ZON AAN ZEE het weer werkt mee 'lekker thuis is óók lekker' PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT '?>-.. ST -* 1 «T- BI- *S"1ÉB»' «•- - l t V.V •■S4" öfr itei fc? -er- BLJS? - I* m M. r Geen folder, hoe fraai ogend en wervend van inhoud die ook moge zijn, kan er tegenop wat het weer in deze weken doet aan het uitbundig promoten van de vakantie in eigen land. Dagelijks leiden tv-journaal-presentatoren in hemdsmouwen de op slinkse wijze in het nieuws van alledag ingebouwde reclame-spots in. Ze reppen van 'warm tot zeer warm weer', kondigen de komst van alweer nieuwe hogedrukgebieden aan en kijken daarbij de huiskamer in met een gezicht van: dat hebben we toch maar weer mooi voor jullie gefikst. In gedachten zie je het voor je: de directeur van het Nationaal Bureau voor Toerisme, die de studio belt en in de hoorn roept: 'dat was weer prima meneer Emmer, wij zullen het geld op de gebruikelijke wijze aan u overmaken'. En het komt nog allemaal voortreffe lijk uit ook, wat er wordt voorspeld. Al weken aan een stuk is het aanlokke lijk strandweer en lopen zelfs notoire bleekneuzen de kans een gezond bui tenkleurtje op te doen. Half Neder land steekt in korte broek en met een gerust hart worden er dagen tevoren barbecuezittmgen in de achtertuin gepland, zonder dat men zich vertwij feld afvraagt of het tegen die tijd misschien niet ferm waait dan wel hartstochtelijk, regent. Kortom, die vakantie in eigen land zit gebeiteld. Zeker nu we alweer de tweede achtereenvolgende zomer be leven, dat het ook aan Neerlands kusten goed te harden is. Tijdens de stralende zomer van vorig jaar hebben veel Nederlanders zich zelf al voor gek zitten verklaren, dat ze - ondanks de hitte in eigen omgeving- nog zover zuidwaarts waren getrok ken. Die zijn nu waarschijnlijk dicht bij huis gebleven. En bij de vrijetijds- vierders, die afgelopen dagen onder het motto 'je weet het maar nooit met weer in Nederland' uiteindelijk ook achter in de file naar de Middel landse zee hebben aangesloten, zullen er nu ook wel bij bosjes zijn, die zich vertwijfeld in de Ardêche zitten af te vragen: wat doe ik hier in 's hemels naam, zo ver van mijn bed. In Neder land is het nu immers ook Rivièra- weer?" Met andere woorden: het zit er dik in, dat we in de zomer van 1984 met nóg meer thuisblijvers te maken krijgen. Het vvv-wezen bedankt de zon De natuur heeft de slogan 'lekker weg in 'eigen land' een aardig ruggesteuntje gegeven. Vol Meer thuisblijvers. Een grote drukte waarschijnlijk. Kunnen we die straks wel aan. We zitten nu in het hoogseizoen al zo op een kluitje. Bordjes 'vol' bij camping-ingangen worden in geen weken weggehaald, achter de hand gehouden piekop- vangterreinen worden gretig benut, bij kampeerbocrcn struikelen de koeien bijna over de scheerlijnen cn verder wordt er driftig geprofiteerd an de omstandigheid dat een poli tieman zich niet in vieren kan delen, zodat men het maar riskeert om buitengewoon strafbaar in een duin pan te bivakkeren. Waar in sommige uitgestrekte bui tenlanden voor de toeristen de stelre gel geldt van 'the sky is the limit' zitten we in ons krap bemeten landje al gauw aan het plafond van onze opvangmogelijkheden. Volop aanleiding dus om met enige zorg een blik op de toekomst te werpen. Jo de Regt als directeur van de pro vinciale vvv, de vlees geworden Zeeuwse toeristenfolder, zegt het wat voorzichtig dat er met het toenemen van de populariteit van een vakantie verblijf in eigen land, wel wat proble men zijn te verwachten op termijn. En dan met name op kampeergebied Nu is er wel een mogelijkheid om dat probleem op te lossen door de opna me-capaciteit uit uit te breiden. Maar het komt hem voor dat de dames en heren van het beleid zich dan toch maar eens