Gemayel wil referendum voor bezet deel Libanon Kemwapenvraagstuk mag niet alle aandacht kerken opeisen PZCi) Pakistan voert het bevel over luchtmacht Zimbabwe Zelf opgepompt water Kempen is schadelijk Rabobank 9 Machtswisseling in Iiechtenstein ANTWOORD FRONTVORMING DRUZEN het weer Tijdens mijn vakantie past de Rabobank op mijn spulletjes. VULKAAN ACTIEF BOESAK TOT WERELDRAAD VAN KERKEN: DINSDAG 26 JULI 1983 over troepenterugtrekking uit Liba- aon te effectueren 'ai? „Daar waar het Libanese leger is, zijn ^vrijheid en democratie voor 100 pro cent gewaarborgd. In de bezette ge bieden heerst onderdrukking, en wor den alle nationale stemmen mond- PZC/')'nnen"',u'tenland ADVERTENTIEi PARIJS (AFP/RTR/UPI) De Libanese president, Amin Gemayel, heeft maandag tijdens een onverwacht bezoek aan Parijs gevraagd om een volksraadpleging onder toezicht van de Vereniging Naties in de door Israël en Syrië bezette delen van Libanon. Alleen een dergelijk referendum kon aantonen hoe sterk de Libanese bevolking met de legitimiteit (de regering in Beiroet, red.) is verbonden, zei Gemayel na een ontmoeting met de Franse president Mitterrand. Libanese staatshoofd kwam uit dood gemaakt aldus de Libanese volksraadpleging voor Zijn nieuwe Washington waar hij met president president. Al kort na zijn verkiezing in oproep komt twee dagen nadat Walid Reagan de mogelijkheden besprak september 1982 stelde Gemayel een Joublatt de leider van de druzen- pm het Libanees Israëlisch akkoord DEN BOSCH (ANP) - In 18 van dc 2" putten die in de Brabantse Kempen nog gebruikt worden voor het zelf op- betekent. aldus de in specteur. dat ook het particulier opgepompte drinkwater in andere plaatsen met een humu- concentratie nitraat voor. Gebruik van dit drinkwater voor flessen van zuigelingen moet ten sterkste worden ontraden. Dat heeft dr. ir. D. Brouwer, plaats vervangend regionaal inspecteur voor de lieuhygiène, maandag- 'a Weersvooruitzichten van het KNMI middag meegedeeld op Q voor woensdag tot en met zaterdag: een persconferentie in Zonnige perioden. Ook enkele regen- of onweersbuien. Middagtempera- tuur woensdag rond 28 graden, daar oa enkele graden lager. pompen van drinkwa- sarme zandgrond ter komt een te hoge ge mate met nitraat kan zijn verontreinigd. Een dergelijke bodemge steldheid doet zich voor in vrijwel heel Oost-Bra bant en ook nog in enke le andere delen van het land i- Het betreffende onder van koolmonoxyde. Hierdoor kan een zuur stoftekort ontstaan met voor de zuigeling ernsti ge gevolgen waarbij een dodelijke afloop niet is uitgesloten. Bij oudere kinderen en volwasse nen kunnen te hoge-con- centraties nitraat, naar de mening van sommige onderzoekers, leiden tot maagkanker In hoever re de te hoge nitraatcon centraties in het zelfop- gepompte drinkwater in Den Bosch. Volgens hem verdient nmg. het aanbeveling de be- De giftige werking van zoek in de Brabantse de Kempen in het verle- Kempen is uitgevoerd den tot ernstige ziekte door het rijksinstituut beelden hebben geleid is voor drmkwatervoorzie- nu niet meer na te gaan. Deltagebied Weerbericht voor het Deltagebied Hiweersstoringen boven Frankrijk i komen geleidelijk noordwaarts. Hier gaat vanmiddag de bewolking al et~Süenemen, die vanavond en vannacht oi weersstadium zullen bereiken. De wolkentoppen bereiken een grote 'soogte, zodat de omoeersactiviteit taarschijnlijk ook groot is. Voordat Milde buien arriveren wordt het druk- lg 'md weer. De temperatuur loopt dan •'"op tot 28 a 29 gradenIn de vroege Xhtend zijn er mistbanken. De vooruitzichten voor ivoensdag: krï Het lagedrukgebied, dat samenhangt jjjj] net de onweersstoringen blijft woens- n onze omgeving. Er is dus veel ;n J bewolking en de onweerskansen blij ven aanwezig. De temperatuur blijft toch