Bemiddelingenspogingen Contadora mislukt Actie extreemrechtse jongeren Rotterdam ISRAEL STEUNT PLAN VOOR TERUGTREKKING PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT kleintjes JULI BREEKT ZOMERRECORDS Nederlandse kampeerders lood in tent CHA OS OP DE WEGEN TWEEARRESTA TIES NA HITLERGROET Bijen vallen fietsers aan Hou het koel te PZC vandaag SPANNINGEN MIDDEN-AMERIKA NEMEN TOE (Van onze correspondent) 1EXIC0-STAD De Contadora-bemiddeling in Midden-Amerika is voorlopig op niets itgelopen. De ontmoeting in Panama, waarbij de ministers van buitenlandse zaken van de ier Contadora-landen Mexico, Venezuela, Colombia en Panama rond de tafel zaten met un collega's uit Honduras, El Salvador, Guatemala, Costa Rica en Nicaragua, heeft niet eens en basis opgeleverd voor een akkoord om de toenemende militaire spanningen in de regio te unnen verlichten. Ie schijn werd na afloop van de se volkeren en het staken van de ontmoeting in Panama zal er in de ntmoeting nog even opgehouden militaire bemoeienissen van Washing- loop van augustus een volgend ge- ïiddels een gezamenlijk slotcommu- ton in de regio, terwijl de overige vier sprek plaatsvinden, waarbij wellicht iqué. Daarin werd gesteld dat de vijf landen vooral garanties wilden inzake een basis kan worden gelegd ïiddenamerikaanse ministers van de democratische instituties en van iiiitenlandse zaken bereidwillig wa- de Sandinisten een vredesdialoog le en ten opzichte van de zogenaamde ken te eisen met de vanuit Honduras declaratie van Cancun", twee weken en Costa Eica operende anti-Sandi- !eleden uitgegeven na een top van de nistische guerrilla, ier presidenten van de Contadora- Volgens het slotcommuniqué van de anden in het Mexicaanse toeristen- iaradijs Cancun. li die declaratie werd een reeks van oncrete maatregelen voorgesteld, laaronder het sluiten van niet-aan- alsverdragen, internationaal renstoezicht om wapensmokkel te en te gaan en een bevriezing van de estaande wapenarsenalen. Maar on- anks de 'bereidwilligheid' waarover et communiqué sprak, bleven de [spraken om dat te benadrukken uit. ir een regionaal akkoord dat de vrede garan deert. De spanning in Midden-Amerika is in de afgelopen dagen aanzienlijk toege nomen, onder meer door het besluit van de Verenigde Staten maximaal foorstellen <e verklaring die daarvoor in het Istcommuniquë valt terug te lezen, dat Nicaragua aan de ene kant en osta Rica, El Salvador, Guatemala a Honduras aan de andere, verschil- :nde maar concrete voorstellen op ifel hadden gelegd om tot vrede in lidden-Amerika te komen. Aangeno- len mag worden dat het om twee Kds eerder bekend geworden vre esplannen gaat. aarbij maakten de Sandinisten zich ader meer sterk voor het zelfbeschik- ingsrecht van de Middenamerikaan- EN HAAG/VERONA (ANP) Op m camping nabij het Noorditaliaan- i Verona zijn in een tent de lijken m twee Nederlandse toeristen ge laden. olgens de politie zou het gaan om m 35-jarige inwoner van Utrecht en in 25-jarige inwoner van Amersfoort, en derde kampeerder, die blijkens ivonden papieren ook in de tent irbleef, is spoorloos en wordt ge- icht. olgens de politie zijn de twee dode ederlanders niet op hetzelfde tijd- ip om het leven gekomen. De inwo- ir van Utrecht zou zaterdag al aan gevolgen van een messteek zijn •'erleden. Zijn metgezel, die geen chtbaar letsel vertoonde, zou zon- igmorgen zijn overleden. 