IJzendijks gezin ontsnapte net aan Franse bosbranden Minder subsidie: verschraling sociaal-cultureel werk Axel Wissel Zeeuws- Vlaanderen CAMPING ONTRUIMD, KINDEREN ZOEK C mm™ Plaats uw familie berichten in de PZC Kunstgebit reparatie Eon dag zonder krant een ekster zonder ooi Ouderendag Ter Schorre in Terneuzen B en w Axel akkoord met gebruik oud-schoolgebouw als gemeenschapsruimte 14 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 10 AUGUSTUS 13 wo Met dankbaarheid voor wat zij met liefde voor ons gedaan heeft en geweest is. delen wjj u met droefheid mede. dat na een kortstondige ziekte zacht en kalm van ons is heengegaan, mijn lieve vrouw, onze zorgzame moeder en schoonmoeder ADRIANA VAN DONK echtgenote van Cornells Bijl op de leeftijd van 57 jaar. C. Bijl N. Bijl I Lucasse E. de Waele-Bijl J. de VVaele De crematie zal plaatshebben op vrijdag 12 augustus a.s. om 11 00 uur in het crematorium te Middelburg, Westelijke Oude Havendijk 3. Zij die de crematieplechtigheid wensen bij te wonen worden verzocht om 10.45 uur in het crematorium aanwezig te zijn. Gelegenheid tot condoleren na de crematie in de koffiekamer van het crematorium. De overledene ligt opgebaard in de rouwkamer van het Julïanaziekenhuis. Bezoek aldaar donderdag 11 augustus om 19 00 Met grote verslagenheid geven wij u kennis van het overlijden van onze schoondochter, schoon zuster, tante en nicht ADRIANA BIJL-VAN DONK in de leeftijd van 57 jaar. N Bijl N. Bijl-v. d. Broek D. W Bijl G. Bijl-Mechielsen N. Bijl H. Bijl-Cornelissen C. Mesman L. Sutin-Bijl C. P. Sutin Neven en nichten Tcrneuzen, 8 augustus 1983 Met gróte verslagenheid hebben wij kennisgeno men van het overlijden van mevrouw A. BIJL-VAN DONK in leven voorzitster van A.V.V. 'Bram de Meijer' In onze herinnering zal ze blijven voortleven als een fijne vriendin om mee samen te werken. Bestuur en leden Avond Vierdaagse Vereniging' 'Bram de Meijer', Terneuzen Heden overleed plotseling onze zeer gewaardeer de collega, mevrouw A. BIJL-VAN DONK Wij zullen haar zeker missen en wensen haai familieleden sterkte dit verlies te dragen Personeelsvereniging Woningbouwvereniging 'Terneuzen' Terneuzen, 9 augustus 1983 Met grote verslagenheid namen wij kennis van het plotseling overlijden van onze medewerkster en collega, mevrouw A. BIJL-VAN DONK Wij wensen haar man. kinderen en verdere familie veel sterkte toe om dit zware verlies te dragen. Bestuur, directie en personeel Woningbouwvereniging 'Terneuzen' 'Terneuzen' Terneuzen. 9 augustus 1983 Met leedwezen namen wij kennis van het plotse ling overlijden van onze voorzitster, mevrouw A. BIJL-VAN DONK Wij wensen haai" man. kinderen en verdere familie sterkte toe in deze moeilijke dagen. Ondernemingsraad Woningbouwvereniging Terneuzen' Terneuzen. 9 augustus 1983 Met verdriet vernamen we hel overlijden van onze leraar en collega, de heer A. M. VAN LAERE Zijn inzet voor onze school zullen we nooit kunnen vergeten. Onze deelneming gaat uit naar zijn vrouw en kinderen. Bestuur en personeel van de R K Nijverheidsschool Sas van Gent Met verslagenheid namen wij kennis van het overlijden van onze gewaardeerde leraar en collega, de heer A. M. VAN LAERE We wensen zijn vrouw, kinderen en verderp familie veel sterkte toe. Bestuur, directie en personeel M.T.S - ME.A O. te Terneuzen Terneuzen. 