fter maanden voor diefstal »eld van tapijthandelaar Tienjarenplan voor herstel paalhoofden Kindervakantieweken VRIJWILLIGERS HEBBEN JOLIJT PZC/provincie -POLITIERECHTER MIDDELBURG ^Walcheren 'ifierdenkt iHirosjima en S,Nagasaki PROJECT VAN HET VRIJE VAN SLUIS' SS aT„' vrUw,mgers HebHen we «J „let De i -f'niAV. i i itrtil IDAG 5 AUGUSTUS 1983 11 j DDELBURG De politierechter in Middelburg heeft donderdag een jonge inwoner van jtterdam voor vier maanden naar de gevangenis verwezen voor een al twee jaren oud liet. In juni 1981 had de 25-jarige A. M. in Middelburg bij een tapijthandel in de Langeviele s gezien de portefeuille van de beheerder voor 3400,- lichter te maken. mgeman had de portefeuille bo- van zes maanden gevangenisstraf, advies mee van de politierechter Ga an een trap zien liggen, een waarvan twee maanden voorwaarde- maar heel ver weg op zee en heel lang. id van hem leidde de bedrijfslei- lijk en teruggave van een bedrag van want hier wil ik u niet terugzien" Het en zo was de zaak snel geregeld, 1110,- aan Pelgron, het deel van het was namelijk mogelijk geweest dat de de bedrijfsleider constateerde vermiste geld dat niet was achter- jongeman, die nog een straf van vier [derlating erg snel, zette in de haald. De politierechter vonniste con- weken boven het hoofd hing -iele en het Geeregebied een form de eis. :rvolging in en later had dit tot Veertig pils Vlissinger P. P. gebruikt, toen hij in maart van dit jaar in zijn woonplaats vijf auto's begon te ontluisteren. Bui tenspiegels werden liefdevol verwij dert, ruitenwissers gingen er aan en écn auto liep een deuk op. „Een treurige zaak", vond de politierech- dat toch nog een bedrag van 2300,- aan de benadeelde on- :ming. Pelgron BV, kon worden [gegeven. bij die achtervolging was er wel jebeurd. De jongeman M. had de Jjfsleider bedreigd door stekende iglngen met een schaar te maken, lagt u altijd een schaar op zak?" teerde politierechter mr. G. H. ïes, die in wezen een geringe fout de justitie in Middelburg zat te Spatellen. M. was namelijk al eerder joideeld tot zes maanden gevan- gen' Isstraf waarvan twee maanden M fwaardelijk met twee jaar proef De officier had zlch grenzeloos ver- I De jongeman was toen in beroep wonderd over het gebruik van dertig a ian en het Gerechtshof in Den veertig biertjes. ..Hoe is het in hemels- ime'g kon met anders doen dan tot naam mogelijk, waar laat ie het eenjpraak komen, omdat in de dag- toch? 20 vroeg hij de jongeman, die een fout was geslopen overigens nu wordt begeleid door ilg was dat de officier van justitie mensen, die niet alleen op de aftocht lak opnieuw moest 'aanbrengen' van bier letten, maar ook op de ning mee houden, dat K aan het terugbetalen is. Voor steuntraude verscheen T. B. uil Ouwerkerk voor de politierechter. Terwijl hij een uitkering genoot, ver zweeg hij in de loop van 1982 een bedrag van 2400,- verdiend te heb ben via een uitzendbureau. „Dit is van twee wallen eten", aldus de politierechter, „en dit komt steeds vaker voor. U begrijpt dat we daar paal en perk aan moeten stellen. U proeftijd, toch nog in de gevangenis hebt de gemeenschap benadeeld." was terechtgekomen. Die proeftijd werd met een Jaar verlengd met de Conform de eis werd B. veroordeeld r- --- tot dne weken gevangenisstraf, waar- - aanzegging „al zou u maar in een - - Dertig a veertig pilsjes, er werd niet snoepwinkel een rolletje drop pikken van twee weken voorwaardelijk met on een glaasje gekeken, had de jonge dan krijgt u die vier weken' .Een ande- twee jaar proeftijd. re Vlissingsc Jongeman, O K werd 1» Wto» w» h« wantod in 8*» voor vervalsing van drie cheques met van Gent was augustus vorig jaar