Geen dioxinetransport meer naar Antwerpen PZC PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ntploffing gevolg an reeks fouten Onderzoek rol kolonel Valk BLIJ MET BLOEMEN MORTIERMIJN 'T HARDE vandaag [sraël en VS eens over terugtrekking PZC/sP°rt Akkoord VS en Rusland over graan Snuffelt U ook al /tussen de Kleintjes? Bronswerk stukgelopen HOEK VAN HOLLAND Mirjam van de Ende, werkzaam bij de 'Bloemenveiling Westland' deelde donderdagmiddag een roos uit aan twee surveillerende politieagenten te paard, die net van het Hoekse strand aj kwamen In het kader van de aktie 'bloemen, óók op vakantie' deelden enige meisjes 150 rozen uit aan bezoekers van het strand en de paviljoens van Hoek van Holland MOGELIJK GEKNOEID MET PAPIEREN (Van onze correspondenti BRUSSEL Het vervoer van het uiterst giftige chemische afval dioxine via de Belgische haven Antwerpen wordt voortaan verboden. De Vlaamse gewestminister voor milieuzaken Lenssens heeft dit donderdag besloten. Aanleiding daarvoor is de 250 gram dioxine uit het Oostenrijkse Linz, die vorige week in een lading van 250 ton ander chemisch afval in de Antwerpse haven bij verrassing werd aangetroffen. Het besluit van Lenssens betekent dat de resterende tanks en treinwa- gens met chemisch afval van de fa briek Chemie Linz die voor Antwer pen bedoeld waren, nu niet in België ingevoerd kunnen worden. Antwer pen maakte zich zeer bezorgd over het mogelijke transport van dit resteren de afval, omdat met name voor de treinwagons al toestemming was ver leend. In Antwerpen ontstond opschudding rond de 250 gram dioxine, omdat op deze lading met stond aangegeven dat het om dit giftige afval ging In Antwerpen zijn de laatste jaren overi gens regelmatig ladingen chemisch afval, met daarin dioxine, aangeko men en voor verbranding op zee ver der vervoerd, zo deelde donderdag in Brussel een woordvoerder van minis ter Lenssens desgevraagd mee In die tijd was dat volkomen legaal. De 250 gram dioxine die nu in de haven ligt. zal begin volgende week door het afvalverbrandingsschip Vul- canus II midden op zee worden ver brand. Ontkenning Chemie-Linz heeft donderdag overi gens ontkend dat zijn lading che misch afval met valse papieren van Oostenrijk naar Belgie is vervoerd. In de papieren zou volgens de woord voerder hebben gestaan dat de lading afval 'tnchloorbenzeen onzuiver, ge mengd met ten hoogste tien delen dioxine op een miljoen delen tnch loorbenzeen" bevatte Deze aandui ding heeft niet alleen in de vrachtbrief gestaan, maar is ook op de container aangebracht. De lading met het che misch afval is via het Rotterdamse verbrandingsbedrijl" 'Ocean Combus tion Service' <OCS» ter verwerking aangeboden aan het Antwerpse be drijf Antwerp Cleaning and Storage' ACS i, die niet het minste vermoeden hadden dat het om dioxine ging In Antwerpen werd woensdag verno men dal de maatschappij in Rotter dam waarschijnlijk heeft geknoeid met de aanduiding van de samenstel ling van het afval. WASHINGTON (UPI, ANP) Er is donderdag tijdens onderhan delingen in Wenen een principe overeenkomst bereikt voor Amerikaanse graanleveranties aan de Sowjet-Unie. Landbouw-minister Block heeft meegedeeld dat het gaat om de levering van minstens 9 miljoen ton graan in elk van de komende vijfjaar. Hij noemde het bereikte langlopende akkoord „een ge lukkig ogenblik voor de Ameri kaanse landbouw". Wisselvallig Vrijwel overal droog en af en toe zon. Middagtemperatuur van 19 graden aan de kust tot 23 graden in het binnenland Matig naar west draaien de wind, kracht vier !26e jaargang no. 176 'rijdag 29 juli 1983 Slordigheden in het leger A Is het goed is zal de xxmijnexplosie in de leger ity plaats 't Harde - waarbij