ow Chemical loost giftige icb's op de Westerschelde Stakende buschauffeurs praten vandaag over landelijke acties ^almanak Te weinig energiebesparende technieken in sociale bouw U li W Minister opende de 26-ste Delta-flora Windhoos ploegde door Oosterschelde PROTESTDEMONSTRATIE IN ZIERIKZEE Tweede taxiproef Afodsen bereid tot overleg over privatisering iNKLACHT WADDENZEEVERENIGING: IS PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT INEUZEN/DEN HAAG Dow Chemical in Terneuzen loost zeer giftige polychloorbifeny- pcb's in de Westerschelde. Dat zegt de Landelijke Vereniging tot Behoud van de jdenzee. Het bestuur heeft Dow en acht andere Nederlandse bedrijven aangeklaagd bij Internationale Watertribunaal, dat van 3 tot en met 7 oktober wordt gehouden in ^jterdam op initiatief van de internationale milieubeweging. Ook tegen 12 buitenlandse /-"-iernemingen waaronder de Dow-vestiging in het Westduitse Stade is een aanklacht v^adiend. \thloorbifenylen of pcb's worden als isolatiemiddel bij trans- -- jitoren en isolatoren en komen MMS vrij bij bepaalde produktie- -«s^fessen. Het gaat om een verzamel- |<w voor 200 stoffen uit de groep floreerde koolwaterstoffen. Ze zijn Pf fel niet afbreekbaar, gelden als ^^erverwekkend, remmen de groei galens en dier, tasten de weerstand rjji infecties aan en veroorzaken tllAichtbaarheid. _^yereniging tot Behoud van de tienzee ontdekte hoge concentra- icb's bij zeehonden in het Wad- •bied. voor de organisatie vorm- it aanleiding tot een uitgebreide ituurstudie en het nemen van 200 unsters bij 69 bedrijven in Ne- id, België, Frankrijk, West- iland en Zwitserland. Het gaat lout-, staal-, chemie-, textiel- en «fabrieken en steenkolenmijnen. in Terneuzen is het Wester- Idewater vier keer gemeten, zo- bij de lozingsbron als in de omge- De concentraties pcb's liepen' in van 5 tot 84 nanogram (miljard- iram) per liter. De Nederlandse geleid gaat uit van een maximum 1V10 nanogram per liter, een con- P| ratie die alleen al door de Wester- wordt bereikt. De normen van nwmerikaanse Environmental Pro- rJpn Agency (het federale bureau bescherming van het milieu) lig- milie Middelburg j Dr tweede keer 1 stolen van Ij leo-apparatuur DEI.BURG - Uit de woning van j jnilie K. in Middelburg is maan- I ien videorecorder ontvreemd. De j jak werd gepleegd nadat toe- I i verschaft was door het forceren een raam. De diefstal werd 's ts om kwart voor een ontdekt. ^Ailitie van Middelburg heeft het M jtoeden dat de diefstal kort voor iijdstip is gepleegd. ■■gdevolle spullen in de buurt van heo-apparatuur zijn blijven staan aSfet is mogelijk dat de inbreker(s) >>ord is (werden) door thuiskomst 1de bewoners. Enige maanden werd uit dezelfde woning even- een videorecorder gestolen. Deze bal is nog niet opgelost. gen daar aanzienlijk onder: 0.8 nano gram per liter. De namen van de aangeklaagde be drijven werden dinsdagmiddag be kendgemaakt op een persconferentie in het Haagse perscentrum 'Nieuws poort'. Naast Dow Chemical gaat het om drie vestigingen van AKZO-che- ZEEUWSE Parkeerplaats Tr tanneer het mierennest dat zonnige dagen aan het '.rand vertoeftzich om meteo- tylogische redenen naar het innenland verplaatst, ont- taan er in een plaats als iiddelburg chaotische situa- les. Allemaal toeristen die met ton auto de stad in willen en kn vervoermiddel ook nog rgens ivillen neerzetten, 'oen de man, aktetas onder de 'rm. juist begonnen was aan et diagonaal oversteken van !e Markt, werd hij staande 'ehouden door een opgewon den dame. die daarvoor haar ftito met draaiende motor ven had achtergelaten. Gaal u weg?", informeerde zij 'ejaagd. 