zeeland: Gunstig weer bevorderde bergingswerk aanzienlijk Zijwind speelt vliegers parten Openen kist was een dramatisch moment... Politie Vlissingen lost een reeks van inbraken op Dode en twee zwaargewonden bij ongeval Retranchement VERATIE VLIEGENTHERT /ervoersbond gaat door met gratis vervoersactie ISSINGEN De overwegend gunstige weersomstandigheden van de laatste maanden 3ben de speurders rond het wrak van de Oost-Indiëvaarder Vliegenthert uitstekend afllolpen. Het aantal duikdagen, dat in het vorig seizoen beperkt bleef tot 45 kon deze zomer ,dBie manier oplopen tot rond de zestig. En de weken lang aanhoudende noordoosten wind ;e'jjde tevens voor goed zicht onder water. Vorig jaar werd er vrijwel op de tast gewerkt. te zomer konden de duikers ook echt zien wat ze deden. Dat maakte het bergingswerk ook ^1 productiever. ■nwege dat betere zicht is er ook mfcnlnder kapot gemaakt", vertelt Kist. „Je liep nu minder de kans je dingen stuk maakte omdat je "bijvoorbeeld iets te hard beet 'Ie of er aan zat te wringen". vafbetere kijk op de dingen heeft de 1 v4ers nu ook gebracht tot de con- 1 -ie, dat de tot op heden gedane êe-jlsten niet in het wrak zelf maar nfnet buiten zijn gedaan en wel r' ten tegen de bakboordzijde van achterschip. De tot op heden water gehaalde voorwerpen m destijds bij de ramp door het len van het schip buiten het ig terecht zijn gekomen, wrak van het schip liggen, naar tn oude ladinglijst blijkt, nog lerden van die dezer dagen aan ren verpakte zwaarden. De ber- laten die voorlopig nog onge- lagld. Het onderzoek wordt nu stilge- tot er volgend voorjaar weer laar weer is. Het bergingsschip :kt naar Lowestoft om grondig landen te worden genomen, likseizoen was voor de bergers veel tegenslagen begonnen. En en werd het onder water geda- :rk compleet vernield doordat er met de boomkor over gin- waarmee heel de zaak werd om- Eind juni werd het gebied van het wrak echter vol boeien gelegd en sindsdien wordt er een oogje in het zeil gehouden. Rose: „Wij zijn DGSM en rijkswaterstaat buitengewoon dankbaar voor wat ze voor ons heb ben gedaan". Andere vondsten De afgelopen maanden hebben flink wat vondstmateriaal opgeleverd. Zo zijn er veel musketten gevonden, vermoedelijk afkomstig uit de kon stabelkamer van het schip met daar in het arsenaal. Opvallend is verder de vondst van een aantal gewichten met daarin Hollandse en Chinese merktekens, een schildpad en een paarlmoeren tabaksdoos, luxueus ogende geborduurde zijden weefsels met afbeeldingen van bloemen en vlinders en een ebbenhouten 'reken- liniaal' van een kanonnier waarmee hij de elevatie voor het geschut kon berekenen. Verder kwam uit 'tVliegenthert een enorme hoeveelheid kleine zaken, die by nadere bestudering een schat aan gegevens opleveren. De Engelse bergers hebben voor hun vertrek de vindplaats op het wrak zo goed mogelijk 'toegedekt' in de hoop dat de zaak weer niet geplunderd zal worden. Rex Cowen: „Wie op dat wrak aan de gang mocht willen gaan moet zich wel bedenken dat hij daarmee een stukje Nederlandse geschiedenis overhoop haalt. Je kunt net zo goed een mu seum binnen gaan en daar een oude meester van de muur trekken Dat komt eigenlijk op hetzelfde neer". acht zat vast ÏSWEERT - Het jacht 'Bubble' S. uit Bergschenhoek heeft zon- ;o[ middag rond drie uur enige tijd ur( gezeten op de Plaat van Ossenis- u, p de Westerscheide. Daar het ,.e( p vastliep bij hoogwater, begon i,i bij kerend tijd lelijk scheef te* •t gen. De firma Polderman uit iPl weert slaagde er echter in om de sleepboot 'Scheide 10' het t, dat de eigenaar met vrouw en tv (kinderen aan boord had, nog op not laatste nippertj'e vlot te trekken, de Per dat het schip daar averij bij is P. (ADVERTENTIE, arel alarmgroep Inbraakbeveiliging Brandmeldinstallaties Volgens verzekeringseisen met TBBS-opleveringsbewijs. ^SE-VAREL B.V. 01100-27072, Stuartweg 3, 4462 GE Goes. t\ t i Twee van de tachtig zwaarden, die werden geborgen voordat duikers op de grenen geldkist stuitten. ARNEMUIDEN- Een flinke zijwind heeft zaterdag de deelnemers aan de achttiende internationale Scheldevlucht parten gespeeld, toen zij op het vliegveld 'Midden-Zeeland' precisielandingen moesten uitvoeren. Dat lever de voor een aantal van de 32 deelnemende equipe's aardig wat strafpunten op. Die werden ook uitgedeeld bij het niet helemaal puntgaaf uitvoeren van navigatie opdrachten en waarnemingsinstructies. ZEEUWSE Hekje 5'Ze waren er deze keer wel vlot bij in dat Middelburgse gezin: maar vier dagen weer huis, en toch al alle vakantie- iekjes ontwikkeld, afgedrukt n ingeplakt in het herinne- ingsalbum. lompleet met begeleidende eksten om het beeld van de akantie in Bretagne nog iaat details te kunnen vasthou dt. Leuk voor later. 