esde wereldtitel brengt rete Waitz pas erkenning Juantorena horizontaal Rotterdamtoernooi '83: sportieve ontluistering sEls Vader revancheert zich op atletiekunie PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MOORSE ONBEDREIGD NAAR ZEGE OP MARA THON 'Zestienjarigen 11 de marathon PAGINA 7 MAANDAG 8 AUGUSTUS 1983 ILSINKI (GPD) De eerste officiële wereldtitel op de marathon is bij de juiste atlete •echtgekomen: de Noorse Grete Waitz, die in de laatste jaren als geen ander zo haar stempel ikte op dit zwaarste loopnummer. Het waren vooral haar prestaties die er uiteindelijk toe bben geleid dat de „bezorgde" mannelijke officials ten slotte toegaven dat de marathon et te lang is voor het vrouwelijke geslacht. ommekeer die ertoe leidde dat de beroemde Marathon van New York ®°jmes vorig jaar in Athene al om de grossierde in (lucratieve) overwinnin- iropes titel streden en in Los Ange- gen en tot driemaal toe een officieus op dit onderdeel op olympisch wereldrecord op de marathon neerzet- ud mogen gaan jagen, kwam voor te, leek ze tijdens de meest aanspre- 29-jaige onderwijzers uit Oslo toch kende titeltoernooien gedoemd altijd heb m'Jn eigen race gelopen en heb g op tijd. Hoewel ze vooral in de naast de hoogste eer te grijpen -• Goed, vanaf '78 beheerste ze welis- echt zien tussen de 30e en 35e kilome ter. Voor die tijd had ze het initiatief vooral gelaten aan de Ierse Regina Joyce, die zelfs een voorsprong van een halve minuut mocht nemen „Ik me niet de kop op laten dringen, al verbaasde me het wel dat niemand een antwoord had op mijn tempover snelling", aldus Grete Waitz. die tot ruim 20 kilometer ook nog onze land genote Carla Beurskens bij zich duld de. De Limburgse echter zou ver te rugvallen. waar voortdurend de strijd om de wereld-crosstitel, maar daar gaat nu eenmaal weinig uitstraling vanuit. Ondanks haar imposante reeks, suc cessen, waaronder ook wereld- en Eu- ropese records op de baan, bleef de ELSIN'KI (ANP) Het is een be- officiële bekroning dan ook uit. Ook al nd gegeven, dat in Aziatische lan- omdat en daar duiken de mannelij- a[ :n een meisje vroeg volwassen is. ke officials weer op zelfs het baan- ,St et is echter de vraag of men een nummer 3000 meter nooit het olym- stienjarige mag wagen aan het pisch programma haalde, fontuur over 42 kilometer en 195 „Dat was inderdaad allemaal frustre- iter van de marathon. In Noord- rend", gaf de Noorse gisteren in Hel- r0: orea heeft men daar kennelijk geen sinki toe na haar overtuigende zege nblemen mee. Onder de 63 deel- in de vanwege het pittige parcours en nsters aan de marathon, die over de warmte voortreffelijke tijd van loodzwaar parkoers werden ge- 2.28.09. „Wat officiële titels betreft d. bevonden zich twee Noordkore- had ik er na de vijf wereld-crosstitels insen. die volgens de Nederlandse eigenlijk niet een". 