PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Dioxineschandaal in de Antwerpse haven Geen rol kolonel Valk bij coup in Suriname PZC Mislukte testvlucht Pershing 2A-raket ZENDING ONDER VALSE NAAM Speurtocht naar Goerings schat MINISTERIES BLIJVEN ONTKENNEN: vandaag STRAUSS: RAKETTEN IN DDR Beursindex naar nieuw hoogtepunt Droog Zonnige perioden en droog Middag- temperatuur ongeveer 23 graden Meest matige noordelijke wind. 226e jaargang no. 175 Donderdag 28 juli 1983 Vandaag.... op pagina 16 WL M -L De advertentierubriek over uitgaan. Meer informatie over adverteren 01184-15144, heer v d. Bulck. BONN tAFPRTR) in een meer hebben gulden waard zijn. laten zinken. De Volgens het West- schat zou nu meer dan 100 miljoen Oostduitse solda ten zijn in een meer bij Berlijn op zoek naar de schat van rijks maarschalk Hermann Goering. een van de naaste medewerkers van Hitier. Dit meldt het Westduitse dag blad Bild. Goering zou aan het eind van de tweede we reldoorlog zijn ver zameling goud, pla tina, zilver, schilde rijen en porcelein dat duitse blad, overigens geen bronnen noemt, heeft de voormalige verslaggever van 'Der Stern', Gerd Heidemann de DDR een kaart ge geven waarop staat aangeduid waar de schat te vinden is. In ruil daarvoor zou Hei demann de helft van de schat krij gen als hij werd ge vonden. ANTWERPEN Het afvalverbrandingsschip Vulcanus II. SCHIPHOL Het hoofd van de afdeling ontwikkelingssamenwerking van de Nederlandse ambassade in Paramaribo, drs. R A. Schermel. die door de Surinaamse autoriteiten werd uitgewezen, is vanmorgen op Schiphol aangekomen. SCHIPHOL Op Schiphol is woensdagmorgen vroeg het hoofd van de afdeling ontwikkelingssamenwerking van de Nederlandse ambassade in Paramaribo. drs.R A. Schermel. aangekomenHij werd 20 juli door de Surinaamse regering uitgewezen en kreeg zes dagen de tijd Suriname te verlaten. Gelijk met de aankomst van drs. Schermel. vertrok de eerste secretaris van de Surinaamse ambassade in Den Haag. G A. Alvarez. die nog geen 24 uur nadat dr Schermel gelast was Suriname te verlaten door de Nederlandse regering werd uitgewezen. De Nederlandse en de Surinaamse ambassade-functionarissen kruisten elkaar op Schip hol. Zowel Schermel als Alvarez zeiden teleurgesteld te zijn over de wijze waarop zij het land waar zij geaccrediteerd waren moesten verlaten. Hun gezinnen zullen hen binnen enkele weken volgen (Van onze correspondent) BRUSSEL De Belgische autoriteiten hebben een gifschandaal aan het licht gebracht in de Antwerpse haven. In het geheim is 250 gram van het uiterst giftige dioxine in een lading van 25 ton ander chemisch afval de haven binnengesmokkeld. Die 250 gram is evenveel als de ftioxine die enkele jaren geleden bij een ongeluk in een chemische fabriek het Italiaanse stadje Seveso grotendeels onbewoonbaar maakte. Er is in Antwerpen een gerechtelijk onderzoek gestart om de precieze gang van zaken te achterhalen. Volgens de eerste berichten is de 250 juli onder de naam tnchloorbenzol gram dioxine afkomstig van de che mische fabriek Chemie Linz in het gelijknamige Oostenrijkse stadje Llnz. Het ontstaat als een bijprodukt tan de fabricage van landbouwpesti- ciden. Het gemeentebestuur van Linz heeft vorige maand gezien de grote risico's bevolen de produktie van de pesticiden en dus van de dioxine te staken Een deel van het afval is op 13 vanuit Linz in de opslagtanks van het Antwerpse afvalopslagbedrijf Ant werp Cleaning and Storage terecht