Evenwicht sleutel succes wielerstrijd Sas van Gent Rij-instructeur Peter Kievit stelt hoge eisen Organisatie 24 uur Oostburg is tevreden ENTHOUSIASME LEVERT VANZELF GOEDE PRESTATIES GRENSSTAD VASTE KEUS IN TOURCRITERIUMS VRIJDAG 29 JULI 1983 -[PZC/ streek SAS VAN GENT Het profpeloton is de criteriumdans begonnen. Met een haast om het prestige, tijdens de Tour vergaard, in klinkende munt om te zetten, storten de beroepsrenners zich nu bijna dagelijks in de rondjes om de kerktoren. De derde episode van een wegseizoen dat voor profs opgebouwd is in vijf etappes: voorjaarsklassiekers, etappewedstrijden (met de Tour de France als hoogtepunt), de criteriums waarin men nu aangeland is, en, voorafgegaan door het WK, de najaarsklassiekers. In het rijtje van criteriums heeft Sas van Gent zich inmiddels een vaste plaats verworven. Zondag, 31 juli, brengt de tiende CPC-Prijs een keur aan Tour-vedetten aan de start. Wellens, Aad van den Hoek fwinnaar in 1919i. Jack van Meer, Luc Colijn en Ad Tak zijn in dat werk. niede door Johan de Block, secretaris penning- schitterende sport geboden, we ver meester van het Sasse comité, reali- wachten dat het nu niet anders gaat seert zich temidden van rugnummers. Van de eerste tot de laatste kilometer programma's, telefoontjes, entreebe- vlammen geeft de heren renners ze- gedwongen afwezigheid in de grote wijzen en afmeldingen dat het alle- kerheid dat de wedstrijd op de kalen- maal erg snel gegaan is: „Een tweede der blijft", aldus De Block lustrum alweer En dat zonder enige p onderbreking We zijn er toch een t ttVOTlCtCtl beetje trots op" En hij verhaalt hoe 'het allemaal gekomen is Zestien jaar geleden startte het Sasse wielercomité zijn Ondanks die uitgebalanceerde sa menstelling van het rennersveld geeft de startlijst toch een aantal namen die eruit springen. Van cou- reurs die zich °p het zware- met klinkers en kasseien bezaaide, par koers van Sas van Gent erg prettig voelen. Raas en Winnen kwamen cr al tot winst, Henny Kuiper, Ludo Peeters, Bert Oosterbosch, Adri van le jaren de amateurtop van Nederland der Poel Jos schipper en Theo Smit bescheiden manier. „Met amateurs' herinnert De Block zich Het evene ment sloeg aan. werd in betrekkelijk korte tijd groot. „Zonder overdrijving mogen we stellen dat we binnen enke ronden. vertrouwd geraakt. Ze zullen ongetwijfeld dermate tegenspel bie den dat ook de jubileumronde nooit stil komt te liggen. Daarnaast heeft Sas van Gent die extra dimensie nu TI-Raleighs en de toekomstige 'Raas- ploeg' hier in de slag zitten. Want Jan Raas mag dan uitbazuinen dat hij (en zijn nieuwe ploegmakkerst tot einde dit seizoen hun huidige baas zullen dienen, voor een nieuwe sponsor is het natuurlijk nooit weg als zijn Block, „maar die acht Engelse ama teurs zitten in de voorbereiding op het WK. en dan mag je toch iets van ze verwachten" Of ze in Zeeuwsch-Vlaanderen uit de voeten zullen kunnen mag overigens in twijfel worden getrokken. De ama teurs vliegen er tegenwoordig in alsof de eindstreep om de eerste hoek ligt Geen wonder dat deze categorie zich de laatste weken dan ook mag verheu gen in een groeiende publieke belang stelling. Rob Bijvank uit Sas van Gent is zo'n publiekstrekker. Krijn van der Bent gaat de laatste tijd erg hard. Mattie de Baat. Joop Brooy- mans, Karei van Goethem. Peter Hoondert, Jacky van der Horst. Mar tin de Meester. Hans Moens. Kees de Nooyer. Patrick van Passel. Pierre Raas. Cees Spaans. Carlo Steel. Rinus Verboom, Ab Verplanke. Cor Vervaet en Cees Vleugel zijn allemaal renners die een wedstrijd kunnen doen explo deren. Met dat gezelschap zal het Engelse achttal af te rekenen krijgen. Een alvast een voorschot geven mail ontbreckt daarbij: Toontje van in huis hadden. Met alles wat daar aan vast zat". En De Block noemt hoge reisvergoedingen en andere op moeten zich in dat draaien en den ook thuis voelen. Zij zijn de - - - paradepaardjes die zich een aantal lopende