iVereldraad zet verdere t tappen naar de eenheid Publicaties over welvaartspeil wekken wrevel alleenstaanden Nijpels niet over gedrag te spreken Herrenberg 3* ïulp voor iri Lanka «SSJswooiïS8 KANKERVERWEKKENDE STOFFEN IN WASEMKAP Meer kans minderheden op baan bij gemeente Overlevende \OOR MIDDEL VAN VIERING A VONDMAAL Kunst-onderzeeboot Chauffeur van 'tin-vrachtwagen' aangehouden Maak een mooie kans op één van de TNO: opeenhoping in filter Puntenlijst besparing energie gemeenten INSDAG 10 AUGUSTUS 1983 PZC/binnen-buitenland Van ome correspondent! uitverkorenen, die tot de volgende algemene vergadering zitting hebben NCOUVER De eenheid van de kerken zal vooral tot uitdrukking moeten komen in de in het centrale comité van de Wereid- fine van het avondmaal, omdat daarin het christelijke geloven en getuigen tot raad van Kerken. Maandag werd de fl"6 verkiezingsprocedure afgesloten, die Brukking wordt gebracht. Die overtuiging is neergelegd in het rapport over „stappen op zaterdag na een fikse botsing tussen enaar eenheid" dat de assemblee van de Wereldraad van Kerken gisteren met instemming oosters-orthodoxen en protestanten - 4 i 4 i ini was opgeschort Het resultaat is dat Pbegroet. Het rapport is het werk van een van de acht werkgroepen waarin de assemblee de orthodoxen een zetel minder heb week uiteenging om de agenda voor de komende jaren te schrijven. ben dan was voorgesteld Het werden er uiteindelijk 32 Meer tde avondmaalsviering het gemaakt De bedoeling is dat de ker- eenheid wordt ondubbelzinnig ge- succes was er voor de jeugd tie twee 1 van eenheid is, is aan de ken voor eind 1985 laten weten wat ze zegd dat de eenheid van de kerken tegenkandidaten onder de 30 jaar aalstafel ook de verdeeldheid van het document vinden, waarna in geen doel op zichzelf is. maar middel gekozen zag kerken af te meten. Na meer 1987 of 1988 de vijfde wereldconferen- om aan de vernieuwing van de mense- De Nederlandse cc-leden zijn dr.R J fticr ïaar van oecumenische tie van Faith and Order, de wereld- lijke gemeenschap te werken De kerk Mooi. secretaris-generaal van de Ne- raad-afdeling voor theologische za- moet een profetische gemeenschap derlandse Hervormde Kerk. mevro- ken. plaats zal vinden. vormen, een teken van eenheid en juw ds M j van der Veen-Sehenke- veld i gereformeerd i en mr.G Ch Kok de avondmaalsviering het il van eenheid is, is aan de iaalstafel ook de verdeeldheid kerken af te meten. Na meer {vijftig jaar van oecumenische ooi; zijn kerken als de rooms- Jolieke en de oosters-orthodoxe jeiijk nog altijd niet bereid tot idi'ge intercommunie. jrhoopt de wereldraad de komen- ren een paar belangrijke stappen Innen zetten naar meer eenheid. EXTRA AANDACHT BIJ WERVING avondmaal en ambt, waarover ogen uit de wereldraad s-katholieke kerk het begin 1982 ft ma, Peru eens werden. De groots zette avondmaalsviering die op ^van de Lima-tekst in Vancouver gehouden, heeft diepe indruk DEN HAAG (ANP) Minister Rietkerk van binnenlandse zaken wil dat gemeentebesturen bij werving en selectie van personeel extra aandacht gaan besteden aan kandidaten uit etnische minderheidsgroepen. In een brief aan de gemeentebesturen wijst de bewindsman op met name functies met een publieke werking, waarvoor bij werving die extra aandacht moet gelden. Want het benoemen van leden van mindergroepen in juist die functies, waarbij veel contact met derden plaats