Pronk: crisis vergroot politieke onveiligheid 'Babycomputer' kan aangeven wanneer vrouw vruchtbaar is Panama-conferentie over crisis Midden-Amerika RSV zet kolenproject nu zelfstandig voort PZCfi WERELDRAAD BESPREEKT UNCTAD het weer Onlusten wegens sluiten falangistische kantoren Huwelijk in Monaco FRANSE GANGSTER DOODGESCHOTEN VRIJDAG 29 JULI 1983 PZC/binnen-buitenland 3 'Door onze correspondent! VANCOUVER Het delen van brood en werk is altijd een belangrijk agendapunt geweest voor de oecumenische beweging. Maar het is nooit een prioriteit geweest waarbij het ging om het overleven van de mensheid, en dat is het nu wel. Met die sombere woorden eindigde drs. Jan Pronk, oud-minister van ontwikkelingssamenwerking en plaatsvervangend secretaris generaal van Unctad, zijn inleiding tijdens de assemblee van de Wereldraad van Kerken in Vancouver. Pronk voorspelde bij de voortzetting van de economische ongelijkheid in de wereld toenemende politieke onveiligheid, niet alleen in de arme landen, maar in de hele wereld. nale economische orde die gebaseerd is op het streven naar een rechtvaar dige, op deelname van allen gerichte, duurzame samenleving. De kerk moet daarbij de rol spelen van de bewaak ster van essentiële menselijke waar den. M idden-A merika Een flink deel van de Amerikaanse Assemblec-gangers heeft steun be tuigd aan een telegram aan president Reagan waarin geprotesteerd wordt tegen de politiek van de Verenigde Staten in Midden-Amerika. De ondertekenaars eisen de terug trekking van alle Amerikaanse mili tairen uit deze regio. Het telegram De Assemblee zelf zal zich naar ver wachting volgende week ook uitspre ken over het VS-beleid in Midden- Amerika. Er worden ook uitspraken verwacht over Zuidelijk Afrika en het Midden-Oosten. Verder zijn er stemmen opgegaan om ook Afghanis tan en Indo-China op de agenda te zetten van de commissie die met voorstellen komt over publieke uit spraken. Weersvooruitzichten van het KNMI voor zaterdag t'm dinsdag: Af en toe zon, in het weekeinde mogelijk onweer. Middagtempera- tuur ongeveer 23 graden. De Noord-Zuiddialoog tussen de rijke en arme landen is volgens drs. Pronk het gesprek tussen een dove en een stomme Hij sprak zijn teleurstelling uit over het mislukken van Unctad VI (conf. wereldhandel en ontwikkeling) constateerde dat de jaren '80 zijn begonnen met minder brood en werk voor nog meer mensen. Als oorzaken voor de verslechterende situatie ln de wereld ziet Pronk de structurele eco nomische crisis in het na-oorlogse systeem, dat slechts op de belangen van het rijke Westen was gericht. Als tweede oorzaak noemde Pronk de kortzichtige, op eigen belangen ge richte politiek van vele regeringen. Het ontbreekt volgens Pronk aan de politieke wil. waar nog bij komt dat de economische crisis samenvalt met spreekt van een militaire escalatie. Oostduitser bij vluchtpoging gearresteerd Deltagebied 30 juli Zon Maan ZON EN MAAN onder 21.34 onder 11.29 Hoog water Vrijdag 29 juli Vlissingen 5.37 215 17.50 214 Terneuzen 6 00 237 18 14 £37 Zierikzee 7 46 157 19 21 14£ Hansweert 7,22 240 19 26 237 Wemeldinge 759 184 20 09 174 Kreekrak 7 59 217 20 09 205 Bruinisse 8.28 188 20 40 176 Laag water Vrijdag 29 juli Vlissingen Terneuzen Zierikzee Hansweert Wemeldinge Kreekrak Bruinisse 11.51 167 12 19 182 12 32 124 12.43 200 12.56 145 01.07 226 0101 187 Vakantielanden een crisis in de politieke besluitvor ming tengevolge van de kortzichtig heid van de verantwoordelijke politi ci. Hij pleitte voor een nieuwe intematio- met