Wereldraad doet mogelijk uitspraak over Afghanistan PZCfi Na-oorlogse slechter dan woningen verwacht Veel doden door twisten Sri Lanka AANHANGERS ARAFA T: GEEN TERUGTREKKING Ondernemers willen soepeler prijsbeleid ONDANKS DRUK OOSTEUROPESE ZIJDE het weer Prins Claus in Italië 4 M Eenheid PLO zou hersteld zijn ZATERDAG 30 JULI 1983 PZC/binnen-buitenland (Van onze correspondent) VANCOUVER De Wereldraad van Kerken zal tijdens zijn assemblée in Canada vrijwel zeker een uitspraak doen over de Russische bezetting van Afghanistan. Ondanks druk van Oosteuropese zijde, besloot de commissie die publieke uitspraken over actuele kwesties voorbereidt, gisteren met een duidelijke meerderheid om een voorstel voor te leggen aan de voltallige bijeenkomst. Dit initiatief werd ondersteund door onder anderen de Nederlandse afgevaardigde dr. Jone Bos (hervormd) en een lutherse bisschop uit Noorwegen. De commissie beraadt zich de komende dagen over de inhoud van de verklaring. De mensenrechten in Oost-Europa en mensen die thuis en op school een de binnen- en buitenlandse politiek atheistische opvoeding hebben ge it de Sowjet-Unie zijn in de Wereld raad altijd een gevoelige kwestie ge weest. De meeste Oosteuropese lid tijdens een persconferentie dat er komende herfst in West-Duitsland weieens doden kunnen vallen in de strijd van de vredesbeweging tegen de plaatsing van nieuwe kernwapens in Europa. „Het zal heftig toegaan", voorspelde Soelle, die de vredesbeweging in het Westen en de basisgemeenschappen in de Derde Wereld de tekenen van hoop van deze tijd noemde. Zij liet weten ervan overtuigd te zijn dat zelfs in de niet-kerkelijke vredesbeweging een religieuze component zit. Men- had. Sommigen van hen zijn trouwe sen zoeken in hun strijd tegen de bom partijleden geweest. Borovoy waarschuwde er overigens kerken staan in een loyale positie voor de betekenis van het reveil in de tegenover de regeringen van hun lan den. Ondanks dat veroordeelde het centrale comité van de Wereldraad de Russische invasie in Afghanistan al eens eerder, namelijk in 1980. Overigens zijn de Oosteuropese af gevaardigden zelf ook wel eens open hartig over de situatie in hun landen. De Russisch-orthodoxe theoloog Vi- Weersvooruitzichten van het KNMI voor zondag tot en met woensdag. Af en toe zon en vrijwel de gehele dag droog. Middagtemperatuur ongeveer 23 graden. Deltagebied Weerbericht voor het Deltagebied. Met westelijke wind transporteert een Atlantisch hogedrukgebied tamelijk vochtige oceanische lucht naar onze omgeving. Een koufront dat door deze stroming wordt meegevoerd blijft net ten noorden van ons land stilliggen. Het ziet er dus naar uit dat er vrij veel bewolking zal zijn, maar er zijn ook zonnige perioden. Vooral in de mid dag. De aangevoerde lucht komt over de Noordzee en is dientengevolge wat koeler. Aan de kust zal de tempera tuur net even boven de 20 graden komen. Midden op het eiland is het zeker drie graden warmer. Vooruitzichten voor zondag: Flinke zonnige perioden, iets hogere tempe raturen en een zwakke noordwestelij ke wind. Nautisch bericht Nautisch bericht: wind: west tol noordwest, 3 tot 4 Bft. Zicht: goed Temperatuur kustwater: 19 graden Celcius. Afwijking waterstanden: bij hoogwater vanavond een geringe ver hoging. Maximum golfhoogte mon ding Scheldes: bij hoogioater bijna een halve meter. ZON EN MAAN 31 juli Zon op 05.59 Maan op 00.00 1 augustus Zon op 06.00 Maan Hoog water^ Zondag 31 juli Vlisslngen Terneuzen Zierikzee Hansweert Wemeldinge Kreekrak Bruinisse Maandag 1 augustus Vlisslngen Terneuzen Zierikzee Hansweert Wemeldinge Kreekrak Bruinisse 6.46 193 7.10 214 8.15 149 7.55 226 8.32 176 8.31 207 9.04 178 07.26 180 07.49 201 08 50 141 08 33 214 09.08 167 09.08 198 09.41 167 19.02 190 19.25 213 20.04 142 20.03 223 20.42 167 20.43 197 21.12 167 19.44 178 20.06 201 20.51 135 20 43 213 2lil 159 Laag water Zondag 31 juli Vlisslngen Terneuzen Zierikzee Hansweert Wemeldinge Kreekrak