pzcfi uim 160 vredesactivisten bij vliegshow Opheffing avondklok in delen Sri Lanka Bloedige strijd op twee fronten in Irak en Iran DERDE NEDERLANDER IN BESTUUR VAN WERELDRAAD VAN KERKEN Zware Duitse bommen buiten werking Chinese Mig-21 landt op basis Zuid-Korea f WEER AFTREDEN PINOCHET GEEIST PZC/binnen-buitenland 3 \TOOMAANVAL HIROSJIMA HERDACHT iet weer aut/sc/i bericht 'ind: noord tot noordoost 2-3, later in ochtend toenemend naar 3-4 en in middag en avond mogelijk af en 5 Bft; zicht: eerst matig, later in de tend goed; temperatuur kustwa- f; 19 graden; afwijking waterstan- een geringe verlaging; maximum ioogte monding Scheldes: tijdens water vanmiddag tegen de halve ZON EN MAAN (augustus op 06.13 onder 21.17 op 06.34 onder 22.11 Hoog water aag water COLOMBO (RTR/UPI) De avondklok in Sri Lanka, die twee weken geleden werd ingesteld wegens het etnische geweld tussen Singhalezen en Tamils, zal vandaag in de meeste districten van het eiland worden opgeheven. In negen van de 22 districten blijft een zes uur durend nachtelijk uitgaansverbod van kracht, zo heeft de regering van Sri Lanka zondag bekendgemaakt. Eerder die dag maakten de autoriteiten bekend dat de avondklok in heel het land met ingang van vandaag zou worden ingetrokken. Later werd echter meege deeld cfat in het hoofdstad en acht andere gebieden vanaf tien uur 's avonds een zes uur durend uitgaans verbod blijft bestaan. Deze maatregel werd genomen om 'onderzoeken voor veiligheidstroepen te vergemak kelijken'. zo luidde de verklaring van de regering. Na de eerste verklaring stelden functionarissen dat het afschaffen van de avondklok een teken was dat de situatie in het land weer is genormaliseerd. De proble men in Sri Lanka begonnen op 23 juli toen dertien soldaten bij een aanslag in het noordelijk district Jaffna werden gedood door extremistische Tamils. Regeringswoordvoerder Douglas Liayange verklaarde zondag dat het leger na deze aanslag wraak nam dopr twintig burgers te doden. Twaalf burgers werden uit een bus getrokken en doodgeschoten en acht anderen werden in een dorp vermoord. DUIZENDEN DODEN OP SLA GVELD Directie: K Scherphuis. W. F de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie M. P. Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS: Vlissingen: Walstraat 56-60. 4381 EG Vlissin gen. tel. (01184) 15144 Middelburg: Markt 51. 4331 LK Middelburg. tel (01180) 27651 Goes: Grote Markt 2. 4461 AJ Goes. tel (01100) 16140 Terneuzen: Nieuwstraat 22. 4531 CW Terneuzen. tel. (011501 94457 Hulst; Steenstraat 6, 4561 AS Hulst, tel (01140) 14058. In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag t m vrij dag vanaf 19.00 uur: (01184) 15144 Klachten bezorging Plaatselijke kantoren, maandag tm vri|dag van 08.00-17 00 uur 's Zaterdags van 09 00 tot 11.30 uur Telefoonnummers buiten kantooruren: Expeditie- (01194) 511. Advertentie-afdeling. (01186) 1584 's-Zaterdags (01184) 15144 van 09.00-11.30 uur Redactie (01184)-14796 Overfijdens advertenties maandag- t/m vrijdagavond van 20 30 tot 22.00 uur (01184) 15144. Zondag avond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen per kwartaal 61,20; franco per post 72,-; per maand 21,-; losse nummers 0,85 (alle bedragen in clusief 4 pet btw Postrek. nr.: 3754316. t.n.v PZC ab.rek. Middelburg. Advertentietarieven 122 cent per mm; minimumprijs per advertentie 18,30; ingezonden mededelingen 2Vï x tarief Voor hrieven bureau van dit blad 4,25 meer. Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B.V Middel burg. iANDAG 8 AUGUSTUS 1983 tfSTEIN (AFP/RTR/UPI) In het Westduitse Ramstein is zondag een grote demonstratie de Amerikaanse luchtmacht gehouden. Rond deze show heben zich verscheidene jidenten voorgedaan, waarbij meer dan 160 mensen zijn aangehouden. In de nacht van terdag op zondag ontploften twee bommen bij een officiersverblijf op de Amerikaanse fttmachtbasis Hahn niet ver van Koblenz. Hier ontstond een schade van ruim 200.000 tk. Er waren geen slachtoffers. luchtshow op de militaire basis tegen het militaire karakter ervan en waarop de Amerikaanse atoomaanval jnstein, die naar schatting een half tegen de mogelijke plaatsing van op Hirosjima werd herdacht - met een oen toeschouwers trok, werd door nieuwe Amerikaanse raketten in het nieuwe campagne tegen de statione- i van de Westduitse vredesbewe- najaar, aangegrepen om te protesteren Olievondst Op de effectenbeurs Onder de opgepakte demonstranten van Dyblln heerste de afweek bevond zich ook een medewerker van .ollekoorts. m verband met berichten de Bondsdagfractie van de Westduit se Groene Partij. De Westduitse vre desbeweging begon zaterdag - de dag '%svooruitzichten van het K.N.M.I. dinsdag tot en met vrijdag, trwegend droog en zonnige perio- -t. Middagtemperatuur ongeveer 24 den. weer voor de komende twee da- iéiicordf bepaald door een krachtig tyfcdrukgebied dat zich uitstrekt -pj de Azoren boven de Britse eilan- f"\naar Scandinavië. Een lagedruk- jated boven Zuid-Europa zorgt bo- Frankrijk voor wat onweersacti- ~men. Vandaag blijft het droog en ini<7, de middagtemperatuur be id in het binnenland de 24 graden, tr blijft aan de kust iets lager. De uende nacht wordt een minimum yperatuur van ongeveer 14 graden vacht. Er waait een zwakke ïrd, noord oosten wind. Vooruit- i lien voor dinsdag: droog met zon- f It genoden, maximum tempera ir li graden, iets koeler aan zee. De Hfrdoostelijke wind is overwegend SEOEL (RTR/UPI/AFP/ DPA) Een Chinese MIG-21 is zondag in Zuid-Korea geland. Zijn komst veroorzaak te grote paniek in Seoel waar aanvankelijk een Noordkoreaanse lucht aanval werd gesigna leerd. In een aantal ste den werd luchtalarm gegeven en de radio meldde dat het ditmaal geen oefening betrof. Een woordvoerder van het Zuidkoreaanse mi nisterie van defensie maakte later echter be kend dat het om een uitgeweken Chinees ge vechtsvliegtuig ging. dat inmiddels op een bij Seoel gelegen basis van- de Zuidkoreaanse lucht macht was geland. Het was de tweede maal in een tijdsbestek van nog geen jaar dat een piloot van de Chinese lucht macht was geland. Het was de tweede maal in een tijdsbestek van nog geen jaar dat een piloot van de Chinese lucht macht met een MIG-ge- vechtsvliegtuig naar Zuid-Korea uitweek. Vo rig jaar oktober zette een 25-jarige Chinese vlieger zijn toestel op een Zuidkoreaanse luchtmachtbasis neer. Hij verzocht doorge stuurd te worden naar Taiwan, waar hij later als een held werd ont vangen en politiek asiel, een beloning van 2.5 mil joen dollar in goud en een hoge rang bij de Taiwanese luchtmacht kreeg. als zou Gulf een enorme voorraad olie hebben gevonden buiten de zuidkust van Ierland. ring van nieuwe kemraketten in Euro pa Met een minuut stilte en het luiden van de vredesklokken zijn zaterdag in Hirosjima de slachtoffers herdacht van de