gekomen. Bedoeling was dat het van daar door het vuilverbrandingsschip Vulcanus van de Amerikaanse afval verwerkingsfirma OCS op zee ver brand zou worden. Antwerp Cleaning en het Antwerpse Cleaning toegegeven dat er dioxine gemeentebestuur zijn er zeer verbol- in de lading afval uit Li gen over dat Chemie Linz, noch OCS hebben gewaarschuwd dat er in de 25 ton triehloorbenzol het uiterst ge vaarlijke dioxine zit. Antwerp Clea ning werd achterdochtig toen het bedrijf eind juli berichten in de pers zag over de moeilijkheden bij Che mie Linz rond het dioxine. Pas toen heeft OCS op vraag van Antwerp i zit. Het spul is inmiddels op een veilige plaats opgeborgen en zal nu toch volgende week door de Vulcanus midden op zee verbrand worden. Volgens de laatste berichten zouden er nog drie spoorwegwagons met che misch afval uit Linz op transport naar Antwerpen staan te wachten Ant werp Cleaning heeft echter al laten weten mets meer met Linz te maken willen hebben. „We zijn geen afvalboe- ren, wij loeren met op afval", aldus de directie Het bedrijf verzekert overi gens dat niemand van het personeel direct met de dioxine in aanraking is geweest OCS is een Amerikaans afvalverwer kingsbedrijf met een dochtermaat schappij in Nederland, die overal ter wereld de verwerking van chemisch afval op zich neemt. DEN HAAG (GPD) In Suriname gedetacheerde Nederlandse militairen hebben geen adviezen verstrekt of hulp verleend aan de huidige Surinaamse legerbevelhebber Desi Bouterse voor dan wel tijdens diens staatsgreep op 25 februari 1980. Het weekblad Vrij Nederland onthulde woensdag het bestaan van een geheim rapport, waarin de betrokkenheid van Nederlandse militai ren zou worden aangetoond. Een dergelijke rol wordt door de ministeries van buitenlandse zaken en defensie met nadruk ontkend. Beide departemen ten willen het bestaan van dat rapport bevestigen noch ontkennen. Volgens het weekblad is het rapport nooit betrokken is geweest bij de LISSABON RTR/UPI/DPAIn Lis sabon zijn woensdag zes gewapende Armeniërs omgekomen bij een opera tie tegen de Turkse ambassade. Een van hen werd bij de ingang door een veiligheidsbeambte doodgeschoten. De overige vijf bliezen zichzelf ken nelijk op toen het gebouw werd bele gerd door de Portugese politie. Een speciale anti-terreureenheid be stormde tenslotte het gebouw dat door een explosie in brand was ge raakt. Volgens het bureau van premier Ma rio Soares dat dit bekendmaakte, verloor ook de vrouw van de zaakge lastigde Osman Ozturk het leven. Haar man en haar 17-jarige zoon werden lichtgewond. Dat was ook net geval met een zoon van de Turkse consul. Een veiligheidsfunctionaris van de ambassade en een Portugese politieman liepen zwaardere verwon dingen op. In Parijs liet het 'Armeense revolutio naire leger' (ARA) weten verantwoor delijk te zijn voor de actie. Eerder had deze weinig bekende groep verklaard op 14 juli een Turkse diplomaat te hebben doodgeschoten. Die aanslag vond plaats een dag nadat bij een Armeense boniaanslag voor de balie van de Turkse luchtvaartmaatschap pij op de Parijse luchthaven Orly zeven doden en bijna 60 gewonden waren gevallen. De overvallers in Lissabon probeer den eerst tevergeefs de kanselarij van de Turkse ambassade binnen te dringen. Toen dit niet lukte, gingen zij de ernaast gelegen residentie van de ambassadeur binnen. Daarbij werd een der aanvallers ge dood, terwijl de 23-jarige bewaker Abalio Ferreira Pereira door de over vallers werd neergeschoten. Hij