ISUPERTRIO VAN DE BAAN COER VERS TESTAMENT wegman op belgisch pingpongavontuur boek voor jonge spelers die nu verprutst worden .vac' - stafe F' ging r 'et 'supertrio' van de Middelburgse tafeltennisvereniging Middelburg-Zuid is afgeser veerd. Na nauwelijks veertien maanden is het vorig jaar met veel klaroengeschal iresenteerde team met ruzie uiteengevallen. De terugkeer van de 'verloren zonen' Wim j°ncfegman (van Wilno Vlissingen) en Koen de Vries (van Quick uit Hilversum) werd zo ,tbundig gevierd. Samen met het hoog ingeschatte MZ-talent Jan Henk Bomhof uit i tuirfeinkenszand was een formatie gevormd die geacht moest worden de absolute top van het irdl» i°na'e tafeltennis te bereiken. Hoogstwaarschijnlijk zal dat nimmer gebeuren nu Wim yruiègman, bijna 22 jaar en dienstplichtig militair, besloten heeft in België te gaan spelen. j*p.joral de manier waarop hij volgens Middelburg-Zuid is vertrokken, is bij de club in het 475tjrkeerde keelgat geschoten. Er worden zelfs plannen gesmeed om het Wegman, die lid is (bleven van MZ ten einde zijn Nederlandse licentie te behouden, onmogelijk te maken in het ie sportcentrum de Slaghvaert van MZ te blijven trainen. el Wim Wegman als Koen de De verbazing is groot op de gezichten haald... De Vries' animo voor de be- van Wegmans ex-medespelers. De 21- ker zakte echter geheel weg toen jarige Jan Henk Bomhof: „Wim moet bekend werd, dat de Zeeuw de trainingsopvatting van Koen de vries niet als kapstok gebruiken om zijn vertrek aan op te hangen. Want Wegman gaat zuiver voor het geld naar België". Bomhof weet ook te 1 Vlissmgse Wilno, wél bij de senio- melden dat er een bedrag van zesdui- iagpfl mocht spelen. Koen de Vries zend gulden plus een reiskostenver- rtrok in 1980 naar het Hilversumse goeding met de transfer van Wim möeiiek omdat het bestuur van de Wegman naar de Antwerpse club is j|jdelburgse club geen gehoor wen- gemoeid. „Dan weet Bomhof meer dan ik", is het commentaar van een op zijn beurt verbaasde Wegman. Hij be es, een 26-jarige onderwijzer, werd I Middelburg-Zuid de eerste begin- ^J.jen van het pingpong bijgebracht. "1den vertrokken uit onvrede met bestuursbeleid. Wegman al op jange leeftijd, omdat hij bij MZ 3- Vi te geven aan zijn 'smeekbeden' 4 30k derde sterke man toe te voegen het duo, gevormd door hemzelf en Henk Bomhof. het toen aanstor- topspe- ler naar Belgic ging, waarmee hij volgens Koen de Vries eerder ge maakte afspraken schond. Wegman verwijt De Vnes dat deze niets zag in een gesprek om de span ningen uit de wereld te helpen. Weg man: ..Ik heb trainer-coach Peter Boon gevraagd een gesprek, op touw te zetten, maar Boon meldde me. dat Koen het niet zo zinvol achtte, en dat Koen me de huid vol zou schelden". Koen de Vries: „Er is mij nooit om een gesprek gevraagd. In feite ben ik toogt met klem: „Ik krijg alleen een degene die op een onderhoud gewacht fnde talent. Vong jaar kwam het reiskostenvergoeding. Maar zelfs als heb tuur echter terug op de dwalingen lis weegs en mocht MZ eindelijk een jiggeschip presenteren van bedui- el niveau. 