atoomaanval op deze Westja- panse stad 38 jaar geleden. Voor een gehoor van ruim 50.000 mensen uit binnen- en buitenland spraken de Japanse premier Yasuhiro Nakasone en de burgemeester Takeshi Araki van Hirosjima zich uit voor de ver nietiging van kernwapens en beëin diging van de wapenwedloop, als zijnde de belangrijkste opgave voor de mensheid. Araki pleitte voorts opnieuw voor een volledig verbod op het nemen van kernproeven en voor een vredesconfe rentie tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie. De premier zei in zijn toespraak dat zijn regering vasthoudt aan haar drie niet-nucleaire beginse len. Demonstranten wezen de Japanse premier echter op eerdere - als 'havik achtig' omschreven - uitlatingen. Daarbij doelden ze op zijn steun aan het NAVO-dubbelbesluit en zijn belof te aan president Reagan om van Japan 'een onzinkbaar vliegdekschip' te maken. De atoomaanval op Hirosjima op 6 augustus 1945 kostte ruim 100.000 mensen het leven. Op het gedenkte ken voegde burgemeester Araki zater dag de namen van bijna 5.200 mensen toe die het afgelopen jaar aan de gevolgen van de aanval stierven. Morgen zal in Nagasaki ook een her denking plaatsvinden van de atoomaanval op deze havenstad, die op 9 augustus 1945 naar schatting 74.000 mensen het leven kostte. De 38ste verjaardag van de atoomaanval op Hirosjima werd op vele plaatsen in de wereld door vre desbewegingen aangegrepen om te demonstreren voor de vrede en tegen kernwapens. ARNHEM (ANP) De Explosie ven Opruimingsdienst (EOD) uit Culemborg heeft zaterdag op het Rozendaalse veld bij Arn hem twee Duitse vliegtuigbom men van elk 500 kilo onschade lijk gemaakt. Eén van de bommen moest ter plaatse tot ontploffing worden gebracht. De explosie, zaterdag avond rond negen uur, ontwor telde drie bomen, sloeg een kra ter van bijna vier meter diep en vijftien meter doorsnee en was tot in Arnhem te horen. Bij de andere bom was de EOD er eerder op de dag in geslaagd het ontstekingsmechanisme te ver wijderen. Die bom zal elders ver der worden gedemonteerd. Met het onschadelyk maken van bei de explosieven was de hele dag gemoeid. Tijdens de werkzaam heden van de EOD werd een groot deel van het bij recreanten populaire bos- en heidegebied rondom de vindplaats van de bommen door de rijkspolitie her metisch afgesloten. J. v* Op de foto zijn twee mannen van de EOD bezig met de bom, waar van het ontstekingsmechanisme onschadelijk kon worden gemaakt ten Gabriel Valdes, heeft zaterdag het aftreden geeist van de president, genTnaal Augusto Pinochet. Hij zei dat hij een alliantie van vijf politieke partijen aan het vormen was die voor de komende anderhalf jaar als inte rim-regering moet optreden totdat vrije verkiezingen zijn gehouden. Valdes. oud-minister van buitenland se zaken, sprak voor 1 300 mensen op een sportclub in Santiago. Eerder deze week eisten vakbondslei der St guel en oud-senator Levandero het aftreden van Pinochet. Rechters: werk loopt op door bezuinigingen DEN HAAG (ANP) De presidenten van de rechtbanken hebben in een brief aan minister Korthals Altes van justitie hun ernstige bezorgheid geuit over zijn bezuinigingsplannen ten aanzien van de rechterlijke macht. De rechtbankpresidenten vinden het met verantwoord dat het aantal rech ters niet wordt uitgebreid of zelfs zal worden teruggebracht. Bcondmauté, Zuid-Finland reegend zonnig en middagtempera- d 25 graden. Aan