d» TVIinister De Koning maakt 30.000 man tot trendvolger VS waren niet op de hoogte van staatsgreep in Guatemala PZCfi VN-conferentie over racisme in impasse Turken in Amsterdam in hongerstaking PZC/binnenbuitenland BEDRIJFSVERENIGINGEN EN ZIEKENFONDSEN 'O VER VALLEN' Fahd verwerpt nieuw voorstel voor Libanon Groene parlementariër bleek een 'seksist' lENSDAG 10 AUGUSTUS 1983 n S{1 Koning nam zijn besluit in overleg ontwikkejing van de arbeidsvoor- »t minister Brinkman (WVC) Reden waarden, die het kabinet heeft toege- f.zod zoais eerder dit iaar voor het staan voor overheidsoersoneel en Van ome redactie economie) ?!EN HAAG Het besluit van minister De Koning (sociale zaken) om de 30.000 werknemers an sociale-zekerheiddsinstellingen en ziekenfondsen per 1 januari 1983 als zogenoemde ®en endvolgers aan te wijzen is als een bom ingeslagen in deze sectoren. Ondanks de vakantie ijierd dinsdag een golf van protesten geuit. Betrokkenen aanvaarden dit optreden niet en eigen met juridische stappen. kwestie van het vakantiegeld gecon stateerd. Voor de ambtenaren geldt dit jaar en het volgend jaar 7,5 pro eent, met daarbij aangegeven maxi mumbedragen. In de afwijkende ca o's is voor 1984 acht procent afee- Nagasaki herdenkt slachtoffers van atoombomaanval zoals eerder dit jaar voor het U'P iroeppersoneel dat de afgesloten uisk: o's bij de bedrijfsverenigingen en de kenfondsen in strijd zijn met de ieersvooruitzichten van liet KNMI ir donderdag Hm zondag. loiinige perioden en droog, ïiddagtemperatuur ongeveer 24 gra- Deltagebied staan voor overheidspersoneel aanverwante groeperingen, zo liet de bewindsman dinsdag weten. Begin dit jaar deed De Koning een dringend beroep op werkgevers en werknemers bij de sociale-zekerheids- organen, de ziekenfondsen en de om roep om bij hun onderhandelingen de arbeidsvoorwaarden van het over heidspersoneel als maatstaf te nemen. Nu de gemaakte afspraken de „ruim te" overschrijden die er volgens het kabinet is. heeft de bewindsman be paald dat deze werknemers onder de Tijdelijke Wet Arbeidsvoorwaarden Collectieve Sector vallen. Dit houdt in dat de 9000 werknemers bij de ziekenfondsen, de overkoepe lende organisatie Vereniging van Ne derlandse Ziekenfondsen) en overige instellingen op dit terrein zowel als de 21.000 werknemers van de bedrijfsver enigingen, de sociale fondsen, het Gemeenschappelijk Administratie kantoor en de Gemeenschappelijke Medische Dienst op gelijke wijze zul len worden behandeld als de ambte naren van rijk, provincie en gemeen ten. Cao's De Koning heeft uit de afgesloten collectieve arbeidsovereenkomsten (cao's) als belangrijkste verschil de sproken, terwijl geen maximumbe drag is vastgesteld. De 20.(100 werk nemers moeten door de ingreep voor 1984 terug naar 7.5 procent. Een ander verschil is gelegen in de arbeidsduurverkorting. Bij het over heidspersoneel is slechts een beperkt deel van de ingeleverde prijscompen satie daarvoor beschikbaar. Bij zie kenfondsen en sociale uitvoeringsor ganen wordt de gehele prijscompen satie omgezet in evenredige verkor ting per 1 april 1984. achtereenvolgens 1 januari 1985 In een brief aan de Tweede Kamer schrijft De Koning dat de overeenge komen arbeidsduurverkorting ook in de nieuwe situatie mag worden uitge voerd. Maar bij verdergaande arbeids duurverkorting voor het overheids personeel moet voor ziekenfondsen en sociale organen rekening worden ge houden met de nu al vastgelegde afspraken. Dit kan betekenen dat verschillen dan kleiner worden 'Overval/en' TOKIO (DP A/U PI) Na Hiroshima zijn dinsdag in Nagasaki de slachtof fers herdacht van de aloomaanval die 38 jaar geleden aan 73.000 mensen in deze havenstad het