Staat verhaalt kosten van opruimen gif op bedrijven PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ranse instructeurs W weg naar Tsjaad Nijpels verwacht orders uit Taiwan PARIJS: GEEN DEELNAME GEVECHTEN vandaag Plaatsing pijlers kan beginnen Claus mogelijk niet aanwezig op Prinsjesdag Branden op de heide en in schietkamp Snuffelt U ook al tussen de Kleintjes? Werkloosheid nu bo ven de 800.000 ■Al I Roemeens gezin \maakte riskante zwemtocht om I naar Z.-Afrika f Ie gaan k liniers. ,21.: r 10, 2; Zilver voor Druppers HELSINKI - De 21-jarige Rob Druppers zorgde gisteren op het wereldkampioenschap atletiek in Helsinki voor een daverende ver rassing De Nederlandse troef op de 800 meier, die zichzelf in de finale geen schijn van kans gaf. imponeer de met een geweldige eindsprint. Druppers rukte op naar de tweede plaats achter dc winnaar, de West duitser Willy Wulbeck. Druppers loopt op de foto nog in derde positie achter Wulbeck links en Cruz rechts i. Zowel Rob Druppers als Tineke Hidding was gisteren op de voor Nederland zo succesvolle dag goed voor een nationaal record De ze venkampster beeindigde het toer nooi met een achtste plaats. Ze verbeterde het Nederlands record eindtotaal, PAGINA 17 Alleenstaanden Het is onjuist dat een alleenstaande kan leven van 70 procent van het minimuminkomen van een getrouw- c't' Dit zegt het Plat form van Organisaties van Alleen staanden (PAGINA 5) Woningen Dc koopprijs van de particuliere woning is de afgelopen jaren met ruim 40 000 gulden gezaktaldus hel jaarverslag van het kadaster van hel ministerie van volkshuis- Handel Voor Rotterdam zijn er op langere termijn goede mogelijkheden voor uitbreiding van de economische be trekkingen met Cuba. aldus burge meester Peper bij terugkeer van een bezoek aan dat land (PAGINA 7) Radio en televisie: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Financieel: 7 Provincie: 11, 13 en 15 Sport: 16 en 17 Opinie: 4 Varia: 9 SCHIPHOL - Dinsdagmiddag is het echtpaar Nijpels teruggekeerd van zijn huwelijksreis welke o.m. naar Sri. Lanka en Taiwan voerde. DEN HAAG (ANP) VVD-fractielei der Ed Nijpels vindt dat Nederland moet ingaan op te verwachten orders uit Taiwan dat belangstelling' heeft voor militair en civiel materiaal. Het gaat vooral om 'één of meer' onder zeeërs en andere marinevaartuigen. Er zijn tal van argumenten om 'ja' te zeggen, aldus Nijpels wiens uitspra ken erop neerkomen dat politieke beletsels ondergeschikt zijn aan de grote economische voordelen die voor Nederland op Taiwan zijn te behalen Nijpels zei een en ander dinsdag op Schiphol na zijn terugkeer van een buitenlandse reis waarbij hij onder meer Taiwan bezocht. Dat bezoek duurde ruim een week en vond plaats op uitnodiging van de regering in .Taipeh. Volgens Nijpels komt er binnenkort een Taiwaneese missie naar Neder land Behalve belangstelling voor mi litair materieel bestaat er belangstel ling voor civiele goederen. Hij denkt daarbij aan materiaal voor de aanleg van een ondergrondse in Taipeh en ketels voor elektrische centrales Be langstelling voor nucleair materiaal achtte Nijpels uitgesloten. Nijpels vindt overigens dat het minis terie van buitenlandse zaken de vi sumbepalingen voor Taiwanezen moet versoepelen en gaat die zaak aankaarten, zo zei hu Nijpels was verder Jn Sri Lanka, dat hy reeds voor de gewelddadige onlus ten verlaten had, Bangkok. Hong kong en Egypte. (Zie ook pagina 5) DEN HAAG lANPi - Prins Claus zal zoals