9 augustus 1983 Voor de vele bewijzen van deelneming na het overlij den van mijn geliefde man. vader, behuwdvader en lieve opa ANTHONIE LEVINUS DE BLAEIJ betuigen wij u bij deze onze oprechte dank in het bijzonder aan de direktie en het verplegend personeel van het bejaardencentrum „Vremdieke" voor de liefde volle verzorging aan hem besteed. M. P. de Blaeij-de Ritter kinderen en kleinkinderen. Hoek. augustus 1983 Hierbij willen wij u allen hartelijk dank zeggen voor de vele blijken van belangstelling na het overlijden van onze zorgzame moeder en oma JANNEKE SUZANNA DE IIl'LLL"-LUTEIJN aug 1983 Lange Heerenstraat 8 Schoondijke. Enige en algemene kennisgeving Na een liefdevolle verzorging in verpleeghuis Ta Schorre is zacht en kalm van ons heengegaan mijn lieve vrouw en onze zorgzame moederen lieve oma JULMA PAULINA VAN GEMST echtgenote van Maurice Emicl Stokman op de leeftijd van 78 jaar. Terneuzen: M. E. Stokman Sluiskil M L Cousin-Stokman M Cousin Buffalo. U S A.: G. Shephard-Stokman Klein- en achterkleinkinden 4541 AK Sluiskil. 7 augustus 1983 Spoorstraat 36 De uitvaartdienst waarbij u wordt uitgenodigd, zal plaatshebben op donderdag 11 augustus om 10.00 uur in de Parochiekerk te Sluiskil waarna de crematie om 15.00 uur in het crematorium tt Middelburg. Samenkomst aan de kerk. 101 oei and V0I Poli 10c. mil Diep zijn wij getroffen door het plotselinge heengaan van WILLEM BAKKER Onze eerste gedachten en gevoelens van medele ven gaan uit naar zijn vrouw en kinderen en wij wensen hen alle sterkte toe in de komende tijd. tun Heden nam de Heere tot Zich, na een kon ziekbed, onze geliefde zorgzame moeder, be huwd-, groot- en overgrootmoeder JANNA DIELEMAN weduwe van Jacob Buijze in de ouderdom van ruim 83 jaar Frankrijk: J. Buijze Terneuzen: F. Buijze M A. Buijze-Riemens J. Buijze J. M. R. Verhelst-de Letter P. Buijze M Buijze-Scheele Klein- en achterklemkindera l:0- eet yse Hoek. 8 augustus 1983 'Vremdieke'. Irisstraat 30 Corr.adres: dhr. F. Buijze, Korenbloemstraat 7, 4537 ST Terneuzen De begrafenis zal plaatshebben op donderdag lli augustus a.s. om 14 00 uur op de Algemene begraafplaats te Hoek, na voorafgaande samen komst in de Conversatiezaal van 'Vremdieke', aanvangende om 13.30 uur Gelegenheid tot condoleren na de begrafenis is voornoemd gebouw. Geen bloemen. Zij die geen rouwbrief hebben ontvangen, gelie- anc ven deze advertentie als zodanig te beschouwen i.dan alte gemeente Burgemeester en Wethouders van Terneux' brengen, ter voldoening an het bepaalde i artikel 5 van de 'verordening geluidshinder s meente Terneuzen'. ter openbare kennis dat c? 23 juni 1983 bij hen een aanvraag is ingekoms van de Stichting Speeltuin Oranjekwartier, tnxstr 38 te Terneuzen, om een vergunning ingevolge artikel 2 van de voormelde verordenin? voor het inrichten en drijven van een speeltuin op het perceel platselijk bekend Mauntsstraa' long.), kadastraal bekend gemeente Terneuzen sectie D, nummer 1502. De aanvraag en andere terzake zijnde stukke; liggen met ingang van heden voor een ieder te inzage ter gemeentesecretarie, afdeling algemer= zaken en wel tot 11 september 1983. elke werkte van 09.00 tot 12.00 uur en van 13 30 tot 16.30 uir Gedurende de hierboven vermelde termijn ka: elke belanghebbende gemotiveerde schriftel# bezwaren tegen het verlenen van de gevraagd: vergunning indienen bij het College van Burge meester en wethouders. Burgemeester en wethouders van Terneuzen, drs. A. J. Rekveld, loco-burgemees ter. A. J. van Pagee, secretaris. sm GEMEENTE OOSTBURG Vanaf heden tot en met 6 september 1983 ligri SP° inzage