het ïi it leidde gisteren tot eenzelfde eis (ADVERTENTIE) V\J\JL voi vinouig vair uiio v-iv* een waarde van totaal 150 Engelse doelwit van de jongelui F K.enO L. ponden (ze waren door een ander van die plaats, nadat ae met ruim een Engelsman gestolen! veroordeeld drankgebruik een feestje Hadden ge- Lot vier weken voorwaardelijke gevan- vierd ,Ze namen eerst nog een gemsstgraf met een proeftijd van twee nachtelijke duik lil het bad, maar dat ter en officier van justitie mr. Nij- jaar en een boete van vierhonderd werkte blijkbaar niet voldoende ont- meijer sprak over 'zinloze vernielin- gulden. De jongeman had de cheques nuch terend om hen van een inbraak bij de Amro-bank in Vlissingen verzil- te waarhouden. Bier. frisdranken, verd In deze zaak had de'officier van rookwaren en snoep vormden de buit. justitie vier weken gevangenis geëist, Beide Jongens zullen nu een boete van waarvan twee weken voorwaardelijk, vierhonderd gulden moeten betalen maar de politierechter wilde er reke- en 0,mdat L- al wat °P de kerfstok had werd hem (alles conform de eis) ook nog twee weken voorwaardelijke ge vangenisstraf opgelegd met een proef tijd van twee jaar GOES - Mevrouw M. M. Nieskens uit Een andere jongeman, I. T uit Vlissin- Goes is aan de Erasmus Universiteit gen, zal een boete van tweehonderd in Rotterdam geslaagd voor het doe- gulden moeten betalen voor diefstal toraal examen in de rechtsgeleerd- van een trainingsbroek in het Trefcen- heid (Nederlands recht). Zij behaalde ter te Middelburg en het daarna tevens de staats- en strafrechtelijke toen de politie hem aanhield opge- afstudeeraantekening. /en van een valse naam. Geslaagd oorzaken van het innemen. De officier kwam tot een eis van achthonderd gulden boete en de politierechter wil de daar niet boven gaan en vonniste conform. Maar de jongeman, een va rensgezel, kreeg wel een gedecideerd mgfTJDDELBURG - In drie YVal- irse plaatsen wordt de ko- inde week de atoombomaan- al op de Japanse plaatsen Hi- jshima en Nagasaki herdacht. „Jt aanvallen op deze plaatsen "^onden 6 en 9 augusuts 1945 laats. Het Interkerkelijk Vrc- *IJ isberaad staat in Middelburg, itkapelle en Zoutelande bij atoombomaanvallen stil. werkgroep Middelburg van IKV houdt van 6 tot en met ;augustus een fototentoonstel- in de Wandelkerk onder de ige Jan in Middelburg. De itïe geeft een beeld van de itrofe na de atoombomaan- op Nagasaki (een zusterstad Middelburg) en is beschik- gesteld door de gemeente Idelburg. De tentoonstelling '^brdt- zaterdag 6 augustus om 11 Tr geopend, waarna van 12 tot uur de eigenlijke herdenking ats vindt door middel van een 'jlte. [enen die aan de stilte deelne- dienen zich dan ook om 12 te verzamelen op de hoek de Koorkerkstraat en de ige Delft. De tentoonstelling, nadien wordt gehouden is maandag 8 tot en met- 12 ;tus van 10 tot 12 uur en 14 tot 17 uur. regiokem Walcheren houdt (rdag 6 augustus in Oostka- le een stiltekring ter herden- van de aanval op Hiroshi- De stiltewacht vindt plaats de Nederlands hervormde rk in Oostkapelle en wordt jouden van twaalf tot één uur. wacht wordt voorafgegaan ir klokgelui. Iedereen kan aan stiltewacht deelnemen. soortgelijke stiltekring irdt dinsdag 9 augusutus ge iden in de Nederlands her- mde kerk in Zoutelande. Tij- jns deze wacht, die om zeven 's avonds begint,, wordt de bombomaanval op Nagasaki jrdacht. terdag 6 augustus begint bij [Informatiewinkel aan de Sim- jjhuisstraat in Middelburg de orverkoop van de buskaarten tor de najaarsdemonstratie die (oktober in Den Haag wordt (houden. Het is de bedoeling, ]t op die dag een soortgelijke pionstratie plaats vindt als de tssale demonstratie die op 21 vember