leven kostte. De Dienstenbond FNV toonde zich Om 11.02 uur plaatselijke tijd (04.02 dinsdag „overvallen" en ontsteld uur Nederlandse tijd) gingen sirenes door deze ingreep, die naar zijn me- loeien en klokken luiden, het tijdstip ning „te laat komt", dat op 9 augustus 1945 de bom viel. Al meer dan twee maanden geleden Er waren 200.000 aanwezigen uit bin- zijn de contracten afgesloten, ander- nen- en buitenland. halve maand geleden zijn die door het Burgemeester Hitoshi Motojima van ministerie van sociale zaken geregi- Nagasaki deed een oproep tot afschaf- streerd. Om principiële redenen is de fing van kernwapens en tot een alge- bond het met. met de minister eens. meen verbod op het houden van kern- De bond zal zijn leden over enkele proeven. Aan de lijst van slachtoffers weken bijeenroepen. Gedacht wordt voegde hij de namen toe van bijna aan een zogenoemde arob-procedure 4.000 die het afgelopen jaar aan de (klacht tegen overheidbeshssingen bij gevolgen van de atoomaanval zijn de Raad van Statei om de aanwijzing overleden In totaal zijn er na de nietig te verklaren aanval 135.000 mensen overleden t zomerse weer blijft vandaag nog mhouden. De toind blijft nog steeds /de noordoosthoek waardoor war- SOLIDAIR MET POLITIEKE GEVANGENEN en enigszins onstabiele lucht krdt aangevoerd. Een hogedrukge- i dat zich uitstrekt van ver op de tyantische Oceaan naar noordwest- lisland houdt deze noordoostelijke homing in stand. Onweersbuien, die nen Frankrijk aanwezig waren, [ekken naar zuid-Duitsland en berei- i ons land niet. De temperatuur in -^je middag wordt omstreeks 28 gra- "n AMSTERDAM (ANP) Ongeveer mruitzichten voor donderdag: lang- zestig leden van diverse Turkse en vierhand krimpt de wind naar het Koerdische organisaties in ons land. iorden. Hierdoor kunnen wolken- zijn dinsdag in een buurthuis llden van de Noordzee het land Amsterdam in hongerstaking gegaan tmendringen. Daardoor en mede wr de aanvoer van wal koelere tht, zal het donderdag en mogelijk vrijdag wal minder zomers ziin. uit solidariteit met de hongerstakers in militaire gevangenissen in Istan- boel en Erzurum. Volgens het Solidariteitskomitee Hongerstakers in Turkije en Turks Koerdistan verslechtert de positie van de politieke gevangenen in de militaire gevangenissen met de dag. 'ind. noordoost 3. vanmiddag noord Van de meer dan 2.000 hongerende J gevangenen zouden er minstens 42 m slechte gezondheid verkeren. Het soli- Uautisch bericht 'fot noordoost 3 a 4: zicht: matig mperatuur kustwater 19 graden ■ijkmg waterstanden: een geringe dariteitskomitee zegt dat de gevange- krlaging; maximum golfhoogte mon- ~J Scheldes ongeveer een halve prefer tijdens hoogwater. ZON EN MAAN ll augustus op 06.16 onder 21.13 op 09.32 onder 22.55 Hoog water Miudag, 10 augustus llssim ,7j reek l ruin V »d< 03 40 254 04.11 274 05,30 182 05.02 281 05.39 218 05 36 253 06.03 222 Icrdag. 11 augustus nen lichamelijk en geestelijk onder drukt worden De Utrechtse politie heeft dinsdag middag een groep van zes Turken aangehouden, die weigerden een ein de te maken aan een actie uit solidari teit met de hongerstaking van politie ke gevangenen in militaire gevange nissen in Turkije. De actievoerders bevestigden onder meer een spandoek aan de buitenkant van de Domtoren met de tekst 'Wij ondersteunen de hongerstakers in Stroomproducenten willen tarieven beperkt houden trale DISK. tmeldinge \v reekrak "IKj rulmsse Laag water 23 oeiisdaxg, 10 augustus Isslngen leuzen tnkzee msweert emeldingf reekrak 10.08 204 10 43 215 10.45 147 1106 234 11II 167 1127 193 11.24 162 inderdag, 11 augustus CCASlz' In Amsterdam tin Ons Huis) zijn gisteren diverse Turkse en Koerdische