luim 160 vredesactivisten langehouden bij vliegshow Opheffing avondklok in delen Sri Lanka Bloedige strijd op twee fronten in Irak en Iran DERDE NEDERLANDER IN BESTUUR VAN WERELDRAAD VAN KERKEN PZCfi Chinese Mig-21 landt op basis Zuid-Korea Zware Duitse bommen buiten werking WEER AFTREDEN PINOCHET GEEIST slM-a fOOMAANVAL HIROSJIMA HERDACHT et weer Itagebied oog water STEIN (AFP/RTR/UPI) In het Westduitse Ramstein is zondag een grote demonstratie de Amerikaanse luchtmacht gehouden. Rond deze show heben zich verscheidene [enten voorgedaan, waarbij meer dan 160 mensen zijn aangehouden. In de nacht van Jdag op zondag ontploften twee bommen bij een officiersverblijf op de Amerikaanse Kmachtbasis Hahn niet ver van Koblenz. Hier ontstond een schade van ruim 200.000 i. Er waren geen slachtoffers. jchtshow op de militaire basis tegen het militaire karakter ervan en gein, die naar schatting een half tegen de mogelijke plaatsing van Jn toeschouwers trok, werd door nieuwe Amerikaanse raketten in het Rvan de Westduitse vredesbewe- najaar. Aangegrepen om te protesteren Onder de opgepakte demonstranten bevond zich ook een medewerker van de Bondsdagfractie van de Westduit se Groene Partij. De Westduitse vre desbeweging begon zaterdag - de dag waarop de Amerikaanse atoomaanval op Hirosjima werd herdacht - met een nieuwe campagne tegen de statione- Olievondst Op de effectenbeurs van Dublin heerste de afgelopen week 'oliekoorts' in verband met berichten als zou Gulf een enorme voorraad olie hebben gevonden buiten de zuidkust van Ierland. ivooruitzichten van het K.N.M.I. dinsdag tot en met vrijdag. Begend droog en zonnige perio- liddagtemperatuur ongeveer 24 100 teer voor de komende twee da- dat bepaald door een krachtig km irukgebied dat zich uitstrekt ival ie Azoren boven de Britse eilan- spn aar Scandinavië. Een lagedruk- difc boten Zuid-Europa zorgt bo- t 'ravknjk voor wat onweersacti- n [e en. Vandaag blijft het droog en g. de middagtemperatuur be- in het binnenland de 24 graden, blijft aan de kust iets lager. De ;r(" nde nacht wordt een minimum 'te- eratuur van ongeveer 14 graden :ee' icht. Er waait een zwakke )0r i, noord oosten wind. Vooruit- w m voor dinsdag: droog met zon- de perioden, maximum tempera- nol 24 graden, iets koeler aan zee. De ei(il kostelijke wind is overwegend uit ■n| SEOEL (RTR/UPI'AFP/ DPA) Een Chinese MIG-21 is zondag in Zuid-Korea geland. Zijn komst veroorzaak te grote paniek in Seoel waar aanvankelijk een Noordkoreaanse lucht aanval werd gesigna leerd. In een aantal ste den werd luchtalarm gegeven en de radio meldde dat het ditmaal geen oefening betrof. Een woordvoerder van het Zuidkoreaanse mi nisterie van defensie maakte later echter be kend dat het om een uitgeweken Chinees ge vechtsvliegtuig ging, dat inmiddels op een bij Seoel gelegen basis van. de Zuidkoreaanse lucht macht was geland. Het was de tweede maal in een tijdsbestek van nog geen jaar dat een piloot van de Chinese lucht macht was geland, Het was de tweede maal in een tijdsbestek van nog geen jaar dat een piloot van de Chinese lucht macht met een MIG-ge- vechtsvliegtuig naar Zuid-Korea uitweek. Vo rig jaar oktober zette een 25-jange Chinese vlieger zijn toestel op een Zuidkoreaanse luchtmachtbasis neer Hij verzocht doorge stuurd te worden naar Taiwan, waar hij later als een held werd ont vangen en politiek asiel, een beloning van 2.5 mil joen dollar in goud en een hoge rang bij de Taiwanese luchtmacht kreeg. ring van nieuwe kemraketten in Euro pa Met een minuut stilte en het luiden van de vredesklokken zijn zaterdag in Hirosjima de slachtoffers herdacht van de atoomaanval op deze Westja- panse stad 38 jaar geleden. Voor een gehoor van ruim 50.000 mensen uit binnen- en buitenland spraken de Japanse premier Yasuhiro Nakasone en de burgemeester Takeshi Araki van Hirosjima zich uit voor de ver nietiging van kernwapens en beëin diging van de wapenwedloop, als zijnde de belangrijkste opgave voor de mensheid. Araki pleitte voorts opnieuw vodr een volledig verbod op het nemen van kemproeven en voor een vredesconfe rentie tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie. De