kosten „Op een bepaald mo- criteriumspecialisten van het lijf den. Of het scherm nu al wat opge- ^u,e.n!w moeten houden. Johnny de Nul. Leo trokken wordt is nog onzeker, één vast_ de tiende cpc-Prijs op het contract. In dat kader geeft deze CPC-Prijs mogelijk inzicht hoe de verhoudingen straks komen te liggen. Kan al een blik achter de schermen geboden wor- ;zitten kijken en gemeend dat het budget bijna toereikend was om een profkoers te houden". Het 'boren' naar sponsors had succesde CPC- Prijs was een feit. Naam ophouden Nu had Sas van Gent een naam op te houden. Het comité zag het niet di rect zitten om van sterke amateurs 'terug te vallen' naar een tweede garnituur bij de profs. „We voelden ons verplicht ook bij de beroepsren ners een attractief veld te kunnen bieden aan de vele liefhebbers die onze wedstrijd jaarlijks bezochten. We wilden wielersport van niveau. Dan kom je onherroepelijk dus uit bij de toppers", weet De Block. Die vedetten kwamen er. Raas zat al in de beginjaren in Sas van Gent, Cees Bal, Lubberding, Zoetemelk. Winnen en Hoste volgden En dat selecte gezelschap wilde in Sas van Gent best vlammen. Werkgelegenheid nietwaar „Wij hebben die werkgelegenheid aangereikt in het vertrouwen dat de -renners die extra startgelegenheid aan zouden grijpen om spektakel te laten zien. Pure wielersport wilden we. Het moet gezegd dat we die in al die tien achterliggende jaren gekre gen hebben. Vooral Jan Raas en zijn ploeg hebben daarvoor gezorgd. Die aanvalsdrift heeft tot gevolg gehad dat we nu het tweede lustrum kunnen vieren", denkt De Block. De CPC-organisatie heeft altijd naar ■aanvallers gezocht. Is daar tot nu toe isteeds in geslaagd en kan ook in de tiende Prijs een schitterend veld aan- bieden. „Het ging overigens wei moei lijker dan in voorgaande jaren", weet De Block. In het 'Après-Tour'-gebeu- ren is de concurrentie verhevigd. Zat tot vorig jaar alleen Sas van Gent op die uitstekende datum een week na de Tour, nu is ook Schijndel zondag criteriumplaats. En ook in België zijn op die datum een paar profcriteriums verschenen. „We hebben er dus wat meer achter aan moeten zitten. We hadden oven- al voor de Franse Ronde gecontrac teerd hadden heeft de formule die we al jaren hanteren in ons voordeel gewerkt", denkt de organisatie-secre taris. Die formule houdt in dat de CPC-Prijs een veld presenteert met ploegen. Merkenploegen van zes ren ners, gekozen omdat men in Sas van Gent niet wil dat een bepaalde forma tie de rest overheerst. „Dat laatste houdt grote gevaren in Zo'n ploeg kar. een koers verzieken", weet De Block, „en dat wilden we voor geen prijs. Dat evenwicht heeft elk jaar Organisatiecomité SAS VAN GENT - Het organise rend comité van de wielerdag in Sas van Gent ziet er als volgt uit voorzitter Willy Colsen, secreta ris/penningmeester Johan de Block, bestuursleden Hilaire Coens. Henk PetersPeter Pi- laat. Ton Nelen en Cp Torbijn. vlamt als nooit tevoren. Amateurs Het vuurtje kan al een aardig eind opgepookt worden door de amateurs die het voorprogramma voor hun re kening nemen. Een 'volgeboekt' veld met alle winnaars van de amateurron des van de laatste weken. En als extra stunt een complete Engelse ploeg. „Geen Columbianen dus", lacht De der Steen uit Bruinisse. Hij toonde zich de veelvraat van de laatstgehou den criteriums door er in een paar weken tijd maar liefst vijf op zijn naam te schrijven. „Mogelijk te laat ingeschreven", denkt Johan de Block en dan ook de kaart 'vol' teruggekre gen. De proloog is voor de liefhebbers. En ook daar 'volle bak' met zo'n zestig vertrekkers. De Block zet drie 'jokers' in: Sam Broersma, Sjaak de Kok en Willie de Feber. Maar hoe spectaculair hun optreden ook mag zijn, de grootste belangstel ling gaat uiteraard uit naar de be roepsrenners. Sas van Gent maakt zich op voor een schitterend wielerga- la, een tiende uitgave van de CPC- Prijs waardig i Sas van Gent in 1981 vml Peter