vindt, kan volgens de bewindsman een belangrijke bijdrage leveren aan de integratie van minderhe den in. de Nederlandse samenleving. AKi7inp»/4NPi .i. Volgens de bewindsman valt te denken aan functies bij het onderwijs, de anz,( a politie, de rechterlijke macht, loketfuncties en aan functies bij de gezondheids- de ontvoering van mevrouw A. zQrg en Jn dp maatschappelijke dienstverlening. „In al die functies zijn minderheden tot nog toe sporadisch werkzaam." daarnaast wijst de bewindsman erop dat. indien geen vaste functie kan 32' worden aangeboden, gebruik kan worden gemaakt van de werkgelegenheids- verruimende maatregel wvm. bedoeld om langdurig werklozen aan een tijdelijke baan te helpen. Met deze mogelijkheden kan volgens de bewindsman de gedachte achter de motie-Buurmeijer in praktijk worden gebracht. In die motie van maart 1982 iaanse zou aan de ontvoering werd de regering gevraagd in haar eigen personeelsbeleid meer leden uit vrouw Van der Valk op 27 minderheidsgroepen te benoemen in functies, waaruit erkenmng en waarde- mber 1982 in Nuland hebben ring blijkt door de publieke werking ervan. De bewindsman wijst in zijn brief tenslotte op de werkloosheidspercentages, die bij minderheidsgroepen veel hoger liggen dan bij autochtone Nederlan ders. Bij die laatste groep lag het percentage eind 1982 op ongeveer 15, terwijl dat bij Surinamers 27 bedroeg, bij Antillianen 23, bij Turken en Marokkanen 30 en bij Molukkers 40 procent. anklachten in pnstanz in ak ontvoering Evr. Van der Valk sidder Valk-Van der Capelle zijn in jist tanz. in de Westduitse deelstaat 1-Af n-Württemberg, twee vrouwen, oor 31-jarige Italiaanse en een Westduitse, in staat van be- «Hldiging gesteld. Dit is dinsdag in e"ifctanz bekendgemaakt. namens de Europese oud-katholie ken. Mensenrechten De wereldraad zelf en de kerken moeten meer doen tegen de toene mende schending van mensenrech ten. „Veel mensen, inclusief christe nen en kerkleiders, zijn gevangen genomen, gemarteld of hebben hun leven gegeven in dienst aan God en de mensheid. Dit zegt de Wereldraad in een verkla ring over mensenrechten, die maan dag werd aangenomen. Daarin wordt onder meer gepleit voor het recht van meningsuiting en van vergadering, die onmisbaar zijn voor een menswaardig bestaan. De verkla ring maakt verder melding van nieu we vormen van fysieke en psychologi sche marteling, van verdwijningen, van terechtstellingen zonder vorm en proces, en van de leer van de nationa le veiligheid, op grond waarvan schen ding van mensenrechten wordt ge rechtvaardigd. LONDEN Deze Polaris-onderzeebootdie te zien is naast de Hayward Gallery in Londen is het iverk van de Schotse beeldhouwer David Mach (voorgrond). Het is gemaakt van 5000 tiveedehands autobanden en hel grootste tentoongelstelde werk op de Arts Coucil's Sculpture Show. een expositie van beeldhomowerken van bekende artiesten. De expositie opent zaterdag De 'banden-Polaris' compleet met commandotoren, zal als hij' gereed is ongeveer 56 meter lang en 6.5 meter hoog zijn. De Polaris-atoomonderzeeboten van de Britse marine en hun eerlange vervanging zijn in Engeland overigens een publiek en politiek zeer omstreden kwestie. ARNHEM (GPD) De 33-jarige vrachtwagenchauffeur H. J. K. uit Arnhem, die vorige week maandag spoorloos verdween met een vracht wagencombinatie met 20 ton tin ter waarde van circa een miljoen gulden, is gearresteerd. De man