1 de poon i forse som zou krijgen zou ik Via de Tilburgse tafeltennisclub Irene het toch niet melden". kwam Wim Wegman bij zijn nieuwe Belgische club terecht. Hij trainde er toen hij in dienst was in Tilburg en Den Bosch Van der Veecken was op MZ-voorzitter Ton Aerts verzekert echter ook te weten, dat de spanmn- —fekomst van de derde man, Wegman .js, bleek zoals verwacht een door gaand succes. In twee seizoenen (elk iar worden in het vaderlandse tafel- Enis twee competities afgewerkt) g MZ van de derde naar de eerste (visie. Hel Zeeuwse topteam stond in de poort van de eredivisie, de jogsle klas. Maar volgens Wim Weg- 1 ian stond er op het eind van het gen tussen Wegman en De Vries niet zoek naar een nieuwe speler en meen de ware reden zijn van het vertrek van de die gevonden te hebben in Irene- veelvoudig Zeeuws kampioen Weg- trainer Henk Boutens zoon Frank, die man „Ik denk, dat de financien een echter geen trek had. Toen heeft rol spelen. Van der Veeken heeft Wim Bouten mij naar voren geschoven. een bedrag aangeboden, dat aanmer- peter verhage kelijk hoger ligt dan wij konden en itste seizoen geen trio, maar een wilden bieden". En Koen de Vries io te strijden voor het goede doel. windt er ook geen doekjes om. „Zes "s"" mille. Het zal nog wel meer zijn. Het geld heeft gezegevierd. De moraal is erbij ingeschoten' Toen er bij MZ geen gesprek met Koen de Vries en Jan Henk Bomhof georganiseerd kon worden, ik begrijp nog steeds niet waarom niet. kon ik de Belgen niet langer laten wachten op antwoord en heb ja gezegd" u !gman; „Koen de Vries trainde bij- d'0u| niet meer. Weliswaar was hij ,ddeifz'8 aan de verbouwing van zijn lis en ging het ons zo gemakkelijk Geconfronteerd met de opmerkingen 'in de derde en tweede divisie, dat van Wpixmtin rsvpr "7iin tptrnrt. aan 'in de derde en tweede divisie, dat j niet voluit hoefde te trainen, van Wegman over zijn tekort aan trainingsijver, verzekert Koen 'aifar toen we besloten mee te doen vries: „Dat is volkomen juist. Ik heb erin de bekercompetitie beloofde hij an afhard te gaan trainen. Hij heeft dat weinig getraind, maar Wegmans kijk op deze zaak staat wel buiten alle 'eT, „avon<* gedaan, daarna niet werkelijkheid De verbouw van mijn Igens Wegman zou MZ een goede huis was behoorlijk zwaar. Ik zat e hebben gehad om de nationale me daarop geadviseerd het een beetje saneer te winnen met een getrainde rustlg aan te doen. Dat kon tijdens de 9ien de Vries. Wegman „Nu hij niet competities best, want we wonnen linde wenste ik niet met Koen de makkelijk Ik zorgde geregeld voor les aan de bekercompetitie mee te mijn punt en de andere twee deden de en Dat wilde Jan Henk Bomhof resf (gp,enmin. Daarom is Peter Slagter legegaan, maar we verloren de be- inale, zodat we de Europacup- ajd misten" Wegman stelt „Het is De opmerkingen 2- %name het gevolg van de trainings- de nationale bekerstrijd zijn De Vries ^opvattingen van Koen de Vries, dat ik in het verkeerde keelgat gevallen. W0w" België ben gegaan, bij de pas „Wim Wegman wilde aanvankelijk r België ben gegaan, bij ir de hoogste nationale klas gepro beerde club Van der Veecken uit jtwerpen. Daarin speel ik volgend koen overigens wel in de Europa- P' op de hoogte Wegman verzekert, dat hij MZ van tevoren van zijn stap op dc hoogte heeft gebracht. Koen dc Vries ont kent dat echter. „Wc moesten het van derden vernemen", zegt MZ's oudste eerstetcamspeler. De Vries vindt Wegmans stap 'heel ondankbaar'. De Vries: „Ten eerste hebben we de afspraak gemaakt, dat we samen zou den proberen in de eredivisie te ko men. Verder heeft hij allerlei inspan- beetje door en mijn dokter heeft ningen en bemoeienissen van MZ- voorzitter Aerts naast zich neerge legd. Terwijl de voorzitter er voor gezorgd heeft dat hij als militair bij het OCMA in Middelburg kon dienen. Daarnaast geeft hij mij een trap na, die volkomen onrechtvaardig is". De Vries stelt ook: „Buiten de tafelten- niszaal konden we uitstekend met elkaar opschieten. Hij heeft ,me ge holpen hij de verbouwing van mijn huis. Maar als tafeltennisser is hij een eenling, een egotripper zoals ik die nog nooit heb meegemaakt". Ook