vorige week zeven militairen [~zLJ-±J om het leven kwamen - nog lang na-echoën binnen de landmacht. Het onderzoeksrapport van de Ko ninklijke Marechaussee is namelijk erg ondubbelzinnig: het ongeluk blijkt rechtstreeks te wijten aan ver gaande .nalatigheid en slordigheid. ..Een reeks van gebeurtenissen en tekortkomingen, gespreid over een periode van negen jaar. heeft bijge dragen tot de mogelijkheid dat scher pe mijnen als instructiemiddelen zijn gehanteerd" zo heet het officieel. In een brief aan de tweede kamer en op een persconferentie heeft minister De Ruiter van defensie gisteren openhar tig opening van zaken gegeven over de vraag hoe dit noodlottige incident heeft kunnen ontstaan. In korte tijd is de weg naar de oorzaak afgelegd en daarbij is komen vaststaan dat er kardinale fouten zijn gemaakt bij de munitie-renovatie compagnie van de landmacht in Fort Honswijk, waar scherpe munitie wordt omgebouwd tot oefen- en exercitiemateriaal. Daar is bijzonder slordig gewerkt, controle ontbrak er. de administratie was ken nelijk niet in orde en zo stapelde de ene fout zich op de andere. De opzienbarendste conclusie uit het onderzoek - waar minister De Ruiter gelukkig geen doekjes om wond - is dat al deze onzorgvuldighe den het zo lang hebben kunnen uit houden. Het is dan ook een wonder dat zich niet eerder een explosie als nu in 't Harde heeft voorgedaan. Waar het langdurig aan heeft ontbroken is het besef van veiligheids-gevoelig heid. juist bij een onderdeel dat met zoveel riskant materiaal omgaat. De garanties die instructeurs en leerlin gen in de mijnenlessen hadden dat er zonder gevaar voor onvoorziene om standigheden kon worden gewerkt, bestonden uit een stukje papier en een onbetrouwbaar opschrift op een kist. Minister De Ruiter is het aan zichzelf en aan de veiligheid van veel militairen verplicht om scherpe maat regelen te nemen in het belang van de verbetering van de omstandigheden, waaronder binnen het leger moet wor den gewerkt Omstandigheden die in dit geval veel hachelijker waren dan ze leken Dat is de harde les van 't Harde. Het gesol met zwaar vergif De gifschandalen volgen elkaar nog steeds in toenemend tempo op. Het aantal woonwijken m Neder land dat blijkt te zijn gebouwd op of in de nabijheid van illegale stortplaat sen van giftig of gevaarlijk afval lijkt langzamerhand niet meer te tellen. In op het oog soms idyllische natuurge bieden worden af en toe schrikbaren de bodem- of waterverontreinigingen ontdekt Onder voormalige chemi sche fabrieken, onduidelijke opslag plaatsen of inmiddels afgebroken gas fabrieken is het niet pluis. En dan is er - zoals deze week - van tijd tot tijd een pamekgeval. Antwerpen opgeschrikt door de ontdekking van 'binnenge smokkeld' zeer gevaarlijk gif (dioxi ne). dat bleek te zijn verwerkt in een container met 25 ton chemisch afval. De bedoeling was kennelijk dat het spul geruisloos zou worden afgevoerd via de verbrandingsschepen van het in Rotterdam gevestigde en in Ant werpen opererende bedrijf Ocean Combustion Service Uit de eerste berichten en de gebruikelijke verwar ring die daarop volgde kon worden opgemaakt, dat het hier zou gaan om gesol met een uiterst gevaarlijk goed je. In hoeveelheid en uitwerking te vergelijken met het gif dat enkele jaren terug bij een ongeluk in een chemische fabriek het Italiaanse plaatsje Seveso in een onbewoonbaar spookdorp veranderde. Wat telkens opnieuw opvalt bij dit soort affaires en de ongerustheid die ze veroorzaken, zijn de verdachte en dubieuze omstandigheden waaron der het gif wordt opgeslagen, getrans porteerd. gedumpt of verwerkt. Be rucht is bijvoorbeeld het Uniser- schandaal. de praktijken waarmee een op het