iteunfraude van 25 mille lestraft met vijf weken ui ZLM is verontwaardigd over optreden Europese Commissie VAKANTIEWERK Een kruiwagen heb je nodig miwagen 1,Boeren I staan }er iets gunstiger voor Project mensen zonder baan dreigt te verambtelijken BIJ DUINKERKEN GEVONDEN KANON DRIE EEUWEN OUD f~PZ0-/ Proviriéie Maak een mooie kans op één van de ITTING POLITIERECHTER MIDDELBURG waarvoor ze graag wat terug wilde uit Middelburg, die stelde dat zijn zien. Dit werd naar voren gebracht cliënte met opzettelijk wederrecnte- door haar advocaat mr J Boogaard lijk had gehandeld. Mevrouw De v jDELBURG In een zaak van steunfraude heeft dinsdag officier van justitie mr R. nmont voor de politierechter in Middelburg opgemerkt dat parasitair gedrag ten nhte van uitkeringen de samenleving op het punt van de sociale zekerheid kunnen ergraven. Het ging om een man, die gedurende anderhalf jaar, terwijl hij een uitkering >ot, belangrijke inkomsten had verzwegen in de opgave aan de sociale dienst van zijn nplaats Reimerswaal. Terwijl de man een uitkering genoot verwierf hij zich in die tijd jverk voor een uitzendbureau een bedrag van 25.000 aan inkomsten. Daardoor kwam hij I aan een netto inkomen van ongeveer vijfduizend gulden per maand. s parasitair gedrag', aldus de r van justitie, 'en mensen als maken dat onze samenleving -jt in haar voegen, het is in wezen ïisbruik ten nadele van mensen wel behoefte aan hebben Te- e achtergronden hoorde men Jjieier nog opmerken, dat G. de M. ixe leventje wilde continueren jdermeer reed in 'een peperdure Hij eiste twaalf weken gevange- faf waarvan zes weken voor- Belijk met twee jaar proeftijd de financiële consequenties le de officier niet te spreken, li de sociale dienst van de ge ne Reimerswaal al in een andere •dure de man he.eft aangespro- jot terugvordering van het be- fvocaat van de man, mr J. C van purgt uit Goes, kon zich niet pgen met de kwalificatie parasi- iedrag' Zijn cliënt had tot in 1979 Big werk en had tot die tijd altijd bewerkt en daardoor een behoor- ped inkomen gehad. Maar er was terugval toen dat werk wegviel. s de raadsman, en die overgang je groot. Toen ontstond de verlei- huet al te zeer terug te vallen in lien Mr Van der Burgt wees er |op dat zowel het GAK als de lente Reimerswaal thans de ge- nuitkeringen zullen terugvorde- Jerechter mr J Verstegen besloot (n straf van tien weken gevange waarvan vijf weken voor gelijk met twee jaar proeftijd GOES Het regionale project men sen zonder baan Noord- en Zuid- Beveland dreigt te zeer te verambte lijken. De nadruk ligt teveel op het functioneren van de regionale stuur groep van het project en de adviezen dan op het functioneren van het project op zich en de activiteiten voor mensen zonder baan. Het admi nistratief opzetten van projecten en activi teiten neemt teveel tijd in beslag. Een en ander schrijven burge meester en wethouders van Goes in het onlwerp-jaarprogramma 1984 specifiek welzijn van de gemeente Goes. Volgens het Goese college zou het team van het project zich meer bezig dienen te houden met uitvoe rende werkzaamheden. Nog afgezien van werkzaamheden voor het zoge naamde gemeenschapstakenplan, die het team eveneens op zich neemt. Het college zet bovendi-n bovendien zijn vraagtekens bij de resultaten van het werk van het team. Er bestaat te weinig inzicht hierin, aldus b en w. Het dagelijks bestuur dringt bij de regionale stuurgroep ernstig aan op het verstrekken van overzichten, de deelname en de resultaten van de activiteiten, uitgesplitst per gemeen te ..Op deze manier kan afgewogen worden in hoeverre de zorg en de verantwoordelijkheid van het ge meentebestuur voor een deel van de inwoners