Pro-Libische militair aan ie macht in Opper-Volta Leven werd half procent duurder PZCfi Autobom richt bloedbad aan onder moskeegangers Tripoli 1 Vlagvertoon Kroaten Meer dan 4000 jaar gevangenis voor IRA-groep in Belfast Noordkoreaans schip tot zinken gebracht ÏÏAATSGREEP KOST 13 LEVENS Westduitse bekent meer gifmoorden GROTE RA VAGE IN TWEEDE STAD LIBANON Aanslagen in Libanon voor geld gepleegd ITERDAG 6 AUGUSTUS 1983 P2C/binnen-buitenland [lAGADOUGOU/ABIDJAN (DPA/RTR/UPI) Een op Libië georiënteerde militair heeft 4 jijdag een staatsgreep gepleegd in Opper-Volta. Naar verluidt zijn bij de coup 13 mensen om t leven gekomen. Er zouden naar schatting 25 gewonden zijn. De nieuwe sterke man is iomas Sankara, die tot mei premier was onder de militaire president Jean-Baptiste «•edraogo. Deze liet hem arresteren omdat hij het overheidsbeleid te zeer in de richting van 1 Libische revolutie van kolonel Muammar Gaddafi wilde sturen. In de hoofdstad Ouagadougou heb ben duizenden mensen vrijdag hun bijval betuigd aan de meuwe leider, die donderdagavond voor de radio verklaarde dat de door hem opzij geschoven regering 'een groep twijfel achtige leiders en andere bandieten was, die het volk op een dwaalspoor hebben geleid en verhinderden dat de bevolking zich aansloot bij de glorieu ze revolutie". De afgezette leider Jean-Baptiste Ouedraogo is 'in zijn eigen belang' onder huisarrest ge plaatst, De radio meldde dat men geen maatregelen overweegt tegen de vorige regering. Sankara is 32 jaar. Hij kreeg een militaire opleiding in achtereenvol gens Madagascar, Frankrijk en Ma- ersvooruitzichten van het KNMI rokko. In 1981 was hij leider van de ir zondag Vm woensdag. eenheid parachutisten-commando's wige perioden en op de meeste latsen droog. Middagtemperatuur ■ctreeks 23 graden. eltagebied in Po, in het zuiden van Opper-Volta. De toenmalige president kolonel Saye Zerbo benoemde hem tot speciaal medewerker voor voorlichting. Hij .1ndaag en ook morgen, wordt het joi zomerweer, we kunnen rekenen i flinke zonnige perioden en droog u.r. Er is een zwakke en vanmiddag \ige noordenwind. Morgen is de richting noordoost. Verdere ■Mzichten: bovengenoemd weer- X zal zich geruime tijd kunnen alshd." noord 2-3 Bft; vanmiddag 3 a 4 j«; zicht: goed; temperatuur kustwa- ■ordf. 19 gradenafwijking water stan- rsiffi geen afwijking van betekenis. ZON EN MAAN augustus in op 06.09 op 03.46 mishaagde het staatshoofd met zijn pleidooien voor persvrijheid Hij was actief betrokken bij de militai re staatsgreep van 7 november 1982, waarbij Jean-Baptiste Ouedraogo de leiding in het straatarme land in Sahel-zone, dat niet over natuurlijke grondstoffen beschikt en volledig door land wordt omsloten, overnam. Op 2 februari van dit jaar benoemde Ouedraogo Sankara tot premier, maar hij ontsloeg hem op 17 mei, waarschijnlijk op aandringen van Frankrijk. Aan dit ontslag ging een fikse ruzie KEMPEN (UPD— Een 67-jarige West duitse vrouw die eerder bekende twee echtgenoten en een vriend te hebben omgebracht, heeft vrijdag ge zegd dat ze ook haar vader en een tante uit de weg heeft geruimd. Maria Velten bekende dat ze in 1970 haar 67-jarige vader en een 78-jarige tante net als de andere slachtoffers door vergiftiging heeft gedood. De politie heeft hun stoffelijke overschot ten inmiddels opgegraven voor een lijkschouwing, aldus de woordvoer der. De vrouw verzekerde de politie dat dit alle moorden waren die ze had gepleegd. Maria Velten. moeder van tien kinde met de president