Moerdijkse industriege bied gevestigd bedrijf zich jarenlang heeft beziggehouden Vers in het ge heugen liggen ook de geheimzinnige omzwervingen die 41 vaten afval, ver mengd met dioxine hebben gemaakt voordat ze uiteindelijk in een onoog lijke loods ergens in Frankrijk werden achterhaald. En nu dus weer al die raadselachtigheid rondom een partij gif in Antwerpen. Een gang van zaken die het gemeentebestuur in opperste nervositeit brengt en die al meteen aanleiding is om een gerechtelijk on derzoek te starten naar wat er via allerlei oncontroleerbare wegen pre cies aan de hand is geweest Het welles-nietes-spelletje over de verant woordelijkheden. het achterhouden or schimmig maken van verplichte gege vens. het gemanipuleer met toestem mingen en vergunningen. - kortom het hele achterdocht opwekkende sfeertje dat het gehannes met zwaar gif en chemisch afval omgeeft, onder mijnt het vertrouwen in een zorgvul dig overheidsbeleid op dit stuk van zaken En waterdichte controle op de 'gang' van gevaarlijk afval blijkt niet mogelijk, zeker niet wanneer er grens overschrijdende bewegingen mee wor den gemaakt Het wordt hoog tijd dat er meer internationale gemeenschap pelijke verantwoordelijkheid njpt om te voorkomen dat het ene land het andere blijft opschepen met steeds weer nieuwe gifschandalen. vdM WASHINGTON (DPA) De Israëlische ministers van luitenlandse zaken en defensie, resp. Ytzhak Shamir en lloshe Arens, zijn het donderdag na 15 uur overleg met kun Amerikaanse collega's George Shultz en Caspar Weinberger eens geworden over een formule voor dc Joorgenomen gedeeltelijke terugtrekking van de Israëli sche troepen uil Libanon. Volgens een hoge Amerikaanse regeringsfunctionaris, die niet met name wilde worden genoemd, bestaat er nog geen plan voor de verdere ontruiming van Libanon door Israël. Voljfens het genoemde akkoord moeten de Israëlische militairen, samen met de Syrische en Palestijnse troepen, binnen 8 tot 12 weken worden teruggetrokken Rivaliteit In Luttele tijd heeft zich een presti ge slag ontu ikkcld tussen de ren ners Appeldoorn en Van der Steen die slnjd werd gisteravond voort gezet in Bruinisse. waar nu weer Toon van der Steen de snelste was. zodat zij beiden nu ieder negen triomfen op hun erelijst hebben staan dit jaar (PAGINA 151 Kadio en televisie: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financieel: 6 Kunst en cultuur: 7 Provincie: 9. 11, 12 en 13 Sport: 15 Steun (Van onze verslaggever) DEN HAAG Minister De Ruiter van defensie heeft een diepgaand onderzoek gelast naar de bewering dat Nederlandse militairen betrokken zijn geweest bij de Surinaamse staatsgreep van 25 februari 1980, De bewindsman acht dat onderzoek noodzakelijk op grond van nieuwe gegevens, waarover het ministerie beschikt. De Tweede Kamer zal over twee weken over de resultaten van het onderzoek worden geinformeerd. Zoals gemeld bestaat er volgens een publikatie in het wee*kblad Vnj Nederland bestaat er een geheim rapport over de betrokkenheid van Nederlandse militairen bij de Surinaamse coup. In dat rapport van de Contra Inlichtingen Dienst <CID) wordt kolonel H. Valk. het toenmalig hoofd van de Nederlandse Militaire Missie in Paramaribo. u<- D. vader van de staatsgreep genoemd Het rapport, gedateerd 7 december 1981, zou nooit aan de verantwoordelijke bewindslieden de ministers van buitenlandse zaken en defensie ter kennis zijn gebracht. Minister De Ruiter, die woensdagavond vervroegd van zijn vakantieadres in Italië is teruggekeerd, heeft nog diezelfde avond contact gehad met de defensiestaf over deze kwestie. Donderdag heeft hij overleg gevoerd met PvdA-fractieleider Den Uyl. voorzitter van de Tweede-Kamercommissie