Probleem van Ashford is niet mijn probleem Tineke Hidding op weg naar nationaal record tJU Rob Druppers echte wereldtop tekort tegen de WK atletiek 1983 Helsinki PZC/sP°rt STERKE START VOOR ZEVENKAMPSTER MARLIES GOHR NA WINST IN FINALE MOEIZAAM IN FINALE 800 r. Hoffmann springt naar goud Medailles DINSDAG 9 AUGUSTUS 1983 De Amerikaan Carl Leuns viert uitbundig zijn ivinnende race op de 100 meter Rechts Lewis' landgenoot Ena die derde werd. Tineke Hidding ging gisteren op de zevenkamp van start met een tiende plaats bij de 100 meter horden. De Nederlandse atlete legde op de eerste dag de basis voor een uitstekend totaal HELSINKI - Tineke Hidding heeft meer dan tijdens haar recordprestatie zich in Helsinki op de zevenkamp van 11 en 12 juru m Amsterdam, toen twee doelen gesteld: een nieuw Ne- zij het Nederlands record voor de derlands record en een plaats bij de zesde maal in twee jaar tijd verbeter- eerste twaalf. Met een nieuwe natio- de en bezette zij de elfde plaats van 24 naai record wil zij de opgaande lijn deelneemsters, die nog in de strijd in haar prestaties voortzetten en met zijn. een plaats bij de eerste twaalf weet zij zich verzekerd van uitzending Tinneke Hidding begon maandag- naar de Olympische Spelen van Los morgen om negen uur, toen de tempe- Angeles. ratuur in Helsinki reeds 24 graden Toen maandagavond na vier Sum- bedroeg, sterk aan haar meerkamp, mers de tussenstand van de zeven- Haar hordentijd van 13,77 seconden kamp was opgemaakt, zag het er naar leverde direct 33 punten winst op ten uit dat de 26-jarige atlete in haar opzichte van'Amsterdam'en met 177 opzet zal slagen. Met een totaal van meter bij het hoogspringen leverde zij 3550 punten heeft zij zeven punten een gelijke prestatie als bijna twee maanden geleden. Toen het karwei in de middaguren werd hervat, kwam de teleurstelling De armblessure die haar al geruime tijd hindert, was er de oorzaak van dat zij met 12.22 meter ruim verwijdert bleef van de 13.04 meter, die ze op 11 jum met de koge.' stootte. De winst die zij gemaakt had, sloeg ineens om in een verlies van 16 pun ten. De goede 200 meter van 24,19 seconden - zij behoefde slechts zes loopsters te laten voorgaan - deed de balans weer positief doorslaan. Dins dag begint Tineke Hidding met een winst van 7 punten aan de resterende uiic uwmicis verspringen, pen en 800 meter. Na de eerste dag leidt houdster Ramona Neu punten. De Oostduitse verdrong in de dende Engelse met 1.92 meter de beste prestatie ooit in kamp gerealiseerd, venkamp zal twijfeld een drievoudige ren, want achter Neubert bine Paetz en Europees piocne Anke Vater de derde plaats in met de ke totalen van 3873 en HELSINK (GPD) Hoe dicht succes en leed in topsport bij elkaar liggen, werd gisteravond in Helsinki in een tijdsbestek van tien minuten geïllustreerd. Terwijl de Amerikaanse topsprinter Carl Lewis zijn ereronde liep en gul lachend het applaus van de tienduizend bezoekers in ontvangst nam, lag in een kamertje ergens in de catacomben van het stadion zijn landgenote, wereldsprintrecordhoudster Evelyn Ashford te huilen van de pijn. Een in de finale van de 100 meter dames acuut geworden spierscheuring in het bovenbeen had het haar niet mogelijk gemaakt om zelfs maar te finishen. Dramatiek dus ook op de tweede dag het Oost-Duitsland heel erg lastig te antwoord op de machtsovername van de wereldkampioenschappen at- maken Eigenlijk meer nog dan op het door het Oostblok dat zich manifes- letiek nadat de eerste wedstrijddag al duel Lewis-Smith bij de heren was de teerde, eerst via de Poolse Irena Sze- slachtoffers had geëist in de personen aandacht gisteren dan ook gericht op winska en later door het Oostduitse van Alberto Juantorena en Sara Si- die damesconfrontatie, die bij de geweld Renate Stecher, Marlies Gohr meoni. Dramatiek, die een streep Olympische Spelen m Moskou vanwe- (toen nog Oelsner) en natuurlijk Mari- haalde door de Amerikaanse plannen ge een Amerikaanse boycot niet mo- ka Koch. om op de sprint twee keer toe te slaan, gelijk was. Het strakke keurslijf leek een betere „Na zestig meter voelde ik iets knap- Het duel met enerzijds Evelyn Ash- garantie voor medailles dan het veel pen. Ik wist dat het de hamstrings m ford. die krachttrainingsruimtes ver- subtielere werk met natuurtalent, het rechterbeen was. Een oude blessu- afschuwd maar haar kracht opdoet in re die zondag al ging opspelen. Ik wist het mulle zand