twee keer moeten beden ken. En ook het bedrijfsleven zal er niet om zitten te springen, want het is nogal een moeizame bezigheid om op een tijd van vier tot zes weken, daar spitst de drukte zich immers op toe, met zo'n accomodatievorm op deze breedtegraad met echt een lang sei zoen draaien. Nee. dan lijkt het hem beter te proberen om ook andere logiesvormen wat meer van de grond te laten komen, zoals de verhuurbun- galows en de hotel-pensionsector. „Ik constateer", zegt hij, „dat we nu pas twee weekends hebben gehad dat er in de hotellerie sprake was van een vol tot redelijk vol huis. Waarschijnlijk krijgen we nog een nog een paar van die weekends en dan heb je het gehad. In juni, met redelijk weer, bleken de hotels verre van vol te zitten Er waren leegstanden van veertig tot zestig procent. Ook de eerste helft van juli vertoonde dat beeld. Je kunt dus nu al stellen dat je je promotionele die wildgroei moet nodig eens een herverkaveling worden toegepast Ik denk namelijk dat die markt op zich zelf niet zoveel groter wordt. Dat zit 'm gewoon in het besteedbare bedrag dat men heeft En dat neemt nauwe lijks toe. Er zijn natuurlijk nog wel mensen die met een glimlach aan de crisis voorbij gaan, maar de meesten merken het toch keihard. En als het dan gaat om vakanties, bestedingen, korte verblijven in voor en naseizoen, dan wordt dat van tevoren heel kri tisch bekeken. We zullen dus een wijze zelfbeperking in acht moeten nemen met het maar opnieuw op de markt gooien van produkten Het kost alle maal geld Andere invalshoek De Regt ziet persoonlijk veel heil in het presenteren van het vakantiege- bied vanuit een telkens andere in valshoek. Bij het verzorgen van die imagopropaganda zou dan de trend moeten worden gevolgd van wat het publiek wil. Momenteel is dat het sportief en actief bezig zijn. De aero bicinstituten en fitness-scholen die als shoarmatenten uit de grond schie ten zijn daar practische voorbeelden van. Er is veel aandacht voor bewe- Als er waar dus nu de eerste tekenen van duidelijk worden, dan toch pogin gen worden ondernomen om het toe ristisch verblijfsklimaat in deze pro vincie nieuwe impulsen te geven, dan lijkt het Jo de Regt goed om eens serieus te onderzoeken, wat de zeewa ter-therapie voor mogelijkheden heeft 1 te bieden. Profiteren van de heilzame werking van zeewater en zeelucht. De huidige positie van Domburg in het nationale en internationale toerisme is volgens De Regt nog steeds vbor een deel te danken aan de naam die destijds dr Mezger heeft opgebouwd Waarom kan dat niet weer opnieuw worden opgebouwd in Zeeland. De vvv-directeur verwijst naar het grote sukses van mstittuten in West Duits land en Oostenrijk, waar verblijfsgas- ten worden verwend in thermaalba- den, die goed zouden zijn tegen alle kwalen. De Regt: „Wij nuchtere Ne derlanders zijn natuurlijk geneigd om te zeggen ik moet het nog zien. Maar aan de andere kant zegje die mensen daar in die hotels waaraan zo'n ge zondheidsinstituut is verbonden zijn toch niet gek. Je zou om zo'n verblijf een leuke verzorging kunnen bouwen met wat culinaire genietingen. Mis schien is dat het wel wat die kwaal doet genezen. Dat geheel, dat com- zoverre in de kaart, dat het aantal klachten over verblijfsaccomodaties, waarbij de vvv-instelling heeft be middeld, sterk beperkt blijft. Als neerslachtig makende regenbuien de vakantiegangers binnen houden, be gint elk piepje te irriteren. Dat wordt er stampei gemaakt over ramen die moeilijk sluiten, bedden die niet lek ker liggen en ander geconstateerd ongerief. Natuurlijk blijven er de chronische mopperaars en spijkers op laag water zoekers. Ze blijven komen: de mensen die zich aan de vvv-balie vervoegen om daar te kla gen over een caravan, die niet vol doende