4.000 man gevechtstroepen voor mili taire oefeningen naar Honduras te sturen. Voorts stomen tientallen Amerikaanse marineschepen op naar de wateren rond Nicaragua waar de linkse Sandinistische regering zich volgens Washington schuldig maakt aan het doorvoeren van wapens naar de linkse verzetsstrijders in El Salva dor. De vrees voor oorlog nam nog toe toen Nicaragua vrijdagnacht meldde dat een onbekend vliegtuig, uit Honduras komend, raketten afvuurde op een doel bij zijn haven Corinto. Washing ton zei dat Corinto gebruikt werd voor het ontschepen van wapens uit de Sowjet-Unie maar een havenbestuur der zei zaterdag dat daar dit jaar geen Sowjet-vrachtschepen met wapens hadden afgemeerd. El Salvador De president van El Salvador, Alvaro Magana, heeft aangekondigd dat hij het onmogelijk acht dat er voor het einde van dit jaar verkiezingen zullen worden gehouden. Hij voorspelde een uitstel van drie maanden. Magana had eind februari van dit jaar ter gelegenheid van de komst van paus Johannes Paulus II in El Salvador gezegd alles tc zullen doen om de stembusslag dit jaar december te houden, waarna er in Washington een datum 15 december werd ge noemd. Nu benadrukt Magana dat hij nooit verkiezingen voor het einde van dit jaar heeft beloofd. Op de autobaan van München naar Salzburg oostenrijkontstonden zaterdag enorme verkeersopstoppingen. Vakantiegangers uit het zuiden op weg naar huis Ilinkerbaneni oritmoetten toeristen die net hun vakantie begonnen. De foto werd ongeveer 60 kilometer ten zuiden van München gemaakt. HAMBURG (DPA) Het begin van de vakanties in de Westduitse deelstaat Beieren en het vakantie-einde in West-Berlijn, Hessen, Neder-saksen en Sleeswijk-Hol- stein hebben dit weekeinde hier en daar voor vreselij ke toestanden op de autobanen gezorgd. Ook in Frankrijk. Italië en Zwitserland waren er moeilijkhe den. De langste 'autoslang' meldde de pobtie van de autobaan-driehoek Biebelned bij Wurzburg. Daar ging het verkeer na een ongeluk over 100 km slechts in 'looppas' vooruit. Een file van 30 km was er op de snelweg Bazel-Karlsruhe en een van 20 km op die van Stuttgart naar München. Voor het laatste tankstation richting Salzburg stonden er zaterdag autocolonnes tot 20 km. Wachttijden van ca een uur waren er aan de grens met Denemarken.Terwijl het zondag bijna overal op de wegen beter verliep, bleef het in Beieren moeilijk: van Nurnberg tot de Oostenrijkse grens registreerde de politie dicht, zich moeizaam bewegend tot stilstaand verkeer GIETEN (ANP) De rijkspolitie heeft zaterdagavond een fiets pad. in het Drentse Bonnen (ge meente Gieten) afgesloten, na dat eerder op de dag zeker tien fietsers waren aangevallen door bijenzioermen. Sommige fietsers zijn met een fors aantal steken naar een ziekenhuis gebracht. Naast het fietspad stonden een aantal bijenkasten, waaruit de imker de honing had verwijderd. De imker heeft beloofd de kasten te verplaatsen. ROTTERDAM (ANP) Naar schatting 75 jongeren hebben zaterdagmiddag anderhalf uur lang groepsgewijs door het centrum van Rotterdam gewan deld. De deelnemers zeggen dat het om een actie ging tegen de aanwezigheid van buitenlanders in Nederland. Vooraan liep Joop Glimmerveen, die onlangs naar eigen zeggen weer voorzitter van de Nederlandse Volksunit is geworden. De politie arresteerde twee jongens omdat zij de Hitlergroet brachten en 'Sieg Heil' riepen. Enkele van de meelopers, meest jongens en een enkel meisje, waren geheel in het zwart gekleed. De politie zegt dat zij behalve tegen wijk waar veel etnische minderheden de twee arrestanten verder niet heeft wonen. kunnen ingrijpen, omdat het niet om Na afloop hield Glimmerveen op het een demonstratie ging. „Er werden Stadhuisplein, waar zich inmiddels geen spandoeken gedragen of leuzen ook een enorme politiemacht had geroepen. Tegen het wandelen i verzameld, een korte toespraak. De groepen kunnen wij niets doen", aldus actie werd daarna beëindigd, woordvoerder H. Stoop van de Rotter- Glimmerveen verklaarde later