in Amsterdam is ge- juden. Daar verschenen toen dan vierhonderdduizend tnsen om tegen kernwapens te pons treren Een paalhoofd op het strand van Breskens. OOSTBURG Waterschap 'Het kosten worden door hel waterschap Vrije van Sluis' heeft een tienjaren- geraamd op ongeveer 5.2 miljoen gul plan opgesteld voor verbetering en reconstructie van de paalhoofden aan de Noordzeekust. Het totale pro ject gaat ruim 15 miljoen gulden kosten en is nodig om de huidige handhave Urgent Het derde onderdeel van het project Compleet nieuwe strandhoofden. in clusief de palen, moeten volgens het rapport van het waterschap worden gelegd m de kustvakken van Bres kens en Groede. Ze zullen worden voorzien van een dubbele paalrij. zo dat het zand beter vastgehouden zal an het strand te kunnen betreft strandhoofden die volledig worden. In totaal gaat het Na aftrek vernieuwd moeten worden. Niet al- wachte subsidies blijft nog ongeveer leen de palen zijn hier slecht, maar vier miljoen gulden voor eigen reke ning. Hoofd technische dienst J. A. J. Boek hout van 'Het Vrije' presenteerde don derdagmorgen het plan tijdens de vergadering van het aigemeen be stuur in 'De Eenhoorn' in Oostburg. In de najaarsvergadering dient het algemeen bestuur het project goed te ook de steenbezetting en het profiel moeten volledig worden vervangen. „Dit zijn de urgente plekken", legt Boekhout uit. „De strandhoofden lig gen te hoog ten opzichte van het water en bet strand. Dat leidt tot oncontroleerbare turbulentie van het water, waardoor ontgronding ont staat. De ondergrond van de steenbe- keuren. In de tussentijd wordt het zetting bestaat uit half verteerd rijs- overleg met de werkgroep Kustverde- 1900 mewter strandhoofd. De kosten daar van worden geraamd op bijna 7 mil joen gulden. Het alternatief van zandtoevoer is volgens Boekhout niet wenselijk. ..De resultaten daarvan zijn zonder meer slecht, en bovendien kost dat niet weinig". Aan de hand van een urgentieschema dient de algemene vergadering in het diging West-Zeeuwsch-Vlaanderen op gang gebracht. „De reconstructie is echt hard nodig om ervoor te zorgen dat de strandkwaliteit niet verder achteruit gaat", hield Boekhout zijn gehoor voor. Het tienjarenplan zal jaarlijks onge veer 1.5 miljoen gulden kosten Na aftrek van subsidies betekent dat een jaarlijks kostenbedrag voor de gewo ne dienst van ongeveer een half mil joen gulden. Vooral langs het noorde lijk deel van de kust - de kustvlakken van Breskens en Groede - laat de kwaliteit van de paalhoofden te wen sen over. Het project heeft drie verschillende onderdelen. Bij de minst beschadigde strandhoofden hoeven alleen de ka potte palen vervangen te worden. Het gaat volgens een inventarisatie om 3100 stuks, te vinden in de kustvak ken Groede, Nieuwvliet en Cadzand. Dat gaat in totaal ongeveer 735.000 gulden kosten. Het tweede onderdeel van het project bestaat uit het vernieuwen van kapot te palen én het opknappen van de beschadigde zijkanten van de strand hoofden. Daarbij wordt dus ook de steenbezetting gedeeltelijk ver nieuwd. Deze reparaties moeten wor den uitgevoerd in de kustvakken van Breskens en Groede, en vormen de hoofdmoot van het project. De totale erk, dat vervangen moet worden najaar aan te geven welke paalhoof door een nylonfilter en slakken. Af- den langs de kust het eerst voor vlakking van liet profiel moet ervoor herstelwerkzaamheden in aanmer- zorgen dat de waterturbulentie ver- king komen. Het waterschap wil tc- dwijnt zodat het strand niet verder gelijk projecten uit de drie verschil- achteruitgaat". lende onderdelen aanpakken. Het Speelstad-terrein in Vlissingenkinderen leven hun fantasie uit. 9 .M. hier