'als dat op de foto vastgeleg- moment, toen de jongste tchter was uitgenodigd om 'k eens een keertje de afwas doen. Aan welk verzoek zij iet van harte voldeed, getui de uitroep 'ik heb ook '■antie, hoor'. '■onie vond afwassen erg tk', had moeder onder de '■o geschreven. Met drie dik- uitroeptekens erachter. Bij 'doorbladeren van het foto- urn zorgde de dochter ei- thandig voor een aanvul- i- „Nou, mooi is dat. om er '■ts bij te zetten", protesteer- ~e, en dan nog wel met littekens erachter". - Jk de herinnering aan dat uoment werd vastgelegd. EMpfc voor later. Tezamen zorgden de deelnemers aan de traditionele wedstrijd voor sport vliegers voor een hele bedrijvigheid rond het vliegveld, waar veel belang stellenden zich rond de baan opstel den om met name de verrichtingen rond de doellandingen van nabij te kunnen volgen. De deelnemers, die behalve uit eigen land ook uit Belgie en West-Duitsland kwamen - enkele Engelse inschrijvers moesten wegens ongunstig weer in eigen land verstek laten gaan - had den het hele luchtruim boven Zeeland als wedstrijdterrein. Tot de opdrach ten behoorde onder meer het bij el kaar zoeken zoeken van een aantal letters, die samen een bepaalde lucht vaartterm vormden. prijs bij de Nederlanders aan het duo De Ruijter-Vogelaar laten, afkomstig van Goeree-Overflakkee. Dit team had een royale voorsprong op de tweede plaatsbezetters, het duo Tel- kamp-Dingemanse, leden van 'Mid den-Zeeland' De medeleden Struik en Van de Vrie namen een derde plaats Winnaars De vliegclub 'Midden Zeeland' moest de eer van het behalen van de eerste De eerste buitenlandse equipe was van Belgische afkomst en werd ge vormd door de heren Van Damme en Lammens uit Antwerpen. Burgemees ter drs. G C van den Heuvel van Borsele reikte in zijn hoedanigheid van bestuurslid van de stichting 'Vliegveld Midden-Zeeland' de prijzen uit. Voor het winnende Nederlandse duo was dat de Scheldemeeuw-trofee. De winnaars bij de buitenlanders mochten de Schelde-beker mee naar huis nemen. RETRANCHEMENT - De 19-jarige dienstplichtig militair L. B. J. Wel- lenberg uit het Overijssels Lettele, is zaterdagavond bij een verkeersonge val in Retranchement om het leven gekomen. De jongeman raakte om streeks kwart over zeven met zijn personenauto op de Braamdijk in een slip en knalde tegen een boom. Twee inzittenden, de 18-jarige J. J. G. van O en de 18.jarige L. B., beiden eveneens uit Lettele, liepen zware verwondin gen op. De gewonden werden overgebracht naar het Sint-Antomusziekenhuis in Oostburg. Van O. liep inwendige kneuzingen op en B. een hersenschud ding De bestuurder Wellenberg liep vermoedelijk een gebroken nek op. Het slachtoffer overleed ter plaatse. De oorzaak van het ongeval is in onderzoek bij de koninklijke mare chaussee. Snoeplustige dieven TERNEUZEN Uit het winkeltje bij de ingang van openluchtzwembad 'Het Scheldebad' in Temeuzen is in de nacht van zaterdag op zondag voor ongeveer 400 gulden drank en snoep goed gestolen. De inbrekers kwamen binnen door het stukslaan van een ruitje. Tol de buit behoren 120 blikjes cola, 50 blikjes prik, tióee dozijn ijslol- lies, twee dozen chocoladerepen, vier dozen chips en vijf dozen met gevulde koeken. Van de daders ontbreekt ieder spoor. Middelburgers voor mishandeling van Vlissinger gepakt OOST-SOUBURG - De Vlissingse po litie heeft twee jeugdige Middelbur gers aangehouden die vrijdag op het eind van de middag in de Esdoorn- straat in Oost-Souburg de Vlissinger C. J. H. van de W. (211 hadden mishan deld. De voor de vechtpartij gealar meerde politie trof de jongeman