Bruinisse Maandag 1 augustus Vlisslngen 01.35 193 13.02 160 01.28 214 01.38 170 01.51 231 02.03 191 02.20 220 02.11 187 Terneuzen Zierikzee Hansweert Wemeldinge Kreekrak Bruinisse 02.04 206 02.18 166 02.25 223 02.40 186 02.57 214 02.49 184 13.29 173 13.48 126 13.54 192 14.09 145 14,29 169 14.29 144 13.44 157 14.12 170 14.32 128 14.33 189 14,50 145 15.09 168 1508 146 Vakantielanden Britse eilanden: Perloden met zon, maar ook enkele buien. Middagtemperatuur van 17 graden in hel noorden tol 24 graden in het zuiden Benelux. Noord-Frankrijk. Noord-Duits- land. Denemarken: Wolkenvelden en enkele buien, mogelijk met onweer, maar in Noord-Duitsland en Denemarken zondag droog Middagtempe ratuur van 21 graden aan zee tot 26 graden in het binnenland. Midden- en Zuid-Duitsland. Wisselend bewolkt en enkele buien, moge lijk met onweer. Middagtemperatuur zon dag rond 26 graden, maandag rond 28 graden. Midden-Frankrijk, Alpenlanden Wisselend bewolkt en enkele buien, moge lijk met onweer. Middagtemperatuur zon dag rond 26 graden, maandag rond 28 graden. Zuid-Frankrijk, Italië, Joegoslavische kust Droog en zonnig. Middagtemperatuur van 28 tot 33 graden. Sparge, Portugal: Droog en zonnig, maar in Portugal zondag kans op een bui Middagtemperatuur van 21 graden in NoordwestrSpanje tot 33 gra- .den aan de oostkust Alarmcentrale Sowjet-Unie te overdrijven. Prof. Borovoy zei dat zijn kerk het marxisme afwijst als een niet-christe- lijke ideologie, maar niettemin vreed zame coëxistentie nastreeft. Volgens Borovoy streeft de Russisch-orthodo xe kerk in de eerste plaats naar een gezamenlijk standpunt van christe nen uit Oost en West, waarbij de naar God' De Westduitse theologe zei dat het kapitalisme er beter dan Marx in is geslaagd mensen God te doen verge ten, maar dat zowel het staatskapila- lisme van het oostblok als het Westen niet hebben ingezien dat de behoef ten en noden van de mens dieper zitten dan het verlangen naar mate rieel welzijn. taly Borovoy vertelde gisteren op een Russen met name het gesprek zoeken persconferentie dat steeds meer jon geren in zijn land die op zoek zijn naar de diepere waarden van het leven, zich melden bij een kerk. Borovoy, een van de sprekers op de assemblée. zei dat nieuwe generaties kerkleiders in de Sowjet-Unie zullen bestaan uit met de kerken in de Verenigde Staten. Kernwapens De Westduitse theologe Dorothee Soelle, wier toespraak tot de assem blee veel indruk heeft gemaakt, zei DEN HAAG (ANP) Prins Claus is in het weekeinde gearriveerd in de Ita liaanse plaats Tavernelle, waar ko ningin Beatrix en haar zoons Friso en Constantijn sinds 19 juli met vakan tie zijn. Dit heeft de rijksvoorlichtingsdienst vrijdag bekendgemaakt. Prins Wil- lem-Alexander is elders op vakantie Hij zal zich mogelijk nog bij zijn ouders en broers voegen voor het begin van een in augustus geplande cruise, die op de Middellandse Zee zal beginnen. Voor hij naar Tavernelle is gereisd, heeft prins Claus bezoeken gebracht aan enkele kennissen, aldus de RVD. Of hij na de vakantie, die tot in de tweede helft van augustus duurt, met zijn gezin naar Nederland zal komen, is nog niet bekend. Prins Claus is nog steeds onder behandelding van pro fessor Nijdam. Over de gezond heidstoestand van prins Claus wilde de RVD-woordvoerder alleen zeggen dat er geen nieuwe ontwikkelingen zijn. Nederlander in Franse cel na gewapend verzet DEN HAAG (ANP) De 23-jarige binnenschipper G. Z. uit Rotterdam zit al ruim twee maanden in voorar rest in een cel in het Franse Chalon sur Marne wegens een poging door gewapend verzet zijn arrestatie te voorkomen. De Rotterdammer voer op 24 mei met zijn schip volgens de Franse politie, met een flinke oorlam in de kraag, tussen Reims en Chalon sur Mame tegen een sluisdeur. Bij zijn arrestatie dreigde Z. de politie met een geweer. Z. zal volgende week dinsdag in Reims voor deze feiten terecht moe ten staan. Aangezien hij het Frans niet voldoende beheerst, krijgt