Hinault niet naar wereldkampioenschap HANDEN AF VAN RADIO TOUR DE FRANCE Startgeld lokt profs naar baankampioenschap Feyenoord: toernooi is belangrijke graadmeter PZC/sport INNENKORT WAARSCHIJNLIJK KNIE OPERATIE GOUDEN GIDS PSV boos op de KNVB Verlies Paul Hendrikse in IJzendijke (ISDAG 2 AUGUSTUS 1983 11 lRIJS (ANP) Bernard Hinault, de toonaangevende Franse beroepswielrenner en «rvoudig winnaar van de Ronde van Frankrijk, zal volgende maand niet meedoen aan het j^reldkampioenschap op de weg in Zwitserland. Hinault moest voor de Tour afzeggen ïigens een ernstige peesontsteking in de rechterknie. Zijn naam ontbrak op de lijst, die zijn |>egleider indiende voor de titelstrijd. Bovenaan staat nu de nieuwe vedette Laurent 2knon. 128-jarige Hinault. die andermaal van wedstrijden. Vorige week deelde i terugkeer op de fiets moest beko- zijn privé-arts Armand Megret mee. V vorige week stapte hij af dat een beslissing over al dan niet ens een criterium in Callac operatief ingrijpen op handen was. «t weinig anders over dan een Hinault bracht het afgelopen week- |e-operatie. De blessure heeft de einde een bezoek aan een bekende Inse wereldkampioen en succesvol- Parijse chirurg in het medisch cen- 1 renner van de laatste jaren nu al trum van Choisy, maar liet niets los Jia dne maanden weg gehouden over diens advies. ftDe Breton lijdt aan tendenitis, een ontsteking van de pees met knobbel- porgen lil tjes op het aangetaste gedeelte. Tot 3 nu toe hebben alle gebruikelijke fysio- lenesse wielerronde therapeutische behandelingen met chirurg is gespecialiseerd in sportlet- sels, zei: ..Er zijn twee mogelijkheden. De eerste is de knobbeltjes verwijde ren. dan hechten en de pees verster ken met koolstofvezels. Maar je kunt ook de aangetaste pees in zijn geheel weghalen. Dan is hij nog goed in staat te fietsen. Het betreft namelijk een spier met twee aanhechtingen Een van de twee pezen kan worden gemist. Overigens is ook de deelneming van Jean-René Bernaudeau aan het we reldkampioenschap op de weg onze ker geworden. De coureur, die in de Ronde van Frankrijk een etappe won, stond wel op de nominatie, maar raakte zondagnacht gewond bij een auto-ongeluk net buiten Parijs. Hij is met snijwonden in het gezicht en verwondingen aan armen en benen naar het ziekenhuis gebracht. Volgens de politie is hij met de auto over de kop geslagen. Wielerofficials achtten het nog te vroeg om uitsluitsel te kunnen geven over het meedoen van Bernaudeau aan de strijd om de we reldtitel. warmte, ijscompressen, massage en «JESSE Morgen (woensdag) ultra-korte golven gefaald Hinault zei :dt in Renesse de jaarlijke ama- in een interview: „Ik zal blij zijn als de 'wielerronde gehouden. Het crite- ellende achter de rug is. Ik ben net als dat altijd bijzonder druk wordt ieder ander en mijn moraal is ook icht. voert de renners dit jaar dezelfde. Het seizoen is echter zonder twijfel voor mij voorbij. Dokter Francois Combelles, die als g»r het eerst in de historie door het Strum van de Schouwse toeristen- Har liefst 83 renners hebben hun rtkaart ingestuurd en moeten na J startschot van burgemeester J. L. 'imantsverdriet-Leenheer van Wes- schouwen een afstand van 80 kilo ster overbruggen. Onder die deelne- irs, die om 19.00 uur op de Korte ke vertrekken, zijn de twee kern- enen van de Zeeuwse criteriums on van der Steen uit Bruinisse en eo Appeldoorn uit Bergen op om. Andere bekende namen zijn jb Bijvank uit Sas van Gent, Thijs se uit Sint-Annaland. Ger van 't •loof uit Oudenbosch. Come Heeren in Sint-Willebrord. Wim van Kooten j Bruinisse. Cees de Nooijer uit gtekerke en Wemer Wieme uit IJ- idijke. 