hel er nu naar uitziet vermoedelijk niet aan wezig zijn op Pri?isjesdag. De prins verblijft regelmatig bij vrienden en kennissen, maar blijft daarbij in contact met zijn behandelend geneesheer professor Nijdam. zo meldde de rijksvoorlichtingsdienst dinsdag Druk De Verenigde Staten oefenden de afgelopen dagen druk uit op de Fran se regering het bewind van president Hissene Habré meer steun te verle nen dan het zenden van luchtdoelra ketten. Libië heeft dinsdag een zitting van de Veiligheidsraad van de Verenigde Na ties gevraagd naar aanleiding van wat het noemt "Amerikaanse bedreiging van zijn veiligheid en die van het gebied". De internationale betrokken heid bij het conflict in Libie's zuidelij ke buurstaat is gisteren uitgebreid door enerzijds nieuwe stappen van Washington ten gunste van het regi me van de Tsjadische president Ha bré en anderzijds een bezoek van hoge Libische militairen aan Moskou. SHELL ALS EERSTE GEDAGVAARD DEN HAAG (ANPl De staat zal de kosten die zijn gemoeid met het op ruimen van een groot aantal gifbel ten verhalen op de bedrijven die daarvoor verantwoordelijk zijn. De landsadvocaat, belast met het ver haal. zal mogelijk tientallen voorna melijk chemische bedrijven hiervoor dagvaarden. Het kan uiteindelijk om enkele honderden miljoenen guldens gaan. Dit heeft het ministerie van volkshuisvesting, ruimtelijke orde ning en milieubeheer (VRÓM) dins dag bekendgemaakt. Het verhalen van de opruimingskos- ten is terug te voeren op de interim- wet bodemsanering, die begin dit jaar in werking is getreden. Minister Win- semius van vrom had al aangekon digd dat hij op grond van de wet de vervuiler zou laten betalen. Hij heeft daarin de steun van de gehele Tweede Kamer, die hem om voortvarendheid heeft gevraagd in deze zaak De landsadvocaat heeft een lijst van 1800 bodemverontreinigingen tot zijn beschikking. Deze gevallen zijn of in onderzoek, of er is reeds met de sanering begonnen. Het is aan de landsadvocaat om op grond van het beschikbare materiaal uit te maken of een bedrijf ook daadwerkelijk aan sprakelijk wordt gesteld, aldus het ministerie Het eerste bedrijf dat door de land sadvocaat is gedagvaard is Shell Ne derland Dit bedrijf wordt verant woordelijk gesteld voor een van de bekendste bodemverontreinigingen in ons land. die in het Zuidhollandse Gouderak. Daar ligt gif onder 96 woonhuizen. In dit geval wordt de totale sanering door het ministerie op enkele tientallen miljoenen guldens geschat De zaak komt op 24 augustus voor bij de rechtbank in Rotterdam. Vergiftiging echtgenoot De rijkspolitie heeft een 32-jarige inwoon ster van Tynaarlo (gemeente Vries. Dr.) aangehouden en ingesloten op verdenking van poging van moord op haar echtgenoot, de 37-jarige H G Z De vrouw heeft het feit bekend, aldus de politie. Z. werd in een ziekenhuis is Assen opgenomen enige dagen nadat zijn vrouw hem via zijn koffie vergif had toegediend Een woordvoerder van Shell zei dins dagmiddag voor de Tros-radio dat zijn bedrijf zich met verantwoordelijk achtte noch moreel noch financieel „Wij hebben nooit zelf gestort, maar dat altijd door afvalbedrijven laten doen omdat wij niet over eigen stort plaatsen beschikten met de daarvoor vereiste vergunningen" Hij zei dat het al 25 jaar geleden was en dat sindsdien de inzichten zowel bij overheid als industrie zijn veran derd. Sindsdien hebben beide zich verdiept in de schadelijkheid van bepaalde stoffen. Zonnig Droog en zonnig, maar