stabiel staal. En zo was daar laatst ook die man. die kennelijk met een duimstok in zijn bagage richting Zeeuwse kust was afgereisd en zich er over opwond, dat ze bij de dienst vreemdelingenverkeer de accommo datie op papier ruimer bemeten had den dan de werkelijkheid aangaf. Maar het gros van de verblijfsgasten 'verkeert in een opgewekte stemming. Het weer is immers goed, de vakantie slaagt, zodat eventuele onvolkomen heden op de koop toe worden geno men. De Regt heeft wel sporen ontdekt, welke leiden naar vakantieproduct bezoedelende particuliere verhuur- fotografie wim riemens Het is die mentaliteit bij sommige verhuurders, waar de directeur van het vvv-wezen in Zeeland hevig be kommerd over kan doen. Ook op andere fronten merkt hij, dat men in' de Zeeuwse toeristenindustrie nog verkeerd bezig is. „Je krijgt nog teveel het idee. dat de toerist wordt bespron gen. Er wordt met scheve ogen naar elkaar gekeken, er is veel onbegrip en achterdocht, men is bang een gast te missen. Van een totale samenwerking is geen sprake. En zolang dat niet het geval is is de toeristische industrie niet volwassen. Er moet meer begrip komen dat er samenhang zit in el- kaars activiteiten Een besef dat die activiteiten in het verlengde van el kaar liggen" Beetje mat een kampeeraccomodatie te gaan runnen. Hooguit zou er nog wat ruim te voor een paar duizend kampeerders zijn te maken door op de grote cam pings de vakantievierders wat dichter bij elkaar te zetten, wat extra mensen bij de boer toe te laten. Enig soelaas zou wel kunnen worden geboden via de nieuwe kampeerwet, die voorziet in de mogelijkheid om in ieder particulier tuintje een paar ten ten neer te zetten. De Regt heeft er recentelijk met enige verbazing ken nis van genomen Of je daar nu blij mee moet zijn is voor hem nog een grote vraag. „Ik geloof dat het vooral ook visueel een vervelende aanblik zal geven als velen daar gebruik van gaan maken. Dan krijg je naast de officiële kampeerterreinen en het kamperen bij de boer ook nog eens een veelheid van kampeermogelijkheden bij jan en alleman. Ik denk dat dat zal leiden tot het uit de hand lopen van het kam- peerfenomeen. een slechte zaak voor het vakantieproduct in z'n totaliteit. Het ware dan ook te hopen, dat men op dit punt bereid zal zijn de kam peerwet al te wijzigen nog voordat die in werking zal komen". Kampeerland jacques cats Het is zeker de laatste jaren wel komen vast te staan: Zeeland is kam peerland Van de rond de 200 000 slaapplaatsen zijn er toch zeker 135.000 kampeerplaatsen. Jo de Regt vindt het wat gevaarlijk om een die verblijfsaccomodatievorm van het kamperen in tent of caravan een sterk overwicht te geven. Het maakt je als vakantieland kwetsbaar en je kunt inspanningen en activiteiten nadruk kelijk zult moeten gaan richten op die sector". Die intensivering van promotionele inspanningen zit er aan te komen. Was het beleid van de vorige provin ciale bestuurders ten aanzien van de uitbouw van het toerisme wat terug houdend tot stabiliserend, nu wordt er duidelijk anders over gedacht. Er worden fondsen vrijgemaakt voor het binnenhalen van met name de Engelse vakantieganger en gedepu teerde Jaap Ventevogel maakt er geen geheim van dat hij de toeristi sche industrie als uitermate belang rijk ziet voor Zeeland. Bij al die berichten rond het streven naar uit bouw van het toerisme wordt het er overigens wel steevast bijgezegd: het moet niet ten koste gaan van alles. Niet ten koste van natuurwaarden e.d. Tovermiddel Zeeland als kampeerland promoten in het hoogseizoen is een overbodige zaak dan loopt de toeristische winkel wel, maar hoe maak je de rest van het jaar aantrekkelijk voor de vrijetijds- vierder. Met arrangementen, roept de toeristenindustrie dan