apport hogelijk over ABP openbaar PZC Algemene mobilisatie in Libië ü«©iME"GOES Bloedbad door mislukte overval in Frans hotel VIERINGA BERAADT ZICH \NEEKEND NIEUW OFFENSIEF IN NOORDEN VAN TSJAAD eieloon 01100 16810 JrSCHAU (AFP) Lech Walesa heeft de Poolse loriteiten er plechtig toe opgeroepen de akkoorden Gdansk volledig in praktijk te brengen en alle terkingen op de vrijheden in te trekken die de Jeiders naar zijn zeggen 'nooit zullen aanvaarden', (lesa las de verklaring vrijdag voor in Gdansk. [de tekst die de voormalige vakbondsleider aan het fciêle persbureau PAP wil overleggen en waaraan westerse correspondenten een kopie in handen kregen, beschuldigt Walesa de autoriteiten er van de akkoorden die in augustus 1980 rechtskracht kregen, te hebben geschonden en het land, door middel van nieuwe onder drukkende wetten, teruggebracht te hebben naar de duistere jaren van het Stalinisme vóór 1956. ,,De nieuwe wetten hebben ons niet alleen teruggebracht naar de periode vóór augustus 1980, maar tot die welke aan 1956 voorafging", aldus Walesa. IN HAAG (ANP) Voorzitter Wieringa van de raad van ïzicht van het ABP gaat zich dit weekeinde 'beraden' over vraag of hij het rapport-Gruijters wellicht toch openbaar I maken. Maandag zal hij zijn definitieve beslissing hierom- int aan de raad van toezicht meedelen, zo liet hij vrijdag- ond weten in een gesprek met het ANP. Uit verschillende Ingen waaronder de ambtenarencentrale ACOP is ak uitgeoefend op Wieringa. ringa is zoals bekend de enige, die keld als taxateur, terwijl hij later rapport-Gruijters, over mogelijke namens het ABP de onderhandelin- igelmatigheden bij het ABP. van gen met de FGH voerde. De ministers ister Rietkerk (binnenlandse za- ontkennen evenmin dat het ABP het ter inzage heeft gekregen. Tot Weenagebouw dat verschillende ter onderschreef hij het standpunt de minister, dat de informatie in biapport uit de openbaarheid moet instoven om de privacy van allerlei eifokkenen te beschermen. de ontwikkelingen van de laat- r dejdagen is hij echter geneigd dat doen idpunt te 'heroverwegen': „Er zijn ;en toch al talloze namen geval- aldus Wieringa. „De kranten mbifoelen ervan. Ik ga al die publika- be ditweekeinde eens rustig doome- h alvorens te beslissen wat mij te ;r staat". Wieringa behoudt zich mot eigen zeggen het recht voor om tandig eep beslissing te nemen en en i t zich niet verplicht tot geheim- Mding. Minister Rietkerk van bin- !app4landse zaken heeft vrijdag laten en bereid te zijn op korte termijn tweede kamer nader in te lichten de uitkomsten van het onder door drs. H. Gruijters naar de beds van zaken bij het Algemeen d ei malen van eigenaar verwisselde kocht, een transactie waarbij 5 mil joen gulden zou zijn 'misgelopen'. De ministers vinden dat niet van een deugdelijke voorlichting door de di rectie aan de beleggingsraad kan worden gesproken in het geval van de onderhandelingen met de Friesch- Groningsche Hypotheekbank (FGH) over het terugbrengen van het belang van deze bank in het World Trade Centre in Amsterdam. Het ABP wil haar aandeel vergroten van 50 tot 90 procent, de FHG zou nog een belang van tien procent houden, maarzij zou wel 40 procent ontvangen van de wir-premie (een overheidspremie waarmee gepoogd wordt investerin gen door het bedrijfsleven te stimule ren). Een woordvoerder van het ABP verklaarde vrijdag dat het pensioen fonds waarschijnlijk pas na het weekeinde commentaar zal leveren op de beantwoording van de kamer vragen. JAFFRA iAPi Een groep van 1200 Tamils de