voor inlichtingen- en veiligheidsdiensten Dc fractie van de PvdA heeft inmiddels opnieuw schriftelijke vragen over deze zaak aan de regering gesteld. Zie ook pagina 4) Er is extra financiële steun nodig van het rijk voor noodzakelijke reparaties, door schade die is aan gebracht door de betonrot, aan flatgebouwen uit de jaren zestig. De Nationale Woningraad heeft het rijk om toezeggingen voor die extra steun gevraagd. (PAGINA 5) Executies I Generaal Ali Murtopo heeft don- derdag verklaard dat honderden 1 vermeende of bekende misdadi- maakte mijn wordt daarna door de Munitie Renovatie Compagnie in Fort Honswijk (bij Tul en 't Waal in de provincie Utrechti tot instructiemate riaal omgebouwd De aldus vervaardigde instructiemijn wordt voorzien van de rode letter „O". De ontplofte scherpe mijn had dat teken niet Toch hebben de renovatie compagnie noch de instructeur het ontbreken van die letter opgemerkt. De eerste fouten rond de twee scherpe mijnen zijn gemaakt in 1974. De reno vatie-compagnie ontving de mijnen toen uit een munitiedepot, maar dat is nooit schriftelijk vastgelegd. In mei 1975 gaf de commandant van de reno vatie-compagnie opdracht om een aantal mijnen, waaronder deze twee. naar de Explosieven Opruimings- gers in Indonesië zijn doodgescho ten door het leger Het is voor het eerst dat de autoriteiten toegeven dat standrechtelijke executies het werk zijn van veiligheidstroepen. (PAGINA 51 ITRECHT ANPi Het reddingsplan oor Bronswerk Ketel- en Apparaten bouw i KAB in Utrecht, ivaar vakbon- Ien, gemeente, provincie Utrecht en het moederconcern VMF Stork de l(gelopen anderhalve maand aan ge- Kerkt hebben is stukgelopen. Hoewel de drie partijen dicht bij een ikkoord waren is het misgelopen ioor het uitblijven van financiële [leun van de banken. De bank van Bronswerk. Credit Lyonnais Neder land voorheen Slavenburg) heeft la- lew weten geen vertrouwen te hebben in de toekomst van het bedrijf en daarom de gevraagde miljoenen kre Het niet te zullen geven Minister Smit-Kroes heeft toestem ming gegeven voor de aanbeste ding van de nieuwe sluizen bij Hansioeerl en voor het eerste deel van de verbreding van het kanaal door Zuid-Beveland Het is de be doeling dat nog dit jaar met het project begonnen wordt. (PAGINA 9) Conferentie Dne dagen duurt naar verwach ting de conferentie van ministers van buitenlandse zaken van negen Latijnsamerikaanse landen in Panma-stad, de ministers hopen de spanning tussen de buurlanden Nicaragua en Honduras te ver minderen (PAGINA 3) (On)vruchtbaar DEN HAAG Secretaris-generaal G. Peijnenburg van het ministerie van dejensie i koninklijke marechaussee. mcijoor D Fabius van de De naam 'Babycomputer Ovutest '77 staat voor een apparaatje waarmee vrouwen zelf kunnen vaststellen op welke dagen zij <on- ivruchtbaar zijn. De werking be rust op de aanwezigheid van een bepaald soort eiwit m de baarmoe- PAGINA 3) bEN HAAG (GPD) De explosie van een mortiermijn in de legerplaats 't Harde, die vorige week maandag aan zeven wldaten het leven kostte, is het gevolg van een fatale lamenloop van een reeks van „voorvallen, fouten en admini stratieve slordigheden". Twee „echte", geladen mortiermij nen blijken te zijn vermengd met onschadelijk oefenmate riaal, doordat de betrokken militairen veronderstelden dat het ging om oefenmijnen. Die verwarring is ontstaan doordat fie administratie en registratie van de mijnen aan geen kant plopte. e auditeur-militair iofficier van justi- bij de krijgsraad) zal nu op basis het proces-verbaal van de mare- moeten beslissen of er aan leiding is bepaalde personen justitieel vervolgen. In het proces-verbaal fcordt niet aangegeven wie voor het Jebeurde verantwoordelijk