\ZVV won touwtrekken om talentvolle Johnny Spaans met volledige selectie naar Breskens Jeugdschaaktoernooi in Eeklo van start CARPENTIER IN HALVE FINALE Topatleten mijden halve marathon in Goes: te gevaarlijk I )0K KEEPER VERPOORTE NAAR AXELSE CLUB Zaterdag in Breskens de Havenz wem wedstrijd yefenvoetbal Zeeuwse clubs aiJDAG 5 AUGUSTUS 1983 PZC/sport 15 jo j^EL/HOEK/VLISSINGEN Achter de schermen heeft zich de laatste weken een duchtig 10 fcjrtijtje touwtrekken afgespeeld om de gunsten van Johnny Spaans, de talentvolle io kïetballer, die achtereenvolgens uitkwam voor Terneuzen, AZVV in Axel en Duno in Den !o Saag. De 21-jarige Spaans heeft inmiddels een streep gezet onder zijn studie aan de HTS in woensdag is Spaans nog met vakan tie. Hij zal dus ook niet deelnemen aan het toernooi in Krabbendijke. waar AZVV onder meer met een tegenstander als Middelburg te ma- 10 fcfen Haag en kwam daardoor weer beschikbaar voor een club in Zeeuwsch-Vlaanderen. Met Het meest voor de hand liggend is 0 te»me trainer Jean Dooms van het pas gepromoveerde Hoek maakt er geen geheim van dat hij anf,®e intensief jacht heeft gemaakt op deze speler, die door wel meer clubs begeerd werd. enslotte koos Spaans echter toch weer voor AZVV, waar hij één seizoen speelde en waaraan jj goede herinneringen had. ^Tpiner Ben Pauwels van AZVV is er de. Hij moest het toen onder meer overtuigd, dat die 'goede herinne- opnemen tegen Ceulemans. In zo'n ;en' de doorslag hebben gegeven: wedstrijd met echt goede voetballers >or zijn spel in AZVV is Johnny bleek het talent van Spaans nog eens lans doorgestoten. Hij viel toen zo duidelijk", dat hij als vanzelfsprekend ook jcteerd werd voor het Zeeuws elf- Na die wedstrijden met het Zeeuws Bovendien werd hij met spelers elftal was ook de belangstelling van Nico Bouwman en Jaap Klein enkele profclubs opgeroepen. Maar :e vrienden. Ik geloof dat we het Johnny Spaans gaf de voorkeur aan •aan te danken hebben dat hij nu zijn studie en ging daardoor ook niet voor AZVV gekozen heeft. Ik in op een aanbieding van Sparta. Ben Pauwels daarover: „Ook Nico Bouwman heeft het als laatste man uitstekend gedaan. We gaan nu ge woon verder experimenteren. We be- trouwens dat Nico Bouwman gehand haafd zal blijven als laatste man. Deze speler is immers al 28 jaar, terwijl Johnny Spaans nog maar 21 jaar is. Bovendien wil ook Pauwels zoveel mogelijk aanvallend blijven spelen: „We kunnen Spaans op alle plaatsen inzetten. In Gerard Maas van Terneu zen hebben we er een spits bijgekre- gen, maar Sar Hanny is naar Noord- Hij voelt meer voor zaalvoetbal en bij AZVV vinden we dat zaalvoetbal en veldvoetbal niet samen kan gaan. Frank Dei), die weinig tijd heeft voor de training, is vertrokken naar Zaam- slag Dat is in alle vriendschap ge beurd' Revanche et dat er meer clubs op hem ge- iw/jgd hebben". 