bloe dend uit de mond op straat aan. Hij werd naar het ziekenhuis in Middel burg gebracht voor behandeling door de kaakehirurg, daar zijn kaak gebro ken was en er een aantal taiden los zat. Van de W kon nog niet worden ge hoord. doordat het hem nog onmoge lijk is om te praten. De politie hield echter wel inmiddels A S B. en C. R. B., twee 17-jarige Middelburgers, aan. die van de mishandeling worden ver dacht. Zij hadden het slachtoffer ge slagen en geschopt. Achtergronden bleken een financiële kwestie en ruzie om een meisje. Na verhoor werden de Middelburgers heengezonden. Professor Bas Kist van het rijksmuseum in Amsterdam toont twee Hollandse en Chinese merktekens voorziene gewichten, die in het wrak van 'tVliegenthert' werden gevonden. VONDST IN WRAK UNIEK VL1SSINGEN - Het lijkt op de inhoud van een spannend jongensboek, dat plotseling werkelijkheid wordt: de vondst van een muntenschat in een oud scheepswrak. De twee Engelse leiders van de Engels-Nederland se bergingsexpeditie Rex Cowan en John Rose waren zaterdag helemaal opgetogen over hun vondst. Cowan, een man met 14 jaar ervaring als berger van oude scheepswrakken sprak van een werkelijk unieke vondst. „Er is mij geen andere vondst van een dergelijke kist bekend. Die kist gevuld met munten maar ook boor devol informatie, symboliseert voor mij de verovering van de Oost door middel van geld. Kisten vol geld, die de heerschappij van de Verenig de Oost Indische Compagnie moest helpen vestigen" John Rose kon digde aan, dat de voortzettmg van de berging met deze ontdekking nu is gewaarborgd. „Onze terugkeer volgend jaar staat hiermee vast. Voor het eerst komt er voldoende geld uit de vondsten zelf om het werk voort te zeiten". De vondst van de kist kwam enkele dagen geleden als een grote verras sing voor iedereen In de afgelopen weken was men doorgedrongen tot de lading die 'tVliegenthert' in 1735 aan boord had genomen. Duikers stuitten op grote partijen zwaarden, die nog in hun verpakking zaten Ongeveer tachtig van die zwaarden waren geborgen toen men op de kist stuitte. Dat de jongensboeken-romantiek ook voor volwassenen enerverende momenten kan opleveren ervoer professor Bas Kist, conservator van het rijksmuseum in Amsterdam, van begin af aan direct betrokkene bij het zoeken naar restanten van 'tVliegenthert' Dramatisch Hij beleefde het beklemmende mo ment mee van het openen van de grenen kist. met daaraan overblijf sels van het ijzeren beslag en biolo gische aangroeisels met indrukken van sloten en touwen op eigen wijze. Na eerst te zijn geconfron teerd met een grauwgrijze modder- troep kwam, toen Bas Kist met een kwastje 'aan het foezelen sloeg' het spannende jongensboekgegeven plotseling tot leven bij de schitte ring van al die gouden inuuleu. „Het was net of er een lamp in die kist brandde, zo'n effect", be schrijft Bas Kist. Honderden uit zonderlijk mooie en gave munten. Nog niet eerder in omloop ge bracht. „Als je tussen die modder- troep zoiets volstrekts ongerepts tegen komt. dan maakt dat enorm indruk op je" zo verzekert hij. „Een opwindend en dramatisch moment om zoiets onder een laag turf te vinden". In een provisorisch ingericht labo ratorium in Vlissingen zijn archeo logische medewerkers twee dagen lang bezig geweest om de kist voor zichtig. laag voor laag te openen. De kist zelf werd uiteindelijk helemaal uit elkaar gehaald en in onderdelen in een conservenngsbad gelegd. ANDAG 8 AUGUSTUS 1983 - De gratis vervoeractie van ZWN-chauffeurs op Voorne-Putten en «burg gaat door. Dit ondanks een dreiging van kort geding, dat de van het busbedrijf wil aanspannen tegen de Vervoersbond FNV. Ejopig zullen passagiers op de betreffende buslijnen zich nog voor maalde tijd kosteloos kunnen verplaatsen. Landelijk bestuurder Dick n de Vervoersbond FNV vertelde een kort geding met vertrouwen poet te zien. „Volgens mij zijn we volkomen rechtvaardig bezig", _e hij. „We zullen het oordeel van de rechter moeten afwachten". Cteur J. Deist van ZWN vindt de door de FNV gekozen actie buitensporig rechtmatig. Hij maakte duidelijk dat het kort geding een manier is voor Fom de actie gratis vervoer zo snel mogelijk