tegen damse politie. „Zij weten kennelijk het ANP dat hij met wat aanhangers hoe ver zij kunnen gaan", zegt hij. uit Den Haag op uitnodiging van Een Rotterdams gemeenteraadslid onder meer het Jeugdfront Nederland van de PSP'PPR. die van de wande- naar Rotterdam was afgereisd. Hij zei ling getuige was zegt dat hij onderweg niet te weten wie de actie had georga- heeft gehoord dat er Duitse liederen niseerd. werden gezongen Daarbij hoorde ik ook de woorden 'Juden' en 'vergas- BÜHHRRHI De jongeren verzamelden zich volgens 0ver de vorm, die hij 'nogal rommelig' de politie rond twee uur op het vond, maar was wel vol lof over de Schouwburgplein. Hun tocht voerde eerst naar het stadhuis. Van daar uit liepen ze terug de West-Kruiskade op. Deze winkelstraat is gelegen in een opkomst. „Dit is het bewijs dat de rechtse beweging onder jongeren leeft Ik verwacht dat binnen twee jaar een paar honderd mensen aan dit soort bijeenkomsten meedoet", aldus Glimmerveen. De NVU-Ieider was onder meer verge zeld van de man die begin dit jaar na afloop van de bekerwedstrijd Ajax - FC Den Haag werd gearresteerd op verdenking van hel gooien van een bom, maar die later werd vrijgelaten. Deze Hagenaar, die in zijn woon plaats bekend staat als 'het monster van Laakkwartier' is in het verleden ook opgetreden als lijfwacht van Janmaat van de Centrum Partij. Verwachting Glimmerveen was niet te spreken Foto: Eén van de arrestanten maakte tijdens zijn arrestatie de hitlergroet. NICE (APi Een hotel-restaurant in de Franse stad Nice probeert het zijn gasten zo veel mogelijk naar de zin te maken: wegens de recordhitte (meer dan 40 graden Celcius) plaatste de eigenaar tafels en stoelen in het zwembad waar een ober de toeristen de lunch serveert. Het zwembad ligt aan het strand van de Promenade des Anglais in Nice. FILMMAKER LUIS BUNUEL OVERLEDEN MEXICO (AFP) De filmregisseur Luis Bunuel is vrijdag in het Engelse ziekenhuis in Mexico op 83-jarige leeftijd overleden. Dit heeft zijn arts zaterdag verklaard. Bunuel werd verleden week in het ziekenhuis opgenomen wegens pro blemen met hart, lever en nieren. (Pagina 2) ÏRUZALEM (UPI, RTR, AFP, JAP) Israël steunt in principe een Ame- kaans voorstel voor het uiteenha al van de eigen en Syrische troepen i de Libanese Bekaa-vallci. De Is- iclische leiders zullen het voorstel espreken met de nieuwe Ameri- aanse speciale afgezant voor het lidden-Oosten, Robert McFarlanc, a diens bezoek aan de Syrische oofdstad Damascus. Dit heeft de iraëlische radio zondag gemeld. IcFarlane arriveerde zondag in Bei iet. Volgens de radio lichtte de Israëlische minister van buitenlandse zaken, Yitzhak Shamir, het kabinet in Jeru zalem zondag in over zijn besprekin gen in Washington van vorige week. Shamir zei zondag dat Israël in Was hington verder heeft voorgesteld dat de Libanese regering van Amin Ge- mayel de civiele aangelegenheden voor haar rekening zal nemen in ge bieden van Libanon die zijn bezet door het Israëlische leger. Het voor stel zou gelden voor gebieden ten zuiden van de Awalirivier nabij de havenstad Sidon, die onder Israëli sche controle zou blijven na de her groepering. Gemayels regering zou met deze regeling haar status in Zuid- Libanon kunnen versterken, Israel zou tegelijkertijd minder nadrukke lijk aanwezig zijn en een deel van zijn verantwoordelijkheid voor Libanese aangelegenheden kunnen overdra gen. De beoogde Israëlische hergroe pering naar beter te verdedigen linies in Zuid-Libanon voorziet in terugtrek king van de troepen uit het gebied rond Beiroet en de Shouf-bergen. Het Israëlische leger blijft in de Oostliba- nese Bekaa-vallei echter tegenover Syrische en PLO-troepen staan. President