name door de pogingen van de Amerikaanse regering om de regering van Nicaragua te 'destabiliseren' en door het sturen van meer troepen het buurland Honduras Gisteren en vandaag zijn we overge gaan naar een stabieler en frisser weertype. De wind wordt westelijk en voert koelere oceaanlucht over Zee land. Er is vandaag veel bewolking en daar zal de zon moeilijk doorheen komen. De regenkansen blijven klein. Dit onder invloed van een hogedruk- gebied boven de oceaan met een uitlo per naar Zuid-Engeland. De west tot noordwesten wind is meest matig De maximum temperatuur wordt daar door niet hoger dan ongeveer 20 gra den. De komende nacht daalt de temperatuur tot rond de 15 graden. Vooruitzichten voor het weekeinde: Veel bewolking; zaterdag ovenuegend droog, zondag af en toe regen of motregen. De matige westelijke wind draait later, zondag, naar noord en neemt tot vrij krachtig toe. Maximum temperatuur rond de 20 graden. Nautisch bericht autisch bericht: wind: noordwest 2 ot 3, mogelijk af en toe 4 Bft. Zicht: atig tot goed. Temperatuur kustwa ter: 20 graden Celcius. Afwijking wa terstanden. een geringe verlaging Maximum golfhoogte monding Schei- des: rond de halve meter. PROTEST LIBANESE CHRISTENEN SIDON (RTRDPA) ln Zuid-Libanon zijn donderdag duizenden christenen de straat opgegaan om te protesteren tegen de door Israel gelaste sluiting van een aantal falangistische kantoren en kazernes. De Israëliërs eisten woensdagavond dat de rechtse falange-partij. die een grote aanhang heeft onder de christelijke minderheid in Zuid-Libanon, binnen 24 uur al haar kantoren en kazernes zou sluiten ten zuiden van de Awali-rivier. Dat is de lijn net ten noorden van Sidon waarachter de Israëlische troepen zich willen terugtrekken. Volgens inwoners van Sidon wil Israel met de maatregel zijn contro le versterken over Zuid-Libanon en over de daar opererende gewapen de groeperingen, voordat wordt be gonnen met de gedeeltelijke terug trekking. De christenen die demon streerden tegen het Israëlische slui tingsbevel verbrandden banden, blokkeerden wegen, luidden kerk klokken en jouwden Israèlische mi litairen uit. Het was voor de eerste maal dat christenen betoogden te gen de Isrraëlische bezetting. Israë lische legerwoordvoerders buiten de Libanese hoofdstad Beiroet zei den niets te weten van een sluiting van falangistische kantoren oi ka zernes Maar ze spraken de berich ten daarover niet tegen. In Noord- Libanon braken donderdag in Tri poli zware gevechten uit nadat de 1000 man sterke Syrische troepen macht zich uit deze havenstad had teruggetrokken. Pro- en anti-Syri- sche groeperingen betwistten el kaar de controle over de posities die de Syriers hadden verlaten Over het aantal doden en gewon den was nog niets bekend. In de Oost-Libanese Bekaa-vallei werd eveneens gevochten. Hier voor- en tegenstanders van PLO- leider Yasser Arafat. De strijd con centreerde zich rond het dorp Jdi- ta. OOST-BERLIJN Een Oostduitser heeft donderdag tevergeefs gepro beerd de Berlijnse muur met een vrachtwagen te rammen en zo naar het westelijk deel van Berlijn te vluchten. Dat heeft de Westberlijnse politie meegedeeld. De man zag kans door twee houten versperringen te breken, maar werd tegengehouden door betonnen barriè res. Volgens ooggetuigen is de be stuurder van de wagen niet gewond en werd hjj door Oostduitse grens wachten weggevoerd. De vluchtpo ging werd ondernomen bij de door gang naar de Amerikaanse sector De rechtbank in Leipzig heeft een Oostduitse