werd met schotwonden in armen en benen in een ziekenhuis opgenomen. Toen het bezette gebouw door de politie was omsingeld, dreigde een der aanvallers het dne verdiepingen tel lende gebouw op te blazen, als de politie tot een bestorming zou over gaan. Er deed zich een ontploffing voor waardoor brand ontstond. Daar na bestormde een uit 80 leden be staande Portugese anti-terreurafde- ling van vier kanten het gebouw. Er is op het ogenblik geen Turkse ambassadeur in Lissabon. Het vorige hoofd van de ambassade was juist op 17 juli naar Ankara teruggekeerd. In een 'communique' dat bij het kan toor van het Amerikaanse persbu reau L'PI in Lissabon werd bezorgd, zegt het ARA dat de afloop van de actie in Lissabon niet moet worden beschouwd als zelfmoord of een 'ui ting van krankzinnigheid' maar als 'offer op het altaar van de vrijheid'. in 1981 in opdracht van de defensies taf geschreven door majoor Hoenders, topman van de Contra Inlichtingen Dienst (CID) De CID is de militaire versie van de BVD, In dat rapport zou worden aangetoond dat de Neder landse Militaire Missie m Paramaribo, die destijds onder leiding stond van kolonel H Valk. de hand heeft gehad in de coup die Desi Bouterse aan de macht bracht. Geruchten •oorbereiding van de coup' Volgens Vrij Nederland hebben de opeenvolgende ministers te goeder trouw geantwoord, omdat zij met aan zekerheid grenzende waarschijnlijk heid nooit van het bestaan van het rapport op de hoogte zijn gebracht Het rapport van de CID zon wel aan de landmachtstaf zijn gezonden, die daarvan de ministers niet zouden heb ben ingelicht Volgens het rapport is kolonel Valk, die thans als inlichtingenofficier van de NAVO in Brussel werkt, de geeste lijke vader van de coup geweest. Al in 1979 zou Valk hebben geprobeerd Surinaamse officieren ertoe te bewe gen een staatsgreep te plegen Die voelden echter mets voor zijn pian- nen, waarna Valk zich tot de onderof ficieren wendde De groep rond sport- instructeur Desi Bouterse had wel oren naar de staatsgreep. Kolonel Valk wijst de beschuldigin gen nadrukkelijk van de hand. „Ik heb nooit iets te maken gehad met de staatsgreep. Dat heb ik bij mijn te rugkeer in Nederland, in mei 1980, ook verklaard tegenover de defen- sicstaf. Ik vind het erg vervelend dat die geruchten nog steeds de ronde doen. Daar sta ik machteloos tegen over. Ik kan ze alleen maar tegen spreken. Bewijzen dal ik er niets mee te maken had. kan ik natuurlijk Al enkele jaren doen geruchten de ronde, dat Nederlandse militairen betrokken zouden zijn geweest bij de Surinaamse staatsgreep. In ant woord op vragen van Tweede-Ka merleden hebben de opeenvolgende ministers van buitenlandse zaken en defensie die betrokkenheid altijd krachtig ontkend. Laatst nog, in ja nuari van dit jaar. antwoordde mi nister Van den Broek van buiten landse zaken mede namens zijn colle ga van defensie op vragen uit de Kamer dat „enigerlei Nederlandse instantie, militairen of wie dan ook, :W LISSABON (AP) Zwaarbewapende en mót gasmaskers en kogelvrije vesten uitgeruste leden van de Portugese anti-terreurpolitie bestormen woensdag de Turkse ambassade nadat het gebouw in brand was geraakt door de ontploffing van een bom waarmee het Armeense commando zichzelf opblies. CAPE CANAVERAL (AFP/DPA/RTR UPI) Een Pershing 2a is woensdag 70 seconden na de start vanaf Cape Canaveral door de vluchtleiding ver nietigd. Dit is uit officiële Ameri kaanse bron vernomen. Een woord voerder van het leger zei