zeeland: t Kamperen bij boer vaak niet volgens de regels 'Zeeuwse werkgevers hard voor Turkse werknemers' GRAPJE Hooiberg gaat in vlammen op Geen aparte status voor buitenlanders Gedupeerde vrouw kreeg geld en gouden ring terug GEEN VERGUNNING OF TE VEEL EENHEDEN Buit 110.000 gulden bij etalageroot ATTENTIE! FIGURANTEN VLISSINGEN - De 32-jarige vrouw uit Vlissingen, die deze week een cassette met een bestek voor een veel te hoge prijs heeft gekocht, heeft haar honderd gulden en gouden ring weer terug, dankzij bemiddeling van de Vlissingse politie, De verkoper was bereid zijn cassette terug te nemen en het geld en de ring aan de vrouw terug te geven, en Naar aanleiding van het bericht in de PZC van donderdag, waarin de Vlissingse politie waarschuwde voor de praktijken van de verkoper, zijn er nog .enkele meldingen bij de politie gekomen van inwoonsters, die ongeveer dezelfde ervaring opdeden. Ook zij waren benaderd door de man met het verhaal, dat hij zich genoodzaakt zag de cassette te verkopen, omdat hij naar het buitenland moest, maar hadden uiteindelijk toch van de verkoop afgezien. Naar aanleiding van de tweede melding heeft de politie de verkoper aangehouden en hem verteld dat zijn verkooptechniek niet geheel zonder leugens was. De inkoopwaarde van de cassettes bedroeg volgens de politie niet meer dan vijftig gulden. De verkoper heeft de gedupeerde vrouw het betaalde inmiddels terug gegeven. MIDDELBURG - Het kamperen bij de boer vindt vaak plaats op adressen waar geen gemeentelijke vergunning aanwezig is. Bovendien komt het regelmatig voor dat er op minicampings veel meer kampeereenheden zijn dan volgens de provinciale richtlijnen is toegestaan. Deze constateringen worden gedaan in de vrijdag verschenen 'Nota Nazorg' van de Stuurgroep Streekplannen va.'ve provincie. In dit stuk wordt bekeken wat er oplossing gevonden in de vorm van nen namelijk met in (bestemmings- allemaal terecht is gekomen van alles overloopterreinen, maar daaraan kle- ipiannen. Bovendien wordt de vrees wat geregeld is in het 12 oktober vorig ven volgens de nota bezwaren. In uitgesproken dat de overloopterrei- jaar aangenomen Streekplan. Mid- sommige gevallen passen deze terrei- nen in plaats van een tijdelijk een den-Zeeland. Het is voor de eerste keer dat door middel van een 'nota nazorg' deze dingen worden nage gaan. Zoals gezegd worden er in het stuk onregelmatigheden geconstateerd bij het 'kamperen bij de boer'. Een deel van de problemen is volgens de nota nazorg te wijten aan het feit dat het verschijnsel minicampings over het algemeen nog niet goed geregeld is in gemeentelijke bestemmingsplannen. Gesteld wordt dan ook om daarin alsnog sluitende bepalingen in op te nemen over het kamperen bij de boer. Geconstateerd wordt verder dat er steeds meer recreanten voor een kort verblijf naar Midden-Zeeland komen en dat er voor deze categorie vakan tiegangers onvoldoende plaats is. Weliswaar is er sinds vorig jaar een Brabanders wegens mishandeling aangehouden NIEUWVLIET In de nacht van donderdag op vrijdag is tegen vier jongelui proces-verbaal opgemaakt wegens mishandeling en openlijke geweldpleging. De problemen ont stonden op het fietspad tussen Groe- de en Nieuwvliet omstreeks drie uur. Toen een groep fietsers, een man of (ien, en een groep van zes wandelaars elkaar tegenkwamwn. Toen de twee groepen elkaar passeer den, kregen de laatste twee fietsers enkele klappen van de wandelaars, nadat er