77 JJ 'Aapje verder 78{pendien heeft Johnny Spaans alle 80jttrouwen m trainer Ben Pauwels. e een beetje verstand heeft van rtbal zag natuurlijk jaren geleden flat Spaans veel talent heeft. Maar uwels ging nog een stapje verder en èmde deze speler: 'Misschien wel i grootste talent, dat er in Zeeland rridloopt". Ben Pauwels zegt daar nu *;teens van: „In die mening werd ik oud| versterkt, toen hij vorig jaar met 1 Zeeuws elftal tegen Belgie speel- falkenburg weer r'brintkampioen ÏJMEGEN De eerste vier Neder landse wielertitels op de baan zijn 18(steren in Nijmegen verdeeld. Rai- er Valkenburg (sprint) versloeg in —Jfinale het nieuwe talent Jerry Ven- j. 2fink en prolongeerde daarmee zijn Tdpi- Matthe Pronk behaalde zijn vijf- nationale titel bij de amateur iers en Marco van der Hulst won nieuwe kampioenschap achter ies. klassementswedstrijd voor ama- ^|,jrs werd door Peter Pieters met na speels gemak gewonnen, vóór van Egmond. Spaans was al zeven seizoenen lid van Terneuzen geweest, maar kwam toch oorspronkelijk uit Den Haag. Verbazingwekkend was het dus niet dat hij hij vorig jaar koos voor een studie in Den Haag. Daar werd hij lid van de zaterdag derde klasser Duno, die mede door de inzet van Spaans promoveerde naar de tweede klas. Bij deze Zuidhollandse club speelde Spaans overigens niet als vrije ver dediger, maar als 'hangende spits' achter de voorhoede. Ben Pauwels: „In die positie heeft hij behoorlijk wat doelpunten gemaakt". Met de studie van Spaans aan de Haagse HTS verliep het minder floris sant. hij zakte. Toch zet hij door: in het komende schooljaar zal hij te vinden zijn in de HTS van Breda. Pauwels ..Hij kan dan ook niet vaak bij AZVV trainen, maar ik heb er alle vertrouwen in dat hij in Breda bij een andere club zijn conditie wel op peil zal houden". Spaans groeide bij AZW uit tot een vrije verdediger van grote klasse. Maar zeker is nog met of hij bij AZW weer op die positie zal terugke ren. Overwinning Lubberding in Maarheeze MAARHEEZE (ANP) Henk Lub berding heeft donderdagavond het na-tourcriterium voor beroepsren ners in Maarheeze gewonnen. Lub berding ontsnapte tijdens de laatste ronde uit een kopgroep van zeven, nadat Bert Oosterbosch en Joop Zoe temelk waren ingelopen. Het was Lubberdings derde zege na de Ronde van Frankrijk De uitslag van de prolronde van Maarheeze is: 1 Henk Lubberding (Voorst! 100 km in 2.19.23, 2 Jos Schipper (Kwadendamme) op 5 sec., 3 Gerrie van Gerwen iGIlandj z.t., 4 Joop'Zoetemelk (Germigny l'Eveque) z.t5 Bert Oosterbosch (Oudenbosch) z t„ 6 Johnny Broers (Maartensdijk) z.t 7 Frits Pirard (Dorst) z.t., 8 Hans Langerijs (Blok ker) op 30 sec., 9 Piet van Katgwijk (Mill) z.t., 10 Theo de Rooy (Spaubeek) z.t. ginnen met een nieuw elftal van wijk vertrokken en nu ook lid gewor- voren af aan. Wie de laatste man den van Noordwijk. Die spits missen definitief wordt, weet ik nog niet. we dus. Zowel Nico Bouwman als Dat zoeken we wel uit in de oefen- Johnny Spaans kan uitstekend achter wedstrijden". Overigens moet nog de aanval spelen. We wachten dus nog even met die experimenten gewacht even met de beslissing. Bovendien worden, want tot volgende week zijn we Rinus Scheele kwijtgeraakt BRESKENS Morgenmiddag (zaterdag) om 12.00 uur wordt het startsein gegeven voor de traditionele Havenwedstrijd van Breskens. een langcbaan- zwemwedstrijd over een afstand van ongeveer 1800 meter. Deze wedstrijd vormt een onderdeel van de Visserijfeesten van Breskens. Bijna 60 deelnemers hebben zich voor deze wedstrijd aangemeld en dat is aldus secretaris Adrie Vinke evenveel als vorig jaar. In het deelnemersveld bevindt zich ook Rudie van de Vijver uit Breskens. die deze wedstrijd voor de 18e