voorzitter Aerts verzekert Weg mans vertrek van derden te hebben moeten vernemen „Het contact van Van der Veecken met Wegman is daarbij geheel buiten ons om gebeurd. overgehaald Wegm Wegman wilde aanvankelijk niet aan de bekercompetitie mee doen, maar omdat we de Zeeuwse beker gewonnen hadden, wilde ik graag aan de nationale beker mee doen. Tenslotte heb ik Wim overge- Daar heb ik me kwaad om gemaakt. We hoorden totaal niets, totdat het kwaad al geschied was". Het spijt Ton Aerts dat het zo gegaan is. „Terwijl er toch zo'n unieke kans was, dat een honderd procent Zeeuws team in de eredivisie terecht zou komen, al was het maar voor een jaar Waarschijnlijk halen we de top nu ook. omdat Fred van der Zeeuw, die eredivisie heeft gespeeld, het in Leiden niet meer zag zitten en bereid was bij ons te komen spelen, maar echt Zeeuws is het on danks Freds naam niet". transfer De MZ-voorzitter heeft zich boven dien geërgerd aan het ontbreken van een internationale transferregeling En dat betekent, dat Middelburg- Zuid voor Wegman geen enkele trans fercent van de Belgen krijgt. In Neder land is dat gebruikelijk en afhankelijk van het niveau waarop een club speelt. Een transfer in een derde- divisieclub levert circa 800 gulden op. m de eerste circa 1500 gulden Geer- gerd zegt Aerts. „Als Wim Wegman na een jaar terugkomt naar Nederland en bijvoorbeeld bij Irene gaat spelen krijgen we evenmin een cent De voorzitter heeft de hele zaak bij de NTTB tafeltenmsbondi aangekaart en hij heeft de verzekering gekregen dat de zaak in behandeling genomen wordt Ondertussen is Wim Wegman de eer ste buitenlandse speler, die een Bel gisch contract heeft getekend, nadat onze zuiderburen dit jaar de grenzen voor buitenlandse spelers hebben ge opend. Zo haalde hij sneller dan hij zich ooit voorgesteld had de top, al is het dan de Belgische, die omstreeks een klas onder de Nederlandse top ligt. „Maar ik zal heus niet alles winnen", verzekert Wegman die voor een jaar getekend heeft. „Als het me niet bevalt kom ik terug, misschien bij Wilno". Bij MZ hoeft Wim Wegman met meer op terugkomst te rekenen. Jan Henk Bomhof geeft het toe. „Ik wil ook niet meer met hem trainen", beseft hij. Koen de Vries: „Ik vind dat iemand die voor veel geld naar een andere club is gegaan, hier niet meer thuis hoort. Ik stel me erg rancuneus op. Ik wil zorgen dat hij met meer hier komt trainen Er zijn er overigens nu nog maar een paar die dat met hem willen Van de heren alleen Peter van Iren, maar hoelang nog". Het eind van een Zeeuws supertrio. En het begin van een Zeeuws super duo met een 'Van der Zeeuw'. Koen de Vries: „Ik heb drie keer bij Quick aan de eredivisie geroken, ik wil er nu wel eens inkomen. Al is het maar een jaar, want besef wel, dat we zelfs met drie spelers als Wim Wegman niet langer dan een seizoen in de hoogste klas zouden hebben ge speeld. Daarvoor is dc Nederlandse top toch te sterk". Koen de Vries middenen Jan Henk Bomhof gaan verder met nieuwe spe ler. Wim Wegman rechts i valt af. tfERDAG 6 AUGUSTUS 1983 Wat bij Sparta jaren geleden als een gedachtenflits door een trainers brein schoot, loopt dezer dagen als een groots project van stapel: Wiel Coervers leerplan voor de ideale voetballer. Maandag wordt met de overhandiging van de eerste exemplaren van dit voetbalbock aan Johan Cruijff en Willem van Hanegem en hun zonen een begin gemaakt aan, wat velen nu reeds bestempelen, een nieuw tijdperk. Het „voetbaltestament" van Wiel Coerver heeft, vóór het van de persen rolde en vóór de videobanden klaar zijn en-of de tv-uilzendingen op de buis verschijnen, de gemoederen