in het Wad dengebied mist of laaghangende be volking. Middagtemperatuur van 20 graden op de Waddeneilanden lot 28 graden in het zuiden van het land Matige noordoostenwind. i 26e jaargang no. 186 Voensdag 10 augustus 1983 tVan onze redactie economiei [en HAAG In juli is de werkloosheid boven de 800.000 gekomen. In totaal jonden eind van die maand bij de arbeidsbureaus 810.400 mensen als Jtrkloos ingeschreven, dat is 17.700 meer dan een maand eerder. Oorzaak: tn stijging van 10.100 bij de mannen en van 7300 bij de vrouwen, fe zogenaamde voor seizoen gecorrigeerde werkloosheid daalde in omvang van 810.400 tot 807 200 Dat kwam door een daling bij de mannen met 300 en bij de vrouwen met 2300. Het aantal bij de arbeidsbureaus geregistreerde vacatures was eind juli 1200 minder dan een maand eerder en stond op 8900. Voor seizoensmvloeden gecorrigeerd daalde de vraag met 600 tot 8300. Een en ander blijkt uit de voorlopige telling van het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid injs heeft steeds geweigerd troepen staren naar Tsjaad onder verwij- ïg naar de overeenkomst van 1976 or militaire samenwerking, waarin ••pimenging slechts wordt toegestaan 'bijzondere omstandigheden'. ,'Dc afgelopen dagen is de bedreiging an de door Libië gesteunde rebellen >io inOoukouni Weddeye bij de noorde- isbrdjke oaseplaats Faya-Largeau echter odanig toegenomen dat Parijs zich ierdoor blijkbaar genoodzaakt ziet ï2: nu lektroshock Er bestaat nu nog n duidelijk maar uiterst klein indi- I itiegebied voor de toepassing van de II iktroconvulsietherapie (elektro- locktherapie). Daarbij gaat het bijna K tsluitend om de behandeling van s itiênten met een zeer ernstige vitale Dl pressie, met name de meer psycho- idle vormen daarvan en dan alleen ig als aan bepaalde voorwaarden is ildaan. Dat zegt- een commissie van gezondheidsraad In een advies aan t ministerie van welzijn, volksge- ndheid en cultuur. t besluit om troepen te sturen die i instructeurs gaan werken, sluit lere deelneming van Franse militai- n aan oorlogsoperaties in Tsjaad t, Dit verklaarde minister Hernu tèdagavond in Parijs. De naar jjaad gezonden troepen behoren tot ee para-regimenten van de Franse verklaring van het Franse besluit Hemu: ..Het is niet Frankrijk dat 1 initiatief nam het conflict te inter- tionaliseren". ,,Het zijn de Libiers dat deden". „Alles wat de Libiérs len doen, doen wij", vervolgde hij. (jjlehalve, natuurlijk, bombardemen- op burgerdoelen, waar Frankrijk tjestefhmet toe zal laten verleiden". ©t rachtens het samenwerkingsak- ootd met Tsjaad „kan Frankrijk «nodigmilitair personeel sturen ibif oor instructie van de strijdkrachten Tsjaad", aldus Hemu 0, köË I5-8.00 iRIJS (AFP/DPA) Een Franse eenheid in de Centraal-Afrikaanse Republiek heeft idracht gekregen zich naar Tsjaad te begeven om er specialistische instructeursfuncties te irvullen. Dit heeft de Franse minister van defensie, Charles Hernu, dinsdag in Parijs ikendgemaakt. Het gaat om ruim 180 Franse militairen die per vliegtuig worden 'ergebracht. van zyn oorspronkelijke standpunt terug te komen. Volgens de laatste berichten naderen twee aanzienlijke kolonnes Libische tanks de strate gisch belangrijke plaats, die herhaal delijk door Libische vliegtuigen is gebombardeerd. De regering-Reagan beschuldigde de Libische leider, kolonel Gadaffi, er dinsdag van de regering van Tsjaad omver te willen werpen door de opstand van de troepen van Weddeye te steunen met