voorat, omdat San kara tijdens een bezoek aan Tripoli kolonel Gadaffi uitnodigde voor een tegenbezoek aan Opper-Volta zonder Ouedraogo hiervan in kennis te stel len. Kort voor diens landing vernam de leider van de vorige staatsgreep van de komst van de Libische leider. In Opper-Volta, dat vrijdag precies 23 jaar onafhankelijk was van Frank rijk, is sinds 1960 vijf keer een mili taire staatsgreep gepleegd. Hervormde Kerk zeker van zetel in bestuur Wereldraad VANCOUVER (ANP) De Evangeli sche Kerk in West-Duitsland (EKD) zal een van de zes plaatsen die zij in het nieuwe centrale comité (het be stuur van de Wereldraad van Kerken) zou innemen, afstaan aan de Neder landse Hervormde Kerk. Daarmee blijft de plaats van dr. R. J. Mooi, secretaris-generaal van de Hervorm de Kerk, in het centraal comité be houden. Dit heeft een van de West duitse gedelegeerden, dr. A. Haar- beck, vrijdag meegedeeld aan de Ne derlandse delegatie, zo maakte drs. J. Bos in Vancouver bekend. MÜNCHEN (AP) In de Beierse hoofdstad München zijn vrijdag enkele honderden Kroaten bijeen geko men om hun dode landgenoot Stephan Durekovic te begraven. De in vrijwillige ballingschap levende Kroaten be schuldigen de geheime dienst van Joegoslavië ervan Durekovic op 29 juli te hebben vermoord in Wolfrats- hausen De Kroaten droegen vlaggen van hun oor- spronkelijke vaderland, dat sinds 1919 deel uit maakt van Joegoslavië In de loop der tijd hebben zich echter verscheidene botsingen tussen de centrale overheid in Belgrado en naar afscheiding strevende Kroaten voor gedaan De in West-Duitsland levende Kroaten zijn om politieke redenen uit Joegoslavië gevlucht. I augustus op 06.11 op 05.06_ Hoog water Van onze correspondenti BEIROET Net op het moment dat ren. vergiftigde haar vader en tante een van de grootste moskeeën i omdat ze zi?k en bedlegerig waren en noordelijke Libanese havenstad Tri- niet voor ze kon zorgen Bij haar vader poli leegliep na het traditionele vrij- deed ze gif in zijn medicijnen en bij daggebed, is een gigantische auto- haar tante deed ze het in het eten. bom vlak voor de moskee ontploft. Volgens de politie was hebzucht het Volgens de plaatselijke politie zijn zeker negentien mensen om het leven gekomen en ruim drieenveertig ge wond. De bom. die verstopt was in een de moskee is daarbij ook nog inge- ziekenhuizen van Tripoli, na Beiroet blauwe Volkswagen^ ging af om half stort en vrijdagavond zocht men nog de grootste stad in Libanon, braken lerdag, 6 augustus tsingen 12.43 174 13.07 198 01.04 137 {nsweert 01.02 211 itneldinge 01.29 161 01.27 191 'fuinlsse 01.59 164 Dodag, 7 augustus iwlngen 01.11 190 pieuzen 01.32 213 02.30 148 flsweert 02.14 227 imeldlnge 02.49 175 jpekrak 02.45' 207 03.15 178 uidag, 8 augustus, N.M. 21.18 fclngen 02.06 216 14.31 215 02.31 239 03.42 162 03.16 249 03.54 192 03.50 225 04.18 195 augustus 06 39 174 07 03 187 07.16 150 07.28 206 leldinge 07.34 168 ^krak 07 50 194 DVulnisse 07 44 168 Ddag, 7 augustus Blngen 07.39 182 v Bieuzen 08.10 193 I-b-fcikzee 08.20 151 TEL AVIV (UPI) De meeste aanval len, die het afgelopen jaar op Israëli sche militairen in Libanon werden uitgevoerd, zijn het werk van Libane se guerrillastrijders. Zij worden daarvoor betaald door Syriërs en door de PLO, zo heeft het onafhanke lijke Israëlische dagblad Yedioth Aharonoth vrijdag gemeld. Een Israëlische soldaat in een hinder laag beschieten zou 720 dollar (onge veer 2160 gulden) opleveren. Boven aan de prijslijst zou het ontvoeren staan van