keer zal zwemmen. Om 12.00 uur dus met om 13.00 uur zoals in de programmabladen is vermeld zullen de schoolslagzwemmers van start gaan. Dit veld is vooral bij de dames met groot. Slechts acht dames zullen elkaar bestrijden De grote afwezige is Maijan Leijnse uit Vlissingen, die met vakantie naar Frankrijk is vertrokken Sandra Verdonck uit IJzendijke en Wim den Engelsman uit Axel zijn hier huizenhoog favoriet voor de overwin ning. Zodra de schoolslagzwemmers zijn aangekomen zullen de vrije slag zwemmers van start gaan. Bij de heren zal de winnaar van vorig jaar de Middelburger Rob Geervliet ook deelnemen. Samen met Arco Wagenvoort uit Goes is hy favoriet voor de overwinning. Tonnie Vinke zal als de plaatselijke favoriet zeker proberen het deze heren zo moeilijk mogelijk te maken De meeste spanning wordt verwacht bij de dames. Els en Nicole van Haelst uit Sas van Gent zullen het hun clubgenote Janine Goethals zeker niet gemakkelijk maken De winnares zal uit dit drietal naar voren moeten komen. AZVV speelt juist tegen topclubs vaak uitstekend Dat werd vorig sei zoen nog weer eens bewezen door twee overwinningen (beide 1-0) op Arnemuiden. In Oostkapelle verloor AZVV weliswaar met 5-2, maar de Zeeuws-Vlamingen namen op eigen veld met 4-1 revanche. Ook in het komende seizoen zal AZVV voor de andere Zeeuwse tweede klassers een zware tegenstander zijn. Defensief heeft AZVV zich ook ver sterkt door de komst van doelman Wim Verpoorte, die na één jaar Inter nos weer voor een Zeeuws-Vlaamse club wilde spelen. Pauwels: „In Frans Riekwel hebben we een uitste kende keeper, die zijn kansen zeker behoudt. Maar een goede concurren tie tussen twee sterke keepers kan geen kwaad". Ben Pauwels beschouwt Hoek als een aanwinst voor de competitie in de tweede klas „Er is altijd veel rivaliteit geweest tussen AZW en Hoek. De onderlinge wedstrijden zullen dus gro te publiektrekkers zijn. Enkele jaren geleden promoveerde Hoek ook al eens naar de tweede klas. maar nu is dat elftal kwalitatief veel beter. Met het Zeeuws afdelingselftal heb ik er nog tegen gespeeld en de kwaliteit van Hoek verraste mij. En door de komst van Jan de Block zijn ze nog een stuk sterker geworden. We zullen Hoek zeker niet onderschatten" Jean Dooms is duidelijk teleurge steld, dat hij geen beslag heeft kun nen leggen op Johnny Spaans. Deze trainer van Hoek had juist behoefte aan een goede laatste man: „Sjaak van Glansbeek is gestopt, omdat hij op het schippersinternaat met week enddiensten te maken heeft en bo vendien in Middelburg studeert. Waarschijnlijk zal Jan Hamelink nu laatste man gaan spelenAardig is in ieder geval dat Johnnv Spaans weer in het Zeeuws voetbal te zien is. BRESKENS Amper vijf weken na de (verloren) bekerfinale tegen Drachtense Boys komt Breskens ko mend weekeinde alweer in actie te gen een gerenommeerde tegenstan der. De vorig seizoen zo succesvolle formatie van Piet de Winde treedt aanstaande zaterdag om 19.00 uur aan tegen Sparta, de Rotterdamse erc-divisieclub, die Nederland dit jaar met Feycnoord, PSV en Fc Gro- m(JSSINGEN Dit weekeinde barst nenl oefenvoetbal in alle hevigheid i orJ. Heel veel Zeeuwse clubs hebben u heerste trainingen er op zitten en -u men via een wedstrijdprogramma .