Vier maanden geëist tegen leer vrijgevige melkman SOUVENIRS Zaak brandstichter aangehouden is Vredesbeeld voor Nagasaki Leden van bende krijgen vier weken tot negen maanden Oorlogsverleden op het badstrand I NDERINVLOED DOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN IN AFWACHTING PSYCHIA TRISCH RAPPORT US RDAG 6 AUGUSTUS 1983 pDELBURG De man uit Den Haag, maar geboortig in Hoofdplaat, had men vrijdag zo Lag op de zitting van de arrondissementsrechtbank zien verschijnen. De 34-jarige A. L. was niet en dat was betreurenswaardig, want wie had niet graag de man willen zien, die met vrachtwagen vol melkprodukten door België en Zeeuwsch-Vlaanderen was getrokken jt gebeurde in augustus vorig jaar) en toen 'aan ieder die het wilde horen' of aannemen zijn ren had uitgedeeld. Een melkman, die in een eruptie van overmoedige vrijgevigheid 4eel onbevoegd en wederrechtelijk aan het distribueren was gegaan. Maar in juridische zin S deze vorm van onbaatzuchtigheid uiterst aanvechtbaar. kwam er op neer, dat de man een op zijn minst een aantal alcoholische itwagen vol melkprodukten van versnaperingen gebruikt, dat in de werkgever, de Melk Unie Holland, richting van een volle fles stevig vocht 'erduisterd Aan alle vrienden en ging, iren had hij met gulle hand melk- Maar wat vrijdag als vraag overbleef lukten uitgedeeld in een vorm van waSi wat hem had gedreven tot zijn rit door Belgisch-en Zeeuwsch-Vlaande ren en inplaats van, zoals zijn op- soort kosteloze SRV-rondgang. aanjc, pap, yoghurt en andere zuivel- g jukten deelde hij kosteloos uit en dracht was, het hele boeltje af te achtergrond van deze onbaatzuch- leveren bij Albert Heijn in Den Haag, eid bleek later toen de politie hem hierin een groot aantal mensen belan- ^jfoield en met zorg vervuld moest geloos te laten delen. Het bleef een en «tateren, dat de man met een raadsel. Maar de Melk Unie Holland holpromillage van 2,62 in het had later wel bezwaar gemaakt. De man was als chauffeur-bezorger via een uitzendbureau in tijdelijke dienst e van zijn eigen produkten, maar en zo leverde zijn optreden verduiste- i ring in dienstbetrekking op. In een café in Breskens, waar hij zeer ten ongerieve van de caféhoudster onder meer zeventien pakken melk depo neerde, was hij gestrand en in deze gemeente Oostburg volgde ook zijn aanhouding op verdenking één jaar rij-ontzegging In zijn requisi toir herinnerde de officier er aan. dat L.-, voordat hij in Zeeuwsch-Vlaande ren verscheen met zijn merkwaardige transport, in België al een paar hon derd dozen met melk had uitgedeeld De rechtbank-zal in deze zaak vrijdag 19 augustus uitspraak doen, evenals in die van twee dames uit Zeeuwsch- Vlaanderen, die min of meer zijn slachtoffer waren geworden omdat zij melkprodukten van hem hadden aan genomen. Het ging overigens maar om kleine hoeveelheden van 17 pakken melk en wat andere melkprodukten. De twee vrouwen hadden L. in het verleden gekend als een keurige man en L. had rijden onder invloed. Hij had toen ook hen een rad voor ogen gedraaid door verzet tegen de politie gepleegd door zich aan het stuur van de vrachtwa gen vast te klemmen en bracht zelfs te zeggen dat de melkprodukten an ders toch maar vernietigd zouden worden. De officier van justitie een politieman in gevaar, die op de er ook van overtuigd dat beide, vrou- treeplank stond terwijl hij de wagen in beweging bracht. Voor officier van justitie mr J. van Marion, die mede overwoog dat de ven, C. R. en B. de D., niet de opzet hadden gehad gestolen goederen aan te nemen, maar wat voor hem bleef was dat ze zich niet voldoende had man al heel wat vermogensdelicten den vergewist van de herkomst van had gepleegd, was het aanleiding vier goederen. Tegen beiden eiste hij een maanden gevangenisstraf te eisen en boete van tweehonderd gulden. Kissinger krijgt ior moordpoging ht maanden ^DELBURG - De 33-jarige E. P. uit igen is vrijdag door de Middel- rechtbank veroordeeld tot F gevangenisstraf van twaalf inden, waarvan vier voorwaardc- met een proeftijd van drie jaar. P. 