minderheidsgroepering in Sri Lanka heeft gisteren het land per vrachtboot verlaten. De vluchtelingen konden niet direct aan boord gaan, maar moesten in kleine scheepjes naar het vrachtschip gebracht worden Allen waren de hoofdstad Colombo ontvlucht, ivaar het parlement de grootste partij van Tamils in feite buiten de wet plaatste. Volgens de nieuwe wet mag een groepering namelijk niet naar afscheiding streven. Enkele leiders van de partij zouden echter overwegen om hun standpunt te matigen teneinde hun zetel te houden. „dïgerlijk Pensioenfonds en over de wikkelingen inzake het ABP na- De minister zegt dit in antwoord ragen van de tweede-kamerleden rouw R. Beckers-De Bruijn mevrouw I Brouwer (CPN), H. ibrink (pvda) en W. J. Willems ssoorlichting het antwoord van minister Riet- Fflfi en zUn collega Ruding (finan- i) blijkt dat de beleggingsraad het ABP die de beleggingen van msioenfonds voor de ambtena- loet controleren, heeft de direc- .,-en deugdelijke voorlichting ge leeft de beleggingsraad volgens de iters „onvolledige voorlichting" (gen over een schadevergoeding .-oortvan Z." (waarmee de tussenper- makelaar drs. J. van Zadelhof!) bedoeld, bij het niet doorgaan aankoop van het winkelcen- "A Babylon in Den Haag. Het ABP toen een schadevergoeding ont- ïn van een miljoen gulden. Van loff heeft een gelijk bedrag ont- :n, zonder dat de beleggingsraad vanaf wist. ;ens is hier volgens de minister :e geweest van een bijzondere weijitie, een argument dat in meerde- vallen door de ministers gehan- wordt. De ministers geven toe t opjVan Zadelhof! bij de overneming Ver1 acht onroerend goed projecten n& P de Friesch-Groningsche Hypo- ':bank (FGH) waaronder het ie winkelcentrum Hoog Catha- in Utrecht een dubbelrol heeft ndejeeld. Hij zou voor zijn bemoeie- zeven miljoen gulden hebben igen. Eerst werd hij ingescha- eukL F NV-vrede De FNV levert samen met de PvdA de grootste financiële bijdrage aan de organisatie van de vredesdemonstratie die 29 oktober in Den Haag wordt gehouden. (PAGINA 2) Staatsgreep Thomas Sankara is de nieuwe sterke man in Opper-Volta. (PAGINA 3) Ziekenzorg De provinciale Raad voor de Volksgezondheid wijst de kri tiek van de socioloog Wim Blok op het peil van de medi sche voorzieningen in Zeeuwsch-Vlaanderen van de hand. (PAGINA 5) Binnen- en buitenl. 2 en 3 Financiën, economie: 4 Provincie: 5, 7 en 9 Sport: 11 13, 14, 15, 16, 17, 19, 21, 23 AVIGNON (AFP/UP1) Een mislukte overval door vermoedelijk drie da ders op Hotel La Balance in de Zuid franse plaats Avignon heeft vrijdag ochtend aan zeven mensen het leven gekost. Onder hen zijn de consul- generaal van Frankrijk in Saarbrüc- ken en twee Nederlanders: de 23- jarige, uit Bergen op Zoom afkomsti ge, receptioniste Nicole van Buren, en de 28-jarige portier René Pool uit Amstelveen. De andere slachtoffers zijn een ander p.ersoneelslid en drie gasten, onder wie de vrouw die in het gezelschap van de consul was. Een van de gangsters, Jean Roussel (38), werd op nog geen 200 meter van het hotel gearresteerd, nadat hij zijn lege wapen, een Luger p.08 met een kaliber van 9 mm, naar een politie agent had gegooid. Roussel werd ge zocht nadat hij na het uitzitten van 9 jaar van zijn gevangenisstraf van 15 jaar, niet naar de gevangenis terug keerde toen zijn verlofweekeinde erop zat. Bij het verhoor sprak hij tegen bij het bloedbad betrokken te zijn ge weest. Zijn kleding zat echter vol bloedsporen. Volgens politiecommis saris Yves Bertrand zei verdachte Roussel „als ik nog munitie had ge had zou ik geschoten