-Oberen het ritme te pakken te ljgen. Het oefenprogramma van de euwse clubs tot en met vrijdag 12 gustus ziet er als volgt uit: [NV*C 5 augustus: Oostkapelle - Oud Juwse elftal. Com Boys - Roda JC C. ic Bp"wHvv Alle wedstrijden beginnen middag 6 augustus; Breskens Sparta i^Oöi. IJzendijke - Sluiskil 19.00». Seroos- txtC8 Honlenisse (16.00). Yerseke - Clinge INÖOi Philippine - Hoek 14.30). Veere - Ria Arnemuiden - NSW (14.30). Bruse - WBR (16.15), Kapelle - WHS (14.30). ■eland-Kloetinge 14 30). Dinteloord- 1430): Cortgene - Nieuvdorp (14.30), nnen - Meeuwen (19.00). Bevelan- Wemeldinge (19.00). Smerdiek - (18 30). Tholense Boys - DIOS rsf LSlulsApollo 14.30), Krabbendijke - fnooi met deelname van Roda JC C, jdelburg, AZVV en Krabbendijke 10.30). üauadag augustus: Oostburg - Axel 15.00). felwaarde - Vosmeer, HVV - Roda JC C, lek Den Haag - Jong Ambon, Zierikzee - k U, Koewacht - Hulsterloo Alle wedstrij- rgl beginnen, mits anders vermeld, om .10 uur Toernooi Lewedorpse Boys in „fcerhelde met deelname van Terneuzen. ldeii?nd Sport Meto, Goes en Lewedorpse "jsdag 9 augustus: Ria - Clinge, IJzendiJ- Corn Boys (19 30), Koewacht - Zaam- (19.30), Nleuwland - Waarde, DIVO - 3, NVS - SPS, Krabbendijke - MOC, renlsse - Halsteren 3 Alle wedstrijden mits anders vermeld, om 19,00 jr insdag 10 augustus: Philippine - Bres- delbjg, Sluiskil - Biervliet (DOW-veld). Mid- 'iurg 1 - Middelburg 2, Veere - Seroosker- "ZVV - Axel. Hoofdplaat - Hoek. Goes - lapelle, Zierikzee - MEVO. Kapelle - :enszand, Lewedorpse Boys - Jong GPC - RCS, Wolfaartsdijk - Wal- Rood Wit - Smerdiek. Al deze Ifijden beginnen om 19.00 uur Tholen- >ys - MSV (19.30) lerdag 11 augustus: SDO - HW 119.00), Arnemuiden (19.15). Bruse Boys - 18 45i, Wissenkerke - Noomammen Jong OOSTBURG Serge Carpentier uit Oostburg kan zich eerste halve fina list noemen in het heren enkel B. In twee sets (C-4, 6-3) verraste hij de derde geplaatste Thomas Preiper uit Duren, die in zijn kwartfinale opviel door een snelle overwinning op Jan Jurry uit Terneuzen. Vandaag (vrijdag! worden de drie an dere halve finalisten bekend: de twee de Durense troef Achim StefFens die vorig jaar zonder zichtbare moeite het C-enkel op zijn naam schreef, bewees dat ook het B-niveau hem soepel afgaat. Hij stond Ronnie van Remor- tel slechts vier games toe in de kwart finale 6-3. 6-1 Zijn tegenstander is thuisspeler Ronald Baarends die in een wisselvallige partij Paul Warren uit Heilloo terugwees: 6-3. 0-6. 6-1 De twee Essense spelers komen mor gen inde kwartfmale's uit Het zijn Hans Peter Reimann die de Goese Eric Pieterz pakte met 6-2. 6-3 en Klaas Jan van Leeuwen uit Heilloo tegenover zich krijgt, en Manfred Reindl. De laatste liet Lesley Truide- man uit Eede met 6-1,6-1 kansloos en moet nu uitkomen tegen de Limbur ger Theo Gloodt. In het toch al dun bezaaide dames B-schema hebben zich twee Duitse speelsters terugge trokken. Jutta Kieseler uit Essen (zelf via een walk over in de kwart finale's gekomen) gaf eerst de geplaatste Mar jan Pietersz hierdoor vrij baan naar de halve finale. Christa Linsen liet de vrfje loop aan Silvia Kronenburg uit Den Bosch (WO). De vierde geplaatste Jutta Linsen uit Essen was de enige speelster die met een overtuigende 6-1, 6-2 winst op Lia Warren uit Heil loo met tennis in de halve finale kwam. Conny Baarends en A. van Duijnen vechten vandaag om de laat ste te verdelen halve finaleplaats. In het dames enkel C komt Chantal Baecke in de halve finale uit tegen Inge van de Peijl uit Bavel die met 6-3. 