effect heeft in genomen maatregelen", luidt het commentaar B en w zijn van mening dat. waar de problemen hel grootst zijn. de meeste activiteiten moeten worden ont plooid. Verder pleit het Goese bestuur voor het samenstellen van plaatselij ke werkgroepen, bestaande uit men sen zonder baan. die worden onder steund door het projectteam „De invalshoek wordt dan duidelijk an ders", menen b en w Dit geeft tevens een grotere kans om de werkelijke behoefte boven tafel te krijgen" Het college denkt voor 1984 aan een bijdrage van 8000 gulden voor het project. wilde zich niet bevoordelen, zo bleek uit het pleidooi van mr Boogaard, die voorts op juridische gronden een vrij spraak bepleitte De politierechter vond dat mevrouw De V er beter aan had gedaan de koper van de oude wagen m contact te brengen met de gemeente Goes, maar liet het bij een geheel voorwaardelijke gevangenis- strat van zes weken en een boete van vijfhonderd gulden Voor doorrijden na het veroorzaken van schade zonder zich bekend te maken en het doen van een verkeerde opgave aan de dienst van sociale zaken in zijn woonplaats Borssele werd A V conform de eis veroordeeld tot een boete van duizend gulden en twee weken voorwaardelijke gevange nisstraf met twee jaar proeftijd De man was in juli van hel vorige jaar in 's Heer-Arendskerke met zijn auto op een pick-nick-tafel van provinciale waterstaat gereden, een pick-nick-ta fel met een waarde van negenhonderd gulden, waarvan de standaard werd verwoest Daarbij werd het oliecarter van zijn auto opengereten en de poli tie hoefde alleen maar het druppel- spoor te volgen om zijn identiteit te achterhalen De onjuiste opgave aan de dienst van sociale zaken betrof uitsluitend een onkostenvergoeding van honderd gulden per week voor auto- en telefoonkosten die hij met had opgegeven. .Ik was bezig weer wat op te bouwen en in feite heeft hel me alleen maar geld gekostaldus V Tweemaal doorrijden na een aanrij ding met een geparkeerde auto een verkeersllchtmast in Goes kwam L. L. uit die plaats op een boete van dui zend gulden te staan, één week voor waardelijke gevangenisstraf en negen maanden nj-ontzegging. waarvan vier maanden voorwaardelijk met twee jaar proeftijd Tegen L. was één week gevangenisstraf geéist en negen maanden nj-ontzegging Inwoonster van Goes, mevrouw e V., hoorde zes weken gevange- tegen zich eisen, waarvan vier en voorwaardelijk met twee jaar iftijd. Zij had, in de zin der wet. (woonwagen verduisterd, die zij ide gemeente Goes in bruikleen gekregen. Toen ze een nieuwe mwagen kreeg had ze de oude 4500,- verkocht, maar van dit g wel 1500,- aan de gemeente fragen. f motief was, dat de gemeente 'meer dan 1500,- voor de wagen Ffe teruggeven en dat er van haar t allerlei investeringen waren ge- l bu de inrichting van de wagen. )od gestolen van PZC Vlissingen iSINGEN - De gebouwen van de aan de Vlamingstraat in Vlissin- zijn de afgelopen tijd enkele doelwit geweest van onbeken- I die enkele meters lood van het hebben gestolen. Een werknemer het bedrijf constateerde maan- dat vier meter lood was gestolen 'het dak. De totale schade wordt iat op ruim 5000 gulden, idag is tegen 18.00 uur ingebro- een woning aan de Vondellaan lissingen. Voor zover voorlopig id wordt daar echter niets ver- COLIJNSl'I.AAT Het enkele weken geleden bij Duinkerken opgeviste ka non door de bemanning van het vis sersvaartuig Kortgene-7 blijkt ruim driehonderd jaar oud te zijn. Volgens de heer J. P. Puype, bibliothecaris en wapenexpert van het Scheepvaart museum in Amsterdam is het door schipper Danny Bout uit Yerseke opgeviste kanon een zeventiende- eeuws gietijzeren exemplaar van Zweedse makelij en vermoedelijk