PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT AANSLAG SYNAGOGE IN JOHANNESBURG J Frankrijk niet bereid tot -militaire actie in Tsjaad Milieuramp dreigt voor westkust Zuid-Afrika Spanning rond de Falklands kleintjes Wrak 'tVliegenthert' geeft goudschat prijs PZC/sport BRANDENDE TANKER GEBROKEN Dronken man in politiecel overleden Doden bij sprong van Notre Dame UBRE: LIBIË BLIJFT BOMBARDEREN Bom doodt 35 mensen in Baalbek tZonnig sch Wog en zonnig Middagtempera- oudj vut ongeveer 25 graden. Matige noordoostelijke wind. 26e jaargang no. 84 v laandag 8 augustus 1983 Els uitgeschakeld Els Vader slaagt er maar niet m haar onbetwiste klasse tij dens grote internationale toer nooien te etaleren. De Zeeuw se werd in een vroeg stadium uitgeschakeld tijdens de we reldkampioenschappen atle tiek in de Finse hoofdstad Hel sinki. (PAGINA 7) Feyenoord derde Eeyenoord heeft zich op de laatste dag van het Rotter- damtoemooi enigszins her steld van de 3-1 nederlaag tegen Standard. De Rotter dammers speelden 3-3 gelijk tegen Liverpool, waren beter bij het nemen van de beslissen de strafschoppen en eindigden dus op de derde plaats. (PAGINA 7) Radio en televisie: 2 Binnen- en buitenl.: 3 Provincie: 4 en 5 Sport: 7, 8, 9, 11, 12 DJAMENA (AFP/DPA/RTR/UPI) Frankrijk heeft zondag het verzoek van de Tsjadische jesident Hissene Habré afgewezen om troepen en gevechtsvliegtuigen naar zijn land te ^^iren als hulp in de strijd tegen de door Libië gesteunde rebellen van voormalig president Afukouni Weddeye. Volgens Habré gingen Libische vliegtuigen door met hun bombardemen- |hi in het noorden en oosten van Tsjaad. De troepen van Habré hebben zaterdag een Libisch =aestel van Russische makelij neergeschoten boven de Noordtsjadische stad Faya Largeau, zo ^laakte de ambassade van Tsjaad in Parijs zondag bekend. e Franse minister van defensie, vliegtuigen hebben geopereerd vanaf Mes Hernu, verklaarde in Parijs bases aan de Libische grens. Libië it zijn land onder de huidige om- heeft tot nu toe ontkend de stad Faya bndigheden een direct militair in- Largeau te bombarderen, gijpen in Tsjaad afwijst. Vlgens Hernu is er geen sprake van Tsjaad heeft beschuldigingen aan het adres van Frankrijk zondag terugge- President Habré verklaarde was Harbré uitgevaren tegen 'pro- Libische lobbies' in Frankrijk. De militaire situatie in Tsjaad bleef verward. De vertegenwoordiger van Weddeye in Parijs herhaalde zater dag dat Faya Largeau door de strijd krachten van Weddeye was veroverd m het kader 1976 verder gaat dan de "eaiucm nauie verttiaarue aracnien van weaaeye was vcrovera die het nu geeft. De overeen- zater?ag. daJ ee:n speciale adviseur en dat in de buurt van de Soedanese voorziet in het verlenen van van dat land - Guy Penne - getracht en materiele hulp aan het SLf?'™ »«?eel<>hcld»in™ lener en In het eventueel Tsjad.sehe regering te zaaien. Vooels Bevallen grens gelegen steden Amchalouba e Kalait donderdag in handen waren de opstandelingen. wijzen er echter op dat op verzoek van Tsjaad al- verdrag uit 1976 heen kan. deed Habré opnieuw een op Frankrijk om 'direct' de luchtmacht in te zetten tegen in Tsjaad'. De twee radar van het type AWACS en begeleidende toestellen in van Tsjaad gestuurd, een bekendmaking van de Tsjaad in Parijs zou Libische piloot ver- de leiding te hebben over de luchtopcraties in het Faya Largeau. Onder zijn zouden zestien Libische (Van onze correspondenti LONDEN - De