enkele woorden waren geval len. De groep fietsers reed door en kwam later met auto's en versterking terug, in totaal zo'n tien jongeren. Uit wraak werden twee jongelui afge tuigd. die zich later onder doktersbe handeling moesten laten stellen. De vier jongelui, die werden aangehou den, waren de 23-jarige M. M. de K.. M. de J. (16), J. V. (19) en T. V. (18). allen uit Teteringen. GOES Bij juwelier E. Ouweiieel aan de I.ange Vorstslraat in Goes is vrijdagmorgen zeer vroeg voor 110.000 gulden aan juwelen en siera den gestolen. Tijdens de volgens de politie ..zeer snelle" actie sloeg omstreeks 1.30 urn- een aantal onbekend»? mannen de etalageruit van de juwelierszaak in en plunderde binnen een mum van tijd de etalage leeg De daders verdwenen daarop in een auto die met draaiende motor stond te wachten. Volgens de politie namen zij alle denkbare siera den en juwelen mee die men in een juwelierszaak aantreft. Van de daders ontbreekt nog ieder spoor. De verzekering dekt de schade. VEERE - Ruim honderd mensen verzamelden zich vrijdagmorgen om halfelf voor het stadhuis in Veere. Zij waren, geheel opgedoft, afgekomen op een advertentie in een van de huis-aanhuisbladen waarin figuranten werden opge roepen voor opnamen van de 'nieu we Nederlandse speelfilm De Biga mist', met in de hoofdrol Theo de Farmer. Grote teleurstelling maakte zich van de potentiële filmsterren mees ter, toen bleek dat het helemaal niet om de opnamen van een film ging. Alles draaide om het huwelijk van de Zandvoortse barkeeper Theo de Boer, die vrijdagmorgen in het Veerse stadhuis in het huwelijk trad met mejuffrouw Spirieus. Enkele vrienden van De Boer haal den met hem een grap uit. Zij kwamen er vorige week achter dat Theo in alle stilte in het huwelijks bootje wilde stappen en daarvoor Veere had uitgekozen. Dat vonden ze maar niks en vandaar de adver tentie. Ook werden donderdag avond in Veere nog her en der affiches opgehangen waarin men sen werden opgeroepen zich bij het Veerse stadhuis te melden. Ondanks alle belangstelling werd het huwelijk toch in alle stilte voltrokken door ambtenaar van de burgerlijke stand, rfievrouw J. van Geldere, in het bijzijn van twee getuigen. De ruim honderd 'gasten' werden buiten de deur gehouden. Volgens mevrouw Van Geldere vonden De Boer en zijn aanstaande echtgenote dat er sprake was van "een zeer ongepaste grap'. Ook al vanwege de titel van de zogenaam de speelfilm 'De Bigamist'. Het was De Boer's tweede huwelijk. Mevrouw Van Geldere: „Hij wilde deze dag geheel alleen met zijn vrouw beleven. Daar komt nog bij dat al die 'gasten' voor het bruids paar volslagen onbekenden waren en die mensen waren diep teleur gesteld toen ze merkten dat er helemaal geen opnamen werden gemaakt". Nieuwe Nederlandse speelfilm "DE BIGAMIST" met in de hoofdrol o.a.: Theo de Farmer Gevraagd voor opnamen: tegen hoge verdienste Aanvang opnamen en tevens aanmelding: vrijdag, 29 juli om 10.30 uur ten Stad- huize te Veere. Pers conferentie: Hotel Campveerse Toren, Kaai 2 te Veere op vrijdag 29 juli, v.a. 1 7.00 uur. permanent karakter krijgen. ,,Er die nen stappen ondernomen te worden om een oplossing te vinden voor het structurele tekort in bepaalde drukke perioden Vooral moet onderzocht worden hoe de nu nog ontbrekende planologische regelingen getroffen kunnen worden" aldus de Nota Na zorg In het stuk wordt verder gezegd dat het streekplan Midden-Zeeland in veel gevallen niet overeenstemt met gemeentelijke