de Noorse west- longeveer 17 graden. Zonnig, mtddag- Beratuur rond 25 graden. K-B rit tannic, Ierland: jttig, middagtemperatuur rond 25 gra- fltn: in en middagtemperatuur 'eer 25 graden. Woensdag kans op in het zuiden. '■rijk: ','jplge perioden en plaatselijk onweer, dagtemperatuur 25-50 graden. Island 'al. fcaden. Kfntonden lg, woensdag meer bewolking en onweer Middagtemperatuur rond 27 n- Zonnige perioden en lokale on- jjJsbuien. Middagtemperatuur rond 30 glge perioden en mogelijk een bul. "^temperatuur rond 24 graden middagtemperatuur rond 30 gra- laviè: middagtemperatuur rond 27 gra- VANCOUVER (GPD-ANP) Neder land zal in het nieuwe Centrale Co mité van de Wereldraad van Kerken niet met twee, maar met drie af gevaardigden vertegenwoordigd zijn. De nieuwkomer is mr. G. Ch. Kok (47) die op een „internationale plaats" komt als representant van de oud-katholieke kerken in Europa. Het is voor het eerst dat de oud katholieken een niet-theoloog af vaardigen. Kok is raadsheer hij het Gerechtshof in Den Haag. Mr. Kok, penningmeester van de Raad van Kerken in Nederland en voorzitter van de Stichting oecumeni sche hulp aan kerken en vluchtelin gen, is een doorgewinterde „oecume- nicus" Dit jaar was het juist een kwart eeuw geleden dat hij met de oecumenische beweging in aanraking kwam via een internationaal werkkamp in Griekenland. Kok verwacht in het Centrale Comité met name aan mensenrechten, ont wikkelingssamenwerking en financië le zaken bijzondere aandacht te kun nen schenken. Drie vrouwen en vier mannen uit alle delen van dc wereld vormen tot de volgende algemene vergadering (omstreeks 1990) het pre sidium van de Wereldraad van Ker ken. Nita Barrow uit, Barbados, dr. Marga Buehrig uit Zwitserland, dr. Lois Wilson uit Canada, metropoliet Paulus Mar Gregorius uit India, bis schop Johannes Hempel uit Dresden, patriarch Ignatios uit Syrië en de Anglicaanse aartsbisschop Walter Makhulu uit Botswana werden zater dag te Vancouver tot presidenten van de Wereldraad gekozen In het oude presidium hadden onder anderen de Argetijnse theoloog dr Jose Miguel Bonino en de Indonesiër T. B. Simatu- pang zitting. Tijdens de Assemblee van de Wereld raad van Kerken is het zaterdagmid dag tot een fikse ruzie gekomen tus sen dc oosters-orthodoxe kerken en het merendeel van de protestanten. Aanleiding is het besluit van dc As semblee om een van de orthodoxe kandidaten voor het Centrale Comité weg te stemmen ten gunste van een protestant uit Libanon. De orthodoxe delegatie, die vooraf had bedongen in het nieuwe comité minstens 23 pro cent van de zetels te krijgen, reageer de woedend op dit besluit, temeer daar er nog een voorstel ligt om een orthodoxe kandidaat door een protes tant te vervangen. De Anglicaanse bisschop Tutu, secre taris van dc Zuidafrikaanse Raad van Kerken, is in het Canadese Van couver als een ware held door de oecumenische beweging binnenge haald. Tutu, die vorige week voor het eerst na achttien maanden toestemming kreeg van de Zuidafrikaanse regering om naar het buitenland te reizen, zei tijdens een persconferentie dat alleen zeer aanzienlijke politieke en econo mische druk op Zuid-Afrika het einde van de apartheid naderbij kan bren gen De bisschop woonde in Vancou ver de laatste drie dagen van de Assemblee van de Wereldraad van Kerken bij. Tutu sprak vrijdagavond tot een me nigte van drieduizend Assemblee- gangers en