Winnen. Cees Pnem. Hennie Kuiper en Heddie Nieuwdorp SAS VAN GENT De wielerdag in Sas van Gent begint om half twee Dan wordt de start gegeven aan zestig liefhebbers. Wethouder van sportzaken L Marquinie schiet dat gezelschap op weg. Om kwart voor drie beginnen de 75 amateurs aan hun tachtig kilometer Die worden door burgemeester Dusarduyn op weg geholpen. De profs komen in actie om vijf uur op een parkoers d£lt al jaren gebruikt wordt en erg selectief mag heten Start en finish zijn in de Stationsstraat, in de lus daartussen trekt de groep langs Westkade. Kloosterlaan. Paul Krugerdreef. Canadalaan en Poelstraat. De wedstrijd is 95 kilometer lang CPC-directeur J. Minne lost het startschot bij de profs. Na afloop van de wedstrijden worden de winnaars gekust door rondemissen Sandra Bijvank en Anja Gras. OOSTBURG Natuurlijk is er voor een evenement als de '24 Uur van Oost burg', waar het gaat om de verdeling van de prijzen, een jury nodig, die als opdracht mee knjgl om alles m goede banen te leiden. De meesten van hen doen dit werk al sinds de eerste uitgave van de '24 Uur', op dat punt hoeft de organisa tie dus ook niets te vrezen. De jury bestaat uit Peet Scherbeijn, Johnny Claeijs. Leo van Hijfle, An ton Boelens, Johan de Jonge, terwijl Miel Verstraete op zal treden als microfonist. Programma OOSTBURG Het programma zo als dat zal gelden voor deze tiende '24 Uur van Oostburg' wijkt in het geheel niet af van dat van de voor gaande edities Vanaf 20.00 uur vanavond vrijdagj tot zaterdag hetzelfde tijdstip zullen er dus ren ners op het parkoers present zijn, die het volgende programma onder de wielen door zullen moeten schui ven. Vrijdag: '20.00 uur: voorstellen ploe gen; 20.30 uur eerste afvalrit; 21.30 uur- eerste trimronde; 22.15 uur: ploegentijdrit; 23.00 uur: tweede tnmronde (tot 24.00 uur). Zaterdag: 00.00 uur: neutralisatie. 10.00 uur: derde trimronde; 12.00 uur. neutralisatie; 14.00 uur: tweede afvalrit; 15.00 uur: vierde trimron de; 17.00 uur: derde afvalrit; 18.00 uur: vijfde en laatste trimronde; 20.00 uur einde '24 Uur'. VANAVOND START JUBILEUMWEDSTRIJD OOSTBURG Wanneer vanavond (vrijdag) om 20.00 uur het startschot zal worden gegeven voor de '24 Uur van Oostburg' betekent dit, dat er een jubileumuitgave op gang wordt gebracht. Het is inmiddels de tiende maal dat dit evenement wordt gehouden. Hoewel het organisatieco mité in eerste instantie in het achterhoofd min of meer op een aantal van veertig deelnemende ploegen gokte, werd dit aantal niet gehaald. In totaal kwamen er aanmeldin gen binnen van drieëndertig formaties: desondanks is comitélid Adrie Jansen uit Oostburg meer dan tevreden. Jansen merkt op „Vorig jaar had den we zesentwintig ploegen: nu hebben we er dus zeven meer. Er zit dus nog altijd een rpogressieve lijn in Een teken dat dit evenement nog altijd aanslaat in de regio" En daarmee slaat de Oostburgse rijwielhandelaar uiteraard de spij ker uitstekend op de kop, want een aantal van drieëndertig ploegen houdt nog altijd in, dat er niet minder dan 165 deelnemers zullen zijn aan deze '24 Uur', die tien jaar geleden na afloop van een vergade ring van de winkeliersvereniging het levenslicht aanschouwde. Met name Frans Quadekker mag vol gens de huidige organisatoren (naast Adrie Jansen zijn dat Arnold Huisman. Ad Sanderse. Rein van der Helm en Joop van de Brandei bepaald de grondlegger van dit werkelijk unieke evenement wor den genoemd. „Na het eerste jaar. dat een groot succes werd. hebben we ons echt wel eens afgevraagd, hoe het in de toekomst verder zou moeten. Want het is toch altijd opnieuw weer moeilijk om een an dere attractie vast te leggen. Maar de belangstelling bleef steeds maar groeienweet Adrie Jansen. .Met name bij de ploegen werd de belangstelling voor de '24 Uur' zo groot, dat een overwinning in dit evenement zowat gelijk stond aan bijvoorbeeld een zege van een be- roepsrenner in de Ronde van Frankrijk. Sterke formaties