Earner vraagt Rietkerk /rijgeven rapport ABP Brinkman publiceert hoofdlijn van sociaal cultureel beleid PZCfi Conferentie in Nagasaki tegen gebruik kernwapens Koe beestachtig afgeslacht Krachtige aardbeving doet Tokio trillen )0K WIERINGA VOOR PUBLIKATIE Gunstige wind verdrijft reusachtige olievlek van Zuidafrikaanse kust Irak en Iran melden zware verliezen bij tegenpartij ISDAG 9 AUGUSTUS 1983 PZC/ binnen-buiten land i -- HAAG Minister Rietkerk (binnenlandse zaken) staat onder heftige druk van vrijwel °{gehele Tweede Kamer om het controversiële rapport van drs. Gruijters over beleggingen ACOP i het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds openbaar te maken. Na de PvdA hebben mdag ook CDA en VVD laten weten openbaarmaking van het rapport op prijs te stellen, inderdag zal de minister met de Tweede Kamer over de affaire rond het ABP overleg [CDA-woordvoerder voor ambtena- waardoor al zoveel onrust ontstaan Is, «aken. Van der Burg, liet maandag dat het beter is dat het rapport open- Jen dat inmiddels zoveel namen uit baar gemaakt wordt. Hij acht het {rapport openbaar zijn geworden, iVan onze parlementaire redactie, hij de minister om het rapport voor aanstaande donderdag te publiceren. ig en zonnig, agtemperatuur omstreeks 24 Wzeringa verder weinig zinvol om het rapport vertrouwelijk aan de Tweede Kamer te doen toekomen als het voor die tijd al naar de Raad van Toezicht van het ABP gezonden is. Van der Burg, die sprak bij het NOS- joumaal, liet weten zich achter de wens van het PvdA-kamerlid Kom brink te stellen dat minister Rietkerk het rapport voor donderdag openbaar maakt. Ook de VVD'er Joekes is voor stander van publikatie van het rap port. HU liet echter weten dat hij zich situaties kan voorstellen dat Rietkerk bij zijn besluit blijft om het rapport niet openbaar te maken. Al eerder had de voorzitter van de Rdad van Toezicht van het ABP, B. Wieringa, minister Rietkerk gevraagd het rapport openbaar te maken. Hij liet voor het weekend weten eventueel zelfs vSn plan te zijn het rapport zelf openbaar te maken, hoewel het hem door minister Rietkerk vertrouwelijk ter hand is gesteld. Maandag maakte hij echter bekend dat hij het rapport niet openbaar zou maken. Wel vroeg In een eerste reactie op het besluit van Wieringa zegt de Algemene Cen trale van Overheidspersoneel ACOP) teleurgesteld te zijn dat de voorzitter van de raad niet zelf de verantwoordelijkheid heeft willen nemen om het rapport openbaar te maken. Volgens secretaris Sonnevcld van de ACOP had Wieringa de belan gen van de ABP zwaarder moeten laten wegen dan de wensen van de minister van binnenlandse zaken. Met Wieringa is de ACOP-secretaris overigens van mening dat er nu nog geen reden is om in de directie van het pensioenfonds te snijden. Er is nog geen enkel overtuigend bewijs op tafel gekomen dat de integriteit van de directeur beleggingen A. Masson en algemeen directeur Van der Dussen in twijfel zou kunnen trekken, menen zij. Tegenover de radiorubriek Hier en Nu verklaarde Wieringa maandag dat er geen reden voor ongerustheid is voor de leden van het pensioen fonds. De veiligheid van de pensioe nen is gegarandeerd en ook met het beleggingsbeleid is alles in orde, zo zei Wieringa. ,j blijft voorlopig fraai zomerweer. omvangrijk hogedrukgebied dal I uitstrekt van de Azoren over de j(se Eilanden en de Noordzee naar K-Rusland zorgt in grote delen van ropa, inclusief onze omgeving, voor Jnig en warm weer. Dit systeem juidert de komende dagen weinig Tplaats. Vandaag is er eerst kans Jfnstbanken, maar zullen in de loop i de ochtend verdwijnen. De rest 1 de dag blijft het droog en er n flinke zonnige perioden voor. iddag-temperatuur wordt hoger %gisteren en kan in het binnenland j28 graden Celcius bereiken. Aan {(WÉ het iets koeler. De komende ïf wordt een minimum tempera ir van ongeveer 