spanning rond de Falklandeilanden is dit straten van het centrum was ge plaatst. was de uitwerking van de explosie zo groot. Op honderden me ters afstand raakten mensen gewond door vliegende glasscherven en alle huizen van de straat zijn ernstig be schadigd. Het kostte de plaatselijke brandweer ruim vier uur om de ver schillende branden te bedwingen en reddingswerkers zochten gisteravond nog naar slachtoffers, die- mogelijk onder het puin van het ingestorte of de andere beschadigde huizen bedol ven zijn. De autobom in Baalbek, beroemd om de schitterende Romeinse ruines, is de vierde bom die in de afgelopen drie dagen in Libanon is afgegaan. Van onze correspondent JOHANNESBURG Sinds zaterdagochtend drijft voor de westkust van Zuid-Afrika ter hoogte van de haven Saldanha- baai een meer dan dertig kilometer lange en vijf kilometer brede laag ruwe olie. De vuile, teerachtige massa, die geschat wordt op meer dan 70.000 ton en waarvan het gas nog gedeeltelijk brandt, is afkomstig van de Spaanse supertanker 'Castillo de Bellver'. De tanker was geladen met 260.000 ton ruwe olie. AMSTERDAM (ANP) In een cel op het bureau Warmoesstraat in Am sterdam is zaterdagavond de 42-jari- ge A. de Kruijf uit Amersfoort overle den. Volgens een politiewoordvoer der is de dood vermoedelijk veroor zaakt door overmatig drankgebruik. Volgens de politie leidde de man een zwervend bestaan. Omstreeks 01.30 uur in de nacht van vrijdag op zaterdag raakte de super tanker. die op weg was van de Perzi sche Golf naar Spanje, in brand. De oorzaak was gisteravond laat nog steeds met bekend. De kapitein van het 334 meter lange schip. Alfonso Civera. die al meer dan 24 jaar op tankers vaart, gaf opdracht om de die langs Kaap de Goede Hoop stroomt en een aflandinge wind dre ven gisteravond de olievlek weg van de kust. De Saldanhabaai. die rijk is aan vis. kreeften, garnalen, oesters en mosselen, leek daardoor niet direct gevaar te lopen Indien echter de wind draait is een catastrofe onvermijde lijk. Onder leiding van kapitein John brand te blussen, maar moest een half Robinson is men begonnen de olie uur later al de leden van de beman ning bevelen het schip te verlaten. Een trawler uit Saldanha-baai kon kort daarna 31 man van de beman ning opnemen. Onder hen bevonden zich twee vrouwen, de echtgenoten van officieren van het schip Zij wer den door de Zuidafrikaanse lucht macht naar Kaapstad gebracht en daar medisch behandeld. Twee man vlek met chemische middelen te be strijden. Zaterdagochtend omstreeks tien uur deed zich een explosie voor op het brandende schip dat daardoor in tweeén brak. waarbij opnieuw olie massa's naar bulten werden geperst Het achterschip zonk kort nadien. Met assistentie van een helikopter worden vermist en zijn vermoedelijk wist de bemanning van de sleepboot de vlammenzee rondom de tanker omgekomen. De zoektocht naar hen werd na acht uur gestaakt. De Benguelastroom uit Antarctica John Ross zondagavond vast te ma ken aan het anker op het voorschip De brand op dit nog drijvende deel van de tanker was toen gedoofd De sleepboot probeert het wrak verder de Atlantische Oceaan in te slepen In Johannesburg werden tijdens het weekeinde tweehonderd ton van een chemisch oliebestnjdingsmiddel ver vaardigd en naar Saldanha-baai getransporteerd PARIJS DP AAFP. UPh - Een Cana dese toeriste is zondag om het leven gekomen toen een jonge vrouw vanaj een van de torens van de Notre Dame in