dal de raket AMSTERDAM Voor de tweede achtereenvolgende dag is de beursindex wat hoger gesteld Bleef dinsdag de algemene ANPiCBS-index nog nel beneden de magische grens van 140 nl139,7). woensdag werd deze barrière zonder moeite genomen en bereikte de index het ongekende peil van 141,4. De optimistische geluiden van de laatste tijd schijnen voor de beleggers een reden te zijn om flink aan het kopen te slaan In beurskringen ziet men het doorbre ken van records in deze 'slappe' vakantiemaanden als iets opmerkelijks en de verwachting is dat er voorlopig nog geen einde aan komt. (zie ook pagina 4) na een geslaagde start in stukken uiteen begon te vallen. Daarop is besloten de raket tc vernietigen. De precieze oorzaak van het incident was nog niet bekend. Aan het eind van dit jaar moeten 108 Pershmgs in de Bondsrepubliek Duitsland worden opgesteld indien de INF-onderhandelingen tussen de Ver enigde Staten en de Sowjet-Unie in Genève zonder resultaat blijven. De plaatsing van nieuwe Amerikaan se raketten in West-Europa later dit' jaar zal waarschijnlijk tot gevolg heb ben dat de Sowjet-Unie korte-af- standsraketten opstelt in de DDR en Tsjechoslowakije. Dit is de indruk die de Beierse minister-president Franz- Josef Strauss zegt te hebben opge daan in de besprekingen die hij de afgelopen weken nee", uuu u>n uc Oostduitse en Tsjechoslowaakse lei ders. Strauss sprak in Milnchen op een persconferentie na afloop van zijn tiendaagse rondreis langs de DDR. Polen en Tsjechoslowakije De leider van de Beierse christen democraten meent overigens niet dat de stationering van de Amerikaanse raketten de oorlogsdreiging zal ver groten. „Geen continent in de wereld is zo veilig als Europa," zo zei hij. Tegenover zijn Oosteuropese ge sprekspartners heeft hij beklem toond dat er „vanaf Duitse bodem nooit een rakettenoorlog zal uit gaan". Met een dergelijke oorlog zou de mensheid een bewuste daad van zelfmoord begaan. En de mogelijk heid van een opmars via land bestaat zijns inziens niet meer tegenwoordig. Hagel Hagelkorrels van anderhalf tot twee centimeter dik tijdens een hevige hagelbui in de Zuidhmburg- se gemeente Eijsden. hebben woensdagmorgen grote schade aangericht aan fruit en tuinbouw- produkten. (PAGINA 3) Drukte Het aanstaande weekeinde wordt volgens de Franse politieverkeers- centrale het drukste van de zomer, naar schatting 8.9 miljoen mensen zullen daar dan op pad zijn om zich van en naar hun vakntiebe- stemmingen te verplaatsen. (PAGINA 3) In de knel Op staande voet en onrechtmatig ontslagen werknemers komen steeds meer financieel in de knel te zitten. Ze komen tussen de wal van een gerechtelijke uitspraak en het schip, de houding van de bedrijfs verenigingen. (PAGINA 51 Geluidhinder Er komt geen speciale geluidshin- derheffmg, minister Winsemius houdt vast aan het bestaande sys teem. waarbij de kosten van de bestrijding van geluidhinder wor den gedekt uit een heffing op de brandstof (PAGINA 5) Lubberding Vier kilometer voor het einde van de 'Acht van Chaam' nam Henk Lubberdina het zekere voor het onzekere èn liet hij zijn zes mede vluchters achter zich. zodoende was er niet het gevaar van een riskante spurt langs de dranghek ken en bestond er dus ook geen twijfel over de winnaar. (PAGINA 15) Radio en televisie: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Financieel: 4 Varia: 6 Kunst en cultuur: 7 Provincie: 9, 11, 12 en 13 Sport: 15

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1