Canadezen, die een nacht wake hielden ter herdenking van de atoombom op Hiroshima. Hij hield een indrukwekkend pleidooi voor vrede en gerechtigheid, dat met een minuten durend ovationeel ap plaus werd beloond. De wereldge meenschap zal alle vreedzame midde len moeten beproeven om de Zuidafri kaanse regering te dwingen tot een nationale conventie met de leiders van alle bevolkingsgroepen, zei Tutu. Met name de rijke landen in het Westen zullen duidelijk moeten ma ken aan wiens kant ze nu eigenlijk staan. Bisschop Desmond Tutu vreest dat de onstabiele situatie in Namibië kan leiden tot een derde wereldoorlog Het aantal lid-kerken van de Wereld raad is tijdens deze Assemblee op 301 gekomen. Als nieuwe leden werden verwelkomd de Baptisten-Unie van Nicaragua en de Ev angelische Pres byteriaanse Kerk in Zuid-Afrika. Beide kerken tellen enkele tiendui zenden leden en zijn ontstaan uit zendingswerk. BAHREIN (RTR) Iran en Irak leverden ook zondag zware gevechten op twee fronten in de al bijna drie jaar durende grensoorlog, maar elkaar tegensprekende berichten uit Tehe ran en Bagdad maken de toestand op het slagveld onduide lijk. Een Iraakse militaire woordvoerder de aanval hebben afgeslagen, waarbij meldde dat Iraakse troepen meer dan ze 1.500 Irakezen doodden en dat ze in 3.300 Iraniers gedood en 33 tanks en de tegenaanval zijn gegaan. Volgens ander materieel uitgeschakeld heb- Irak zijn de steden nog steeds omsin- ben bij gevechten in de centrale sec- geld en houden de gevechten aan. tor Bagdad meldde zaterdag dat zijn troepen zijn doorgedrongen op Iraans Radio-Teheran haalde een militair grondgebied en verscheidene steden communiqué aan waarin stond dat hebben omsingeld, waaronder Meh- Iraanse troepen in de regio-Mehran ran waar de Iraanse troepen in de val een Iraaks infanteriebataljon volledig zouden zitten. hebben vernietigd en een pantserbn- Iran meldde zondag dat zijn troepen gade vrijwel weggevaagd, waarbij ze 40 tanks en personenvoertuigen bui ten gevecht stelden. Iran meldde vorige week dat het Iraakse troepen verdreven heeft uit 50 vierkante kilometer Iraans gebied en dat het 50 vierkante kilometer op Iraaks gebied gebied heeft veroverd. De jongste fase in het conflict lijkt te hebben geresulteerd in één van de bloedigste gevechten m de oorlog die in september 1980 uitbrak Geen van de twee partijen heeft haar eigen verliezen sinds het Iraanse of fensief op 23 juli begon gespecifi ceerd, maar als men de verliesmel- dingen uit de twee hoofdsteden op telt, komt men op een totaal aan doden van ongeveer 20.000. Sneeuw Op de hoogste bergen van West-Duitsland is zaterdag sneeuw gevallen. Precies een week nadat in dit gebied nog een enorme hittegolf heerste. adag, 8 augustus, N.M. 21.18 mgen 08.30 191 21 05 225 «uren 09.06 205 21.43 239 Ikzee 09.15 151 21 40 183 weert 09.29 225 2208 259 leidinge 09.37 170 22 05 202 .krak 09.52 196 2222 235 hisse 09 49 168 22 13 198 sdat. 9 augustus öngen 09 18 199 21.57 239 neuzen 09 52 213 22.36 262 10 00 149 22 28 188 «weert 10 16 233 22.56 269 neldlnge 1025 171 22 49 208 krak 10 41 197 23.07 242 nisse |udag, 8 augustus, N.M. 21.18 02.06 216 14.31 215 02.31 239 03.42 162 03 16 249 peldinge 03.54 192 03.50 225 04.18 195 h!57 239 Ramstein Een van de actievoerders wordt door Amerikaanse soldaten weggedragen. 15.37 150 15.38 245 16.24 179

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 3