•famerfracties willen poedoverleg ABP Frankrijk stopt militaire steun aan Nicaragua Soldaten doden arbeiders Ciskei "J Blauwzuurgas vrijgekomen bij brand op scheepswerf Snuffelt U ook al tussen de Kleintjes? (iljoen schade door 'zwarttankers' 'JA BERICHTEN CHANTAGE TOPMAN 4 HEVIGE STRIJD IN EL SAL VADOR Marihuana 4) Wadden Winkelstad *<toES^S-' 'Vl/ en toe zon wolkenvelden, ook af en toe zon en njwel overal droog. Middag temper a- iur ongeveer 20 graden. Matige i"<»4 - ,ye jaargang no. 82 coSjdag 5 augustus 1983 lECHT (GPD) De benzinemaatschappij Chevron maatregelen nemen tegen zogenaamde 'doorrijders' jlftankstations. Het verschijnsel neemt volgens deze itschappij nog steeds toe. Bij wijze van experiment is een pomphouder langs rijksweg 12, ter hoogte van (termeer, een slagboom geplaatst. Het apparaat werkt jnuntjes die de klanten na betaling van de rekening fl ikrijgen. hegenduizend verkooppunten ls vorig jaar naar schat- I voor een miljoen gulden aan benzine niet afgerekend. Gemiddeld drie keer per week krijgen pomphouders met een wanbetaler te maken Meestal draaien de eigenaren van de benzinestations zelf voor de schade op Shell, Esso en BP wijzen beschermende maatregelen tegen 'doorrijders' van de hand Zij menen dat de derving maar een fractie is van de totale omzet Voorts vrezen deze maatschappijen dat een slagboom of andere fysieke maatregelen de klanten zullen afschrikken bij zo'n station te tanken. iZie ook pagina 4) rdsek and] 'Penj iVan onze redactie economie) IN HAAG De fracties van PvdA, CPN, PSP en PPR willen tingjzo kort mogelijke termijn overleg met minister Rietkerk Iartn binnenlandse zaken over het Algemeen Burgerlijk Pen- e'eerfenfcmds. Directe aanleiding van het verzoek van de linkse 'udfHijen uit de Tweede Kamer vormen de recente berichten jgAr de directeur beleggingen van het ABP, die zou zijn ronihanteerd. rava ïariaatiefnemer voor het spoedover- derzoek is men tot de conclusie dat dat waarschijnlijk volgende week directie van het ABP geherstruetu- jtsvindt, is de socialist Kombrink, reerd moet worden en dat dit moet W (vindt dat, gezien alle informatie gebeuren door mensen van buitenaf. jde laatste tijd over het ABP is Daar wordt echter nog geen haast Inkomen, de minister de Kamer meegemaakt. De minister en Wierin- ntwoording schuldig is over het ga zijn na het onderzoek niet tot de publiceren van het ABP-onder- conclusie gekomen dat de ABP-top srapport. onbetrouwbaar zou zijn. ister Rietkerk zal volgende week Voorzitter Ton de Jong van de CNV- lerdag - 11 augustus - met de ambtenaren CFO plaatste echter tenarenbonden praten over de vraagtekensbij het feit of het juist elijke ongeregeldheden bij het van de minister was Gruijters als lid aoenfonds. In dat gesprek zullen van de beleggingsraad het onderzoek londen nogmaals aandringen op te laten doen. Hij doelde darbij op ibaarmaking van het ABP-rap- het feit dat de onregelmatigheden - De FNV-ambtenarenbond Abva- waarvanb sprake is - zich juist bij de j heeft al gedreigd om via een afdeling beleggingen van het pen- gedirig openbaarmaking af te sioenfonds zouden hebben voorge- ïgen De ambtenarencentrales daan. door Rietkerk ook geinfor- 7 au '.lrn m' rd worden over de poging die de Engeland wonende onroerend- handelaar W Meyer zou hebben .an om de directeur beleggingen het ABP, mr. drs. A. Masson, te yiteren. Het ABP kocht begin dit winkelcentra van Meijer, ministerie van binnenlandse za- bevestigde donderdag dait deze t voor de minister reden is ge- st om burgemeester Hans Gruij- van Lelystad, tevens lid van de ggingsraad van het ABP, te vra- om vertrouwelijk te onderzoeken er aan de hand zou zijn. De