'Ja", reageerde de man ont hutst tr verscheen een blik van op lichting in haar ogen. Waar staat u dan?". ?e man keek even bedenkelijk '.ar zijn voeten en antwoord- STELLENDAM Minister drs N. Smit-Kroes van verkeer en waterstaat heeft dinsdag de 'Delta-flora 1983' te Stellendam officieel geopend. De 26ste nationale bloemententoonstelling wordt voor de zesde achtereen volgende keer gehouden in en om de gemeentelijke visafslag 'Goederee de'. De 'Delta-flora' is opgebouivd rond het thema 'water'. En deze gegevens waren voor voorzitter A. Struik van de organiserende stichting Delta aanleiding de bewindsvrouw uit te nodigen de opening te voltrekken door zesmaal een scheepsbel te luiden. Op de 'Delta-flora' zijn tengevolge van het bijzonder natte voorjaar en de daaropvolgende droogteperiode minder gladiolen uit het zuidwesten te zien dan op tentoonstellingen volgend op seizoenen met betere weerom standigheden in vorige jaren. Tijdens de 'Delta-flora' wordt ook een complete huishoudbeurs gehou den. Verder is er een mechanisatiebeurs op het gebied van de landbouw. De tentoonstelling duurt tot en met zaterdag De openingstijden zijn van 10.00 tot 22.00 uur, zaterdag tot 21.30 uur. Natuurlijk geen tulpen v gladiolen. r Neelie Smit Kroes. Maar een fraai boeket mie, Ten Home Pigment in Maas tricht, Hoechst in Weert, Wilton-Feij- enoord en Shell-chemie in Rotterdam en Duphar in Amsterdam. De twaalf buitenlandse bedrijven zitten in hoofdzaak in België en West-Duits- land. Volgens een woordvoerder van de Waddenzeevereniging hoort Dow in het Duitse Stade bij de zes grootste pcb-vervuilers. Een onderzoek wees uit. dat er alleen al via de Rijn ieder jaar 23 ton polych- loorbifenylen worden geloosd Bayer heeft toegegeven dat het jaarlijks 150 kilo spuit In ons land zou in appara tuur by bedrijven nog 540 ton pcb's zijn opgeslagen Volgens de Wadden zeevereniging bestaan er voor het produkt alternatieven en heeft een aantal landen wettelijke maatregelen genomen om de produktie en het gebruik te beperken Veel effect sor teerde die actie echter niet. Niet deelnemen De aangeklaagde bedrijven waar onder Dow zullen niet deelnemen aan het Watertribunaal. Zij zijn het eens met het standpunt van de Ver eniging van de Nederlandse Chemi sche Industrie in Den Haag, die zijn leden al begin juli afraadde om zich met de actie van de milieugroeperin gen in te laten. In een brief aan de organisatoren liet de VNCI weten, dat de Nederlandse overheid na afweging van alle belan gen, wetten en voorschriften opstelt ter bescherming van het milieu. ..Bur gers en industrieën moeten zich daar aan houden. Verantwoording en dis cussie horen in Nederland thuis voor de rechter en in het parlement". Volgens dë vereniging gaat het Tribu naal uit van zeer globale gegevens en niet van door de overheid vastgestel de normen. 'De organisatoren, die ook de jury voor het Tribunaal hebben uitgenodigd, selecteren zelf de aan klachten en wijzen zelf de experts aan'. De VNCI stelt tenslotte met nadruk dat zij 'discussie die iedereen gelijke kansen geeft niet uit de weg gaat' en openstaat voor de pers. De chemische bedrijven in Nederland hebben de afgelopen tien jaar circa 1 miljard gulden uitgegeven aan milieu maatregelen. ZIERIKZEE Dinsdag omstreeks kwart voor elf heeft zich een flink ontwikkelde windhoos voorge daan op de Oosterschelde, westelijk van de Zeeland- brug. De windhoos raakte het wateroppervlak. Er waren geen schepen in de nabijheid, zodat geen schade werd aangericht. Een medewerker van het KNMI-station Zienkzee, waar de hoos werd waargenomen, omschreef de windhoos in het algemeen als een verschijnsel in de vorm van een donkere slurf of zuil, die uit een buienwolk naar beneden hangt, en met een breedte van slechts enige tientallen meters. Een windhoos, ook wel 'nikkelstaart' genoemd, heeft veel weg van een draaikolk in de lucht omringd door sterke winden. Brugwachter Freek