hij volgens een woordvoerder van buiten landse zaken een pro deo advocaat en tolk toegewezen Windhoos De winanoos op zon dag 17 juni tijdens het Schuttersfeest in het Middenlimburgse Montfort PARIJS De augustus-uitgave van het Franse blad 'Science et vie' bevat deze tekening van een onderwater-mijnenlegger. Daarbij ivordt vermeld dat dit voertuig de geheimzinnige Russische onderzeeer zou kunnen zijn, die eerder dit jaar in Scandinavische wateren gezocht werd. MINISTERIE HOUDT RAPPORT OP DEN HAAG (GPD) De kwaliteit van naoorlogse woningen is veel slechter dan op grond van de leeftijd mag worden verwacht. Bij sommige betrekke lijk nieuwe woningprojecten wordt aan sloop gedacht, omdat het opknappen te veel geld zou kosten. Dat blijkt uit een nog niet gepubliceerd onderzoek van de Technische Hogeschool Delft dat is uitgevoerd in opdracht van het ministerie van volkshuisvesting. Uit het rapport blijkt niet om welke gebieden het in het bijzonder gaat. Het ministerie houdt publikatie van het rapport vooralsnog tegen omdat men daar geschrokken is van de uit eerst doorrekenen op (financiële) ge- Uit het onderzoek van de TH in Delft blijkt dat ook woningen van na 1940 in veel gevallen zo slecht zijn, dat hoge renovatiekosten moeten wor den gemaakt. De logische gedachte die het rijk tot nu toe hanteerde hoe jonger een woning hoe beter blijkt in de Nederlandse bouwprak- volgen voor het rijk voordat ze de f'.ik van de laatste veertig jaar niet onderzoekers willen toestaan het defi- op te gaan. ziekenhuis van Roermond overleed vrijdagochtend de 80-jange P J. van Knippenberg uit Brunssum, een van de daar opgenomen gewonden van het Schuttersfeest. ADVERTENTIEl Dood jongetje bij gewonde vader gevonden onder 21.33 onder 12.39 onder 21.31 onder 13.51 O VERHEIDSTARIEVEN TE HOOG (Van onze redactie economie) DEN HAAG De grote ondernemersorganisaties VNO en NCW vinden dat minister Van Aardenne (economische zaken) met de verdere versoepeling van zijn prijsbeleid niet ver genoeg gaat. Zij bepleiten opnieuw opschorting van alle prijsregels, ook met het oog op de gewenste deregulering. Voornaamste reden van hun wens is dat de achterstanden in de toegestane kosten-doorberekening fors zijn opgelo pen. Van Aardenne liet per 1 juli een in de goede nchting moet worden groot deel van de voedings- en omgebogen. genotmiddelenindustrie vrij van prijsvoorschriften. De beide werk- Volgens de werkgevers zijn de kos tenstijgingen hoger dan geraamd. geversbonden beschouwen dit „als Oorzaak is vooral de veel geringere een stap in de goede richting", stijging van de arbeidsproduktivi- Maar ze vinden ruimere vrijstelling teit (de produktie per werknemeri gewenst, niet in het minst omdat in 1982 en 1983 dan werd verwacht, de branches die nog wel onder de in de industrie is het verschil tus- voorschriften vallen, als het ware sen de raming en de waarschijnlij- een stempel opgedrukt krijgen ke uitkomst ongeveer 3,75 procent; VNO en NCW voeren aan dat de in de dienstensector ongeveer 0,75 felle concurrentie prijsstijgingen in procent de particuliere sector zeer heeft beperkt. Ze scharen zich in de rij Achterstanden ontstonden ook van consumentenorganisaties als doordat als gevolg van de afspra- daarbij wordt gesteld dat diverse ken tussen werkgevers en werkne- overheidstarieven zeer sterk stij- mers de prijscompensatie in de gen als gevolg van monopolieposi- lonen per 1 januari gemiddeld een ties. Hiermee gaat een verdere ver slechtering van de rendementen in procent was in plaats van ruim ee. Dat ene procent diende als de particuliere sector gepaard, die uitgangspunt voor het prijsbeleid. heeft een tweede dode geëist. In het komsten. De deskundigen op het de- mtieve verslag te publiceren. -■ tÊt De onderzoekers, ir. R. Lijbers en C.T J Lucassen, wilden hun bevindin gen publiceren tijdens een studiedag op 26 augustus. Uitnodigingen daar voor waren al verstuurd toen het ministerie ingreep en snelle publika