kolonel Valk zette aan staatsgreep Suriname Eilandbewoners als proefdieren Aanhoudingen en nieuwe spanningen Sri Lanka PZCfi Skinheads houden huis in jazzcafé Tsjaad wil Franse interventie ERKLARING GEWEZEN OFFICIER: Ir MARXISTISCHE PARTIJEN VERBODEN Arrestatie ontvoering Van der Valk WERELDRAAD HOORT GESCHOKT OVER EXPERIMENTEN 19; 17b ANDAG 1 AUGUSTUS 1983 PZC/b'nnen-buitenland Jti HAAG De Nederlandse kolonel Valk heeft de Surinaamse luitenant Roy Bottse in 1979 raagd de macht over te nemen. „Jij bent er de geschikte man voor. Als jij het niet doet, n de onderofficieren het". Met die woorden zou Bottse zijn aangesproken door Valk, de Dnel die ervan wordt beschuldigd steun te hebben verleend aan de staatsgreep van 25 "Viari 1980. De Surinamer heeft dat gezegd in een uitzending van AVRO's Televizier r jazine. se sprak met Valk, die in die tijd kazerne in Paramaribo. Zij spraken het niet doet. doen de onderofficieren d van de Nederlandse Militaire over de strijd tussen officieren was, in de Memre Boekoe- onderofficieren in het Surinaamse le- het. Nou, je ziet het", zou Valk bij die gelegenheid tegen Bottse hebben ge- ger, die tot een onhoudbare situatie zegd. Bottse heeft deze verklaringen leek uit te groeien. Bottse is op de suggestie van Valk niet ingegaan. Na de succesvolle staatsgreep van de groep onderofficieren rond Bouterse ontmoette Bottse kolonel Valk in Ne derland opnieuw. ,,Ik had je gewaar schuwd. Ik heb tegen je gezegd als jij destijds afgelegd voor de Contra In lichtingen Dienst (CID) van het minis terie van defensie. Kolonel Valk ontkent niet in dergelij ke bewoordingen tegen Bottse te heb ben gesproken. „Ik heb hem niet geadviseerd de macht over te nemen. r L. chte;rsvooruitzichten van het KNM! r dinsdag tot en met vrijdag. Jrwegend zonnig en droog. Mid- temperatuur ongeveer 21 graden. Ik heb hem aangeraden te gaan pra ten met de onderofficieren om het conflict op te lossen. De eenheid in het leger moest worden hersteld. Het was een onhoudbare situatie gewor den. Daar moest iets aan worden gedaan, maar niemand wist wat. De officieren kwamen mij om raad vra gen". Volgens Valk is zijn advies om met de onderofficieren te gaan praten, niet opgevolgd „Toen heb ik gezegd als Jullie het probleem niet oplossen, dan doen de onderofficieren het En na de staatsgreep heb ik Bottse daarop ge wezen. Zie je wel, heb ik tegen hem gezegd, je hebt me niet willen gelo ven". De kolonel blijft volhouden geen en kele bemoeienis met de staatsgreep te hebben gehad. „Degenen die de on houdbare situatie in het leger moes ten oplossen, de officieren, deden niets. Integendeel, toen het eerste schot bij de staatsgreep viel, vluchtte Bottse het land uit. Voordat de staats greep voltooid was, zat Bottse al in Frans-Guyana. Hij was trouwens niet de enige, alle officieren waren ge vlucht of ondergedoken". ot \eren werd te Zierikzee een maxi- Finpt tempertuur gevielen van 30,2 Deze temperatuur was dit iterd n°Q niet eerder gemeten. In de nnelsorologie wordt een dag met 30 rm Oen of meer een tropische dag bij pemd. Juli 1983 is zoioel wat betreft gemiddelde temperatuur als het s vaital zomerse en zonnige dagen de terfnste maand van deze eeuw. De petiers van 1947, 1975 en 1976 zijn wertroffen Mogelijk ook de zomer siepiIS6£, maar dit zal pas over enkele len '?n berekend kunnen ivorden. De eenjische dag van gisteren was een blgiiting van een hele serie zomerse rvol|e" Vandaag wordt het koeler. kleine storing vanuit Frankrijk 11 vandaag over ons land. De s te oniveersstoringen bereikten eravond al het Deltagebied. Van- ■gen trekken deze verder noord- irts. Vanmiddag zijn er enkele ilaringen te verwachten. De wind rdt noordwestelijk en door de aan- loerde lucht van koude oorsprong de temperatuur belangrijker lager i, namelijk 22 a 23 graden. Ook sdag blijft het vrij koel, 20 graden, 'overwegend droog. Na woensdag gen de temperaturen weer. ROTTERDAM (ANP) Een groep van ruim der tig 'skinheads' heeft vrijdagavond op ernsti ge wijze