PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Braks boos over extra belasting veehouderij Taiwan ontkent nieuwe bestelling onderzeeërs Valk was een goede vriend Gifschip voor Vlissingen ten anker EG WIL OVERSCHOTTEN AANPAKKEN David Niven overleden DESI BOUTERSE OVER DE SURINAAMSE COUP: Zonnig Droog en zonnige perioden. Middag- temperatuur van 20 graden in het Waddengebied tot 27 graden in Lim burg. Matige wind uit west tol noord west. 226e jaargang no. 177 Zaterdag 30 juli 1983 tamse bv sinds 1881 UW SANITAIRINSTALLATEUR Postbus 154 4460 AD Goes Telefoon 01106-1740 VLISSINGEN Het Nederlands loodswezen (DGSM) in Vlissingen stelt een onderzoek in naar het gedrag van het Westduitse verbrandingsschip Vulcanus II. dat zo goed als zeker is geladen met het uiterst giftige dioxine, dat enige tijd in de Antwerpse haven heeft gelegen. Het schip is gisteravond, nadat het onverwacht geladen met dioxine de haven van Antwerpen had verlaten zonder toestemming van de rijkshavenmeester op de rede van Vlissingen voor anker gegaan om reparaties uit te voeren. Een woordvoerder van het loodswezen deelde gisteravond desgevraagd mee dat ieder schip dat voor onderhoud en/of herstel op de rede voor anker wil gaan daarvoor toestemming nodig heeft. Hij zei verder dat het Directoraat voor Scheepvaart en Maritieme Zaken er gisteren niet honderd procent zeker van was dat er zich dioxine aan boord van de Vulcanus II bevond, maar als dat het geval was geweest had het schip zeker niet mogen ankeren op de Vlissingse rede. Mede in verband met de veiligheid gaat het loodswezen nu onderzoeken wat de aard van de reparatiewerkzaamheden is geweest. Aan de gezagvoerder zal een verklaring worden gevraagd. Bovendien wordt contact opgenomen met de eigenaar van het schip. Het loodswezen vindt het vreemd dat een schip als de Vulcanus II, met een zó gevaarlijke lading, met door de Belgische autoriteiten aan het Nederlands loodswezen is gemeld. Het schip is gisteravond rond halftwaalf vanaf de rede van Vlissingen richting zee vertrokken waar het dioxine ruim honderd kilometer ten noorden van Texel zal worden verbrand. De Vulcanus II vertrok gisteren uit Antwerpen met aan boord 25 ton chemisch afval waarin 250 gram dioxine zit. Het schip kwam donderdagavond de Antwerpse haven binnen waar onmiddellijk het afval werd ingeladen, De stoffen lagen opgeslagen in een tank van het bedrijf Antwerp Cleaning and Storage. De operatie verliep vlekkeloos Schepen (wethouder) van milieuzaken John Mangelschots zei in een reactie dat Antwerpen snel van het gif is verlost „dankzij de prompte en vastberaden actie van het stadsbestuur". (Van onze correspondent BRUSSEL Minister Braks van landbouw is „hoogst onaangenaam getroffen" door het voorstel van de Europese Commissie om de intensieve veehouderij in de Europese Gemeenschap extra te gaan belasten. Dit voorstel maakt deel uit van een pakket bezuinigingsplannen, waarmee het dagelijks bestuur van de Gemeenschap de Europese landbouwuitgaven wil verminderen. Die landbouw vergt dit jaar zo'n 42 miljard gulden van de Europese begroting van ruim 60 miljard, en daarmee zit Europa aan het plafond van haar financiële 'middelen. Als de Europese regeringsleiders op stopzetting van de aankoop door de Europese interventiebureaus van het teveel aan magere melkpoeder in de maanden oktober tot april. Die melk poeder moet in deze periode maar als veevoeder worden gebruikt', hun topconferentie begin december in Athene uiteindelijk akkoord zouden gaan met de voorstellen, dan ver wacht de Commissie in 1984 al een bezuiniging van 6,25 miljard gulden op de landbouw. Desondanks zou snellere afbraak van de zgn. mone- uitbreiding van de eigen financiële taire compenserend bedragen, de ex- portheffingen en subsidies waarmee de verschillen tussen de Europese middelen voor Europa nodig blijven, aldus de Commissie. De Commissie wil de bezuinigingen munten worden gecompenseerd, op de landbouw vooral bereiken door de