Een jaar gevangenis geëist wegens verkrachting vrouw Douanefaciliteiten bij de Kreekraksluizen verbeteren POON Meer aanmeldingen bij j ongerenopvangcentrum het verleden van een oude boot m pzc7 VLISSINGSE BIJ KAARSLICHT O VER WELDIGD Landbouwschap betreurt de uitstel bouw Philipsdam Zes maanden zitten voor inbraken in Ter neuzen PLEIDOOI KAMERLID H. EVERSDIJK: VRIJDAG 29 JULI 1983 provincie 11 MIDDELBURG - „De behandeling die u deze vrouw heeft gegeven, is er een van stuitende grofheid". Dat zei de Middelburgse officier van justitie mr J. van Marion donderdagmiddag tegen de Vlissingers G. G. (18) en J. S. (24) die voor de rechtbank moesten verschijnen voor (onder meer) het verkrachten van een 38-jarige inwoonster van Vlissingen. Hij eiste tegen ieder van hen een jaar men. En daar begon het luguber schouwspel De blinddoek ging af, er werd een deken op de grond gelegd, er werden enkele kaarsen aangestoken en de Vlissingse moest zich uitkleden. In de hoek van de kamer stond een geraamte 'toe te kijken', dat overigens van diefstal afkomstig bleek. Vervol gens kroop een van de mannen boven- gevangenisstraf Het gebeurde op 19 april jongstleden. De vrouw zat in een café, kwam in contact met S. en deze vroeg na een tijdje of ze met hem mee naar huis ging om daar nog iets te drinken. De vrouw stemde daarin toe. Maar buiten gekomen stonden daar G. en de broer rijksweg 58 ter hoogte van Amemui- den uit de auto geduwd. De vrouw viel in een greppel, krabbelde overeind en liep terug richting Vlissingen, waar ze omstreeks vier uur 's nachts het poli tiebureau bereikte. Daar vertelde ze het hele verhaal en aan de hand van het vage signale ment van de daders konden G. en S. van S. Deze A. S. bevindt zich thans op de vrouw en verkrachtte haar worden aangehouden. Na dokterson- op een onbekende plaats in Belgiè en kon daarom niet gedagvaard worden. De vrouw, ging ondanks de aanwezig heid van de twee anderen, toch mee. terwijl de andere twee haar vasthiel den. Ze stribbelde hevig tegen en werd daarom diverse keren in het derzoek bleek de vrouw het volgende te hebben opgelopen: zwellingen en bloeduitstortingen in het gezicht, een gezicht geslagen Voor rechtbankpre- lichte hersenschudding en een ge- Met z'n vieren stapten ze in de auto sident mr Nomes, zei het tweetal dat kneusde rugspier. Verder was ze al jaar stal hij in een Vlissings garagebe drijf twee auto's S. reed op 27 januan jongstleden met een gestolen auto door Vlissingen, op 23 februari ontvreemdde hij in Vlissin gen een bromfiets en op 25 februari nam hij als geschenk enkele bromme ronderdelen aan, die waren gestolen. Op deze laatste delicten werd tijdens de rechtzaak nauwelijks ingegaan Over de verkrachting had G. ver klaard 'dat alles een beetje uit de hand was gelopen' Volgens een psy chiater is deze verdachte duidelijk verminderd toerekeningsvatbaar. De officier: „Daarmee heb ik in mijn eis ook rekening gehouden Verder heb ik laten meetellen dat G. tot nu toe nihile ontplooiingsmogelijkheden heeft gehad" van S. De vrouw werd plotseling ge blinddoekt en de rit werd voortgezet. Bij de woning van S. werd de vrouw, tegen haar zin. mee naar binnen geno- ze 'haar enkele klapjes hadden gege- haar sieraden kwijt, die waren tijdens De een na de ander vergreep zich aan het gebeuren van haar hals en uit haar oren gerukt. Ook werd haar Vriendin GOES De gewestelijke raad voor Zeeland van het Landbouwschap is teleurgesteld over het voorgenomen uitstel van de aanleg van de Philips dam. De raad betreurt het dat minis ter drs. N. Smit-Kroes van verkeer en waterstaat het advies van de raad van de waterstaat, om de plannen volgens het vastgestelde