6-0 van Clazien Baarends uit Oost burg won. Derde halve finaliste is Agnes van Acker uit Souburg, die Mireille Pakues met 6-3, 6-3 kansloos liet Na Mark Marteijn en Rob Vroegop kwam Menno van de Hout uit Axel. de nummer 1 in het C-onderdeel via overtuigende overwinningen in de kwartfinale. Gisteren moest Guido Isenborghs uit Oirsbeek (Limburg) er aan geloven. Menno stond hem slechts twee games toe: 6-2. 6-0. Van daag treft hij een tweede Belg uit de Limburgse tennisschool Het is Frans Brinkman uit Schaesberg die Marcel Zuidhof uit Goes in dne sets versloeg: 4-6, 6-3. 6-2. Spanning en sensatie gaf Jaap Mon ster uit Dordrecht met zijn uitschake ling van de tweede geplaatste Jan Jurry uit Terneuzen Na een overrom pelende tweede set greep hij aan het slot de winst: 6-3. 1-6. 7-5. Hij zal uitkomen tegen de winnaar van M. Mare Leenkneght. Ronald Baarends. die nog om een kwartfinaleplaats streed De vierde kwartfinale gaat tussen de vierde geplaatste Pun Achterkant uit Den Bosch ina een 5-7, 6-3. 6-3 winst op Ron van Remortel uit Terneuzen i en de Aardenburgse Teun van Heel- sbergen. die Leon Kreemers uit Kerk- rade alle twijfels omtrent zijn speel- sterkte ontnam: 6-4. 6-0 ningen in de UEFA-cup vertegen woordigt. Sparta verschijnt met een volledige selectie in Breskens, mét Danny Blind dus als een van de opvallendste spelers, maar ook met Louis van Gaal, de spelverdeler, die gebleven is, en Wout Holverda, de topscorer die nog steeds hoopt op een nieuwe club en daarom nog altijd niet bijgetekend heeft. Voor Sparta, dat traditiegetrouw een half elftal verkocht (Gerry Heal aan San Diego soccers, Adrie van Tigge- len aan Gromngen, Douglas George aan Vitesse. Jan Formanoy aan Wil lem n. Geert Meijer aan DS'79. en reserve-doelman Henk Dirven aan SWwordt de confrontatie met Bres kens alweer de achtste oefenwedstrijd in kort tijdsbestek Twee weken terug startte de momenteel door Bert Ja cobs getrainde ploeg (Barry Hughes verdween zoals bekend naar FC Utrecht) met een 3-2 nederlaag tegen het Roosendaalse RBC. maar daarna werden tijdens een trammgsweek in Brabant zes amateur-clubs en het in de eerste divisie uitkomende Eindho ven (4-1) gemakkelijk verslagen De oefenwedstrijden stonden tot nu toe vooral in het teken van de verjonging, die noodgedwongen doorgevoerd is. Bert Jacobs testte met name Silvio Diliberto. René Eijer. René Oomen en John de Wolf. talentvolle spelers uit het C-team. dat vorig seizoen voor de tweede achtereenvolgende keer kam pioen van Nederland werd Het is de vraag of het duel met Sparta idat dient ter opluistering van de Visserij feesten in Breskens' niet wat vroeg komt, omdat voor het naar de tweede klas van het zondagavoetbal gepro moveerde Breskens het seizoen 82-83 nog maar nauwelijks tot het verleden behoort. Maar Piet de Winde wenst zich voor alsnog niet met die vraag bezig te houden, zoals hij ook alle bespiege lingen over de eventuele gevolgen van een ruime nederlaag afdoet als 'theoretisch gezeur'. De Winde: „Wat is vroeg? In januari al is deze wed strijd