/[ilitaire eer kan leed ieren niet verzachten even Zeeuwse wilgeroosjes Nieuwe Toyota Corolla is een voorwielaandrijver Alfa Giulietta werd eleganter dierelantijnen "VIMALS IN WAR': GRUWELIJK EN BESCHAMEND PZC/ varia Peugeot 205 met diesel leroosje loek is eveneens getiteld 'Ani- In War' en geschreven door Jilly tt Zij heeft meerdere boeken op naam staan, die ik niet gelezen Mijn Engelse vrienden spraken leve boeken, zodat ik aannam, iet een soort damesromans be- verwonderde het mij ook. dat schrijfster door dr Dowling. de ias van het oorlogsmuseum uitgenodigd een boek te schrij feer de rol van dieren in de i Tegelijkertijd zou hij in zijn ■m dan een speciale tentoon- Kg over dit onderwerp samen- Joet gezegd, Jilly Cooper komt in Bek als een gedegen, goed gedo- ■teerde schrijfster over. die in pelljk Engels een aantal soms ikkelijke. soms vertederende, feltijd voor de mens beschamen- m aan de orde stelt. Bovendien 1 boek bijzonder rijk geillu- L hderwerp dieren is natuurlijk oed voor belangstelling, zeer n het Eengeland, dat na de l op de Whitehall Garde m barbij zeven paarden werden 'er mensen) een van de jvende paarden als een heilige Ook daaraan is een boek waarin de verwondingen van er nauwkeurig worden omschre- Coopcr begint echter met de n, die gebruikt werden in de van de Hyskos en al een soort idige karretjes voorttrokken eeks 2.000 voor Christus. Ze een overzicht van de historie ij paarden bijna altijd het kind rekening waren. In de moder- zijn paarden dat nog steeds, ls zij als paradepaarden dienen in Londen. Bepaald schok- zijn de foto's van de paarden in ltste wereldoorlogen. Paarden uitgeput in elkaar gezakt, paarden met gasmaskers en ook paarden op affiches, maar dan voor het goede doel. Honden zijn ook heel belangrijk ge weest in de oorlogvoering Zij trokken wagentjes met goederen en machine geweren. dienden als opruimers van mijnenvelden, gaven boodschappen door en werden ook (meestal pos- thuumi onderscheiden. Ook dienden zij als vermaakobject of mascotte van vele regimenten. Zelfs werden sommi ge honden speciaal genoemd wegens hun capaciteiten om ratten te vangen op schepen van de Marine. Wat voor honden geldt, gaat ook enigszins op voor katten. Gelukkig is deze dieren minder gemakkelijk iets te leren, zodat zij slechts als mascotte dienden of rattenvanger Hun lot was minder spectaculair dan van de hon den. maar zij stierven even gemakke lijk als de soldaten zelf tijdens gevech ten op het land of ter zee. Natuurlijk hebben alle dieren onder de mens geleden, maar het schaamte loze misbruik, dat heden ten dage in vredestijd plaatsvindt met honden en varkens, is wel het toppunt. Reeds langere tijd worden honden gebruikt als oefenobject, of zo u wilt. als proef dier om de gevolgen van schotwonden uit te testen. Een vorm van dierenge- bruik, dat terecht velen tot actie brengt Ik geloof, dat we evenzeer medelijden moeten hebben met de kamelen van El Alamem. als met de muilezels in de Russische winter, sjouwend, zonder enige vorm van verzorging en na dood door uitputting of oorlogshandeling een welkom hapje voor de. al evenzeer honderende. soldaten. En daar helpt een fotootje van de plechtige teraardebestelling van een geit, met militaire eer nog wel. in mijn ogen niets mee Het blijft 'a shame' zoals de mevrouw in het museum zei Toch, zowel de tentoonstelling als het boek zijn de moeite waard om ons enkele zaken te doen herinneren. I. M. de Klerk. Animals m War' uitgave Hememann, Lon don SBN 434 143707. 