tie verhinderde. De studiedag is nu uitgesteld naar 1 november. ARCEN (ANP) De 8-jarige Patrick Vallen uit Venlo, sinds woensdag avond samen met zijn volgens de politie overspannen vader vermist, is donderdagavond dood gevonden in Meerjarenplan de auto van zijn vader in de bossen Stadsvernieuwing van staatssecreta- bij Arcen. van nil iaar ris B™kx nu al zou moeten worden Bij de auto bevond zich ook de vader Vnnr ons hetekent dit in feite een herzien op onderdelen. Vooral de Deze trachtte zich van het leven te Txtra ^zuinÏÏSsmaLLl aldus daarin voorziene verlaging van sub- beroven en is licht gewond, aldus de een woordvoerder, De Delftse politie sidies voo.r. naoorlogse woningen zou politie. Na behandeling in het zieken- vindt, dat de gemeente moet opdraai- ™ee.r gewijzigd moeten v AGAM OCCASION fcfc. CENTRUM ROOSENDAAL BREDASEWEG 223 ROOSENDAAL 01650-37990 gelegen aan snelweg Breda-Bergen op Zoom partement willen de uitkomsten nu Politie Delft: moordonderzoek extra bezuiniging DELFT (AANP) De politie in Delft M. €€t'iCU'€1ipl(ltl is er boos over. dat zij zelfmiddels J de vorming „n een reservefonds - J l» "PP"» de onderzoekers moei opdraaien voor de extra kosten ka" forden afgeleid dat het onlangs naar aanleiding van de zesvoudige gepresenteerde moord in café Koetsiertje in april van dit jaar. rorden. en voor de" resterende'mim^58.000 In het meerjarenplan Stadsvernieu- huis is de man overgebracht naar .het politiebureau. De vader leefde ge- eillden"extra' kosten" De"*E*em"eente win& Baat staatssecretaris Brokx er- scheiden van zijn vrouw. Sectie moet prijst ons eeist voor de wijze waarop va" uit dat veel Beid en aandacht ultwjzen hoe de jongen om het leven wijde zaak hebben afgehandeld, maar nodig is voor de oudere woningen (van gebracht zodra het op betalen aankomt, laat de V001 T940). Vooi woningen na 1940 raad het afweten, aldus de politie- werci niinder geld (per woning) gere- woordvoerder. serveerd) BEIROET TRIPOLI (RTR üPL'DPA) Aanhangers van Yasser Arafat, die vrijdag in de Libanese Bckaa-vallei weer strijd leverden met tegenstanders van de PLO- leider, zijn in de gevechten van de afgelopen week nog geen enkele stelling kwijtgeraakt en hebben dan ook geen plannen voor terugtrekking. Dat verklaarde PLO-woordvoerder Ahmed Abdel-Rah- man, zelf behorend tot de groep van Arafavgetrouwen binnen de Palestijnse bevrijdingsorganisatie, vrijdag in de Noordlibanese kuststad Tripoli. Hiermee reageerde de woordvoerder op verklaringen van Libanese functionarissen, die donderdag zeiden dat Ara fats mannen in de PLO-organiatie El Fatah de Libanese autoriteiten hadden gevraagd hen te helpen bij het terugtrekken uit de plaats Jdita en andere belegerde stellingen rond de stad Shtoura. Abdel-Rahman stelde dat er geen contact is geweest met de Libanese autoriteiten over deze zaak. In Tripoli bleef de situatie gespannen doordat rivaliseren de Libanese strijdgroepen verscheidene posities in het stadscentrum innamen, die donderdag plotseling en zon der verklaring werden verlaten door de Syrièrs. De Syrische strijdkrachten hebben zeven stellingen verlaten en behielden er zes in de stad. Volgens de PLO-woordvoerder in Bonn. Abdallah Frangi, heeft Yasser Arafat de strijd om de eenheid onder de Palestijnen gewonnen In een interview met het Westduit se persbureau DPA verklaarde hij dat de Syrische presi dent Hafez Assad de verliezer is van het conflict binnen El Fatah. „Syrië wilde een nieuwe, zogenaamd radicalere PLO vormen, om haar daarna tot absolute onbeduidend heid te veroordelen," aldus Frangi. Maar inmiddels is het Arafat volgens Frangi gelukt de Syriërs te 'ontmaskeren' en de overgrote meerderheid van de Palestijnse strijders weer achter zich te krijgen. Richting Breda de heer P. Zeeman uit Breda, ah motorjacht 'Ruder', Zeeland familie J. L. Baas-Smits uit Oss, ah zeil jacht 'Iris 3'; Zeeland: de heer J. P G. van Kraalingen uit IJmuiden. a/b blauw zeil jacht 'Windjammer', Zeeland' familie