overproduktie aan zuivel aan ban- t1Pf> n C den te leggen met behulp van lagere prijzen en produktiedrempels. Over eenkomstige maatregelen worden voorgesteld voor granen en vlees. Overschotten Volgens zijn woordvoerder in Den Haag blijkt minister Braks wel te vreden over het pakket in het alge meen, omdat deze voorstellen in de richting gaan van de suggesties die Braks zelf al eerder in Brussel op tafel heeft gelegd voor de landbouw- van 21 tot 31 jaar bij een collectieve executie doodgeschoten. Zij waren ter dood veroordeeld we gens inbraken bij twee banken in november 1981 en december 1982. De groeiende zuivelvoorraden, die onstaan door een snel groter worden de produktie en verminderende ex- port, ziet de Commissie als het meest Executies In de Taiwanese hoold- urgente probleem. In juni 1983 lag er 916.000 ton magere melkpoeder in de 1 1 pakhuizen tegen slechts 396.000 ton vorig jaar. Dc boterberg is momen teel 613.000 ton hoog, vorig jaar ging het slechts om 44.000 ton. Verkoop van deze voorraden tegen lagere prij zen op de wereldmarkt of de opslag kosten veel geld. De Europese Commissie ziet geen heil meer in speciale acties om de consu menten meer boter te laten eten, zoals de kerstboteracties. Het blijkt dat de totale consumptie daarvan nauwe lijks groeit. De bedoeling is nu de zuivelproduktie aan de bron te gaan afremmen via de volgende maatrege len: een zeer terughoudende jaarlijkse CHATEAU D'OEX In het Zwitser bezuinigingen. Geheel oneens is hij het echter met dc heffing voor de intensieve veeteelt. Nederland heeft dit idee al in het verleden fel bestre den. Veel Nederlandse veehouders zouden met hun moderne bedrijven namelijk onder deze extra nieuwe heffing komen te vallen. Voor de graansector, die ook in Neder land belangrijk is. wil de Commissie ook zeer terughoudende prijsaanpas singen doorvoeren om de Europese graanprijzen sneller gelijk te schake len met de lagere wereldgraanprijzen. Door het graan goedkoper te maken, kan het ook gemakkelijker door de veevoederindustrie gebruikt worden. 6aar is het momenteel nog te duur voor. De veevoederindustrie, die ook in Nederland belangrijk is, werkt mo menteel veel met de zgn. graanver- vangers. zoals maisgluten. die uit lan den buiten de Europese Gemeen schap worden geimporteerd. De Com missie wil de import daarvan beper ken. Commissie-voorzitter Thorn be streed dat dit protectionisme zou zijn. ten uit andere landen niet vrij binnen laten, redeneerde hij. De Commissie wil voorts een belas ting heffen op plantaardige oliën cn vetten om de concurrentiepositie van boter te versterken. Die belasting, die zo'n 1,5 miljard gulden per jaar moet opbrengen, zal in Nederland ook niet met gejuich ontvangen wor den, omdat dit de belangen van de consumenten van de grote Neder landse multinational Unilever (mar garines) kan schaden. De Europese Commissie heeft ook voor rundvlees, schapenvlees, groenten, fruit, olijfo lie en wijn bescheiden maatregelen in het pakket opgenomen, voor de suikersector in het geheel niet. AJACCIO De grote bosbranden in het zuiden van Corsica breidden zich vrijdag uit tot de Peri Valley, dal ongeveer 20 kilometer van Ajaccio ligt. Van dit pakhuis bleef slechts een rokende ruïne over De Franse regering riep donderdagavond de noodtoestand uit omdat de bosbranden enorme gebieden bedreigen. Extra hulptroepen en materiaal kwamen vrijdag aan om het vuur te helpen bestrijden, dat tot nu toe al ongeveer 20.000 hectare bos heeft verwoest. Naast de 300 man sterke hulptroepen zijn er 600 militairen en vele locale brandweerlieden in de weer in de strijd tegen het vuur Onderzoek voor de zuiverheid De toch al zo moeilijke relatie tussen Neder- WILTON-FIJENOORD WEET VAN NIETS le regelipg waardoor de duikboten of zelfs tweejaarlijkse prijsaanpas sing. waarbij de prijzen ook bevroren of zelfs netto omlaag kunnen gaan; een produktiedrempel in die zin, dat boeren die meer melk bij de fabriek afleveren voor de interventie dan in 1981, over