i Woningraad vraagt steun in strijd tegen betonrot Indonesische leger achter moordpartij Onderzoek: wijzigingen nodig in opname-systeem bejaardenoorden FNV: REKENFOUT KOST VELEN VAKANTIEGELD Grote woede over doodvonnis hond SCHADE AAN FLA TS UIT JAREN ZESTIG Handgranaat ontploft in politiepost Groep Poolse zigeuners mag voorlopig blijven GENERAAL BEVESTIGT BERICHTEN Gratie gevraagd voor bejaarde misdadiger NEP Brandtrap bezwijkt: 3 gewonden VRIJDAG 29 JULI 1983 PZC/binnen-buitenland SCHIPHOL lANPi Vele Nederlanders hebben donderdag verontwaardigd gereageerd op het bericht over de terdoodveroordeling, door een rechter in King County in de Amerikaanse staat Washington, van de hond Rocky, Rocky, een bull-terriër, moet op last van de rechter worden afgemaakt, omdat hl) samen met zijn baas, de 18-jarige Curtis Knight, heeft deelgenomen aan een gewapende overval, het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag zijn dinsdag volgens een woordvoerder tientallen telefoontjes binnengekomen van mensen die vonden dat minister Van den Broek bij de autoriteiten in de Verenigde Staten aan moest dringen op het niet ten uitvoer leggen van dit doodvonnis. Bij de Amerikaanse ambassade in Den Haag heeft dinsdag volgens een woordvoer ster de telefoon roodgloeiend gestaan. ,,De mensen waren verontwaardigd en niet te spreken over dit vonnis", zo zei ze. Veel kon de ambassade voor deze verontwaardigde mensen niet doen. „We hebben ze de adressen en telefoon nummers gegeven van de betrokken instanties in de staat Washington Dit is een lokale aangelegenheid, waar wij niets aan kunnen doen", aldus de woordvoerster balkons, trappenhuizen en muren waar het beton niet is afgedekt. Het materiaal scheurt, de wapening ALMERE (GPD) De schade door betonrot bij flatgebouwen uit de jaren zestig dreigt zo groot te worden, dat extra financiële steun van het rijk nodig is voor noodzakelijke reparaties. De Nationale Woningraad vraagt het rijk toezeggingen voor die extra steun. De Nationale Woningraad wordt door de bij haar aangesloten woningbouwcorporaties al enkele jaren om advies en onderzoek gevraagd in gevallen waarbij woningcomplexen door betonschade blijken te zijn aangetast. De Woningraad heeft de ervaringen met inmiddels tientallen betonschadegevallen over het hele land gebundeld in een eigen onderzoek. De voorlopige conclusies werden don derdag bekendgemaakt door direc teur N. van Velzen van de Nationale Woningraad in Almere. Het definitie ve verslag verschijnt dit najaar. Van Velzen: „De problemen doen zich voor bij de hoogbouw uit de jaren zestig. Honderdduizend woningen zijn toen in snel tempo gebouwd in beton. Iedereen dacht toen dat beton ijzer- sterk was, nauwelijks onderhoud vergde en nooit stuk zou gaan. Het' blijkt nu dat beton wel degelijk veel onderhoud vergt. Als je dat niet bij houdt, ontstaat aanzienlijke schade. Die kan altijd hersteld worden, maar in sommige gevallen is dat heel duur". „De kosten variëren van 1000 tot soms 20.000 gulden per woning. Corporaties moeten natuurlijk het onderhoud aan hun woningen zelf kunnen betalen ook als dat onderhoud onverwacht komt. Maar in enkele situaties drei gen de schadegevallend financiële po sities van corporaties ernstig te on dermijnen. Dan is extra steun nodig" Betonrot, zoals de schadegevallen populair worden aangeduid, is de laatste jaren een bekend verschij- snel. Meestal is het zichtbaar bij Bonden krijgen ABP-rapport niet ter inzage DEN HAAG (ANP) Minister Riet- terk van binnenlandse zaken wil het rapport Gruijters over de handel en wandel van het Algemeen Burgerlij ke Pensioenfonds (ABP) alleen aan de voorzitter van de raad van toezicht van het ABP, W. Wieringa ter inzage geven. J. Anneveld, namens de CNV-ambte- narenbond CFO lid van de raad van toezicht, heeft dat bevestigd. Wierin ga zelf was donderdag niet bereik baar. De raad van toezicht van het ABP heeft vorige