vastgelegd en toen kon het onmogelijk bekend zijn dat het sei zoen zo lang zou worden. Ik vind trouwens dat we er niet al te zeer over uit moeten weiden. Natuurlijk past de wedstrijd niet helemaal lo gisch in de trainingsopbouw, maar wat dan nog? We zijn deze week doodnormaal met de training begon nen, zonder iets extra's voor de wed strijd tegen Sparta te doen. We pro beren er een leuk duel van te maken, meer kunnen we niet doen". r-r- Bert Jacobs, trainer van Sparta GOES De halve marathon in Goes, het altijd enerverende zomerse atletiekevencment van de vereniging AV"56, kampt de laatste jaren met een steeds groter wordend probleem: de afwezigheid van bekende atleten. Liet eerst alleen de nationale top verstek gaan, de laatste tijd schitteren ook de provinciale toppers door afwezigheid. De reden? „We hebben er geen idee van", zegt Henk Nieuwdorp, één van de organisato ren. Een telefoontje met enkele lopers zou echter al voldoende zijn om de reden van hun absentie te achterhalen. Piet Vonck, de kleine Huistenaar die een aantal keren actief was in Goes, laat bijvoorbeeld onomwonden weten: „Het parkoers is veel te gevaarlijk". De hardloopwedstrijd trekt zater dagmiddag vanaf halfvjjf voor de elfde maal door het hart van de Bevelantjse centrumgemeente. Een happening, die echter niet zelden een onaangename verrassing ople vert voor het winkelend publiek en de atleten. Want welke brave huis moeder rekent erop dat er tijdens het inkopen doen van haar wordt verwacht dat ze uiterst rechts van de winkelpromenade blijft lopen0 En welke atleet houdt er rekening mee dat juist als hij zijn winnende eindsprint wil inzetten een kriti sche Consumentengids-lezer onver hoeds zijn pad zal kruisen om in de etalage aan de overkant de laatste 'prijsknallers' te bekijken0 Bijna-botsingen „Die dingen maken de halve mara thon in Goes zo ongelooflijk ge vaarlijk". vertelt Piet Vonck. „en ik verwacht dan ook niet dat er van mijn club iemand zal starten. De risico's zijn veel te groot. Ik heb wel eens een jaar gehad met vier bijna- botsingen. Na iedere bocht moetje inhouden om te kijken of er toeval lig niet iemand met een fiets aan het oversteken is" Vonck spreekt de opvatting tegen dat een derge lijk ongemak nu eenmaal hoort bij een wedstrijd in een stadscentrum „Het ligt er maar aan om hoe laatje begint De Braderieloop bij ons in Hulst start op het moment dat de winkels dichtgaan en de Cityloop, door de drukste winkelstraten van Zwolle, vertrekt een kwartier na sluitingstijd. Daar zijn geen proble men en er staat toch voldoende publiek langs de kant Maar dan wel mensen die tenminste weten dat het hardlopen is en daarvoor zijn gekomen of gebleven" Jan Roose. atleet van AV'56 die initiatiefnemer is van de Goese halve marathon en evenals zijn broer Wim en clubgenoot Jaap Oe- le voor de elfde achtereenvolgende maal deelneemt, onderschrijft de kritiek van Vonck met „Toen wij er in 1973 mee begonnen, was het nieuw in Nederland We hadden het gezien in Belgie. waar je dwars tussen de kermiskramen door je wedstrijd moest lopen. De eerste jaren zijn we nog om vijf uur gestart maar op verzoek van de Goese Middenstand Centrale is dat een half uur vervroegd Misschien dat er in die eerste jaren, toen Vonck nog wel eens heeft