Vier maanden voor diefstal >eld van tapijthandelaar Tienjarenplan voor herstel paalhoofden zf HQVlAi Kindervakan tie we ken VRIJWILLIGERS HEBBEN JOLIJT Dit jaar geen droge opleiding Maritiem Instituut POLITIERECHTER MIDDELBURG "Walcheren herdenkt mirosjima en Nagasaki PROJECT VAN HET VRIJE VAN SLUIS' I llJDAG 5 AUGUSTUS 1983 I PZC P^ovihcie 11 DDELBURG De politierechter in Middelburg heeft donderdag een jonge inwoner van jtterdam voor vier maanden naar de gevangenis verwezen voor een al twee jaren oud piet. In juni 1981 had de 25-jarige A. M. in Middelburg bij een tapijthandel in de Langeviele s gezien de portefeuille van de beheerder voor 3400,- lichter te maken. |ongeman had de portefeuille bo- een trap zien liggen, een id van hem leidde de bedrijfslei- [afen zo was de zaak snel geregeld. de bedrijfsleider constateerde iderlating erg snel, zette ln de iviele en het Geeregebied een ■rvolging in en later had dit tot ilg dat toch nog een bedrag van ƒ2300,- aan de benadeelde on- ïeming, Pelgron BV, kon worden jgegeven. ir bij die achtervolging was er wel gebeurd. De jongeman M. had de 'jfsleider bedreigd door stekende 'eglngen met een schaar te maken, •aagt u altijd een schaar op zak?" irmeerde politierechter mr. G. H. jes, die in wezen een geringe fout de justitie in Middelburg zat te stellen. M. was namelijk al eerder iordeeld tot zes maanden gevan- ,traf waarvan twee maanden 'aardelijk met twee jaar proef- timf| pp jongeman was toen in beroep ian en het Gerechtshof in Den kon niet anders doen dan tot ipraak komen, omdat in de dag- een fout was geslopen. yolg was dat de officier van justitie &aak opnieuw moest 'aanbrengen' jat leidde gisteren tot eenzelfde eis (ADVERTENTIE I VjMJWjUc, flIDDELBURG - In drie Wal- é/7Xherse plaatsen wordt de ko kende week de atoombomaan- |al op de Japanse plaatsen Hi- pshima en Nagasaki herdacht. >e aanvallen op deze plaatsen jonden 6 en 9 augusuts 1945 '"plaats. Het Interkerkelijk Vre- jesberaad staal in Middelburg, Vtlostkapelle en Zoutelande bij atoombomaanvallen stil. werkgroep Middelburg van it IKV houdt van 6 tot en met augustus een fototentoonstel- in de Wandelkerk onder de ige Jan in Middelburg. De ositie geeft een beeld van de itastrofe na de atoombomaan- op Nagasaki teen zusterstad i Middelburgi en is beschik- lar gesteld door de gemeente iddelburg. De tentoonstelling )rdt zaterdag 6 augustus om 11 ir geopend, waarna van 12 tot uur de eigenlijke herdenking lats vindt door middel van een Ite. igenen die aan de stilte deelne- :n, dienen zich dan ook om 12 ir te verzamelen op de hoek de Koorkerkstraat en de ige Delft. De tentoonstelling. 8e nadien wordt gehouden is an maandag 8 tot en met 12 Ugustus van 10 tot 12 uur en %n 14 tot 17 uur. viei»e regiokern Walcheren houdt èterdag 6 augustus in Oostka- ifeiie een stiltekring ter herden- Det8ng van de aanval op Hiroshi- De stiltewacht vindt plaats de Nederlands hervormde c in Oostkapelle en wordt ïhouden van twaalf tot één uur. _e wacht wordt voorafgegaan oor klokgelui Iedereen kan aan 'E> stiltewacht deelnemen, fen soortgelijke stiltekring )rdt dinsdag 9 augusutus ge- iuden in de Nederlands her- irmde kerk in Zoutelande. Tij- is deze wacht, die om zeven r 's avonds begint, wordt de op Nagasaki aterdag 6 augustus begint bij dlfe Informatiewinkel aan de Sim- elhuisstraat in Middelburg de lg jjorverkoop van de buskaarten j oor de najaarsdemonstratie die en l °ktober in Den Haag wordt 4g.