ister weigert het rapport van Ijters openbaar te maken omdat h „alleen maar wordt gepraat mensen over mensen". .,-jde voorzitter van de Raad van *'C\icht van het ABP, Wieringa, be- iigde dat de contacten tussen de in Meijer en Masson deel hebben ïmaakt van het onderzoek van aka|jters. Masson deelde eind juli de e Sty van Toezicht de poging tot i %tage mee. Minister Rietkerk 1 w* op voorstel van Gruijters de 1 n4 in handen van de justitie gege- 1 yiq De officier van justitie in 's vitefogenbosch is belast met het ge- rrmjtelijk vooronderzoek. Na het on- bakt Een projectgroep onder leiding van drs. Van der Ploeg (oud-wethouder van Rotterdam) wil de raad van toezicht van het Algemeen Burger lijk Pensioenfonds als verplicht ad viesorgaan opheffen. De projectgroep heeft dat voorgesteld aan minister Rietkerk in het kader van een studie naar de werking van een aantal externe adviesorganen van de minister. Indien het voorstel door de minister wordt overgenomen hoeft niet langer advies in te worden gewonnen bij de raad voordat bepaalde besluiten wor den genomen. Een groep van ongeveer 50 tot -75 Amsterdamse krakers heeft gisteren in het Noordhollandse Halfweg ver nielingen aangericht aan een pand in aanbouw van het ABP. De politie verrichtte vijftig arrestaties. De krakers wilden met hun actie duidelijk maken dat de bouw van een Holiday Inn-hotel op de plaats van het nu gekraakte Wijerscomplex in Amsterdam een van de „ABP-schan- dalen" is. Datzelfde geldt volgens hen ook voor het pand in Halfweg, dat zou zijn aangekocht op basis van een suggestie van de „in opspraak geko men ABP-beleggingsdirecteur Mas son, dat de KLM het gebouw zou willen huren Dat bleek niet te klop pen, waardoor het ABP weer een van haar financiële stroppen opliep", al dus de krakers in een uitgegeven verklaring. PARK RIDGE, ILLINOIS i APi Dat een vijfling heel verschillend kan reageren op een fotograaf bewezen de kinderen van James en Amy Chikaraishi op hun eerste verjaardag. Ze waren metz'n allen nog een keertje terug gegaan naar het ziekenhuis waar ze 4 augustus 1982 geboren werden. Juli Natsue, Kristo Aiko, Kan Chiyoko, Jami Fumiko en Ben Jared 'vlnri waren daar allesbehalve eensgezind in hun optreden Terwijl vier van de vijf onder toeziend oog van opa Ben Chikaraishi zich op allerlei manieren met cake bezig hielden, sliep de vijfde rustig door alle festiviteiten heen ferentie in de Colombiaanse hoofd- Salvadoraanse leger. Dit heeft de stad Bogota. juridische hulpdienst van het aarts- Frankrijk leverde tot dusver voor 54 bisdom van San Salvador in de Cos- miljoen gulden militair materieel, taricaanse hoofdstad San Jose be- BOGOTA (RTR DPA/AFP) Frank rijk zal het sturen van militaire hulp aan de linkse regering van Nicaragua stopzetten. Dit heeft minister van buitenlandse zaken Claude Cheysson hoofdzakelijk vliegtuigen, helikopters kendgemaakt. .voensdag verklaard op een perscon- SJ(XUWARDEN (ANP) Op de Wad- p vacilanden Texel, Vlieland, Ter- de tiling cn Borkum (Duitsland) zijn es, afgelopen dagen pakketten ma- ookjana aangespoeld, ïlijlmtaal is thans ongeveer voor circa jontolo gevonden. De meeste pakket- t aiwegen een kilo of drie. De politie itief niet waar de marihuana van- ar lil komt. De pakketten moeten al in het zeewater hebben gelegen. daardoor toch al onbruikbaar ge pen marihuana zal worden vemie- ADVERTENTIE if® Zaterdag 6 aug.: Oude Ambachtenmarkt Aanvang: 10.00 uur Plaats: Grote Markt noordzijde Brandweerlieden houden de romp van het brandende koelschip Normandic nat om te voorkomen dat de scheepshuid wordt verwrongen. Bij de brand aan het Winschoterdiep kicam het gevaarlijke blauwzuurgas vnj