meegedaan, wat problemen zijn geweest maar de laatste keren heb ik niks meer gehoord over valpartijen of botsin gen...". Verbazing dus bij de organisato ren over de afwezigheid van RKHAV. ..Het is toch een mooie voorbereiding op het Nederlands kampioenschap 25 kilometer dat over drie weken in Hulst wordt gehouden", meent Henk Nieuw dorp. Vonck, die nu zelf volgende week in het Noordhollandse War- menhuizen gaat lopen om zich op te titelstrijd in zijn woonplaats voor te bereiden, bestrijdt die ge dachte. „Het tegendeel is waar. De kans op een valpartij is in Goes veel te groot. En als je daar hard tegen iand oploopt, ga je meteen over de stenen". Geen Nederlandse toppers morgen in Goes, maar ook de Belgen die opgevoed in de sfeer van kermislo- pen minder problemen lijken te hebben met de gevaren van de halve marathon in Goes blijven weg. Althans, afgaand op de in schrijvingen die er bij het wed strijdsecretariaat binnen waren zullen de betere atleten uit dat land ook niet van de partij zijn, wel was er een mondelinge toezegging van Luc Waegeman, maar hij heeft dat niet schriftelijk bevestigd. Mocht hij komen is hij meteen topfavoriet met als belangrijkste concurrenten Wil Rindt van PSV en de Engels man Dave Lenn. Zij hebben alle maal een tijd van 2.19 op de mara thon achter hun naam staan Kans hebber voor de prijs voor de eerste Zeeuw zijn onder anderen Peter Hameeteman i Zeeland Sport.). Frank Kooman, Cor Peute. Ron Abuys (allen Dynamo'70) en van de organiserende club die Huib Da lebout wegens vakantie moet mis sen Jan de Bart en Henk Nieuw dorp. Helsinki Zij maken allemaal kans op een bijzondere prijs. Terwijl alle promi nente atleten van de wereld sinds het begin van dit jaar op-limieten- jacht waren voor een ticket naar Helsinki, is er zaterdag zo maar nog één reis naar de Finse hoofdstad te winnen. Alleen hoeft er geen limiet gehaald te worden, want de vijf daagse trip naar de wereldkam pioenschappen atletiek wordt na afloop onder de deelnemers ver loot De Goese halve marathon begint om halfvijf in de Lange Kerkstraat. De finish is op de Markt EEKLO Gisteren is de tiende editie van het internationale EC1 jeugd schaaktoernooi feestelijk van start gegaan in het stadhuis van het Belgische Eeklo. Zoals bekend vindt dit toernooi, waaraan dit jaar bij de A-groep jongens negentien landen meedoen, om het jaar plaats in Sas van Gent, waar Het Witte Paard dan de organisatie op zich neemt en in Eeklo waarbij alles geregeld wordt door MSV, de Meetjeslandse Schaakvereniging. In het stadhuis van Eeklo hadden de Schotland, Zweden, Oostenrijk. West- jongelui en de officials zich verzameld Duitsland. Tsjecho-Slowakije. Nedei- om de loting te verrichten in de hoofdgroep van de jongens tot 20 jaar, de hoofdgroep meisjes, eveneens tot 20 jaar en het speciale jubileumtoer- nooi waaraan evenals bij de meisjes 10 deelnemers zijn. Na een toespraak van de burgemees ter van Eeklo A. G. Coppieters en van de burgemeester van Sas van Gent W. land, Portugal, Joegoslavië en Lu xemburg Bij de meisjes, die eveneens in de leeftijdsgroep tot 20 jaar spelpn zijn negen landen vertegenwoordigd nl Joegoslavië, Engeland Frankrijk, Schotland, Ierland. Belgie. West- Dultsland. Nederland en Wales. In het speciale jubileumtoernooi. dat