|fihouden. Het is de bedoeling, at op die dag een soortgelijke femonstratie plaats vindt als de fassale demonstratie die op 21 ovember in Amsterdam is ge- puden. Daar verschenen toen leer dan vierhonderdduizend om tegen kernwapens te van zes maanden gevangenisstraf, waarvan twee maanden voorwaarde lijk en teruggave van een bedrag van 1110,- aan Pelgron, het deel van het vermiste geld dat niet was achter haald. De politierechter vonniste con form de eis. Veertig pils Dertig a veertig pilsjes, er werd niet op een glaasje gekeken, had de jonge Vlissingcr P, P. gebruikt, toen hij in maart van dit jaar in zijn woonplaats vijf auto's begon te ontluisteren. Bui tenspiegels werden liefdevol verwij dert, ruitenwissers gingen er aan en één auto liep een deuk op. „Een treurige zaak", vond de politierech ter en officier van justitie mr. Nij- meijcr sprak over 'zinloze vernielin gen'. De officier had zich grenzeloos ver wonderd over het gebruik van dertig a veertig biertjes. „Hoe is het in hemels naam mogelijk, waar laat ie het toch?", zo vroeg hij de jongeman, die overigens nu wordt begeleid door mensen, die niet alleen op de aftocht van het bier letten, maar ook op de oorzaken van het innemen. De officier kwam tot een eis van achthonderd gulden boete en de politierechter wil de daar niet boven gaan en vonniste conform Maar de jongeman, een va rensgezel, kreeg wel een gedecideerd advies mee van de politierechter „Ga maar heel ver weg op zee en heel lang, want hier wil ik u niet terugzien". Het was namelijk mogelijk geweest dat de jongeman, die nog een straf van vier weken boven het hoofd hing in een proeftijd, toch nog in de gevangenis was terechtgekomen. Die proeftijd werd met een jaar verlengd met de aanzegging „al zou u maar in een snoepwinkel een rolletje drop pikken dan krijgt u die vier weken".Een ande re Vlissingse jongeman. G K., werd voor vervalsing van drie cheques met een waarde van totaal 150 Engelse ponden (ze waren door een ander van een Engelsman gestolen) veroordeeld tot vier weken voorwaardelijke gevan- genisstgraf met een proeftijd van twee jaar en een boete van vierhonderd gulden. De jongeman had de cheques bij de Amro-bank ln Vlissingen verzil verd. In deze zaak had de officier van justitie vier weken gevangenis geéist, waarvan twee weken voorwaardelijk, maar de politierechter wilde er reke- Geslaagd GOES - Mevrouw M. M. Nieskens uit Goes is aan de Erasmus Universiteit in Rotterdam geslaagd voor het doc toraal examen in de rechtsgeleerd-, heid (Nederlands recht). Zij behaalde tevens de staats- en strafrechtelijke afstudeeraan tekening. ning mee houden, dat K. aan het terugbetalen is. Voor steunlraude verscheen T. B. uit Ouwerkerk voor de politierechter. Terwijl hij een uitkering genoot, ver zweeg hij in de loop van 1982 een bedrag van 2400,- verdiend te heb ben via een uitzendbureau. „Uit is van twee wallen eten", aldus de politierechter, ,,en dit komt steeds vaker voor. U begrijpt dat we daar paal en perk aan moeten stellen. U hebt de gemeenschap benadeeld." Conform de eis werd B. veroordeeld tot drie weken gevangenisstraf, waar van twee weken voorwaardelijk met twee jaar proeftijd. De kantine van het zwembad in Sas van Gent was augustus vorig jaar het doelwit van de jongelui K. en G. L. uit die plaats, nadat ze met ruim drankgebruik een feestje hadden ge vierd. Ze namen eerst nog een nachtelijke duik in het bad. maar dat werkte blijkbaar niet voldoende ont nuchterend om hen van een inbraak te waarhouden. Bier, frisdranken, rookwaren en snoep vormden de bult. Beide jongens zullen nu een boete van vierhonderd gulden moeten betalen en omdat L. al wat op de kerfstok had werd hem (alles conform de eis) ook nog twee weken voorwaardelijke ge vangenisstraf opgelegd met een proef tijd van twee jaar. Een andere jongeman, I. T. uit Vlissin gen, zal een boete van tweehonderd gulden moeten betalen voor diefstal van een trainingsbroek in het Trefcen- ter te Middelburg en het daarna toen de politie hem aanhield