6.95 Eng pond Nog geen Nederlandse vertaling voorhanden gebeurt niet zo vaak, dat hier Lftandacht wordt besteed aan zeer .emeueplanten. In een krant hoort inmaal het bijzondere thuis, het iws. En over de gewone platen de geïnteresseerde lezer meest- «1 genoeg. Maar uitzonderingen itigcn de regel. Want kent u lijk wel de Canadese fijnstraal? |B jh een zeer algemene plant. En wie ft liet beklierde wilgeroosje wel W |gcvondcn? Grote kans dat geen W plc lezer ooit van deze soort heeft 7 lord. Erger nog, in de flora's lijkt ^fenmin melding van te worden ""Taakt. Dat is echter een ander IDbIcciii. In een goede flora staat ie pggialleen onder een andere naam. :entf :htsivoor kort was de Nederlandse beklierde basterdwederik. Dat mogelijk wat bekender in de laar de toonaangevende flora Q^aipeukels vermeldt in de nieuwste Igde druk (Flora van Neder- 3jfleukels/Van der Meijden) geen Bwederikken meer maar in daarvan wilgeroosjes voor alle mum-soorten. Bovendien is de ■schappelijke naam van het be- f wilgeroosje verbeterd. Op van allerlei internationale re de naam Epilobium adenocau- mderd in Epilobium ciliatum. verwarrend begin misschien, hopelijk is nu toch ongeveer ")k over welk plantje het gaat. 'eer. want zelfs gerenommeerde hebben met de wilgeroosjes [nog moeite, Er zijn in Zeeland "ik zeven soorten wilgeroosjes op elkaar lijken. Hierbuiten harig wilgeroosje (E. hirsu- dat zich duidelijk van alle ande- ïscheidt door de veel grotere ;en. De plant zelf kan wel :ter hoog worden en de bloe- jn ruim twee centimeter groot, loeide zeven wilgeroosjes bezit- iten die hoogstens de helft daarvan zijn. Het harig wilgeroosje is een algemene plant van slootkanten, vooral in Zeeland, omdat de grond voedselrijk moet zijn Plaatselijk kan men de rijkelijk met roodpaarse bloe men getooide zachtharige planten massaal zien bloeien. De bloemen zijn min of meer regelmatig over de hele plant verdeeld. Dit zeg ik om verwarring met het gewone wilgeroosje te- voorkomen. Overigens moet dat nu knikkend wil geroosje (Chamerion angustifolium) heten. In zoverre is dit een heel andere plant, dat de bloemen in een mooie kegelvormige tros aan de top van de plant staan en iets anders van vorm zijn. Wel behoort ook het knikkend wilgeroosje tot de teunisbloemfamilie en vroeger tevens tot het geslacht Epilobium. Zaadpluis De teunisbloemfamilie heeft als be langrijkste kenmerken de viertallige bloemen en een onderstandig vrucht beginsel. Zowel bij de lichtgeel bloeiende teunisbloemen als bij de wilgeroosjes zijn er dan ook vier kroonbladen. De term onderstandig vruchtbegin sel klinkt wat moeilijk, maar het is aardig om er in dit kader eens op te wijzen. Het lijkt er bij de wilgeroos jes op, dat de bloemen lang gesteeld zijn. Maar de goede beschouwer zal ontdekken, dat een groot gedeelte van die steel vruchtbeginsel moet heten: als de bloemkroon en -kelk afvallen, groeit niet iets boven de kelk uit tot een vrucht maar ontpopt een gedeelte van de zogenaamde steel zich tot vrucht. De eigenlijke steel blijkt daardoor vrij kort te zijn. Als ;TUI nSPAG 10 AUGUSTUS 1983 vorm. De grootste breedte ervan ligt in het midden, terwijl die van het beklierd wilgeroosje duidelijk onder het midden het breedst zijn. Heel duidelijk anders zijn de bloemen. Deze beginnen wit met wat rose aderen en worden mettertijd steeds meer roze; de juist