Voorzitter IKV-kern wil vooroordelen weerleggen LEVENSBERICHTEI Armin Mehling OPENING TENTOONSTELLING NAGASAKI Auto in sloot: twee gewonden Arrestaties na vechtpartij met gewonden in Breskens TENTOONSTELLINGEN andré oosth C d: Familieberichten Plaats uw familie berichten in de PZC PROVINCIALE ZEEUWSE COURAN. MAANDAG 8 AUGUSTUS MIDDELBURG- Voorzitter Kees Leeman van de plaatselijke IKV-kern heeft zaterdag bij het verrichten van de opening van de tentoonstelling 'Nagasaki 1945' in Middelburg de gelegenheid aangegrepen om te komen tot een juiste beeldvorming van de vredesbeweging. Leeman toonde zich verontrust over het feit dat de foutieve gedachte dat de vredesbeweging eenzijdige ontwapening zou nastreven zo hardnekkig stand houdt. Naast het foutieve beeld rond de ontwapening noemde Leeman ook Middelburgse binnenstad pamfletten uit. Goes van deze beweringen heeft er toe geleid, dat delen van de bevolking dit het vooroordeel dat de vredesbewe- beeld hebben overgenomen. Het lijkt ging anti-Amerikaans zou zijn en mij noodzakelijk dat de vredesbewe- naief ten opzichte van het Russische ging snel in een goed gerichte cam- communisme, zou staan. Verder zou pagne nogmaals haar bedoelingen de vredesbeweging geen oog hebben uiteen zet. voor de politieke werkelijkheid en En vervolgens zette de IKV-woord- daamaast klinkt het verwijt op dat de voerder uiteen, dat de vredesbewe- vredesbeweging de onderhandelingen ging voorstander is van een tweezijdi- in Genève in gevaar zou brengen. ge ontwapening maar dat de realiteit Kees Leeman „Het gestadig herhalen het onmogelijk maakt om via onder- handelingen te komen tot een gelijk tijdige tweezijdige ontwapening. „Eenzijdige stappen, mits met ver stand toegepast, verstoren een machtsevenwicht", zo zei Kees Lee man Charles de Wolff op orgel Nieuwe Kerk in Middelburg MIDDELBURG - De organist Charles J. de Wolff concerteert dinsdag 9 augustus op het instrument van de Nieuwe Kerk in Middelburg. Dit in het kader van de serie zomeravond- concerten. De Wolff speelt bekende [aaktfn romantische werken. Het programma ,wa voai l"5® ,n K het om 20 uur beginnende concert Om het publiek iets te kunnen laten zien van het inferno dat de wereld bedreigt, was er in de Wandelkerk van hel Middelburgse Abdijcomplex een tentoonstelling ingericht die een beeld geeft van de verschrikkingen, die de atoombomaanvallen 38 jaar geleden teweeg brachten voor Naga saki en Hiroshima. Aansluitend op de opening van de tot en met 12 augustus te bezichtigen tentoonstelling werd er een stille herdenkingskring gevormd. Daaraan namen ook binnen- en buitenlandse toeristen deel. Gedurende de tijd dat de kring werd gehouden, deelden leden van de vredesbeweging in de Een dergelijke stille wake werd ook onder meer in Goes gehouden. Els Scheele van de afdeling Goes van Vrouwen voor Vrede sprak van over wegend positieve reacties en een goe de belangstelling. Het gebeuren op de Grote Markt werd ondersteund door de afdeling Goes van het Interkerke lijk Vredesberaad. In de naaste toe komst zullen op diverse plaatsen met enige regelmaat stiltekringen worden gehouden. Ten i BIGGEKERKE - Twee personen vermeldt: Postludium (Leos Jana- ceki; Benedictus (Reger); Sonata no 4 (Mendelssohn); Sonata da Chiesa (An- driessen). Besloten wordt met werken van César Franck (Choral III, Fanta sie in C en Final). BRESKENS - De rijkspolitie heeft vrijdagavond laat vier jongemannen uit Breskens aangehouden op ver denking van mishandeling en zware mishandeling. Het viertal - de 22- jarige R. D„ de 25-jarige J. R„ de 22-jarige D. O. en de 24-jarige N. .1. S. - was betrokken bij een