kunnen worden gesteld, Minister De Ruiter (defensie) maakte fconderdag in Den Haag op een pers conferentie de voorlopige resultaten bekend van het onderzoek door de koninklijke Marechaussee. ■olgens minister De Ruiter heeft de istructeur in de vaste overtuiging |erkeerd dat hij te maken had met ïstructiemateriaal. In de kist met tie mijnen die hij voor de mijnenles If had opgehaald uit het munitiema- fcijn, bleken echter twee scherpe lijnen en slechts één oefenmijn te ten. instructeur, de 22-jarige wacht- aeester De Bakker, noch de maga zijnbeheerder, heeft de echte mijnen Bis zodanig herkend, hoewel een her kenningsteken dat op oefenmijnen Wordt aangebracht op deze exempla ren ontbrak. Op de kist stond echter kuideiijk aangegeven dat het om oe- renmijnen ging. laatregelen Minister De Ruiter heeft opdracht [egeven om een aantal procedures alle krijgsmachtdelen die met ixplosieven omgaan, te verbeteren teneinde herhaling van deze ramp te Jroorkomen. Het systeem van muni- ie-classificatie (met name het ge bruik van kleurencodes en het mer- i van oefenmateriaal), de behoefte i speciaal vervaardigde instruc- Itiemiddelen en de wijze van fabrica ge daarvan zullen worden herzien. )at men in 't. Harde meende met. Instructiemateriaal van doen te heb- ten komt. behalve uit een reeks admi- ustratieve fouten, ook voort uit het feit dat de landmacht niet alleen peciaal vervaardigde oefenmijnen M ebruikt maar ook echt-uitziende mij- :en. lat zijn scherpe mijnen waaruit de pnnglading is verwijderd. Dat ge- leurt gewoonlijk door de Explosieven Ipruimingsdienst van de landmacht i Culemborg. De onschadelijk ge- Aanbesteding dienst te sturen, om ze onklaar te laten maken. Dat is echter, ondanks een herhaling van de opdracht, nooit gebeurd De twee mijnen zijn vervolgens opge slagen in Fort Snel. de mumtieopslag- plaats van de renovatie-compagnie Daar hebben zij gelegen tot Juli 1981 Toen bracht een munitietechnicus de mijnen zonder dit te administeren over naar een munitie-werkplaats, waar normaliter instructiemijnen worden omgebouwd. Waarom de militair dat gedaan heeft, is nog een raadsel. Hijzelf zegt zich niets meer van het gebeurde te herin neren. In augustus 1981 is hij overge plaatst. zonder melding te maken van de aanwezigheid van de twee scherpe mijnen. Een opvolger, om dit aan te vertellen, was er op dat moment trou wens nog niet Niet afgeboekt Intussen had de Munitie Renovatie Compagnie een drietal andere mij nen tot oefenmijnen omgebouwd. Een daarvan werd vernietigd, de twee andere werden verzonden, maar werden abusievelijk niet afgeboekt van de voorraadkaart. In de administratie stond dus ten onrechte dat er nog steeds drie in structiemijnen waren Toen in juni van dit jaar het artillerieschietkamp Oldebroek drie instructiemijnen wil de hebben, haalde een mumtie-tech- nicus in Fort Honswijk een kist met twee mijnen tevoorschijn, waarvan hij op grond van de niet-bijgewerkte voorraadkaart aannam dat het de omgebouwde instructiemijnen waren. De kist bevatte echter de twee scher pe mijnen. Op de kist was ook duide lijk aangegeven dat het om scherpe mijnen ging Maar in de kist lag een briefje met de vermelding „Instructie- modellen" Vervolgens pakte de sol daat een wel duidelijk herkenbare, onschadelijke oefenmijn en voegde die bij de twee (scherpei mijnen in de kist. Daarna sloot hij de kist, verzegelde die en plakte er twee stickers op waarop hij met een balpen schreef: „Instructiemodellen", en het cijfer 3. Die kist is op 15 juni 1983 bij het munitiemagazijn in 't Harde afgele verd. Ook de transportopdracht ver meldde dat het om instructiemate riaal ging.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1