af komstig van een Nederlands koop vaardijschip. Het door de heer Puype onderzochte kanon is een zogenaamde zes ponder, vervaardigd door de wapenfabriek in Finspong, Zweden. Dit type kanon werd ook wel een .'Finbanker' ge noemd. Deze Zweedse fabriek maakte in de zeventiende eeuw veel ijzeren kanonnen voor de Nederlandse koop vaardij, omdat de Nederlandse wa penfabrieken aan de grote vraag niet konden voldoen. Daarbij komt, dat gietijzeren kanonnen aanmerkelijk goedkoper waren dan uit brons ver vaardigde kanonnen. De heer Puype noemde het een „histo risch interessante vondst", omdat er maar weinig gave ijzeren kanonnen uit die periode bewaard zijn geble ven. Overigens is het nog maar de vraag of het kanon, dat in zeer goede staat verkeert, wel afdoende kan worden geconserveerd. I)e kosten voor het conserveren zijn enorm hoog en dan nog kan men niet zeker zijn dat het erosieproces tot staan is gebracht. Volgens expert C. J. Van Gortel van het Scheepvaartmuseum kan het kanon alleen worden gecon serveerd door een deskundig uitge voerde en kostbare chemische behan deling, hetgeen een langdurig proces Het gevonden kanon werd zo'n zes mijl uit de Franse kust voor Duinker ken door de Kortgene-7 opgevist bij het vissen op kabeljauw. Bij het opha len van het loodzware kanon, dat minstens zo'n 400 tot 500 kilo weegt, liepen de netten flinke scheuren op Het duurde bijna drie uur voordat de bemanning het gevaarte aan dek kon hijsen. Het kanon was bedekt met ei dikke laag concretie (aangroei) van zo'n tien cm dikte Bij het binnenlo pen in de thuishaven Colijnsplaat werd het kanon in een zoutwaterbad gelegd Bij het afbikken van de steen harde laag concretie werd tevens een loodle gevonden met daaraan nog een bijzonder gaaf stuk touw, dat vermoe delijk de lont is geweest. Het kanon heeft een lengte van 2.20 meter en de loop heeft een diameter van negen centimeter. Hoewel het Scheepvaartmuseum het kanon uit „historisch oogpunt" graag zou willen conserveren, vormen de kosten een belangrijk obstakel. „Het probleem is, dat we er nooit zeker van kunnen zijn, dat we ook inderdaad het erosiepro ces afdoende kunnen stoppen", aldus de heer Van Gortel. Hij zei ervan overtuigd te zijn, dat als het kanon niet deskundig wordt be handeld, het over een jaar of vier, vijf totaal zal zijn vergaan. „Dan blijft er niet veel meer van over dan een hoop gruis", meende hij. Maak al zinnetje af en stuur 't voor 15 septemter in vc-: doence gefrankeerde enveloppe naar FnskwisPostbus 345. 8901 BC Leeuwardenme! twee platgedrukte doppen van Rivella of E10 flessen U mag zo vaak meedoen als u wilt Vergeet uw naam en adres niet Prijzen. 25 gratis lange woonweekends in een luxe bungalow Een deskundige jury beloont oe origineelste inzendingen Prijswinnaars ontvangen uiterlijk 4 weken na de sluitdalum persoonlijk bericht een paar apail met héél weinig calcvietjes; ENSDAG 3 AUGUSTUS 1983 ,sf- ERGEN OP ZOOM De situa- e op dc agrarische bedrijven "V I Zeeland lijkt, over het alge- n genomen, iets gunstiger enkele weken geleden. Dit m naar voren tijdens een ilangs in Bergen op Zoom ge- mden vergadering van het ifdbestuur van de Zuidelijke indbouw Maatschappij (ZLM). Ij deze opt imistische conclusie Tden wel meteen enkele kant- eningen geplaatst. Zo loopt stand van de gewassen van fbied tot gebied en van bedrijf It bedrijf zeer sterk uiteen, van iatig tot slecht. Bovendien foct de verdere ontwikkeling lm diverse gewassen nog wor- pn afgewacht. lat geldt met name voor de (eten en de aardappelen Ook is let zeker of de uien voldoende Uien ontwikkelen, zonder te- hl dikhalzen. Bij de aardappe- ,p vormt de nagroei doorgToei probleem. Vastgesteld