15 graden Celcius acht. De noordoostelijke wind is wegend zwak tot matig, «uitzichten voor woensdag: In het neen weinig verandering, maar m de avond en nacht een kleine 4 op een onweersbui. V/arm met ïimum temperatuur van 28 gra- Zicakke tot matige oostelijke TOKIO (1UPLRTR) Een rollende, krachtige aardbeving heeft maan dag hoge gebouwen in Tokio doen trillen. De schok werd ongeveer een minuut lang ge voeld en begon om 12.49 plaatselijke tijd, 05.49 uur onze tijd. De aardbeving wees 5.8 graad op de schaal van Richter aan, ontwricht te het treinverkeer en schrok de aan haar midddagpauze zijnde menigte op. Volgens de meteorologi sche dienst lag het zwaartepunt van de be ving in het westen van de prefectuur Kanaga- wa bij de voet van de berg Fuji, pal ten westen van de hoofdstad Noch de politie noch de brandweer zei onmid dellijk gealarmeerd te zijn geweest De spoor wegen deelden mee dat de stroomvoeding van de 'kogeltreinen' met hun 120 mijl per uur was opgeschort zodat con troleurs konden nagaan of schade aan de rails was toegebracht. Het autoverkeer op snel wegen kreeg de raad kalm aan te doen om ongelukken te voorko men die een eventueel beschadigd wegdek zou kunnen veroorzaken. In het weekeinde zijn aan de overvolle stran den in een snikheet Ja pan minstens 64 mensen verdronken en worden 4 vermist. De politie deelde mee dat de heet ste plaats in Japan zon dag Kumagaya was, 50 kilometer ten noorden van Tokio, met een tem peratuur van 36,4 Cel sius. Drie doden in Amsterdam na gebruik heroïne AMSTERDAM (ANP) In Amster dam zijn dit weekeinde drie mannen na gebruik van heroine overleden. Het eerste slachtoffer werd zaterdag avond aangetroffen op een pension kamer aan het Hekelveld. De dode is de 25-jarige C. Brune, geboren in Alphen aan den Rijn. Op hun kamer in een jeugdhotel in de Warmoesstraat stierven zondag een 20-jange Duitser en een 22-jarige Oos tenrijker. De recherche vermoedt dat zij de heroïne niet spoten maar sno ven of rookten. Hermine Heijermans overleden CALCUTTA Brandweerlieden en hulpverleners zoeken in de puinho pen van hotel Oberoi. het best bekende hotel in de Indiase stad Calcutta, naar slachtoffers die nog onder het puin liggen Een deel van het hotel stortte dit weekeinde in nadat het vier dagen te lijden had gehad van zware moessonregens. Er werden ten minste twee mensen gewond bij het ongeluk. Libanese oppositie zweert wraak voor bomaanslagen DAMASCUS (API Door Syriè ge steunde tegenstanders van de rege ring van de Libanese president Amin Gemayel hebben maandag wraak ge zworen voor de bomaanslagen, die het afgelopen weekeinde aan min stens 55 mensen het leven hebben gekost. Het dreigement met vergeldingsac ties was vervat in een verklaring van de nationale raad van het 'nationale reddingsfront', een vorige maand ge vormde oppositiegroep die zich heeft voorgenomen het Libanees-Israêli- sche troepenakkoord te torpederen en een eenpartijbestuur in Libanon te voorkomen. In de verklaring wordt de regering- Gemayel ervan beschuldigd, 'in coör dinatie met de Falange-partij' verant woordelijk te zijn voor de bomaansla gen van vrijdag en zondag in de Noordlibanese havenstad Tripoli en de stad Baalbek in de Oostlibanese Bekaa-vallei. De Falange-partij. de grootste rechtse christelijke partij in Libanon, wordt geleid door Gemayels vader Pierre Gemayel. De nationale raad van het reddingsfront bestaat naast Jumblatt uit oud-president Suleiman Franjien en ex-premier Rashid Karami. De verklaring werd in Damascus uit gegeven na een zitting van de raad. Steekpartij De politie heeft het afgelopen weekeinde in de Bijlmer meer in Amsterdam de 24-jarige Ame rikaan P. A B aangehouden, die ervan wordt verdacht vorige week donderdag de 24-jarige Gerrold Koll uit de hoofdstad te hebben doodge stoken. Dit heeft de politie maandag meegedeeld De aangehouden