et Emergo na vijf ((aar stevig in het zadel 4 drie van Drongelen blaast de aftocht AUTORALLY CADZAND GROOT SUCCES Geen concurrentie voor de georganiseerde sport a Wissel Zeeuws-Vlaandererr PZC/ streek MISSIE' HIPPISCHE VERENIGING GESLAAGD apide Hulst Gooudt opnieuw -lockeytoernooi }èoda C "jfent in -Zeeland Fietscross in Braakman ^jXELSE ARBITER 'MET PENSIOEN' m DAG 5 AUGUSTUS 1983 78 /&LST „Och, de tijd heelt alle wonden". Wat gelaten komt het over zijn lippen als e praagd wordt naar de verhouding tussen De Kleppertjes en zijn vereniging, Luctor et ergo. „We moeten elkaar nu niet meer kwaad aankijken", vindt Ronald de Badts. „Wat leurd is, is gebeurd en zoals het nu draait, gaat het goed. Onze afscheiding destijds van De ■ppertjes is dan ook beide verenigingen ten goede gekomen", aldus het Luctor-bestuurslid. jis inmiddels alweer vijf jaar gele- Peuter. Paul Lion en Jos Bos zich dat een groep van zo'n veertig ingezet voor een nieuwe vereniging", n zich van de Axelse ponyclub De aldus De Badts. De eerste vijfjaar jpertjes afscheidde. Een al gerui- beschouwend moet er geconcludeerd tijd sluimerend conflict kwam worden dat die missie geslaagd is rmee aan de oppervlakte en onder Luctor et Emergo groeide gestaag van uls van een vijftal mensen werd de een kleine vereniging naar een van de grootsten van Zeeland. „Hoeveel le den we precies tellen, weet ik niet, i niet meer vlotte, hebben Rob maar nadat we gestart waren met ivet, Jacques de Bliek, Ko de pony's, kregen we ook paarden en met de toename van het jeugdledenaantal is die enorme groei verklaard. Daar komt bij dat er bijzonder weinig ver loop is. Wie eenmaal met paarden begonnen is, komt er niet meer van af', is zijn stellige overtuiging. De 36-jarige Hulstenaar belandde een jaar of dertien geleden in de paarden- wereld. „Toen mijn dochter éen jaar was heb ik een pony gekocht en van het een kwam het ander". Ronald de Badts ging zich echter toeleggen op het fokken en het uitbesteden van dekhengsten en mede daardoor komt hij tot de conclusie dat paardensport 79 79 81 79 vereniging Luctor et Emergo ericht. „Nadat het op bestuursni- LST De mixed hockeyclub Ra- e uit Hulst houdt zaterdag 20 en nalag 21 augustus het jaarlijkse ^aerttoernooi. Het is inmiddels Vijfentwintigste keer is dat een geen dure sport is. „Het is pertinent .;k veld deelnemers in Hulst ver- met waar dat het duurder <s dan jjnt. de terreinen van MHC Rapide een dit jaar naast een aantal Ne- Jandse teams Belgische. Duitse, isjise en Engelse ploegen in actie -[toernooi wordt gehouden in pou- -jrm De 32 deelnemende clubs jien via de voorronden in de zes "jles naar een finale toe. Daarin tien de winnaars uit de diverse -fles het tegen elkaar op. andere sporten", verzekert hij. „Na tuurlijk als je verder wilt. dan kost. het net als elke andere sport veel geld. maar zo in het beginstadium, dan hoeft het niet veel duurder te zijn dan welke sport dan ook. Als men bereid is om iets terug te doen. dan kan het best betaald worden. Te denken valt aan het opkuisen van de stal waar de pony onderdak vindt. Als zoiets in goede harmonie gaat, dan is het alle maal goed te doen", Hoogtepunt „Overigens kun je sporten onderling raa-r moeilijk vergelijken. Een ruiter is een solist, dan mag de vergelijking met voetbal bijvoorbeeld niet ge trokken worden. Qua trainingsop- bouw ligt dat wat anders. In elke sport kun je naar iets toewerken en dat kan een combinatie dus ook". Een van de hoogtepunten van het hip pisch jaar vormt voor Luctor et Emergo het jaarlijkse eigen con cours. „Sportief gezien een uitdaging, maar ÏXEUZEN Kennelijk tot tevre- meid heeft het C-elftal van Roda !.zich de laatste jaren in Zeeland [löereid op de nieuwe voetbalcom- me. De tweede keus van de Lnn- 11gse ere-divisieclub sloeg vijf jaar w voor de eerste keer de tenten op [leze provincie voor een driedaags jmngskamp en is sedertdien ieder fr terugekeerd. (wekt dan ook geen verivondering, f'Roda JC-C dit weekeinde