Reagan van de Verenigde Stalen zal het aantal Amerikaanse mariniers (1200) die deel uitmaken van de multinationale troepenmacht die de vrede moeten handhaven in Beiroet, niet uitbreiden. Zij zullen niet tot taak krijgen de Israëlische troepen, die teruggetrokken worden, te vervangen; dat is de taak van het Libanese leger, aldus Reagan vrij dag. Proefmensen Mensen als proefdieren be smet met radioactieve stra ling. Bewoners van eilanden in de Stille Oceaan stonden met een schokkend relaas voor de wereldraad van kerken. (PAGINA 3) Topdrukte De vakantiedrukte houdt aan. Zeeland kan de stroom toeris ten nog juist verwerken. (PAGINA 5) Fignon geklopt In Venhuizen kreeg Tour-win naar Laurent Fignon een krachtig onthaal In de eind sprint tegen Jan Raas kwam Fignon centimeters tekort voor de zege. Atletiek De wereldkampioenschappen atletiek in Helsinki, die in het komende weekeinde van start gaan, zullen een boeiende con frontatie te zien geven tussen de Oostbloklanden en de Ver enigde Staten. Met Rob Drup pers spreekt ook Nederland wellicht een woordje mee. (PAGINA 11) Radio en televisie: 2 Binnen- en buitenl.: 3 Provincie: 4 en 5 Sport: 7, 8, 9, 11 en 12 Minder warm Veranderlijke bewolking en enkele regen of onweersbuien. Middaglempe- ratuur van 19 graden aan zee tot 23 I graden in het binnenland. Matige aan zee mogelijk krachtige naar noord- west draaiende wind. !26e jaargang no. 178 /laandag 1 augustus 1983 IE BILT (ANP) Als kalendermaand is juli 1983 voor Nederland de warmste laand van deze eeuw geworden. In De Bilt werd een gemiddelde etmaaltem- tratuur van 20,1 graden Celsius gemeten en een gemiddelde dagelijkse laximumtemparatuur van 26,4 graden Celsius. bt dusver werd het record gehouden door de maand augustus van 1975 toen e temperatuur gemiddeld 19.9 graden Celsius per dag was en de gemiddelde laximumtemparatuur 26,1 graden Celsius was. Dat heeft hoofdmeteoroloog A Quarles van Ufford van de klimatologische dienst van het KNMI Dndagavond meegedeeld. uli 1983 brak ook twee andere records. Het KNMI registreerde in De Bilt in ïli niet minder dan 29 warme dagen, dat wil zeggen dagen met een emiddelde temperatuur van meer dan 20 graden Celcius. Het record tot usver stond op 28 graden. Ook het aantal zomerse dagen, met een emiddelde dagtemperatuur van 25 graden Celsius, was nog nooit zo hoog in eze eeuw. De Bilt kwam uit op twintig, tegen zeventien in 1900. Een aantal an twintig zomerse dagen werd eenmaal eerder geregistreerd, namelijk in P68. Wat tropische dagen betreft blijft juli 1983 uit de recordüjsten. De Bilt noteerde vijf dagen met een gemiddelde temperatuur van 30 graden Celcius en meer In 1941 telde de maand juli er acht; in 1923 zeven en in 1976 waren het er zes Als kalendermaand mag juli 1983 dan de warmste zijn van deze eeuw. als tijdvak van 31 dagen staat de periode van 21 juni tot en met 21 juli 1976 nog steeds ver bovenaan In die periode was de gemiddelde etmaal tempera tuur 21.6 graden Celsius en de gemiddelde maximumtemperatuur 27,6 graden. In Vlissingen was de julimaand van 1976 overigens gemiddeld een tikkeltje warmer en datzelfde geldt voor Groningen voor de julimaand van 1941 In Zwitserland zijn in de laatste dagen van juli recordtemperaturen gemeten. Zoals in de voorafgaande dagen was hel ook zondag in Bazel 38,4 graden, Zürich 35,6, Bern 35,4 en Zermatt gelegen op een hoogte van 1638 meter 31,3 graden. Groot-Brittannië behoort ook tot de Europese landen waar juli een hitterecord slaat. Uit metingen van het weercentrum in Londen bleek dat juli de warmste maand van deze eeuw was. Zestien dagen steeg het kwik tot boven de 27 graden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1