week van minister Riet kerk, die op het moment met vakantie is, geeist dat hij voor de raad komt toelichten waarom hij justitie ge vraagd heeft een onderzoek in te stellen bij het ABP. Kennelijk weet de minister dingen die wij niet weten, zei Wieringa toen na afloop van een ge sprek van de raad met de directie van het ABP. Dat gesprek was volgens Wieringa aanleiding om voorlopig niet te twijfelen aan de integriteit van de ABP-directie. In een brief aan de leden van de raad van toezicht schrijft Wieringa dat hij het juist vindt dat de minister zelf zijn besluit voor de raad komt toelichten en niet slechts de voorzitter vertrou welijk informeert. Anneveld zei het daarmee eens te zijn. Ook de FNV- ambtenarenbond AbvaKabo heeft al laten weten het volstrekt onvoldoen de te vinden als alleen voorzitter Wieringa de beschikking krijgt over het rapport Gruijters. Het ministerie van binnenlandse zaken wil niets kwijt over de inhoud van het contact tussen de minister en Wieringa. ROZENDAAL (GPD) In het toilet van de Oude Torckschool in Rozen- daal bij Arnhem, waarin onder ande- het postbureau van de rijkspolitic gevestigd, is woensdagavond Iaat n handgranaat ontploft. Het projectiel moet door het wc- raampje naar binnen zijn gegooid. Op het moment van de explosie was het gebouw verlaten zodat niemand letsel opliep. De schade aan het kleinste vertrek van de school was echter groot. Pas donderdagochtend, toen de plaat selijke politieman zijn bureau betrad, ontdekte hij de ravage. Een onder zoek door de technische recherche van de rijkspolitie in samenwering met de Koninklijke Marechaussee heeft tot nu toe alleen uitgewezen dat het een bijzonder model handgranaat moet zijn geweest, Een dergelijke gra naat is in ieder geval niet in gebruik bij het Nederlandse leger. Verder staat men nog voor raadsels. Gedacht wordt aan een wraakactie, maar dat heeft nog weinig aanknopingspunten opgeleverd. In het voormalige schoolgebouw is behalve de politiepost nog een depen dance van de lagere school gevestigd. Ook benut de plaatselijke muziekver eniging het gebouw als repetitie ruimte. AMSTERDAM (ANP) Een groep van 16 Poolse zigeuners, die momenteel in Amsterdam verblijft, mag niet over de grens gezet worden voordat er een beslissing genomen is over hun beroep tegen die uitzetting. Volgens de vice-president van de rechtbank in Amsterdam, mr. R. C. Gisolf, heeft de staatssecretaris van justitie onrechtmatig gehandeld door die uitzetting te bevelen, omdat er twijfel over bestaat of de zigeuners zich in een vluchtsiluatie bevinden. Mr. Gisolf heeft dit donderdag be- mening dat er op grond van de getui- paald bij uitspraak in het kort geding genissen van de zigeuners zelf, en van dat de zigeuners tegen de staat had- gegevens van het ministerie van bui den aangespannen. De groep Roma- tenlandse zaken en het Lau Mazirel- zigeuners probeert sinds 1 juni onder- fonds over de situatie in Polen, reden dak te vinden in Nederland. Zij wer- bestaat aan te nemen dat zij zich in den enkele malen naar Belgie ge- een vluchtsituatie bevinden. Er zijn stuurd, maar mochten ook daar niet gegevens over de vijandige houding blijven. De zigeuners dienden een van de bewoners uit de streek rond vezoek om een verblijfsvergunning in Katowice, waar de groep vandaan en spanden tenslotte een kort geding komt. aan om te voorkomen dat ze ons land Mr. Gisolf verwierp verder het moesten verlaten voordat ze hierover verweer van de staat, dat ook elders in duidelijkheid zouden krijgen. de wereld zigeuners in slechte posities Rechtbankpresident Gisolf was van verkeren wapening (die het materiaal sterkte verleend) gaat roesten en uitzetten, waardoor het beton scheurt en er nog meer water bij kan komen. De zure regen en het gebruik van chemicaliën in het beton (die chemi caliën zijn destijds gebruikt om snel ler te kunnen bouwen) hebben het rotproces versneld, evenals in sommi