is in een café in Arnhem aangehouden. Omdat het onderzoek door de Arn hemse recherche nog 111 volle gang is wil de politie niet meedelen, wanneer K in de kraag is gevat De lading tin is nog steeds spoorloos Zoals bekend vertrok K. vorige week maandag in alle vroegte met een vrachtwagencombinatie van het Arn hemse transportbedrijf Hoevers vanaf het terrein van het Billitonbedrijf in Arnhem richting havengebied in Rot terdam Woensdagmiddag werd de combinatie leeg teruggevonden in het Limburgse Nederweert K zit nu vast in het hoofdbureau van politie in Arnhem. Typhus in Grieks hotel afkomstig van besmette kelner ATHENE iRTR ANPl De tyfus, die een aantal toeristen, onder wie twee Nederlandse vrouwen, heeft opgelo pen op het Griekse eiland Kos. is afkomstig van een kelner. Dat heeft het Griekse ministerie van volksge zondheid dinsdag bekendgemaakt. Na onderzoek bleek dat een kelner de bacteriedrager was en de tyfus heeft verspreid Kort nadat Groot-Brittan- nié de Griekse autoriteiten twee we ken attent maakte op op het uitbre ken van de tyftis bleek al dat de kelner de verspreider was van de ziekte. De man werd direct geschorst, maar de Griekse autoriteiten wilden hierover niets bekendmaken zolang hun bevin dingen niet waren gecontroleerd aan de hand van informatie uit Engeland, waar elf Britten met tyfus thuiskwa men van vakantie. NA BERICHT OVER GEWAPENDE 'LIJFWACHT' Sacharov me, lenomen en de Westduitse 1 1» 7/111 haar daarbij hebben ge Imt tn. donderdag, begint voor de alt', bank in Den Bosch het proces h« 1 vier verdachten in de ontvoe- Ruim 80 deelnemers aan de wereld raadvergadering hebben er bij presi dent en partijleider Andropov van de Sowjet-Unie op aangedrongen de zie ke Nobel-prijswinnaar Andrei Sacha rov te laten emigreren. Verder vragen zij de Russisch-ortho- doxe priester Gleb Jakoemn en de overige geestelijken die gevangen zit ten. vrij te laten ibij het Engels insti tuut voor de bestudering van de gods- SCHIPHOL (ANP) VVD-fractielei- der Ed Nijpels vindt dal de Suri- dienst in Oost-Europa, Keston Colle- naamso ambassadeur in Nederland ge. zijn 370 namen bekend) Henk Herrenberg zich „zo langzamer- Oen 51-jarige mevrouw Van der ^echtgenote van de hipreca-mag- van der Valk, werd op 17 ^"iernDer vorig jaar in de omgeving 1 Elvrihoven vrijgelaten, nadat er losprijs van ongeveer 12 miljoen 'e den in Zwitsers, Westduits en Ne- !n lands geld was betaald. Ongeveer niljoen gulden werd in een kluis in ch achterhaald. uit Iva iOMBO (RTR) Dringend nood- ]Hi#lijke voorraden voedsel, kleding erjtnedicijnen beginnen in Sri Lanka it-uitkomen als hulp voor de slacht- e b:*s van etnische rellen die in de ■eva ihtclingenkampen verblijven die yes#de regering zijn opgezet. ar'ïÜR zeker 315 slachtoffers. Tot rer is er noodhulp gearriveerd uit wurland India en uit de Verenig- 'n? Haten India, waarvan de bewo- ?n Van de zuidelijke deelstaat Tamil 1 verwant zijn aan de Tamils op -e' enka. heeft met vliegtuigen voed- 1V® kleding en medicijnen naar Co- erfc overgebracht. Öok stuurt het n|f temp 57 ton bakolie, meel, suiker ern-uep naar Sri Lanka. n r |e Verenigde Staten zijn maandag ner rhegtuigen gearriveerd met ten- ?er dekens en drinkwater. Washing- leeft hulp toegezegd tot een waar- Mr; m 4.5 miljoen gulden. Ook Groo.t- I G'. annie en Australië hebben be- hat zij humanitaire hulp zullen A, rekken oces tegen ippelbazen wordt '"'plicht vore Ingehouden IEM (ANP) Het dinsdag voor Irnhemse rechtbank begonnen ingrijke proces tegen twee uit Gelderse Bemmel afkomstige 'tlbazen, die ervan worden ver mei hun activiteiten de Neder- fiscus en uitkerende instan- voor enkele tientallen miljoen is Ic hebben benadeeld, zal Waarschijnlijk worden aange- in tot begin september. fc'Ps de eerste zittingsdag van het waarvoor in totaal drie dagen uitgetrokken, bleek dinsdag dits de helft van de 28 opgeroe- itujgen was verschenen. De ver 'g van beide koppelbazen, de R. K. en de 34-jarige M. van wil m ieder geval vier van de irschenen getuigen alsnog ver- koppelbazen worden ervan ver- onaflbnder meer met behulp van tal rf!?™3'516 PaP'eren tegen vergoe- WJvde honderden bouwvakkers ïl- te hebben 'uitgeleend' aan aannemers. Die aannemers be- !n de bouwvakkers, veelal werk- hiet een uitkering. 25 tot 35 pcDKnt onder het legale uurloon. De ekewlbazen zouden zich voor hun 'telt hebben bediend van spe- ''oor dat criminele doel opgezet- itelorganisaties. MADRID Armando Alvarez (midden een van de Spaanse bemannings leden van de olietanker 'Castillo de Bellver', die vorige week in brand vloog voor de Zuidafrikaanse kust, kwam gisteren in Madrid aan, waar hij uitbundig werd begroet door zijn vrouw en verdere familie. Alvarez was een van de overlevenden, drie bemanningsleden ivorden nog vermist, maar aangenomen wordt dat zij zijn omgekomen. De Zuidafrikaanse autoriteiten hebben inmiddels een sleepboot op dracht gegeven het wrak van de tanker zo ver mogelijk de open zee in te slepen, voordat het zinkt. Hiermee hopen zij te voorkomen dat er nog grotere schade aan het milieu wordt aangericht. In hel voorste gedeelte van de gebroken tanker zit nog naar schatting 50.000 tot 60.000 ton ruwe olie. De olievlek is sinds zaterdag door gunstige wind naar open zee gedreven, maar er wordt op korte termijn verwacht dat de wind zal keren en dal de, vlek dan weer in de richting van de kust gedreven wordt Drie schepen'Hijn bezig de olie te bestrijden. (ADVERTENTIE) Rivella en E10, dat zijn Maak dit zinnet|e af en stuur 'l voor 15 september in vol doende gefrankeerde enveloppe naar Friskwis. Postbus 345. 8901 BC Leeuwarden, met twee platgedrukte doppen van Rivella of E10 flessen U mag zo vaak meedoen als u wilt Vergeet uw naam en adres met Prijzen. 25 gratis lange woonweekends in een luxe bungalow Een deskundige jury beloont de origineelste inzendingen Prijswinnaars ontvangen uiterlijk 4 weken na de sluildalum persoonlijk bericht. een paar apart met héél weinig calorietjes hand onaanvaardbaar" gedraagt, lijke bewindslieden zijn terechtgeko- Herrenberg dient zich te houden aan men. Ook over deze zaak wilde Nijpels de voor hem geldende regels of hij spreken met de minister van buiten- moet Nederland verlaten. Nijpels zal landse zaken. over deze zaak contact opnemen met De commissie voor inlichtingen- en minister Van den Broek van buiten- veiligheidsdiensten zal de kwestie op landse zaken, zo zie hij dinsdag op 15 augustus bespreken, aldus Nijpels. Schiphol na terugkomst van een bui- In deze commissie zitten de tweede- I (i nlandse reis. kamerfractieleiders Den Uyl (PvdA), .De Vries (CDA). Nijpels (VVD) en Herrenberg kwam ,n het meuws door- E .irda ,D,66, I dat hij zich het afgelopen weekeinde bij een voetbalwedstrijd in de Bijlmer meer liet vergezellen van een duide lijk zichtbaar gewapende 'lijfwacht' De Amsterdamse politie zal na een uitvoerig rapport van het politiebu reau Bijlmermeer mogelijk een onder zoek instelllen. Niet bekend is of de man een wapenvergunning had. Maar een woordvoerder van de Haagse poli tie zei dat het zichtbaar in het open baar dragen van een wapen, ook al is er een wapenvergunning, een misdrijf is omdat het een overtreding van de vuurwapenwet is. Nijpels zei verder de gang van zaken rondom een eventueel rapport van de Contra Inlichtingen Diens'. 