'r |igdindeling nog B- en A-junior zou- •najn. de zestienjarige Kim Myong TpmnnVPrvnplIina ak (4 januari 1967) en de iets oudere 1 VmpuVVI SmsUMg m Yong Hi (20 september 19661 Gisteren op dat zo geaccidenteerde loop naar de WK verschoond was aden liepen de marathon uit. Hi parcours van Helsinki het ze zich pas gebleven van blessures, loopt sinds rd vijftigste in 2.59.10 en Suk finish-het afgelopen weekeinde met een als 51e en laatste in 3.12.41 Grete Waitz na haar zege op de bloeduitstorting in het onderbeen Dit keer waren het niet zoals in Athene maagkrampen die haar par ten speelden daar moest ze toen Lichte blessure Marjan Olyslager HELSINKI Marjan Olyslager. een van de weinige atletes die in de aan rand In de training toucheerde horde. „Maar ik hoef vrijdag pas te starten Normaal gesproken mag dit geen problemen opleveren", aldus de Zeeuwse vrede hebben met een overigens knappe vijfde plaats maar steken in de zij. „Tot drie keer toe heb ik moeten stoppen, omdat het niet te harden was. De eerste keer was na 25 kilometer, daarna nog eens met nog vier kilometer te gaan. Het was vre selijk, ik heb er werkelijk aan ge dacht om uit te stappen. Dat zou dan de eerste keer zijn geweest, en dat wilde ik ook niet". Bovendien speelde bij Carla Beurs kens, bij wie toch ook weer de oude beenblessure die haar dit seizoen zo lang buitenspel zette, ging opspelen, nog iets anders een rol om in de wedstrijd te blijven. „In die slotfase lag ik nog vijftiende, en dat was belangrijk voor me, omdat ik me dan automatisch zou kwalificeren voor de Olympische Spelen. Maar ik had de kracht niet meer om te verhinderen dat ik nog door twee atletes werd gepeasseerd". aldus de als 17e finis hende Limburgse. „Ik denk toch dat de voorbereidingstijd door die lang durige blessure te kort is geweest. Eigenlijk mag ik op dit zware par cours dan ook best tevreden zijn met mijn tijd van 2.39.25 Maar eerst ga ik de dokter weer opzoeken voordat die oude blessure weer helemaal terug komt. Dit jaar loop ik zeker geen marathon meer" De uitslag van de marathon voor dames is: 1 Waitz fNor) 2 28 09. 2 Dickerson (VSt) 2.31.09. 3 Smeknova (Sow) 2 31 13. 4 Mota (Por) 2.31 50. 5 Gareau iCam 2.32.35; 6 Fogll (Ita> 2 33.31. 7 Joyce (Ier) 2.33.52, 8 Toivo- nen .Firn 2 34 14. 9 Smith (GBri 2 34 27 10 Beljajeva (Sowi 2 34 44: 11 Marchisio (Ita) 2 35.08 12 Eide (VSt) 2 36.17. 13 May (Ier) 2 36 28. 14 Quick iNZei 2 37 14 15 Lovenich (WDli 2 39.19. 16 Vartiainen (Firn 2 39 22, 17 Beurskens iNedi 2 39 25. 18 Szabo (Hon) 2 40 23: 19 Vahlensieck (WD1) 2.40.43, 20 Ilands (Bel) 2.40.52 PLICHTMA TIG HSV, TROOSTPRIJS FEYENOORD HELSINKI Woedend sloeg hij met zijn vuisten op de grasmat om even later volkomen overstuur de ambulan ce ingedragen te worden. Een misstap had een einde gemaakt aan de zo zorgvuldig geplande rentree van de Cubaan Roberto Juantorena, die bij de Olympische Spelen van Montreal '76 zo verbaasde met winst op de 400 èn 800 meter. JLSINKI Waartoe verstoorde verhoudingen tussen een lete en een sportbond kunnen leiden werd gistermiddag in elsinki nog eens overduidelijk gedemonstreerd door Els ader. Al in de kwartfinales van het sprinttoernooi moest de eeuwse het veld ruimen. Volgens haar een gevolg van het it dat ze nog niet in topvorm verkeert en eigenlijk nog in de ibouw zit om wat later in dit seizoen te kunnen pieken, larmee gaf de Zeeuwse sprintster ruiterlijk toe eigenlijk niet in Helsinki uis te horen, maar op de vraag waarom ze dan niet thuis was gebleven, klonk leen commentaar". verduidelijk is echter dat Els Vader, die het toernooi niet voortzet met de 200 eter ondanks eerdere plannen in die richting, uit revanchegevoelens toch •eisde naar Finland. Vorig jaar namelijk vond ze dat ze zelf had moeten slissen of ze vorm genoeg had om naar de EK van