het meerdere een extra korting op de prijs moeten aanvaarden. De Europese Commissie gebruikt dat geld om de kosten van de heen. afzet en de opslag van de zuivelvoor raden te betalen; se bergoord Chateau d'Oex is vrij dagochtend na een slopende ziekte de wereldvermaarde Britse topacteur David Niven overleden. Hij werd 73 jaar. Niven schitterde in vele films en werd verschillende malen voor zijn prestaties onderscheiden, onder meer met de Oscar. Met hem gaat een an de laatste grote 'filmleeuwen' (Pagina 231 TAIPEI (AFP/ANP) Taiwan heeft vrijdag berichten tegengesproken dat het van plan is nog eens vier onderzeeërs in Nederland le bestellen. Generaal Wang Miao van het ministerie van defensie zei dat het bericht 'ongegrond' was. Hij wilde evenwel niet ander op de zaak ingaan. Als we van ons eigen boeren offers Het bericht is afkomstig van het ge- drijf van Wilton-Fijenoord. dat met vragen, kunnf* we landbouwproduk- zaghebbende Hongkongse weekblad financiële moeilijkheden kampte, een Far Eastern Economie Review. In het deel van de Taiwanese aanbetalingen jongste nummer zegt de Review dat in andere niet renderende projecten Taiwan nog eens vier duikboten in stak Nederland wil bestellen, en dat die Begin deze maand bereikte de direc- order wellicht begin volgend jaar zal tie van Wilton-Fijenoord evenwel een worden geplaatst. De twee partijen akkoord met Taiwan over de financiê- zouden het al eens zijn over een memorandum van intentie ('memo of intent'i. Het blad zegt niet met welk bedrijf in Nederland Taiwan in zee wil gaan Taiwan heeft al een order lopen voor twee onderzeeers bij de Schiedamse werf Wilton-Fijenoord. Een woord voerder van de werf, financieel direc teur T. Jonker, zei desgevraagd dat van een dergelijke bestelling bij Wil ton-Fijenoord hem niets bekend is. Met de uit 1981 daterende order voor de twee onderzeeërs is een bedrag van een miljard gulden gemoeid. De duik boten zouden in 1986/1987 worden opgeleverd. Er ontstond ongerustheid over de voltooiing van de onderzeeërs nadat RSV. indertijd het moederbe- kunnen worden afgebouwd. Taiwan zegde toe een voorschot van 50 mil joen gulden te verstrekken op de termijnbetalingen waardoor het voortbestaan van de werf en de werk zaamheden aan de duikboten niet meer bedreigd worden. Dc bestellingen van de duikboten leidde indertijd tot een diplomatieke botsing tussen Nederland en de Chi nese Volksrepubliek China die Tai wan als een opstandige provincie van het vasteland beschouwt. Ziekteverzuim Het GAK is boos over de manier waarop het ministerie van sociale zaken deze week de resultaten van een onderzoek naar ziekteverzuim heefl gepresenteerd (PAGINA 2) Misbruik DEN' HAAG (GPD) Dc Surinaamse bevelhebber Desi Bouterse noemt de Nederlandse kolonel Valk „een goede vriend van Suriname". Evenals de overige leden van de Nederlandse Militaire Missie in Parama ribo toonde Valk volgens Bouterse „veel begrip voor de revolutie". Dat heeft de Surinaamse bevelhebber vrijdagavond gezegd in een telefoongesprek met dc Gemeenschappelijke Pers Dienst in Den Haag, het samenwerkingsverband van dagbladen waarbij ook deze krant is aangesloten. Kolonel Valk was ten tijde van de Surinaamse staats greep hoofd van de Nederlandse Militaire Missie in Paramaribo. Volgens een geheime nota van de Contra Inlichtingen Dienst van het ministerie van defensie zou de kolonel betrokken zijn geweest bij de staatsgreep van 25 februari 1980. Bouterse over die beschuldiging: „Ik heb dat gehoord. Ik zal dat bevestigen noch ontkennen. Ik geef daar geen commentaar op" De Surinaamse bevelhebber zegt een uitstekend con tact met kolonel Valk te hebben gehad. Hij heeft diens overplaatsing naar het NAVO-hoofdkwartier in Brus sel, in juni 1980. altijd betreurd. „Wij waren goed met elkaar bevriend. Kolonel Valk heeft begrip getoond voor de Surinaamse revolutie Vele anderen die zich op grote afstand van Suriname bevinden, hebben het nooit begrepen", zegt Bouterse, doelend op de Neder