vrachtwagenchauffeur uit de buurt van deze stad in de DDR tot vijf jaar en twee maanden gevangenis straf veroordeeld omdat hij toestem ming had gevraagd naar de Bondsre publiek te emigreren. De gestrafte is de 43-jarige Hans-Dieter Burscher uit Engelsdorf. Al sinds 1976 zet Burscher zich er voor in dat hij. zijn vrouw en hun vijf zoons tussen zes en veertien jaar naar het westen mogen. In januari 1983 is de vrachtwagenchauffeur gearresteerd Vanwege zijn activiteit oordeelde de rechtbank hem schuldig aan ..het verstrekken van inlichtingen die neer komen op landverraad'' MONTE CARLO Prinses Antoi nette, de oudere zuster van prins Rainier van Monaco, is donderdag in Monte Carlo in hel huwelijk getreden met de Britse ex-danser en choreograaf John Gilpin Het is haar derde en Gilpins tweede huwe lijk Alle gasten van de Monegaskische regerende familie bevonden zich on der de 50 gasten op de korte, beslo ten plechtigheid in de spiegelsalon van het paleis. Als ambtenaar van de burgerlijke stand trad op Louis Roman, hoogste rechter van het vorstendom. De 62-jarige prinses Antoinette was eerste getrouwd met de tenniskam pioen Alecq Noghes, van wie zij twee dochters en een zoon had en van wie zij in 1954 scheidde. Zij trouwde vervolgens, in 1961, met de Monegaskische notaris, Jean-Char- les Ray, welk huwelijk in 1973 werd ontbonden. De 53-jarige Gilpin, geboren in Southsea in Hampshire, was oor spronkelijk danser bij het Ballet de Paris en het London Festival ballet, waarna hij choreografie ging doen. Uit zijn eerste huwelijk heeft hij een dochter. ATHENE WIL VREDESINITIATIEF EG Britse eilanden: Zonnige perioden, maar in het noor- n ook af en toe regen of mot regen Middagtempera tuur van 18 graden in Schotland tot 24 graden in Zuid- Engeland. Nederland, Noord-Duitsland: Zonnige perioden en vrijwel overal droog. Aan de kust ook enkele wol kenvelden. Middagtemperatuur van 21 graden aan zee tot 25 graden in het binnenland. Midden-Duitsland, Belgie. Noord- Frankrijk: Zonnig, maar ook een lokale onweers bui. Middagtemperatuur rond 27 gra den. Zuid-Duitsland, Alpengebied, Noord- Italië: Zonnig, maar ook enkele onweers buien. Middagtemperatuur rond 30 graden. Zuid-Frankrijk. Spanje. Portugal Zonnig, maar ook onweersbuien Mid dagtemperatuur van 28 tot 35 graden. Midden- en Zuid Italië, Joegoslavië. Griekenland Zonnig en slechts een kleine kans op een onweersbui. Middagtemperatuur van 30 tot 35 graden. Alarmcentrale Zeeland: de familie A. Vet-Dekker uit Bergen, aan boord van wit zeiljacht 'Debora'. Belgie: Gent/Brugge: de familie G Kersten uit Weurt <Gldi. rode Renault 14 met opvouwwagen, VX-86-PY. Genoemde personen worden drin gend verzocht kontakt op te nemen met de ANWB-alarmcentrale in Den Haag, telefoon 070-26.44.26. PARIJS (AFP/RTR) Gilbert Zem- mour, lid van een van de bekendste misdaadfamilies in Frankrijk, is don derdag in een betere buurt van Parijs doodgeschoten terwijl hij zijn hon den uitliet. De politie heeft meegedeeld dat er van de schietpartij geen getuigen zijn. Ze vermoedt dat het om een actie gaat van een concurrent of concurre rende groep. De 47-jarige Gilbert heeft jarenlang met vier broers een belangrijke rol gespeeld in de georganiseerde mis daad in Frankrijk en in de Parijse onderwereld. Hij gold als het 'brein' van de familie. In de afgelopen jaren verplaatste hij zijn activiteit groten deels naar België, waar hij een aantal nachtclubs bezat. Drie broers van Gilbert Zemmour werden al vermoord, de enige nog in Gilbert zemm,i leven