hebben". „Het was een regelrechte executie", zo voegde de politiecommissaris er aan toe. Elk van de zeven slachtoffers had minstens een kogel in het hoofd. Getuigen Het hotel La Balance in het hartje van Avignon. Bij een overval zijn daar in de nacht van donderdag op vrijdag zeven mensen gedood. Twee van hen zijn Nederlanders. Een receptioniste en een portier. Of de daders alle zeven getuigen van de overval in paniek doodschoten was niet met zekerheid vast te stel len. Yves Bertrand zei wel: „De gang sters schoten vermoedelijk alle aan wezigen koelbloedig neer om elke getuige uit de weg te ruimen". Vijf van de lijken lagen achter de met bloed bevlekte deur van kamer 209, de barpianist in kamer 201 en de portier in kamer 214. Volgens de politie drongen de overval lers kort na 03.00 uur de hal van het hotel binnen in de buurt van het pauselijk paleis en eisten dat het aanwezige personeel een receptio niste, een portier en een barpianist de brandkast zou openen. De sleutel bevond zich echter bij de directeur en de gangsters dwongen de drie perso neelsleden hen naar het appartement te brengen van de eigenaar op de bovenverdieping. Daar kwam men vier hotelgasten tegen waarop de schietpartij begonnen moet zijn. Het lawaai heeft andere gasten gea larmeerd en ook de politie verscheen ten tonele. Daarop vluchtten de over vallers door uit een raam op de tweede verdieping te springen en in een zwarte Volkswagen te stappen. Toen ze werden achtervolgd door de politie verlieten de mannen de wa gen en vluchtten te voet in verschil lende richtingen. Slechts een van de verdachten, Jean Roussel, kon on middellijk worden gearresteerd. P.C Hooftprijs voorM. VasaUs RIJSWIJK (ANP) De PC Hooftprijs 1982 is toegekend aan de dichteres M. Vasalis, pseudoniem voor mevrouw M. Drooglever Fortuyn-Leen- mans uit Roden. Ze krijgt de prijs, een bedrag van tiendui zend gulden, voor haar hele werk. De dichteres heeft laten weten deze staatsprijs voor de letterkunde te aanvaarden. Margaretha Drooglever For- tuyn-Leenmans werd op 13 fe bruari 1909 in Den Haag gebo ren. Ze studeerde medicijnen en psychiatrie en werkte als psychiater in Amsterdam en Groningen. Ze heeft maar wei nig gepubliceerd. In 1974 kreeg ze de Constantijn Huy- gensprijs voor haar hele oeu- Enkele werken van haar zijn 'Parken en Woestijnen' (1940), 'De Vogel Phoenix' (1947), 'Vergezichten en Gezichten' (1954), 'De Muze en de Dieren' 1954) en 'De Dichter en de <196öt (Zie ook pagina 23) Zee' HAAG Margarine en halvari- orden respectievelijk 20 cent en nt per kilo (fabrieksprijs) duur- )e bond van Nederlandse inarga- abrikanten heeft dit vrijdag edeeld. rijsverhoging, waarin het minis- van economische zaken heeft stemd, is volgens de bond een I van de prijsstijgingen van Istoffen op de wereldmarkt. De 'erhoging gaat maandag in. cht uit Oost-Duitsland Een jnge Oostduitse arbeider heeft (agochtend vroeg kans gezien bij oeburg in de \yestduitse deelstaat tr-Saksen de zwaarbewaakte P met de Bondsrepubliek over te TWEE NEDERLANDERS ONDER ZEVEN DODEN CAIRO (UPI, RTR, AFP) Kolonel Mouammar Gaddafi van Libië heeft een algehele mobilisatie van de strijdkrachten afgekondigd terwijl er steeds meer tekenen wijzen op een groeiende betrokkenheid van Libic in de burgeroorlog in Tsjaad. Dit is vrijdag uit diplomatieke bronnen in de Egyptische hoofdstad Cairo ver nomen. Naar verluidde heeft Libië alle militai re verloven ingetrokken en studenten en onderwijzers van diverse leeftijden opgeroepen zich bij de kazernes te melden. Studenten