stevig beziggehouden. Uitnodigingen uit alle werelddelen ontving Coerver om zijn leerplan uit de doeken te doen. De beroemdste trainers hebben de bijna 60-jarige Kerkradenaar sprake loos aan het werk gezien De vedet ten die met de Coerver-stof te maken kregen, staken de loftrompet, de mindere goden gingen op technisch en mentaal vlak binnen afzienbare tijd met sprongen vooruit. Zijn zege tocht, met de voetbalbijbel onder de arm. is hen echter met overal in dank afgenomen Immers, waar Wiel Coer ver verscheen, dienden vastgeroeste principes te wijken en werden heilige huisjes gesloopt Met name officials en vele collega-trainers werden op niet mis te verstane wijze op fouten van het systeem anno 1983 gewezen Op Coervers pelgrimage door de voetbaljungle waren zij het die ,de professor" onderuit probeerden te halen De Kerkradenaar. zeker niet begena digd met het tactische gemanoeu vreer van de diplomaat, ontweek de felle tackles op doodeenvoudige voetbalmamer. „Hier heb je de bal. Daar staan de spelers, laat maar zien wat je kunt. Leer de groep maar een stel passeerbewegingen" En de meeste kritiek verstomde Elke ver nieuwing heeft zijn tijd nodig. Elke verandering heeft voor- en tegen standers. Zo zal het ook wel met Wiel Coervers „Voetbal leerplan voor de ideale voetballer" gaan. Feit is in elk geval dat er voor het eerst sinds vele jaren weer iets gebeurt in voetbal lend Nederland. De slapende grauwe massa in de meest bedreven sport van ons land wordt wakker geram meld. Het is aan die massa, de voorzet van Wiel Coerver in te kop pen. aanvang „In mijn Sparta-tijd is er met de hele trainingsmethodiek een aan vang gemaakt", begint Wiel Coerver zijn verhaal. „Drie keer per dag gaf ik Jan van Beveren keeperstraining. Ik keek naar de groten uit het vak: Yashin. Banks etcetera en bracht hun sterke punten in de persoonlij ke trainingen met. Van Beveren over op hem. Hij werd een goede doel man, terwijl traptechniek door het vele schieten op doel enorm verbe terde. Ik vroeg me toen ook af. waarom ik niet drie keer per dag met de hele selectiegroep trainde. Daar ben ik dan ook gauw toe overgegaan. Ik ben gaan oefenen op de bewegingen zoals ik ze zag van Moulijn, Keizer, Matthews, Charl ton of Di Stefano". „Na verloop van tijd. ik trainde in middels NEC had ik tien technieken onder de knie zeven basistechnie ken, waarop verder geborduurd kon worden en drie passeertechnieken Bij NEC had ik door die nieuwe tramingsaanpak geweldig succes Vier internationals. Thijssen, De Jong. Peters en Van Deinsen en de rest goede eredivisiespelers, liepen er na een tijd werken in De Goffert rond. Het bewijs dat ik met mijn methode op de goede weg zat". Het succes bij NEC wekte de belang stelling van Feyenoord. Na een lange bedenktijd. Coerver had nog een contract in Nijmegen, besloot de Kerkradenaar naar Rotterdam te vertrekken Hij kon daar met een hele nieuwe groep an de slag want het Feyenoord van Hasil en Kindvall was net uit elkaar gevallen. „Aan vankelijk lag het accent op de jeugd. Een rustige maar gedegen opbouw: een aanloopperiode naar een nieuw groot Feyenoord. Toen de groep, waarin Van de Korput. Eversè en Rijsbergen doorbraken, hoog op de ranglijst terecht kwam, werd het accent verlegd naar de prestatie. Niet door mij overigens. Een kam pioenschap en de UEFA-Cup werden behaald, maar ik hield het voor gezien in Rotterdam. Het werkkli maat is er verre van optimaal. De heren Kerkum en Blankemeijet gin gen er vanuit dat het een eer moest zijn bi) Feyenoord te mogen werken. Ik ging van een ander standpunt uit en dat botste. Inmiddels had