Athene af te reizen. Maar bond constateerde vormverlies en trok haar inschrijving in. »r Helsinki wilde de KNAU niet tot diezelfde ingreep overgaan, nadat nlijke en langdurige longklachten Els Vader ver terugwierpen. Ze mocht zelf slissen en koos willen en wetens voor Helsinki, terwijl ze wist dat het kort 1 duren. „Ik voelde nog steeds pijn in mijn borst en het lopen was in feite J- en plezier". ar optreden tijdens de eerste WK duurde in totaal dan ook maar zo'n 23 ionden. Om precies te zijn: 11.58 seconden in de voorronde en 11,56 in de partfinale, waarin ze op ruime afstand vijfde werd terwijl een vierde >4 ijaats vereist was. In de vierde kwartfinale zou haar tijd goed zijn geweest screen halve finaleplaats, maar gelet op haar aspiraties en haar door een /e: usziekte verzwakte fysieke gesteldheid zou dat eigenlijk te veel van het ede zijn geweest. Vader in actie tijdens haar serie op de honderd meter. Zwaar gehinderd door de Engelse verdediging breekt Johan Cruyff door en scoort 1-0 V.l.n.r.: Johan Cruyff. achter hem Alan Kennedy. Alan Hansen en Steve Nicol. Gistermiddag in de séries van de 800 meter beging de Cubaan een fout die van een routinier nauwe lijks verwacht mag worden. Voort durend had de vanwege zijn pas lengte (2.70 meten beruchte Juan torena opzij gekeken of zijn eerste plaats nog in gevaar zou komen in plaats van op een goede finish te lettten Daardoor kwam zijn voet in aanraking met de rand van de baan en de blessure twee ge scheurde enkelbanden was een feit Het maakte een einde aan de reëele verwachting dat de 32-jarige Juantorena in Helsinki inderdaad een medaille zou veroveren. Enige uren na zijn onfortuinlijke aftocht onderging de Cubaan een operatie aan zijn enkel. Juantorena was zondag niet de enige topper, die op een tragische manier afscheid van het eerste WK moest nemen. De Italiaanse oud-wereldrecordhoudster op het onderdeel hoogspringen, de 30- jarige Sara Simeoni, liep in een poging over 1.87 meter te springen een spierscheuring op in het lin- ker onderbeen. Juhntorena wordt na zijn misstap op een brancard weggedragen Duut naar een vaste plek in de hoofdmacht van Feyenoord. „Mis schien dat hij op het middenveld valt in te passen, wellicht ook kan ik hem als laatste man laten staan en Van de Korput een andere rol geven". Met de in Mexico geadoreerde Ma rio Been als weinig tot de verbeel ding sprekende rechterspits (Li- bregts: „Ik blijf om een nieuwe kracht vragen. Sanchez Torres van FC Twente bijvoorbeeld") overviel de thuisclub Liverpool gisteren met een stormachtig beginoffensief. Wijnstekers: „Maar we liepen ons ditmaal niet over de kop. We had den van die wedstrijd tegen Stan dard geleerd, al kwam Liverpool wel steeds makkelijk terug". Sologoal Wat waar was. want na de sologoal van Cruijff (achtste minuut) teken de Mark Lawrenson na fouten van Nielsen en Hiele voor 1-1. Op de 2-1 van vlak voor rust, na een droom- pass van Cruijff gescoord door Pier re Vermeulen, volgde de 2-2 van Hodgson na onnodig zwak uitverde digen van Troost En Bennie Wijn stekers liet Kenny Dalglish 3-3 ma ken. nadat Peter Houtman even tevoren vanaf de kalkstip (Neal had Wijnstekers getorpedeerd) 3-2 ter wereld had gebracht. In het penaltyfestijn eiste Feye- noord-doelman Hiele een heldenrol voor zich op door na een zwak gekeept toernooi