schema uit te voeren, niet heeft overgenomen. Door de vertraging is verbetering van de zoetwatervoorziening voor de landbouw in Zuidwest-Nederland opnieuw in de knel gekomen. De nadelen van het uitstel overtreffen naar de mening van de gewestelijke raad de voordelen ruimschoots. „De ongunstige weersomstandigheden deze zomer bevestigen deze zienswij ze opnieuw," aldus de raad. Eén en ander kwam aan de orde tijdens een onlangs in Goes gehouden besloten vergadering van de raad. Daarin kwam ook de ontwerp-grond- waterverordenmg Zeeland op tafel. De raad besloot bij provinciale staten bezwaar te maken tegen de voorgeno men registratieplicht van kleine ont trekkingsinstallaties (tussen 5 en 10 kubieke meter water per uur). De tosten van een watermeter, het doen an waarnemingen, alsmede de admi nistratieve werkzaamheden die dit met zich meebrengt, staan niet in verhouding tot de kleine hoeveelhe den water die worden onttrokken, zo betoogt de raad. Besloten werd ook beroep in te stellen bij de Kroon tegen een herziening van het bestemmings plan 'buitengebied-Hulst'. De raad acht net niet aanvaardbaar dat de gronden in de Selenapolder nabij het Land van Sael'tinge de bestemming natuurgebied krijgen. Het agrarisch gebruik van deze gronden hoort in de bestemming tot uitdrukking te ko men. Bij gedeputeerde staten werd bezwaar gemaakt tegen de herziening van het bestemmingsplan 'buitenge- bied-Westkapelle' Het toestaan van niet-agrarische bouwwerken in het agrarisch gebied ontmoet problemen, omdat daardoor versnippering van het grondgebruik in de hand wordt gewerkt. de vrouw of probeerde het althans Er trouwring met een tangetje doorge werden ook foto's van de gebeurtenis- knipt sen gemaakt en de vrouw werd ver teld dat als ze naar de politie zou Dat was echter nog niet alles v voor het tweetal terecht stond. gaan, de foto's naar haar echtgenoot reed op 29 oktober 1982 met een gestuurd zouden worden. Aan het alcoholpromillage van 1,09 op een eind van de 'behandeling' werd een brommer door Vlissingen. op 31 okto- kaars op de vagina van de vrouw uitgedrukt. ber ontvreemdde hij ruim duizend gulden uit een Middelburgse brood- Daarna mocht ze zich weer aankle- jeszaak, op 27 november werd hij in den. werd geblinddoekt in de auto Den Haag betrapt op joy-riding en in gezet en na een korte rit. werd ze op de nacht van 26 op 27 januari van dit UITSPRAKEN RECHTBANK MIDDELBURG - Conform de eis van de officier van justitie heeft de Middelburgse rechtbank donderdag de 29-jarige A. T. O. uit het Noordbr»bantse Boxtel tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld. Die moet O. uitzitten vanwege enkele grote inbraken die hij februari dit jaar pleegde in zijn toenmalige woonplaats Terneuzen. Daarbij werd voor veertigduizend mee met een geldboete van 750 gulden weggenomen aan video recorders. videobanden en kleuren televisies Bij de eis woog twee weken geleden zwaar meer dat O. al een flinke straflijst heeft. O. was bij de inbraken in februari de helpende hand geboden door de 41-jarige A. van G. uit Sluis. Deze werd 22 april van dit jaar ook nog betrapt op rijden onder invloed in Terneuzen (alcoholpromillage 1.13). Conform de eis werd hij don derdag veroordeeld tot drie maan den gevangenisstraf (waarvan één voorwaardelijk met twee jaar proef tijd) en vier maanden ontzegging van de rijbevoegdheid (geheel voor waardelijk met dezelfde proeftijd" De rechtbank veroordeelde de 20- jarige M. P. O. uit Terneuzen toe acht weken zitten, daarvan zes voorwaardelijk met twee jaar proef tijd, Eerder was door de officier van justitie ook een géldboete van dui zend gulden gevraagd maar dit deel van de eis werd door