en onderwijzers mogen het land niet meer verlaten en de regering heeft alle voertuigen op vier wielen die in gebruik zijn bij overheidsinstanties gevorderd. De Libische regering rechtvaardigde de mobilisatie met het argument dat het land wordt bedreigd door een aantal van Franse en Amerikaanse troepen. Jonge Libièrs die in het grensgebied met Tsjaad wonen, worden volgens diplomaten „op vrij grote schaal on der de wapenen geroepen". Veel inwo ners van het zuidelijk deel van Libië behoren tot dezelfde stammen die het noorden van Tsjaad bevolken. Tsjaad en de Verenigde Staten heb ben Libië beschuldigd van directe inmenging in de oorlog in Tsjaad aan de zijde van de 'rebellen' onder leiding van Goukouni Weddeye, die er op uit is de macht over te nemen van de regering van president Hissene Ha- bre. De troepen van Weddeye, die zijn uitgerust met uiterst moderne Libi sche wapens en actief worden gehol pen door Libische gevechtsvliegtui gen, waren er in geslaagd een groot deel van Noord- en Oost-Tsjaad te veroveren voor zij in de afgelopen twee weken gedeeltelijk werden te ruggedrongen door de regeringstroe pen van Habre. Offensief De Tsjadische regeringstroepen heb ben echter vrijdag na hevige Libische bombardementen de twee oostelijke steden Oum-Chalouba en Kalait uit handen moeten geven aan de 'rebel len'. In het noorden lijkt er een nieuw offensief gaande tegen de strategische oasestad Faya Largeau. Een kolonne van 200 Libische pantserwagens zou de stad tot op 5 km genaderd zijn. zo werd uit westelijke diplomatieke bronnen in de Tsjadische hoofdstad N'Djamena vernomen. Voorts zouden Libische tanks zich zuidwaarts bege- De Verenigde Staten hebben Egypte donderdag met spoed twee ultra moderne AWACS-radarvliegtuigen geleverd. De vliegtuigen arriveerden een week eerder dan het plan was. waarschijnlijk om de trocpenma- noeuvres van Libië in de gaten te houden. Eén van Nederlands 'be trouwbaarheidsburch ten', het Algemeen Burger lijk Pensioenfonds (ABP) is de laatste weken ernstig in opspraak geraakt en dat veroorzaakt vanzelfsprekend veel gerucht. Minis ter Rietkerk van binnenlandse zaken heeft inmiddels een rapport op tafel van een onderzoek dat drs. Gruijters in zijn kwaliteit van lid van de Centra le Beleggingsraad van het fonds heeft ingesteld naar mogelijke ongeregeld heden bij het ABP. Echt hard mate riaal heeft deze onderzoeker niet kun nen leveren, maar de minister heeft op grond van de inhoud van dat rapport wél besloten een nader (algemeen oriënterend) justitieel onderzoek naar de gang van zaken bij het beheersor gaan van de overheidspensioenen te laten verrichten. Alles bij elkaar aan duidingen dat er reden is om grondig na te gaan of bepaalde transacties in grootscheepse beleggingen (tenslotte gaan er bij het ABP enorme bedragen omi wel zorgvuldig volgens de regels zijn verlopen. Vermoedens en verha len over mogelijke 'afwijkingen' daar van worden nog gevoed door medede lingen van een van de ABP-topmen- sen dat er een poging zou zijn gedaan om hem te chanteren. Kortom, het sfeertje voor groeiende argwaan is compleet. Het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds staat bedenkelijk ter discussie en het is duidelijk dat snel heid en klaarheid over wat er werkeüjk wel en niet aan de hand is. geboden zijn Minister Rietkerk zag dat ook in. Hij onderbrak er zelfs zijn vakantie voor om nadere actie te ondernemen Alleen: zijn aanvankelijke optreden heeft de zaak de afgelopen week bepaald niet gekalmeerd. De baas- van-alle-ambtenaren in