ge gevallen te snel en slordig bouwen, wordt zichtbaar. Oorzaak is dat het Leefgedrag van bewoners heeft vol- beton poreus is. waardoor water bij gens de Nationale Woningraad mets de ijzeren wapening kan komen. Die te maken met de verschijnselen. Van Velzen wijst geen beschuldigende vinger naar aannemers of ontwerpers omdat een groot aantal van de nu bekende oorzaken in de jaren zestig nog niet bekend waren. Wij verwijten het rijk wel. dat het nooit is inge sprongen op de problemen die zich al jaren voordoen. Wij hebben anderhalf jaar geleden tevergeefs gevraagd een onderzoekscommissie in te stellen en vragen dat nu weer" Gevallen waarbij sloop werd overwo gen omdat het gebouw niet meer veilig zou zijn, zijn in Nederland niet bekend", aldus Van Velzen. Minstens een half miljoen woningen in Nederland zijn potentieel vatbaar voor betonrot. Nog steeds wordt alle woningbouw in Nederland in beton uitgevoerd. Van Velzen daarover: „Maar dat is nu allemaal laagbouw, waarbij de beton nen wanden meestal worden afge schermd met een baksteenlaag. Dat beschermt goed tegen het weer. Pro blemen zullen zich daarom nauwelijks voordoen. Het gaat echt om de sys- teemhoogbouw. waarbij men aanvan kelijk dacht dat onderhoud nooit no dig zou zijn". In Terneuzen moeten 168 flats in de bomen- en bloemenbuurt van een nieuwe betonrand worden voorzien. Dat karwei kost de Terncuzense bouwvereniging bijna 80.000.- ex tra. zo'n 470.- per flat. De betonrot kwam aan het licht bij een onderzoek van het ingenieursbu reau Bravenboer en Scheers uit Ter- neuzen. Overigens is het euvel niet zonder risico's, omdat grote stukken beton plotseling loslaten en op straat terechtkomen. Bij de woningbouw vereniging bestaat het sterke ver moeden, dal berichten dat de beton rot zich niet voordoet in andere Zeeuwse gemeenten onjuist zijn. Ook daar werd het omstreden materiaal gebruikt, aldus een woordvoerder. EINDHOVEN (ANP) Actievoerders van de interna tionale vredesmars Dnrtmund-Brusse! hebben don derdagochtend vroeg de poorten van Philips Usfa aan de Meerenakkerweg in Eindhoven geblokkeerd. In de fabriek worden onderdelen gemaakt voor elektroni sche militaire apparatuur. De actievoerders, die het personeel ervan weerhielden aan het werk te gaan. zijn tegen de produktie van deze apparatuur, aldus een woordvoerder van de groep. De actie verliep rustig en eindigde tegen halfvier 's middags Ook in de Eindhovense binnenstad werd gedemonstreerd De vredesmars begon op 8 juli en eindigt op 6 augustus, de zogenaamde 'Hirosjimadag' In het NAVO-hoofdkwartier in Brussel zal een petitie worden aangeboden waarin de deelnemers aan de mars zich uitspreken tegen het plaatsen van middellange- afstanasraketten in Europa. JAKARTA (RTR/AFP) De honderden vermeende of bekende misdadigers die in Indonesië sinds april jl. zijn vermoord, zijn door het leger doodgescho ten. Dit heeft generaal Ali Murtopo donderdag tegenover Indonesische journalisten verklaard. Hel is voor het eerst dat de Indonesische autoriteiten toegeven dat de standrechtelijke executies, volgens kranten meer dan 500, het werk zijn van veiligheidstroepen. meeste Indonesiërs opgelucht en blij waren over het besluit, dat 'omwille van het volk' was genomen, aldus Murtopo. Murtopo was tot dit vooijaar minister van voorlichting. Momenteel is hij vice-voorzitter van de hoogste advies- Aids De wereldgezondheidsorga nisatie tWHOt. een organisatie van de Verenigde Naties, is van plan een campagne te beginnen tegen de ver spreiding door bloedtransfusies van aids. een dodelijke ziekte die de na tuurlijke afweermechamsmes van het lichaam vernietigt. Van 22 tot 25 november zullen experts zich met deze materie gaan bezighouden. Volgens Murtopo zijn de richtlijnen van defensie en veiligheid. Men be- noresident Suharto over be voer de moorden, „waarvoor volledige sloot hiertoe omdat de conventionele lanerijke zaken advles Keeft