de recht bank niet overgenomen. O. had zich schuldig gemaakt aan heling (door kopen van een gestolen auto) en hij bood bovendien geld voor het ontvreemden van een andere vier wieler Deze uitlokking tot diefstal vond plaats in Vlaardineen. C. B. O. (18) uit Sluiskil werd veroordeeld tot zes weken gevange nisstraf, waarvan vier voorwaarde lijk met twee jaar proeftijd. Dit geheel volgens de verlangens van de officier. De rechtbank ging niet gulden die ook door de officier was geeist O werd schuldig bevonden aan diefstallen uit auto's ln zijn woonplaats en in Terneuzen. Vrij spraak volgde voor een hem tenlas- tegelegde diefstal in een café in het Noordbrabantse Tetermgen De of ficier van justitie werd hierbij na melijk met ontvankelijk verklaard vanwege procedurefouten. J. S. (26) uit Sluiskil kwam er donderdag met een boete van dui zend gulden vanaf Tegen hem wa ren ook acht weken gevangenis straf (waarvan vijf voorwaardelijk) geëist. Dit alles vanwege heling van verschillende auto-onderdelen. De rechtbank achtte hem daaraan in derdaad schuldig. Ze volgde de officier echter met bij diens consta tering dat S. uit winstbejag zou hebben gehandeld. De rechtbank achtte dit niet wettig en overtui gend bewezen en sprak S. op dit punt vrij. Algehele vrijspraak volgde voor M. van S (23) uit Vogelwaarde. Tegen hem was een boete van vijfhonderd gulden geëist vanwege de aankoop van gestolen goed (luidsprekers en een cassetterecorder). Van S heeft steeds volgehouden met geweten te hebben dat dit materiaal van dief stal afkomstig was. Tot aankoop besloot hij juist om dat de apparatuur zo goedkoop was. De rechtbank sprak donder dag uit dat de heling niet bewezen was en sprak Van S. daarom vrij. Voor de manier waarop J. S. zijn aandeel in de verkrachtingszaak tot een minimum had willen beperken, had de officier geen goed woord over. S. had namelijk verklaard, dat op het moment dat zijn broer en G. de vrouw verkrachtten, hij in de kamer ernaast bij zijn vriendin in bed was gekropen. „Toen ik de vrouw hoorde huilen, kreeg ik medelijden en ben er naar toe gegaan", verklaarde S. Maar de officier hechtte met veel waarde aan die verklaring Temeer niet omdat de vriendin van S had verteld dat ze daar mets van had gemerkt. G. werd bijgestaan door raadsman mr M, Huisman, die wat het aandeel van zijn cliënt betrof toch meer wilde uitgaan van een aanranding dan van een verkrachting. „Verder is G. opge groeid in een betreurenswaardig mi lieu, hij is zeer gemakkelijk te beïn vloeden en was die negentiende april stomdronken". De raadsman van S mr J Werle, vond dat er teveel tegenstrijdigheden waren in de afgelegde verklaringen. „Het is natuurlijk afschuwelijk wat er is gebeurd. Maar ik vind dat we toch niet uit het oog moeten verliezen dat de Vlissingse vrouw wel buitenge woon naïef is geweest om met drie wildvreemde mannen mee te gaan". Over het aandeel in de verkrachtings zaak van zijn cliént, zei de advocaat, dat diens broer, A. S.. door het slacht offer was aangezien voor J S „De twee broers lijken enorm veel op elkaar" De raadsman overhandigde de rechtbankpresident vervolgens vier foto's van broer A. Mr Nomes: „Maar wie garandeert mij dat dit niet J S. is" Mr Werle „Garanderen kan ik het met maar het is wel erg aanne melijk. kijkt u maar goed naar J S Dc advocaat vroeg verder om onmid dellijke in vrijheidsstelling van zijn cliënt, die al drie en een halve maand in preventieve hechtenis zit. Na een korte schorsing werd het verzoek afgewezen. De rechtbank doet vrij dag 5 augustus uitspraak in deze zaak. Nieuw vissersschip Breskens maakt zaterdag proefvaart BRESKENS De vissersvloot van Breskens wordt