1CID1 over Nederlandse mili taire betrokkenheid bij de coup in Suriname in 1980 „als de berichten hierover kloppen, een buitengewone droevige zaak" te vinden Hij vind het kwalijk dat de rapporten kennelijk niet bij de toenmalige verantwoorde- DEN HAAG (ANP) In het filter van een wasemkap kunnen zich kankerverwekkende stoffen ophopen die, als het filter niet tijdig wordt vervangen, gevaar voor de gezondheid opleveren. Dat blijkt uit een onderzoek van TNO Delft. De resultaten zijn dinsdag door het rijksinsti tuut voor de volksgezondheid gepubliceerd. Het gesignaleerde gevaar doet zich volgens TNO alleen voor bij de zogenaamde circulatiewasemkappen, dat zijn afzuiginstallaties zonder afvoer naar buiten Door een chemische reactie van in de lucht aanwezige stikstofoxy- den met bepaalde bestanddelen van kookdampen (ami nes) vormen zich in het koolfilter nitrosamines. waaronder de stof nitrosodimethylamine indmai. Deze stoffen zijn kankerverwekkend en ze komen vrij ais het koolfilter verzadigd begint te raken, aldus het rapport. Vastgesteld is dat verzadigde koolfilters concentraties mtrosamme in de keuken kunnen veroorzaken van enkele microgrammen per kubieke meter In ongunstige omstan digheden (kleine ruimte met weinig ventilatie) kan de hoeveelheid aldus ingeademde nitrosamine vijf a tien maal groter zijn dan de hoeveelheid die men dagelijks via het voedsel binnenkrijgt. Dc hoofdinspectie van volksgezondheid adviseert dan ook het filter in de wasemkap iedere vier maanden te vervangen. Die periode moet zelfs nog korter zijn indien de wasemkap vaker aanslaat dan een a anderhalf uur per dag. I11 elk geval is het zeer onverstandig te wachten met vervanging tot men - aan de luchtjes - ruikt dat het filter aan vervanging toe is, aldus de inspectie. De afgifte van nitrosamines begint namelijk lang voor het zover is. Het Platform vindt dat het hoog tijd onder andere de inkomenspositie van Eramen schrijft dat het welvaartsni- den wordt een aantal punten opge- DEN HAAG (ANP) De minis ters Van Aardenne van econo mische zaken en YV'insemius van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieubeheer me nen dat gemeenten bij de voor bereiding van bestemmings plannen meer rekening moeten houden met energiebesparende maatregelen. Dit hebben de twee ministeries dinsdag laten weten De bewindslieden hebben de ge meenten een lijst met aan dachtspunten gestuurd, die schematisch weergeeft welke maatregelen in pnncipe moge lijk zijn Tevens is aangegeven hoe bij de ruimtelijke planvor ming op de aandachtspunten kan worden ingespeeld De ministers geven de gemeen ten in overweging bij de voorbe reiding van bestemmingsplan nen rekening te houden met de plaats ten opzichte van bestaan de rest- en afvalwarmtebronnen. Door compact te bouwen kan de rentabiliteit van collectieve ver warming en van openbaar ver voer worden vergroot. Met be hulp van bijvoorbeeld schermen en