Mohawk-Indianen klagen de VS aan op watertribunaal Glimmerveen opnieuw voorzitter Volksunie Grootse plechtigheden rond het tweede eeuwfeest van Bolivar TE DROOG EG: de werkloosheid in Nederland groeit snel SPOOR VAN GEZONKEN TITANIC Nieuw instituut voor het milieu WAPENARSENAAL PZC/binnen-buitenland SCHENDING RECHTEN VAN DE MENS' Gedenkwaardige verjaardag WEDUWE ROST GEROYEERD DINSDAG 26 JULI 1983 HALIFAX iAl' Een expeditie op zoek naar de in 1912 gezonken Titanic heeft zondag laat gemeld dat sonar-golven een voorwerp met een lengte run ongeveer 265 meter en een breedte van ongeveer 24 meter hebben geregi streerd. De onderzoekers die voor de kust van Canada werken heten weten zeer opgewonden' te zijn door de registratie Een woordvoerder van de expeditie. Mike Harris, meldde vanaf het schip de Conrad dat het voorwerp werd gevonden op ongeveer 380 zeemijlen ten zuid-oosten van Cape Race. Newfoundland De bemanning van de Conrad liet televisiecamera 's zakken in de hoop beelden van het onbekende voorwerp (e kunnen zien. De Conrad zou aanvankelijk maandag naar de thuishaven Halifax terugkeren maar wilde langer weg blijven als de beelden veelbelovend zouden blijken te zijn. aldus Harns De expeditie naar de Titanic, het luxe passagiersschip dat zonk met ruim 1.500 mensen aan boord, wordt gefinancieerd door een oliemiljonair uit Texas. Jack Gnmm ROTTERDAM (ANP) De Mohawk-indianen in Akwesasne in de staat New York hebben bij de organisatie van het internationale watertribunaal, dat van 3 tot en met 8 oktober in Rotterdam wordt gehouden, een officiële klacht ingediend tegen de regering van de Verenigde Staten in verband met de vervuiling van hun grondwater. Vertegenwoordigers van de Waddenvereniging en de Nederlandse Actiegroep Noordamerikaanse Indianen (NANAI) zijn naar Amerika gegaan om de klacht te onderzoeken en monsters te nemen. De Indianen zijn de eerste groepering buiten West-Europa die op het water- tnbunaal. een actie van Europese milieu-organisaties, een klacht over waterverontreiniging indient. Onder beklaagden bevinden zich tot nu toe zeven ondernemingen in Neder land, een achttal bedrijven in West- Duitsland, drie concerns in de DDR. twee chemische fabrieken in België, eenzelfde bedrijf in Denemarken en kerncentrale 'Windscale' in Engeland. aantal voortijdige bevallingen Er in het reservaat worden niet zo oud worden volgens hen meer mongool- meer. Er zijn in verhouding meer tjes geboren dan vroeger. De mensen diabeten Binnenkort zullen de Mo- Drinkwater De stamraad van de Mohawk-nalie jcht de Amerikaanse regering schul dig aan schending van de grondrech ten van de mens en in het bijzonder vin de schoonwater-akte van de Ver enigde Staten. Uit een onderzoek is gebleken dat de drinkwaterbronnen het gebied van de Indianen sterk vervuild zijn. Tenminste een waterbron bevat hoge concentraties PCB's. Deze gevaarlijke stoffen zijn afkomstig van een gieterij in de buurt van Akwesasne. De india nen klagen daarom ook deze onderne ming aan. De stamraad van de Mohawk schreef dat de vervuiling van het grondwater met PCB's op hun gebied ernstige gevolgen zal hebben voor de gezond heid van hun volk. In hun aanklacht melden de mdianen het toenemend YATTON. ENGELAND UPIDavid Kitchen had altijd gedacht dat hij enig kind was Maar zijn 47e verjaardag heeft hij gevierd temid den van zes van zeven pas ontdekte broers. „Ik ben er helemaal on dersteboven van." zei hij zondag op het feest „Het is net Kerstmis, verjaardag en trouiodag tegelijkertijd." Kitchen, audiotechnicus bij de BBC. hoorde pas dat hij een geadopteerd kind was na de recente dood van zijn vader. Snuffelend in oude fami liepapieren vond hij een officieel adoptiedocu ment dat zijn echte naam vermeldde. David Conway. Hij slaagde erin een ou de tante van 78 jaar op te sporen die hem als