opge- /en van een valse naam. Een paalhoofd op het strand van Breskens OOSTBURG Waterschap 'Het Vrije van Sluis' heeft een tienjaren plan opgesteld voor verbetering cn reconstructie van de paalhoofden aan de Noordzeekust. Het totale pro ject gaat ruim 15 miljoen gulden kosten en is nodig om de huidige kwaliteit van het strand te kunnen handhaven. Na aftrek van de ver wachte subsidies blijft nog ongeveer vier miljoen gulden voor eigen reke ning. Hoofd technische dienst J. A. J. Boek hout van 'Het Vrije' presenteerde don derdagmorgen het pian tijdens de vergadering van het algemeen be stuur in 'De Eenhoorn' in Oostburg. In de najaarsvergadering dient het algemeen bestuur het project goed te keuren. In de tussentijd wordt het overleg met de werkgroep Kustverde diging West-Zeeuwsch-Vlaanderen op gang gebracht. „De reconstructie is echt hard nodig om ervoor te zorgen dat de strandkwaliteit niet verder achteruit gaat", hield Boekhout zijn gehoor voor. Het tienjarenplan zal jaarlijks onge veer 1,5 miljoen gulden kosten. Na aftrek van subsidies betekent dat een jaarlijks kostenbedrag voor de gewo ne dienst van ongeveer een half mil joen gulden. Vooral langs het noorde lijk deel van de kust - de kustvlakken van Breskens en Groede - laat de kwaliteit van de paalhoofden te wen sen over. Het project heeft drie verschillende onderdelen. Bij de minst beschadigde strandhoofden hoeven alleen de ka potte palen vervangen te worden. Het gaat volgens een inventarisatie om 3100 stuks, te vinden in de kustvak- ken Groede, Nieuwvliet en Cadzand. Dat gaat in totaal ongeveer 735.000 gulden kosten. Het tweede onderdeel van het project bestaat uit het vernieuwen van kapot te palen én het opknappen van de beschadigde zijkanten van de strand hoofden Daarbij wordt dus ook de steenbezetting gedeeltelijk ver nieuwd. Deze reparaties moeten wor den uitgevoerd in de kustvakken van Breskens en Groede. en vormen de hoofdmoot van het project. De totale kosten worden door het waterschap geraamd op ongeveer 5,2 miljoen gul den. Urgent Hel derde onderdeel van hel project betreft strandhoofden die volledig vernieuwd moeten worden. Niet al leen de palen zijn hier slecht, maar ook de steenbezetting en hel profiel moeten volledig worden vervangen. „Dit zijn de urgente plekken", legt Boekhout uit. „De strandhoofden lig gen te hoog ten opzichte van het water en hel strand. Dat leidt tol oncontroleerbare turbulentie van het water, waardoor ontgronding ont staat. De ondergrond van de steenbe zetting beslaat uit half verleerd rijs werk, dat vervangen moet worden door een nylonfilter en slakken. Af vlakking van het profiel moet ervoor zorgen dat de waterlurbulentie ver dwijnt zodat het strand niet verder achteruitgaat". Compleet nieuwe' strandhoofden. in clusief de palen, moeten volgens het rapport van het waterschap worden gelegd in de kustvakken van Bres kens en Groede. Ze zullen worden voorzien van een dubbele paalrij. zo dat het zand beter vastgehouden zal worden. In totaal gaat het om 1900 mewter strandhoofd. De kosten daar van worden geraamd op bijna 7 mil joen gulden. Het alternatief van zandtoevoer is volgens Boekhout niet wenselijk. „De resultaten daarvan zijn zonder meer slecht, en bovendien kost dat niet weinig". Aan de hand van een urgenticschema dient de algemene vergadering in het najaar aan te geven welke paalhoof den langs de kust het eerst voor herstelwerkzaamheden in aanmer king komen. Het waterschap wil te gelijk projecten uit de drie verschil lende onderdelen aanpakken. Het Speelstad-terrein in Vlissingen: kinderen leven hun fantasie uit. jrTI is tc gek als je die kinderen bezig ziet. Als ze van de zeephelling y X hier op het terrein afglijden en met een grote smak