Parijs op haar nek sprong De 29-jarige Canadese, die op het punt stond de kathedraal binnen te gaan. was op slag dood. degene die sprong overleed in een ziekenhuis De Notre Dame heeft twee torens die ongeveer 63 meter hoog zijn Bij el kaar 23 personen hebben zelfmoord gepleegd door van één van de torens van de kathedraal te springen. Het vorige zelfmoordgeval deed zich voor in 1964. Toen kwam een 22-jange Amerikaanse om het leven toen ie mand boven op haar terecht kwam. JOHANNESBURG (GPD) Zaterdagochtend ontplofte in de joodse synagoge 'Tempel Israel' in Johannesburg een zware tijdbom, die grote materiële schade aanrichtte. Vier uur later zou daar een herdenkings dienst ter ere van het 'reform-jodendom' in Zuid-Afrika plaatsvinden, waaraan ook de staatspresident dr. Marais Viljoen zou deelnemen, samen met de Israëlische ambassadeur in Zuid-Afrika. Eliahu Lankin. Een dag tevoren hadden Zuidafrikaanse en Israëlische veiligheidsexperts het gebouw nog nauwkeurig gecontroleerd. De politie wilue nog loc geen bijzonderheden verstrekken. Generaal Johan Coetse. de bevelhebber van de Zuidafrikaanse politie, acht de mogelijkheid niet uitgesloten dat rechtse extremisten de tijdbom geplaatst hebben Reeds enkele maanden geleden werd gezegd dat de zogenaamde Afrikaner Weerstandsbeweging plannen had om minister-president Pieter Wilhelm Botha te vermoorden Een aantal leden van deze fascistische organisatie werd gearresteerd en inmiddels wegens verboden wapenbezit veroordeeld. VLISSINGEN- Bij bergingswerk op de plaats, waar voor de kust van Walcheren in 1735 het VOC-schip 'tVliegenthert' verging, is een gave grenenhouten kist gevonden met een inhoud van rond de vijfduizend mun ten. Omdat een aantal munten samenge klonterd is, valt het exacte aantal niet aan te geven, maar aan de hand van een in oude archieven aangetroffen ladinglijst van 'tVliegenthert' kon worden bepaald dat het hier gaat om zo'n tweeduizend gouden munten en vijfduizend zilveren exemplaren. De gouden munten zijn Hollandse duka ten, geslagen in 1729. De zilveren munten zijn voor het overgrote deel zogenaamde Mexicaanse realen van rii l acht. Een bescheiden aantal zilveren munten is van Peruaanse afkomst. De opzienbarende vondst werd ge daan tegen het afsluiten van een seizoen van speuren op de bodem van de zee. De muntenvondst in de 55 cm lange, 35 cm brede en 38 cm hoge kist zat .verpakt in lagen turf. De gouden munten verkeren in een prima conditie. De zilveren munten hebben wel te lijden gehad en onder gaan momenteel een conserverings behandeling „Een prachtige vondst": zo bestem pelt directeur drs. H. W. Jacobi van het koninklijk penningenkabinet in Den Haag de unieke ontdekking. Wat de waarde is van de vondst valt moeilijk te schatten. Volgens dr. Ja- KAAPSTAD (AP) Brandende ruwe olie zette de zee rond de Spaanse tanker Castillo de Bellver in vuur en vlam. Kort na het maken van deze foto brak de tanker doormidden. De Nederlandse staat heeft toen het zoeken naar het VOC-vaartuig begon als eigenaar van het wrak de rechten aan de bergingsexpedilie overgedra- gen, waarbij een percentage van de opbrengst aan de staat toe komt. In jjff; principe is dat 25 procent. Voor de aankoop tegen de marktprijs van waardevolle voorwerpen uit het wrak hebben Nederlandse instellin gen de absolute voorkeur. Niet direct in de commerciële sfeer thuis horen de materialen zullen om niet aan instellingen als musea worden over gedragen. pagina 51 Tsjadische functionarissen bevesti gen vrijdag dat Libische bombarde menten de regeringstroepen hadden genoodzaakt twee Oosttsjadische ste den te ontruimen. 