premier zei in zijn toespraak dat zijn regering vasthoudt aan haar drie niet-nucleaire beginse len. Demonstranten wezen de Japanse premier echter op eerdere - als 'havik achtig' omschreven - uitlatingen. Daarbij doelden ze op zijn steun aan het NAVO-dubbelbesluit en zijn belof te aan president Reagan om van Japan 'een onzinkbaar vliegdekschip' te maken. De atoomaanval op Hirosjima op 6 augustus 1945 kostte ruim 100 000 mensen het leven. Op het gedenkte ken voegde burgemeester Araki zater dag de namen van bijna 5.200 mensen toe die het afgelopen jaar aan de gevolgen van de aanval stierven. Morgen zal in Nagasaki ook een her denking plaatsvinden van de atoomaanval op deze havenstad, die op 9 augustus 1945 naar schatting 74.000 mensen het leven kostte. De 38ste verjaardag van de atoomaanval op Hirosjima werd op vele plaatsen in de wereld door vre desbewegingen aangegrepen om te demonstreren voor de vrede en tegen kernwapens. noord tot noordoost 2-3, later in wipchtend toenemend naar 3-4 en in en avond mogelijk af en ;5Bft, zicht: eerst matig, later in de id goed; temperatuur kustwa- ,19 graden; afwijking waterstan den geringe verlaging; maximum monding Scheld.es: tijdens •water vanmiddag tegen de halve ZON EN MAAN gustus op 06.13 onder 21.17 op 06.34 onder 22.11 dag, 8 augustus, N.M. 21.18 02'üi 239 14.57 239 Ramstein Een van de actievoerders wordt door Amerikaanse soldaten weggedragen. Mux 03.42 162 1537 150 3 «eer: 03.16 249 15.38 245 COLOMBO (RTR/UPl) De avondklok in Sri Lanka, die twee weken geleden werd ingesteld wegens het etnische geweld tussen Singhalezen en Tamils, zal vandaag in de meeste districten van het eiland worden opgeheven. In negen van de 22 districten blijft een zes uur durend nachtelijk uitgaansverbod van kracht, zo heeft de regering van Sri Lanka zondag bekendgemaakt. Eerder die dag maakten de autoriteiten bekend dat de avondklok in heel het land met ingang van vandaag zou worden ingetrokken Later werd echter meege deeld dat in het hoofdstad en acht andere gebieden vanaf tien uur 's avonds een zes uur durend uitgaans verbod blijft bestaan Deze maatregel werd genomen om onderzoeken voor veiligheidstroepen te vergemak kelijken'. zo luidde de verklaring van de regering. Na de eerste verklaring stelden functionarissen dat het afschaffen van de avondklok een teken was dat de situatie in het land weer is genormaliseerd De proble men in Sri Lanka begonnen op 23 juli toen dertien soldaten bij een aanslag in het noordelijk district Jaffna werden gedood door extremistische Tamils Regeringswoordvoerder Douglas Liayange verklaarde zondag dat het leger na deze aanslag wraak nam door twintig burgers te doden. Twaalf burgers werden uit een bus getrokken en doodgeschoten en acht anderen werden in een dorp vermoord. Op de foto zijn twee mannen van de EOD bezig met de bom. waar v. ontstekingsmechanisme onschadelijk kon worden gemaakt. ARNHEM (ANP) De Explosie ven Opruimingsdienst (EOD) uit Culemborg heeft zaterdag op het Rozendaalse veld bij Arn hem twee Duitse vliegtuigbom men van elk 500 kilo onschade lijk gemaakt. Eén van de bommen moest ter plaatse tot ontploffing worden gebracht. De explosie, zaterdag avond rond negen uur. ontwor telde drie bomen, sloeg een kra ter van bijna vier meter diep en vijftien meter doorsnee en was tot in Arnhem te horen. Bij de andere bom was de EOD er eerder op de dag in geslaagd het ontstekingsmechanisme te ver wijderen Die bom zal elders ver der worden gedemonteerd. Met het onschadelijk maken van bei de explosieven was de hele dag gemoeid Tijdens de werkzaam heden van de EOD werd een groot deel van het bij recreanten populaire bos- en heidegebied rondom de vindplaats van de bommen door de rijkspolitie her metisch afgesloten. DUIZENDEN DODEN OP SLA GVELD BAHREIN (RTR) Iran en Irak leverden ook zondag zware gevechten op twee fronten in de al bijna drie jaar durende grensoorlog, maar elkaar tegensprekende berichten uit Tehe ran en Bagdad maken de toestand op het slagveld onduide lijk. Een Iraakse militaire woordvoerder de aanval hebben afgeslagen, waarbij meldde dat Iraakse troepen meer dan ze 1 500 Irakezen