huisgehouden in het muziekcafé De Jazzbunker in het cen trum van Rotterdam. De Rotterdamse politie zegt dat de groep zich achtereenvolgens schuldig heeft gemaakt aan vernielingen, dief stal, zware mishande ling en het uiten van racistische taal. De politie arresteerde later op de avond 21 man van de groep, van hen zijn twaalf Rotter dammers en een Eind- hovenaar, in de leeftijd van 15 tot 23 jaar, in bewaring gesteld. Volgens de politie be gonnen de ongeregeld heden toen een paar skinheads het podium betraden, waarop op dat moment de band 'Debie le Eenheid' optrad. Ze maakten zich meester van de microfoon en droegen vervolgens ra cistische gedichten voor. Toen mensen van de band daarop het ge luid uitschakelden ver nielden de jongens de muziekinstrumenten en elektronische tuur. Hun agressie richt te zich daarna op de bandleden zelf en op het publiek in de zaal. Een 32-jarige bezoeker werd daarbij het zwaarst ge raakt. Hij moest met zwaar inwendig letsel naar een ziekenhuis worden vervoerd. Na zich ook nog van de kas met 300 gulden te hebben meester ge maakt verlieten de skin heads het aan De Boompjes gelegen café. De politie verrichtte la ter op het Churchhill- plein de 21 aanhoudin gen. Herrenberg ROTTERDAMOnderdeel van de Rotterdamse Histo- bednjfsvaartuigen werd in 1978 geboren. De werk- rische Zeildag die zaterdag gehouden werd, vormde zaamheden zijn nu afgerond en meer dan 20 zei'ende een demonstratie op de scheepshelling Koningspoort bednjfsvaartuigen krijgen hier nu een vaste ligplaats, in de Oude Haven. Het idee om de Oude Haven te De oudste haven van de Maasstad met de oudste gebruiken voor reparatie en onderhoud van zeilende schepen. Op de achtergrond de Bnenenoordbrug. autisfh bericht fifiseft bericht: wind: draaienu noordwest, toenemend tot 4 tot 6 vanmiddag Zicht: matig tot ï/if. Vanmiddag goed. Tempera- \r kustwater: 19 graden Celcius. vijking waterstanden: geen afwij- K van betekenis. Maximum go'f- bgte monding Scheldes. bij hoog- ter vanavond een halve meter. I| ZON EN MAAN Augustus i op 06.02 onder 21.29 jsn op 00.33 onder 15.06 oog water pdag 1 augustus Isingen -Jieuzei fikzee 07.26 180 07.49 201 ;.50 141 weert 08.33 214 fldinge 09.08 167 u-ak 09.08 198 isse 09.41 167 lag 2 augustus L.K. 2.52 ngen 02.19 185 SEATTLE lUPh Rocky, de Amerikaanse bullterrier die door zijn ter dood veroordeling alle voorpagina s van de internationale pers haalde, heeft weer een nieuwe baas en verkrijgt daarmee opnieuw de vrijheid en het leven. Een neef van de 18-jarige Curtis Knight, die de hond misbruikte voor een roofoverval Joe Sellers ifoto) heeft zich over Rocky ontfermd. De hond is vrijgelaten op voorwaarde dat hij gecastreerd zou worden en zich niet meer zou laten zien in Seattle Washington De Surinaamse ambassadeur in ons land, Henk Herrenberg, overweegt gerechtelijke stappten tegen het Al gemeen Dagblad, dit heeft de ambas sadeur zaterdagmorgen op Schiphol verklaard na zijn aankomst uit Para maribo. Deze stappen zijn gericht tegen arti kelen van de journalist Karei Bagijn, waarin meerdere keren melding wordt gemaakt dat Herrenberg in Algerije in de gevangenis zou hebben gezeten, omdat hij verdacht werd agent van de Amerikaanse inlichtingendienst CIA te zijn. Het Algemeen Dagblad zou de tweede Nederlandse krant worden waartegen ambassadeur Herrenberg gerechtelij ke stappen onderneemt inzake be richtgeving over zijn persoon. Op maandag 25 juli stelde de presi dent van de rechtbank in Amsterdam de Surinaamse ambassadeur in het gelijk in het kort geding dat Herren berg tegen de amsterdamse krant Het Parool had aangespannen. De ambas sadeur had het geding aangespannen, omdat deze Amsterdamse krant had geschreven dat hij contacten zou heb ben gelegd tussen cocalnehandelaren in Colombia en de Surinaamse auto riteiten, in verband met een lening aan Suriname tegen zeer lage rente. Het Parool heeft een rectificatie moe ten plaatsen. Het Parool gaat in ho ger beroep tegen de uitspraak. COLOMBO (UPI/RTR/DPA/AFP 