'Van onze correspondent BEIROET Een enorme autobom is zondag geëxplodeerd in het centrum van de oude Romeinse stad Baalbek, in de Oostlibanese Bekaa-vallei. Vol gens de laatste berichten van zondag avond uit de stad zijn er zeker 35 mensen om hel leven gekomen en 70 gewond. De bom, die 100 kilo aan explosieven bevatte, ging af kort na twaalf uur gistermiddag, net op het moment dat de nauwe straten en steegjes van het centrum van de stad het volst waren De auto stond geparkeerd tussen de stalletjes van de groentemarkt en tientallen mensen waren hun inkopen aan het doen. Terwijl de auto door de kracht van de explosie geheel uiteen werd gerukt het was in eerste instantie onmogelijk vast te stellen welk merk het was stortte een huis geheel in, terwijl in drie andere huizen brand uitbrak. Juist omdat de bom in de nauwe cobi bedraagt de goudwaarde zeker f280.000. Bloedige strijd De zware gevechten tussen troepen van Irak en Iran du- -)V ren voort. Bagdad meldt een succesvolle aanval waarbij 3300 Iraniers werden gedood. -e,r Iran zegt dat de aanval is sret afgeslagen en dat 1500 Irake- eenf zen sneuvelden. ac (PAGINA 3) weekeinde gestegen, nadat Britse militairen daar een Argen tijns patrouillevliegtuig en een vissersboot binnen de voor hen verboden oorlogszone ontdekten. Het vliegtuig en het schip werden beide gedwongen de zone te verlaten. Begin vorige week werd, op maar enige kilometers buiten de kust van de betwiste eilanden, ook al een Ar gentijns vissersschip ontdekt. De uit spraak van een hoge Argentijnse ma rine-officier. dat de komende tijd schermutselingen op de zee rond de Falklandeilanden niet uitgesloten moeten worden, heeft voor verdere ongerustheid bij de Britse militairen gezorgd. Binnen het Britse ministerie van de fensie is toch al enige zorg ontstaan over het groots opgezette bewape ningsprogramma van de Argentijnen. Zo beschikt Argentinië nu volgens welingelichte bronnen over 50 procent meer straaljagers dan toen het land vorig jaar april aan z'n avontuur op de Falklandeilanden begon. Daar komt bij. dat de Argentijnse straaljagers nu. door een geavanceerd systeem van tanken in de lucht, mis sies van aanzienlijk langere duur kun nen uitvoeren dan tijdens de Falk- landoorlog. Toen moesten deze straal jagers. vliegend vanaf het Argentijnse vasteland, schielijk terug als ze nog maar enige minuten boven de Falk landeilanden hadden geopereerd, om brandstoftekort te voorkomen. Tenslotte vinden de Britten het zor gelijk dat de Argentijnen hun enige vliegdekschip zo hebben omgebouwd dat liet de bupcr Etendard straalja ger kan vervoeren en in stelling brengen. Vanaf deze vliegtuigen wer den vorig jaar de zo succesvolle Exo- cet-raketten gelanceerd. Een Argentijns verkenningsvliegtuig vliegt bovenhet door de Britten onderschepte visserschip. Ook het beivuste vliegtuig een Lockheed Electra waarvan nog een propeller zichtbaar is - werd door de Britten ontdekt. Een Phantom-jager van de Britse marine bracht het toestel buiten de voor Argentijnen verboden zóne. De foto werd zaterdag door een Argentijns nieuwsagentschap gepubliceerd en zou gemaakt zijn door een amateurfotograaf aan boord van hel Argentijnse verkenningsvlieg tuig.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1