doodden en dat ze in 3.300 Iraniérs gedood en 33 tanks en de tegenaanval zijn gegaan Volgens ander materieel uitgeschakeld heb- Irak zijn de steden nog steeds omsin- ben bij gevechten in de centrale sec- geld en houden de gevechten aan. tor Bagdad meldde zaterdag dat zijn troepen zijn doorgedrongen op Iraans Radio-Teheran haalde een militair grondgebied en verscheidene steden communiqué aan waarin stond dat hebben omsingeld, waaronder Meh- Iraanse troepen in de regio-Mehran ran waar de Iraanse troepen in de val een Iraaks infanteriebataljon volledig zouden zitten. hebben vernietigd en een pantserbri- Iran meldde zondag dat zijn troepen gade vrijwel weggevaagd, waarbij ze SANTIAGO (RTR/AFPl De leider van de Chileense ehristen-democra- H het aftreden geeist van de president, gen'naai Augusto Pinochet. Hij zei H dat hij een alliantie van vijf politieke I partijen aan het vormen was die voor de komende anderhalf jaar als ïnte- f rim-regering moet optreden totdat Valdes. oud-minister van buitenland se zaken, sprak voor 1.300 mensen op een sportclub in Santiago Eerder deze week eisten vakbondslei- der Si guel en oud-senator Levandero ->■ het aftreden van Pinochet 40 tanks en personenvoertuigen bui ten gevecht stelden. Iran meldde vorige week dat het Iraakse troepen verdreven heeft uit 50 vierkante kilometer Iraans gebied en dat het 50 vierkante kilometer op Iraaks gebied gebied heeft veroverd. De jongste fase in het conflict lijkt te hebben geresulteerd in één van de bloedigste gevechten in de oorlog die in september 1980 uitbrak Geen van de twee partijen heeft haar eigen verliezen sinds het Iraanse of fensief op 23 juli begon gespecifi ceerd, maar als men de verliesmel- dingen uit de twee hoofdsteden op telt, komt men op een totaal aan doden van ongeveer 20.000. Sneeuw Op de hoogste bergen van West-Duitsland is zaterdag sneeuw gevallen. Precies een week nadat in dit. gebied nog een enorme hittegolf heerste. Rechters: werk loopt op door bezuinigingen DEN HAAG (ANP) De presidenten van de rechtbanken hebben in een brief aan minister Korthals Altes van justitie hun ernstige bezorgheid geuit over zijn bezuinigingsplannen ten aanzien van de rechterlijke macht. De rechtbankpresidenten vinden het niet verantwoord dat het aantal rech ters met wordt uitgebreid of zelfs zal worden teruggebracht 'kantielanden kandinaviê, Zuid-Finland ïgend zonnig en mlddagtempera- Ond 25 graden. Aan de Noorse west- mgeveer 17 graden. Zonnig, mlddag- ratuur rond 25 graden. •Brittanniê, Ierland E, middagtemperatuur rond 25 gra- isb et zon en middagtemperatuur 5 graden. Woensdag kans op 1 In het zuiden. rijk: Se perioden en plaatselijk onweer «temperatuur 25-50 graden and. den met zon en in het zuiden grote op onweer. Middagtemperatuur rond iden landen g, woensdag meer bewolking en mo- onweer Middagtemperatuur rond 27 1 Zonnige perloden en lokale on- buien. Middagtemperatuur rond 30 ie Ig. middagtemperatuur rond 30 gra datie. IB. middagtemperatuur rond 27 g VANCOUVER (GPD-ANP) Neder land zal in het nieuwe Centrale Co mité van de Wereldraad van Kerken niet met twee, maar met drie af gevaardigden vertegenwoordigd zijn. De nieuwkomer is mr. G. Ch. Kok (47) die op een „internationale plaats" komt als representant van de oud-katholieke kerken in Europa. Het is voor het eerst dat de oud- katholieken een niet-theoloog af vaardigen. Kok is raadsheer hij het Gerechtshof in Den Haag. Mr. Kok. penningmeester van de Raad van Kerken in Nederland en voorzitter van de Stichting oecumeni sche hulp aan kerken en vluchtelin gen. is een doorgewinterde „oecume- nicus". Dit jaar was het juist een kwart eeuw geleden dat hij met de oecumenische beweging in aanraking kwam via een internationaal werkkamp in Griekenland. Kok verwacht in het Centrale Comité met name aan mensenrechten, ont wikkelingssamenwerking en financië le zaken bijzondere aandacht te kun nen schenken Drie vrouwen en vier mannen uit alle delen van de wereld vormen tot de volgende algemene vergadering (omstreeks 1990) het pre sidium van de Wereldraad van Ker ken. Nita Barrow uit Barbados, dr Marga Buehrig uit Zwitserland, dr Lois Wilson