zijnde Zemmour is Theodore, alias Andre, die naar men zegt op het Caribische eiland Martinique woont. Schoonmaak schepen Het rijk wil in principe een bijdrage van maxi maal 20 miljoen gulden verstrekken voor de realisatie van een centrale schoonmaakinrichting voor de scheepvaart in het Rijnmondgebied Minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat heeft dat meegedeeld aan Rotterdam. Rijnmond en Zuid-Hol land Mevrouw Smil-Kroes heeft de brief mede namens haar ambtgenoten van volkshuisvesting, ruimtelijke or dening en milieubeheer en van econo mische zaken geschreven. Tandartsen De Nederlandse Maatschappij tot bevordering der Tandheelkunde (NMT) wil vier regio nale klachtencommissies instellen, waar de patiënt terecht kan met klachten over de behandeling. De algemene vergadering van de NMT (een beroepsorganisatie van 6.000 tandartseni moet zich nog over dit plan uitspreken Tot nu toe kunnen patiënten hun beklag doen bij de NMT-afdelingsraden Klachten over tandartsentaneven blijven ook in de toekomst het werk van de regionale honoranumbeoordelingscommissie Dit heeft een woordvoerder van de NMT donderdag desgevraagd meege deeld PANAMA-STAD (DPA/RTR/ANP/UPI) De ministers van buitenlandse zaken van negen Latijnsamerikaanse landen hopen op een gisteren in Panama-stad begonnen conferentie de spanning tussen de buurlanden Nicaragua en Honduras te verminderen. De bijeenkomst duurt naar verwachting drie dagen. Aan de conferentie doen de ministers in januan een diplomatieke lormule van buitenlandse zaken mee van Hon- opstelden om oorlog in het gebied te duras. Nicarague, El Salvador. Costa voorkomen de regeringen van de Rica en Guatemala en die van de vier Centraalamerikaanse landen er toe 'Contadora -landen Mexico. Vene- proberen over te halen het vredesplan zuela. Colombia en Panama. Volgens te aanvaarden, dat de Contadora- westerse diplomaten zal de Contado- ra-groep genoemd naar het Pana mese eiland Contadora waar de presi denten van de vier genoemde landen DDR inviteert Westduitse bondspresident Van onze correspondent! BONN De Westduitse bondspresi dent Karl Carstens is door de Oost duitse staats- en partijchef Erich Honecker uitgenodigd voor een be zoek aan de DDR. Dit zou samen moeten vallen met de viering van het feit dat de reformator Maarten Lu ther 500 jaar geleden, op 9 november van een chronische bloedneus Ver- 1483, in Eisleben in het huidige Oost- wacht wordt dat de bisschop pas Duitsland werd geboren. volgende week naar Canada zal ver- Een woordvoerder van het staats- trekken hoofd verklaarde dat Carstens nog Tutu is een fel criticus van de Zuid geen beslissing heeft genomen. Enige afnkaanse apartheidspolitiek De tijd geleden heeft de Westduitse presi- Zuidafrikaanse regering nam twee Paspoort voor Desmond Tutu iVan onze correspondent) JOHANNESBURG De Zuidafri kaanse bisschop Desmond Tutu heeft donderdag van de autoriteiten een reisdocument ontvangen, zodat hij alsnog de vergadering van de Wereld raad van Kerken in Vancouver zal kunnen bijwonen. Dit document is alleen geldig voor Canada, de VS en Nieuw-Zeeland. De bisschop is secre taris-generaal van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken. Inmiddels is Desmond Tutu donder dag ter observatie opgenomen in een kliniek in Johannesburg. Hij heeft last groep op 17 juli opstelde in de Mexi caanse stad Cancun. De spanning in Centraal-Amenka is de afgelopen dagen Qink opgelopen, onder meer door het besluit van de Verenigde Staten maximaal 4 000 man