volgens verantwoording kan worden afge- misdaadbestrijding met geschikt was «gjgj W. uitgegaan van het minlstene voor Indones.e Het bleek dat de dat anders terroristische groepen zou den zijn ontstaan zoals de Rode briga des in Italië en het Japanse Rode leger. Eerder hadden hoge legerfunctiona- rissen zich opgelucht getoond over de afneming van het aantal misdrijven maar lieten in het midden wie achter de moorden zaten. Murtopo zei dat interne en buiten landse kritiek op de moorden de aandacht van de regering heeft. Vol gens de krant Merdeka die in Jakarta uitkomt, zijn sinds begin dit jaar zeker 553 mensen door onbekende LEEUWARDEN 'ANP) Advocaat J. Keurling uit Leeuwarden heeft gratie gevraagd voor dere bijzonderheden zoil oordeeld lot acht jaar hij desgevraagd niet gevangenisstraf, kwijt. De in Leeuwarden gebo ren K woonde na jaren zijn 81-jarige client Pie- Pieter K werd vorige buitenlands verblijf gewapende mannen vermoord. ter K die wordt ver- week maandag in Ede sinds kort onder valse dacht van oorlogsmis- gearresteerd Op 3 mei naam bij familie in Ede daden 1949 is hij wegens hulp Hij zit momenteel ge- De leeftijd van de ver- aan de Duitsers in de vangen in Leeuwarden, dachte houdt verband oorlog door de bijzonde- De koningin moet uitein- met dit gratieverzoek, re strafkamer in Leeu- delijk beslissen over het aldus mr. Keunlng. Na- warden bij verstek ver- gratieverzoek. NEW YORK (APi De politie in de Amerikaanse stad New York is met erg gelukkig met dit anti-zelfmoord-monument een springende figuur van een toren in Greens Park in Brooklyn, omdat veel mensen het beeld voor echt aanzien, en in paniek de politie bellen. Tot wanhoop van de politie wil de ontwerper nu het beeld, dat de naam kreeg 'Spring niet, vlieg' overbrengen naar de Brooklyn Brug. een plaats waar veel mensen zelfmoord plegen. WOERDEN (ANP) Door verkeerde berekeningen heb ben volgens de dienstenbond FNV duizenden werkne mers in het midden- en kleinbedrijf dit jaar 150 tot 350 gulden te weinig vakantiegeld ontvangen. Het vakantiegeld werd berekend op basis van de bruto vakantietoeslag, terwijl daar eerst een aantal sociale premies vanafhad gemoeten. Dit concludeert de diensten bond FNV na herberekening van de salarisstrookjes van 35 bedrijven. De bond heeft minister Ruding van financiën donderdag dringend gevraagd de mensen die door de rekenfout te veel belasting hebben betaald, alsnog het volledige vakan tiegeld uit te betalen De leden van de dienstenbond hebben het advies gekregen de strookjes met vakantie geld nog eens na te zien. Volgens de bond zijn de onderzochte werknemers die de salarisadministratie niet per computer berekenen, bijna allemaal in de fout gegaan De fouten in de berekening van WEESP (ANP) In Weesp zijn dins dagavond drie jongeren ernstig ge wond geraakt toen een brandtrap bij de jeugdsocieteit POC aan de Heren gracht bezweek. Zeven jongeren hadden aan de socië teit onderhoudswerkzaamheden ver- ..w „„..v richt en gingen via de brandtrap naar de nieuwe systematiek voor inhoudingen van sociale beneden coen deze instortte. Twee van hen wisten met een sprong de dakgoot te grijpen en zich daarlangs in veiligheid te brengen. Een derde viel wel naar beneden, maar kwam met de schrik vrij. Drie anderen, de het vakantiegeld wijt de bond aan het met toepassen van de nieuwe systematiek voor inhoudingen van sociale premies. Doordat werkgever of administratiebureau het vakantiegeld op de bruto vakantietoeslag baseerde, scho ten de werknemers van de 35 bedrijven er 150 tot 350 gulden bij in. Volgens de dienstenbond zijn ook fouten geslopen in de berekening van het jaarinkomen 1982, - waardoor de werknemers dit jaar teveel loonbelasting Jarl^e e'-2,"ja"Je over hun vakantiegeld betalen. v,ne5 en de 20-jange G. Vlierman. Volgens c-en w oordvoerder van het ministerie van finan allen Ult Vteesp. raakten bekneld cien is het onbegrijpelijk