man beroept zich volgens de politie op noodweer Hij heeft verklaard dat Kolf hem op de Dam hasj wilde verkopen en zich daarbij zeer agressief gedroeg. AMERIKAANS VLIEGKAMPSCHIP NIET WELKOM ich bericht: wind: noordoost tol 3 BJl; in de middag toenemend krimpend naar noord tot noord- i tot 5 Bft. Zicht: eerst slecht met tbanken, later in de ochtend ma- ratuur kustioater: ruim 19 ',en Celcius. ZON EN MAAN '33psustus op 06.14 onder 21.15 op 08.04 onder 22.35 loog water 03.21 261 0432 175 04 07 269 04 45 208 04 42 243 05 10 211 10 augustus 03 40 254 04.11 274 05 30 182 05 02 281 05.39 218 05.36 253 0603 222 15.17 15.43 16.12 16.24 17.11 17.07 17.39 KAAPSTAD (REUTER/AFP) De olievlek van 150 vierkante kilometer voor de kust van Zuid-Afrika drijft als gevolg van de gunstige wind naar open zee waardoor de vrees voor een ernstige milieuramp is verminderd. Van de 36 leden van de Spaanse bemanning van de in tweeën gebro ken olietanker 'Castillo de Bellver' werden er maandagmiddag nog drie vermist. Een woordvoerder van de eigenaar van het schip zei te verwach ten dat ze de dood hadden gevonden bij het ongeluk. Het achterste gedeelte van de 271 540 ton metende supertanker, die zater dag na een explosie in brand raakte, zonk zondagavond. Het voorste stuk, waarin zich circa 100.000 ton ruwe olie bevindt, is niet lek en wordt door de sleepboot 'John Ross' naar volle zee gesleept, zo meldden havenfunctiona rissen. Anton Moldan, hoofd van de Zuidafrikaanse milieupolitie te water zei dat deskundigen zouden proberen de olie uit het voorschip te pompen, maar dat het erg moeilijk zou zijn. De olievervuiling op zee zou een enor me milieuramp hebben kunnen ver oorzaken aan de broedgebieden van vogels in het uitgestrekte natuurge bied van de Langebaan-lagune. Tot dusver heeft het olietapijt geen ernsti ge schade aangericht aan flora en fauna. Het eiland Dassen, waar de helft van de wereldbevolking van 'zwartvoet- pinguins' broedt en huist en veertig procent van Zuidafrika's aalschol vers, is volgens functionarissen nu buiten gevaar. NAGASAKI (AFP/AP) In de Japan se stad Nagasaki is maandag een internationale manifestatie van twee dagen begonnen tegen het gebruik van kernwapens. Er zijn ongeveer 10.000 deelnemers, onder wie een honderdtal uit 30 landen. De bijeenkomst vormt het laatste deel van een reeks van dergelijke betogingen in Japan, die op 1 augus tus begon in Tokio en op 6 augustus werd voortgezet in Hirosjima, waar toen 38 jaar geleden de eerste atoom bom tot ontploffing werd gebracht. Op de laatste dag van de manifestatie in Nagasaki zal worden herdacht dat die stad op 9 augustus 1945 als tweede door een atoomaanval werd getroffen. Het voorbereidend comité in Nagasa- HEVIGE GEVECHTEN IN NOORDEN ki protesteerde in telegrammen aan de Amerikaanse ambassadeur in To kio. Mike Mansfield, en de Japanse premier Yashuro Nakasone tegen het bezoek van het Amerikaanse vlieg- dekschip Midway' aan Nagasaki In het protest werd gesproken van een 'provocatie tegen de vrede' De controverse draait om de vraag of Amerikaanse oorlogsschepen tijdens hun bezoeken aan Japanse havens kernwapens vervoeren of niet. Vol gens de conferentiedeelnemers heeft de Midway in strijd met de Japanse bezwaren kernwapens aan boord. Amerikaanse functionarissen weige ren als regel de aanwezigheid van atoomwapens aan boord van Ameri kaanse schepen te ontkennen of te bevestigen. AMSTERDAM De actrice Hermine Heijermans is maandagochtend op 80-jarige leeftijd overleden in het Lutherse Diaconessenziekenliuis te Amsterdam. Dit heeft de familie maandagavond bekendgemaakt. Hermine Heijermans genoot niet al leen als toneelspeelster, maar ook als schrijfster bekendheid, onder meer door een boek over haar vader, de schrijver Herman Heijermans. Daar naast heeft zij gewerkt voor onder meer het Handelsblad en is zij