uitgebloeide bloe men zijn zelfs haast rood. Het komt verspreid door Zeeland voor, meestal alleen staand op lialfbeschaduwde en/of tijdelijk vochtige plaatsen, bij na steeds in dorpen en steden. Het kantig wilgeroosje (E. tetrago- num) heeft bladen die absoluut geen steel bezitten en zelfs min of meer met de randen aan de stengel vastzitten. De bladen zijn opmerkelijk smal in vergelijking met de andere, met uit zondering van het moeraswilgeroosje. Zowel in slootkanten als op ongeveer dezelfde plaatsen als het beklierd wil geroosje kan men deze soort vinden, vooral in Zuid-Beveland en Zeeuwsch-Vlaanderen. Het donkergroen wilgeroosje (E ob- scurum) is een zeldzame plant van voedselarme milieus met wisselende waterstand. Er is alleen een mogelijke plaats bekend in de Zeepeduinen op Schouwen. Belangrijk kenmerk is dat de stengel zacht is en daardoor sa mendrukbaar. Verder moet de plant uitlopers hebben en ongeveer vijf cen timeter lange vruchten. Overigens ge lijkt deze veel op het kantig wilgeroos je. Ook zeldzaam is het moeraswilgeroos je (E. palustre), dat in enkele inlagen West-Zeeuwsch-Vlaanderen, Noord- Beveland) voorkomt. De bladen hier van zijn vrijwel gaaf van rand. dit in tegenstelling tot die van de andere die getande bladranden hebben. De rand is tevens iets omgerold. Al deze soorten hebben bloemen waarin de stempels ongeveer knots- vormig zijn De volgende twee en het harig wilgeroosje hebben stempels die in vieren gesplitst zijn en de vorm van een kruis hebben. Het is dan ook belangrijk daarop te letten Het berg- wilgeroosje (E. montanumi is vrij zeld zaam onder struikgewas en verschilt van het beklierd wilgeroosje nog door de behoorlijk brede bladen in de vorm van een smal hart. De bloemen zijn een slag groter, even groot als die van het kleinbloemig wilgeroosje (E par- viflorum). Die is echter overal dicht en zacht behaard, zo ongeveer als het harig wilgeroosje Op allerlei vochtige plaatsen en soms in tuinen is dit wilgeroosje te vinden. Tot slot nog een verzoek. Het be klierd wilgeroosje is dan wel erg algemeen, toch is bij het Rijksherba rium in Leiden niet bekend of het wel overal voorkomt. Dat is te w ijten aan het feit dat pakweg een eeuw geleden deze Noord-Amerikaanse plant nog niet in Nederland voorkwam en pas de laatste decennia zich sterk heeft uitgebreid. Dc onderzoekers hebben dus de tijd nog niet gehad en zijn er mogelijk ook aan voorbij gelopen. De vraag is nu: Komt het beklierd wilgeroosje ook in uw w oon- of ver blijfplaats voor? Voor de zekerheid kan wat planlenmateriaal worden bijgevoegd, zo nodig enkele dagen gedroogd tussen oude kranten onder wat boeken. Van Goes, Middelburg en Vlissingen is reeds het overvloedige voorkomen bekend. J W. Jongepier. je en gruwelijk, vertederend, meestal beschamend boek, dat verscheen naar aanleiding van jfle tentoonstelling 'Animals in War' in het Imperial War Museum in Londen, (tot 25 •uari 1984). Het boek stond op mijn boekenlijstje, maar was in Nederland nog niet rijgbaar. Om de besteltijd te bekorten vroeg ik één der medewerksters van de re, nationale Dierenbeschermingsorganisatie in Londen het boek voor mij te kopen en op te Maar is deze vorm van misbruik zo veel erger, dan de eenvoudige duif. die gebruikt wordt voor het overbrengen van berichten of, zoals in de Tweede Wereldoorlog om vast te stellen of er gifgas werd gebruikt? de vrucht openspringt en dat kan thans bij veel exemplaren