'jfbhuldig bevonden aan een moord- ICing op zijn stadgenoot C. E„ bij hij op 19 april van dit jaar een lc*emaakte molotov-cocktail door keukenraam naar binnen gooide, keuken brandde geheel uit en de jsingse brandweer kon voorko- 1dat de brand zich in de woning (er zou verspreiden, laat staan in hele flatgebouw waar E. woonde, d zich die avond eerst moed in aken, zelf schatte hij zijn drank- ik op een biertje of 35. Uit een jnam hij vervolgens een leeg bier- je mee, vulde dat met benzine die aderweg uit een brommer haalde, te zijn zak doek gedeeltelijk in lesje en stak het uitstekende deel ist stapte hij met zijn molo- iktail naar de flat van E. en het projectiel naar binnen. Drie _tïer later meldde hij zichzelf bij Vliss'mgse politie. P. vertelde een èk geleden tijdens de behandeling zijn zaak dat hij E. een 'asbak' Toen hem om uitleg werd ge tover het begrip 'asbak' vertel- hij daarmee 'een misselijke bedoelde. Verder zat E. verdach- ;eds dwars als deze via zijn 27 MC gesprekken met andere zenda- iurs voerde. P. zei daarover: „Ie- keer kwam E. er tussendoor en e'rïfcaaktc dan vervelende opmerkin over mij of hij uitte dreigende Peter de Jonge legt de laatste hand aan hel vredesbeeld. arelcier van justitie mr J. van Marion RUII31WC1R WUlUl lil upuri !»onse week eenzelfde gevange- eemcratebestuur eema^kt. traf. Hij achtte de moordpoging en, omdat P. na rijp beraad en overleg te werk was gegaan. MIDDELBURG - De Middelburgse beeldhouwer Peter de Jong legt deze dagen de laatste hand aan een beeldhouw werk dat vanaf oktober de Japanse stad Nagasaki gaat sieren. Middelburg en Nagasaki zijn zustersteden en het kunstwerk wordt in opdracht van het hoofdstedelijke 'osselvisser ijgesproken errr-'ervo'gi J?eai 131^ '00,-, o door fout in 'tenlastelegging MIDDELBURG - De Yersekse Jag.nosselvisser A. A. V. (44) is irijdag door de Middelburgse ïchtbank ontslagen van rechts- olging. Twee weken gele- eiste officier van justitie mr Beaumont een boete van oftewel bevestiging van let vonnis van de kantonrech- waartegen V. bij de recht- in beroep was gegaan, donrechter en officier acht- hem strafbaar omdat hij op 3 istus vorig jaar met zijn vis- 'aartuig 'buitenom' en niet de binnenwateren was geva- Aan boord had de visser een veelheid mosselen, die door hittegolf snel zouden beder- 'en als hij via de officiële route 379[ad gevaren. Tijdens dezitting 'RC^t00gde de voorzitter van de °^nssersvereniging Yerseke. de 81 leer P. Boogaert (op verzoek van dat het herhaaldelijk gebeurt jat vissers buitenom varen zon- olkr dat zy voor hun schip een "82frtificaat van deugdelijkheid ibben. Dat certificaat is name- k om veiligheidsredenen ver- '78|icht. '■ygfet was echter niet het betoog Jn Boogaert dat de rechtbank r vrïjsPraak bracht, maar een 'atigheid in de tenlasteleg- 'g. Daarin was niet vermeld it het vaartuig van V, 'in Ne- 80pand thuis behoort', evenmin vermeld dat het om een 'erdekt schippersvaartuig' F. de R. (30) uit Yerseke die ineens van het vonnis van de itonrechter (700 gulden) in beroep was gegaan vanwe- een soortgelijke affaire, werd ror de rechtbank in zijn beroep fet ontvankelijk verklaard om- het te laat was ingediend. vond de officier twee weken 'eden ook al en hij kwam toen (halve niet tot het formuleren een eis. Om de vier jaar vindt er een uitwisseling plaats en in oktober is Middelburg weer aan de beurt om een bezoek aan het Verre Oosten te brengen. Enkele jaren geleden besloot het stadsbestuur van Nagasaki dat daar een 'wereldvredeszone' zou worden gevestigd. Dat hield in dat op pleinen en in parken beelden worden neergezet die gemaakt zijn door kunstenaars uit steden over de gehele wereld waarmee Nagasaki contacten onderhoudt Deze wereldvredeszone staat in het teken van de vraag hoe een nucleair conflict in de toekomst voorkomen kan worden. Inmiddels zijn er al diverse kunstwerken over dit thema in Nagasaki aangekomen. In de tweede helft van oktober zal een Middelburgse delegatie onder leiding van burgemees ter drs P. A. Wolters