bestemmingsplannen Dat geldt bijvoorbeeld voor het Sloe- gebied. Dat valt onder twee gemeen ten. namelijk Borsele en Vlissingen. Die willen beide een eigen invulling van dit voor de zeehavenindustrie belangrijke gebied. De geldende be stemmingsplannen zijn daarbij nog verouderd ook en zoals gezegd niet in overeenstemming met het streekplan. TERNEUZEN Een hartwens in vervulling: Wies Pieters met zijn vrouw Maria op de bok van een nieuwe huifkar, vrijdagmiddag gekregen van zijn negen kinderen. De 65-jarige Terneuzenaar uit de Van Steenbergenlaan had gisteren dubbel feest. Niet al leen werd hij 65 jaar, maar bovendien ging hij met pensioen als twee machinist op de sleepboot 'Lucille Gerling' van de Union. Van tweede machinist naar 'eerste stuurman' was maar een kleine stap. Met de kleinkinderen in de kar maakte Wies meteen zijn eerste proefntje op het gras van het Java. „Hij wilde alleen maar zo'n kar, of anders paardevoer," legde een familielid vrijdagmiddag uit. ,.Toen hebbedn we maar de huifkar gekocht.' Wies Pieters. die al eens een kleine sulky in elkaar had gezet om met zijn pony's uit rijden te gaan, kan het voortaan in het groot aanpakken. De huifkar is royaal genoeg om zijn hele familie mee te nemen naar 'de buiten'. Streekplan Soortgelijke problemen doen zoch voor bij gebieden als dagrecreatie, watersport, jachthavens en natuur behoud. Bij de laatste sector gaat het bijvoorbeeld op Walcheren om een afweging van de belangen van een goede zeewering tegenover die van het natuurbehoud. Dat komt volgens de nota nazorg niet goed tot uitting in de geldende bestemmingsplannen. Hetzelfde geldt voor streekplannen die natuurgebieden in Ooster- en W'esterschclde omvatten. Gebieden die daar in het streekplan aangeduid staan als natuurterreinen hebben in de bestemmingsplannen voor een deel nog de bestemming water. Een ander algemeen probleem wat in de nota wordt gesignaleerd is dat het 'sectorbeleid' vaak niet spoort met de regels die op het gebied van de ruim telijke ordening in het streekplan wor den vastgesteld Dat geldt bijvoor beeld voor de sectoren werkgelegen heid en bedrijfsterreinen, verzorgings structuur en milieuhygiëne. Op het ogenblik zijn zaken als de herziening van de Nota Bewoningspatroon, het Sociaal Economisch Beleidsplanen- het Provinciale Beleidsplan voor Re creatie en Toerisme in voorbereiding. Er wordt voor gepleit dat In deze stukken goed wordt aangegeven in hoeverre ze op het punt van de ruim telijke ordening al dan niet sporen methet streekplan. VERENIGING WIL LANDBOUWPROJECT MIDDELBURG - De arbeidsomstandigheden van de meeste Turkse werknemers in Zeeland zijn ronduit slecht. In veel gevallen maken Zeeuwse werkgevers misbruik van de angst voor ontslag. Deze beschuldigingen uitte vrijdag de heer K. Kiling, voorzitter van de Turkse Werknemers Vereniging Middelburg en omstreken (TWV). Hij maakte tegelijkertijd bekend dat optreden van de Centrum Partij en de vereniging plannen heeft om in mensen die zich racistisch opstellen Middelburg of directe omgeving een De heer Kiling zei vrijdag van mening landbouwproject voor mensen van te zijn dat met name de jongeren geen Turkse afkomst op te zetten. Een behoefte hebben aan vertrek naar dergelijk project is volgens Kiling Turkye. Wèl zouden mensen in oudere uniek in Nederland. Schaduwzyde is dat de plannen in verband staan met het verschijnsel dat Turken zich be dreigd voelen en denken aan terug keer naar het