gevechtstroepen voor militaire oefeningen naar Honduras te sturen Tegelijk stomen zeker 40 Amerikaan se oorlogsschepen op naar de wateren rond Nicaragua, waar de linkse Sandi- mstische regering zich volgens Was hington schuldig maakt aan de door voer van wapens naar de linkse ver zetsstrijders in El Salvador. De Franse minister van buitenlandse zaken, Claude Cheysson, heeft woens dag in bedekte termen kritiek gele verd op het sturen van Amerikaanse oorlogsschepen naar Middenameri kaans gebied voor een grootscheepse oefening. Ik vraag me af wat die schepen daar doen. Het is duidelijk dat ze vrede in het gebied niet dich terbij brengen, zo zei Cheysson in Brazilië, waar hij op bezoek is in het kader van een rondreis in Larijns- Amerika. Griekenland zou graag zien dat de Europese Gemeenschap een op een politieke oplossing gebaseerd vredesinitiatief voor Centraal-Ame- rika onderneemt voor de beroering in dat gebied. Dit heeft een regerings woordvoerder gisteren meegedeeld. dent echter te kennen gegeven dat hij graag een kerkelijke bijeenkomst in de DDR naar aanleiding van Luthers 500e geboortedag zou willen bijwo nen jaar geleden na een rede in het buiten land zijn paspoort in Verzoeken om een nieuw reisdocument werden ver scheidene keren van de hand gewe zen ROTTERDAM (ANP) Het Amerikaanse kolengraafpro- ject van het inmiddels praktisch opgesplitste RSV- concern is ondergebracht bij Metec Inc., een onlangs opgerichte volle dochtermaatschappij van RSV, die is gevestigd in Lexington in de Amerikaanse staat Kentuc ky. De raad van bestuur en bewindvoerders van RSV hebben dit donderdag meegedeeld. RSV heeft hiermee de vrilheid van handelen gekregen om geheel zelfstandig het verdere beleid te bepalen rond het project, dat ooit een van de hoofdoorzaken voor het debacle rond het Rotterdamse concern is geweest Volgens de raad van bestuur en de bewindvoerders is dat beleid erop gericht de inmiddels gedane investeringen volgens schattingen ruim 400 miljoen zoveel mogelijk te gelde te maken. Daarnaast moet de technische kennis in Nederland zoveel mogelijk behouden blijven. (Van onze redactie volksgezondheid! AMSTERDAM „Babycomputer Ovutest '77" is de naam van een apparaatje waarmee vrouwen zelf kunnen vaststellen op welke dagen zij (on)vruchtbaar zijn. De werking berust op de aanwezigheid van ccn bepaald soort eiwit in de baarmoe der. Via elektronische weg kan op elk gewenst moment de aanwezigheid van deze stof worden geregistreerd op de meter van het apparaat. Men kan dan zelf zien of de kans op zwangerschap bestaat. Een en ander komt erop neer dat een vrouw zelf kan bepalen wanneer zij zwanger wil raken. Met de metingen stelt zij namelijk het tijdstip vast van de zogenaamde ovulatie (eisprong). Vervolgens kan ook de aanwezigheid van een vruchtbaar eitje en het ont staan van zwangerschap worden vast gesteld De ..babycomputer" is een vinding van de Westduitse medicus en elek trotechnisch ingenieur dr Heinz Krohn, die er 12 jaar aan heeft ge werkt Het apparaat werd gisteren in Amsterdam geïntroduceerd De me thode die hij ontwikkelde, wijkt af van andere manieren om het ovulatietijd- stip te bepalen, zoals metingen van de zogenaamde basaaltemperatuur. van de zuurgraad der vaginale afscheidin gen en voor het bepalen van de ge slachtshormonen. Voor die tot dusver bekende metho den is kostbare apparatuur nodig en ze bleken lang niet altijd succesrijk, Met het apparaatje van Krohn kan de vrouw zelf aan de slag door de meet sonde in de vagina te brengen. Vla