vechtpartij die zich afspeelde in de nacht van woens dag op donderdag in het Casino in Breskens. Daarbij liepen drie perso nen verwondingen op, van wie een vrouw in het ziekenhuis in Sluiskil aan het oog moest worden geope reerd. Aanleiding tot de vechtpartij was een woordenwisseling om een barkruk tussen de broer van de 23-jarige M. J S. uit Hoensbroek en D. O uit Bres kens. Een onbekende gooide daarop een bierglas, dat op het hoofd van O. terecht kwam. Deze liep daarbij een wond op. die later door een arts moest worden gehecht. Door rondvliegende glasscherven werd de vrouw van S. aan het oog gewond. In het ziekenhuis moest de glassplinter operatief wor den verwijderd. De vechtpartij zette zich voort buiten het Casino tussen S. en O., waar ook omstanders er zich mee gingen be moeien. S. werd, liggend op de grond, geschopt en geslagen en N. J. S. uit Breskens gooide hem een glas in het gezicht. Dit had een snee tot gevolg die door een arts moest worden ge hecht. Van de vier arrestanten kregen er drie een proces-verbaal wegens mishande ling en S. werd zware mishandeling verweten. De laatste wordt vandaag (maandag) weer op vrije voeten ge steld. de anderen mochten zondag al naar huis gaan. waarin zij zaten van de weg raakte i in een sloot belandde. De gewonden, mevrouw A. H. (43) uit het Duitse Kamen en haar zoontje M. H. werden overgebracht naar het Middelburgse Gasthuis. De bestuurster van de per sonenauto, mevrouw A. F. (30) even eens uit Kamen, bleef ongedeerd. De auto werd vernield. De bestuurster is vermoedelijk met haar auto in de berm terecht gekomen en aan het slippen gegaan. De auto kwam ondersteboven in een naast de weg gelegen sloot terecht. Het voer tuig werd weggesleept. neuzen In Temeuzen herdachten ruim twin tig leden van het Vredesplatform Zeeuwsch-Vlaanderen zaterdagmid dag het bombardement op Hiroshima herdacht. Tijdens een optocht door het centrum van de stad droegen zij witte kruisen mee. waarop protestbor den waren bevestigd Voorafgegaan door een trommelaar liepen ze rond twee uur van De Blokken naar de Noordstraat. Daar hadden leden van de groep dertig panelen met foto's neergezet, die werden gemaakt vlak nadat de atoombom op Hiroshima was gevallen. Daarna deelden de de monstranten enkele uren lang sten cils uit, die onder de titel 'Om nooit te vergeten' de kernbom op Hiroshima en Nagasaki vergeleken met het kern- wapenarsenaal. dat momenteel aan beide zojden van het IJzeren Gordijn staat opgesteld. LAMSWAARDE Een Iractorcombinatie geladen met elf ton graan is zondagmiddag om vijf uur op de Hoefkensdijk in Lamswaardc gekanteld en ruim vier meter naar beneden gevallen. De bestuurder van de trekker, de 19-jarige F. de D. uit Nieuw-Namen, bleef ongedeerd. De trekker was met twee aanhangwagens vol graan op weg naar de Cehave-vestiging in Lamswaarde om te worden gelost. In een scherpe bocht passeerde een tegenligger, eveneens een trekkercombinatie, bestuurd door H. de W uit Nieuw-Namen. Hij kwam net leeg terug van de Cehave. Beide trekkers weken uit naar de zijberm, maar de geladen combinatie van De D. zat in de binnenkant van de bocht waar het wegdek iets afhelde. Het rechtervoorwiel van de voorste aanhangwagen zakte toen weg. De D. stapte af en probeerde met een ketting de tractor vast te zetten. Toen hij daarmee bezig was helden de aanhangwagens plotseling over en kantel den langs de dijk naar beneden in een sloot. De wagens raakten beschadigd, de tractor niet. De rijkspolitie schat de schade op ruim 10.000 gulden De aanhangwagens moesten met een takelwagen uit de sloot worden gehaald. In de loop van de avond werd het graan