geboorteland. De heer Kiling verklaarde vrijdag dat werkgevers Turkse werknemers vaak extra zwaar of vuil werk opdragen. Ook worden zy volgens hem vaak gedwongen om meer uren te maken. leeftijdsgroepen in veel gevallen graag naar hun geboorteland terug gaan. Met het laatste houden ook de plannen verband die beogen in Mid delburg een landbouwproject te be ginnen. De TWV heeft inmiddels al overleg gepleegd met de gemeente Middelburg, maar dit verkeert nog in een beginstadium. De plannen gaan uit van een verde ling in theorie en praktijk. Scholing zou wellicht verkregen kunnen wor den aan de 'Groene School' in Kapel- Ie. Praktijkervaring zou opgedaan kunnen worden op een speciaal volks- tuinencomplex. Aan de ene kant een tijdverdry f en anderzijds een voorbe reiding op terugkeer naar Turkije voor mensen die dat willen. WESTDORPE - De brandweer van Sas van Gent wist vrijdagmiddag met intensief blussen te voorkomen dat een landbouwseliuur vol hooi in de vlammen opging. Door nog onbekende oorzaak brak vrijdagmiddag brand uit in de hooiberg van H. F. V. in Westdorpe. Binnen enkele minuten stond de berg in lichterlaaie en de vlammen bedreigden de nabijgelegen landbouwschuur van F. In die schuur stonden twee personenauto's. Verder had F. er zijn hele hooivoorraad opgeslagen. De brandweer van Sas van Gent, die vrijwel onmiddellijk ter plaatse was haalde eerst de twee auto's uit de schuur. Daarna werd getracht de brand in de hooiberg te blussen en de schuur nat te houden. De brandweer had anderhalf uur nodig voordat het sein brand meester kon worden gege ven. De sterke wind wakkerde het vuur steeds weer aan in de richting van de schuur. De brandweer wist de schade uitein delijk toch te beperken tot de over kapping van de hooiberg en het hooi. De schuur en het hooi dat daarin lag opgeslagen liepen alleen wat water schade op. Over de oorzaak van de brand tast men nog in het duister. Foto: de brandweer van Sas van Gent haalt een auto uit de door vlammen bedreigde schuur vi Westdorpe. Videorecorder en geld gestolen bij Goese bedrijven GOES Bij de Goese gemeentepoli tie is vrijdag aangifte gedaan van de diefstal van een video-recorder uit een electronicazaak in de Lange Vorst te Goes. Het apparaat werd door een man weggenomen, die de winkel betrad op het moment dat geen van de personeelsleden zich daar bevond. Nadat hy de video-recorder met een waarde van 2400 gulden snel in een tas had gedaan, verdween hij weer. Van hem ontbreekt ieder spoor. Verder werd namens een garagebe drijf aan de Marconistraat te Goes aangifte gedaan van de diefstal van 7350 gulden. Het geld zat in een muurkast in het garagebedrijf. Wie de diefstal heeft gepleegd, is nog niet duidelijk, maar één van de personeels leden van het bedrijf zag wel een onbekende enige tijd in de muurkast verblyven en er na verloop van tijd weer weggaan. By een controle daar na was het geld verdwenen. Ook hier ontbreekt ieder spoor. Kabel gestolen van/ 18.000 Agrarisch VLISSINGEN - Uit de container van een electrotechnisch bureau aan de De angst voor ontslag weerhoudt de Frankrijkweg in Vlissingen-Oost is werknemers van Turkse afkomst er in de nacht van woensdag op donder- dan meestal van om een weigerachti- dag een haspel met kabel gestolen, ge houding aan te nemen. Kiling is ter waarde van 18.000 gulden. De ervan overtuigd dat de meerderheid inbrekers hadden de haspel in een van deze groep buitenlandse werkne- vrachtauto van het bedrijf