uit Canada, metropoliet Paulus Mar Gregorius uit India, bis schop Johannes Hempel uit Dresden, patriarch Ignatios uit Syrië en de Anglicaanse aartsbisschop Walter Makhulu uit Botswana werden zater dag te Vancouver tot presidenten van de Wereldraad gekozen In het oude presidium hadden onder anderen de Argetijnse theoloog dr. Jose Miguel Bomno en de Indonesiër T B Simatu- pang zitting. Tijdens de Assemblee van de Wereld raad van Kerken is het zaterdagmid dag tot een fikse ruzie gekomen tus sen de oosters-orthodoxe kerken en het merendeel van de protestanten. Aanleiding is het besluit van de As semblee om een van de orthodoxe kandidaten voor het Centrale Comité weg te stemmen ten gunste van een protestant uit Libanon. De orthodoxe delegatie, die voorafhad bedongen in het nieuwe comité minstens 23 pro cent van de zetels te krijgen, reageer de woedend op dit besluit, temeer daar er nog een voorstel ligt om een orthodoxe kandidaat door een protes tant te vervangen De Anglicaanse bisschop Tutu. secre taris van de Zuidafrikaansc Raad van Kerken, is in het Canadese Van couver als een ware held door de oecumenische beweging binnenge haald. Tutu, die vorige week voor het eerst na achttien maanden toestemming kreeg van de Zuidafrikaanse regering om naar het buitenland te reizen, zei tijdens een persconferentie dat alleen zeer aanzienlijke politieke en econo mische druk op Zuld-Afrika het einde van de apartheid naderbij kan bren gen. De bisschop woonde in Vancou ver de laatste drie dagen van de Assemblee van de Wereldraad' van Kerken bij. Tutu sprak vrijdagavond tot een me nigte van drieduizend Assemblee- gangers en Canadezen, die een nacht wake hielden ter herdenking van de atoombom op Hiroshima. Hij hield een indrukwekkend pleidooi voor vrede en gerechtigheid, dat met een minuten durend ovationeel ap plaus werd beloond De wereldge meenschap zal alle vreedzame midde len moeten beproeven om de Zuidafri kaanse regering te dwingen tot een nationale conventie met de leiders van alle bevolkingsgroepen, zei Tutu. Met name de rijke landen 111 het Westen zullen duidelijk moeten ma ken aan wiens kant ze nu eigenlijk staan Bisschop Desmond Tutu vreest dat de onstabiele situatie in Namibië kan leiden tot een derde wereldoorlog. Het aantal lid-kerken van de Wereld raad is tijdens deze Assemblee op 301 gekomen. Als nieuwe leden werden verwelkomd de Baptisten-Cnie van Nicaragua en de Evangelische Pres byteriaanse Kerk in Zuid-Afrika. Beide kerken tellen enkele tiendui zenden leden en zijn ontstaan uil zendingswerk. Directie: K. Scherphuis, W F de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M P Dieleman en C. van der Maas BUREAUS Vlissingen: Walstraat 56-60, 4381 EG Vlissin gen. tel (01184) 15144 Middelburg Markt 51. 4331 LK Middelburg, tel. (01180) 27651 Goes Grote Markt 2. 4461 AJ Goes. tel (01100) 16140. Terneuzen: Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen. tel. (011501 94457. Hulst' Steenstraat 6. 4561 AS Hulst, tel (011401 14058 In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag t m vrij dag vanaf 19.00 uur. (011841 15144 Klachten bezorging Plaatselijke kantoren, maandag lm vrijdag van 08.00-17.00 uur 's Zaterdags van 09.00 tot 11.30 uur. Telefoonnummers buiten kantooruren' Expeditie. (01194) 511 Advertentie-afdeling. (01186) 1584. 's-Zaterdags (01184) 15144 van 09.00-11.30 uur. Redactie (011841-14796. Overlijdens advertenties maandag- t m vrijdagavond van 20 30 tot 22 00 uur (01184) 15144 Zondag avond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprij'zen per kwartaal 61,20; franco per post 72,-; per maand 21,-; losse nummers 0,85 (alle bedragen in clusief 4 pet btw I. Postrek. nr 3754316, t.n.v. PZC ab rek Middelburg. Advertentietarieven 122 cent per mm; minimumprijs per advertentie 18,30; ingezonden mededelingen 2Vz x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 4,25 meer. Volleoige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. Giro. 35 93 00, Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B V Middel burg. lNDAG 8 AUGUSTUS 1983 PZC/bi. innen-buiten land

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 13