een Israëlische militair. Daarvoor krijgt de dader met minder dan 36.000 dollar (circa 108.000 gul den). een vrijdagmiddag. De Shaarani-mos- kee, in het aan de zee grenzende Kubbeh-district van de stad, was af geladen met mensen voor het traditio nele gebed op de vrijdagmiddag, de heilige dag van de moslims. De bom veroorzaakte een enorme krater, auto's werden verwoest en zelfs op een afstand van een kilometer sprongen de ramen van huizen. Tus sen deze ravage lagen de tientallen slachtoffers. Het voorste gedeelte van )8.34 214 )8.41 169 luiiag, 8 augustus, N.M. 21.18 3enpingen 08.30 191 I (neuzen 09.06 205 Hnkzee 'okantielanden ntse eilanden: Droog en zonnig, aar maandag in Schotland mogelijk kenl Ikenvelden. Middagtemperatuur la 22 in Schotland tot 26 in Zuid- welfst-Engeland. uurfnelux Perioden met zon en op de ietfeste plaatsen droog. Middagtem- ?en natuur ongeveer 24 graden, bet mkrijk: Zonnig, maandag in het var den mogelijk een onweersbui. Mid- ies, ^temperatuur van 25 in het noor- rig tot 30 graden in het zuiden. Ttugal: Droog en zonnig, middag- {enipperatuur 23 tot 28 graden, uit! dnje: Perioden met zon en plaatse- s ieen onweersbui, 's Middags onge- W(#r 30 graden. ectjfttsland en het Alpengebied: Perio- lg met zon en eerst nog plaatselijk bui. Middagtemperatuur 24 tot 28 gsirPden, ris ié: Zonnig en warm, 's middags 30 ndl135 graden. dit Woslavie: Zonnig, 's middags 24 tot da Braden. (Van onze correspondent) LONDEN - De Noordierse rechter Justice Kelly heeft gisteren in Bel fast 35 mensen, die schuldig waren bevonden aan lidmaatschap van het verboden Ierse Republikeinse Leger (IRA), en aan een reeks ande re misdaden als moord en poging tot moord, veroordeeld tot in totaal 4022 jaar gevangenisstraf. De meeste veroordelingen kreeg Kevin Mulgrew (28), bijgenaamd „de kleine Napoleon". Deze com mandant van de IRA in Noord- Belfast kreeg in totaal 963 jaar voor 84 misdaden, waarbij moord en acht pogingen tot moord. Hij zal - net als alle andere meervoudig veroordeel den - zijn verschillende straffen evenwel tegelijkertijd uitzitten, waardoor hij niet langer gevangen zal zijn dan 20 jaar. Van de 35 IRA-sympathisanten die werden veroordeeld, kregen 13 men sen een voorwaardelijke straf. On der hen is een 70-jarige vrouw, die zes maanden voorwaardelijk kreeg omdat zij twee jaar geleden haar huis ter beschikking stelde aan moordenaars van de IRA. Alle veroordelingen zijn het gevolg van het overlopen van Christopher Black, een IRA-lid. Hem werd gra tie beloofd in ruil voor inlichtingen over de eens zeer actieve IRA- afdeling in Belfast-Noord, die nu, als gevolg van de arrestaties en veroordelingen, niet langer be staat. Christopher Black (29) stond tijdens het proces, dat negen maanden heelt geduurd en het duurste en meest langdurige uit de Noordierse geschiedenis is, gedurende 15 dagen in de getuigenbank waar hij zijn uiterst gedetailleerde belastende verklaringen aflegde. Hij is inmiddels door de Britse autoriteiten volgens afspraak vér buiten het land gebracht (vermoe- delijk naar een land als Australië waarnaar eerder IRA-informanten zijn overgebracht) en heeft met zijn vrouw een nieuwe identiteit gekre gen. De IRA heeft hem bij verstek ter dood veroordeeld en een prijs op zijn hoofd gezet. Het lange proces naar aanleiding van de getuigenissen van Black is voor de Noordierse autoriteiten van groot juridisch belang Nu de rechtsgeldigheid van verklaringen van overlopers voor eens en voor altijd vastgesteld is. kunnen