uit. Het schijnt een soort tovermiddel te zijn om het toerisme wat meer te spreiden over voor- en naseizoen Interessante aan biedingen met bijzondere prijsstellin gen en allerlei extra' s. Maar wat zie je nu gebeuren: de arrangementen vliegen je om de oren. En het publiek ziet door de bomen het bos niet meer. Jo de Regt: „Je zou inderdaad bijna gaan gillen als je die veelheid ziet. In gen. Dat kan ook zijn: fietsen, paard rijden, surfen. Daar zou Zeeland meer op moeten inspelen, vindt de provinciale vvv-directeur. „Op het gebied van het fietsgebeuren hebben wij een achterstand in te halen", stelt De Regt zelf-kritisch „Dat is niet alleen onze schuld, dat is een collectieve schuld, ook het be drijfsleven heeft die ontwikkeling kunnen volgen. Maar in het verleden heeft zich een mening postgevat dat het in Zeeland over het algemeen teveel waait om plezierig te kunnen fietsen. Een land met grote vlaktes zonder beschutting. Nee. Noord-Bra bant en Drenthe, dat waren de fiets- provincies! Dus waarom zou men dat fietsgebeuren m Zeeland verheffen tot een van de harde offertes. Maar wat blijkt: er is een grote belangstelling voor het fietsen in Zeeland" Na een kleine schrikreactie is het vvv-wezen nu druk aanstalten gaan maken om die achterstand in te halen. Anderen zijn daar nu ook mee doende. Zo heeft de ENFB. de Eerste Nederlandse fiet sers bond. een aantal handzame boek jes gemaakt met daarin aantrekkelij ke fietsroutes door delen van de pro vincie. Ook fietsverhuurders zijn acti viteiten gaan ontwikkeld. En inmid dels is er ook het fenomeen van de 'Gastvrije fietscampings nog een r- snippord. met gecordineerd'zegt Jo de Regt, die verder laat weten dat er momenteel contacten lopen met de provincie om na te gaan in hoeverre bepaalde bewegwijzerde fietsroutes zijn te realiseren plex. Ik denk dat Zeeland de eerst geroepene is om dat nu eens diep gaand te onderzoeken. Waarom zou de medische wereld zich daar niet eens op gaan richten Misschien zijn er wel medische studenten die in het kader van een eindstudie zoiets zou den willen uitzoeken." Minder klachten Het aanhoudend florissante weer speelt het vvv-wezen in Zeeland in ders. Mensen die profiteren van de volte en vrijetijdsvierders accommo daties aanbieden die beslist beneden peil zijn Hele kleine kamertjes, meu belen. die ze op de rommelmarkt nog laten staan. En intussen wel het volle bedrag rekenen. „Wat ze soms durven aanbieden is zo rottig slecht dat je er een smaak van in je mond overhoudt die er met om liegt", meldt de Regt. met oprechte walging. „Gelukkig bie den de meeste particulieren een voor treffelijk product" Jo de Regt: bijna vijftig, Meer dan de helft van die tijd onlosmakelijk ver bonden met het 'uitventen' van Zee land als vakantieland waar het leven goed is In het begin van zijn loopbaan werkend voor een appel en een éi. maar boordevol motivatie, die Jo de Regt begint de laatste tijd wat mat over te komen. Dat zou te maken hebben met recente ontwikkelingen, die gewagen van een verfriste aanpak van het toerisme Vooropstellend, dat de overheid zich positief opstelt raakt Jo de Regt toch lichtelijk ontdaan als mensen in over heidssferen naar zijn idee de indruk lopen te wekken van: vergeet nou alles maar wat er tot nu toe is ge beurd. Veeg die tafel nou eens schoon, donder het spul er maar af. dan gaan we nu eindelijk eens promotie bedrij ven. Men vergeet dan dat je binnen de mogelijkheden die er zijn. je uiterste best doet en dan -het klinkt misschien arrogant- soms nog best leuke dingen weet te bereiken Maar dat wordt dan gewoon op de grote hoop geveegd En ik moet zeggen dat dat wat mij betreft erg demotiverend werkt Vreselijk. Die dingen doen pijn"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 13