ik een prima aanbod van de Indonesische voetbalbond op zak en met de woor den van Max Merkel in mijn achter hoofd als je werkelijk ooit iets wil doen in en voor de voetbalsport, moet je zorgen dat je financieel onaf hankelijk bent vertrok ik naar Azie Ik wilde inderdaad financieel onafhankelijk worden en kon in In donesië veel geld verdienen" Om er veel geld te verdienen was Coervers verblijf in dc archipel te kort. Na enkele maanden kreeg de oefenmeester hartklachten en moest de terugreis naar Nederland, waar hij emplooi vond bij de Go Ahead Eagles, aanvaarden. Reeds na drie maanden ging het fout. De hartope ratie in Nijmegen verliep niet naar wens en Wiel Coerver w erd opgeno men in het hartcentrum in Houston. Een paar maanden later kwam hij daar weer terecht en zijn actieve loopbaan was ten einde. Onder het kundige medische toezicht van pro fessor Wellens werkte Wiel Coerver aan de revalidatie. In de winter zocht hij het warme klimaat van Indonesië op om de rest van het jaar in Kerkrade door te brengen. Coerver: „In Indonesië ben ik aan het boek begonnen De voorzitter van de voetbalbond vroeg me of ik alle voetballectuur uit Engeland, West-Duitsland en Nederland mee wilde brengen en de theoretische kennis daaruit in de praktijk wilde fred sochacki brengen met betrekking tot de jeugd aldaar Omdat dat achteraf gezien geen haalbare kaart was besloot ik zelf een boek te gaan schrijven. Ik had zelf vrijwel geen technische op leiding als voetballer genoten, maar in 1980 en 198J had ik tijd genoeg trainingen en wedstrijden te bezoe ken en te analyseren In Zuid-Lim burg zat ik centraal Drie Limburgse profclubs direct in de buurt en op minder dan een auto-uur rijden FC Koln, Standard, Moenchengladbach en PSV. Ik heb er de belangrijkste spelers uitgepikt en gekeken naar hun kwaliteiten" „Ik kwam tot de ontdekking dat vedetten als Kevin Keegan en Allan Simonsen enorm explosief waren, maar daar bleef het bij Ze hadden verder geen enkele beweging in huis die niet door jou of mij te leren is. In die twee jaar van observeren ontdek te ik dat ook de top het gebrek aan technische creativiteit camoufleert. Ga maar na. In Nederland lopen een miljoen voetballers rond. Noem me maar tien echte toppers En noem dan vervolgens hun kenmerkende schijnbewegingen. Ik denk dat je het moeilijk krijgt. En aan de beweging herken je toch de kwaliteit. De schaar van Piet Keizer is toch be kend over de hele wereld' Hier een stuk verderop speelt Roda JC Eredi visievoetbal met full-profs. Spelers, die de hele dag met hun vak bezig zijn. Toch is het niet mogelijk dat het elftal van achteruit met een speler meer over een tegenstander heen gaat In moeilijke situaties wordt de bal gauw ingeleverd Onpersoonlijk tot en met Ik had niet verwacht dat het zo erg was in de eredivisie. Als ik wil genieten van voetbal, moet ik in de auto stappen en een uur rijden om Littbarski of Lozano aan het werk te zien". Het was Wiel Coervers bedoeling om de gegevens, die hij verzamelde uit te werken bij de club waar zijn broer manager is Roda JC. Zo zou het mes aan twee kanten snijden. Coerver kon zijn stof vervolmaken, terwijl de spelers gebruik konden maken van zijn kwaliteiten op technisch gebied. Coerver: „In eerste instantie had mijn broer geen bezwaar, toen ech ter Bert Jacobs, de toenmalige trai ner, en Gene Gerards, op hun achter ste benen gingen staan, was het kapittel-Roda snel afgesloten. Ik had er wel begrip voor. Jacobs en Gerards zouden dan kleur hebben moeten bekennen, want geen van beiden was in staat de groep een beweging voor te doen. Een talent dal naar Roda