dat de dienstenbond FNV de minsiter van financiën verantwoordelijk stelt voor het feit dat duizenden werknemers in het midden- en klein bedrijf door een verkeerde berekening te weinig vakan tiegeld ontvangen. Te weinig ontvangen vakantiegeld dient door de werkge ver bij de volgende loonbetaling te worden gecorrigeerd, de minister heeft daar niets mee te maken.aldus de reactie van het ministerie. DEN HAAG (ANP) De indicatie commissies, die adviseren over be jaarden. die opgenomen willen wor den in een bejaardenoord, passen het indicatiesysteem van hel besluit op neming in bejaardenoorden zo ver schillend toe dat het doel van het besluit, rechtsgelijkheid, wordt on dermijnd. Door die verschillende mameren van toepassing kan dezelfde bejaarde van de ene commissie te horen knjgen dat hij of zij snel opgenomen moet wor den. maar van de andere dat hij of zij daar nog niet aan toe is. Dat blijkt uit een onderzoek, door het Nederlands Instituut voor Maat schappelijk Werk Onderzoek (NIMA- WOi, uitgevoerd in opdracht van het ministerie van welzijn, volksgezond heid en cultuur. Het besluit opneming in bejaar denoorden trad in 1977 in werking. Daarin staat een indicatiesysteem be schreven aan de hand waarvan een indicatiecommissie moet bepalen ol een aanvrager voor opname in een bejaardentehuis daarvoor in aanmer king komt of met. De indicatiecom missies worden ingesteld door b. en w. van de gemeenten in Nederland De indicatiecommissies bestaan voorna melijk uit maatschappelijk werkers en vertegenwoordigers van bejaar denoorden. In het onderzoek werd Zo moet bij het indicatiesysteem met meer worden uitgegaan van wat een aanvrager nog kan. Het gaat om de gebruik gemaakt van video-opnames problemen die een aanvrager heeft en van gesprekken. Wijzigingen Volgens dc medewerkster aan het onderzoek, Riki van Overbeek, moet het indicatiesysteem ingrijpender worden gewijzigd dan de regering eerder heeft voorgesteld. In een dik rapport geeft de NIMAWO een aantal wijzigingen in het systeem aan. de oorzaken ervan. Die kunnen liggen Daarnaast speelt ook het tijdstip waarop de aanvrager opgenomen wenst te worden een rol. Voorts dient nadrukkelijker te wor den gesteld dat partners van (echt- op het vlak van de gezondheid en/of )paren niet als eenlingen bekeken psycho-sociale gesteldheid.. De problemen die daaruit ontstaan en die het zelfstandig wonen onmogelijk kunnen maken, liggen op het vlak van vorden. Gekeken wordt of het (ccht- Ipaar als eenheid problemen heeft die het zelfstandig wonen onmogelijk maken. Uit een onderzoek is ook gebleken dat het aanvraagformulier de ADL- de gewone dingen van het sterk moet worden vereenvoudigd. dagelijks leven - en de huishoudelijke activiteiten. Dat is volgens het onder zoek de aard en de mate van verzor- gingsbehoevendheid. Bovendien moeten het aanvraag- het onderzoekformulier, nodig voor opname, meer op elkaar zijn afge stemd. meent de NIMAWO. Strengere eisen voor leraren aerobic dancing DEN HAAG iANP) - Gediplo meerde sportleraren kunnen binnenkort een aanvullende cursus aerobic dancing volgen bij het Koninklijk Nederlands Gymnastiek Verbond. Dit heeft de staatssecretaris van volksgezondheid. J van der Reijden. per bnef aan de gemeentebesturen meege deeld. Het ministerie van wvc zal in de toekomst alleen aero bic dancing-opleidingen er kennen als dc leraar de aan vullende cursus heeft voltooid Staatssecretaris Van der Reij den stelt vast dat Nederland de laatste maanden over spoeld is met de aerobic dan cing-rage, ritmische gymnas tiek op discomuziek. In een aantal gevallen zet de staats secretaris vraagtekens bij de deskundigheid van de leraren die aerobic-les geven. Hij betwijfelt of er wel voldoen de rekening wordt gehouden met de gevaren voor de ge zondheid door de grote be las ting waaraan vaak ongetrain de lichamen worden blootge steld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 5