kwa men zich dan ook ieder jaar op nieuw weer aanmelden bij de orga nisatie. Voor de echte 'toeristen' (zoals Jansen ze noemt) was er toen geen eer meer te behalen, waarna hel deelnemersveld werd geschei den in een A- en een B-categorie. In de eerst genoemde afdeling kwa men de meer ervaren trimmers aan bod. terwijl de ploegen bestaande tuit trimmers, die zomaar eens af en toe de fiets van de zolder halen, werden ingedeeld in de B-categorie. Vanaf dat moment steeg het aantal deelnemende ploegen behoorlijk en dit jaar is er dus een record aantal formaties van drieendertig, dat van avond om acht uur de toeclips dichttrekt om zoveel mogelijk pun ten te scoren in een volledig etmaal durende strijd naar het succes. Niet enkel van de zijde van de deelnemers was er telkens een groot respons, maar ook het publiek liet het in de achterliggende jaren be paald niet afweten. Ieder jaar zijn dan ook weer duizenden toeschou wers langs het parkoers te vinden en gedurende de "24 Uur' verande ren de Oostburgse horecabedrijven dan ook min of meer in kermisvie- rende gelegenheden. De '24 Uur van Oostburg' kan niet meer zonder die taferelen; mede daardoor is het eve nement uitgegroeid tot wat het nu Ook nu het de tiende uitgave van de '24 Uur' betreft is er van de formule, zoals die in het verleden werd gehanteerd, niet afgeweken. „Gezien de belangstelling van zo wel deelnemers als publiek menen wij dat het een geschikte formule is. dus waarom zouden we er iets aan moeten gaan veranderen. Trouwens, zoals het nu draait, is het toch uitstekend. Iedereen komt aan zijn trekken", aldus Jansen. Deze formule houdt in dat er in totaal vijf tnmrondes zullen worden afgewerkt, er drie afvalritten zullen worden verreden en dat er ook een ploegentijdrit op het programma staat. Alle deelnemers uit één ploeg zijn verplicht de finale van één trimronde (telkens de laatste vijf- j tien minuten van een dergelijk pro gramma-onderdeel) te rijden. De deelnemers aan de drie afvalritten zullen door de jury worden uitge loot. Gedurende deze proeven die nen de punten bij elkaar gereden tc worden, die aan het einde van 24 uur sport en amusement de win naars van deze jubileumeditie op zullen leveren. In tegenstelling tot voorgaande jaren zal er nu op het Ledelplein een grote tent staan opgesteld, die zal dienen als rennerskwartier. In het verleden moesten de ploegen zelf voor een gelegenheid zorgen, waar de 'stille' uren konden worden door gebracht. Nu kan iedereen in die tent terecht; verder is er eveneens een massageteam aanwezig, dat ter beschikking staat van alle deelne mers om eventuele onwillige spie ren nieuw leven in te blazen. IJzen- dijkenaar Marc van Waes heeft de leiding van dit massageteam. De organisatie is dus duidelijk klaar voor deze tiende '24 Uur van Oostburg'; het woord en niet te vergeten de daad, is nu aan de renners. De West Zeeuws-Vlaamse centrumplaats wacht ongetwijfeld een warme 'Nacht van Oostburg'. HULST Net buiten Hulst verraden enkele auto's met een groot aantal paardekrachten de ingang van het terrein van de landelijke rijvcreni- ging Hulst. Op het terrein hoort men hem met lichte stemverheffing in strueren: „Rustig en netjes inkomen. Goed vooruitkijken, niet teveel naar beneden". Een bemoedigend „zo, ja", maakt duidelijk dat de combinatie de hindernis naar wens heeft geno men. Peter Kievit, instructeur in Hulst van de paardensportliefheb bers. streeft naar perfectie. Veertien maanden geleden begon de 25-jarige Kievit zijn activiteiten bij de Hulster vereniging Pas gevestigd in Hulst, werden de eerste contacten gelegd via de voorzitter van Hulst. „Hij wist dat ik mijn opleiding ge volgd had in Deume en wilde eens met me praten" Niet lang daarna kwamen beide partijen overeen Peter Kievit greep de kans met twee han den aan „Ik ben zelf begonnen toen ik een jaar of acht was" Spelenderwijs werd hij vertrouwd gemaakt met de edele viervoeters en al snel bleek