'V Michels stuurt Schumacher weg van de training KEULEN Het is maandag tijdens de trainingen van de FC Kóln tot een nieuwe botsing gekomen tussen trainer Rinus Michels en doelman Toni Schu macher. Na zes weken afwezig heid door een knieblessure ver scheen Schumacher maandag, onaangekondigd, op het trai ningsveld. Dit was niet naar de z'" van M'c,ie,s' nog een gesprek onder vier ogen met de lp.,nationale doelman tegoed heeft. ItllDit gesprek is voorzien voor vandaag (dinsdag). Michels wenste geen nieuw incident en stuurde de opstandige doelman weg. Schumacher verdween zonder een woord te zeggen. Drie weken geleden won Michels de eerste confrontatie. Schuma cher verklaarde in de media, dat de Nederlander niet geschikt was als trainer voor Koln. Hij zou jonge spelers niet kunnen inpassen. Schumacher zei de he le spelersgroep achter zich te hebben. Michels werd echter ge steund door het bestuur van de bundesligaclub. De spelers had- jden het bestuursbesluit maar te accepteren. Michels en Schuma- |cher zouden het probleem voorts een persoonlijk gesprek oplos- Jsen. Die dialoog heeft vandaag ^plaats. Bernard. Hinault Frits Pirard wint Draai van de Kaai ROOSENDAAL Frits Pirard heeft gisteravond voor 35.000 toeschou wers in Roosendaal de Draai van de Kaai, een criterium voor beroepsren ners, op zijn naam geschreven. Pirard maakte deel uit van een kopgroep van vier renners, die in de slotfase van de zeer geanimeerde wedstrijd was ontsnapt. De in Italiaanse dienst rijdende Brabander bleef Bert Oos terbosch, Hcnnie Kuiper en Wies van Dongen voor. Beste Zeeuw was Jos Schipper uit Kwadendamme, die deel uitmaakte van een achtervol gend groepje van vijf renners. Schip per eindigde als negende. Bij de amateurs legde Nap Hage be slag op een vierde plaats. De zege in Roosendaal was voor John de Crom uit Hoogerheide, die' Jacques van der Poel en Rinus Ansems achter zich liet. Snelste nieuweling was Jos Bol uit Hoeven. De uitslagen van de Draai van de Kaai luiden: PROFS: 1. Frits Pirard i Dorst) 100 km in 2.07.28; 2. Bert Oosterbosch (Roosendaal). 3. Hennie Kuiper (Ossendrecht): 4 Wies van Dongen (Breda): 5. op 16 sec. Jacques van Meer (Wouw); 6. Piet van Katwijk (Mill): 7. Jan Jonkers (Oud- Gastel i: 8. Johnny Broers iMaartens- dijk): 9. Jos Schipper (Kwadendam me); 10. Jan Raas fs-Heerenhoeki: 17. Vester Aarts (Krutmngeni: 21. Heddie Nieuwdorp (Wemeldingei: 26. Wim de Ruiter (Arnemuiden). AMATEURS: 1. John de Crom (Hoogerheide80 km in 1.47.07; 2. Jacques van der Poel (Hoo gerheide); 3. Rinus Amperse (Chaam); 4. Nap Hage (Sint-Maartensdijk); NIEUWELINGEN 1. Jos Bol, (Hoe ven); 2. Pierre Haast (Rijsbergeni; 3. Eric Koevoets (Sint-Willebrord) Rinus Vermue wint M-Zeeland-trofee kleiduivenschieten S-HEER ARENDSKERKE Rinus Vermue uit Lewedorp is, evenals in 1979, winnaar geworden van de Mid den Zeeland-trofee kleiduivenschie ten. Afgelopen weekeinde werd daar voor de laatste wedstrijd gehouden en bij het opmaken van het algemeen klassement bleek Vermue het regel- matigsl te hebben geschoten. Hij hield Van der Jagt uit Yerseke en Van Eyzeren uit Veere achter zich. De strijd om de Midden Zeeland trofee bestond uit zes wedstrijden. De openingswedstrijd, de team wed strijd, dc afdelingswedstrijd, de trap- shcetwedstrijd de jubileumwcdstrijd en de doublettenwedstrijd, die als afsluiting gold. Daaraan namen 36 schutters deel en er werden 15 dou bletten gepresenteerd. De uitslagen luiden Klasse A: 1. L Polfllet iMiddelburgi 13 pnt. 2 H. Geldof (Seroos- kerke) 13 pnt. 3 C de Jager (Rilland) 13 pnt 4 M Vermue (Lewedorp* 12 pnt A van Dijke iWolfaartsdyki 12 pnt. Klasse B 1 M Verwas lYersekei 8 pnt. 2. J. de Kok Cs- Heer Arendskerkei 3. A van Dijke (Colijnsplaati. 