het ontwerp - jaarprogramma soc: cultureel werk 1984. Op 6 september 1983 wordt om 19.00 u in het gemeentehuis een inspraakavond gehouden In aansluiting op deze inspraakavond zal op--. avond de welzijnscommissie een advies formi ren inzake het ontwerpprogramma Tot en met 5 september 1983 kunnen schrifteh bezwaren tegen of schriftelijke reacties op Ie programma worden ingediend. Aan de instellingen die in het kader van ie sociaal - cultureel werk-subsidie aanvroegen» het ontwerp-programma worden toegezonden klaar terwijl u wacht Verhuisd naar Axels straat 1 Zaamslao J tel. 01153-1650 hierom doe IJZEND1JKE De was hangt alweer te drogen aan de lijn, maar de kam- peerspullen liggen nog her en der verspreid in de achtertuin, klaar om schoongemaakt en opgeborgen te worden tot het volgende jaar. Adri en Monika van Sorgen en hun twee zoons Gijs (8) en Jeroen (10) uit IJzerf- dijke zijn pas teruggekeerd van een warme vakantie in Zuid-Frankrijk. 'Warm' in twwc opzichten. Hun cam ping werd namelijk geëvacueerd om dat een snel oprukkende bosbrand de tenten en caravans in de as dreigde te leggen. Dat gebeurde nèt niet: het vuur stopte op enkele meters van de weg en het parkeerterrein, al vielen twee tenten en twee voortenten van caravans ten prooi aan de vlammen. Het was een spannende dag. vorige week dinsdag 22 augustus. Veilig te rug in de woning aan de Koninginne straat in IJzendijke kan Adn van Sorgen (36) er weer lakomek over praten, maar hij geeft wel toe in spanning te hebben gezeten. De cam ping 'Holiday Green', in de buurt van Frejus zo n 30 kilometer van Cannes, werd namelijk in allerijl ontruimd toen het IJzendijkse echtpaar in een naburig stadje boodschappen deed Hun twee kinderen waren achterge bleven. „Dinsdagmorgen begonnen de bos branden. een kilometer of twee ver derop. 's Middags om een uur of één gingen we boodschappen doen, we hebben toen nog even naar de rook wolken staan kijken", zegt Adri van Sorgen. „Tegen half vier kwamen we terug. Zeven kilometer vóór de cam ping was de enige verharde weg afge zet. Echt ongerust waren we toen nog niet: we wisten niet hoe erg het m werkelijkheid al was Via een binnen weggetje zijn we toch nog zo n vier kilometer van de camping gekomen. Toen zaten we vast. Mijn vrouw bleef in de auto. ik ging te voet verder. Onderweg hoorde ik allerlei paniekbe richten, dat de halve camping afge brand zou zijn". Te voet naderde Van Sorgen 'Holiday Green' tot op een kilometer. Daar was de laatste afzetting op de weg. ..Nie mand mocht er door, behalve de brandweer. Die reed met loeiende sirenes voortdurend af en aan. Ik raakte niet in paniek, nee. Maar te genhouden liet ik me evenmin. Door de bossen ben ik tot ongeveer twee honderd meter gelopen. Toen kreeg ik schrik. Om me heen was alles ver brand, en de camping was net niet te zien door een glooiing. Ik maakte me wel zorgen over wat** ik daar zou aantreffen", vertelt de IJzendijke- naar Toen hij dichterbij kwam zag hij dat de camping nog nèt gespaard was gebleven. „Tot aan de weg was alles verbrand Aan de overkant lag de camping. Onze tent stond helemaal vooraan, in een hoek. Maar de voorste caravans stonden er nog. Die waren godzijdank nog heel Bij de poort van de camping aan de weg was het een enorme drukte Portefeuille uit café in Breskens weggenomen BRESKENS Het afgelopen week einde is de portefeuille van D I C. uit Breskens ontvreemd C. had de porte feuille op een tafel in de keuken van