wKww'S^i." iSSa? organisaties ijl hongerstaking gegaan uit solidariteit met en ouders'"- temperatuur 15 tot 20 graden Zuid- van de hongerstakers in de militaire gevangenissen in Istanboel en E landlnavié zonnig en 's middags 25 lot 30 mmbhüi ickf®den itsc Eilanden Droog en zonnig, maar c|j ngs de Noordzeekust nu en dan mist en agh ang nde bewolking Middaglempera- "l! lur ongeveer 25 graden, maar langs de •ordkust en in Schotland koeler we/ur, Duitsland Zonnig en middagtem- hoiFratuur ongeveer 28 graden ,]dt '""kojk. Perioden met zon. maar ook pweersbuten Mtddagtemperatuur van 25 30 graden engebied en Noord-ltalie. Perioden met maar ook enkele onweersbuien. Mid- Btemperatuur 25 tot 30 graden. Midden- i Zuid-ltaliê zonnig en warm mugal Perioden met zon. afgewisseld JOoreen bui. mogelijk met onweer Middag- iperatuur aan zee 23. in het binnenland graden. Perioden met zon. maar ook nog De Franse president Mitterrand rechtsi wordt in de oude joodse wijk van Parijs begroet door Jo Goldenberg. voor diens bekende restaurant. De president bracht zijn bezoek ter herdenking van het feil dat een jaar geleden op deze plaats een anti-joodse qanslag werd gepleegd waardoor er 6 doden vielen en 22 mensen werden gewond De terroristen wierpen eerst een granaat en vuurden vervolgens met machinegeweren in hei druk bezochte restaurant. Het eethuis hield gisteren, ook vanwege de herdenking, zijn deuren gesloten. JEDDAH BEIROET (RTR UPIAFP) Koning Fahd van Saoedi-Arabie heeft een nieuw Amerikaans voorstel voor een gedeeltelijke terugtrekking van de Israëlische troepen in Liba non verworpen. Dat is dinsdag ge meld door het Saoedische dagblad Al-Sharq Al-Awsat. Volgens het blad. dat zich beroept op welingelichte kringen, heeft Fahd de Amerikaanse bemiddelaar Robert McFarlane. met wie hij maandag avond een onderhoud had te ver staan gegeven dat Saoedi-Arabié vasthoudt aan volledige terugtrek king van het Israëlische leger uit Libanon. McFarlane. die een bemid- delingsreis onderneemt door het Mid den-Oosten. kwam zondagavond in Saoedi-Arabie aan Dinsdag is hij doorgereisd naar Jordanië. Wat de inhoud van het nieuwe Ameri kaanse voorstel' is. schreef de krant met. maar in westerse diplomatieke kring werd vernomen dat de plannen voorzien in een Syrische en Palestijn se terugtrekking uit de Oostiibanese Bekaa-vallei als de Israëliërs zich te rugtrekken uit het berggebied ten oosten van Beiroet. Het Libanese dag blad An Nahar meldde dinsdag dat McFarlane de Syrische president Ha- fez Assad afgelopen zondag heeft voorgesteld dat zowel de Israëlische als de Syrische troepen zich aan belde zijden van de hoofdweg tussen Da mascus en Beiroet tien kilometer te rugtrekken. In het vrijgekomen ge bied zouden eenheden van de interna tionale vredesmacht, die nu in Beiroet is gelegerd, moeten worden gestatio neerd Volgens An Nahar toonde Is raël zich bereid dit voorstel in overwe ging te nemen, maar werd het verwor pen door Syrië. Vier vermeende Palestijnse guerril lastrijders zijn gisternacht ontsnapt uit het Israëlische krijgsgevangenen kamp Ansar in Zuid-Libanon. De Dienstenbond CNV is bijzonder boos „omdat we deze aanwijzing in de Staatscourant van 8 augustus hebben moeten lezen". De Unie BLHP zegt dat dit besluit met kan worden aanvaard. Eerst wordt de cao goedgekeurd door het ministerie en als dan iedereen met vakantie vertrokken is draait de mi nister alsnog de zaak terug. Daarmee doet hij de rechtszekerheid geweld aan. tast de geloofwaardigheid van de overheid verder aan en minacht de meest eenvoudige regels van behoor lijk bestuur, aldus de Unie. ERNSTIGE MENINGSVERSCHILLEN Turkije'. Verder werden pamfletten De Urne zal nagaan