4. G Wisse 'Wemeldingei. 5.A. Wisse (Biggekerkei allen 8 pnt. Klasse C. 1 J. Wisse (Kapelle) 5 pnt. 2 A Simonse (Biervliet) 5 pnt. 3. J Nieuwenhuijze 'Krui- ningeni 5 pnt. 4 J Bliek (Kapeliet 4 pnt; 5 J. v d Bijl (Scharendijkei Meeuwen-Willem II ZOUTELANDE De voetbalwed strijd Meeuwen tegen Willem 2. die woensdagavond in Zoutelande wordt gespeeld, begint om 19.30 uur. In de PZC van maandag is ten onrechte gemeld dat de ontmoeting om 19.00 uur zou beginnen. f oe met naar j YK atletiek I aci 1 idi: J h' INDEN (ANP) Sebastian Coe zal deelnemen aan de strijd om de •eldtitels atletiek, volgende week lelsinki. De Engelsman, wereldre- Ihouder op drie afstanden en win- ar van het olympisch goud op de 30 meter, mag voorlopig niet meer tie komen. Eerst moet hij enkele lische onderzoeken ondergaan, heeft nog steeds last van de klier- ndoening. die hem weerhield van elneming op de 1500 meter bij het iropees kampioenschap in Athene rig jaar september. >e zou in Helsinki op de 800 meter ikomen. NIJMEGEN (GPD) De Nederlandse beroepswielren ners hebben (tegen ontvangst van een bedrag van tegen de 30.000 gulden) de helpende hand geboden aan hun bond (KNWU), die bezig is met een reddingsactie voor de baansport. Met 32 man komen ze voor dat geld vrijdag naar het nationaal kampioenschap op de piste van het Nijmeegse Goffertstadion. om met hun deelname de publieke belangstelling weer op gang te brengen. Ze zijn aangespoord door Peter Post. die bij deze wan hoopspoging voor het baanwielrennen als technisch leider optreedt, en door de Limburgse wielerorganisatie PWP 'Prof Wieier Promotion), die via sponsors de financiële middelen kreeg om met de beroepswielrenners overeen komsten te sluiten. Daarmee heeft Nederland een pri meur. In geen enkel ander bij de internationale federatie aangesloten land nemen de profs op contractbasis deel aan het nationale baankampioenschap. Tot degenen die in de Goffert in actie komen, behoren Jan Raas, Joop Zoetemelk. Peter Winnen, Bert Oosterbosch, Gerard Veldscholten, Henk Lubberdmg, Leo van Vliet, Frits Pirard. Jacques Hanegraaf, Frits van Binsbergen en Steven Rooks. Sinds een jaar of 25 is de opkomst van door het wielrennen op de weg bekende renners die als trekpleisters fungeer den, nipt; zo groot, geweest Daar staat meteen een mm-punt tegenover: voor het eerst sinds een halve eeuw vervalt, door gebrek aan belangstelling, het nationaal profkampioenschap stayers, terwijl Nederland op dit onderdeel een wereldkampioen heeft in de persoon van Martin Venix. Er wordt nu in plaats daarvan ook al een unicum een derny-kampioenschap verreden. Het financieel beheer is in handen van Prof Wieier Promotion in eigen hand. Het kwam tot een begroting van 80 mille, waarvoor sponsors 40.000 gulden aandroegen en de KNWU een bedrag stortte van 17.000 gulden (inclusief 7000 gulden voor kampioenstruien. medailles en bloe men i. Het gat van ruim 20.000 gulden moet gedicht worden door 3500 toeschouwers, welk aantal volgens de prognose van Leo de Klein royaal gehaald zal worden nu er zoveel bekende beroepswielrenners deelnemen Voor het opwekken van de belangstelling bij de profs, plus het technisch beleid, werd door Prof Wieier Promotion dat de rechten kreeg een beroep gedaan op Peter Post en manager Peter Bonthuis. Met het uit reclame verkre gen budget contracteerde Bonthuis voor een bedrag van bijna 30.000 gulden de