op het terrein afglijden en met een grote smak in het water belanden. Dan moet je die smoeltjes zien: ze glunderen", vertelt vrijwilliger Musky van het Vlissings kindervakantie-evenement Speel- stad met enthousiasme. Hij heeft plezier in het omgaan met kinderen en kan spelen als een kind onder de kinderen. Maar hij vergeet daarbij niet dat hij soms gekker moet doen dan zij om ze een beetje op te peppen. Muskv heeft de instelling van een vrijwilliger die zijn werk niet doet omdat hij het moet doen, maar omdat hij er gewoon enorm veel lol in heeft. In Zeeland drijven de kindervakantieweken op mensen die hun vrije tijd besteden aan die zomerevenementen omdat ze lol hebben in het omgaan met kinderen. De kindervakantieweken in Zee- brek aan vrijwilligers. „Het zijn in land zijn opgezet door zowel wel- de Terneuzense kernen Hoek. zijnsorganisaties als verenigingen. Zaamslag en Sluiskil gewoon In Vlissingen bestaat een speciale dorpsfeesten. Het verenigingsleven - - is daar ook meer ontwikkeld dan in Terneuzen en mensen spreken el- organisaties. heeft alleen moeite kaar erop aan", vertelt coördinator met het vinden van vrijwilligers. De C. Liefting. Dc spcelweek voor kinderen sn Hon- organisator. „Ieder jaar hebben we tenisse wordt voornamelijk geara- met name gebrek aan ervaren vrij- willigers. In totaal zijn er nu tweeën- werkgroep Speelstad. De eerste ca tegorie organisatoren, de welzijns- gen door de Katholieke Vrouwen Organisatie, afdeling Kloosterzan- twintig mensen actief in de stad de. „Zij keken in 1977 met arguso- Temeuzen. We hebben hen met gen naar de kindervakantieweek in moeite bij elkaar kunnen krijgen Hulst", vertelt vrijwilligster L. Me- door werving op middelbare scho len Zij zijn echter nog te jong, nu, „en hadden het gevoel dat zoiets ook in Hontemsse moest kunnen. zestien tot twintig jaar, om een Het draait nu dus al zes jaar en met kindervakantieweek te leiden. Bij succes. Gemiddeld komen er onge- iedere activiteit moet er dan ook veer tachtig kinderen en gebrek aan een beroepskracht aan wezig zijn en dat gaat weer ten koste van activi teiten in de buurten", vertelt C. Liefting, coördinator van het Jeugd- vakantiecomité Terneuzen. De centrale stichting voor sociaal- cultureel werk in Terneuzen is ge zien de ervaringen met de werving van vrijwilligers bezig met een an dere opzet van de kindervakantie week. „In feite zijn we vorig jaar op schillende verenigingen in Temen- =gkern werkgroep jeugdvakantieweek, die bestaat uit dne KVO-sters en twee vrijwilligsters Tijdens de activitei- tenweek zijn vijfentwintig vrijwilli gers actief. De meesten komen ieder jaar weer terug". zen aangeschreven met de vraag of zij op hun gebied een activiteit voor kinderen wilden opzetten. In 1982 reageerde alleen de visvereniging hierop. Zij hebben toen een viswed strijd gehouden tijdens de kinder vakantieweek. Dit jaar had deze actie meer succes. Naast de visver eniging hebben een korfbalvereni ging en de scouting eigen activitei ten gehouden. Zij brengen deskun digheid mee en het loopt uitste kend". aldus Liefting. die persoon lijk de nieuwe opzet graag wil voort zetten en uitbreiden De sitüatie in Terneuzen spiegelt zich aan die in Oostburg De centra le activiteit in Oostburg. Speelmart. heeft de organiserende Streek- jeugdceiitrale in Oostburg dit jaar vaarwel gezegd. Ieder jaar steeds Het el dorado voor vrijwilligers en minder kmderen en problemen met kinderen in Zeeland lijkt Speelstad de werving van vrijwilligers hebben )n Vlissingen. Het is het grootst de Streekjeugdcentrale ertoe ge- opgezette kmderzomerfestijn in bracht de kindervakantieweek te Zeeland. Gemiddeld komen er zo'n