elfmetertrappen van Neal en Alan Kennedy te stop pen. Gejuich alom in de Kuip, dat even wel over ging in hoongelach, boe geroep en langzaam handgeklap door dc wanprestaties van Stan daard Luik en vooral Hamburger SV. De Westduitsers maakten zich meester van de Euromast Trofee door een onverdiende 3-2 winst (goals HSV: Milewski, Kaltz. Schatzschneider; Standaard: Taha- mata en Plessers). Een groot deel van het massaal opgekomen Kuip- publiek had het zesde Rotterdam- toernooi toen allang de rug toege keerd. CVan onze sportredactie ROTTERDAM Een lamlendige stoet van luie, buiten landse voetbalvedetten heeft gisteren een spoor van frustraties nagelaten in de Rotterdamse Kuip. Want al profileerde het zesde Rotterdam-toernooi zich met een recordrecette van rond 2,2 miljoen gulden als kasmagneet, tot afgrijzen van in totaal 107.000 Kuipklanten ontaardde het vooraf als sterrenevenement geafficheerde gebeuren in een sportieve ontluistering. Allereerst was er voor de beoogde winnaar Feyenoord slechts een troostprijs weggelegd (de Rotter dammers speelden met 3-3 gelijk tegen Liverpool, maar namen de elfmetertrappen beter), maar erger nog paste de kroning van Hambur ger SV als winnaar in het trieste verloop van de kampioensgala Voor circa 150.000 gulden gecon tracteerd. heeft de Europa Cup houder zich in Rotterdam gepresen teerd als een hautain collectief zak kenvullers dat met een minimum aan inspanning het maximale ren dement ophaalde. In de finale ver leenden de counterspecialisten van Standard Luik de verwende man schappen van Ernst Happel met 3-2 voorrang, maar een groot deel van de met 55 000 tribuneklanten die de Rotterdamse voetbalbasiliek giste ren bevolkten, hebben dat niet ge zien. Geruime tijd voor het laatste eindsignaal dropen vele kijkers te leurgesteld huiswaarts af. In het voorprogramma, de troo- stronde, bekommerden Feyenoord en Liverpool zich nog enigszins om de publieke belangen. Weliswaar kon ook die wedstrijd met als inzet de derde plaats niet onder de noe mer 'topper' worden gerangschikt, maar in elk geval bleek aan weers kanten de bereidheid tot werken aanwezig. Bovendien werkte Feye noord aan de hand van 'gouden gids' Johan Cruijff gisteren naar een veel beter spelpeil dan vrijdag tegen Standard. „Het liep stukken beter", vond ook trainer Thijs Li- bregts, „maar Liverpool speelde meer open spel dan Standaard." Sinds de komst van meesterbrein Cruijff is Feyenoord bezig zich om te scholen. Het accent ligt vooral op de aanval, waarbij het oudje van Ajax lijn in het Feyenoord-bestel poogt te brengen „De spelers heb ben nooit zo gevoetbaldze moeten nu meedenken" aldus libregts. „De problemen ontstaan by ons zodra er balverlies wordt geleden' sprak ook Cruijff. die gisteren met verve zijn geloofsbrieven aan het Kuippu- bliek overhandigde. „Hij was na drukkelijker aanwezig dan tegen Standardwas de terechte visie van Libregts. Het duel met Liverpool leverde gisteren ook een positieve conclu sie op. Als vervanger van de vrij dag falende aan zijn dijbeen gebles seerde Van de Korput (Libregts: „Hij kampt ook met conditiege- brek"i stelde Henk Duut zich als een uitnemende libero op. Be kwaam corrigerend, maar met zijn lengtepasses zich ook onderschei dend als opbouwer solliciteerde

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 7