gezien worden blijken de zaden een zaad pluis te bezitten waarmee ze door de wind worden verspreid. Terug nu naar de kleine soorten wilge roosjes en eerst nog iets meer over het beklierd wilgeroosje. Een betere naam zou eigenlijk zijn: gewoon wilgeroosje. Ten eerste is het de meest algemene van de zeven en ten tweede zijn er geen erg bijzondere kenmerken. De bloemen zijn gewoon roze, de bladen zijn niet breed en niet smal, terwijl bovendien de bladsteel niet ontbreekt en ook niet erg lang is (maximaal een halve centimeter). Het beklierde van de plant vormt evenmin een opval lend kenmerk Bovenaan de stengel kan men wat gekromde haartjes zien zitten die door kliervocht enigszins gelinsteren als men ze tegen het licht houdt. Maar bij andere komt zoiets ook wel eens voor. Hooguit vormt de standplaats een aardige indicatie. Het beklierd wilgeroosje is namelijk een typische cultuurvolger, dat wil zeg gen, waar de mens is bezig geweest en er nauwelijks van natuur sprake is. kan men het vinden. Als onkruid in tuinen, langs paden, in wegranden, aan bosranden, tot zelfs tussen tegels en in het opgehoopte vuil van stoe pranden toe. De andere zes soorten zie je eerder op beschaduwde en vochtige plaatsen. Afvalsysteem Ter herkenning van het beklierd wil geroosje fungeert nog het beste het afvalsystcem: het is niet dat wilge roosje en die en die ook niet, dus is het het beklierd wilgeroosje. Daar voor moet men dan wel de andere kennen. Dicht erbij staat het roze wilgeroosje (E. roseum). De bladen daarvan zijn vooral onderaan de stengel duidelijker gesteeld" de steel is gemiddeld een centimeter lang. De bladen hebben ook een iets andere Nieuwe Toyota Corolla: meer dan alleen een faee-lifl De nieuwe motoren zijn erg com pact en laag van gewicht; de pre sentaties zijn hoog: de 1,3 liter levert 69 pk en de 1,6 benzinemotor 84 pk. Deze laatste motor is ge maakt naar Europese snit: ontwor pen voor gebruik van benzine met hoog octaangetal. Daardoor levert deze viercilinder 13 procent meer vermogen dan zijn voorganger. De maximumsnelheden liggen tus sen dc 150 a 170 km per uur en gemiddeld is er een verbruik (tus sen de 1,3 en 1,6 is nauwelijks verschil) van één op bijna dertien bij een constante snelheid van 120 km per uur. Toyota is trots op de uiterst verfijn de motor met een groot vermogen onder de kap van de sportieve cou pé, een zestien kleppen vier cilin dermotor van 1.6 liter met twee bovenliggende nokkenassen. Zulk soort (dure) motoren vindt men eigenlijk alleen maar in wagens als Lotus en Ferran. De 91 pk garan deert een top van 200 km per uur. Voordelen Peugeot 205: binnenkort leverbaar, ook als diesel Toyota geeft toe: voorwielaandrij ving heeft zijn voordelen, maar ook zijn nadelen, zoals plotselinge autovaria Niet eens een half jaar na de introductie van de benzineversie van de Peugeot 205 in Frankrijk, staat er al een dieselversie op de lopende band. Zowel de benzineversie, als de dieseluitvoering zullen in septem ber in Nederland op de markt worden gebracht. De diesel heeft twee uitvoeringen, de GLD en de GRD en beide auto's zijn uitgerust met een 1768 cc diesel, type XUD 7, afgeleid van de dieselmotor van de 305 en de Talbot Horizon Deze nieuwe krachtbron ontwikkelt 44 kW (60ipk) en heeft een maximum koppel van 110 Nm tussen het lage toerental van 2000 tot 2500 omwentelingen per minuut. Er worden twee versnellingsbakken geleverd, een vierbak (standaard