Schoonakker van de Zeelandbrug zag de windhoos aan zich voorbij trekken in zuidweste lijke richting over de gehele breedte van de Ooster schelde een zuil van water opwerpend. De hoos kwam in zijn gezichtsveld tussen Sophiahaven en Colijns- plaat, om vervolgens na tien minuten ter hoogte van de Zeelandbrug en het havenhoofd van Zierikzee weer in het niets te verdwijnen. Schoonakker: ,,Het was een indrukwekkend schouw spel. Ik zit al achttien jaar op de brug, maar zo'n wonder van de natuur had ik nog nooit gezien". Dinsdagavond tegen half zeven werd opnieuw een windhoos boven de Oosterschelde waargenomen, maar deze kwam niet tot ontwikkeling, dat wil zeggen, het uiteinde van de slurf bereikte het water niet. (Slot van pagina 1) FNV géén alcohol tijdens stakings- uren werd hier en daar 'overtreden' De postende stakers in Axel instal leerden zich 's morgens met tuinstoe len en een uitklaptafeltje voor de ZWN-poort en legden tussen de regen buien door een kaartje. Potjes 'zwik ken' en een kratje bier maakten het lange wachten dragelijk Ook in Draaiburg maakten de stakers het zich gemakkelijk met een geleende parasol en enkele tuinstoelen. „Komen we helemaal uit Groningen om jullie hier te zien kaarten?!", vroeg een Groningse sympathisant ONDERZOEK IN ONDERMEER HULST: zich hardop af. Maandagavond om elf bedacht", mopperde hij goedmoedig, uur was hij uit zijn woonplaats ver- Zijn stakende collega's zitten al aan trokken met een collega, 's Morgens het bier, op één na. „Nee, ik mag niet om half vijf meldden ze zich bij de drinken, ik moet straks nog rijden". ZWN-garage in Draaibrug. „Als ik weert hij een pilsje af. „Hoezo", rea- geweten had dat het zo'n enorm eind geert de Groninger, „ben je dan taxi- weg was had ik me nog wel even chauffeur geworden?" Aan het eind van twee vermoeiende dagen zegt Chris Ollebek. actieleider 'tegen wil en dank' ..Ik hoop dat dit geen wonden achterlaat bij het perso neel Dat we na woensdag weer kame raadschappelijk aan de slag kunnen" „Weetje", laathij erop volgen. ..ik ben eigenlijk helemaal niet zo'n actievoer der. Dat denkt iedereen nou wel maar dat is met zo Maar ik ben er voor de volle honderd procent van overtuigd dat hier een vuil spelletje gespeeld wordt. De taxibus gaat ons banen kosten, dat is voor mij zeker. Ik kom op voor de belangen van de leden. Daar sta ik voor. Per slot van reke ning ben ik voorzitter van de FNV- leden bij de ZWN" Dinsdag hield de ZWN het been stijt Directeur J Deïst zei niet van plan te zijn onder druk van de staking af te zien van het taxi-experiment in Zeeuwsch-Vlaanderen. Bromfietser breekt been bij valpartij NIEUWVLIET De 17-jarige D. W. P. G uit Sluis is dinsdagmorgen vroeg omstreeks eén uur gewond geraakt bij een ongeval op de Zwarte Polderweg in Nieuwvliet. Hij werd met een ge compliceerde open beenbreuk per ambulance overgebracht naar het Sint-Antoniusziekenhuis in Oostburg De jongen gleed met zijn bromfiets onderuit en kwam ten val De brom fiets werd zwaar beschadigd -F Ik sta hier". >e vrouw keek op zich heen: Is dit uw auto?". Nee", bekende de man. Maar waar staat uw auto an?", drong de vrouw aan. I\j moest haar teleurstellen. Thuis", zei hij, „in de gara- HULST Bij de planning en bouw van huizen in de sociale sector wordt te weinig gebruik gemaakt van ener giebesparende technieken. Vooral een aantal gemeenten zet weinig vaart achter energiebesparende bouw. omdat zij anders te weinig inkomsten uit het gasverbruik zou den krijgen. Tot deze slotsom komen twee studenten aan de universiteit in Nijmegen in hun onderzoek 'Naar energiebewust bouwen', dat dinsdag is gepresenteerd door de stichting 'Natuur en milieu' in Utrecht. Het tweetal onderzocht zes nieuw bouwprojecten in Hulst. Delft, Haar lemmermeer. Arnhem, Alblasserdam