WATERHUIZEN (GPD) Bij een felle uitslaande brand in het nieuwe koelschip, de Normandic. die in het Winschoterdiep bij de Scheepswerf J. Pattje BV in Waterhuizen ligt, is donderdagmorgen giftig blauwzuur gas vrijgekomen. Veertien personen (medewerkers van de scheepswerf, een journalist en nieuwsgierige toeschouwers) die het eerst ter plaatse waren, werden ter observatie in een ziekenhuis opgenomen. Zij klaagden over misselijkheid, kortademigheid en duizeligheid. De meeste mensen konden gisteravond weer naar huis. Uit voorzorg werden enkele in de buurt'van de werf staande boerde rijen ontruimd, terwijl de politie bewoners van huizen in de verdere omgeving adviseerde ruiten en deu ren gesloten te houden. Ook een motel met ongeveer tien gasten, dat in de rook van de brand kwam te liggen, moest worden ontruimd. Geèvacueerden, die niet goed wis ten waar ze zo gauw onderdak kon den krijgen, werden naar de kantine van het politiebureau in Hoogezand vervoerd. Gedurende de brand wer den de wegen in de buurt voor alle verkeer afgesloten. Voortdurend controleerde de milieudienst van de provincie Gromngen de concentra ties van het giftige gas, dat met tussenpozen vrijkwam uit de smeu lende „piepschuim-isolatie". Vonken De brand ontstond vanmorgen om streeks kwart over zeven in een van de ruimen. Bij de aanvang van de werkzaamheden in dit nog af te bouwen schip sloegen vonken van een slijpmachine over in het isola tiemateriaal. De brand had een gigantische rookontwikkeling tot gevolg. De werf ziet geen reden ander molahemateriaa! te gaan ge bruiken De brandweerkorpsen van Hooge- zand-Sappemeer en Groningen be streden het vuur. Bij deze werk zaamheden werd er vooral voor ge zorgd de buitenkant van het schip met waterkanonnen nat te houden. De brand veroorzaakte een zeer hoge temperatuur, ongeveer 1000 graden, waardoor het staal van het schip verwrongen zou kunnen wor den. De schade, die in de miljoenen loopt, zou daardoor nog groter zijn geweest. De Normandic (kosten 30 miljoen) werd op 20 mei van dit jaar te water gelaten en zou in september, na de afbouw, voor vervoer van fruit en bevroren vlees en vis, overgeleverd worden aan de rederij Seatrade in Groningen. Het is een schip uit een serie van vier die door Noordelijke scheepswerven worden gebouwd Het zit deze schepen niet mee Het zusterschip, de Nautic. kreeg on langs bij de proefvaart motorpech en het al eerder gebouwde schip, de Atlantic, zonk bij de tewaterlating in het Prinses Margrietkanaal in het Friese Kootstertille en vrachtwagens, zo zei hij. Maar het hulpprogramma wordt niet verlengd. De Franse regering is voorstander van het Middenamerikaanse vredesinitia tief van de Contadora-groep (Mexico, Colombia. Panama en Venezuela). Cheysson zei dat zijn land evenals andere Westeuropese landen dit plan voor een terugtrekking van alle bui tenlandse troepen en militaire bases uit de gevoelige regio goedkeurde. Een oplossing van de problerhen van Midden-Amerika moet worden ge zocht zonder 'inmenging van buiten af'. Hij herhaalde zijn kritiek op de voorgenomen Amerikaanse militaire oefeningen voor de kust van Nicara gua en in Honduras De Franse be windsman begreep niet hoe deze het vinden van een vreedzame oplossing konden helpen Cheysson deed deze uitspraken aan het eind van een offi cieel tweedaags bezoek aan Colom bia. El Salvador Regeringstroepen en guerrillastrij ders leverden de afgelopen dagen op verschillende plaatsen in El Salvador deels zware gevechten Volgens Radio Venceremos. de radiozender van het verzet, kwamen bij de strijd om de strategisch belangrijke berg Cacahua- tique in de provincie Morazan veer tien regeringssoldaten