weer j wedstrijden Legen Zeeuwse ploe- speelt. Vrijdag (vandaag) ont- [t de ploeg in Sas van Gent het \te elftal van de voetbalvereniging Boys (aanvang 19.00 uur), ver wordt zaterdag morgen) jenomen aan hel toernooi van ibendijke en tot slot is er zondag- om 14.30 uur de wedstrijd ''24-Roda JC-C. De wedstrijd in van Gent wordt geleid door -j&idsrechter William Roegiest en -Bogaert hoopt in Hulst de toed- Ronald de Badts: tevreden over Luctor et Emergo. HVV-Roda tot een goed einde te ook organisatorisch" weet de Luctor- bestuurder. In betrekkelijk korte tijd is de club er in geslaagd om een sterk veld naar Zaamslag te krijgen. .Bra banders en Belgen rijden hier graag en dat op zich is al heel bijzonder voor Zeeuwse begrippen. Bovendien geven we geldprijzen en dat zie je In heel Zeeland met", meldt hij niet zonder trots. „Het betekent voor de organisa toren wel een stoot werk. Om het concours financieel sluitend te krij gen, moeten heel wat mensen warm gemaakt worden Het kost veel moei te. maar je krijgt loon naar werken" Daarnaast werken de leden naar de Zeeuwse kampioenschappen toe. On der deskundige leiding van met name Noud de Feijter en ook Annemiek Picavet wordt hard getraind om zo goed mogelijk voor de dag te komen, „Het begint allemaal als ze een jaar of 10, 12 zijn", aldus De Badts „Eerder heeft beslist geen zin, omdat de kinde ren er dan zowel psychisch als fysiek nog niet aan toe zijn. Op genoemde leeftijd zijn ze wat sterker, gaan ze hun verstand gebruiken en krijgen ze meer overwicht over de pony. Als ze dan echt vooruit willen, kan de over stap naar een paard het best gemaakt worden als ze rond de 15. 16 jaar zijn. Ik vind een ponyrijder van 18 jaar wat oud Bovendien is het soms geen gezicht. In de club laten we iedereen daar echter wel helemaal vrij m". In de nog korte historie van Luctor et Emergo hebben de leden regelmatig pnjzen gewonnen. Op de onlangs ge houden ponykampioenschappen be haalde de club een tweede plaats In het verenigingsklassement, uitgere kend achter De Kleppertjes. en vorig jaar werd men Zeeuws kampioen in de L-klasse paarden. Terugblikkend op de ponykampioenschappen is de 36- jarige Hulstenaar van mening dat er een goed concours is gereden. „De minder goede dressuur van het acht tal heeft ons de das omgedaan, maar dat is sport. Er kan er maar één eerst zijn'. Ook de paarden zullen er naar alle waarschijnlijkheid niet in slagen om het kampioenschap winnend af te sluiten. „Prolongatie zit er met in. hoewel er hard wordt gewerkt. De beste kansen zijn er echter voor De Zwinruiters en De Oranjeruiters" HOEK Samen met de Eerste Zeeuwse Fietscrossvereniging Axel (EZFVA) houdt het recreatiecentrum De Braakman morgen (zaterdag) de achtste wedstrijd in het kader van het Zeeuws kampioenschap fietscross. Op het terrein van het recreatiecen trum kan vanaf elf uur worden inge schreven. Om twaalf uur beginnen de trainingsritten waarna om één uur gestart wordt voor de eerste manches.' De wedstrijden op de baan van De Braakman duren tot omstreeks vijf ietingen MANSTEEN De R.K.-bond ouderen in Sint,-Jansteen hield 79/1| bejaardenschleting In het ge- ichapscentrum 'De Warande' 31 schutters deelnamen, hoge vogel P v d, Broeck, De ■erste zijvogel L. v. Weasberghe tweede zijvogel F. Reunis Sint- in. Grootste aantal kleine vogels (4) Hoge Heikant büORPE Schutterssocitéteit em Teil te Zuiddorpe hield een -f ting waaraan 37 schutters deel- 2 hoge vogel C v. Gassen ft. tyeede hoge vogel A Stendler Rot- «n. Eerste zijvogel J. v Damme Moer- I tweede zijvogel C. v Gassen Hulst jStste aantal kleine vogels (5) L. Broek- Axel CADZAND De autorally van de West Zeeuws-Vlaamse Automobiel club (WZA) en de VVV is een groot succes geworden. De organisatie kreeg voor deze rit niet minder dan 55 équipes aan de start. „En dat was ver boven de verwachtingen", aldus Jan van Hanegem van WZA. De tocht over 35 kilometer voerde de deelne mers door het Land van Cadzand. Onderweg bij de bemande controles moest een aantal opdrachten en spel letjes uitgevoerd worden. Dat ge beurde op een uiterst sportieve wijze. De WZA maakte van deze gelegen heid gebruik om een aantal medewer kers in de bloemetjes te zetten. Die huldiging vulde de Ujd op tussen de eerstbinnenkomende enjaatste deel nemer aan de finish Daarna werd de volgende klassering bekend gemaakt: WedstrUdklasse 1 Equipe Van der Haven Vlissingen (70 strafpunteni; 2 G de Grave J. Kolijn. Temeuzen (80i; 3 eq Verbruggen, Hilversum (80». 