lid geweest van de gemeenteraad van Amsterdam. BAGDAD/TEHERAN (RTR/AFPI Irak en Iran hebben maandag beide gemeld dat zij de tegenpartij zware verliezen hebben toegebracht. Uit de communiqués van de twee landen blijkt dat er hevige gevechten woe den aan zowel het centrale front bij de Iraanse stad Mehran als in het bergland in het noorden. Volgens een in Bagdad uitgegeven communiqué versterken Iraakse troe pen hun greep op het belegerde Meh ran en zes dorpen in "de omgeving. Iraanse militairen die probeerden de belegering te doorbreken, zouden zijn teruggeslagen. Daarbij zou een Iraan se pantserbrigadc vrijwel geheel zijn vernietigd, terwijl behalve de verniel de tanks ook duizenden gesneuvelde Iraniers op het slagveld achterbleven. Radio-Teheran meldde daarentegen dat in de strijd om Mehran 1 100 Iraakse militairen waren gedood of gewond, terwijl twee helikopters, 25 tanks en verscheidene transportvoer tuigen van het Iraakse leger waren vernield. Zondag en maandag waren in totaal drie Iraakse aanvallen afge slagen. aldus het Iraanse legerbericht. Op 28 juli begonnen de Iraniers in deze centrale sector een offensief. In het Iraakse communiqué werd ook melding gemaakt van zware gevech ten in het noorden. 10 16 233 1025 171 10.41 197 10.37 165 èosdaxg. 10 augustus -pingen 10.08 204 22 48 245 leuzen 10.43 215 23 26 257 10.45 147 23.17 191 11.06 234 23.44 273 leldinge 11.11 167 23.38 211 11.27 193 23.56 245 iüsse 11.24 162 23.47 206 DEN HAAG (ANP) In een weide bij Rijswijk is maandag een in stukken gesneden koe aangetroffen. Volgens de politie is het dier op zeer ondeskundige en beestachtige wijze geslacht met behulp van een mes en een zaag. De driejarige koe was drachtig. Toen de politie het beest aantrof was de kop. die enige wonden van messtekken vertoonde, gescheiden van de romp. De romp zelf was in twee stukken gehouwen. Om de hals van het dier zat een oranje stuk touw gebonden, terwijl de pezen van de poten waren ingekerfd. vermoedelijk om het beest het weglopen te beletten. De politie vermoedt dat de onbekende daders het vlees hebben laten liggen omdat zij werden gestoord in hun bezigheden. Ook is het mogelijk dat zij om religieuze redenen van het vlees afzagen toen bleek dat de koe drachtig was. aldus de politie Het kadaver van de koe zal worden verwerkt door een destructiebedrij f. MIG-piloot De Chinese piloot die zondag met zijn MIG gevechtsvlieg- tuig naar Zuid-Korea vluchtte heeft toestemming gekregen naar Taiwan te gaan waar hij politiek asiel kan verwachten. Zuid-Korea zal met China overleg plegen over de teruggave van het vliegtuig. Veroordeling Het Israëlische hooggerechtshof heeft zondag een voormalig minister van de regering- Begin wegens verduistering van ge meenschapsgeld tot drie maanden ge vangenisstraf veroordeeld Het hof bekrachtigde het vonnis van een lagere rechtbank die Aharon Abu- hatzeira schuldig had verklaard aan fraude en verduistering van geld dat de regering voor een liefdadig doel beschikbaar had gesteld (Jet noorden nu en dan wolkenvelden en t Middagtemperatuur omstreeks 15 en, in het midden en zuiden vrij zonnig, Ide Noorse kust 17 graden, achter de jrse bergen 25 graden, felux en Noord-Duitsland "pig en middagtemperatuur ongeveer 28 y-DuitslandAlpengebied en Frankrijk jpden met zon, maar ook enkele on- jsbuien. Middagtemperatuur van 25 tot graden. p?al en Spanje pi woensdag nog onweersbuien, ook pden met zon. Temperatuur van 25 tot Alarmcentrale boseh ZeelandDe heer B. de Vries uit «dam. gele Opel Kadelt. 