is sa mengesteld uit landen die in de loop Dusarduyn werd de loting verricht van de laatste tien jaar van het toei - door de voorzitter van Meetjesland nooi een winnaar hebben opgeleverd Demeijer, hierin bijgestaan door Mare spelen eveneens tien schakers, waar- Janssens, eveneens uit Eeklo. Bij de bij Mark Ginsburg uit de Verenigde jongens zijn 24 deelnemers uit 19 Staten op papier de beste speler is landen nl Noorwegen. Engeland, De- met een elorating van 2390 punten nemarken, Frankrijk. Zwitserland, Doordat enkele landen met vertegen- Polen. Finland. Ierland. Belgiè. Wales, woordigd zijn hebben voor dit specia le toernooi acht landen ingeschreven nl Nederland, West-Dultsland, Belgié met drie spelers, de Verenigde Staten. Zweden, Engeland. Denemarken en Joegoslavië Voor Nederland komt Helmut Cardon achter het bord die in 1981 het toernooi op zijn naam bracht. Naast deze drie hoofdgroepen zijn er in de loop van de week nog een aantal toernooien die opengesteld zijn voor senioren en diverse jeugdcategorieèn. Momenteel zijn voor deze toernooien 67 spelers ingeschreven, waaronder Frantisek Blatny uit Tsjecho-Slowa- kije. Zlato Lisjak uit Joegoslavië. Ga- bor Pirisi uit Hongarije. Christodou- los Gerrogiams uit Griekenland en Anthony Anderson uit Wales. De hoofdtoernooien zijn negenrondig Zwitsers en de open toernooien zijn zevenrondig. Het toernooi wordt ge houden van 4 tot 13 augustus in het Provinciaal Technisch Instituut te Eeklo. In de strijd om de Open Nederlandse schaaktitel gaat in de tweede ronde de eerste grote kop sneuvelen. Favo riet Hans Kuijf zal het namelijk in de noodzakelijk geworden tweede zitting uitermate moeilijk hebben om zich tegenstander Van der Plassche van het lijf te houden. Een vijandelijke pluspion is daarbij het dreigende ge vaar. Slechts twaalf deelnemers ble ven na hun succes uit de eerste ronde ook gisteren ongeschonden Johan de Wolf uit Middelburg zal tegen Stegeman uit Utrecht nog voor een tweede zitting achter het bord moeten verschijnen. Na een gevecht op de damevleugel, dat. lange tijd gelijk opging, slaagde De Wolf erin een gevaarlijk uitziende vrijpion te creëren. Echter, toen deze sneuvelde, ontstond er een toreneindspel, dat bij goed spel ongetwijfeld tot remise zal leiden. Peter Ton uit Middelburg ont moette in de tweede ronde Nieuwen- huis uit Utrecht. Na een Franse door- schuif-variant ontbrandde er het no dige vuurwerk. Nieuwenhuis offerde een pion voor een gevaarlijke aanval. Ton verdedigde zich lange tijd uitste kend. doch toen Nieuwenhuis in de tijdnoodfase zijn aanval middels een kwaliteitsoffer aan kracht deed toene men, werd Ton tot overgave gedwon gen. Belangrijkste uitslagen: Afgebroken partijen le ronde. Noomen- Boersma l'-V; Caessens-Peek 1-0. Voor- mans-Roggeveen 0-1. 2e Ronde: Van der Plassche-H. Kuijf afg. Timmer- mans-Grooten 0-1, Lont-Carlier 0-1, Van Lanen-Hoeksema H-l', Peelen-Koehler iBrd) afg. Simon (Brdi-Caessens afg, Tim merman-Leer lUt. Budde (Brdi-Hendrik 1-0, Belle-Noomen 1-0; Drent-Voormans 0-1 Roggeveen-Piket 1-0- Na twee ronden gaan met 2 punten aan kop: Roggeveen De Ruvter, Willemsen. Carlier. Kremer. Budde. Riemens. Fritz. Claren- burg. Van der Tuuk en Van Kooten

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 15