8 Veiligheidstroepen hebben zondag meer dan 150 linkse prominenten voor ondervraging aangehouden hetgeen tot nieuwe spanning leidde op het eiland Sri Lanka (voormalig Ceylon) waar in de afgelopen week bij ongeregeldheden ruim 200 mensen omkwamen. Voor de hoofdstad Colombo gold een uitgaansverbod van 24 uur terwijl zwaarge wapende militairen met steun van tanks en helikopters patrouilles uitvoer den. DEN BOSCH (ANP) De rijkspolitic heeft opnieuw een verdachte aange houden in de ontvoeringszaak van de 51-jarige mevrouw Van der Valk uit Nuland, op 27 november vorig jaar. In zijn woonplaats Amsterdam werd zaterdagochtend de dertigjarige R. P. O. vastgezet. Volgens de politie onderhield O. con tacten met de eerder in België aange houden verdachte R. R„ die inmid dels aan ons land is uigeleverd. en de verdachte C. Deze laatste verblijft momenteel in Italië in de gevangenis. Ten tijde van de ontvoering woonde hij in Den Bosch. Van het betaalde losgeld (twaalf miljoen gulden) komen inmiddels volgens de politie regelma tig biljetten boven water Dat is on dertussen opgelopen tot een bedrag van een half miljoen. Politieke deskundigen voorspelden enkele strafmaatregelen tegen de Sowjet- en DDR-missies op Sri Lanka nadat de regering zaterdag in bedekte termen op Sowjet-Unie had beschul digd van het aanzetten tot moord, brandstichting en plundering- De regenng maakte bekend dat leden van drie zaterdag verboden marxisti sche partijen geen bijeenkomsten mochten houden of andere activiteit mochten ontplooien op straffe van de doodstraf of verlies van de burger rechten en inbeslagneming van alle eigendommen. Zij gaf te kennen dat de drie partijen verantwoordelijk wa ren voor het verspreiden van geruch ten die bijdroegen tot het aanzetten tot de botsingen tussen de boeddhisti sche singalezen en de hindoestaanse Tamil-mmderheid. In de voorsteden van Colombo stegen Gifmoorden In de Westduitse plaats Kempen, in de deelstaat Noordrijnland-Westfalen, is een 67- jarige huishoudster aangehouden on der verdenking van het uit de weg ruimen van twee echtgenotes en een vriend. Vluchthelpers van Bani Sadr geëxecuteerd TEHERAN (RTR) Iran heeft don derdag acht leden van de verboden moedjahedicn Chalk geëxecuteerd. Zij zouden ex-president Bani Sadr twee jaar geleden geholpen hebben naar Frankrijk te vluchten. Dit heeft het Iraanse persbureau Irna zaterdag bekendgemaakt. als gevolg van voedseltekorten de prijzen van rijst en andere levensmid delen tot het dubbele of drievoudige. Het geweld van de afgelopen week was gericht tegen bedrijven en wonin gen van Tamils op het hele eiland. De onrust volgde op een guerrillaaanval die Tamils vorig weekeinde onderna men en die 13 militairen het leven kostte Premier Indira Gandhi van India heft zondag tegen de Tamils uit Zuid- India gezegd dat haar kabinet de Drugsruzie oorzaak Schaagse moord SCHAGEN (ANP) De gewelddadi ge dood van de 22-jarige Freek de Bruijn uit Schagen, die maandag avond in zijn woning aan de A. Mauvestraat door een messteek in het hart om het leven werd gebracht, is opgelost. De vrijdagmiddag gearresteerde 16- jarige A. P, en zijn 21-jarige halfbroer T. S., hebben een volledige bekentenis afgelegd die klopt met getuigen verklaringen en de bij het onderzoek aangetroffen sporen. Het tweetal bezocht het slachtoffer, een actief handelaar in softdrugs, om zich te beklagen over de kwaliteit van de geleverde waar. Dat beklag ontr aardde in een woordenwisseling en een vechtpartij. Daarbij heeft S. het slachtoffer met diens eigen mes de dodelijke steek toegebracht. Beide halfbroers vluchtten daarop met gro te spoed op hun brommers, die in het onderzoek een sleutelrol zouden spe len Bij huiszoeking tussen de eigendom men van P en S is belastend mate riaal tegen hen gevonden. Ook werd een vuurwapen aangetroffen. onlusten op Sn Lanka ziet als een nationaal Indiaas probleem en niet slechts als een zaak van de deelstaat Tamil Nadu. India heeft een schip naar Sri Lanka gestuurd om de