Libische troepen, vliegtuigen en pantserwagens. „We beschouwen de situatie bij Faya- Largeau als zeer bedreigend en ern stig", verklaarde woordvoerder Lar ry Speakes dinsdag. BURGHSLUIS Precies volgens het uiterst nauwkeurige en omvangrijke draaiboek werken de Deltadienst van njksivaterstaat en de aannemerscombinatie Dosbouw. aan de plaatsing van de eerste pijler voor de stormvloedkering in de monding van de Oosterschelde. Het hefscliip 'Ostrea' en het opschoon- en afmeerponton Macomakoppelden dinsdag in het sluitgat Hammen aan elkaar Onder grote belangstelling zal als werk- en weersomstandigheden geen roet in het eten gooien vanavondwoensdag, om 23.00 uur de pijlerplaatsing beginnen. (Zie ook pagina 11.) HEEZE'HARDERWI.ÏK Op de Strabrechtse heide tusen Heeze en IHANNESBURG (RTRl Een emeens gezin is in Zuid-Afri- opgevangen na een gedurfde ïemtocht van 15 kilometer in zee uit Mozambique. Dit leeft het in Johannesburg ver- Jchijnendc blad The Star dins dag gemeld. let zou een veearts betreffen die Mozambique werk had ge- cht als onderdeel van een plan i Roemenie te verlaten. Toen lij de nodige tijd gewerkt had en pkantie kreeg, boekte hij voor fijn gezin van vier personen voor 'en verblijf in Ponto do Oura. ïen over de grens van Kosibaai Zuid-Afrika. Hij wilde dat emmend bereiken maar had let gedacht dat de zee zo ruw ou zijn. Tijdens de zwemtocht 'as zijn vrouw bijna meege- jleurd door de golven. het strand ontmoette het ezin een rechter. Mark Kumle- ien uit Durban die met een ?oepje deelnam aan een vispar- Ij'je Deze bracht de vier in Wlanraking met de ïmmigratie- utoriieiten en zorgde voor de I 'Pvang uid-Afrika heeft het gezin tijde- tik verblijf toegestaan. Er is «en sprake van asiel daar het Ier niet om vluchtelingen gaat. 'el zal een verzoek om toestem- hing voor de man om in Zuid- lfr'ka le werken worden bestu- Someren heel'l dinsdagmiddag een drie uur durende brand 12 tot 15 hectare natuurgebied in de as gelegd. De brand is vermoedelijk ontstaan bij werkzaamheden van de explosie venopruimingsdienst (EODi die in het betrokken gebied bezig is met het bergen van oorlogstuig dat vervol gens tot ontploffing wordt gebracht. Vermoedelijk zijn dinsdagmiddag bij een explosie restanten in de droge hei terechtgekomen. Er hebben zich ove rigens geen ongelukken voorgedaan met het oorlogstuig dat nog in de grond zit. Volgens een zegsman van de EOD was de kans op ontploffingen als gevolg van de brand uiterst gering. De brand werd bestreden door korp sen uit Heeze. Someren. Asten en Maarheeze. Ook op het terrein van het artillerie- schietkamp Oldebroek vlak bij 't Har de op het noordwestelijk deel van de Veluwe is dinsdag brand ontstaan. De opslag van munitie bevond zich op veilige afstand van de brandhaarden De brand ontstond aan het begin van de middag toen de artillerie met bri- santgranaten schoot. Er zyn twee vierkante kilometer heide in het zoge naamde doelengebied geheel ver brand Enkele vierkante kilometers terrein zijn door het vuur aangetast. Moord opgelost De 28-jarige Tilburger J de W. heeft maandag tegenover de Tilburgse politie zijn aandeel bekend in een overval op de Tilburgse handelaar W. Bruens op 20 mei van dit jaar. Bruens liet bij de overval het leven als het gevolg van de mishandelingen en intimidaties van de kant van de daders. De W. zit samen met zijn 24-jarige stadgenoot M. de W. sinds begin juli in arrest.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1