landse regering. „Valk heeft zich in Suriname altijd fatsoenlijk gedra gen. Ook met de andere militairen van de Nederlandse kunnen opschieten. We hebben nog geprobeerd hen voor de missie te behouden, toen ze werden overge plaatst", aldus Bouterse. Over de beschuldiging dat Valk hem tot dc staats greep heeft aangezet, wil Bouterse niets zeggen. Hij barst slechts in lachen uit, als hem wordt verteld dat hij van Valk een spoedopleiding heeft gehad om van sportinstructcur te worden omgeturnd tol bevelheb ber. Bouterse zei geinformeerd te zijn, vermoedelijk via de ambassade, over het beslaan van de geheime nota, waarin de rol van Nederlandse militairen wordt beschreven. „Maar ik heb er nog geen aandacht aan besteed. Te zijner tijd zal ik wel te horen krijgen wat er precies in die nota staat". Kolonel Valk heeft zijn vriendschap met Bouterse altijd ontkend. „Ik had een normaal contact met hem, zoals je dat van een militair attache mag verwachten Er was geen bijzonder band met de bevelhebber", aldus Valk Zijn woorden worden niet alleen gelogen straft door Bouterse zelf. ook anderen die de Surinaam se coup hebben meegemaakt spreken over een „zeer goed tot bijzonder" contact tussen Valk en Bouterse. Dc hoofdredacteur van het Surinaamse dagblad De Ware Tijd, Morpurgo: „Er was een zeer goede ver standhouding tussen de bevelhebber en kolonel Valk". Ook oud-militair Kcyndeniers, destijds lid van de Nederlandse Militaire Missie, spreekt van een goed contact. Slecht Voorzitter K. Kilinc van de Turkse Werknemers Vereniging Middel burg vindt dat de arbeidsomstan digheden van de meeste Turkse werknemers in Zeeland zeer slecht zijn en dat in vele gevallen de Zeeuwse werkgevers misbruik ma ken van de angst voor ontslag (PAGINA 5) Uit een nog niet gepubliceerd on derzoek van de TH m Delft blijkt dat de kwaliteit van de naoorlogse woningen veel slechter is dan op grond van de leeftijd mag worden aangenomen Bij sommige betrek kelijk nieuwe woningprojecten wordt aan sloop gedacht, omdat opknappen te veel geld zou kosten (PAGINA 31 'Hobbyladder' Met de in opmars zijnde 'hobbylad der' gebeuren ongeveer 25.000 gro te en kleinere ongelukken per jaar De oorzaak ligt in het feit dat deze hobbyladder lijkt op een professio nele ladder, maar dat hij in feite ondeugdelijk en onveilig is (PAGINA 4l Minicampings Het komt regelmatig voor dat er op minicampings veel meer kam- peereenheden zijn dan volgens de provinciale richtlijnen is toege staan en ook vindt dit kamperen vaak plaats op adressen waar geen gemeentelijke vergunning aanwezig is. Dit stond in de vrijdag verschenen 'Nota Nazorg'. (PAGINA 5) Schipper ..Ik kom in de finale van een koers nog wat tekort", zei Jan Raas in Kwadendamme nadat hij gedu rende de laatste tien kilometer nog een geringe voorsprong had gehad maar dertien achtervolgers haal den hem en Jac van Meer in waar na Schipper en Van Vliet ontsnap ten en Jos Schipper de snelste van de twee bleek in de eindsprint. (PAGINA 11) Binnen- en buitenland: 2 en 3 Financieel: 4 Provincie: 5, 7, 8 en 9 Sport: 11 Radio en televisie: 22 en 23 WEEKEND 13,14.15,16.17, 19 en 21 land en Suriname dreigt nog H delicater te worden als ge- volg van hardnekkige bewe ringen dat Nederlandse militairen be trokken zouden zijn geweest bij de gewapende staatsgreep die sergeant majoor Desi Bouterse op 25 februari 1980 in Paramaribo aan de macht bracht. Het weekblad 'Vrij Nederland' citeert in zijn jongste editie uitvoerig uit een geheim rapport, dat wordt toegeschreven aan de Contra Inlich tingen Dienst (CID) en waarin de rol van leden van de Nederlandse militai re missie in Suriname bij de Bouterse- coup aan de kaak wordt gesteld In het bijzonder het toenmalig hoofd van de (nu niet meer bestaande) militaire missie, de kolonel H. Valk. is mikpunt van scherpe kritiek. 