te laten beeindigen. „We Eten af hoe de vlag er maandagochtend bij hangtzei hij. „Als de actie reaat, moeten we noodgedwongen naar dit redmiddel grijpen". De directeur gaat wat betreft het kort geding uit van een gunstige uitslag voor ZWN. Deist is van mening dat de actie in een veel te vroeg stadium is gekomen „Er is sprake van een experiment met de bustaxi's om de kosten van het openbaar vervoer te beperken", stelde hij. ..We moeten eerst de resultaten hiervan afwachten en dan pas rond de tafel gaan zitten". Deïst verklaarde voorts dat het vervoersbedrijf zich baseert op het actuele vervoer, niet van het potentiele vervoer ..Het actuele vervoer is bepalend voor het voorzieningenniveau, dat op zijn beurt weer bepalend is voor de dienstregelingen, die tenslotte weer de werkgelegenheid bij ZWN bepalen". De directeur veronderstelde dat de experimenten met de bustaxi's wellicht tot vergroting van de werkgelegenheid bij het streekvervoer elders leiden. Ook sloot Deïst niet uit dat de ZWN in de toekomst eventueel op aangepaste wijze met dergelijke kleine bussen gaat werken. NEGEN ARRESTATIES, BUIT 60.000 GULDEN VLISSINGEN - De Vlissingse ge meentepolitie heeft de afgelopen da gen negen aanhoudingen verricht in verband met inbraken en diefstallen, waarbij in totaal voor zo'n 60.000 gulden aan goederen werd gestolen. Op éen na werden alle arrestanten na vernoor en bekentenis weer op vrije voeten gesteld. De inbraken werden gepleegd in Souburg, het Sloegebied en Vlissingen. Vrijdag werden de Vlissingers N. N. (20) en L. M P. S. (16) op heterdaad betrapt by de diefstal van 950 kg ijzer in de Buitenhaven Uit het onderzoek bleek, dat S. de laatste tijd samen met anderen, onder wie H. van G. (26) uit Vlissingen, die ook is aangehouden, verschillende diefstallen en inbraken heeft gepleegd Hij bekende in totaal elf inbraken in het Sloegebied en Binnen- en Buitenhaven, waarbij de buit neerkwam op een bedrag van 21.000 gulden Ook werd er bij de inbraken nogal wat schade aange richt. Tweemaal maakte hij gebruik van een auto van het bedrijf waar hij inbrak om de gestolen waar te vervoe ren De auto's werden teruggevonden, de spullen niet. Zeven inbraken in Oost-Souburg wer den opgelost met de aanhouding van de 21-jarige M. T uit Den Bosch, die verblijf houdt in Vlissingen. De inbra ken werden de laatste weken ge pleegd in de Esdoornstraat. Ritthem- sestraat, Pnns Bernhardstraat.. Bur gemeester Stemerdinglaan, Wester- scheldestraat en Amstelstraat. De buit bestond voornamelijk uit kleu- ren-tv's. cassetterecorders, video-ap- paratuur. sieraden en geld. tot een waarde van totaal 25 000 gulden Naar aanleiding van het onderzoek werd ook de Vlissinger G E A. (23) aange houden, die samen met T.. maar ook alleen op het inbrekerspad was ge weest A is inmiddels weer in vryheid gesteld, maar T ts aan de officier van justitie voorgeleid en wordt in bewa ring gehouden aangezien hem nog een voorwaardelijke straf boven het hoofd hangt. Het onderzoek naar de gesto len goederen is nog in volle gang Snoepgoed Het clubgebouw van 'Walcheren' heeft de stereo-apparatuur, de kleu- ren-tv en het koffiezetapparaat terug, die 3 juni bij een inbraak werden ontvreemd. Het gestolen snoepgoed is inmiddels door de daders geconsu meerd en de meegenomen sigaretten zijn in rook opgegaan. De Vlissingse politie hield vrijdag K. M. W. (28) uit Darmstadt (D) en E. L. (20) uit Vlissin gen aan, die verantwoordelijk waren voor de inbraak. De apparatuur was nog in hun bezit, zodat die terugbe zorgd kon worden. De totale waarde van de buit bedroeg zo'n 10.000 gul den. Uit een woning aan de President Rooseveltlaan in Vlissingen werden 31 juli dertien cheques gestolen. De dader nam daarmee 2600 gulden op De politie hield in deze zaak de 25- jarige A J. A. uit Vlissingen aan, die de diefstal bekende. Of er nog meer uit de woning is ontvreemd, kan pas blijken wanneer de bewoners terug zyn van vakantie. Volgens A. heeft hij het bij de cheques gelaten. De Vlissin ger B. D. L. (42) werd zaterdag aange houden op verdenking van heling hij had met A in de buit gedeeld

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 5