enige kon vertellen dat hij de vierde van zeven zoons ivas die na een echtelijk conflict ter adoptie waren aangebo den. Kitchen ontmoet bin nenkort zijn zevende broer. Intussen laten hij en zijn vrouw en kinde ren hun naam verande ren in Conway. hawks een wetenschappelijk rapport uitbrengen over de gezondheidsas pecten van de vervuiling van het water op hun terrein. Het indianengebied, dat aan de Sint- Lawrencerivier ligt. heeft ook op an dere wijze te lijden van een toenemen de vervuiling De aanklacht van de indianen, die zal worden aangevuld met de bevindin gen van de twee Nederlandse onder zoekers, zal op het tribunaal net als de andere beschuldigingen worden beoordeeld door een internationale jury. De beklaagden zullen in de gelegenheid worden gesteld zich te verdedigen. Staalprijzen 1983 toegekend ROTTERDAM De Stichting Staal- untrum Nederland reikt woensdag 19 oktober in de Rotterdamse Doelen de nationale staalprijs 1983 uiteen erkenning die eens in de dne jaar mdt gegeven voor doelmatigheid, economie ev vormgeving van stalen constructies. De stichting heeft be kendgemaakt dat het RAI-complex in Amsterdam (de uitbreiding ervan) en At Willemsbrug in de Maasstad in de prijzen vallen. Van de 42 inzendingen heeft de jury onder voorzitterschap van architect E. F. Groosman vier prijzen toege kend. Y twee andere bekroonde stalen Vouwwerken zijn het provinciaal iport service centrum in Poeldijk en kei kunstwerk 'De Kus' in amster- iam. De minister van economische zaken. Van Aardenne. zal na de prijsuitrei- ttng het woord voeren. iVan onze redactie volksgezondheid) DEN HAAG De ministers Brink man (WVC) en Winscmius (VROM) hebben definitief besloten dat per I januari 1984 het nieuwe Rijksinsti tuut voor Volksgezondheid en Mi lieuhygiëne een feit zal zijn. Het RIVM ontstaat door bundeling van drie instellingen: Rijksinstituut voor de Volksgezondheid (RIV), Rijfcsinsti- voor Drinkwatervoorziening iRID) en Instituut voor Afvalstoffen- onderzoek (IVA). Het RIVM zal totaal 1300 personeels leden omvatten. Op den duur wordt het instituut geheel in Bilthoven ge huisvest. Daartoe wordt het huidige complex van het RIV uitgebreid. Het IVA zit nu nog in Amersfoort en het RID in Leidschendam; het RIV heeft aog een vestiging in Utrecht, In 1986 moet de concentratie haar beslag krij- jen. De bundeling is mede een gevolg ran de departementale herindeling ralgens het regeerakkoord. ?er 1 januari 1984 zal ook de nieuwe directie van het RIVM worden be noemd. Over de plannen heeft, zo deelt WVC mee, goed overleg plaats- levonden met vertegenwoordigers ran de personeelscommissies van bei de betrokken ministeries. Deze zijn, onder een aantal voorwaarden, ak koord gegaan. Er is een begeleidingscommissie ge- 'ormd, waarin beide ministeries zijn rartegenwoordigd. De bedoeling is de lector bijzondere onderwerpen van het RID te laten behouden door 'HOM, onder de vlag van de Rijksge bouwendienst; hierbij gaat het om ongeveer 25 mensen. Nadere afspra ken moeten worden gemaakt over de dnancièle regelingen (zo draagt VROM jaarlijks f29 miljoen aan het RIV bij), over huisvesting en overgang •an personeelsleden. Tussen nu en 1 januari 1984 wordt de rarderc vormgeving van het nieuwe Instituut voorbereid. Gedurende dc- periode zal het betrokken perso- Kel nader over de toekomstige ge beurtenissen worden ingelicht. CHIREDZl Dierenparkwachter Clem Coetsee van het reservaat nabij Chiredzi in Zimbabwe, ziet toe hoe een mannetjes-witte neushoorn op een pallet wordt geladen om te worden getransporteerd naar een ranch elders in het land. De verplaatsing van de neushoorn is onderdeel van een project om de dieren van het reservaat te beschermen tegen de effecten van de droogte die al twee jaar voortduurt in dit gebied. De neushoorn, met een lap op zijn oog tegen het felle zonlicht, werd