Tamil- vluchtelingen te evacueren uit het zuiden en het midden van het eiland naar het noorden. Nederlandse reisbureaus hebben vol gens het reisbureau Arke voorberei dingen getroffen om de ongeveer 100 Nederlandse toeristen zo snel moge lijk van het eiland te repatriëren. Gisteravond kwamen de eerste 20 vakantiegangers via Frankfurt terug. Spanje-Israêl Spanje en Israël zullen mogelijk binnenkort, wellicht in augustus al, diplomatieke betrek kingen aangaan, zo hebben pers en radio in Israël zondag gemeld, daarbij de correspondent van het joodse tele- graafagentschap In Madrid, Ina, cite rend. Spanje is het enige Westeuropese land dat geen diplomatieke relaties met Israël onderhoudt. De nieuwe ontwik keling zou het resultaat zijn van ge heime besprekingen die op 23 juni jl. in New York tussen de Spaanse pre mier, Felipe Gonzalez, en de president van het joodse wereldcongres, de Ca nadese zakenman Edgard Bronfman, zijn gevoerd. N'DJAMENA (AFP, RTR) De president vanb Tsjaad, Hissene Habre, heeft zondag in een brief aan de Franse president, Francois Mitterrand, om dringende interven tie van de Franse luchtmacht gevraagd. Dit heeft de Tsjadische minister van buitenlandse zaken, Idrisss Miskine, meegedeeld. De president wenst deze interventie om de bombardemen ten tegen te gaan die de Libische luchtmacht sedert zaterdagmiddag uitvoert op Faya-Largeau. Deze op 800 km ten noorden van de hoofdstad N'Djamena gelegen plaats was zaterdag aan het begin van de middag door de rrtiNi, uc isjadische iu.iu.«nale strijdkrachten, op de rebellen van oud-president Goukouni Weddeye heroverd De minister deelde mee dat een dergelijk officieel verzoek aan 'andere bevriende landen' was gericht. Voorts zei hij dat ook de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties en de secretaris-generaal van de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid in de arm waren genomen. Een woordvoerder van het Libische ministerie van buiten landse zaken sprak zondag volgens een in Parijs ontvan gen bericht van het Libische persbureau JANA tegen dat Libië zich op enigerlei wijze met de gevechten in Tsjaad bemoeit. Eilanden. jsdag opklaringen, woensdag ln het Jrden wolkenvelden maar bijna overal og. Middagtemperatuur van 15 graden aet noorden tot 21 ln het zuiden. jelux, Duitsland: loden met zon Dinsdag nog enkele en. woensdag bijna overal droog. Mld- temperatuur rond 20 graden. t\nkrijk -loden met zon, dinsdag in het oosten cn den nog enkele regen of onweersbuien. lenl ongeveer 29 in het zuidoosten. ■nlanden: ïderlijke bewolking en vooral dinsdag - en onweersbuien. Middagtempera- tr rond 18 graden, maar dinsdag aan de dzjjde van de Alpen nog rond 30 graden. inje. Portugal. de Spaanse oostkust kans op i onweersbui, overigens droog en zonnig, 'dagtemperatuur van 20 graden aan de "Ikust tot ruim 30 ln het binnenland. Joegoslavische kust loden met zon, maar dinsdag in het irden en woensdag ook elders enkele en- of onweersbuien. Middagtempera- lr van 28 graden in het noorden tot {eveer 35 graden in Midden- en Zuld- 116. tVan onze correspondent! VANCOUVER In plaats dat de wetenschappers uit de Verenigde Staten hulp bieden aan de mensen die met radioactieve straling zijn besmet, gebruiken ze onze mensen als proefdieren voor hun experimenten. Met die aanklacht hebben vertegen woordigers van de eilanden in de Stille Oceaan de aandacht van de wereldraad van kerken gevraagd voor de afschuwelijke gevolgen van Franse en Amerikaanse kernproeven in hun gebied. De meeste indruk maakte Darlene Keju-Johnson van de Marshall Eilan den, die vertelde dat ze drie tumors in haar lichaam heeft die naar alle waar schijnlijkheid het gevolg zijn van een van de 66 atoomproeven die de VS sinds 1946 op de Bikini- en Enewetak- eilanden heeft genomen. Zes eilanden werden daarbij compleet van de aard bodem weggevaagd. Medische des kundigen hebben vastgesteld dat de straling waaraan veel eilandbewoners zijn blootgesteld, ontelbaar veel ge vallen van kanker, leukemie, oogziek