afreizen naar Japan. Wie er meegaan en hoe het programma eruit gaat zien is nog niet bekend, zo deelde vrijdag mr M. van Boven (chef kabinet burge meester) mee. Wel is het de bedoeling dat de burgemeester het kunstwerk van De Jong zal overhandigen. De beeldhouwer maakte een moederfiguur, in bescher mende houding gebogen over haar kindje. Die bescher mende houding symboliseeert de afweer tegen de (nucleai re) dreiging. Het ging voor De Jong overigens om een echte spoedklus doordat hij pas begin vorige maand van het Middelburgse stadsbestuur de opdracht ontving. „Toch is het allemaal zeer verantwoord geweest wantje moet niet vergeten dat je er steeds mee bezig bent en een maand lang niets anders doet" aldus Peter de Jong vrijdag Hij legde toen de laatste hand aan het werk in afwachting van een gieter die volgende week dinsdag wordt verwacht. Het beeld is van kleimateriaal gemaakt en volgende week wordt het in brons gegoten Begin september moet het werk op Schiphol zijn. Op kosten van het ministerie van buitenlandse zaken wordt het dan naar Japan verzonden. MIDDELBURG - De Middelburgse rechtbank heeft vrijdag vijf leden van een bende, die tussen juli en september vorig jaar Wemeldinge en omgeving terroriseerde, tot uiteenlo pende gevangensistraffen veroor deeld. Die varieerden van vier weken tot negen maanden. Vier van de vijf verschenen twee weken geleden voor de voorzitter van de meervoudige kamer mr G. Nomes. Van de vijfde, R. C., is de woon- of verblijfplaats onbe kend, maar hij werd wel bij verstek veroordeeld. Tot de lichtste straf (acht weken waarvan vier voorwaardelijk met twee jaar proeftijd) werd de 48-jarige mevrouw K. T. uit Apeldoorn veroor deeld. Zij werd schuldig bevonden aan heling van gestolen goederen die door enkele andere leden van de ben de bij elkaar 'gehaald' waren. De officier eiste veertien dagen geleden acht weken onvoorwaardelijk tegen de vrouw. Als hoofdschuldige werd C. H (33) eveneens uit Apeldoorn aangemerkt, meer schuldig hadden gemaakt aan A. (21 i uit Terneuzen. Hij werd afge- d iels tal op grote schaal en een poging schilderd als een slap figuur die niet- tot afpersing. Het tweetal werd, con- temin een belangrijke rol had ge- form de eis. veroordeeld tot zes maan- speeld in de poging tot afpersing en den gevangensis waarvan twee maan- mishandeling Hij kreeg, eveneens den voorwaardelijk met twee jaar conform de eis. acht maanden waar proeftijd. van drie voorwaardelijk met twee jaar De laatste van het vijftal, was R. van proeftijd. Temidden van deze chaos bij het station van Vlisstngen zorgde een Franse generaal met inzet van zijn eigen leven op eigen houtje voor rugdekking van zijn troepen. Behalve lege bierblikjes, flessen en verpakkingen van koek en snoep was nog een heroïsche dood ook, komt de Walcherse strandreinigingsdienst zo af en toe ook w el eens van die generaal. In een greppel dingen tegen, die niet zijn achtergelaten door nonchalante vrijetijdsvier- langs de Prins Hendrikweg in Vlis- ders. Zoals vorige week gebeurde, toen de aflandige w ind op het singen, hield hij-bij het station van badstrand van Ylissingen zandruggen had helpen verplaatsen, waardoor Van Gend en Loos- met een paar enkele staketsels boven het zand waren gaan uitsteken. Hindernissen man de Duitsers op afstand, zodat voor landingsboten en tanks. Kortom, herinneringen uit de tweede de laatste vijf- tot zeshonderd man wereldoorlog. aan Franse troepen zich konden In dit geval betrof het zogenaamde TToor zover het bekende oorlogs- inschepen. tetahedra's Versperringen, ge- V Teiten-onderzoeksduo Eekman- Het Veerplein stond vol wagens, maakt van profielbalken. in het Tuynman heeft kunnen nagaan aan uitgebrande auto' s. zoeklichten en beton verankerd Met name de Wal- de hand van officiële documenten, onklaar gemaakt geschut. Daar tus- cherse kust moet er vol van hebben heeft maar een keer een versper- sen bezwete paarden, met het gestaan Daarnaast was er onder ring op Walcheren ook echt hinde- schuim op de bek. die bij elke meer langs