café 't Klompje te Breskens gelegd en onbeheerd achtergelaten. In de porte feuille zat onder meer een paspoort en een rijbewijs Terneuzenaar pleegde inbraken TERNEUZEN De 22-jarige S. V. K. W. uit Terneuzen heeft inbraken bij êen woonhuis aan de Nassaustraat en een garage aan de mr. F. J. Haarman- weg in zijn woonplaats gepleegd. De jongeman maakte geld. radiocas setterecorders en geluidsboxen buit De radio's zijn teruggevonden K. werd vrijdag aangehouden. Hij is na zfjn bekentenis op vrije voeten ge steld. TERNEUZEN In het kader van het tweede jubileum van verpleegtehuis 'Ter Schorre' in Terneuzen wordt De familie Sorgen ruimt de tent op. Die kon wel een lucht-beurt gebruiken na het bosbrand-avontuur in Frankrijk. Brandweerwagens reden af en aan en militairen van een nabijgelegen leger kamp verleenden assistentie. Alle toe risten en auto's waren weg Ook de twee kinderen Jeroen en Gijs. De slagboom werd bewaakt. Adri van Sorgen mocht niet op de camping. Buurman Gijs en Jeroen - zo bleek later - waren meegenomen door de Nederlandse buurman van de familie Van Sorgen. Via een lange omzwerving werden ze door politie naar Bagnols. een nabu rig dorp. gedirigeerd en 11a een om weg kwamen ze 's avonds laat weer langs de andere kant bij de camping terecht. Jeroen We werden op een gegeven moment in pamek van het speelter- reintje geroepen Onze buurman heeft heel vlug een koffertje gepakt. Toen we wegreden zag je de vlammen op laaien. Een heleboel mensen stonden langs de weg foto's te maken, de stommerikken Van de politie moest iedereen heel vlug wegrijden" De omliggende wegen raakten in en kele minuten overvol met in paniek vertrokken toeristen „De meesten hadden vrijwel alle bezittingen moe ten achterlaten", zegt Jeroen ..Onder weg zagen we zelfs een afgekoppelde caravan staan" Vader Van Sorgen arriveerde intussen te voet bij de Holiday Green', zocht ondanks de bewaking zijn tent op en vond een briefje van de buurman Tot ongeveer negen uur heeft hij toen rondgehangen bij de toegangspoort. „Een stuk bos vlakbij, dat was ge blust, vloog plotseling weer in brand. Toen zag ik het even niet meer zitten. Ik dacht toen met dat de camping nog gered zou kunnen worden". Later bleek dat allemaal weer mee te vallen De toeristen stroomden in de loop van de avond weer op het éne smalle weggetje naar de camping toe. die omstreeks middernacht weer werd vrijgegeven. Na wat heen- en weerge- loop vond Adn in de loop van de avond zijn vrouw en kinderen terug. „Op de camping zag alles er ontzet tend vies uit. helemaal onder het roet Zelfs de potten en pannen in het kleine keukentje waren helemaal smerig", zegt Monika. 's Nachts werd het terrein erg goed bewaakt De meeste mensen zullen geen oog heb ben dichtgegaan", vermoedt Monika. ,.De volgende dag liep iedereen met vreemde gezichten rond", vult haai man aan .Om de haverklap hoorde ie sirenes, en het stond ontzettend. La ter hebben we nog een rondrit ge maakt door de omgevmg. Er was ontzettend veel verbrand, alleen de huizen stónden nog overeind" '11.000 campeurs évacués sans pani- que', meldde de regionale krant 'Ni ce-Matin' de volgende, dag opgelucht, temidden van pakkende kleurenfo to's. Zes brandweerlieden werden ge wond, maar de toeristen konden in goede gezondheid de rest van hun vakantie in het zuiden van Frankrijk doorbrengen. Het gezin Van Sorgen vertrok 7 augustus, en kwam dins dagavond «eer terug op het oude nest. Adri van Sorgen. terugblikkend