voor de gelegenheid verdoofd met een pijl. Het dier. dat 1365 kilo weegt, was 225 kilo onder zijn normale gewicht. Flinke boete voor slordig omgaan met insecticiden DEN BOSCH (ANP) De helikopter piloot J. M. V. uit Hilversum is maan dag in Den Bosch veroordeeld tot een geldboete, omdat hij tijdens het sproeien met insecticiden twee voor- bijfietsende vrouwen heeft onderge- spoten. De economische politierechter, mr J. Berghe, legde hem 2500 gulden op, waarvan 1250 voorwaardelijk, meteen proeftijd van twee jaar. De piloot was op 3 september vorig jaar bezig met een perceel grond bij Aarle-Rixtel met bestrijdingsmidde len te bespuiten. In het voorbijgaan kregen echter ook twee vrouwen, die langs de Lieshoutseweg fietsten, de volle laag. De verdachte verscheen maandag niet op de zitting, maar bestreed in een schriftelijk verweer de gegevens van het KNMI. volgens welke er op die dag een westenwind van 6 meter per seconde met uitschieters tot 8 meter stond. Volgens officier van jus titie mr. J. Zwinkels is het echter onverantwoord geweest dergelijke manoeuvres met bestrijdingsmidde len uit te voeren, zeker langs een openbare weg. De vrouwen hadden nadat de chemicaliennevel was opge trokken, nog geruime tijd last gehad van prikkelende ogen en een pijnlijke keel. Hittegolf VS Meer dan 100 mensen zijn overleden als gevolg van de hitte golf die vooral het midden westen van de Verenigde Staten heeft getroffen. De temperatuur begint nu te dalen. ENSCHEDE (ANP) De politie in Enschede heeft in de woning van de 19-jarige J. S. uit Enschede een uitgebreid wapenarsenaal in beslag genomen. De jongeman werd zondag bij de douanepost Maas tricht-autoweg gecontroleerd ln zijn auto werd een vuurwapenhouder gevonden Voor de douanebeambten aanleiding om contact te zoeken met de politie in Enschede, die een kijkje ging nemen in de woning van de jongen. De politie vond een grote hoeveelheid wapens en munitie. De hele verzameling, waaronder Mausergeweren, bom men, granaten en handgranaten, is naar het politiebu reau van Enschede overgebracht, waar de Explosie ven Opruimingsdienst een onderzoek zal instellen. l Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Hagenaar Joop Glimmerveen is weer voorzitter van de ultra-rechtse Nederlandse Volksunie. Glim merveen legde in 1981 zijn voorzitterschap neer en bedankte korte tijd later ook als lid van de NVU. Sinds vorige week heeft Glimmerveen echter weer alle touwtjes in de NVU in handen. Eerste daad van Glimmerveen als partijvoorzitter was het royeren als NVU-lid van mevrouw F S. Rost van Tonnmgen. de weduwe van de plaats vervanger van NSB-leider Anton Mus- sert in de jaren '40-'45. mr M Rost van Tonningen. Glimmerveen zegt desgevraagd dat het royeren van mevrouw Rost van Tonningen zijn belangrijkste voor waarde was om weer voorzitter te worden. ..Zij was twee jaar geleden tegelijk lid van de NVU en van de Centrumpartij Zij heeft voor de ge meenteraadsverkiezingen toen hand en-spandiensten verleend aan de Cen trumpartij". Volgens Glimmerveen zou mevrouw Rost van Tonningen duizenden gul dens beschikbaar hebben gesteld, zo dat de Centrumpartij zich voor die verkiezingen in alle kieskringen kon laten inschrijven. Mevrouw Rost van Tonningen is de laatste tijd weer in het nieuws gekomen omdat zij op haar landgoed in Vclp nco-nazistischc bijeenkomsten organiseert. Na Glimmerveens vertrek uit de Ne derlandse Volksunie is mevrouw Rost van Tonningen officieel lid van de Centrumpartij geworden. Glim merveen die in mei 1981 naar eigen zeggen „om strikt persoonlijke rede nen" bedankte als voorzitter zegt voor het voorzitterschap gevraagd te zijn omdat de Raad van Bestuur van de Nederlandse Volksunie niet tevre den is met de huidige voorzitter, Barendrecht. „Ik heb geeist dat ik dezelfde be voegdheden zou krijgen die ik