4 eq. Van de Velde, Axel (110). 5 eq. De Groot, Axel 1110) 6 eq. Klaassen, Temeuzen 150> 7 eq Allefs, Sint-Jansteen (160); 8 eq. De Loos. Temeu zen 1180». 9 eq. Huigh, Schoondijke (205), 10 eq Stoffels. Temeuzen »210». Toerklasse: 1 Equipe Boonman. Temeuzen (210». 2 eq. De Fevter, Schoondijke »210>. 3 eq Herwijnen De Bilt (240). 4 eq De Pooler, Temeuzen (255> 5 eq Van Dalen, Sint- Jansklooster (295) 6 eq Van de Wege. Breskens (305) 7 eq. De Neve. Schoondijke (350). 8 eq. De Septer. Eist (355) 9 eq. Esseling. Schoondijke (365), 10 eq. Veldgen, Nijverdal i380). *tj ,-)P' AXEL Overkoepelende sportbonden hebben het er nog wel eens moeilijk mee. Liepen voorheen sportevenementen via de kanalen van bij die bonden aangesloten verenigingen, met de komst van het fenomeen 'trimmer' (en nog later de 'jogger') was organisatie niet uitsluitend meer een zaak van de clubs. Ieder die zich geroepen voelde kon een aantal lopers aan de start brengen, een fietsweek organiseren of vierdaagse wandeltochten houden. Dat gebeurde dan ook prompt. De clubs verloren er wat van hun greep mee op de sporters. Mede ook omdat de bonden het verschijnsel van de trimmer niet vlot en reglementair op konden vangen. De reactie van de verenigingen die of atletiekvereniging. We doen dus èn minder snel groeiden én nog wel niemand concurrentie aan als we ledenverlies boekten was begrijpe- een vierdaagse wandeltocht orga- lijk. „Ongecontroleerde wildgroei, niseren of een trimloop op het niet verantwoord, gevaarlijk en..prograina zetten. We proberen valse concurrentie" werd er geroe- mensen sportief, recreatief en ver pen. „Laat ik voorop stellen dat we antwoord te laten bewegen. Dal is daar nooit op uit. zijn", stelt Loes ons enige doel. En we denken er den Doelder van de werkgroep spor- bepaald niet aan om daarbij be- tieve recreatie van de gemeente staande verenigingen voor de voe- Axel. „Natuurlijk, het is vervelend ten te lopen. We starten alleen dat de clubs mensen verliezen, datgene op waarvan we denken dal Zoiets heeft memand graag. Maar er behoefte aan is en waarvan we het is ook niet zo dat iedereen iets weten dat het niet door anderen voelt voor wedstrijdsport zoals die gedekt wordl. Of we pakken weer in eerste instantie bij de clubs be- op waar bij de verenigingen geen dreven wordt Daarnaast, de naam tijd of ruimte meer voor is", van de werkgroep zegt het al, wij Loes den Doelder denkt dat de zijn er voor recreatieve sportbeoefe- werkgroep in Axe! daarbij model ning zonder wedstrijdelement". En kan staan voor al dergelijke groe- ze verklaart dat de Axelse werk- pen die in een aantal Zeeuws- groep alleen gemikt heeft op de Vlaamse gemeenten opereren „We markt die braak lag. Die van de voorzien in een behoefte. Dat blijkt met-gebonden trimmer dus. duidelijk uit de deelnemersaantal- „In Axel bestaat geen wandelclub jen bij onze activiteiten. Daarnaast houden we voeling met de gemeen te. Wij organiseren, de gemeente stimuleert en ondersteunt. Dat is ook het essentiële verschil tussen de gemeentelijke werkgroepen en die zogenaamde 'wilde' organisa ties. We zijn in feite een verlengstuk van de dienst welzijn van de ge meenten". Voor hun eigen 'welzijn' kunnen de inwoners van de gemeente Axel maar ook van buiten de gemeen te", haast ze zich te zeggen) binnen kort weer in actie komen. De werk groep heeft het inititatief genomen voor de eerste trimloop Axel-Zuid- dorpe-Axel (.31 augustus), houdt in Zuiddorpe (12 