op die enerverende dag: „Het was een leuke stunt. Ze moeten het de volgen de keer maar in de folders zetten". OVERSLAG B. en \v. van Axel hebben geen bezwaar tegen het ge bruik van het voormalige schoolge bouw in Overslag als gemeenschaps ruimte voor de bevolking. Binnen kort zal de Axelse gemeenteraad een voorstel van die strekking worden gedaan. Hel college verbindt wel enkele voor waarden aan de stichting van de dorpsruimte. Om te beginnen moet er een vereniging worden opgericht, die het gebouw gaat exploiteren en ten tweede moet de gemeente Axel - nadat het dak is gerepareerd - gevrij waard worden van alle onderhoud. De nieuwe vereniging zal voor de totale exploitatie moeten zorgen en voor de Natuurwandeling RETRANCHEMENT Vandaag, woensdag, houdt de VVV Retranche- ment een natuurwandeling door het natuurreservaat Het Zwin onder des kundige begeleiding De start van de wandeling is om negen uur bij restau rant 'De Witte Koksmuts' aan de Kanaalweg te Retranchement Tevens wordt een bezoek gebracht aan het Belgische vogelpark. De orga nisatie raadt de deelnemers aan laar zen aan te trekken. Vrijdag is er een bingo-avond in café Jopie in de Zwinstraat De aanvang is 20.00 uur. Zaterdag wordt het zomerprogramma afgesloten met een viswedstrijd in het afwateringskanaal voor Camping De Wildhof Inschrijving op de camping vanaf 13.00 uur, waar na afloop ook de prijsuitreiking plaatsvindt. De wed strijd duurt van 14.00 tot 17.00 uur kosten moeten opdraaien Het ge meentebestuur heeft in het verleden altijd sceptisch gestaan tegenover het stichten van een dorpscentrum in Overslag en de verslechterde financië le positie van de gemeente Axel Maar als het gebouw toch behouden moet blijven zo zei wethouder J M. van Schaik enkele maanden geleden tij dens een bespreking met de verschil lende groeperingen in Overslag, dan lijkt de verenigingsvorm de enige juis te beheersmethode. Een regeling zo als bij het buurthuis Spui, waar een symbolisch huurbedrag wordt be taald en het-onderhoud volledig voor rekening van de gebruiker komt. De school is per I augustus van dit jaar opgeheven wegens gebrek aan leerlingen. Er waren er nog maar vijf. Enkele kinderen zijn naar het voort gezet onderwijs gegaan en de rest is ondergebracht op een school in Zuid- dorpe. Al vele jaren maken verschil lende verenigingen buiten de school uren gebruik van het gebouw. Zoals de muziekvereniging Concordia, de Zeeuwse Muziekschool, de kerk voor het catechismusonder wijs en de Ca- ritasvereniging. Daarnaast heert de Rabobank Zuiddorpe maandagmor gen enkele bankuren in het gebouw. Volgens P. F. J. M. Knegtel van het comité dorpshuis Overslag is er ook vanuit het Belgische Overslag belang stelling voor het gebruik van het schoolgebouw Het comité dat graag het gebouw zal exploiteren en een vereniging oprichten, heeft inmiddels een begroting voor het dorpshuis op gesteld Deze beloopt drieduizend gul den. Het comité verwacht 1200 gulden aan huurgelden. 