om het leven. Deze berg was twee maanden geleden na zware gevechten door het leger heroverd. In Usutulan. de andere oostelijke provincie, nam het verzet een post van de nationale garde in Jucuapa in In de noordelijke provin cie Chalatenango wordt eveneens he vig gevochten Executies Bijna 2900 personen zijn in het eerste halfjaar van 1983 in El Salvador slachtoffer van executies geworden. Het merendeel van de moorden w erd gepleegd door militairen van het Racisme groeit Het racisme in Nederland groeit. Een van oudsher libe raal land doet boete m de speciale VN-conferentie ter be strijding van het racisme, die in Genève wordt gehouden. (PAGINA 3) Geldmarkt De Nederlandsche Bank wil met de aankoop van dollars de tekorten op de geldmarkt terugdringen en daarmee een rentestijging voorkomen (PAGINA 6) Taxibus De organisatie voor personen vervoer FNOP vraagt minister Smit-Kroes om voortzetting van het taxibusexperiment m Zeeuwsch-Vlaanderen. (PAGINA 9) Radio en televisie: 2 Binnen- en buiten!.: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financien, economie: 6 Kunst en cultuur: 7 Provincie: 9, 11 en 13 Sport: 15 De 'avonturen' van de dollar .de hele wereld wisselen opwinding en nervositeit el- p - I kaar af rondom de reuzen- I zwaai die de koers van de Amerikaanse dollar heeft gemaakt en de grote vraag die er op het ogenblik naar deze internationaal overheersen de harde munt is. De invloed van de sprongen die de dollar op de valuta markten heeft ondernomen is door gaans zeer beduidend en scherp voel baar Een van de eerste merkbare reacties was het voorbije weekeinde de stijging van de benzine- en olie prijs. in twee elkaar snel opvolgende etappes zelfs. Onrust en onzekerheid op de geldmarkten, zoals nu het geval, worden buiten de sfeer van de direct betrokkenen (en dat zijn bijvoorbeeld heel sterk de beleggers) met de nodige bezorgdheid gevolgd. Doodeenvou- ding omdat steeds opnieuw moeilijk valt in te schatten welke de voordeli ge en welke de schadelijke effecten van zo'n onoverzichtelijke ontwikke ling zijn. De centrale banken van de Verenigde Staten, van West-Duits- land en van Japan hebben de afgelo pen dagen een niet bijster geslaagde poging ondernomen om de hoge koersvlucht van de dollar tegen te houden Het is namelijk niet denk beeldig dat in Amerika, mede als gevolg van wat er de laatste dagen aan de hand is, de inflatie opnieuw begint aan te wakkeren. En dat is het laatste waarop de zich herstellende economie in de VS zit te wachten. Het beleid van Amerika's financiële sterke man Paul Volcker, de president van de Federal Reserve Board (het stelsel van centrale banken j. is er de laatste paar jaar vrijwel uitsluitend op ge richt geweest om de inflatie te breken Met succes overigens, want al gerui me tijd ligt het inflatiepercentage in de VS op jaarbasis op 4 procent. Het nogal rechtlijnige beleid van Volcker heeft in de nu voorbije donkerste periode van de wereldwijde economi sche crisis van elders (Europa. Japan, de Derde Wereld) veel kritiek uitge lokt. Vooral omdat de hoge rente stand. die er rechtstreeks mee samen hing, veel nationale economieën over de hele wereld heeft ontregeld en zware schuldenposities heeft veroor zaakt En de massale, hoog oplopende werkloosheid volgde tot grote schrik het tempo van de rente-ontwikkeling. iVan onze correspon dent! JOHANNESBURG Door Zuid-Afrika opge leide zwarte soldaten van het thuisland Cis kei openden donderdag ochtend het vuur op werknemers in de Township Mdantsane in de nabijheid van East-London. Volgens onbevestigde berichten werden tenminste vijf tien zwarten gedood. De directeur van het Ce- cilia-Makiwane-hospi- taal, dr. Ian