R. Rosseel uit Uithoorn, ab wit zeiljacht 'Froukje'; Zeeland: de heer H Mols uit Vught, a'b wit zeiljacht 'Felicitas'. COLOMBO iRTR DPA) Tenminste 33 mensen zijn vrijdag in de Srilan- kaanse hoofdstad Colombo om het leven gekomen als gevolg van aan houdende etnische twisten tussen Tamils en Singhalezen. Dit heeft een regeringswoordvoerder bekendge maakt. Volgens de woordvoerder Douglas Liyanage hebben veiligheidstroepen 15 plunderaars doodgeschoten en 300 van plundering en brandstichting ver dachte personen gearresteerd. Bij ge welddadigheden tussen Tamils en Singhalezen kwamen nog eens 15 mensen om het leven. De woordvoer der meldde tevens dat er een bom is gegooid naar een legerpatrouille. Een militair kwam daarbij om. Twee van de aanvallers zijn door .de soldaten gedood. Volgens Liyanage braken de ongere geldheden uit nadat het uitgaansver bod vrijdagmorgen was opgeheven De onrust werd nog vergroot toen de geruchten de ronde deden dat uit het noorden afkomstige Tamils de stad hadden geïnfiltreerd en het leger aan vielen. De woordvoerder ontkende Foto: Een wijkgedeelte in Colombo werd de afgelopen week volledig ver nield tijdens de onlusten. dat guerrillastrijders in de stad actiel zijn De regering heeft tot en met zondagochtend voor de hoofdstad een uitgaansverbod ingesteld. In andere delen van het land zal het uitgaans verbod vandaag, zaterdag en zondag niet de gehele dag van kracht zijn Het etnische geweld tussen Tamils (20 procent van de bevolking) en Singha lezen (75 procenti heeft de afgelopen week al aan 100 tot 150 mensen het leven gekost. In India is grote onrust ontstaan over de gewelddadigheden tegen de Tamils in Sri Lanka. De Tamil-minderheid in Sri Lanka is nauw verwant met de bevolking van de Indiase deelstaat Tamil Nadu Vrij dag is de Indiase minister van buiten landse zaken naar Sri Lanka vertrok ken om de toestand te bespreken met president. Junius Jayewardene Sri Lanka heeft India ervan beschul digd zich te mengen in de interne aangelegenheden van het land. Vol gens de Srilankaanse politie pende len guerrillastrijders tussen de ha venstad Jaffna in het noorden van Sri Lanka en de Indiase deelstaat Tamil Nadu heen en weer. Politieke groepe ringen in Tamil Nadu ondersteunen, volgens de politie, de separisten in Sri Lanka. India heeft deze beschul digingen ontkend. Directie. K. Scherphuis. W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofo'redactie: M. P Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS: Vlissingen: Walstraat 56-60, 4381 EG Vlissin gen, tel. (01184) 15144. Middelburg: Markt 51. 4331 LK Middelburg, tel. (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes, tel. (01100) 16140. Terneuzen: Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen, tel. (01150) 94457. Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst, tel. (01140) 14058. In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag t m vrjj; dag vanaf 19.00 uur: (01184) 15144. Klachten bezorging Plaatselijke kantoren, maandag t m vrijdag van 08 00-17.00 uur. 's Zaterdags van 09 00 tot 11.30 uur. Telefoonnummers buiten kantooruren Expeditie: (01194) 511 Advertentie-afdeling: (011861 1584 's-Zaterdags (01184) 15144 van 09.00-11 30 uur. Redactie (011841-14796. Overlijdens advertenties maandag- Xlm vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144. Zondag avond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen per kwartaal 61,20; franco per post 72,-; per maand 21,-; losSfe nummers f 0.85 (alle bedragen in clusief 4 pet. btw). Postrek nr 3754316, t.n.v PZf ab.rek. Middelburg. Advertentietarieven: 122 cent per mm; minimumprijs per advertentie 18,30; ingezonden mededelingen Vh x tarief Voor brieven bureau van dit blad 4,25 meer. Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief;'4 pet btw. Giro- 35 93 00. Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B V Middel burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 3