in het water belanden. Dan moet je die smoeltjes zien: ze glunderen", vertelt vrijwilliger Musky van het Vlissings kindervakantie-evenement Speel- stad met enthousiasme. Hij heeft plezier in het omgaan met kinderen en kan spelen als een kind onder de kinderen. Maar hij vergeet daarbij niet dat hij soms gekker moet doen dan zij om ze een beetje op te peppen. Musky heeft de instelling van een vrijwilliger die zijn werk niet doet omdat hij het moet doen, maar omdat hij er gewoon enorm veel lol in heeft. In Zeeland drijven de kïndervakantieweken op mensen die hun vrije tijd besteden aan die zomerevenementen omdat ze lol hebben in het omgaan met kinderen. De kindervakantieweken in Zee land zijn opgezet door zowel wel zijnsorganisaties als verenigingen. In Vlissingen bestaat een speciale werkgroep Speelstad. De eerste ca tegorie organisatoren, de welzijns organisaties, heeft alleen moeite met het vinden van vrijwilligers. De centrale stichting voor sociaal-cul tureel werk in Temeuzen is zo n organisator. „Ieder jaar hebben we met name gebrek aan ervaren vrij willigers. In totaal zijn er nu tweeën twintig mensen actief in de stad Terneuzen We hebben hen met moeite bij elkaar kunnen krijgen door werving op middelbare scho len. Zfj zijn echter nog te jong, zestien tot twintig jaar, om een •kindervakantieweek te leiden. Bij iedere activiteit moet er dan ook een beroepskracht aan wezig zijn en dat gaat weer ten koste van activi teiten ln de buurten", vertelt C. Liefting, coördinator van het Jeugd- vakantiecomité Temeuzen. De centrale stichting voor sociaal- cultureel werk in Terneuzen is ge zien de ervaringen met de werving van vrijwilligers bezig met een an dere opzet van de kindervakantie week. „In feite zijn we vorig jaar op zeer kleine schaal gestart met een nieuwe opzet. We hebben aan ver schillende verenigingen in Terneu zen aangeschreven met de vraag ol zij op hun gebied een activiteit voor kinderen wilden opzetten. In 1982 reageerde alleen de visvereniging hierop Zij hebben toen een viswed strijd gehouden tijdens de kinder vakantieweek. Dit jaar had deze actie meer succes. Naast de visver eniging iiebben een korfbalvereni ging en de scouting eigen activitei ten gehouden. Zij brengen deskun digheid mee en het loopt uitste kend", aldus Liefting, die persoon lijk de nieuwe opzet graag wil voort zetten en uitbreiden. De situatie in Temeuzen spiegelt zich aan die in Oostburg. De centra le activiteit in Oostburg. Speelman, heeft de organiserende Streek- jeugdcehtrale in Oostburg dit jaar vaarwel gezegd. Ieder jaar steeds minder kinderen en problemen met de werving van vrijwilligers hebben de Streekjeugdcentrale ertoe ge bracht de kindervakantieweek te decentraliseren naar de dorpsraden van de kernen Hoofdplaat. Schoon- dijke en IJzendijke De werving van vrijwilligers is door de dorpsraden gedaan en in totaal zyn tijdens de kinder vakantieweek in de gemeen te Oostburg 35 vrijwilligers actief geweest. In tegenstelling tot de stad Ter neuzen en voorheen de gemeente Oostburg hebben de kinderfeesten in kleinere Zecuws-Vlaamse plaat sen als Hoek, Zaamslag, Sluiskil en de gemeente Hontenisse geen ge brek aan vrijwilligers. „Het zijn in de Terneuzense kernen Hoek, Zaamslag en Sluiskil gewoon dorpsfeesten. Het verenigingsleven is daar ook meer ontwikkeld dan in Terneuzen en mensen spreken el kaar erop aan", vertelt coördinator C. Liefting. De speelweek voor kinderen in Hon tenisse wordt voornamelijk gedra gen door de Katholieke Vrouwen Organisatie, afdeling Kloosterzan- de. „Zij keken in 1977 met arguso gen naar de kindervakantieweek in Hulst", vertelt vrijwilligster L. Me nu, ,,en hadden het gevoel dat zoiets ook in Hontenisse moest kunnen Het draait nu