'Vrij Nederland' betitelt hem zelfs als de geestelijke vader van de staatsgreep, waarin Bouterse afrekende met het toenmali ge kabinet-Arron in Suriname. Het is niet de eerste keer dat een dergelijk verhaal opduikt. Maar totnogtoe is iedere rechtstreekse bemoeienis van Nederlandse militairen bij de gang van zaken in Suriname pertinent ont kend. Ook door achtereenvolgende ministers van defensie en van buiten landse zaken Dat daarmee overigens de zaak niet de wereld uit is, bewijst het rumoer, deze week ontstaan naar aanleiding van de publicaties in 'Vrij Nederland'. Minister De Ruiter (de fensie) heeft er verstandig aan gedaan nu een diepgaand onderzoek in deze zaak te gelasten. Zeker nu de verhoudingen tussen Den Haag en Paramaribo zich in een bijzonder onderkoelde sfeer be vinden is het van belang dat de volledige waarheid boven tafel komt over beschuldigingen als deze Na de staatkundige onafhankelijkheid die Suriname in 1975 verwierf, toen het land zich losmaakte van Nederland, bleef aan de Nederlandse ambassade in Paramaribo een zogeheten militai re missie verbonden In wezen is het bestaan daarvan steeds omstreden geweest: in Nederland hadden velen er moeite mee of ons land zich nu wel zo nadrukkelijk moest bemoeien met de opbouw van het Surinaamse leger. Zeker, het betrekkelijk kleine leger dat opereerde vanuit de Memre Boe koe-kazerne in Paramaribo was de feitelijke voortzetting van de vroegere Nederlandse Troepenmacht in Suri name (TRIS). Vooral de veelal in Nederland opgeleide Surinaamse mi litairen waren gevoelig voor de des kundige adviezen van Nederlandse officieren, al was het alleen al omdat het bestand aan Surinaamse officie ren erg klein en op zichzelf aangewe zen was. Die situatie had als vanzelf sprekende consequentie dat de Ne derlandse militaire missie bij de jonge Surinaamse krijgsmacht beduidende invloed had. Pas toen de militairen onder leiding van Bouterse in 1980 het heft in handen namen brak aan Ne derlandse kant het besef door dat deze missie maar beter kon worden opgeheven De vraag blijft onbeant woord of dat eigenlijk niet veel eerder had moeten gebeuren. Over enkele weken - zo heeft minis ter De Ruiter toegezegd - zal de tweede kamercommissie voor de in lichtingen- en veiligheidsdiensten (ge vormd door de fractieleiders van de grote politieke partijen) worden inge licht over de resultaten van het onder zoek, dat eerst niet nodig bleek maar nu toch wordt ingesteld Als mocht blijken dat er van enige Nederlandse militaire betrokkenheid bij de Bouter- se-coup in 1980 in Suriname sprake is geweest, dan gaat het om een vol strekt ontoelaatbare aangelegenheid De consequenties daarvan (politiek en militair-personeel) dienen in dat geval achteraf alsnog getrokken te worden. Blijkt uit het onderzoek dat geen enkel lid van de Nederlandse militaire missie iets laakbaars valt aan te wrijven, dan dient ook dèt in alle duidelijkheid en met bewijzen te worden vastgesteld. Gebeurt dat niet - en daarom valt het te betreuren dat eerder een onderzoek is afgehouden - dan zullen beweringen en publicaties zoals deze week in 'Vrij Nederland' de betrokken militairen en de voor hun optreden politiek verantwoordelijken blijven achtervolgen. Het is trouwens voor de zuiverheid van de Nederlandse buitenlandse politiek tegenover Suriname van ge wicht dat er volstrekte klaarheid in deze affaire komt. De geloofwaardig heid van de houding van 'Den Haag' ten opzichte van het bewind van Bouterse, tot uiting gebracht door opschorting van de ontwikkelingssa menwerking met Suriname, zou er anders door in het geding kunnen komen. En die is, na alles wat er sinds de coup van 25 februari 1980 in Para maribo is gebeurd, hoe dan ook een instrument dat veel gevoeligheden registreert. Tot nu toe is er echt wat al te gemakkelijk aan dit soort beschul digingen voorbijgegaan. vdM Hitte wordt viool te veel SALZBURG DP A- De 'hitte golf van de eeuw' in Salzburg is ook een viool te veel geworden. Bij een concert van 7 Solisti Veneti' sprong donderdagavond de viool van een soliste met een luid knal uit elkaar

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1