meer van dergelijke monsterprocessen worden gehouden. Naar schatting 25 overlopers van de IRA en het eveneens verboden ver klaarde Ierse Nationale Bevrijdings Leger (INLAi wachten op het mo ment dat hun zaak voorkomt. Een van hen. ooit de tweede man van de INLA, heeft alleen al 40 namen prijsgegeven van mannen die eens zijn medestrijders waren. Klap Voor de IRA is het gisteren afgeslo ten proces een klap van betekenis. De terroristische organisatie is echter nog in tal van plaatsen in Ulster ongebroken, en heeft inmid dels rechter Justice Kelly op haar dodenlijstje geplaatst. De 63-jarige rechter, die in een kogelvrij vest het proces leidde, heeft voor de rest van zijn leven een lijfwacht toege wezen gekregen. naar slachtoffers die onder het puin er al nieuwe gevechten uit tussen de waren bedolven. locale pro- en anti-Syrische milities. Volgens de politie in Tripoli zijn vele Al jaren heerst er een anarchistische van de gewonden er zo ernstig aan toe situatie in Tripoli waarbij milities van dat uiteindelijk het aantal doden nog de overwegens soenitische moslimbe- veel hoger zal zijn dan nu al het geval volking zich verzetten tegen de militie is. van de pro-Syrische alavitische min derheid. Gevechten Een week geleden trokken de Syri- Terwijl ambulances de slachtoffers sche militairen, die de stad slechts in wegvoerden naar de verschillende naam onder controle hebben, zich terug uit het centrum van de stad naar de heuvels in de omgeving. Deze onverwachte Syrische terugtrekking leidde al tot meuwe gevechten tussen de milities en vele waarnemers had den een escalatie van het conflict verwacht. De Shaarani-moskee ligt vlakbij het hoofdkantoor van een van de soeniti sche milities, de zogenaamde islamiti sche eenheidsbeweging, en men kan verwachten dat deze militie in de komende dagen vergeldingsacties gal ondernemen tegen hun alavitische tegenstanders. TRIPOLI De explosie van een autobom voor een moskee in de Libanese stad Tripoli heeft veel mensen het leven gekost. De bom richtte een enorme ravage aan. SEOEL (RTR/UPI) Zuidkoreaanse vlieg tuigen en patrouille vaartuigen hebben vrij dag een schip tot zinken gebracht dat volgens een bekendmaking van het ministerie van de fensie in Seoel een be wapend Noordkoreaans spionageschip was. Het incident speelde zich af in de buurt van een kerncentrale en het was een van de ernstigste der laatste jaren. e,_..t.Tale staf dat de lijken waren gebor gen van vier Noordkore- aanse commando's in kikvorspakken, samen met delen van andere stoffelijke overschotten. Het zoeken ter plaatse drie mijl uit de kust ter hoogte van de zuid oostelijke Zuidkoreaan se stad Wolsong. plaats van een kernenergiecen trale werd voortgezet. Generaal Lee zei dat een Zuidkoreaans kust wachtschip was bescha digd in het vuurgevecht met het Noordkoreaan- se vaartuig, maar dat aan Zuidkoreaanse zijde geen slachtoffers te be treuren waren Het incident is voorge vallen negen dagen na de 30e verjaardag van de ondertekening van de Koreaanse wapenstil stand op 27 Juli 1953. Het was het ernstigste sinds juni 1980, toen een Noordkoreaans schip ter hoogte van het zuid westen van Zuid-Korea tot zinken werd ge bracht Daarbij lieten negen Noordkoreanen het leven. alarmcentrale md: dhr. W. van Veen uit Roc- lijstfrije, aJb blauw motorjacht 'Noord- omgeving onbekend: fam. H. an uit Lelystad. temde personen worden drin- verzocht contact op te nemen de ANWB-alarmcentrale in Den tel. 070-264426. Van onze redactie economie) DEN