Harris, ver klaarde dat 27 mensen met kogelwonden zijn ziekenhuis werden bin nengebracht Vijf van hen waren dood toen zij arriveerden. De anderen moesten dringend be handeld worden De toe stand van sommige ge wonden was zeer ern stig. De soldaten openden gisteren tussen 4 30 uur en 5.30 uur het vuur. toen de grote meerder heid van de zwarte ar beiders op weg was naar de fabrieken en werk plaatsen in en rondom East-London. De grote massa van deze mensen behoort tot degenen, die nu al sinds 19 dagen het busvervoer boycotten omdat de tarieven met tien percent werden ver hoogd. De meesten van de gewonden waren van plan om de trein naar East-London te nemen toen de leden van de Ciskei-veiligheidstroe pen het vuur openden. Niemand kent tot nog toe de juiste redenen Het hoeft dan ook met te verbazen dat in, maar misschien nog wel sterker buiten de Verenigde Staten met spanning wordt gevolgd wat er nu weer aan het Amerikaanse finan ciële front gaande is. De Franse minis ter van financiën Delors heeft de afgelopen dagen al woedend gerea geerd op de aanhoudende speculatie in dollars die ten koste gaat van de Franse franc. Delors vroeg zich af „hoe de Amerikanen van hun bondge noten diplomatieke en politieke soli dariteit kunnen eisen wanneer zij Eu ropa steeds dieper in de crisis duwen." De Franse bewindsman verweet de Amerikaanse regering dat zij zich niet houdt aan de belofte van president Reagan tijdens de economische we reldtop in Williamsburg, enige maan den geleden, dat het begrotingstekort en de rente omlaag zouden worden gebracht. Voor een derde deel van hun invoer namelijk moeten de Fran sen nu dure Amerikaanse dollars op tafel leggen. Er wordt nog slechts druk gespeculeerd over de vraag waarom de Amerikaanse centrale bank dit keer wèl heeft meegedaan aan een gezamenlijke ingreep om de dollarkoers wat te beteugelen. ToU nogtoe trok de regering in Washing ton zich weinig aan van de klaagzan gen uit de rest van de westerse wereld over de valuta-schommelingen met de dollar en beschouwde zij elke poging tot doorbreking van het vrije markt- gebeuren als verstorend en zinloos. De onduidelijke bedoelingen achter de wijziging in Paul Volckers beleid maken het alleen maar moeilijker om te voorspellen wat er nu verder met de dollar en de rente in de VS gaat gebeuren. Voor de korte termijn kan in ieder geval worden vastgesteld dat de Amerikanen met hun hoge dollar koers jongleren vanuit de riante posi tie van een krachtig economisch her stel. Ook aan de andere kant van de oceaan zijn zeker een aantal voorde len te noteren van de opgelopen dol larkoers Nederland kan als gevolg ervan zijn aardgasbaten, waar het de exportopbrengsten betreft, weer eens een stulye zien verbeteren. En dat werd hoog tijd na een lange periode van teruglopende inkomsten uit deze bron en dus een tegelijk almaar groeiend overheidstekort Een aan houdende sterke dollar zou ook de export van Nederlandse industrie- en andere produkten op de Amerikaanse markt kunnen bevorderen, ze worden daar immers goedkoper en dus con- currerender. Maar daar staat dan weer tegenover dat de import van Amerikaanse produkten voor het Ne derlandse bedrijfsleven duurder uit pakt Veel lastiger is het aan te geven waar op langer zicht de invloeden zich" zullen laten gelden van de huidige onrust op de Amerikaanse geldmarkt. En dat verklaart voor een belangrijk deel de bezorgdheid en de onzeker heid, waarmee buiten de VS de avon turen van de dollar nauwkeurig wor den gevolgd. Aan nieuwe ongewishe den in een nog achterblijvend econo misch herstel is weinig behoefte vdM

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1