geladen mers in deze beroerde positie ver- en waren daarmee dwars door het keert. In sommige gevallen leidt de afgesloten hek gereden, hoge produktie van Turken tot ont- De politie heeft de vrachtauto later slag van of afgunst onder Nederlandse teruggevonden in een weiland, in de collega's. „Dan wordt er gezegd omgeving van de Oostelyke Berm- 'smeerlap, jij werkt zo hard en brengt weg. onze positie in gevaar" zo vertelde de Bij een poging tot inbraak, dezelfde TWV-voorzitter. Persoonlijk zegt hij in zijn woonomge ving geen last te hebben van discrimi natie. „Wel is het zo dat er mensen terug willen omdat ze zich in het algemeen bedreigd voelen door het nacht in een staalbedrijf aan de Frankrijkweg, zijn kantoor en kantine doorzocht. Hier wordt echter niets vermist. De inbrekers kwamen binnen door een ruit te vernielen. Brutaal Het gebeurde op die ene dag. toen het zo hartstochtelijk re gende Ome in Oostkapelle wonende sportverslaggever werd ge beid door een Bevelandse in gezetene, die naar hij ivaar- schuwetid inleidde, 'een bruta le vraag' had. Hoe of het weer in Oostkapelle was. wilde de man weten Dus geen informatie over een voet baluitslag. Nee. het weer aan de Oostkappelse kitst, daar ging het om. Want men was in dat Beve landse gezin voornemens een dagje naar het strand te gaan. 'Nou het zit hier goed dicht", verklaarde onze collega naar eerlijkheid. ..En zo te zien zul len we nog wel wat buitjes krijgen „Zeer bedankt", reageerde de man aan de andere kant van de lijn correct. „Dan gaan we vandaag maar naar oma in Belgie". VOORZITTER KILINQ: MIDDELBURG - „Er moet een einde worden gemaakt aan de apart heidspolitiek die er in Nederland gevoerd wordt door het laten bestaan van aparte wclzijnsinsteilingen voor buitenlauders. Dit welzijnswerk moet ondergebracht worden in structuren die voor alle inwoners van dit land bedoeld zijn. Wij willen namelijjk volwaardig meedraaien in de Nederlandse samenleving." Dit verklaarde vrijdag de lieer K. Kilinc, voorzitter van de Turkse Werknemers Vereniging Middelburg (TWV) en omstreken. De TWV-voorzltter kwam met zijn stichting welzijn buitenlandes uitlatingen naar aanleiding van de werknemers. Dat vind ik niet eer- op handen zijnde opheffing van de lijk. Wij willen volwaardige leden Stichting Welzijn Buitenlandse Werknemers Zeeland in Vlissingen van de Nederlandse samenleving zyn en dat houdt ook in dat we voor Volgens Kilinc heeft zijn vereniging problemen niet naar een aparte nauwelyks medewerking onder- instelling verwezen moeten wor- vonden van de stichting die nu den" aldus Kilinc. De voortgang gaat verdwijnen. Daardoor is de van het welzijnswerk is voor hem TWV de laatste jaren zelf actief met een belangrijk punt Onze mensen het op touw zetten van activiteiten, bly ven nu vaak onkundig over het Kilinc is er blij om. dat minister karakter van de Nederlandse sa- Brinkman van Welzyn. Volksge- menleving en weten soms ook niet zondheid en Cultuur (WVC) heeft hoe zich te gedragen Het welzyns- laten weten geld beschikbaar te werk kan daarbij de helpende hand stellen voor drie beroepskrachten bieden", voor het welzijnswerk voor buiten landers (de binnenkort verdwijnen de stichting heeft zes functionaris sen) Het liefst zou de voorzitter Kilinc ziet tenslotte weinig in het Soos echter willen dat deze mensen niet aanbod wat de Zeeuwse Organisa- meer gaan functioneren in aparte tic ter Ondersteuning van het So- organisaties die alleen voor