dat hij aanleg had om het ver te schoppen in het hippisch gebeuren. Uiteindelijk stoomde hij door naar het Z-springen, maar de te hoge kosten noopten hem te stoppen met het zelf meedingen naar ereplaatsen Omdat hij na de Mavo gekozen had voor een opleiding aan het Nederlands Hippisch Cen trum in liet Brabantse Deume lag het alternatief voor de hand. Kievit ging over tot het lesgeven en belandde uiteindelijk in Hulst „De allereerste maanden was het dui delijk aan elkaar wennen", herinnert hij zich. „Men stond wat wantrouwig tegenover mijn manier van doen, maar dat is in de loop der tijd vei an- derd Ik kan dan ook met een gerust hart stellen dat er hier een geweldige sfeer heerst. Dat heeft ongetwijfeld zijn weerslag op de prestaties en op het lesgeven van mij. want als je ziet dat er enthousiast gewerkt wordt, dan geeft dat als instructeur een kick De resultaten komen dan vanzelf' Dressuur De basis voor elke ruiter is de dres suur. Vandaar dat aan die dressuur door Kievit grote aandacht wordt besteed. Het begint natuurlijk met de pony's. Kinderen die op jeugdige leef tijd willen beginnen, worden op een aantrekkelijke manier vetrouwd ge maakt met het dier. „Spelenderwijs wordt de verzorging bijgebracht en wordt een vertrou wensrelatie opgebouwd. Vervolgens wordt heel veel aandacht aan de houding en de zit besteed, Gaat dat lekker, dan gaan we verder met wen dingen en overgangen en als ze dat jong geleerd hebben, dan nemen ze dat mee naar de paarden". Die over gang kan volgens Kievit het best gemaakt worden als de ruiters een leeftijd van 15 17 jaar hebben be reikt. „In feite begint het dan opnieuw. Je begint met een jong paard, dat van nature vrij speels is. Die speelse din gen moet je eruit halen en tevens moetje veel ontspanning erin kunnen brengen. Zonder te kunnen 'dwingen' moet je naar een zo goed mogelijke combinatie streven en daarom moet je dat niet overhaasten Het duurt dan ook een jaar of dne. vier voordat het klikt". Stap voor stap wordt zo gewerkt naar de uitdaging voor iedere ruiter: het foutloos kunnen rijden van een Z-parcours. Zo ver ben je uiteraard niet als je er een aantal jaren op hebt zitten. „Dat vergt meer tijd en vooral wil om door te zetten. Na die aanloopperiode moet de ondergrond van de gymnas tiekoefeningen worden uitgebouwd, teneinde de paarden gymnastisch te leren springen Dat vergt ontspanning en vandaar dat ik daar zo op hamer. Ik hou niet van scheurders over het parcours". Problemen voor stap doelbewust werken houdt ook in dat je na de les met de leerlingen praat over hun vorderin gen, wat ze willen bereiken en over de manier hoe mogelijke problemen op dressuurof springgebied kunnen worden overwonnen. Ook moeilijk heden in de omgang met een paard kunnen dan aan de orde worden gesteld. In een dergelijke samenwer king proberen we zo ver mogelijk te komen". Het houdt tevens in dat Kievit mee gaat naar alle parcoursen die doormijn leerlingen worden afgewerkt. Een lo gische voortzetting van hetgeen op de tramingsavonden gebeurt, „want", zo zegt hij. „ze hebben dan wel vertrou wen gekregen tijdens de instructie, maar je moet ze zo ver begeleiden dat ze ontspannen de ring in gaan. Omdat het juist daaraan nog wel eens ont breekt. ligt daar nog een stukje werk Een goede mentaliteit vormt samen met een juiste ontspanning de voor bode van een goede prestatie. Wat dat betreft ziet de 25-jarige instructeur wel toekomst voor het Hulster hip pisch gebeuren. Met Luc Cornelissen. Margot Stroband, Marij Baerke als exponenten van de nieuwe lichting, is de vooruitgang over de gehele linie duidelijk waarneembaar. „Wanneer blijkt dat zich problemen voordoen kan daar na de les theore tisch op worden teruggekomen. Stap Paardrij-instructeur Peter Kievit: wil zo goed mogelijk presteren. -y; "-ij V" -i-: 1 De Oostburgse 24 uur-comitêleden Adrie Jansen (rechts) en Arnold Huisman.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 28