augustus) en Axel (1 september) touwtrekwedstrijden, heeft op 2 september een histori sche wandeltocht op het program ma staan en vertrouwt dat er heel wat belangstelling zal zijn voor de 'Drie Kernen Fietstocht' op zater dag 3 september. „Allemaal activiteiten gericht op de recreatieve sportman en sport vrouw. Wie wedstrijdsport wil be drijven moet bij de verenigingen zijn die zich dat ten doel stellen", besluit Loes den Doelder. Gelet op de belangstelling bij eerdere acties van de gemeentelijke werkgroep voorziet men duidelijk in een be hoefte. Maar alles onder het motto: "Beweeg, maar beweeg verstandig'. EL Nog één keer zal de Axelse Adrie van Drongelen aan een verzoek van de oor *>even aai ö!J Nsrechtersc fte' KNVB. Di commissie van de Dit keer niet, zoals in pfgelopen zestien jaar vaak is eurd, om in het Zeeuwse of Bra- Cflgse een wedstrijd te gaan leiden, wUir om afscheid te nemen van de pnissie en zijn oud-collega's. Van iigelen heeft de voor scheidsrech- ii pcnsioengerechtige leeftijd van Jfljjflar bereikt en dat betekent voor ;re KNVB-scheidsrcchter het cin- yan het actief hanteren van de eidsrechtersfluit. (afscheid dat niet alleen Van jigelen, maar ook de commissie, jnigingsbesturen en spelers spijt, jt met het afscheid van deze arbi- Jyertrekt iemand op wie de com mie altijd een beroep op kon doen. "wie verenigingen geen problemen pen, omdat het onder zijn leiding Stig spelen was. Van Drongelen "p bekend als een scheidsrechter ïmen van op aan kon en die gezag paalde. Hoewel deze man nooit laid voetbal heeft gefloten, bracht iet wel tot de hoogste klasse van paterdagvoetbal. htj als het kon wéér aan het rechteren beginnen? Van gelen: „Ja zeker, ik heb een ontzettend fijne periode beleefd die ik niet graag zou hebben gemist. Ik zag dan ook geweldig op tegen het laatste seizoen, je kreeg steeds het gevoel, straks is het afgelopen, dan hoor ik er met meer bij. Zestien jaar lang heeft dit toch een deel van je leven be heerst. De voorbereiding op de wed strijd. zaterdags fluiten, het was een vast patroon dat je had opgebouwd. Nu het nieuwe seizoen nadert krijg ik weer een vervelend gevoel dat het allemaal niet meer nodig is Ik denk dat het wel even wennen zal zijn om gewoon naar een wedstrijd te gaan kijken in plaats van een hele dag van huis te zijn om ergens in den lande te gaan fluiten". Dat er tegenwoordig weinig mensen aan scheidsrechteren willen begin nen, of dat scheidsrechters vroegtijdig stoppen omdat spelers en bestuurders geen respect meer zouden hebben voor de man in het zwarte pak is naar zijn mening onzin. „Kijk, respect moet je afdwingen en dat kan alleen als je je terdege voorbereidt op je wedstrijd. Men gaat nog te dikwijls naar een wedstrijd toe met het idee: dat doe ik wel even. Juist dan ga je de boot in. Als een wedstrijd op die manier uit de hand loopt moetje niet afkomen met het smoesje van: ze hebben geen respect meer voor de scheidsrechter Je moet eens bij jezelf te rade gaan of je hetgeen je had verwacht wel verdiende. Dat is ook zo met de ontvangst door de verenigin gen. Ik vind die over het algemeen goed tot zeer goed. Maar ook daar moet je op gepaste manier gebruik van maken. Niet onnodig lang blijven hangen in de bestuurskamer, of je gedragen alsof Jij de belangrijkste man bent", aldus Van Drongelen. Normen Is het leiden van wedstrijden nu werkelijk moeilijker dan zestien jaar geleden? „Neen, liet is alleen anders geworden. Je moet de jeugd niet zo aanpakken als zestien jaar geleden, want dat lukt niet. Op school en in het maatschappelijk leven zijn de normen ook veranderd en dat merk je ook in het veld. Autoritair optreden pikt men tegenwoordig niet meer en daar zul je als leider op moeten inspe len, want als je dat niet doet vraagje om moeilijkheden" „Daar zou men bij de opleiding voor scheidsrechters meer aandacht aan moeten besteden. Er wordt teveel aandacht besteed aan het geven van waarschuwingen en te weinig aan preventief