1500 gulden aan do naties (gegarandeerd) en 300 gulden extra inkomsten Het voormalige schoolgebouw in Overslag dal. naar venvachl. als gemeen schapsruimte dienst gaat doen donderdag 11 augustus (morgen) een speciale dag gehouden voor de Zeeuws-Vlaamse bejaarden. De oude rendag, die wordt georganiseerd in nauwe samenwerking met de stich ting welzijn voor ouderen, begint om 14.00 uur met een spelniiddag. De ouderen hebben de keuze uit acht tien behendigheidsspelen, waaronder sjoelen, bridgen, pierbollen, gaaibol- len. kegelen, jeu de boules en vissen in troebel water In de vrolijke keuken mogen de ouderen serviesgoed kapot gooien. Een fotograaf maakt - tegen betaling - humoristische foto's van de bezoekers. Verder zijn er kraampjes «met versnaperingen Tussen 17.00 en 18.00 uur worden in de feesttent broodjes, soep en koffie geserveerd. Een gelegenheidsorkest zorgt tijdens de maaltijd voor een gezellig achter grondmuziekje. De ouderendag wordt om 19.30 uur afgesloten met een ar tiestenshow. met medewerking van onder anderen zanger Jacques Herb, zangeres Steil! hos en de parodist Marinus Kuys. Ten behoeve van de bezoekers uit de omliggende kernen rijden er vanuit Biervliet, Hoek, Zaamslag en Sluiskil speciale bussen (voor de preciese vertrektijden kan men zich wenden tot de plaatselijke vertegenwoordiger van het open be- jaardenwerk). Overigens mogen de ouderen hun kleinkinderen meenemen. EVALUATIE VAN DRIE HOORZITTINGEN: AXEL Een vermindering van de subsidies zal bij vrijwel alle organi saties, instellingen en verenigingen in de gemeente Axel tot verminde ring van de activiteiten leiden. Moge lijkheden lot liet vergroten van de zelfwerkzaamheid of de eigen inkom sten worden niet of nauwelijks ge zien. Dat blijkt uit de drie hoorzittin gen voor dc verschillende sectoren van het sociaal-cultureel werk in de gemeente Axel. Een evaluatie van deze hoorzittingen prijkt op de agen da van dc commissie welzijn die woensdag 17 augustus vergadert. Samenwerkingsmogelijkheden liggen volgens de groeperingen niet voor het oprapen, maar initiatieven daartoe zullen overwogen worden. Zo zien de groeperingen wel wat in een periodiek overleg per sector De initiatieven moeten daarbij wel van de gemeente komen. Geprobeerd moet worden sa menwerking tussen de groeperingen le bevorderen en een periodiek over leg tol stand te brengen, zodat niet alleen wat betreft data, maar ook overleg gevoerd kan worden over er varingen en gezamenlfike problemen, zo luidt het ambtelijk advies. De meeste groeperingen in de ge meente Axel, zo is uit de hoorzittin gen gebleken, hebben het liefst een eigen accommodatie Vaak wordt het huurbedrag van een gemeenschaps huis als bezwaarlijk ervaren ..Een eventueel oveneg tussen de gemeen schapshuizen en de gemeente na mens de belanghebbende groeperin gen) zou hierbij wellicht verhelderend kunnen werken Het zou immers te betreuren zijn als de nu gevormde ontmoetingscentra in de kernen onbe nut blijven vanwege te hoge gebrui kerstarieven. De vaste exploitatielas ten zullen namelijk steeds zwaarder drukken op de resterende gebrui kers". aldus het ambtelijk advK? Een grief van de meeste Axelse groe peringen is het ontbreken van des kundige ondersteuning Behalve het BKW Axel en de werkgroep Sportieve Recreatie blijken alle instellingen te functioneren zonder noemenswaardi ge steun van andere organisaties. Van de provinciale steunfunctie merken de Axelse groeperingen niet veel. Er wordt gewezen op de al zware belas ting van vrijwilligers, waardoor de mogelijkheid om deskundigheid- bevorderende cursussen te volgen zeer beperkt is Tijdens de hoorzittingen is eveneens gebleken dat binnen het Axelse so ciaal-culturele leven nog sprake is van een vrij schepre indeling naar geloofs richting. Er is weinig behoefte deze scheiding te doorbreken. De vergadering van de welzljnscom- missie begint om 20.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 20