electrolyse wordt dan aangegeven of het eiwit uteroglobine aanwezig is. Dit eiwit, een der stoffen die de baar moeder afscheidt, is bepalend voor de (komendei vruchtbaarheid Vrouwen die de pil gebruiken hebben niets aan het apparaat. Krohn mikt in de eerste plaats op het stimuleren van zwangerschappen bij vrouwen die moeilijk in verwachting raken Zij kunnen door regelmatige metingen zeer precies het tijdstip be palen waarop de kans op zwanger schap het grootst is. Het instrument vergroot daarmee de kans op het krijgen van kinderen aanzienlijk. Ui teraard, zo geeft hij toe. speelt ook de vruchtbaarheidcyelus van de man hierbij een rol. Dorits Medical Electronics, de verko pers van het apparaat (de produktie is in handen van liet Westduitse Hoechstconcern) prijst de babycom puter ook aan als „een geheel nieuwe methode van geboorteregeling". Het apparaat kan worden benut om zwangerschap te voorkomen. Dat geeft Krohn wel toe, maar hij wil liever niet te veel als concurrent van de „machtige anti-conceptiepilfabri kanten" naar voren treden. Ondertussen zegt de verkooporgani- l'ondsvergoeding en zal in de loop van de volgende week verkrijgbaar zijn bij apotheken en drogisterijen. satie dat uitgebreide klinische en we tenschappelijke onderzoeken in diver se landen iW-Duitsland Z-Korea. Ma leisië en Spanje i aan dat de babycom puter met succes als anti-conceptie methode kan worden toegepast Als een van de belangrijkste voordelen wordt gesteld dat ongewenste bijwer kingen van traditionele anti-concept- iemiddelen (als de pil> worden verme den De Nederlandse Vereniging van Se- xuele Hervorming (NVSH) plaatst grote vraagtekens bij het nut, van de babycomputer. De vereniging is van mening dat niets erop wijst dat het apparaat een werkelyk betrouwbare methode toevoegt aan de bestaande middelen en methoden en wil dan ook eerst wetenschappelijke onderzoek af wachten De „Ovutest "77" kost f 395. werkt op een batterij, valt niet onder zieken- Uitvinder dr Heinz Krohn Directie: K. Scherphuis. W. F, de Pagter en F van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS: Vlissingen: W3lstraat 56-60, 4381 EG Vlissin gen, tel. (011841 15144 Middelburg Markt 51. 4331 LK Middelburg. tel (01180) 27651 Goes; Grote Markt 2. 4461 AJ Goes. tel. (011001 16140 Terneuzen. Nieuwstraat 22. 4531 CW Terneuzen. tel. (01150) 94457 Hulst- Steenstraat 6, 4561 AS Hulst, tel. (01140) 14058 In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag t m vrij dag vanaf 19.00 uur (011841 15144 Klachten bezorging Plaatselijke kantoren, maandag t m vri|dag van 08.00-17.00 uur s Zaterdags van 09.00 tot 11 30 uur Telefoonnummers buiten kantooruren. Expeditie (01194) 511 Advertentie-afdeling: (01186) 1584 's-Zaterdags (01184) 15144 van 09.00-11 30 uur. Redactie (011841-14796. Overlijdens advertenties maandag- tm vri|dagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144 Zondag avond van 20.00 tot 22 00 uur. Abonnementsprijzen per kwartaal 61,20, franco per post 72.- per maand 21,-. losse nummers 0.85 (alle bedragen in clusief 4 pet btw Postrek nr 3754316. i n v PZC ab rek Middelburg Advertentietarieven 122 cent per mm, minimumprijs per advertentie 18,30; ingezonden mededelingen 2V? x tarief. Voor brieven bureau van dit blad I 4,25 meer. Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag A(le advertentieprijzen exclusief 4 pet btw Giro 35 93 00. Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B V Middel burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 3