beroepswielrenners, nadat Peter Post (werkend op basis van onkostenvergoeding) een beroep op ze had gedaan. Compact Peter Post: „Iedereen weet hoe beroerd de baansport er aan toe is. Ik vind dat je als wegrenner dan moet helpen, te meer daar onder andere twee zesdaagses in Nederland ook een belangrijk onderdeel vormen van de werkgele genheid". De belangstelling van de beroepswielrenners werd in belangrijke mate vergroot door een geldpot van de sponsors, die kon compenseren wat de criteriums voor een wcgwiclrenner na de Tour de France opleveren. Wat zijn eigen aandeel betreft, hoopt Peter Post een basis voor een betere toekomst te kunnen leggen, door een meer flitsend programma. Hij heeft de onderdelen sa mengepakt op de manier zoals bij zijn zesdaagseformulc tot een succes maakte; met een compart geheel. JB Feijenoord zou maandag het foto-uurtje houden, maar trainer Thijs Libregls vond het te slecht om buiten langdurig te poseren. Even snel op de foto met twee van zijn troeven was echter geen bezwaar Foto v.l.n.r. Johan Cruyff. trainer Thijs Libregls en Michel v. d Korput ROTTERDAM D- Rotterdamse Kuip is vrijdag en zondag een ontmoetingsplaats voor landskampioenen. Hoewel niet gezegend met de titel 's lands beste voetbalclub, is Feyenoord er als mede-organisator van bet zesde Rotterdam-toernooi alles aan gelegen de eerste viool te spelen op dal illustere samenzijn van vooraanstaande voetbalgezelschappen. Bolstaand van pretenties brandt binnen de kern van het sedert 1974 lichtelijk in verval geraakte voetbalbolwerk van Zuid bet verlangen bij Hamburger SV, Liverpool en Standard Luik als serieus Nederlands titelgegadigde te mogen aanschuiven. ermoedt toer- ,,We hebben tegen amateurclubs gespeeld, dat waren vingeroefenin gen Op het Rotterdam-toernooi wordt het menens", ziet ook Feye- noord-trainer Thijs Libregts het tweedaagse voetbalevenement als een graadmeter voor het toekom stig prestatiepeil van zijn ploeg, ..dan kunnen we zien of we op de goede weg zijn". Het legioen dat al vanaf 1974 geen landskampioenschap meer heeft mogen bejubelen, ziet al uit naar een feest, terwijl er nog geen bal is getrapt. Maar het- verwachtingspa troon is hoog sinds de komst van Michel van de Korput (afgelopen zaterdag werd in Brussel de defini tieve transfer bekrachtigd) en Jo han Cruijff. Nog niet zo lang geleden verafschuwd als de Rotterdamse volksvijand nummer één. wordt de als Feyenoorder verklede Ajacied nu liefderijk door de aanhang in de armen gesloten als het Amsterdam se lieverdje. Het Cruijff-effect heeft een run op de kassa's veroorzaakt. Nu al zijn er 8500 seizoenkaarten verkocht, volgens voorzitter Ker- kum rond de 125 procent meer dan vorig jaar. De begroting is gesteld op gemiddeld 22.000 toeschouwers, komen er meer klanten de poorten binnen dan gaat voor de op recette basis gehaalde Cruijff de kassa rin kelen. poorten krijgen", nooileider Van Nass. Als wordt bedacht dat Feyenoord nog een doceurtje uit de overschot- pot van de voorgaande drie Rotter dam-toernooien iVan Nass. ..Er wordt telkens een overeenkomst voor drie jaar gesloten") tegemoet kan zien en de zesde editie van het Rotterdam-toernooi is begroot op 50.000 betalende bezoekers, dan lijkt het erop dat ook financieel gezien het rijke verleden terugkeert naar de Kuip. ..Er is veel kritiek op ons geweest. Sommigen hebben zelfs hun bedde- lakens opgeofferd om hun ongenoe gen over het bestuursbeleid te laten blijken Maar nu wordt toch wel ingezien dat wij met het binnenha len van Cruijf en Van de Korput streven naar attractief voetbal, spektakel in de