op de GLD) en een 5-bak (standaard GRD). Het gemiddelde verbruik van deze diesels moet volgens fabriekopgave 4.8 liter op de 100 km zijn (rond de 20 km op één liter). Het betekent een actieradius van zo'n duizend kilometer. Wat de 104 betreft: wel minder modellen voor 1984. maar meer uitrusting en nieuwe kleuren. De 104 is alleen in drie-deurs te leveren, en in twee uitvoeringen, de Z (954 cc) en dc ZL (1124 cc). In dc '84-modellcn vindt men voortaan o.a. bougies met langere levensduur (koperen elektroden), een achterruitverwarming met geïntegreerd ontdoonngssysteem voor ruite- wisser, en een wisser-wasser op de achterruit van de ZL Ook de 305-modellen '84 krijgen van huisuit meer uitrusting mee, zoals die bougies met langere levensduur en transistorontsteking De prijzen zijn wel aangepast, zo begint het lijstje van de 305 met f18 980 voor de goedkoopste uitvoering. De liftback loopt aan de achterzijde vloeiend af. Cw-waarde is voor die liftback 0,34. Zowel voor de sedan als de liftback zijn tot in details aanpassingen van dc vorm toege past die de luchtweerstand zo laag mogelijk moeten houden. Zoals gladde oppervlakken rond om, verkregen door de voor- en achterruit gelijk met de buitenkant van de carrosserie te monteren en alle uitstekende delen achterwege te laten. om er enkele te noemen. De voorde len zoals meer ruimte in het interieur, grotere koersvastheid en stabiliteit op gladde wegen wa ren te aanlokkelijk om voorwiel- aandrijving niet toe te passen, nu Toyota de nadelen tot het minima le heeft denken terug te brengen. Dat is dan gebeurd door een betere wielophanging, aanpassen van de aandrijfassen, schakelen via bow- denkabels, een variabele stuu- roverbrengingsverhouding e.d. Na de Alfetta heeft Alfa Romeo nu ook de Giuiietta- lijn vernieuwd. De verbeteringen hebben zowel op het uiterlijk als het interieur betrekking. Het front is aangepast wat kleur van Y grille betreft, plaatsing van het Alfa Romeo-schild en vooral de bumper, die andere luchtinlaten voor de motor heeft meegekre gen. Heel opvallend is de wijziging van het achterfront, een soort lijst in drie delen met een horizontaal lynenmo- tief. Het dashboard is opnieuw gestyleerd en verrijkt met een automatische check-control voor de vitale functies van de auto. Ook de motor heeft enkele verbeteringen ondergaan, zoals een ander mlaatspruit- stuk en een nieuwe gasbediemng met bowdenkabel De 1,6 gaat f26.790 kosten, de 2.0 turbo diesel f33 490. Giulietta elegante functionaliteit De Toyota Corolla 's werelds meest verkochte auto heeft méér dan een facelift ondergaan voor het nieuwe modellenjaar. Voorwiel- aandrijving, beter aërodynamische lijnen en nieuwe, dwarsgeplaatste, motoren: een 1,3,1,6 (benzine) en een 1,8 (diesel)motor. Ze wegen nog geen 900 kg, behalve de coupé (955 kg). De sedan en liftback zijn 4.13 meter lang, de coupe 4.18 meter. De prijslijst begint met f 17.495 voor de 4-deurs sedan 1,3 en de duurste is de liftback 5-deurs 1,8 GL diesel 5-speed: f23.995. Kenmerkend voor het nieuw ont worpen uiterlijk van de Corolla is de scherpe wigvormige voorzijde, met een sterk hellende voorruit en een hoge vlakke daklijn ivoor maximale binnenruimte). Bij de sedan wordt die wigvorm nog voortgezet door het scherpe 'notchback'-profiel overstuurneiging bij gas loslaten, vage schakeling, typisch schudden van een dwarsgeplaatste motor.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 9