weer opgeruimd. .vit. Beelden van een Overlevende, de kunst van Armin Mehling. Mehlings Beelden hebben door de jaren heen - vooral in Nederland - mensen kunnen fascineren. Hij vond hier, wellicht wat intensiever en doorleef- der dan in zijn 'thuisland' Duitsland, aandacht en begrip voor zijn kunst die te maken heeft met doordenken, constante waarden, een houding, het leven. Morgenavond - dinsdag - zendt de NOS in Jan Venema's rubriek 'Beeldpraak' de film 'Beelden van een overlevende' uit en gistermiddag werd in de Vlissingse galerie Marquis de tentoonstelling van zijn aquarellen geopend. Armin Mehling exposeert vrij vaak en veel en ondanks het feit dat die tentoonstellingen steeds succesvol genoemd kunnen worden en kritieken met gouden randjes krijgen, prijkt de naam Mehling niet bovenaan de lijsten der Offïcielen die de Data in de Kunst zouden schrijven. De redenen daarvoor zijn niet erg ver te zoeken. Zeer persoonlijke kunst die zich - sui generis - niets aan kan trekken van trends en marktwaarde, gaat (de Data ver voorbij) een strikt eigen weg en roept niet om het soort publiek dat zich rond de Databank verdringt. De markt vraagt om pieken, één- dagstopjes en sensatievolle nou- veauté's; het aanbod richt zich er naar alsof het om primeurs in de groenten- en fruitsector gaat. Zaken van blijvende waarde, de mensen die de tekenen van die ontwikkeling-in-de-eeuwigheid ver zamelen, selecteren, benoemen en dóórgeven, worden (tei vaak door deze marktagressie overdonderd en aan de kant gezet. De beweging evenwel gaat door en zo moet dat wat even mag zijn, toch een plaatsje vinden in het grotere Zijn in de Tijd, dat men zo graag verbindt met het begrip tijdloos heid. In die beweging kan men Mehling ontmoeten. Men ervaart hem in zijn werk dat al dermate tot de kern, het wezen, is gaan behoren dat het geen tijd erkent en zich zelfs niet afzet tegen het al te harde tikken van de klok. De kern, het leven zelf getroffen, met de tekens van inkt begeleid op het blad, verpuurd, gesublimeerd tot stilte, stille taal. dat het zo fundamenteel is. Alles moet. terwille van het evenwicht, bijdragen aan het functioneel ver band. Het zal duidelijk zijn dat Verband in deze kunst die zo ver af staat van de stof en ontdaan is van alle belaste figuratie, een sleutelbe grip is. Men moet het lezen als Harmonie, het bindend element waaraan niets en niemand zich kan onttrekken. Die harmonie krijgt - behalve een voelen en weten in geest en sfeer - Tv-portret en tentoonstelling bij Mehling directe contouren in een doorlopende schriftuur die de sa menhang dient. Vorm en inhoud gaan er - letterlijk: compositorisch - samen. En dat gebeurt zelfs zeer krachtig, met plotse uitbarstingen van krachten binnen een toch klem beeld- en kleurenveld. Het is een meeslepend gevoel te ervaren hoe deze kunst door alleen maar pure kern te willen zijn de elementen van 's werelds hoop en uitzicht aan zich verplicht. Ze keert zich. deel van een blijvende ordening, tegen de waan van de dag en als zodanig moet men Mehling's Men vergete niet dat ook deze taal tekenen-van-onderweg zien als de van Mehling leken is: het staat voor Beelden van een Overlevende iets. Die kern0 Dat leven? De vraag tekens worden overbodig als men - oog in oog met Armin Mehlings ie aanduiding kan men bo- endicn - de televisiefilm zal bladen - zichzelf vrijgeeft voor het dat duidelijk maken - ook letterlijk spel dat tot evenwicht leidt. Het is opvatten. Men komt dan uit bij het een spel met boeiende kanten om- levensverhaal van Armin Mehling, en Ha7is Nieman. geboren op 9 augustus 1924ijaats stadt, zoon van een Duitsliior e