met andere be- uitgedeeld. trokkenen welke juridische stappen Een meerderheid van de Tweede Ka- mogelijk zijn. Zij zal ook de Tweede mer vindt dat minister van den Broek Kamer benaderen om de minister te van buitenlandse zaken bij de Turkse dwingen zijn besluit te herroepen, regering protest moet aantekenen te- De Veremging van Nederlandse Zie- gen wantoestanden die zich volgens kenfondsen zegt „ernstig teleurge- de Kamer voordoen in de militaire stold' te zijn. gevangenis Metris in Istanboel. Het Inmiddels blijkt ook dat in de kring zou daarbij gaan om folteringen, het der leidinggevenden bij de sociale- weigeren van bezoek door familie of zekerheidsinstellingen de aanwijzing advocaat en het weigeren van frisse van De Koning hoog wordt opgeno- lucht aan de gevangenen. Dit stellen men. Zowel besturen (die uil werkge- Kamerleden van de fracties van vers- en werknemersverlegenwoor- PvdA, CDA. VVD. D'66. PPR, PSP en digers bestaan) als directies hebben CPN in schriftelijke vragen aan Van zjch steeds verzet tegen pogingen de den Broek. werknemers trendvolger te maken. FNV en CNV hebben in een telegram Ze zullen dit ook nu blijven doen, aan de Turkse president generaal omdat ze geen enkele reden voor de Evren hun solidariteit uitgesproken ingreep zien met de 2500 politieke gevangenen die in Turkse gevangenissen in honger staking zijn. Alle hongerstakers zijn er zeer slecht aan toe, negen van hen zijn al in coma geraakt. De vakcentrales dringen aan op inwilliging van de eisen der hongerstakers Een groot deel van deze gevangenen -ij" 'eden van de verboden vakcen- ARNHEM lANPi De prijsverhoging GENEVE (AFPDPA) De tweede wereldconferentie tegen racisme en rassendiscriminatie die onder auspi ciën van de Verenigde naties in Gene ve wordt gehouden, is in een impasse geraakt door meningsverschilen over de slotverklaring. Westelijke af gevaardigden spraken dinsdag van een „zeer ernstige situatie". De Russen willen dat het zionisme duidelijk wordt veroordeeld, terwijl van Arabische zijde gepleit wordt voor opneming van een uitspraak over het Midden-Oosten, die volgens wachte verhoging rente die de banken in de Verenigde Stalen voor leningen aan het be drijfsleven vragen, de zogeheten pri- rate. heeft dinsdag naar het zich Noord-Ier land Tijdens een con frontatie tussen een Engelse legerpa- voor stroom moet volgend jaar be perkt blijven. Het deel van de prijs dat niet bepaald wordt door de brandstofkosten, moet voor de be drijven niet omhooggaan. Voor de consumenten mag die stijging slechts twee procent zijn. De afgelopen jaren was die stijging drie procent Dit staat in een advies van de Vereniging van Exploitanten van Elektriciteitsbedrijven Nederland (VEEN) aan het ministerie van econo mische zeken. De prijzen voor stroom zijn zeer af hankelijk van de brandstol' die ge bruikt wordt om deze op te wekken. De tarieven van centrales die met olie worden gestookt zijn afhankelijk van de schommelingen in de olieprijzen en vallen duurder uit dan de kolenge- stookte centrales. In de jaren 1980 en 1981 stegen de stroomtaneven zeer sterk door de enorm toegenomen brandstofkosten. Daling van de olie prijzen leverde echter ook weer een verlaging van de stroomtaneven op. De VEEN streelt naar een landelijke prijs. Nu verschillen de tarieven van provincie tot provincie. Olie OESO De 24 landen van de OESO (Organisatie voor Economi sche Samenwerking en Ontwikkeling i hebben in het eerste kwartaal van dit laar 7.4 procent minder olie verbruikt dan in het eerste kwartaal van vorig jaar. De invoer van olie was 17.5 procent kleiner. trouble en Noordierse jongeren in de laat aanzien een einde gemaakt Katholieke wijk Ballymurphy