dus al zes jaar en met succes. Gemiddeld komen er onge veer tachtig kinderen en gebrek aan vrijwilligers hebben we ook niet De vaste kern wordt gevormd door de werkgroep jeugdvakantieweek, die bestaat uit drie KVO-sters en twee vrijwilligsters Tijdens de activitei- tenweek zijn vijfentwintig vrijwilli gers actief. De meesten komen ieder jaar weer terug" De kindervakantie-activiteiten zijn in Goes opzettelijk wijks- gewijs opgezet. „Het moet het ka rakter hebben van een dorpsfeest", aldus een medewerkster van een vakantieweek die wordt gehouden ln het wijkcentrum 'De Spinne" in de Goesc polder. Vijf vrijwillig sters. van wie twee dames uit de buurt cn een peuterleidster van de crèche, zijn hier actief met 85 kin deren. Het el dorado voor vrijwilligers en kinderen in Zeeland lijkt Speelstad in Vlissingen Het is het grootst opgezette kinderzomerfestijn in Zeeland. Gemiddeld komen er zo'n 450 kinderen die met open armen worden binnengehaald door onge veer tachtig vrijwilligers Speelstad Vlissingen heeft sinds enkele jaren een eigen terrein aan de Lange Leenweg en weet door een strak financieel beleid allerlei nieuwe per manente voorzieningen zoals een telefoonsluiting en een gebouw met toiletten, te realiseren De leiding van Speelstad is in handen van een werkgroep met dezelfde naam Deze groep bestaat geheel uit vrijwilli gers die ieder jaar al in september beginnen met de voorbereiding van de kindervakantieweek in het vol gende jaar. Zij onderhandelen met de gemeente en winkeliers. „Tijdens die eerste ronde blijkt hoe Speel stad leeft in Vlissingen", vertelt coordinator Musky. ..Toen wij bij voorbeeld kwasten bestelden bij een Vlissingse winkel kregen we gelijk veertig gulden korting". De vrijwilligers die het voor gaande jaar bij Speelstad be trokken waren, ontvangen in maart of april een briefje of zij terug willen komen. Velen komen terug. Enkelen zijn zelfs al langer dan vijf jaar bij het gebeuren be trokken. Zij vormen de leiding die uitblinkt door een enorm verant woordelijkheidsbesef tegenover Speelstad, de kinderen en vooral de vrijwilligers. Nieuwe vrijwilli gers zijn ook in grote getale aanwe zig bijjSpeelstad. „Zij moeten over een aantal jaren het kader vormen en daar werken we ook aan", aldus Musky. De 15-jarige Willy Spaeter is zo'n nieuwe vrijwilliger. „Ik kwam hier al als kind. Vorig jaar ben ik hier weer teruggekomen met een vriend. Ik vind het nu leuk om met kinde ren om te gaan. Bovendien heb ik anders toch niets te doen". S. A. von Wenz steekt, nu hij werk loos is, graag wat tijd in vrijwilli gerswerk: „Ik ben blij dat ik wat te doen heb en me nuttig kan maken, 't Geeft me ook een bepaalde voK doening om bezig te zijn met kinde ren". Von Wenz was dit jaar voor het eerst bij Speelstad betrokken. Een familielid heeft hem er toegebracht. Opvallend is de aanwezigheid van vrijwilligers die niet uit Zeeland komen. Een kleuteronderwijzer uit Eindhoven blijkt al voor het tweede jaar speciaal voor Speelstad naar Vlissingen te komen. Niki die in Delft studeert, is drie jaar geleden via vrienden en vriendinnen in het Speelweek-werk 'gerold' „Tijdens de zomervakantie ben ik vier weken in Vlissingen om mee te werken aan de Spel vijfdaagse op de speeltuin aan de Inslaan en aan Speelstad Persoonlijk trekt Speelstad me enorm omdat de sfeer heel gezellig is en het iets unieks is. Het is groot en toch wordt het volkomen door vrijwilligers gedragen. Het leuke hier is dat er binnen een spel ge werkt wordt. De kinderen zijn er zelf mee bezig". Na afloop van iedere Speelstad-dag komen de vrijwilligers in een grote tent op het terrein bijeen voor een evaluatie. Musky spreekt enkele vermanende woorden over de af bouw van Speelstad. De vrijwilli