is al it er in de aardappelen veel irgroei voorkomt iveel kleine >llen en 'glazige' grote aard- jpeleni Bestrijding van dit ver- 1 is nog altijd een hache- :e zaak: er zijn nog onvoldoen- onderzoekgegevens van be- De tarwe-oogst begint igzaam op gang te komen De tag is hoeveel schade de hoge iperaturen en de verschillen- ziekten hebben veroorzaakt, ir de veehouderij is het. aldus ZLM, te hopen dat de maïs Wldoende kan uitgroeien, zodat slechte grasgroei gedeeltelijk worden gecompenseerd. Visser Bout senior en een werknemer van de vismijn, de heer Siereveld. bekijken het kanon. BERGEN OP ZOOM Het hoofdbe stuur van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij (ZLM) is zeer veront waardigd over de wijze waarop mo menteel door de Europese Commissie in Brussel met de boerenbelangen wordt gesold. Daardoor worden de boereninkomens op een onverant woorde wijze onder zware druk ge zet. aldus het hoofdbestuur van de standsorganisatie in een protesttclc- gram aan minister G. Braks van landbouw en visserij. De ZLM tekent krachtig bezwaar aan tegen de ma nier waarop het landbouwbeleid thans wordt benaderd. Dat de Neder landse regering hierbij het voortouw heeft genomen, wordt door dc ZLM diep betreurd. In het dinsdag verzonden telegram tonen de agrariërs zich zeer bezorgd over de voorgestelde aanpassingen van het graanbeleid. Een sterk ver laagde prijs voor de Nederlandse tar we wordt volstrekt afgewezen. De ZLM heeft zeer veel moeite met het feit dat u als onze minister van land bouw dit graanbeleid nieuwe stijl blijkbaar ten volle steuntbetoogt het hoofdbestuur aan Braks Op de minister wordt een dringend beroep gedaan een beter standpunt met be trekking tot het gr» men. Voorts vraagt de ZLM hem met klem er alles aan te doen om nu op de kortst mogelijke termijn een beslis sing te forceren over het minimum- garantiepnjsbeleid voor granen „Het is ongehoord om de bóeren op dit pum zolang in onzekerheid te laten" Hei hoofdbestuur van de agrarische standsorganisaile toont zich in het telegram aan minister Braks verder zeer verwonderd' over de manier waarop de Europese Commissie meent in Nederland de zogenaamde 'Europese schapenregehng' te kunnen uitvoeren Een premie-toekenning van 36 gulden per ooi zoals de commissie wü is naar de mening van de ZLM absoluut in tegenspraak met de uitgangspunten van de rege ling Er wordt sterk op aangedrongen dat de bewindsman op dit stuk van zaken ijundische.' actie onderneemt tegen de Europese Commissie. De Zuidelijke Landbouw Maatschap pij laat het niet bij een prolesttelc- gram aan de minister. Ook het over koepelende Koninklijke Nederlands Landbouw Comité (KNLCl zal wor den gevraagd actie te ondernemen, via het nationale Landbouwschap. Vrijdag 5 augustus overlegt Braks met deze instelling. Heieen de Kerk Annet Quist en Mirjam Dijkema vonden vakantiewerk bij een grootwinkelbedrijf in Middelburg Vakantiewerk krijg je niet van een uitzendbureau of een arbeidsbu reau. maar via via. ..Je hebt een kruiwagen nodig om aan vakantie werk te komen", zegt Rob Nagelkerke van de jongerenbeweging verbonden met de FNV in Terneuzen. Ook uit gesprekken mei vakantie werkers wordt die indruk bevestigd. „Mijn moeder heeft nogal veel contacten in Vlissingen en op die manier ben ik aan mijn vakantiewerk bij een horeea-onderneming in de Vlïssingse binnenstad gekomen", vertelt een Vlissingse scholiere. Vakantiewerkers in Zeeland zijn te vinden in de horeca-sector. op kam peerterreinen. bij de boer en in enkele bedrijven Exacte aaqtallen zijn met te geven De Kamer van Koophandel in Middelburg peilt de werkgelegenheid enkel in de maan den mei en september. De vakantie werkers