en Schiedam op de toepassing van thermische isolatie en zonne-energie. Uit gesprekken met gemeenten, op drachtgevers of beheerders, ontwer pers. rijks- en provinciale overheid en bewoners concluderen de onderzoe kers dat het geringe belang van met name een aantal gemeenten bij ener giebesparing op dit moment de groot ste belemmering is voor energiebe wust bouwen. Verminderde inkom sten van het openbaar nutsbedrijf door energiebesparing zullen immers voor hen niet echt aantrekkelijk zijn, aldus het onderzoek Andere belemmeringen voor energie besparing bij nieuwbouwprojecten zoals het ontbreken van kennis van en ervaring met energiebesparing, het ontbreken van een uitgewerkt ener giebeleid en meer aandacht voor de huurlasten dan voor de stookkosten zijn volgens de onderzoekers van tijdelijke aard. Energiebewust bou wen is nog een betrekkelijk nieuwe ontwikkeling die niet snel in het bouwbeleid zal worden opgenomen, zo verwachten zij. De onderzoekers pleiten daarom voor het op nationaal niveau ontwikkelen van een positief beleid voor energiebewust bouwen. Daarbij zouden de stookkosten als wezenlijk bestanddeel van de woon lasten moeten worden betrokken. De (toekomstige) bewoners moeten vol gens de onderzoekers vanaf het begin van de nieuwbouw bij het bouwproces worden betrokken. Daaruit volgt dat de opdrachtgever in de toekomst een centralere plaats in het bouwteam moet innemen ten dienste van de bewoners, aldus het onderzoek. Deze stakende buschauffeurs voor de ZWN-garage in Axel doen iets wat ze normaal in diensttijd nooit doen- pils drinken. TERNEUZEN De Taxicen trale Terneuzen start van daag (woensdag) een tweede 'taxiproeF in Zeeuwsch- Vlaanderen. Het gaat om een initiatief van directeur L. Boone, die met één of twee busjes bezoekers van de Ter- neuzense weekmarkt wil op halen via een geïmproviseer de stads-lijndienst van en naar het centrum. De bustaxi staat om 10 uur in de buurt van de ZWN-halte aan de Sloelaan en njdt ver volgens langs Bach- en Alva- rezlaan. Bellamystraat. Zuid- landstraat en de bejaarden flats van 'De Veste naar de Markt Passagiers kunnen langs dezelfde route terug. De dienst loopt tot circa 15.30 uur Het tarief is l.per per soon en er wordt om het half uur gereden Boone vertelde maandag avond op zfjn idee te zijn geko men. ..Ik realiseerde me, dat er nogal wat mensen met de bus naar de markt gaan Die zou den nu gedupeerd worden. We kunnen dat als taxicentrale misschien compenseren De taxibus rijdt overigens alleen vandaag. WOENSDAG 3 AUGUSTUS 1983 TERDAM De bij de Vereniging De Nederlandse Loods aangesloten Minister Smit-Kroes wil behalve over privatisering ook praten over samenvoe- loodsen hebben dinsdag tijdens een buitengewone ledenvergadering in ging van de 650 rijksloodsen en de 160 havenloodsen van de gemeente erdam hun hoofdbestuur toestemming gegeven om met minister Smit- Rotterdam Beide loodskorpsen vinden echter dat alle partners (dus ook de •s (verkeer en waterstaat) besprekingen te beginnen over de privatise- gemeente Rotterdam) het over deze integratie eens moeten zijn. voordat met van het loodswezen. de privatisering kan worden begonnen. Bestemming ging vergezeld van een aantal voorwaarden. Zo eisen de Bij de Vereniging De Nederlandse Loods zijn 95 procent van de rijksloodsen fcen dat alleen zij vanachter een radarscherm aan de wal adviezen aan de aangesloten De Rotterdamse havenloodsen waren eind vorige maand tijdens {hepen mogen uitbrengen. Andere voorwaarden zijn onder meer een vergaderingen van hun belangenorganisatie - eveneens onder voorwaarden - al je overgang van hun rechtspositieregeling en geen gedwongen ontslagen, akkoord gegaan met het aangaan van overleg met de minister.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 9