zaterdag officieel uit gebreid met een nieuw schip de BR 29 Het is gebouwd door machinefa briek en scheepswerf Van de Sande B V. Zaterdag om 16.30 uur vertrekt de aanwinst voor zijn proefvaart Aan sluitend is er een toast in hotel 'Het Wapen van Breskens'. GOES De vice-voorzitter van de Tweede-Kamerfractie van het Chris ten Democratisch Appel (CDA), drs. H. Eversdijk, vindt dat in de kortste keren de douanefacilïteiten op de Kreekraksluizen moeten worden uit gebreid. In een gepeperde brief aan staatssecretaris drs. J. Scherpenhui- zen van verkeer en waterstaat vraagt hij om onmiddellijke actie, temeer daar het ministerie van financiën (waaronder douanefaciliteiten val len) tot nog toe volgens Eversdijk ernstig in gebreke is gebleven. Om dat verruiming van de douanefacili teiten met name ten gunste van de binnenvaart uitvalt, doet drs. Evers dijk een beroep op de staatssecreta ris van verkeer en waterstaat, „om dat u verantwoordelijk bent voor de belangen van de binnenvaart". Kamerlid Eversdijk geeft uitvoerig aan wat er mis is. De moderne Kree kraksluizen met volop eigentijdse ac commodatie hebben formeel onvol doende mogelijkheden en bevoegdhe den gekregen om als volwaardig douanestation te functioneren Daar door komt het regelmatig voor dat binnenschepen moeten omvaren via Hansweert, om aldaar de benodigde douanefaciliteiten te vervullen Naai de mening van de CDA'er wordt door het ministerie van financiën een ver keerde voorstelling van zaken gege ven, door te beweren dat de Kreekrak sluizen wèl voldoende meedraaien als douanepost. Hij geeft aan dat zo'n bewering volstrekt onjuist is. Evers dijk noemt het 'gek' dat er op de Kreekraksluizen, waar dag en nacht douane aanwezig is. bepaalde zaken moeten worden doorverwezen (naar bijvoorbeeld Hansweert) naar plaat sen waar geen douane is, of slechts op bepaalde uren. Om zijn grieven en de misse situatie te onderstrepen, vestigt Eversdijk de aandacht op twee praktijkvoorbeel den, ontleend aan binnenvaart en wegvervoer: een auto die in Krabbendijke in een koelhuis moet lossen en goederen heeft die met ten invoer zijn aangege ven, moet eerst doorrijden naar Vlis singen (circa 50 kilometer verder) om de goederen daar ten invoer aan te geven, om ze daarna te mogen gaan lossen in Krabbendijke. Hij moet dan ook wel in kantoortijd in Vlissingen kunnen zijn, anders behoeft hij dezelf de dag niet meer te lossen, een schip geladen met minerale olie uit het vrije verkeer van de Bel gisch-Luxemburgs Economische Unie. zal. komende van Antwerpen en bestemd voor Bergen op Zoom. via Hansweert moeten varen om aldaar de goederen ten invoer aan te geven. Vaartijd via de Kreekraksluis circa 3,5 uur. vaartijd via Hansweert circa 10 uur De vice-voorzitter van de CDA-fractie beklemtoont dat de accommodatie op de Kreekraksluizen, ook voor het ver richten van douanefaciliteiten, veel beter is dan die m Hansweert, waar mee al meer dan 100 jaar gewerkt wordt. Mede gelet op de nieuwbouw- plannen in Hansweert, die nog in 1983 starten, acht Eversdijk een snelle keus onontkoombaar Hij stelt dat er verschillende mogelijkheden zijn du re douanefaciliteiten bouwen bij de nieuwe sluizen in Hansweert; geen accommodatie aldaar en dus geen douanekantoor met volledige be voegdheden; de bevoegdheden van de douanekantoren in Hansweert en Kreekraksluizen gelijk maken. Drs. Eversdijk vindt gelijktrekking van beide plaatsen de beste oplossing Hii legt er de nadruk op dat van de De vakantietocht van Henk en Jaquelien Hydra uit Leitnuiden is niet zomaar een vaartochtje door de provincie Zeeland. Sinds oktober van het vorig jaar is het gezin Hydra eigenaar van een originele Zeeuwse