CEUTA bazars, hasj en verveling wachters ni PZC/ weekendkrant 17 .CEUTA' Westelijke Sahara. onder Marokkaans bestuur :MELILLA: =rabat7 .T c Meknès -Casablanca a# MAROKKO Marrakech ^•Agadir ?Atlantiscbe Béchar Oceaan Bou Kra1 F'Dérick #Zouérate Dadhibou MAURETANIË SENEGAL ,V0:i en v oetl) g' p de overbeladen veerboot die de verbinding onderhoudt tussen het vlakbij Gibraltar gelegen Algeciras en de Spaanse enclave op de Marokkaanse kust, Ceuta, vallen ze ^aajfeteen op Tussen de in smetteloos witte shorts gehulde toeristen en Marokkaanse zonlstarbeiders, die met auto's volgestouwd met ijskasten, kleuren-tv's en andere huishoudelij- :en,i apparatuur vakantie in hun vaderland gaan houden, staan sjofele baasjes en gezette £s^lksvrouwen uit Spanje. Hun bagage bestaat uit tassen vol groenten, fruit en een irdwaalde gerookte varkenspoot. Het zijn werklozen uit Andalusië, die met deze mterhandel een paar extra peseta's proberen te verdienen. ".Ceuta worden ze ,,paragayos" ge- nemd, zonder dat ze overigens iets te iken hebben met het Zuidameri- janse land van dictator Stroessner. raguay" is namelijk Spaans voor „Ceuta. de parel van de Middellandse Zee", prijst een vergeeld toeristenfol dertje trots aan. „Welkom in het para dijs". Nogal overdreven, want met zijn 19 vierkante kilometer land. veel te raplu, een artikel dat de paragayos kleine smoezelige kiezelstrandjes grote hoeveelheden kopen. Samen voor een bevolking van ruim 100.000 ït transistorradio's en whisky, die inwoners (15.000 Marokkanen en na de terugreis naar Algeciras weer 12.000 Spaanse soldaten incluis), am- !t een forse winst verkopen om zo per vertier of acceptabele hotelruimte n de kost te komen. heeft Ceuta beslist niets parelachtigs. En een paradijs is de enclave alleen maar voor de ongeveer twee miljoen jaarlijkse toeristen die alleen naar Ceuta komen om daar radio's, came ra's, video-apparatuur en whisky te kopen. Want in de vrijhaven Ceuta zijn die artikelen zo'n 30 procent goedkoper dan op het Spaanse vaste land. manier de Spaans-Marokkaanse grens overgesmokkeld. De marihuana wordt eerst tot een eivormige bal gekneed, vervolgens in een condoom verpakt en verstopt in de anus van de transporteur. Levert het weinig pro blemen op om de Spaans-Marokkaan se grens ongeschonden over te ko men. in Algeciras wacht veel „cule- ros" (culo betekent in het Spaans kont) een onaangename verrassing. De speciaal afgerichte hasjhond Pirri is bij de hasj-smokkelaars langzamer hand berucht geworden, omdat hij de hasj zelfs op deze ongewone berg plaatsen weet te ontdekken. Verzetje? ALGERIJE •Tindouf Crisis Karakter heeft de stad. die een van de laatste Spaanse restanten van een koloniaal verleden op het Afrikaanse contignent is, nauwelijks. In feite is Ceuta niet meer dan een grote bazar, waar de laatste technische snufjes te kust en te keur etalage aan etalage uitgestald liggen. Maar de belangrijkste bron van in komsten van Ceuta. de bazars, ver keert in een grote crisis. „Het ver schijnsel van de bazar heeft in het begin van de jaren '70 een grote vlucht genomen", verklaart Paul Arias, ad vocaat van de lokale Kamer van Koophandel. „Maar sinds 1980 is er een beetje de klad in gekomen en niet alleen door de economische crisis. De bewoners van Ceuta zagen zo'n tien tal jaar geleden dat enkele Hindoesta nen goud verdienden met hun bazars. Veel winkeliers doekten toen hun ei gen kruidenierswinkeltje, boetiek of kapperswinkel op en begonnen ook een bazar. De bazars zijn als paddes toelen uit de grond gerezen. Met als gevolg dat de spoeling dun is gewor den en enkele bazareigenaars uit el lende maar besloten hebben hun ba zar weer om te zetten in supermarkt, boetiek of kapperszaak" Aanmerkelijk minder zichtbaar is echter de handel in hasj, waarvan Ceuta zo langzamerhand een knoop punt van internationale allure is ge worden. De marihuana wordt in kolossale hoe veelheden verbouwd in het Rif-ge bergte in Marokko, slechts een paar honderd kilometer van Ceuta verwij derd. De hasj wordt op een bijzondere Maar afgezien van bazars en hasj is in Ceuta de verveling troef. Het plaatse lijk radiostation brengt een en al oubolligheid, waar de campagne voor de