in Bel- de opmars van de dollar op de wissel- fast is dinsdagmiddag een jongen markten. doodgeschoten. Vrijwel overal moest de Amerikaanse valuta enig terrein prijsgeven, onder De politie heeft maandagnacht en meer door winstnemingen dinsdag bij ernstige rellen in Noord- De koersstijging was het gevolg van Ierland ongeveer 6o personen, onder speculatie op een renteverhoging. Nu wie drie Amerikanen, gearresteerd, deze een feit is moet de valutahandel rekening gaan houden met de nadeli- De ongeregeldheden vloeiden voort ge gevolgen ervan voor de Amen- uit een herdenking van een wet die kaanse economie Krediet wordt het mogelijk maakte van terrorisme duurder en dat zet een domper op de verdachte personen zonder vorm van lust tot investeren. Het wordt zodoen- proces te interneren De wet werd de twijfelachtiger of het economische westelijke opvattingen niets te maken het apartheidsbeleid in Zuid-Afrika heeft met de doelstelling van de confe- moeten worden genomen rentie. Daarnaast bestaat een conflict De Sowjet-vertegenwoordiger maakte over maatregelen die eventueel tegen veel bezwaar tegen de zijns inziens te gematigde formulering van de passa ge inzake Israel in het Afrikaanse ontwerp voor de slotverklaring. De Afrikanen vrezen echter dat hel zwaartepunt van de verklanng zal komen te liggen op de kritiek op Israël en dat te weinig aandacht wordt besteed aan de strijd tegen de apartheid De eerste wereldconferentie tegen ra cisme in 1978 mislukte, doordat de lidstaten van de Europese Gemeen schap en verscheidene andere weste lijke staten er niet mee akkoord wil den gaan dat het zionisme aan racis me gelijk werd gesteld Het is de bedoeling dat de Geneefse conferentie deze week eindigt. Koersstijging dollar gestopt door hogere rente AMSTERDAM (ANP) De langv twaalf jaar geleden ingevoerd, n 1975 weer ingetrokken. rin herstel in de VS een lang leven be schoren zal zijn i Van onze correspon denti BONN Bondsdagaf gevaardigde Klaus Hec- ker van de Groene Par tij moet misschien aftre den omdat hij drie me dewerksters van zijn partij als seksobjec tenheeft behandeld Na een vijf uur durende discussie besloot de fractie van de Groenen dinsdag dat Hecker 1531. die voorzitter is van de Bondsdagcommissie voor onderzoek en tech nologie. veertien dagen de tijd knjgt om te over wegen wat hij moet ticleden vindt dat hij uit wekt. Op 5 mei had de het parlement dient te vrouwelijke Groene-af- vedwijnen. gevaardigde Waldraut Hecker heeft zich in zijn Schoppe in de Bonds- rol niet netjes gedragen, dag namelijk een beroep Drie medewerksters zijn op al haar collega's ge- door hem aan de 'oor- daan aan hel ..dagelijk- slen ..betast' waarbij se seksisme in kantoor" hij de vrouwen voor- een einde ie maken En hield dat ,.zij toch niets anders willen' Inmid dels heeft Hecker zich heeft uitgerekend haar fractiegenoot Hec ker zich daaraan schut- daarvoor verontschul- dig gemaakt. Tot over- digd. onder andere met maat van ramp werden heeft het gedrag van doen De meerderheid Hecker verontwaardi- van de vrouwelijke frac- ging en venvarring ge- de bezwaren over de ..seksistische toenade ringen" van Hecker ook nog in Die Bildzeitung gepubliceerd, waarbij Binnen de Groene Partij een brief van de betrok- hel argument dat dit raakt aan de levens voorwaarden van parle mentariërs in Bonn. ken medewerksters van de Groenen werd afge drukt. WASHINGTON GUATEMALA (RTR AFP/DPAl De Amerikaanse rege- enkele onweersbui Temperaturen van ring heeft dinsdag verklaard de 'posi- jtot 35 graden de Verenigde Staten met van te voren op de hoogte waren van de staats greep In Guatemala heeft het nieuwe be wind de staat van alarm die eind juni door