Poon. Dat is van oorsprong een vrachtvaartuig dat in vroeger dagen ook. wel gebruikt werd als overzetveer voor kerkgangers, tussen de Zeeuwse eilanden. Van dergelijke Zeeuwse Ponen bestaan er nog maar 9 in heel Nederland en er vaart er geen een meer in de provincie waar de schepen naar zijn genoemd. Deze week is dat echter anders, omdat het gezin Hydra met het schip op vakantie in Zeeland is. Die vakantie wordt gedeeltelijk gebruikt om meer aan de weet te komen over de geschiede nis van het schip. Henk Hydra is nauw met zijn schip. Pallieter' genaamd, verbonden Niet alleen omdat hij scheepsbou wer is, maar ook omdat de 'Pallie ter' sinds half maart van dit jaar door het gezin als woonboot wordt gebruikt. Henk woont al 13 jaar op een boot. Eerst op een Tjalk die hij helemaal zelfheeft opgeknapt en nu dus enkele maanden op de Poon. Jaquelien: „we wilden eigenlijk al lang een Poon hebben. Dat type trok ons het meest Het is een stoer schip waar je goed in kan staan. En Van de vorige boot, de Tjalk, wisten ze vrij veel over de geschiedenis, maar van deze Poon bijna mets Het enige aanknopingspunt was een ïjk- plaatje dat op de romp van het schip was bevestigd. De schippers mochten vroeger net zo veel laden tot het ijkplaatje ter hoogte van de waterspiegel was In eerste instan tie werden er houten Ponen ge bouwd Die werden voorzien van een koperen ijkplaatje. Rond 1880 schakelden de scheepsbouwers over ijzeren Ponen die eerst een toen we een Poon konden kopen koperen ijkplaatje kregen en later hebben we de Tjalk verkocht". Met succes is er daarna hard gewerkt om het schip bewoonbaar te maken, Er moest nogal wat aan gebeuren De gangboorden werden verbreed en er kwam een origineel gevormde ronde kap. in plaats van de Friese luikenkap die er op zat. Het inte rieur werd geschikt gemaakt voor bewoning en waar vroeger de leding van het schip lag, is nu een erg gezellige woonkamer getimmerd, kompleet met potkachel Onder in het voorste deel van de 'Pallieter' zijn de slaapkamers in de vorm van bedsteden. Nadat het schip klaar was gemaakt voor bewoning veran derde er het nodige aan de buiten kant De twee zwaarden die van oudsher dergelijke schepen sieren kwamen terug en het wachten is nu nog op de mast Momenteel ligt de Poon er nog wat kaal bij, want een schip zonder mast doet toch maar vreemd aan. Daar komt evenwel na de vakantie verandering in omdat dan dat essentiele deel van het historische zeilschip geplaatst wordt Henk en Jaquelien Hydra zweren bij het wonen op een schip Het is de enige manier om nog een beetje vrijheid te behouden. Het is dan ook belachelijk dat er nog steeds plaatsen zijn waar geen woonschepen mogen liggen, zoals in Goes. We mogen hier wel een poos liggen, zoals in de jachthaven, maar niet permanent als woonboot", ver telt Jaquelien De 'Pallieter' heeft als thuishaven Leimuiden, waar de varende scheepsbouwer werkt. De Hydra's zijn duidelijk tevre den met hun schip. Toch zit hen nog één belangrijk ding dwars, en dat was ook de reden dat ze op vakantie naar Zeeland zijn geko men. Als mensen die zeer betrok ken zijn bij hun schip willen ze er graag van alles over weten. Vooral de geschiedenis interesseert hen. Ze zijn benieuwd naar de werf waar de Poon is gebouwd, wie de eigenaren waren en vooral ook hoe het schip oorspronkelijk heette. Daar is echter helemaal niets over bekend en dat zit ze nogal hoog. werd het ijkmerk ingebeiteld. Nu heeft Hydra ontdekt dat op zijn schip een koperen ijkplaatje heeft gezeten met, de inscriptie BR 139 B. Dat betekent dus dat zijn schip kort na 1880 gebouwd moet zijn Hij heeft echter ook ontdekt dat er nog een ander plaatje gezeten moet