ten en miskraam heeft veroorzaakt. De Pacific, zoals de Stille Oceaan meestal kortweg wordt genoemd, stond gisteren centraal tijdens een van de voltallige zittingen van de assemblée. De kerken, die volgens bisschop Les lie Boseto van de Salomons Eilanden hun verdeeldheid op de in harmonie levende eilanders hebben overge bracht. bleven niet buiten schot. Bo seto vroeg het Westen om te stoppen met het importeren van nog meer sekten. De kerken in de Pacific hebben zelf een slerke oecumenische beweging op gang gebracht, en willen nu ook het recht om hun eigen theologie te ontwikkelen. Boseto sprak in dit ver band van een „kokosnoot-theologie" met een sterke inbreng van traditio nele waarden als gastvrijheid, onder ling dienstbetoon en harmonie. Daar mee willen de kerken weerstand bie den aan de nucleaire dreiging, de mulli-nationale ondernemingen en de economische onderdrukking. Totempaal Voordat de duizenden assemblee- gangers in Vancouver begonnen aan de tweede week van hun bijeenkeen- komst, beleefden zij een weekeinde vol van symboliek. Zaterdag werd met gezamenlijke krachtsinspanning een vijftien meter lange totempaal opgericht. Dit geschenk van de bijna driehonderdduizend Indianen die Ca nada lelt, werd het afgelopen half jaar vervaardigd door een groep ge vangenen van Mountain Prison. De totempaal, een symbool van de mythes en tradities van de Indianen, zal een plaats krijgen bij het oecume nisch centrum in Genève. De Indiaan se leider Leonard George zei bij de aanbieding dat veel van zijn volksge noten in de gevangenis eindigen als resultaat het sociaal-culturele geweld waaronder de Indianen sinds de komst van de blanken gebukt gaan Volgens George hebben de Indianen met succes steun gezocht bij de ker ken. Gisteren -vierde de assemblée voor het eerst een avondmaalsdienst vol gens de resultaten van het vorig jaar bereikte akkoord over doop. avond maal en ambt. Hoewel rooms-katho- Iieken cn oosters-orthodoxen nog steeds niet bereid zijn tot inter communie, zijn de kerken uitgeno digd de komende jaren te reageren op dit na vijftig jaar dialoog tot stand gekomen document. De indrukwekkende viering onder lei ding van de Anglicaanse aartsbis schop van Canterbury, dr. Robert Runcie. werd besloten met een specia le collecte voor de slachtoffers van het geweld op Sri Lanka. De staf van de wereldraad heeft in verband met de situatie in dat land telegrammen van medeleven gestuurd naar president Jayewardene en de christelijke raad van kerken Directie. K. Scherphuis, W F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M P. Dieleman en C. van der Maas BUREAUS: Vlissingen: Walstraat 56-60. 4381 EG Vlissin gen, tel. (01184) 15144. Middelburg Markt 51, 4331 LK Middelburg, tel (01180) 27651 Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes, tel. (01100) 16140-. Terneuzen: Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen, tel. (01150).94457 Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst, tel. (01140) 14058 In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag t/m vrij dag vanaf 19.00 uur: (01184) 15144. Klachten bezorging Plaatselijke kantoren, maandag t/m vrijdag van 08.00-17 00 uur. 's Zaterdags van 09.00 tot 11.30 uur Telefoonnummers buiten kantooruren: Expeditie (01194) 511. Advertentie-afdeling. (01186) 1584. 's-Zaterdags (01184) 15144 van 09.00-11.30 uur Redactie (01184)-14796. Overlijdens advertenties maandag- t'm vrijdagavond van 2030 tot 22,00 uur (01184) 15144. Zondag avond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen per kwartaal f 61.20; franco per post 72.-. per maand 21.-; losse nummers 0,85 (alle bedragen in clusief 4 pet. btw). Postrek nr 3754316, t.n.v. PZC ab.rek Middelburg. Advertentietarieven 122 cent per mm, minimumprijs per advertentie 18,30; ingezonden mededelingen 2V5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad I 4,25 meer. Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B.V. Middel burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 17