president Rios Monti was uitge- boodschap terzet tegen de benoe ming van Mejia als staatshoofd De groep had een beslissend aandeel alarmcentrale po rdzeekust heer Gerrit Sellles uit Amsterdam, aan potd van wit zeiljacht "Lady be good' rnoemde persoon wordt dringend ver- Mht contact op te nemen met de ANWB- proicentrale in Den Haag. telefoon 070- tieve doelstellingen' van de nieuwe Generaal Mejia Victores heeft dins- roepen, opgeheven De woordvoerder de staatsgreep van 23 maart vorig jaar machthebber in Guatemala, generaal dag gesproken met de Amerikaanse van Mejia maakte dit dinsdag be- welke generaal Efrain Rios Monltaan Mejia Victores. te steunen. Zij ont- ambassadeur in Guatemala. Frank kend. Met dit besluit wil de nieuwe de macht bracht. De 'jonge officieren kent op enigerlei wijze betrokken te Chapin De nieuwe Guatemalaanse regering de bewoners van hei land beschuldigen Mejia ervan veram- zijn geweest bij de staatsgreep van machthebber gaf Chapin de verzeke- toestaan zich ongehinderd bezig te woordelijk te zijn voorde massamooi- den in het 'pacificatiecampagne' van de strijd krachten. Er zouden daarbij duizen- aandag, die een einde heeft ge- ring dat hij het proces tot terugkeer houden met allerlei activiteit, politie- maakt aan het bewind van president naar de democratie zal voortzetten, ke activiteit incluis, aldus de woord- Rios Montt. Een woordvoerder van het Ameri- Na dit onderhoud maakte het Ameri- voerder, kaanse ministerie van defensie be- Een groep Guatemalaanse 'jonge offi- den mensen om het leven zijn geko- kaanse ministerie van buitenlandse kend de 'positieve doelstellingen' van eieren heeft zich in een door een men zaken, John Hughes, verklaarde dat de nieuwe president te steunen. plaatselijk radiostation uitgezonden Dc coordinator van de regeringsjun ta in Nicaragua. Daniel Ortega, ziet in de staatsgreep in Guatemala een voorbereiding voor een aanval op zijn land. Ortega zei maandag in Managua, dat de staatsgreep hel voornemen van de Amerikaanse re gering aantoonde Guatemala te be trekken bij een aanval op de Sandi- nistische revolutie. De vrede in het gebied en de bemoeie nissen van de Contadoragroep voor een oplossing van het conflict kunnen door de nieuwe regering in Guatema la benadeeld worden, zei hij. Directie K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS gen, tel. (011841 15144. Middelburg Markt 51, 4331 LK Middelburg. tel. (01180) 27651. Goes Grote Markt 2. 4461 AJ Goes, tel (01100) 16140. Terneuzen: Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen, tel. (011501 94457 Hulst. Steenstraat 6, 4561 AS Hulst, tel. (01140) 14058. In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag l m vrij dag vanaf 19.00 uur: (01184) 15144 Klachten bezorging Plaatselijke kantoren, maandag tm vrijdag van 08.00-17.00 uur. s Zaterdags van 09.00 tot 11.30 uur. Telefoonnummers buiten kantooruren Expeditie. (01194) 511 Advertentie-afdeling (01186) 1584. 's-Zaterdags (01184) 15144 van 09.00-11.30 uur. Redactie (01184)14796 Overlijdens advertenties maandag- t m vrijdagavond van 20 30 tot 22.00 uur (011841 15144 Zondag avond van 20.00 tot 22.00 uur Abonnementsprijzen per kwartaal f 61.20, franco per post 72,-. per maand 21.-; losse nummers f 0,85 (alle bedragen in clusief 4 pet. btw Postrek nr 3754316. t.n.v. PZC ab rek Middelburg. Advertentietarieven 122 cent per mm; minimumprijs per advertentie 18.30; ingezonden mededelingen 2'A x tarief. Voor Drieven bureau van dit blad 4,25 meer. Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw Giro 35 93 00. Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B V Middel burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 3