HAAG Tussen half juni en half juli werden de kosten van het levensonderhoud een half procent hoger. Huurverhoging en benzine prijzen waren de voornaamste oorza ken. Hoewel de zogenoemde inflatie graad nog steeds daalt is de consu mentenorganisatie Konsumenten Kontakt ontevreden over de gang van zaken. Zij spreekt van „forse aanslagen op het gezinsbudget". De laatste cijfers betekenen dat het prijsindexcijfer, dat de gemiddelde kosten van het levensonderhoud uit drukt, de eerste zeven maanden van dit jaar met 1,5 procent zijn gestegen. Het prijspeil van half juli was 2,4 procent hoger dan vorig jaar op dat moment De infiatiegraad, die aan het begin van het jaar nog 5,7 was, is nu tot 3,7 procent gedaald. De huurverhoging per 1 juli zorgde op zich voor een stijging van één procent. Ten opzichte van juli vorig jaar werd het gemiddelde huurpeil 7,6 procent hoger. Een klein stuk van die verho ging was in januari al in de prijsindex „verwerkt". De duurdere benzine zorgde voor een verhoging van 0,2 procent. De lagere kleding- en schoei- selpnjzen (uitverkoop) zorgden voor 0.7 procent verlaging. Duurder wer den ook tweedehandsauto's en brood; vers fruit werd (verhoudingsgewijs) goedkoper. Konsumenten Kontakt stelt dat al leen al door de huurverhoging en de enorme benzineprijsstijging de vaste lasten verder worden verhoogd. Die vaste lasten zijn zo bleek uit recent onderzoek al tot 54 procent van het netto-inkomen opgelopen Bij deze verhogingen zal het niet blijven, waar schuwt KK. de kans is groot dat de benzineprijs tot de recordhoogte van f 1,90 per liter oploopt. De consumentenorganisatie meent dat dit te verwachten is op grond van de ontwikkeling van de dollarkoers. Iedere stijging van de dollar met 1 dollarcent betekent een prijsverho ging van 0,27 cent. Mede op grond van de laatste cijfers over dc kosten van levensonderhoud stelt KK vast dat minister Van Aardenne (economi sche zaken) veel te snel heeft besloten tot het vrijwel loslaten van het prijs beleid. Verdere stijgingen, aldus KK, kun nen door het ontbreken van een prijs beleid, ongehinderd worden doorge voerd. Directie K Scherphuis. W F. de Pagter en' F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P Dieleman en C van der Maas. BUREAUS gen, tel 1011841 15144 Middelburg: Markt 51. 4331 LK Middelburg, tel (01180) 27651. Goes Grote Markt 2. 4461 AJ Goes. tel. (01100) 16140. Terneuzen Nieuwstraat 22. 4531 CW Terneuzen. tel (01150) 94457 Hulst: Steenstraat 6. 4561 AS Hulst, tel. (01140) 14058 In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag tm vrij dag vanaf 19.00 uur: (011841 15144 Klachten bezorging Plaatselijke kantoren, maandag t'm vrijdag van 08 00-17 00 uur s Zaterdags van 09.00 tot 11.30 uur. Telefoonnummers buiten kantooruren: Expeditie (01194) 511. Advertentie-afdeling. (01186) 1584. 's-Zaterdags (01184) 15144 van 09.00-11.30 uur. Redactie (01184)-14796. Overlijdens advertenties maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot- 22.00 uur (01184) 15144. Zondag avond van 20.00 tot 22.00 uur Abonnementsprijzen: per kwartaal 61,20, franco per post 72,-; per maand f 21,-; losse nummers 0,85 (alle bedragen in clusief 4 pet. btw.). Postrek nr 3754316, t.n.v. PZC ab rek. Middelburg Advertentietarieven 122 cent per mm, minimumprijs per advertentie 18,30; ingezonden mededelingen 2Vï x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 4,25 meer Volledige tarieven met contractprij-" zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 3