toen had en dat ik op eigen gezag leden zou kunnen royeren aldus Glimmer veen. „Het eerste wat ik gedaan heb, is mevrouw Rost van Tonningen te royeren En die komt er ook zolang ik hier zit niet meer in". HOOGSTE PERCENTAGE IN GEMEENSCHAP BRUSSEL (ANP) In een jaar tijd. tussen eind juni vorig jaar en het eind van diezelfde maand in dit jaar is het aantal werklozen in Europa opgelopen met 13.3 procent tot bijna 11.5 miljoen. In dat jaar is het totaal aantal mensen zonder baan in de tien EG-lidstatcn met 1,350 miljoen gestegen. Nederland behoort tot de landen waar de werkloosheid het sterkst toeneemt. In een jaar tijd is het aantal werklozen bij ons ruim 25 procent hoger komen te liggen en die toename ligt dus ver boven de gemiddelde stijging in de EG In Europa was eind juni van dit jaar 8,8 procent van de beroepsbevolking zonder werk In Nederland is dat 12 procent. Uit cijfers die maandag door de EG-comnussie verstrekt werden blijkt dat ons land het hoogste werkloos heidspercentage van de gehele EG heeft In de maand juni van dit jaarmis de werkloosheid in Glimmerveen Nederland volgens de cijfers van de EG-commissie opgelo pen met 5.3 procent Slechts in twee andere EG-landen nam het aantal werklozen in juni eveneens toe. namelijk in Italië met 0.1 procent en in Ierland met 0,5 procent. In alle andere EG-landen daalde in juni de werkloosheid De EG-cómmissie verstrekte maandag in Brussel ook cijfers over de inflatie-ontwikkeling in de tien EG-landen. Wat de inflatiebestrijding betreft staat Nederland een zeer goed figuur. In de eerste zes maanden van dit jaar zijn de consumptieprijzen in ons land volgens de EG-commissie met slechts een procent gestegen Dat is het laagste percentage van alle tien EG-lidstaten. Overigens daalt de inflatie in alle F.G-lidstaten nog StrSlDHSr steeds. Over een jaar genomen ligt ze nu gemiddeld in de EG op 8.2 procent en dat betekent dat men het peil van 1978 weer bereikt heeft. PTT: draadloze telefoon storend CARACAS (AFP) Simon Bolivar, 'El libertador de America' voor tach tig miljoen Spaansamerikanen, wordt zondag in de Venezolaanse hoofdstad Caracas geëerd door ko ning Juan Carlos van Spanje, vijf presidenten, de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, de direc teur-generaal van de Unesco, een Nobelprijswinnaar voor letterkunde en een heel werelddeel dat zich. bij uiteenlopende interpretaties, nog steeds sticht aan zijn voorbeeld en legende. Venezuela en de wereld van Spaans Amerika herdenken op 24 juli dat het tweehonderd jaar geleden is dat op 24 juli 1783 Simon Jose-Antonio de la Santisima Trinidad, vierde en laatste kind van de grondbezitter Juan Vi cente Bolivar en Concepcion Pala- cios. het levenslicht aanschouwde. De man die Groot-Columbia creëerde, de Spaanse kroon weerstond, de on mogelijke kruistocht van de Andes- landen verwerkelijkte, het koloniale leger vernietigde en eenzaam en door iedereen verlaten stierf in de armen van een Franse arts in Santa Marta. was en is voor meer dan de helft van Latijns-Amerika het toonbeeld van heldendom en het zinnebeeld van de onafhankelijkheid van de nieuwe we reld. Wees op zijn negende en grootge bracht door ooms en tantes van moe derszijde. studeerde hij bij de beste gouverneurs uit die tijd. Andres Bello en Simon Rodriquez, en was enige tijd militair kadet voor hij zich op 16- jange leeftijd in 1799 inscheepte voor de reis naar Europa, via Mexico. In Frankrijk was hij getuige van de Napoleontische apotheose en hij trouwde op 19-jarige leeftijd in Span je met Maria Teresa Rodriquez del Toro. die, acht maanden na zijn te rugkeer in Caracas, overleed aan de gele koorts. Bolivar zwoer dat hij nooit zou her trouwen en rusteloos strijden voor de vrijheid van zijn vaderland. Afkomstig uit Venezuela, toen een van de minst rijke delen van het Spaanse