buiten- ciaal kultureel werk (ZOOS) on- landers zyn bedoeld. De voorkeur langs deed aan het ministerie van van Kilinc gaat uit naar onderbren ging by gemeenten. De voorzitter WVC. ZOOS wil zoals gemeld het erk van de op punt van verdwij- van de TWV zegt goede ervaringen nen staande stichting welzijn bui- te hebben met de coordinator min- tenlandse werknemers overne- derhedenbeleid In Middelburg, de men. „Deze stichting zegt wel dat gemeente waar zijn vereniging ze ervaring heeft met werken met meestal actief is Volgens Kilinc etnische minderheden maar is ons ligt samenwerking tussen deze volledig onbekend" aldus Kilinc. coördinator en een nieuw aan te Hij ziet zoals gezegd veel meer ii stellen consulent (na opheffing Vlissingse stichting) voor de hand. onderbrenging bij gemeenten. „Dan zit je ook op een voor ieder- Iemand met problemen zou nu een bekend vast adres" aldus de dus nog aangewezen zijn op de TWV-voorzitter. „Turkije is een agrarisch land. De meeste Turken hier hebben vroeger ook op hel land gewerkt. Zij hebben ook bijna allen nog grondbezit ïn Turkije. Meestal wordt dat tijdens het verblijf hier onderhouden door familie, buren of kennissen. Die si tuatie is in Nederland vaak volstrekt onbekend. Feit is verder dat mensen die terug willen keren hier vaak geheel andersoortig werk hebben verricht. Daardoor zijn ze veel van de ervaring in het agrarische werk kwijtgeraakt. Met een tandbouwcur- sus zoals die ons voor ogen staat kan de basiskennis worden opgefrist" al dus de heer Kiling. De cursus zou de onderdelen bloe men-, groente en fruitteelt, byen en kippen houden, vee verzorging, snoeien van bomen en heesters en bloemschikken moeten bevatten. Aan een dergelijk project zijn niet veel kosten verbonden terwijl Middelburg en Zeeland ermee een voortrekkersrol zouden kunnen vervullen Behalve dat de cursus voor sommigen 'het terugkeerperspectief zou vergroten heeft ze volgens de vereniging ook het voordeel dat ze het nuttige met het aangename verenigt. Bovendien wordt de zaak gezien als een nuttig ontwikkelingsproject dat in een vanouds agrarische provincie als Zeeland kans van slagen zou moeten hebben. Politie Goes pakt daders inbraken GOES De Goese gemeentepolitie heeft in samenwerking met de rijks- politiegroep Borsele drie jongelui aangehouden, die worden verdacht van het plegen van zes inbraken. Het gaat om L. L. C. T. uit Goes en P. C'. V. en Z. A. J. afkomstig uit Borssele. Ze zijn alle «Jrie zeventien jaar oud De inbraken waar ze van worden ver dacht zyn dit jaar gepleegd in een school in 's-Heer Her.dnkskinderen. één ln het restaurant van de inmid dels afgebrande sporthal in Goes, twee in het ontmoetingscentrum 'De Stenge' te Heinkenszand, één in een supermarkt te Heinkenszand en één in een woning in de Goese Polder. Bij die inbraken werden voornameiyk af speelapparatuur, een caméra en eét- en drinkwaren ontvreemd. De gesto len goederen zyn grotendeels terecht. Nadat de daders woensdag 27 en donderdag 28 juli zijn aangehouden, konden ze na verhoor weer op vrije voeten worden gesteld. Inbraak en diefstal in geparkeerde auto OOSTBURG In de nacht van don derdag op vrijdag is ingebroken in de auto van mejuffrouw Van H. te Oost- burg. Met een hard voorwerp werd een klein zyraam ingeslagen, Er werden twee boxen en twee autohoezen van schapevacht ontvreemd. De auto stopri geparkeerd bij Albert Heyn te Qois burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 5