ik heb trouwens nooit jaren achtereen aan atletiek ge daan Je moet er dan nogal veel voor over hebben, terwijl er nog zo veel andere leuke dingen zijn. Nee. atletiek is voor mij niet zaligma kend" Onregelmatig De Middelburgse atleet verdween uiteindelijk drie jaar van het strijdtoneel. „Achteraf denk ik: 'die drie jaar is eigenlijk te lang geweest'. Ik heb echt maanden gehad waarin ik helemaal niet trainde. Misschien was ik wel wat eerder teruggekomen als ik vorig jaar de ziekte van Pfeiffer niet gehad had. Op dit moment train ik vrij hard. Onregelmatig trouwens uok. Dan denk ik: 'ik heb dat al lang niet gedaan, daar is het van daag wel eens tijd voor'." Toch is de come-back van de 34- jarige Antheunisse opmerkelijk. Op die leeftijd kan een atleet nog wel de nodige jaren mee, maar Antheunisse behoeft geen wereld wonderen meer te verwachten.? „Ach, wat stelt het nou eigenlijk voor. Winnen is wel eens leuk. maar op ons niveau is het ook ontzettend betrekkelijk. En het blijft betrekke- liik zolang je geen Olympisch kan didaat bent", lacht Antheunisse. die driejaar geleden nog beweerde ..er zijn in Middelburg geen atle tiek verenigingen Die uitspraak is hem in zijn woonplaats niet m dank afgenomen. Maar de verhoudingen bleken niet voorgoed verstoord, want inmiddels is Antheunisse lid van het Middelburgse Dynamo '70. „Tijden veranderen. Dynamo is een ontzettend grote en gezellige ver eniging geworden". Lauwe bedoening „Ik wil gewoon meedraaien. Ik hoef niet per sé te winnen, maar ik vind het op dit moment een beetje lauwe bedoening. Ik wil weer een beetje strijd maken. Ik heb ge- merkt dat de meesten vrij fanatiek trainen. De Zeeuwse top, voor zover je natuurlijk van een top kunt spreken is vrij breed aan het worden. Ik mis nu toch een beetje sfeer. Een paar jaar geleden dacht ik, dat het gezelliger was. Ik ben nu op zoek naar een beetje plezier. Het is voor mij nog steeds een hobby. Ik zie het niet zitten om gespannen naar een wedstrijd toe te leven. Veertien dagen geleden, toen ik m'n eerste wedstrijd liep, was ik trouwens wel vrij gespan nen. Ik vroeg me toen ook af wat ik nou eigenlijk zocht". Het waren geen ambities, die hem terugvoerden naar de atletiekbaan, hoewel Antheunisse graag nog eens een marathon zou lopen .Maar dan zou ik hem ook goed willen lopen ook. Geen 2.40 of 2 50. Dat zijn op zich wel goede tijden, maar ik heb toch wat anders in gedach ten Het lopen van een marathon is overigens beslist geen heilig voornemen van Antheunisse „Ik vind eigenlijk alle onderdelen van de atletiek wel leuk. Eigenlijk zou je ook alles moeten kunnen. Kijk maar naar iémand als Piet Vonck, die kon toch ook een 1500 meter onder de vier minuten lopen Spe cialisatie zie je vrij veel in de atle tiek Daar doe ik niet aan mee. Ik kachel maar een eindje aan" Johan Antheunisse

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 17