imperium, deed Simon Boli var mee aan enkele samenzweringen van groepen die onafhankelijkheid voorstaan en hij was in het land toen op 5 juli 1811 de onafhankelijkheid werd uitgeroepen en de Spaanse over heid snel aan het leven van de eerste republiek een einde maakte. Simon Bolivar ondernam twee jaar later, in maart 1813, vanuit de Colom biaanse stad Cartagena „de bewonde renswaardige campagne" die op 6 augustus eindigde in Caracas. Hij werd uitgeroepen tot 'liberator' Maar het jaar daarop moest hij, ver slagen door het leger van de Spaanse generaal Jose Tomas Boyes vluchten naar Kingston, waar hjj 'de brief van Jamaica' schreef, zijn beginselverkla ring. Met de Venezolaan Jose Antonio Paez en de Colombiaan Francisco de Paula Santander, bevrijdde de libera tor een deel van zijn land (de Llanos of vlakten) en Colombia. De slag van Boyaca van 7 augustus 1819 wordt beschouwd als de beslis sende militaire overwinning die moge lijk maakte dat op 17 december 1819 het Congres van Angostura plaats had, waarop Groot-Colombia (Vene zuela. Colombia en Ecuador) werd geboren Voor Bolivar stond de weg naar het zuiden open. Hij ontmoette e^rst op 27 juli 1822 in Quayaquil Jose de San Martin (de bevrijder van het zuiden) en bevrijdde vervolgens Peru en Bolivia. Maar de droom van het verenigde Groot-Colombia (Panama. Venezuela. Colombia, Ecuador. Peru en Bolivia) werd in 1826 door het Congres van Panama stukgeslagen laakte in genade Tubercu leus en vrijwel door iedereen verlaten stierf hij op 17 december 1830 in de Caribische kustplaats Santa Marta in Colombia, van waaruit hij naar Euro pa had willen terugkeren, in de armen van een Fransman, dr. Prosper Reve rend. Uit de zestien gloriejaren van de libertador (van 1809 Ecuador tot 1825 Bolivia), zijn zes republieken overgebleven die 7 miljoen vierkante kilometer bestrijken: Bolivia dat zijn naam draagt. Colombia. Ecua dor. Panama. Peru en Venezuela, en 55 procent van het Braziliaanse grondgebied. Er zijn bijna 80 miljoen inwoners. De Bolivarijnse naties be strijken samen 4.794.356 vierkante kilometer. Rcente pogingen tot hereniging, met name het Akkoord van Cartagena, zijn gebaseerd op de droom van Boli var. „Verenig u". had de libertador gezegd, „of de anarchie verslindt u". GRONINGEN (ANP) Veel Neder landers kopen te goeder trouw een draadloze telefoon. Dat is strafbaar. Draad- of koordloze telefoons zijn illegale zenders en storen radio, tv en de luchtverkeerscommunicatie. De enige legale koordloze PTT-telefoon zal in 1985 op de markt komen. Dit zei ir. J H. Steinhaus, chef van de afdeling etherbewaking van de PTT maandag op een persconferentie in Groningen De politie en de PTT krijgen steeds vaker klachten over storingen die door koordloze telefoons worden ver oorzaakt. De draadloze telefoons wor den door de handel vaak ten onrechte als 'goedgekeurd door de PTT' aan de consument aangeboden. De PTT waarschuwt tegen dergelijke praktij ken. In Nederland worden op dit moment duizenden draadloze telefoons ge bruikt. schat ir Steinhaus. De politie heeft in het hele land al draadloze telefoons in beslag genomen. De koordloze telefoon waarmee de PTT ln 1985 op de markt komt, zal uitzen den in de internationaal hiervoor overeengekomen 900 Mhz-band Het apparaat bestaat uit een vaste, aan de telefoon gekoppelde zender en ont vanger en een mobiele zender en ontvanger, waarmee in een gebied met een straal van 40 tot 300 meter gecommuniceerd kan worden zonder anderen te storen. Heroineslachtoffer De rijkspolitie heeft het afgelopen weekeinde in de berm van de Verlengde Papenlaan in Weesp het lijk gevonden van de 27- jarige Weslduitser G. S uit Leer. De man is vermoedelijk overleden na het gebruik van heroïne. Dit heeft de rijkspolitie maandag meegedeeld

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 5