heb ben. Het vermoeden bestaat nu dat het eerste plaatje vergaan is en later vernieuwd. Maar het is niet duide lijk dat het ijknummer van het eerste plaatje overeenkomt met het nummer van het koperen plaatje dat hij gevonden heeft. De letters" BR moeten de plaats aangeven waar de ijknummers geregistreerd zijn en Hydra kon niets anders bedenken dan de plaats Brussel Informatie bij het Brussels museum leverde echter niets op Ook bij het scheepvaartmuseum in Antwerpen werd hij niets wijzer Dat betekent dat hij met het enige houvast dat hij van het schip heeft niets verder komt Een andere mogelijkheid is na te gaan wie eigenaar geweest zijn van zijn Zeeuwse Poon. Dat gaat even goed, totdat hij bij een van de vorige eigenaren komt die er niets over wil vertellen. Dat betekent dat voor Henk en Jaquelien ook dat spoor doodloopt Alles wat ze tot nu toe aan de weet zijn gekomen is, dat het schip waarschijnlijk op de Maas is gebruikt in de zalmvisserij. Daarom zijn ze dit jaar op vakantie naar Zeeland gekomen in de hoop uit gesprekken met mensen, die iets met de oude vrachtvaart te maken hebben gehad, meer informatie te kunnen halen Toen ze in het Schouwse Bommenede lagen afge meerd kwam er onmiddellijk een man naar hen toe gelopen die ver rukt uitriep „Wat fijn dat er einde lijk weer eens en echte Zeeuwse Poon in Zeeland vaart". De man bleek erg geïnteresseerd te zijn in oude Zeeuwse schepen, maar kon ze ook niet verder helpen op hun speurtocht naar de oorsprong van het schip. Daarna werd Goes aange daan omdat ze hadden gehoord dat vroeger veel Zeeuwse Ponen aan de Bierkade en Grote Kade lagen afge meerd om geladen of gelost te wor den. Maar veel heeft het bezoek met opgeleverd Henk Hydra. „We hoop ten dat we bijvoorbeeld tegen oude schippers zouden lopen die in één oogopslag zouden zeggen: hé dat is het schip van die en die geweest Wel stonden er regelmatig belang stellenden te kijken, maar niemand wist iets over de historie" Zijn vrouw vult aan „Het is schandalig dat er in Zeeland zo weinig over dit soort oude schepen bewaard is ge bleven, terwijl er bijvoorbeeld wel allerlei documentatie is over oude huizen en dergelijke Ze heeft daar in wel een beetje gelijk, want zo lezen we bijvoorbeeld in het verkla rend handwoordenboek der Neder landse taal'; „wat de Tjalk voor Friesland en Groningen, de Schuit voor Zuid-Holland is. dat is de Poon voor Zeeland en de Zuid-Hollandse eilanden." Nu kan het best zijn dat ze het helemaal niet in Zeeland moe ten zoeken maar bijvoorbeeld langs de IJssel, omdat daar in het verleden ook veel Ponen zijn ge bouwd. Toch was de Poon hél vrachtschip van Zeeland en daar om kozen ze voor deze provincie om hun zoektocht voort te zetten. In het kader van die zoektocht hebben ze al een klein bibliotheek je, aan boord natuurlijk, samenge steld van allerlei boeken en docu- inenten over de zeilvaart. In ver schillende boeken staan wel afbeel dingen van Ponen, maar ze komen er weinig verder mee. Op dit ogen blik vaart de 'Pallieter' op het Veerse Meer en volgende weck wordt het Thoolse Sint-Annaland aangedaan. Henk. „Ik heb gehoord dat in Sint- Annaland en Sint-Philipsland ook veel schippers hebben gewoond of nog steeds wonen Misschien kan ik daar eens iemand spreken die me verder kan helpen" Als iemand de familie Hydra iets kan vertellen over de geschiedenis van Zeeuwse Ponen, bijvoorbeeld namen van werven waar dergelijke schepen werden gebouwd, of andere infor matie waar ze mee verder kunnen, dan kan men schrijven naar Henk en Jaquelien Hydra. Kerklaan 5 in Leimuiden. telefoon 01713-5478. Misschien is het nog wel gemakke lijker om deze of volgende week eens een