Kuip", stelde voor zitter Kerkum vergenoegd vast. Hij krijgt de steun van zijn trainer Libregts: „Het voetbal leeft weer in Rotterdam. De seizoenkaarten vliegen hier weg. Ik hoop dat we het straks goed doen in het Rotterdam- toernooi. al moet ik de supporters er wel op wijzen dat een eventuele toernooiwinst nog geen landskam pioenschap betekent. Voetbal is nu eenmaal niet hetzelfde als één plus één is twee". AZ-toernooi ALKMAAR De organisatie van het eerste internationale AZ-toer- nooi. dat vrijdag en zondag in Alk maar wordt afgewerkt, is terugge komen op het besluit om geen wed strijd om de derde plaats te laten spelen. Organisator Verkaart liet maandag weten dat die ontmoeting er toch zal komen wanneer de twee Nederlandse deelnemers. AZ en Vo- lendam, er niet in slagen ten koste van respectievelijk het Italiaanse Genua en het Westduitse Werder Bremen de emdstnjd te halen. Noden Het Rotterdam-toernooi zal pen ningmeester Ger de Vries tot bij schrijving van de eerste positieve cijfers op de Fevenoord-balans van het boekjaar 1983-'84 noden. Met steun van een vijftal sponsors werd het door Europa Cup-winnaar Hamburger SV. Liverpool en Stan dard gevormde deelnemersveld voor vijf ton gecontracteerd. Feye- noord-voorzitter Gerard Kerkum: „Voor zowel de vrijdag- als de zondagavond zijn er al 35.000 kaar ten de deur uitgegaan". „Ik verwacht zelfs dat we in totaal 100.000 toeschouwers binnen de EINDHOVEN (ANP) PSV is ont stemd over diverse handelingen van de voetbalbond in Zeist. Er wordt dit jaar weer te vroeg met de competitie begonnen. In plaats van twee had men best vier weken een 'dubbelprogramma' kunnen draai en, is de mening van PSV. „Dan hadden de verenigingen meer kans gekregen om op internationale toernooien uit te komen. Omdat er bovendien op 18 december tegen Malta wordt gespeeld komt op 11 december de competitie als voor een winterstop stil te liggen en zouden daarna internationale toer nooien gespeeld kunnen worden". Zo vraagt de KNVB bijvoorbeeld voor de interland op 16 november tegen Spanje tien dagen voorberei ding. Maar de clubs is slechts twee dagen vergund om weer orde op zaken te stellen, want dan draait de competitie weer. Waarom woensdag 9 november dan geen programma gedraaid?, vraagt PSV Het zou ook het voordeel kunnen hebben dat de weekends van 5 en 6 januari benut zouden kunnen worden voor wed strijden in het buitenland, waarvoor met name de topclubs gevraagd worden. De jaarlijkse perspresentatie van de Eindhovense club droeg maandag middag nadrukkelijk het stempel van een niet aflatend optimisme De technische leiding zegt nadrukke lijk te streven naar het winnen van de UEFA-beker. de nationale beker en de nationale titel.^Naast Reker als hoofdoefenmeester fungeert Guus Hiddink als eerste assistent en vaste trainer van het C-team. Willy van der Kuylen. Jan Poort vliet. Arte Haan en Huub Stevens zorgen voor de jeugdopleiding. Ver der is oud-doelman Willy Heijink belast met de keeperstraining. Hij is tevens hoofd van de scoutinggroep, die zelfs buitenlandse vertakkingen heeft. Volgens manager Ploegsma zijn nu reeds achtduizend seizoen kaarten verkocht. ..Iets minder dan verleden Jaar op dit tijdstip, maar de vakanties zijn nog niet voorbij. Er komen er vast nog wel een paar duizend bij". OOSTBURG Grote teleurstelling was op de openingsdag van het Een hoorntennistoernooi in Oostburg af te lezen van het gezicht van Paul Hendrikse uit IJzendijke. die als eer ste was geplaatst in het heren enkel I). De winnaar van het Sluise D- toernooi verloor in zijn woonplaats in drie sets van A. van Eist