de boulevard van Vlis- rend dienst gedaan. Dat was bij het explosie op hol sloegen, singen een woud van schuin over- landingssirandje. nabij de Vlis- De laatste Franse jager heeft nog eind staande en in beton gevatte singse Molen aan het Oranjebol- gewacht op de generaal. Maar die stukken spoorrails 'ingeplant'. Een werk, toen een landingsboot van leefde toen niet meer Hij bleek zich andere versperringsvorm was die het 41e Commando door zo'n drie- te hebben opgeofferd om de aftocht van de'Tsjechische egels', net als de hoek w erd open gereten en meteen van zijn manschappen te dekken, tetahedra s eveneens driehoekig daarna zonk. Het met veel zwaar Op 17 mei 1940 stierf hij Marcel van vorm. maar wel omwentelbaar, materiaal geladen vaartuig werd Emile Deslaurens een Franse bri- zodat ze onder meer werden ge- nimmer geborgen. Bij laag water gade-generaal Gesneuveld m Vlis- bruikt om openingen in verdedi- zijn tot op de dag van vandaag de singen op het veld van eer Jaren gingsmuren. zoals de Vlissingse restanten nog steeds te zien. heeft zjjn stoffelijk overschot gerust klaagmuur' te kunnen afsluiten Bij de landingen m Westkapelle m het graf nr. 1 op de oorlogsbe- Ook waren er hindemissen in de graafplaats in Vlissingen. Nu is er vorm van recht overeindstaande houten palen met daar bovenop mijnen en granaten. Dergelijke pa len op het strand, met daaromheen prikkeldraadversperringen werden in de volksmond 'Rommel-asper- ges' genoemd Daarnaast had je hele hekwerken. 'Belgische poorten' genoemd. Ze werden onder meer bij Westkapelle geplaatst en ze hadden mjSten de versperringen hun vemie- de markt. Aan de hand van rond de alleen nog maar het verhaal en zelfs dat kent bijna niemand meer. De Walcherse oorlogsdocumenta- tiegroep is verder druk bezig met de voorbereidingen voor de uitgave van een fotoboek over het Walcher se oorlogsge gebeuren. In het najaar van 1984, wanneer de bevrijding wordt herdacht, komt het boek op BH Lde markt. Aan de hand van ronc' ook het doel landingen te voorko- jencje uitwerking: het was toen laag driehonderd foto's wordt het men water, zodat de juist onder de vloed- loop van de oorlogshandelingen ge- Veel van de versperringen zijn in de Ujn geplaatste driehoeken zicht- schetst, oorlogsjaren aangebracht door baar werden en de Buffalo' s er krijgsgevangen gemaakte Marok- keurjg tussendoor konden 'laveren' rpiot de speurders in het oorlogs kanen. die de bezetter had gehuis- jjet walcherse oorlogsverleden X verleden behoort ook de heer J. vest in een kamp, schuin tegenover be ]eden van de Walcherse C. van Winkelen uit het Walcherse 'Der Boede bij Koudekerke. Menig Oorlogsdocumentatie-groep boeien. Serooskerke. Hij is in samenwer- kind uit Vlissingen of omgeving zal Telkens weer brengen ze nieuwe king met een zekere heer J. Hey uit het zich waarschijnlijk nog herinne- stukjes uit die grote legpuzzel van Hengelo A. van de Leeuwenstraat ren, dat er fruit en brood naar dat van toen aan de oppervlakte. 12) bezig met het verzamelen van kamp werden gebracht, in ruil gegevens, waarmee de identiteit is waarvoor men dan fraai bewerkte rjo is daar hel maar bij een le achterhalen van als onbekend houten stokken in ontvangst mocht ^lenkeling bekende relaas, dat soldaat begraven bevrijders, nemen. herinnert aan het feit, dat er in 1940 Behalve die Marokkaanse krijgsge- een echte Franse generaal is ge- Zo wordt er gezocht naar details vangenen werden pok Vlissingse sneuveld. Hij was de commandant over de graven van een aantal En- brandweerlieden verplicht mee te van de 60e Infanterie Divisie, die ge'se militairen, die op 29 oktober helpen aan het aanbrengen van de als een soort expeditieleger op Wal- *944 sneuvelden en hadden behoord versperringen. cheren was neergestreken. En het tot het 6e bataljon van The Camero- nians «Scottish Rifles), onderdeel van de 155 Infanterie Brigade van de 52nd Lowland Infantry Division. Dc militairen moeten gesneuveld zijn ergens tussen Baarland en de Sloedam Gezocht wordt er ook naar aanwij zingen