slechte tijden kent en weljrusz fakkel zal aansteken die lede wereldbrand leidt. Mehling wordt - droeve pai 'Beuys - door de oorlogst jachtvlieger op de i stuurd Men telt zijn feit neergeschoten vliegti uitgeschakelde tanks. Mi een jongeman die verderj Wordt 'zijn' oorlog ooit Hoe zit dat met overleven?! Mehling kiest voor de sta verdiept en verrijkt zich fie, de muziek en de farmac is er als resultaat alleen kunst. In de jaren tussen 1950 ontstaat een oeuvre dat in et Duitsland steeds meer mens te boeien. Vanaf 1964 Mehling regelmatig in Nei waar zijn werk zeer gews wordt, mede onder invloed 'filosofische factie' in de kn 1979 koopt de verzamelaar Vries (Delft) zo'n vijftig we gelijk aan. Deze komen er het museum van MaassluujEL! ken als basiscollectie voor.- |rec van Mehling onontbeei& danks dit met geringe. v<x UK ljjk uiterlijke succes dat muierend werkt, blijft Am ling bij zijn uitgangspunt: c de ruimte, licht en leven. 0fi een verzameling levensb me, die men de Beelden van eer vende zal gaan noemen 0', Het is het opgetekende rel U(j de stilte die de kern zó k 29. maakt dat wie er ooit dooi |g pen werd er méé over wil Dat relaas kent hoofdstukk_ titels. Het is er, zo vanzélfsj# p als het is. ■'v Armin Mehling. aquarel lage. inkltekeningen. Ga/er n quis. Nieuwendijk 15. VI) f* Woensdag tot en met zaten tot 17.30 uur. Zondagen H ,n(j Tot: 5 september. Met cald. B e| cassette-map. Prijzen tusseel j, en j 2150.- ^ei Beelden van een Over ront| morgen - dinsdag - NOS-Nt ,ter -2.21.40 uur. Film van Jem orea Dankbaar dat wij zo een goede en sterke vrouw en moeder hebben gehad, geven wij bedroefd kennis dat na een langdurige ziekte van ons is heengegaan mijn geliefde vrouw, onze lieve zorgzame moeder MAATJE ANTHONISSE-VERHULST op de leeftijd van 56 jaar. K. Anthonisse Wim Ingrid en Peter 4484 AV Kortgene, 6 augustus 1983 Torendijk 60 Bezoek dagelijks van 19.00-19.30 uur. De begrafenis zal plaatsvinden op woensdag 10 augustus om 14 00 uur te Kortgene Vertrek vanuit 'De Pompweie'. Diegenen die de begrafenis willen bijwonen. worden verzocht om 13.30 uur aldaar aanwezig te zijn. Gelegenheid tot condoleren na de begrafenis in 'De Pompweie'. Diepbedroefd maar met grote dankbaarheid voor wat hij voor ons heeft betekend, delen wij u mede dat na een moedige strijd toch nog onverwacht is overleden mijn lieve man. onze zorgzame vader en schoonvader JOHANNES DE SMIDT echtgenoot van Dina Katharina Focke op de leeftijd van 63 jaar Breskens: D. K. de Smidt-Focke St -Kruis. Henk en Lia de Smidt- Catseman 4511 BT Breskens, 7 augustus 1983 Nijverheidstraat 11 De begrafenis zal plaatshebben op woensdag 10 augustus om 14 00 uur op de algemene begraaf plaats te Breskens. Samenkomst om 13.30 uur in gebouw 'de Uit komst'. Gelegenheid tot condoleren na de begrafenis in 'de Uitkomst' Zij die geen rouwbrief hebben ontvangen gelie ven deze aankondiging als zodanig te beschou- Zeer bedroefd geven wij u kennis van het overlijden van mijn geliefde vrouw, onze lieve zorgzame moeder én oma ALIDA MARIA JANSEN echtgenote van Simon Binnemnarsch op de leeftijd van 58 jaar. Terneuzen. S. Binnenmarsch Kapelle aan de IJssel: Tineke en Theunis van Dam Linda Herrentrup (W.