uit Dordrecht; 5-7, G-3. G-4.Het ging van geen kanten", was zijn enige com mentaar. Door de zware regenval werd de organisatie gedwongen uit te wijken naar de buitenbanen van IJzendijke en Aardenburg. In het heren enkel D wist de derde geplaatste Pierre Lampaert.uit Aar denburg zich wel gemakkelijk te handhaven door een overwinning op L. Geerts De aanwezigheid van de Limburgse tennisschool liet zich gis teren voor het eerst goed voelen. In het heren enkel B moesten drie Zeeuws-Vlamingen aan het Limburg se geweld geloven. Ruud Camts uit Limbright versloeg Han Petiet uit Oostburg met 6-2, 6-1, terwijl Tim Cloodt uit Heerlen in streeksets won van Frederique Bouillaud uit Groede: 6-0, 6-1. Jan Jurry uit Terneuzen en Ronald Baarends uit Oostburg kwa men zonder spelen (WO) in de tweede ronde. In het heren enkel .C bewees Tim Achterkamp uit Den Bosch zijn vier de plaatsing door een overwinning op Frank Viergever uit Vlissmgen 6-2, 4-6, 6-1 In het 64 deelneemsters tellende da mes enkel D is een groot deel van de tweede ronde afgewerkt. De als derde geplaatste Jacqueline Baecke uit Hulst won vrij snel van L. Gatsbirg: 6-3. 6-1 M Roblnsin uit Hoek (num mer vien kwam bij de laatste 16 door een 6-0.4-6,6-2 winst op M. Vleeschou- wer en ook Annemarie Sampon haal de in 3 sets de derde ronde door een overwinning op L. Truideman uit Ede Setstand: 1-6. 6-4. 6-4. to langzamerhand weet iedere ra- dioluisteraar en tv-kijker in dit ld wel. dat Hilversumin de zo- maanden beslist met bruist van Iricfusf. De zendtijd op de radio Irdf voornamelijk gevuld met haas- I in elkaar geflanste niemandal- ranzige verzoekplatenpro- limma's „voor oma, die vandaag ff iff wordt" i en vele. vele herhalin- i. Op de buis is het al niet anders iioerklusf beperkt zich grotendeels f het starten van Amerikaans, En- s of ander seriexverk en herhalin- n uit het jaar nul of daaromtrent, joel de geprofileerde omroepen als QiVOS zien er dus geen been in om pulaire of andere aardige radio- en programma's maandenlang maar hteloos aan de kant te schuiven. Int voor het langdurig fiesta vieren- Hilversumzijn die programma's arbeidsintensief. De omroepen an er kennelijk vanuit, dat hun inten in de zomermaanden wel koest gehouden kunnen worden met produkten uit vergeelde jaargangen of andere items van het derde garni tuur. En de luisteraar/kijker kan wei nig anders doen dan er in te berusten. Maar soms kan zo'n Hilversumse maatregel velen danig m het verkeer de keelgat schieten Zoals bij hel bericht dat hel populaire NOS-pro- gramma Radio Tour de France vol gend jaar met zal worden uitgezon den. Ditmaal wordt gebrek aan man kracht niet als de boosdoener opgege ven. maar wel gebrek aan geld. Vol gend jaar worden immers ook de Olympische Spelen gehouden, dit maal in Los Angeles, en de verslagge ving van dat gigantische evenement zal zoveel van het beschikbare budget opslokken dat er niets meer overblijft voor Radio Tour de France. Iedere zichzelf respecterende krant of kran tencombinatie kan zo'n beslissing niet nemen. Die zal zowel naar de Tour de France als naar de Olympische Spe len de nodige verslaggevers uitzen den. Hel zo maar wegstrepen van Radio Tour de France is natuurlijk een verbijsterende beslissing. Weinig ra dioprogramma's in dit land worden zo intensief beluisterd als dit enigszins omstreden pronkstuk van Theo Hoo rnen en de zijnen In de mcjid juli kun je geen werkplaats passeren, geen terras voorbijgaan, geen strand wandeling maken of je hoort Theo schreeuwen dat er weer renners als adelaars over de Alpen scheren of als eekhoorns over de