vallen dan net buiten de boot. Directeur W C. Moerman van het arbeidsbureau in Vlissingen zegt ook geen cijfers te kunnen geven „Misschien kan je eens bij bedrijfsverenigingen te raden gaan, ook al geef ik je daar ook weinig kans Veel vakantiewerkers werken, althans die indruk heb ik, zwart. Bovendien zijn die gegevens niet zo een, twee, drie op te hoesten", ver telt de directeur van het Vlissingse arbeidsbureau In Middelburg het zelfde verhaal. Geen exacte cijfers dus, maar het aantal moet in de honderden lopen De heer K. J. Coppoolse, secretaris van de organisatie van recreatie ondernemers Recron, maakt een schatting voor zijn sector, de recrea tie, en dan met name kampeerter reinen. „In Zeeland zijn in totaal tweehonderd recreatie-bedrij ven. Zeg dat op elk bedrijf drie vakantie werkers werken, dan kom je al snel op een zeshonderd vakantiewer kers". Een exact aantal vakantiewerkers in de landbouwsector is heel moei lijk te geven. Dat werk is veelal even zwart als de zwarte bessen die ge plukt worden. Wel zijn cijfers te geven van bedrijven die agrarische produkten verwerken tot zilveruien of eonservenartikelen. Conservenfa- briek C. Oostrom in Kapelle heeft ongeveer honderd vakantiewerkers in dienst naast de vaste bezetting. Zij komen zowel uit Walcheren als de Bevelanden. Tijdens de aard beien-, kersen- en sperciebonen- campagnes is het met name druk in de fabriek van Oostrom. Hij werft zijn vakantiewerkers per adverten tie Een ander bedrijf dat een agrarisch produkt verwerkt, is de 'uienfa- bnek' in Baarland Een bedrijf dat. bij vakantiewerkers niet zo goed bekend staat vanwege het vieze werk en de relatief lage' beloning, minimumloon. Een uitzendbureau in West-Brabant bemiddelt voor dit Bevelandse bedrijf In een adverten tie in deze krant vroeg het een week geleden om 130 man. „Zin om wat te verdienen en niet bang voor ruig werk 9 Meld je dan aan aldus de advertentie Navraag bij het uitzendbureau leert dat zij de advertentie in totaal zes keer heeft geplaatst in verschillen de bladen. Op de advertentie in de PZC ontvingen zij vijftig a zestig reacties Veel zijn er daar niet meer van over Een medewerkster van het Westbrabantse bureau geeft te kennen dat het uitvalspercentage rond de vijftig procent ligt „De vakantiewerkers zien het in dat geval met meer zitten of worden ziek", aldus de medewerkster. In het Baarlandse bedrijf werken op de 130 vakantiewerkers slechts zes vaste krachten Op Walcheren zijn twee groot winkelbedrijven grote afne mers van vakantiewerkers. Het Vlissingse grootwinkelbedrijf MI- RO heeft op de 200 vaste krachten ongeveer 30 vakantiewerkers. „Dat is een groter aantal dan in vorige jaren, omdat we met minder vast personeel werken. Het zijn vooral scholieren van zestien en zeventien jaar", aldus een medewerkster van de personeelsafdeling van het Vlis singse grootwinkelbedrijf. Het Middelburgse grootwinkelbe drijf Trefcenter heeft heel wat meer vakantiekrachten in dienst dan de MIRO „Evenals in voorgaande ja ren ligt het aantal vakantiewerkers rond de honderdtien. Het zijn scho lieren en studenten", aldus de heer Van der Vliet van de personeelsaf deling Trefcenter heeft in totaal 400 vaste krachten in dienst, waarvan een groot aantal avondvullers of zaterdaghulpen Is. Het Middelburg se warenhuis probeert zoveel moge lijk een band op te bouwen met haar vakantiewerkers. „Aan het einde van de werkperiode krijgen de vakantiekrachten een beoordeling van hun chef De meesten scoren daar goed in. Zij worden het vol gendjaar in maart benaderd met de vraag of zij terug'willen komen Over het algemeen komen zij terufct omdat de werksfeer hier goea schijnt te zijn", vertelt