van het strand van Kprc fp 7£Q£ het al voor de finale maar wilde het Santa Monica en anderzijds het zorg- L-d^' L,t-C' natuurlijk nog proberen", liet Evelyn vuldig wetenschappelijk begeleide Totdat in 1979 bij de Wereldcup in Ashford later via de Amerikaanse duo Koch-Gohr. Montreal de pas 22-jarige Evelyn teamarts Daly weten die verwacht dat Twee werelden van verschil eigenlijk. Ashford voor het eerst Gohr op de 100 Ashford acht tot tien weken op non- Amerika met zijn enorme potentieel en Koch op de 200 meter, beiden actief zal staan. aan talent en Oost-Duitsland dat wereldrecordhoudster, plotseling Het wegvallen van Evelyn Ashford die moet woekeren met het veel schaarse- versloeg. Twee jaar later bij hetzelf- in juni van dit jaar de Oostduitse re talent en daarom wel moest kiezen de evenement in Rome herhaalde zij Marlies Gohr haar wereldrecord ont- voor die allesomvattende aanpak, die stunt. In'79 werd Ashford ook de nam (van 10,81 naar 10,71, wel met de Zo'n vijftien jaar geleden had dat tot eerste vrouw die zowel onder de11 aantekening dat Ashford profiteerde gevolg dat rassprinttalent het voor (10,97) als onder de 22 seconden van de ijle lucht van het hooggelegen het laatst alleen voor het zeggen had. (21,82) dook. De DDR had daarvoor Colorado Springs) betekende voor pu- Dat was in '68 bij de Olympische het duo Gohr-Koch nodig, want in 77 bliek en de Amerikaanse ploeg een Spelen van Mexico waar zo'n puur doorbrak Gohr al die legendarische gevoelige klap. Amerikaans talent, Wyomia Tyus de grens op de 100 meter (10,88) en in <9 Ashford had kansen op de 100 en 200 100 meter won. hep Koch dejJ2-secondenbarrière aan meter. En door haar ook hoopte de 4 x Alleen West-Duitsland had in de laat- flarden: 21,71 seconden. Orthopae- 100 meter estafetteploeg van Amerika ste vijftien jaar daarna nog even een diseh studente Koch deed dit nadat ze in '78 ook al baanbrekend werk op de 400 meter had verricht door als eerste vrouw ter wereld de 49-secon- denbarriére te doorbreken. Gelet op al deze achtergronden be loofde de damessprint dus een van de meest aantrekkelijke onderdelen van de WK te worden Een spierscheuring maakte daaraan een vroegtijdig einde en stelt Oost-Duitsland nu in staat op het hoogste niveau goud te blijven delven. En daarom gaat het immers allemaal in de topsport. Zeker in Oost-Duitsland. zoals bleek uit het harde antwoord van de nieuwe we reldkampioene Marlies Gohr izij won in 10.97 seconden i op de vraag hoe ze het vond dat Ashford tijdens de race weggevallen was: „Ashford is niet aan de finish gekomen Dat is haar pro bleem. het mijne niet..." Carl Lewis Tegenover de zware tegenvaller voor Amerika bij de damessprint stond het feit dat gisteravond het eerste deel van de trilogie van Carl Lewis verscheen. Dc pas 22-jarige Ameri kaan pakte de eerste van de drie titels, die hij zich tijdens deze WK toedicht door de 100 meter af te leggen in 10.27. Bovendien onder streepten Calvin Smith en Emmit King de absolute Amerikaanse hege monie op dit nummer door zilver en brons te veroveren. De veel zelfvertrouwen uitstralende Lewis zette met zijn zege meteen recht dat hij alleen zich de beste sprinter ter wereld mag noemen en met zijn landgenoot Calvin Smith die sinds dit jaar met 9.93 seconden des ondanks wereldrecorder is. „Ik was echter niet zo zeker van mijn zaak als misschien naar buiten toe leek", verklapte Lewis later. „Met betrekking tot het verspringen en de 4 x 100 meter heb ik geen twijfels, maar de 100 meter heeft me het meest beziggehouden. Daarom ben ik blij dat dit erop zit. Het is nu eenmaal een onderdeel waarbij je zenuwen het meest op de proef worden gesteld" „Hier voor mijn ouders beiden atletiek trainer zo te beginnen, was erg mooi", verklaarde verder de snel ste sprinter van de laaglandbanen die begin juni moest toestaan dat zijn landgenoot Calvin Smith evenals Evelyn Ashford in Colorado Springs na vijftien jaar Jim Hines als wereld recordhouder onttroonde. Hines liep dat record van 9.95 seconden oven- genstijdens de Olympische Spelen van '68 in het hoge Mexico City. Toch moet Carl Lewis in staat worden geacht om dat yecord alsnog te pak ken evenals hij het al vijftien jaar oude verspringrecord van Bob Bea- monvan 8.90 meter kan verbeteren. Met reglementaire rugwind. kwam Le wis dit seizoen al tot 8,79 meter. „Ik verwacht niet niet dat dit in Helsinki zal gebeuren. Ik wil daar morgen wel winnen met