Pyreneeën wippen. Periodieke luisteronderzoeken heb ben uitgewezen, dat gemiddeld dne miljoen Nederlanders in de middagu ren van de maand juli afstemmen op Hilversum I om nieuws uit de Tour op te vangen. Nu is Radio Tour de France inder daad een weinig omstreden. Want het heeft vaak alles met amusement en dikwijls nauxvelijks iets met een nieuwsuitzending te maken. Daar zorgt Theo Koomen wel voor. Deze opgewonden reporter maakt er ook zelf geen geheim van dat hij maar al te vaak naar enige overdrijving neigt. We moeten hel maar accepteren als een dichterlijke vrijheid, dat bij Theo de renners nooit geicoon over de bergen fietsen, maar meestal ..langs de flanken van de bergreuzen wie- Sport commentaar ken En als Koomen het weer eens heeft over prachtige landschappen met „gouden korenvelden, golvend in de wind", reken dan maar dat hg zo juist een bietenveldjé passeert. Theo Koomen. Harry Jansen en Hen nie Ruckert xuekten ook vaak de in druk van een groepje dolenthousiaste supporters, die met overslaande stem verhalen over wat ze zien of menen te zien. Als het op analyseren aankomt, gaven ze meestal met thuis. De be ruchte Pyreneeèn-tappe van Pau naar Luchon was daar een typerend voorbeeld van. Met de Aubisque, de Tourmalet. de Aspin en de Peyresour- de als gevreesde cols in het parkoers was deze rit natuurlijk een kolfje naar de hand van Theo Koomen. die door studiopresentator Koos Post it ma dan ook op een gegeven moment ..onze eigen dramaturgwerd-genoemd. De adelaars, de spencers en de eekhoorn wiekten, schoten en sprongen weer over de flanken dat het een lieve lust was. Maar een overzichtelijke analyse van de situatie kwam er niet uit. Wie bij tijd en wijle pijlsnel overscha kelde naar de Belgische radio had Mare Stassijns al driekwartier eerder zakelijk horen meedelen, dat Lau rent Fignon nu virtueel gele truidra ger was". Die Fignon stond op dat moment lèehsxcaar dertiende in de rangschikking, maar hij reed in een groepje met zo'n voorsprong over de bergen dat hij theoretisch leider in het algemeen klassement was Het duo Koomen-Jansen slaagde er maar niet in dat te becijferen ..De computers zullen vanavond allemaal wel op hol slaan als ze het ml moeten rekenen" 'of woorden van gelijke strekking riep Harry Jansen Stassijns had het inmiddels al gedaan met een simpele blik op de ranglijst. Overigens ver overde Fignon in die rit tenslotte het geel nog niet Af en toe probeerde Harry Jansen het hysterische enthou siasme van dramaturg Koomen wat in te dammen. Maar zo'n poging liep meestal uit op technische verhande lingen over versnellingen en pionnen 158 van voren en 14 van achter, om maar iets te noemen), waar de mees ten niets van begrepen En toch ondanks al die tekortko mingen kreeg Koomen het vader land toch weer plat We luisteren toch liever naar het enthousiasme van Koomen dan naar de zakelijke versla gen van de Belgen, was een veel gehoorde opmerking Kennelijk zijn de meesten bereid om tonnen korrels zout bij de verslaggeving van Koomen in te calculeren Het heeft de populariteit van Radio Tour de France nu al 13 seizoenen in de luchtxiiet kunnen aantasten. Drie miljoen Nederlandse luisteraars wil len brood en spelen en niet Olympi sche Spelen alleen. De verslaggeving van de Olympiade kost ons een mil joen en dus is er geen twee ton meer over voor Radio Tour de France, roept de NOS En dat is dan weer eens een onwijze beslissing van „Hilver sum". want ook in 1984 leeft de Tour tenminste zo hevig als de Olympische Spelen. JOOP VAN DÉN BÉRG

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 11