festiviteiten van Onze Heili ge Vrouw van Afrika wordt afgewis seld met reclame van een wasserette, die het wassen van militaire kledij tegen sterke reductie aanbeveelt. Een verzetje op het vasteland is zo langzamerhand onbetaalbaar gewor den. Een overtochtje met de auto naar Algeciras komt al gauw op 150 gulden. De tarieven van de rederij Transmediterranea, die de lijnver binding met Algeciras onderhoudt, vormen het belangrijkste thema van de politieke discussies. Veelzeggend over het politieke bewustzijn in de enclave. „De socialisten hadden beloofd de tarieven te zullen verlagen, maar het 'eerste wat ze gedaan hebben is de tarieven verhogen", klaagt Paco Al cantara. die naast beslommeringen ln 'zijn bazar en in zijn bingozaal ook nog leens actief is als voorzitter van de Partido Nacionalista Ceuti PNC). Desondanks hebben de twee gemeen teraadsleden van de PNC („We zijn beslist geen seperatisten'i een socia list op de burgemeestersstoel gehol pen. De PSOE kwam met zijn twaalf zetels namelijk net te kort om de meerderheid in de 25 leden tellende gemeenteraad te bereiken. „Na zes jaar door de UCD-regering aan ons lot te zijn overgelaten, verwachtten we meer van de socialisten", aldus Alcan tara. „De investering voor de aanleg van een nieuw vliegveld is al goedge keurd, evenals die voor de uitbreiding gerrit jan hoek van een jachthaven Verder staan er nog plannen op stapel voor een casino en een conservenfabriek om de infra structuur van Ceuta te verbeteren". Maar vreemd genoeg speelt de drei ging van de gretige Marokkaanse buur nauwelijks een politieke rol van betekenis in Ceuta. „Als het iedere Jag regent, hoor je dat op het laatst niet meer", stelt Luis Manuel Aznar, redacteur van het lokale kran tje Faro de Ceuta, berustend vast. „We zijn er zo langzamerhand aan gewend geraakt, dat Hassan iedere keer als hij problemen in huis heeft, weer op de proppen komt met de Marokkaanse aanspraken op Ceuta en Melilla". Net als voor de overgrote meerderheid van de bevolking van Ceuta zijn voor Aznar de Marokkaanse aanspraken niet legitiem en is een vergelijking met Gibraltar uit den boze. ..Spanje bezat Ceuta en Melilla al eeuwen voordat Marokko als staat bestond" Ook het argument, dat een land geen gebiedsdelen op een ander continent mag hebben snijdt volgens Aznar geen hout: „Kijk maar eens naar Turkije, dat is toch ook verspreid over Azie en Europa?" Zelfs de vreedzame invasie van onge veer 15.000 Marokkanen, die in Ceuta werk zijn komen zoeken, baart de bevolking geen zorgen „Ceuta is cos- mopolitisch". verklaart Paco Alcanta ra. ..en bovendien streven we naar een goede relatie met Marokko. Onze bur gemeester gaat zelfs regelmatig zon dags naar het strand in Marokko' Schildpad ln Madrid is de bezorgdheid over die Marokkaanse aanspraken echter aan zienlijk groter. Politici in de Spaanse hoofdstad zien achter de toevloed van Marokkaanse gastarbeiders dui delijk politieke bedoelingen. De „mars van de schildpad" wordt er beschouwd als een infiltratie, een voorloper van een offensief, dat men verwacht als de kwestie van voorma lig Spaans Sahara via hel referen dum voor Marokko uit de wereld geholpen is. In een kluis van de chef staf van het Spaanse leger ligt al een gedetailleerd militair plan opgeborgen voor het geval dat Marokko zijn aanspraken hard zal maken. De operatie „Balles- ta" (kruisboog) voorziet in een blik semactie van Spaanse speciale mili taire eenheden, over te brengen uit La Coruna en Cabo de Gata bij Almeria om preventief in Marokkaans territoir te penetreren en om een bufferzone te bezetten als de voorziene Marokkaan se invasie op handen is. Mocht het Ir. de toekomst inderdaad tot een con flict komen dan zou dit echter het grootste anachronisme van de laatste jaren zijn. Desondanks hoopt men in Ceuta dat als het ooit zover komt. de regering in Madrid niet zoals in de Sahara- kwestie de Spaanse enclaves zonder slag of stoot aan Marokko zal afstaan. Alcantara: „Als er een conflict uit breekt. hopen we dat Spanje net zo zal reageren als Engeland in de affai re van de Falkland-eilanden heeft gedaan". 1 tTERDAG 6 AUGUSTUS 1983

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 17