optreden. Ik ben er wel een beetje trots op dat ik niet zo vlug schreef en weinig spelers uit het veld heb moeten sturen. Dat wil overigens niet zeggen, dat ik er niets aan deed als er iemand gemeen of vervelend liep te doen. Integendeel. Ik liep er even langs en vertelde hem wat dat kon kosten als hij op zo'n manier Adrie van Drongelen.. .Autoritair op treden pikt men tegenwoordig niet meer". dacht verder te gaan en dat heeft dikwijls geholpen Wat de opleidingen betreft vind ik toch dat die teveel op theoretische leest zijn geschoeid. Toen ik begon kreeg je een boek thuisgestuurd en daar moest je zelf maar uit leren. En na verloop van een aantal weken kon je examen doen en ging je de wei in En ook op die manier zijn er veel goede scheidsrechters ge komen" „Nu moet je een cursus van zo'n 12 lessen volgen, met enkele praktijkles sen. Dat laatste vind ik goed. mits men deze voor het examen zou laten meetellen, maar dat gebeurt nu net met en dat is jammer" Er wordt, wel beweerd, dat de jaloezie onder de scheidsrechters groot is. „Ik zal zeker niet beweren dat deze bewe ring geheel onjuist is, maar mij is ze in ieder geval vreemd. Ik heb nooit met jaloezie naar andermans aanstellin gen gekeken, ik vond altijd dat. ik de voornaamste wedstrijd uit het pro gramma had en dat is naar mijn mening de enige juiste instelling om aan de top van je eigen mogelijkheden te komen". Een heet hangijzer bij de scheidsrech ter is de rapportage. Van Drongelen daarover: „Ik heb daar wel bedenkin gen tegen, maar ik zou ook niet kunnen stellen hoe het wel moet. En dan vind ik datje daar niet over moet zeuren Trouwens je hebt wel eens wedstrijden dat je denkt dat Je een acht hebt verdiend en maar een zeven krijgt van de rapporteur, maar omdat het andersom ook gebeurt, mag je toch wel rekenen dal het over de gehele competitie toch wel een juiste weergave betekent" Verbetering Een belangrijke verbetering in die zestien jaar vindt Van Drongelen dat men als scheidsrechter nu een keuze moet maken tussen op zaterdag of zondag fluiten. Hij is namelijk van mening dat men zich nooit optimaal voor twee wedstrijden in éen week einde kan concentreren en dat kan je naar zijn mening de spelers, die toch ook naar hun wedstrijd toe leven, niet aandoen. Bij zijn afscheid heeft hij toch nog wel een paar tips voor jongere collega's. Volgens hem moet je nooit beginnen met de zogenaamde grote jongens na te apen. „Je kan natuurlijk veel van die mensen leren, maar je zal het altijd op je eigen manier moeten bren gen anders val je onherroepelijk dooi de mand. Verder zul je over bepaalde teleurstellingen heen moeten stap pen Ook dat is belangrijk", aldus Van Drongelen. Iets waar niemand beter dan hij over kan oordelen, want juist toen het een jaar of acht geleden erg lekker begon te lopen maakte een ernstig bedrijfsongeval een einde aan zijn opwaartse spiraal. Iedereen dacht dat. wat het fluiten betrof, het voor hem was afgelopen, behalve hijzelf. Zodra hij weer kon gaan lopen begon hij te werken aan zijn terugkomst Hij heeft het nooit meer tot die top kun nen brengen omdat hij erg veel be hoorlijk last van dit ongeval bleef houden. Het kon hem er echter niet van weerhouden om door te gaan tot de scheidsrechterspensioengerechti- ge leeftijd. Dit tekent het karakter van de ware sportman, die Van Dron gelen is Ongetwijfeld een voorbeeld voor vele collega's. Overigens stopt Van Drongelen niet helemaal met fluiten. Zo zal hij nu zeker nog wat voor de jeugd gaan fluiten en is hij tevens zaalvoetbal- scheidsrechter geworden. Over dat laatste zegt hij: „Dat is toch maar surrogaat, uiteindelijk ben ik toch een man van het gras en dat was ik graag nog een tijdje gebleven, maar helaas kon dat niet. Overigens mijn laatste wedstrijd, Zwaluwen-Beatrix. was toch nog leuk: bloemen en waarderen de woorden van beide partijen en ook dat kan je af en toe wel eens gebrui ken'aldus Van Drongelen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 17