De kindervakantie-activiteiten zijn in Goes opzettelijk wijks- gevvijs opgezet. „Het moet het ka rakter hebben van een dorpsfeest", aldus een medewerkster van een vakantieweek die w ordt gehouden in het wijkcentrum 'De Spinne' in de Goese polder. Vijf vrijwillig sters. van wie twee dames uit de buurt en een peuterleidster van de crèche, zijn hier actief met 85 kin deren. decentraliseren naar de dorpsraden van de kernen Hoofdplaat. Schoon- dijke en IJzendijke. De werving van vrijwilligers is door de dorpsraden gedaan en iri totaal zijn tijdens de kindervakantieweek in de gemeen- 150 kinderen die met open armen worden binnengehaald door onge veer tachtig vrijwilligers. Speelstad Vlissingen heeft sinds enkele jaren een eigen terrein aan de Lange Leenweg en weet door een strak te Oostburg 35 vrijwilligers actief financieel beleid allerlei nieuwe per- geweest. Lneuzen en voorheen de gemeente Oostburg hebben de kinderfeesten in kleinere Zeeuws-Vlaamse plaat sen als Hoek, Zaamslag. Sluiskil en de gemeente Hontenisse geen ge- manente voorzieningen zoals een telefoonsluiting en een gebouw met toiletten, te realiseren De leiding van Speelstad is in handen van een werkgroep met dezelfde naam. Deze groep bestaat geheel uit vrijwilli gers die ieder jaar al in september beginnen met de voorbereiding van de kindervakantieweek in het vol gende jaar. Zij onderhandelen met de gemeente en winkeliers „Tijdens die eerste ronde blijkt hoe Speel stad leeft in Vlissingen". vertelt coördinator Musky, „Toen wij bij voorbeeld kwasten bestelden bij een Vlissingse winkel kregen we gelijk veertig gulden korting". 'gaande jaar bij Speelstad be trokken waren, ontvangen in maart of april een briefje of zij terug willen komen. Velen komen terug. Enkelen zijn zelfs al langer dan vijf jaar bij het gebeuren be trokken. Zij vormen de leiding die uitblinkt door een enorm verant woordelijkheidsbesef tegenover Speelstad, de kinderen en vooral de vrijwilligers. Nieuwe vrijwilli gers zijn ook in grote getale aanwe zig bij Speelstad. „Zij moeten over een aantal jaren het kader vormen en daar werken we ook aan", aldus Musky. De 15-jarige Willy Spaeter is zo'n nieuwe vrijwilliger. ,,Ik kwam hier al als kind Vorig jaar ben ik hier weer teruggekomen met een vriend. Ik vind het nu leuk om met kinde ren om te gaan. Bovendien heb ik anders toch niets te doen". S. A. von Wenz steekt, nu hij werk loos is, graag wat tijd in vrijwilli gerswerk: „Ik ben blij dat ik wat te doen heb en me nuttig kan maken, 't Geeft me ook een bepaalde vol doening om bezig te zijn met kinde ren". Von Wenz was dit jaar voor het eerst bij Speelstad betrokken. Een familielid heeft hem er toegebracht. Opvallend is de aanwezigheid van vrijwilligers die niet uit Zeeland komen. Een kleuteronderwijzer uit Eindhoven blijkt al voor het tweede Jaar speciaal voor Speelstad naar Vlissingen te komen. Niki die in Delft studeert, is drie jaar geleden via vrienden en vriendinnen in het Speelweek-werk 'gerold'. „Tijdens de zomervakantie ben ik vier weken in Vlissingen om mee te werken aan de Spelvijfdaagse op de speeltuin aan de Irislaan en aan Speelstad. Persoonlijk trekt Speelstad me enorm omdat de sfeer heel gezellig is en het iets unieks is Het is groot en toch wordt het volkomen door vrijwilligers gedragen. Het leuke hier is dat er binnen een spel ge werkt wordt De kinderen zfjn er zelf mee bezig". Na afloop van iedere Speelstad-dag komen de vrijwilligers in een grote tent op het terrein bijeen voor een evaluatie. Musky spreekt enkele vermanende woorden over de af bouw van Speelstad. De vrijwilli gers luisteren gelaten toe. Hij weet ze ook te boeien door zijn