-DlWillem Binnenmarsch en Inge Raker Middelburg Janneke en Ico van Hofwegen S utis Terneuzen Bert Binnenmarsch De teraardebestelling zal plaatsvinden op woensdag 10 augustus a.s. om 15.15 uur op de Zuiderbegraafplaats te Terneuzen. Vooraf wordt een samenkomst gehouden in de Opstandingskerk. Bellamystraat, die aanvangt om 14.30 uur. Zij die de diensten de teraardebestelling wensen bij te wonen worden verzocht om 14.30 uur aanwezig te zijn in bovengenoemde kérk Gelegenheid tot condoleren in de Opstandings kerk na de teraardebestelling Geen bloemen. Heden ontvingen wij uit Salt Lake City (VS.) hei droeve bericht dat overleden is onze geliefde broer, zwager en oom JACOBUS VREEKE echtgenoot van Maria Flipsc op de leeftijd van 70 jaar. Grypskerke. J Boogaard-Vreeke A. J Boogaard Middelburg. W Jobse-Vreeke L. Jobse Gnjpskerke: J. Davidse-Vreeke W. Davidse Grijpskerke, 7 augustus 1983 Met leedwezen geven wij kennis dat door een noodlottig ongeval is overleden onze neef JACOBUS VLAMING echtgenoot van Danuta Mika Fam. Mol-Vlaming Yerseke, 4 augustus 1983 Na een liefdevolle verzorging op afdeling Wilhel- mina van verpleeghuis 'Der Boede' is zacht en kalm van ons heengegaan onze lieve vader en opa PIETER BAART weduwnaar van Angenita de Klerk in de leeftijd van 74 jaar. Vlissingen: P H. Baart E Baart-Vader Anita, Martin Oost-Souburg D. Zandee-Baart J. J. Zandee Jolanda. Michel Koudekerke, 7 augustus 1983 Correspondentieadres Frans Halslaan 8, 4382 RG Vlissingen. De overledene is opgebaard in het rouwcentrum Overtoom-Groen Van Dishoeckstraat 620 te Vlissingen. De teraardebestelling zal plaatshebben donder dag 11 augustus 1983 om 13.30 uur op de algemene begraafplaats te Vlissingen. Vertrek van het rouwcentrum om 13.15 uur. Heden overleed zacht en kalm onze lieve broer, zwager en oom PIETER BAART in de leeftijd van 74 jaar. M. Baart T. Baart-Cats L. Kodde-Baart J. Kodde Neven en nichten Vlissingen, 7 augustus 1983 Na een langdurig lijden overleed in 'Der Boede' onze zwager en oom PIETER BAART weduwnaar van Angenita de Klerk op de leeftijd van 74 jaar. Fam. Adamse-de Klerk Fam. v. Tol-de Klerk Fam. De Klerk-Pleljte Fam. De Klerk-v. d. Vijver Fam. Wondergem-de Klerk Fam. Buekingham-Hageman Middelburg. 7 augustus 1983 Heden heeft de Heer van ons weggenomen na een kort ziekbed, onze geliefde broer, zwager en JACOBUS SUURMOND op de leeftijd van 77 jaar. M. Suurmond J. Suurmond-Koppejan J. Duijvekot P. Suurmond J. Suurmond-Duijvekot C. Suurmond M. Suurmond-Stroo J. M. Folcherts-Suurmond F G Folcherts H J. de Vries-Pierens C. de Vries A. Pierens Neven en nichten Vlissingen, 5 augustus 1983 ..Ik weet aan Wie ik mij vertrouux d' b nsei De Here haalde Thuis onze lieve moeder, lgc)i en overgrootmoeder ADRIANA WISSE-DORREPAAL fik (4 in de ouderdom van 89 jaar. Kapelle: M. Wisse «d J Wisse-v. d. Vrie Hansweert: G. van Eenenaam-Wis B. van Eenenaam Klein- en achterkleinkinderen Kapelle. 7 augustus 1983 Cederhof Correspondentieadres. Vroonlandseweg 130. 4421 BX Kapelle. De begrafenis zal plaatsvinden op woens a.ugustus om 14.00 uur op de algemene bf plaats te Kapelle. Hieraan voorafgaande vindt voor de fann belangstellenden een dienst van Woord e bed plaats in de aula op de begraafplaa aanvangt om 13.30 uur. Na afloop van de teraardebestelling is ei genheid de familie te condoleren in de ..Dan ga ik op tot Gods altaren. Tot God mijn God de bron van vnl Nog geen twee maanden na het overlijdt vader heeft God tot Zich genomen om zorgzame moeder, groot- en overgrootn» JOHANNA C. A. PHILIPSE- VAN DE BOSSE in de ouderdom van 93 jaar. Goes S J Clarisse-PhilipseJ C Clarisse Middelburg W. Altena-Philipse Kleinkinderen en achterkleinkinderen Veere, 6 augustus 1983 'Nieuw-Sandenburgh' Correspondentieadres: C Clarisse v, d Boutstraat 1. 4461 HR Goes. De rouwdienst waarin zal voorgaan ds| Poley, zal worden gehouden donderdag! gustus a.s. om 13 00 uur in 'Niéuw-S® burgh'. waarna de begrafenis zal plaats® om 14.00 uur op de nieuwe begraafpl^ Veere.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 6