praatje te maken, als toe vallig de 'Pallieter' in een haven in de buurt te zien is Henk Hydra kan dan in ieder geval van alles over zijn schip vertellen met enthousiasme en kennis van zaken. En hij is helemaal gelukkig als iemand an ders dat verhaal zou kunnen aan vullen met de geschiedenis van zijn Zeeuwse Poon René Schrier kant van de Belgische autoriteiten tegen zo'n gelijkschakeling geen on oplosbare problemen zijn. Het ka merlid heeft ervaren dat op dit stuk van zaken de Belgen minder star en onwelwillend zijn dan de verant woordelijke Nederlandse gezagheb bers. BEZUINIGING BEMOEILIJKT WERK MIDDELBURG - Hel Opvangcentrum voor Jongeren in Middelburg (van de Stichting Onderdak) krijgt steeds meer verzoeken binnen voor plaatsing. Het aantal opnamen dat daaruit volgt vertoont eveneens een stijgende lijn. Dit blijkt uit het donderdag gepubliceerde jaarverslag van de stichting. In 1982 kwamen er 76 telefonische en directe aanvragen binnen voor plaat sing Het jaar daarvoor bedroeg het aantal aanmeldingen nog 46. Over de ooraaken valt volgens het jaarverslag weinig te zeggen Wel dat er kennelijk veel problemen onder de jongeren worden verkocht omdat het centrum op dat moment vol was. Anderen werden afgewezen omdat ze niet vol deden aan de opnamevoorw aarden en werden doorverwezen naar ande re instellingen. Tenslotte waren er ook gevallen waarbij betrokkenen beslaan Geconstateerd wordt daarbij zelf besloten een andere oplossing te ook dat de problemen van ongeveer tweederde van de opgenomen jonge ren voortkomen uit verstoorde rela- mden dan opname in het opvang centrum. In de inleiding van het jaarverslag ties binnen het gezin. De helft van de wordt geconstateerd dat de bezuini geplaatsten kwam daarbij uit een gezin waar (in een eerder staium) een echtscheiding had plaatsgevonden Een klein deel van de jongeren had een andere dan Nederlandse culturele achtergrond- In het jaarverslag staat over deze groep dat de hulpverleners zich nader zullen bekwamen in de manier van aanpak van deze proble matiek Van de 76 aanvragen resulteerden er vorig jaar 41 in opname in het op vanghuis. Negen keer moest 'neen' gingsoperaties van het ministerie van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur (WVC) veel spanning, onzekerheid en extra werk met zich meebrengen Dat kan op den duur fnuikend werken voor de doelgroep de op te vangen jongeren „Duidelijk is dat het op vangcentrum een belangrijke functie heeft in de jeugdhulpverlening in Zee land maar dat de overheid de beno- digste middelen voor het functioneren van het opvangtehuis verregaand be perkt Het liikt ln deze tijd steeds moeilijker om degenen die van de huidige economische crisis het meest te lijden hebben enigszins verant woord te hulp te komen De prioritei ten om deze crisis te kunnen weer staan blijken hoofdzakelijk van finan ciële aard te zijn. Een beleid dat nog meer mensen in de verdrukking zal brengen zo concludeert de Stichtnig Onderdak Het opvangcentrum huis vestte vorig jaar jongeren uit vrijwel alle regio s in de provincie. Alleen uji Noord-Beveland. Tholen en Sinl-Phi- lipsland kwamen geen plaatsingen. Meer dan de helft, namelijk 25. van cje in totaal 43 jongeren die in de loop van vorig jaar in het opvangcentrum verbleven waren daar korter dan een maand De gemiddelde verblijfsduur lag in 1982 op 30.5 dagen tegen 53 het laar daarvoor. Aan het eind van 1982 waren er nog drie jongeren in het opvangcentrum. Van de overige veertig gingen er tien terug naar de ouders en werden ér dertien elders in tehuizen geplaatst De rest vond op andere wijze ergens anders onderdak.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 19