over Canadese militairen die begraven hebben gelegen in Zeeuwsch-Vlaanderen en wel ten westen van het kanaal Temeuzen- Sas van Gent. Er moeten enkele honderden Canadezen tussen de kust en het kanaal zijn begraven, waarvan de plaats onbekend is ge bleven. Mede in verband met het feit. dat er in West Zeeuwsch-Vlaan deren nog verschillende Canadezen vermist zijn. doen de heren Van Winkelen en Hey een beroep op diegenen, die inlichtingen kunnen verschaffen over tijdelijke graven en de namen van betrokken militai ren in bedoeld gebied. De heer Van Winkelen woont Noordweg 59 Se- rooskerke(W). telefoon 01189-1803. Jacques Cats Dnehoekverspërring 'nabij Westkapelle MIDDELBURG Voor de rechtbank is vrijdag een zaak van herhaalde brandstichting aangehouden in af wachting van een psychiatrisch rap port. Het ging om een 22-jarige jongeman hij kreeg negen maanden conform de uit Goes, die op 16 januari van dit eis. H had ondermeer op zijn kerf- jaar brand had gesticht in het wijk- stok: poging tot afpersing, mishande- gebouw De Pit in zijn woonplaats en ling van een minderjarig meisje en dat weinig later, op 7 februari her- diefstal. Officier van justitie mrJ van haalde in Bergen op Zoom door statoren, dat de jongeman een gevaai Marton zei tijdens de zitting over H, hrands.ichtme in enkele vuilniszak. puilde weiu aangehouden, kon hij geen enkele zinnige verklaring geven voor zijn gedrag. In gebouw 'De Pit' in Goes was vooi 5300,- schade ontstaan en als men de brand in een later stadium had ont. dekt, was het hele gebouw in vlam men opgegaan. Alle feiten overziende moest recht bankpresident mr. G. H. Nomes con de officier, die daarom terugverwij zing vroeg van de zaak naar de rech- ter-commissaris voor een nader psy chiatrisch onderzoek De rechtbank stemde daarmee in. Driemaal „Dit is één van de meest verloederde ken, die hij onder een auto had figuren van deze groep". gelegd. Twee andere verdachten, M. B. (20) uit Wemeldinge en de niet verschenen R. C. (19), werden door de officier betiteld als 'actieve meelopers', die zich onder Al eerder had de jongeman eens een bromfiets in brand gestoken. Toen de jongeman G. R. door de voor de samenleving zou kunnen zijn en officier van justitie mr. J. van Marion sprak over pyromane neigin gen en dat de jongeman uitsluitend had gehandeld onder druk van een impuls. „Dit zijn ziekelijke neigingen", aldus Tegen een niet voor de rechtbank verschenen inwoner van Gapinge. J, M„ werd twee weken gevangenis straf geëist, twee jaar rij-ontzegging en verbeurdverklaring van de trac tor, die hij onder invloed had be- Vrouwenpolderseweg op een tegenlig- naderde. Bij de botsing liep de be- ger, Toen werd een bloedalcoholpro- stuurder van de tegemoetkomende millage van 3,16 geconstateerd. In mei auto zwaar lichamelijk letsel op. Er vorig jaar raakte hij met een trekker waren vier gewonden, drie auto's wer- in de berm en werd 3,31 promille den geheel vernield, evenals een licht- gemeten November vorig jaar reed hij mast. De eis was een boete van twee met een tractor met 171 promille duizend gulden, twee weken voor alcohol in het bloed over de Vrouwen- waardelijke gevangenisstraf met een polderseweg In deze zaak doet de proeftijd van twee jaar en één jaar niet rechtbank vrijdag 19 augustus uit- rijden in Nederland, spraak, evenals In die van de Belg M. In een zaak die door de politierechter A. uit Sint Niklaas, die in augustus (enkelvoudige kamer) kon worden be- vorig jaar bij Axel een ernstig ver- handeld werd de jongeman H M. uit keersongeluk veroorzaakte bu het in- Goes veroordeeld tot een boete van stuurd. De man was driemaal aange- halen in een bocht. Er was geen driehonderd gulden. De jongeman houden na rijden met een auto en de sprake van drankgebruik, maar A had vijf bessenstruiken en een appel tractor na teveel alcoholgebruik. j reed met 120 km per uur op de boom weggenomen uit een boom- In december 1981 botste hij op de linkerweghelft terwijl een tegenligger gaard

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 31