een verte- sprong van 28 feet (8.53 meter) en op dezelfde dag met de 4 x 100 meter ploeg nog een keer goud zien pakken en dan het liefst in een wereldrecord tijd. Want dat moet kunnen. Nog nooit was er zo n sterk Amerikaans team", aldus Carl Lewis Britten klagen over zakgeld HELSINKI (ANP) De 41 mannen en de 27 vrouwen, die de actieve Britse afvaardiging naar de wereldkam pioenschappen atletiek in Helsinki vormen, hebben heibel gekregen met de bondsofiïcials. Ten eerste vinden ze hun zakgeld van een pond sterling (4,50 gulden) per dag te weinig. Ten tweede zijn ze ontevreden over het logement. Verschillende kamers moeten door drie atleten gedeeld worden Boven dien is er weinig wasgelegenheid, één douche voor drie kamers. De aange- sprokeh begeleiders konden in eerste instantie geen betere slaap- en wasge legenheden vinden. Bij de Finse orga nisatie kregen de Britten te horen dat de problemen waren ontstaan door dat 300 atleten meer dan voorzien werden ingeschreVen. De slopende laatste meters in de halve finale van de 800 meter. Rob Druppers derde van rechts komt r eindsprint tekort en moet genoegen nemen met een vierde plaats Femer. Patrick en Elliot strijden om J plaatsen. V De val van Evelyn Ashford op de 100 meter voor dames. Marita Koch (links) lag op dat moment in een kansrijke positie. Haar landgenote Marlies Góhr eiste uiteindelijk de winst, voor zich op. HELSINKI (GPD) „Het was een verschrikkelijke race. Ik mag dan ook blij zijn dat ik de finale uitein delijk toch heb gehaald. Maar ver wacht in die finale niet te veel van mij". Dat was de eerste reactie van de aangeslagen en duidelijk vermoeid ogende Rob Druppers nadat hij in Helsinki als tweede en laatste tijd- snelste van de halve finales was doorgedrongen tot de 800-meterfi- nale van vanavond. lVan de macht, die de Utrechtse atleet dit seizoen zo vaak ten toon spreidde, bleek in de halve finales maar weinig over. „Ik liep erg slecht en kon op het eind ook niet sneller. Ik denk toch dat ik tegen deze snelle jongens nog iets te kort kom. Zij kunnen kennelijk toch gemak kelijker twee races in twee dagen aan". „Ik heb vanaf het begin geprobeerd in een goede uitgangspositie te blij ven maar de race verliep verschrik kelijk onregelmatig. Dan weer lang zaam. dan weer snel. Bovendien veel duwwerkaldus de vijfde at leet van de Europese kampioen schappen van Athene van vorig jaar die achter Europees kampioen Fer- XIprVPU C ner uit West-Duitsland, de Ameri- iyv' kaan Patrick en de Brit Elliot als vierde werd 'afgevlagd' in een tijd van 1.45,55. Die snelle tijd bleek later echter van doorslaggevend be lang voor Druppers. want met Elliot behoorde hij daarmee tot de twee snelste „verliezers". Uiteraard wist ik wel wat er in obi andere twee semi-finales was. Toen ik dan ook finishte wi|elr dat ik er bij zat". Dat was mede te danken aan de snelle opening in 50.70 seconden. Bovendien wisten de lopers in de semi-finale met Druppers wat hun te doen stond, omdat de tijden van de voorgaande races reeds bekend waren. „Ik had er voor de wedstrijd eigenlijk helemaal niet op gerekend dat ik die regeling van de tijd- snelsten nodig zou hebben. Ik wilde gewoon eerste of tweede worden. „Over de eindstrijd kan ik zinnig woord zeggen. Ik erg moe, was ook nerveuzer zondag", klonk het. In die zullen de Oostduitser knecht, de Amerikaan Keniaan Koskei en de Brit ontbreken. Allen werden slachtoffer van de valrace die nodig was lieft 23 atleten zich hadden plaatst voor de halve finaltf meter. In de finale van vanavond Druppers het opnemen tegen Brazilianen: Cruz en Guimi twee Westduitsers: Wulbeck ei ner en ook tegen twee Amerik; Patrick en Robinson. HELSINKI De Poolse hinkstap- springer Zdzislaw Hoffmann is maandag verrassend wereldkam pioen geworden. Zijn laatste twee pogingen (17,35 en 17,42 meter) verze kerden hem van de goude medaille. De Amerikaan Willie Banks werd tweede met een afstand van 17,18 meter. De Nigeriaan Ajayik Agbeba- ku landde eveneens na 17,18 meter in de bak, maar zijn op een na beste poging was minder dan die van Banks (17,01 - 17,08 meter) Na de tweede dag ziet de medaillever deling er als volgt uit: goud zilver brons 1 Polen 2 0 0 2 Verenigde Staten 13 2 3 Oost-Duitsland 1 2 0 4 Mexico 10 0 5 Noorwegen 1 0 0 6 Tsjechoslowakije 0 l 1 7 Sowjet-Unie 0 0 2 8 Nigeria 0 0 1 Hoffmann, in actie tijdens zijn sprong

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 14