gers luisteren gelaten toe. Hij weet ze ook te boeien door zijn enthou siasme. Tijdens de evaluatie wor den de problemen die leven binnen de verschillende werkgroepen na gelopen. Oplossingen worden zono dig aangedragen. De vrijwilligers zijn na acht dagen Speelstad iet wat uitgeblust, maar de collectieve motivatie kan op één of andere manier niet stuk. Een Vlissingse vrijwilliger geeft woorden aan de collectieve moti vatie die over het terrein hangt: „Kinderen hebben een hele ruime fantasie. Wij zijn hier om die fanta sie waar te maken". Hartnen van der Werf VLISSINGEN - liet Maritiem Insti tuut De Ruyter in Vlissingen zal dit jaar niet meer een zogenaamde Alge meen Operationele Technologische (AOT) opleiding kunnen beginnen, als 'droge' alternatief voor eerste jaars leerlingen, die alsnog besluiten niet te gaan varen. Het Maritiem Instituut noemt een dergelijke oplei ding momenteel dringend gewenst, nu sinds lange tijd voor het eerst dit jaar niet alle geslaagden een baan hebben gevonden en bovendien de stagiaires erg moeilijk zijn te plaat sen. De school en het ministerie van onderwijs, dat geen toestemming wil geven voor een dergelijke opleiding in Vlissingen, hebben donderdag tij dens de zitting van de afdeling ge schillen van bestuur van de Raad van State drie weken de tijd gekregen, om nieuwe argumenten aan te dra gen, voor of tegen vestiging van een dergelijke opleiding in Vlissingen. Het ministerie van onderijst stelt, dat voldoende AOT-opleidingen in Neder land bestaan en ook goed verspreid over het land. Het Maritiem Instituut De Ruyter voelt zich volgens adjunct directeur B. Paul echter gediscrimi neerd, omdat zes andere van de negen zeevaartscholen in Nederland wel toe stemming hebben verkregen voor een AOT-opleiding, ofwel 'droge oplei ding'. Zowel het Maritiem Instituut als het ministerie bleven donderdag bij hun al eerder ingenomen stand punt. De Raad van State adviseerde beide partijen dan ook binnen drie weken nieuwe argumenten in te zen den Wellicht volgt daarna eeh nieuwe zitting, maar dat is nog niet zeker. Het is ook mogelijk dat een uitspraak wordt gedaan zonder een nieuwe zit ting van de afdeling geschillen van bestuur. Dit betekent volgens de adjunct-di recteur in ieder geval, dat dit school jaar niet meer kan worden begonnen met de nieuwe opleiding. Daar was eerder nog wel de hoop op gevestigd, omdat de accommodatie voor de op leiding geen problemen oplevert. „Het is een opleiding voor eerste jaars studenten, die besluiten aan de wal te blijven. De leerlingen hebben wij dus al. Het is echter alleen jam mer, dat wij hen die opleiding niet als alternatief kunnen bieden. Dat zou namelijk erg gewensd zijn, gezien de situatie op de arbeidsmarkt. Daar om blijven wij ook doorgaan, om dan tenminste volgend jaar te kunnen beginnen met die opleiding", aldus adjunct-directeur Paul. Momenteel zijn AOT-opleidingen ver bonden aan de scholen in Den Helder. Rotterdam, Utrecht, Delfzijl en Am sterdam. waar zelfs twee soortgelijke opleidingen bestaan. Naast de zee vaartschool heelt Rotterdam ook een school voor scheepwswerktuigkundi- gen, die geen AOT-opleiding heeft, evenmin als Terschelling en Vlissin gen. De opleidingen zijn volgens mr A Minderhoud, die pleitte namens het maritiem instituut, het eerst gevormd bij scholen die wat 'problemen' had den. Hij noemde het breken met de oorspronkelijke opzet een 'bepaalde mate van willekeur' en van 'strijd met het gelijkheidsbeginsel'. Het is vol gens hem niet toevallig, dat volgende week een andere van de drie scholen die buiten de boot dreigen te vallen in het-kader van een soortgelijk beroep voor de afdeling geschillen zal staan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 19