Nederland be sloot namelijk dat de inhoud van het rapport-Gruijters geheim diende te blijven („niet omdat er belastende zaken in staan, maar omdat het gege vens bevat die de privacy van perso nen aantast") Op zichzelf een begrij pelijke overweging. Maar de praktijk was dat ze compleet averechts werk te. De hardnekkigheid waarmee de bewindsman weigerde tot publikatie over te gaan leidde ertoe dat al heel snel bij stukken en brokken toch allerlei hele en halve gegevens, verkla- j ringen en reacties naar buiten kwa- men En geen van alle konden die i worden getoetst aan de inhoud van het rapport, waar de minister zo angstvallig bovenop zat. De namen van mensen die hij met een beroep op de privacy wilde beschermen tuimel den door de publiciteit. Het kwam i erop neer dat de minister met zijn i afdekking van een stuk bijzonder rele vante informatie over de gang van 1 zaken bij het ABP veel meer in bewe ging zette dan was gebeurd wanneer hij het bewuste rapport meteen voor publikatie had vrijgegeven. Onder druk van de ontwikkelingenis de I bewindsman gisteren 'door de bocht' gegaan en heeft hij zich bereid ver klaard de tweede kamer op korte I termijn nader in te lichten over de uitkomsten van het onderzoek-Gruij- ters. En ook voorzitter Wieringa van de raad van toezicht van het ABP - de enige die verder m het bezit is van het bewuste rapport - gaat zich dit week- einde beraden of de geheimhouding kan vervallen. Een verstandige wending na een aanvankelijke weigering Want de I bal van deze zaak is intussen een stuk verder gerold en het zal moeilijk zijn haar te stoppen. Dat is uiterst schade- lijk voor een instelling, die zich op dit terrein een invloedrijke positie heeft I verworven en dus een onbesproken naam hard nodig heeft. Terecht ma- i ken vooral de ambtenarenbonden zich zorgen over mogelijke ongere- I geldheden bij het ABP. waar de pen sioengelden van vrijwel alle ambtena ren zijn ondergebracht. Ze hebben de minister dan ook een gesprek afge dwongen over deze kwestie. Volgende week gaat het gezelschap rond de tafel. De bonden willen het naadje van I de kous weten. Dat recht kan hen als direct betrokkenen niet worden ont zegd Maar ook de politiek is zich in de loop van deze week over de gang van zaken bij het ABP gaan roeren Trou- wens, de antwoorden op vragen van kamerleden die de ministers Rietkerk en Ruding (financiën) gisteren schrif telijk naar buiten hebben gebracht (waarin wordt gesproken over „on- deugdelijke voorlichting" van de ABP-directie aan het toezichthou dend orgaan) zijn aanleiding genoeg voor een stevige gedachtenwisseling met het parlement. De geruchtmakende affaire die aan het groeien is rondom het Alge meen Burgerlijk Pensioenfonds moet zo snel mogelijk in zijn werkelijke proporties zichtbaar worden. Alleen daarmee zijn alle partijen gediend. De direct betrokkenen in deze zaak, de bestuurlijk en politiek verantwoorde lijken en de instelling zelf. Het ABP heeft steeds de reputatie gehad zo safe te zijn als de Nederlandsche Bank Het zal niet eenvoudig zijn, na alles wat er nu over deze drie letters heen rolt, het vertrouwen weer even vanzelfsprekend te maken als het geweest is. Op het ogenblik geldt in ieder geval, hoe langer de klaarheid uitblijft, hoe groter de averij voor het ABP. vdM Ziekte verzuim De daling van het ziekteverzuim zet zich voort. Na een maximum in de jaren 197B1979 is het ziekteverzuimpercentage voor mannen en vrouwen gedaald tot het niveau van elf jaar geleden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1