enthou siasme. Tijdens de evaluatie wor den dc problemen die leven binnen dc verschillende werkgroepen na gelopen. Oplossingen worden zono dig aangedragen. De vrijwilligers zijn na acht dagen Speelstad iet wat uitgeblust, maar de collectieve motivatie kan op één of andere manier niet stuk. Een Vlissingse vrijwilliger geeft woorden aan de collectieve moti vatie die over het terrein hangt: „Kinderen hebben een hele ruime fantasie. Wij zijn hier om die fanta sie waar te maken". Harmen van der Werf VLISSINGEN - Het Maritiem Insti tuut De Ruyter in Vlissingen zal dit jaar niet meer een zogenaamde Alge meen Operationele. Technologische (AOT) opleiding kunnen beginnen, als 'droge' alternatief voor eerste jaars leerlingen, die alsnog besluiten niet te gaan varen. Het Maritiem Instituut noemt een dergelijke oplei ding momenteel dringend gewenst, nu sinds lange tijd voor het eerst dit jaar niet alle geslaagden een baan hebben gevonden en bovendien de stagiaires erg moeilijk zijn te plaat sen. De school en het ministerie van onderwijs, dat geen toestemming wil geven voor een dergelijke opleiding in Vlissingen. hebben donderdag tij dens de zitting van de afdeling ge schillen van bestuur van de Raad van State drie weken de tijd gekregen, om nieuwe argumenten aan te dra gen, voor of tegen vestiging van een dergelijke opleiding in Vlissingen. Het ministerie van onderijst stelt, dat voldoende AOT-opleidingen in Neder land bestaan en ook goed verspreid over het land. Het Maritiem Instituut De Ruyter voelt zich volgens adjunct- directeur B. Paul echter gediscrimi neerd, omdat zes andere van de negen zeevaartscholen in Nederland wel toe stemming hebben verkregen voor een AOT-opleiding, ofwel 'droge oplei ding'. Zowel het Maritiem Instituut als het ministerie bleven donderdag bij hun al eerder ingenomen stand punt. De Raad van State adviseerde beide partijen dan ook binnen drie weken nieuwe argumenten in te zen den. Wellicht volgt daarna een nieuwe zitting, maar dat is nog niet zeker. Het is ook mogelijk dat een uitspraak wordt gedaan zonder een nieuwe zit ting van de afdeling geschillen van bestuur. Dit betekent volgens de adjunct-di recteur in ieder geval, dat dit school jaar niet meer kan worden begonnen met de nieuwe opleiding. Daar was eerder nog wel de hoop op gevestigd, omdat dc accommodatie voor de op leiding geen problemen oplevert, „liet is een opleiding voor eerste jaars studenten, die besluiten aan de wal te blijven. De leerlingen hebben wij dus al. Hel is echter alleen jam mer, dat wij hen die opleiding niet als alternatief kunnen bieden. Dat zou namelijk erg gewensd zijn, gezien de situatie op de arbeidsmarkt. Daar om blijven wij ook doorgaan, om dan tenminste volgend jaar te kunnen beginnen met die opleiding", aldus adjunct-directeur Paul. Momenteel zijn AOT-opleidingen ver bonden aan de scholen in Den Helder. Rotterdam. Utrecht. Delfzijl en Am sterdam. waar zelfs twee soortgelijke opleidingen bestaan. Naast de zee- vaartschool heeft Rotterdam ook een school voor scheepwswerktuigkundi- gen, die geen AOT-opleiding heeft, evenmin als Terschelling en Vlissin gen De opleidingen zijn volgens mr A. Minderhoud, die pleitte namens het maritiem instituut, het eerst gevormd bij scholen die wat 'problemen' had den. HIJ noemde het breken met de oorspronkelijke opzet een 'bepaalde mate van willekeur' en van 'strijd met het gelijkheidsbeginsel'. Het is vol gens hem niet toevallig, dat volgende week een andere van de dne scholen die buiten de boot dreigen te vallen in het kader van een soortgelijk beroep voor de afdeling geschillen zal staan

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 21