47-53-UT en pVW kano's op dak; eu« iwse wateren: Fam. G. Posche uit de tenisse, groene zeilschouw 'Vrouwe mbiUe' genoemde personen wordt dringend «i*- contact op te nemen met de M alarmcentrale in Den Haag, telefoon 284426 DEN HAAG (ANP) Aandacht voor achterstandssituaties, de werkgele genheids- en arbeidsmarktproblema tiek, de emancipatie. Dat zijn de prioriteiten in het sociaal en cultu reel beleid, zoals minister Brinkman van welzijn, volksgezondheid en cul tuur dat in dc komende jaren wil voeren. Dat blijkt uit het maandag gepubliceerde ontwerp rijksplan so ciaal cultureel werk 1984-1986. Doel van het plan is het vaststellen van hoofdlijnen van het beleid voor een langere penode. De financiële vertaling van een dergelijk beleid wordt niet vermeld. „Gezien de onze kere begrotingssituatie van de rijks overheid is een dergelijke financiële vertaling van het beleid in het plan i,u l haalbaar", .aldus wordt in de inleiding van het plan opgemerkt. Ten aanzien van de drie genoemde prioriteiten (en daaronder vallende deelgebieden) staat in het plan een groot aantal beleidsvoornemens ver meld dat overigens een nadere uitwer king behoeft Zo zal de aandacht voor achterstandssituaties (van volwasse nen, culturele minderheden, rand groepjongeren) in de komende jaren geconcretiseerd worden i.'et wegwer ken van educatieve achterstanden. Onder meer door het mede vormge ven aan een wettelijke kader voor onderwijsvoorrangsbeleid. In het kader van dc werkgelegen heids- en arbeidsmarktproblematiek zal de komende jaren een gericht ontwikkelingsbeleid gevoerd wor den op het terrein van de arbeidspro- jevten. Hier wordt een aantal van tweehonderd projecten genoemd, welke een meerjarige looptijd heb ben. De beleidsvoornemens voor de priori teit emancipatie hebben onder meer betrekking op het voeren van een mentaliteïts-beïnvloedend beleid. Daarnaast wil de regenng bovorderen dat beschikbare functies, juist binnen het sociaal-cultureel werkterrein, voor \Touwen meer worden openge steld als vrijwilligster en als beroeps kracht Dit eerste ontwerp-rijksplan is het begin van een nieuwe manier van beleidsvoering door de rijksoverheid. aansluitend op de vrijwel voltooide decentralisatie van het sociaal-cultu reel werk (het verdelen van het beleid over de drie overheidsniveau's: rijk, provincie en gemeente.). Het is de basis voor de jaarlijkse rijksprogramma's sociaal-cultureel werk en voor de criteria waarmee- de werkplannen van landelijke instellin gen en oraganisaties die betrokken zijn bij de uitvoering van het landelijk sociaal-cultureel werk beoordeeld worden. Instellingen en organisaties hebben zes weken de tijd om hun bezwaren tegen hel rijksplan kenbaar te maken bij het ministerie. Het plan zal daar na, vergezeld van die bezwaren, bij het parlement worden ingediend. Directie. K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F van de Velde. Hoofdredactie: M P. Dieleman en C. van der Maas BUREAUS gen. tel. (01184) 15144. Middelburg Markt 51. 4331 LK Middelburg. tel. (01180) 27651 Goes: Grote Markt 2. 4461 AJ Goes, tel (01100) 16140. Terneuzen: Nieuwstraat 22. 4531 CW Terneuzen, tel (01150) 94457. Hulst: Steenstraat 6. 4561 AS Hulst, tel. (01140) 14058. In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag t m vrij dag vanaf 19.00 uur: (01184) 15144 Klachten bezorging Plaatselijke kantoren, maandag tm vrijdag van 08.00-17 00 uur 's Zaterdags van 09 00 tot 11.30 uur. Telefoonnummers buiten kantooruren. Expeditie. (01194) 511. Advertentie-afdeling. (01186) 1584. 's-Zaterdags (01184) 15144 van 09.00-11 30 uur. Redactie (011841-14796. Overlijdens advertenties maandag- t/m vrijdagavond van 20 30 tot 22.00 uur (01184) 15144 Zondag avond van 20 00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen- per kwartaal 61,20; franco per post 72,-; per maand 21,-; losse nummers 0,85 (alle bedragen in clusief 4 pet. btw Postrek. nr.: 3754316, t.n.v. PZC ab rek. Middelburg. Advertentietarieven 122 cent per mm; minimumprijs per advertentie 18,30, ingezonden mededelingen 2V? x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 4,25 meer Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 3