geleidelijke overgangen in bouwhoogten, kan een zekere windluwte worden bereikt, wat het wooncomfort vergroot en de stookkosten verlaagt Door windmolens te bouwen ontstaat een grotere verscheidenheid van energiebronnen Voorts kunnen bouwwerken gunstig ten opzich te van de zon worden neergezet 1 passieve zonne-energlei en kun nen eventueel zonnecollectoren (actieve zonne-energiei worden gebruikt Door voorzieningen in het verkeerskundige ontwerp kan de energiebehoefte voor ver plaatsingen worden beperkt. 1 Van onze redactie economie) DEN BOSCH Het is onjuist tc wordt een onderzoek te doen stellen dat een alleenstaande kan leven van 70 proeent van het muminkomen van een getrouwde. Dit zegt bet Platform van Organisa ties voor Alleenstaanden naar aanlei- studies hebben tot dusver de ding van publikaties van onder hel Centraal Plan Bureau. Door onder andere hoge vaste lasten positie van deze groep wordt beter de sleutels als de 70 procent te en het ontbreken van de voordelen van de inbreng van een partner blijft het netto besteedbaar inkomen van Aanleiding zijn publikaties in de bla- alleenstaanden achter bij dat van getrouwden. alleenstaanden wordt belicht. Het deelcijfers met betrekking tot het platform heeft daarover een brief ge- ai- voeren van een meerpersoonshuis- schreven naar het CPB en naar de houding en de werkelijke financiële Gemeentelijke Sociale Dienst in Em- situatie van alleenstaanden Diverse men In de gewraakte artikelen wordt studies hebben tot dusver de vooroor- een alternatief koopkrachtoverzicht delen inzake de draagkracht van al- gegeven voor diverse huishoudtypen leenstaanden versterkt. De welvaarts- Door de netto-inkomens met bepaal- somd die bij inkomenssituaties wor- irgesteld dan feitelijk het geval is. geren zegt het CPB dat het welvaarts peil van alleenstaanden hoog is. vcau van alleenstaanden minder be scherming behoeft dan «lal van gezin nen. Hij pleit zelfs voor verlaging van de bijstandsuitkering voor al leenstaanden en alleenstaande ou ders met een kind, met vijl' en tien procent. Het Platform is liet hiermee oneens, hel vindt zulke uitspraken niet van gevaar ontbloot, te meer niet tegen elkaar worden uitgespeeld, daar ze van invloed zijn op het over- Oorlogsuitkering Homoseksue len die tijdens de tweede wereldoorlog door de Duitse bezetter gevangen zijr. gehouden op grond van hun seksuele den „Economisch-Statistische Be richten" en „Sociaal Bestek waarin Een medewerker van de GSD Bescherming In de brief van de zestien samenwer kende organisaties van alleenstaan den vergeten, maar die van belang geaardheid, komen niet in aanmer- zijn om een werkelijk beeld te geven king voor een uitkering in het kader van de inkomensposities van alleen- van de wet uitkeringen vervolgings- staanden. Een verantwoorde gezins- slachtoffers 1940-1945 Dat heeft me- vorming mag niet lot onaanvaardba- vrouw Smit-Kroes als minister van re welvaartsdaling van andere bevol- onderwijs en wetenschappen ad inte- kingsgroepen leiden Groepen mogen rim geantwoord op schriftelijke ka mervragen van de VVD. De WD had de minister gevraagd om op grond Solidariteit met mensen op mini- van recent bekend geworden gege- mummveau, ongeacht hun leefsitua- vens vervolgde homoseksuelen onder tie, is en blijft noodzakelijk, aldus het de werkingssfeer van de WUV te bren- Platform. gen,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 5