Van der Vliet. Een reden voor deze handels wijze houdt hij niet achter: „We zitten hier in een klein gebied De ouders van de vakantiewerkers zijn onze klanten en daar moeten we ook rekening mee houden" In Zeeuwsch-Vlaanderen is het gros van de vakantiewerkers. volgens Rob Nagelkerke van de jongerenbe weging verbonden met de FNV. werkzaam in de horeca. Rob Nagel kerke noemt één apart geval in Zeeuwsch-Vlaanderen. het bedrijf Interjute in Kapellebrug .Gewoon lijk werkt men daar met oproep krachten, maar in de zomervakan tie worden zij vervangen door zo'n dertig vakantiewerkers. Een loon systeem is er niet en de arbeidsom standigheden zijn abominabel Ju- te-zakken worden m het bedrijf be drukt met inkt. Hierbij komen nog al wat stoffen vrij. Twee ventilato ren moeten die wegzuigen In druk kerijen is dat wel anders geregeld aldus Nagelkerke Rob Nagelkerke. die vanuit zijn beroep vooral geconfronteerd wordt met de schaduwzijden van vakan tiewerk. vertelt verder dat met na me aan de kustzone van Breskens tot Cadzand misstanden voorko men. ..Dit jaar hebben we m totaal zo'n tien klachten binnen gekregen die meestal gaan over onderbeta ling Vaak is een briefje van ons al voldoende om zo n misstand de wereld uit te helpen. In een enkel geval komt het tot een proces zoals vorig jaar tegen een horeca-bedrijf in Breskens" Dc vrijgestelde van de met de FNV verbonden jongerenbewe ging heeft de indruk dat je in Zeeuwsch-Vlaanderen een kruiw a- gen nodig hebt om aan een vakan tiebaantje te komen. „Het zijn zo langzamerhand gesloten kringen geworden". Hij wijst er verder op dat veel vakantiewerkers niet we ten dat zij naast vakantiegeld ook recht hebben op vakantietoeslag ter compensatie van het feit dat zij veelal geen vakantie- en snipperda gen kunnen opnemen. De indruk dat een kruiwagen nodig is om aan vakantiewerk te komen, wordt bevestigd door een informa tieronde langs uitzendbureaus en arbeidsbureaus. Zij bemiddelen zel den meer in vakantiewerk „Werk gevers plaatsen een advertentie of nemen ieder jaar dezelfde mensen", aldus een woordvoerder van het Middelburgse arbeidsbureau. Een uitzendbureau in Vlissingen meldt dat zij haar ingeschrevenen voor laat gaan Een grote klant als Oos trom ziet zij niet zitten' „Daar valt zo'n vijftig procent uit en dat geeft meer lepri dan vreugd", Gesprekken met vakantiewerkers leveren eenzelfde beeld op: via fami lie en kennissen kom je wel aan een baantje. De redenen om vakantie werk te gaan doen. lopen niet ver uiteen Geld verdienen om eens iets extra's te kunnen doen in de vakan tie. om duurdere gebruiksartikelen te kopen of omdat de vakantie soms toch te lang kan duren om haar feestend door te brengen. Verveliïig is dan het motief. Veel klasgenoten van de geïnter viewde vakantiewerkers doen vakantiewerk en over het alge meen hebben ze geen moeite dat te vinden. „Hier is dat niet zo moei lijk met die drukte in de zomer. Ik i<an me voorstellen dat het in de randstad wat anders ligt", aldus c»m scholiere die in een Middel burgse friteszaak heeft gewerkt. De ervaringen met vakantiewerk va riëren al naar gelang het soort werk. Een scholiere die werkte in een Middelburgse supermarkt, merl'.t op dat zij voor van alles werd gebruikt. „Dan moest je ach ter de kassa zitten en dan moest je weer vakken vullen. Bovendien w erd jr door de andere, vaste me dewerk sters niet opgenomen. De sfeer wa s niet leuk". Een Vlissingse scholier» heeft betere ervaringen opgedaai„Serveren op het terras van het h.otel waar ik w erkte, vond ik een er,? leuke manier om wat geld bij te verdienen in de vakan tie". Harmen tan der Werf

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 17