JC komt is binnen drie maanden verprutst. Een gezeg de dat nota bene komt uit de mond van Roda-bestuurslid Giel Struver. Een half jaar geleden was er nog eens contact met Roda JC. Ik had drie voorwaarden gesteld om er te kunnen werken. Allereerst wilde ik een verklaring dat ik niet anti-Roda was, maar de leiding anti-Wiel Coer ver. Ik bedong een optimaal werk klimaat en als derde wilde ik elke spelers voor de zomerpauze een week onder handen hebben gehad. Voorwaarden die men niet wilde inwilligen". „Mijn broer wist dat ik inmenging van zijn kant niet zou dulden. Hij mag dan wel zoals gezegd wordt een goede manager zijn, maar van de technische kant heeft hij geen kaas gegeten Omdat Roda JC een een mansbedrijf is, wil Hans Coerver ook op de trainersbank de dienst uit maken en zoiets zou ik natuurlijk niet dulden. Vandaar dat mijn komst naar Roda op voorhand niet door- Ring". „Hans Coerver denkt dat hij Roda JC is en het bestuur knikt braaf ja als hij wat zegt. Er wordt door het management en niet alleen bij Roda JC meer aandacht aan lou che figuren besteed, dan aan bijvoor beeld de jeugd. Hier in dit gebied waar de talenten voor het oprapen liggen wordt de jeugd verprutst. Moeten de clubs snoepreisjes naar Denemarken en Engeland onderne men om dure spelers aan te kunnen kopen. Met een gedegen leiding en het arsenaal dat in deze regio zit had Roda JC hooguit een man nodig om spelers te kunnen verkopen Er wordt veel te weinig aandacht aan de jeugd besteed vandaar dat ik dit boek moest schrijven. Ik schreef dit boek voor de jonge spelers die nu worden verprutst". Omdat Wiel Coerver bij Roda JC niet welkom was. moest hij zijn werkter rein wel verleggen. Waar dc trainer kwam baarde zijn methode opzien Binnen de kortste tijd werd hij over al uitgenodigd om demonstraties te geven Zelfs in Zeist, het KNVB- bastion waar Coerver al jaren geen goed woord over had voor de trai- nersopleidmg. steeg de interesse en de 59-jarige ex-bouwvakkeV kreeg een uitnodiging zijn demonstratie voor het verzamelde trainerskorps van Nederland te geven. kreten „Daar zaten ze dan allemaal", aldus Wiel Coerver. „De Korbachs, de Ber gers, de De Vissers (ook hij) en noem maar op. Mensen die de woorden aanvallend voetbal voorin de mond hebben liggen. Dezelfde mensen die amper in staat zijn hun spelers een passeerbeweging te leren. Ik vraag me dan altijd af hoe ik aanvallend kan voetballen, als ik niet eens in staat ben mijn tegenstander uit te spelen? Wel de mond vol over tac tiek, over fysionomie en noem maar wat van die kreten. Als je dat soort zaken goed beheerst krijg je je di ploma heus wel. Gelukkig beston den er vroeger geen diploma's an ders was de categorie Happel-Pais- ley nooit geboren". Het „Voetbal leerplan voor de ideale voetballer" is het werkstuk van een man die bezeten is van zijn sport. Een boek dat met name de jeugd gefaseerd dat geeft wat ze op trainingen vaak moet ontberen. Ge baseerd op voortdurend werken met de bal, worden de diverse stadia aan de hand van veel fotomateriaal door genomen. De techniek, de passeerbe weging. het beheersen van de tegen stander, en het in praktijk brengen van deze oefeningen in spelpatronen Daarnaast wordt er in de laatste hoofdstukken van Wiel Coervers band aandacht besteed aan de per soonlijkheid van de voetballer. Maandag over een week worden de eerste exemplaren overhandigd aan twee exponenten van de voetbal sport: Johan Cruijff en Wim van Hanegem Maar vooral ook aan hun zonen Jordi en Gert. Immers, voor de jeugd schreef Wiel Coerver zijn boek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 19