nog op hoog niveau, ongeveer 25 graden. Nautisch bericht QUtisch bericht: Wind: oost 2 Bft, nmiddag noordoost. Zicht: eerst ttbanken, later matig zicht. Tempe ratuur kustwater: 19 graden Celcius. Afwijking waterstanden: geen afwij- ng van betekenis Maximum golj- rogte monding Scheldes: minder in een halve meter. treffende panden aan te sluiten op de openbare drinkwatervoorziening. Aangenomen wordt dat de te hoge nitraatcon centraties het gevolg zijn van het ontbreken van humus in de zand grond ter plaatse. Dat nitraat berust op de om zetting tot nitnet in de mond, de slokdarm en de maag. Dit nitriet blokkeert de werking van de rode bloedli chaampjes op een wijze die enigszins vergelijk baar is met de werking Risico's dat ook het lei dingwater wordt verontreinigd door ni traat zijn er nauwelijks. Dat water wordt name lijk van veel dieper op gepompt en bovendien wordt het van minuut tot minuut gecontro leerd. gemeenschap in Libanon, de oprich ting aankondigde van een verzets- front van alle pro-Syrische groeperin gen die de regering in Beiroet bestrij den. Het front voor de nationale red ding wijst het Libanees/Israëlisch ak koord over de troepenterugtrekking af en weigert samen te werken met Gemayels christelijke falangistische partij. Burgeroorlog Gemayel bevestigde dat hel Libanese leger zich in het Shouf-gebergte zal vestigen als Israëlische troepen zich daaruit terugtrekken. Dit heeft de Franse presidentiele woordvoerder maandag meegedeeld, In dit gebied dreigen botsingen tus sen druzen en christenen uit te lopen op een regelrechte burgeroorlog als de Israëliërs zich naar het zuiden terug trekken. De Libanese president ontkende Mit terrand om meer Franse troepen te hebben gevraagd voor de multinatio nale troepenmacht in en rond Beiroet Frankrijk stelt stationering van zijn troepen in het Shouf-gebergte afhan kelijk van overeenstemming met de andere leden van de troepenmacht en een fiat van de christelijke en druzen- milities. Syrië heeft de Verenigde Staten maandag aangeraden hun beleid in het Midden-Oosten te wijzigen, opdat de nieuwbenoemde speciale afgezant voor het gebied, Robert McFarlane. een grotere kans op succes zal hebben dan zijn voorganger. President Reagan benoemde vorige week McFarlane als opvolger van oudgediende Philip Habib. Niemand raakt zijn waar devolle spulletjes graag kwijt Ik dus ook niet. Nu was ik laatst bij de Rabobank om er een aantal vakantiezaken te regelen, zoals een reisverzekering, buitenlands geld, reis- cheques etc. Toen maakten ze me erop attent, dat ik waarde volle zaken bij hen in bewa ring kon geven. Zaken, die mijn vrouw en ik niet graag missen, veilig achter slot en grendel. Prima service,die Rabobank. Altijd in de buurt, snel aan de beurt. geld en goede raad Druk VS y 27 juli ZON EN MAAN op 05.53 op 23.13 Laag water Dinsdag 26 juli Vlissingen Temeuzen Zlerikzee Sansvveert Semeldmge ïrcekrak Woensdag 27 juli Temeuzen Zlenkzee Bansweert Wemeldinge .Kreekrak *9 Mmsse 10 03 177 1034 190 10 48 131 10 58 210 11 09 151 11.27 176 11.28 149 10.40 178 11.11 191 1120 130 11 36 211 11.41 151 12.00 175 12.03 148 22.39 216 23.10 229 23 13 175 23.33 249 23.33 195 23 50 226 23.43 192 23 18 213 23 50 228 23 53 173 00.12 245 00.12 195 00.29 '226 00,03 188 Hoog water x&'-r HAWAII (AP. De vulkaan Kilauea op Hawaii heeft zondag weer grote stromen lava uitgestoten, die soms een hoogte bereikten van 90 meter. Tol in de verre omtrek kon men getuige zijn van het kleurrijke schouwspel, dat de uitbarsting oplevert De lavastroom heeft een punt bereikt op 19 kilometer van de krater en beweegt zich in noordoostelijke richting, waar zich geen woongemeen schappen bevinden. De vulkaan is nu al zeven maanden actief. Israël zal niet toegeven aan Ameri kaanse druk om de terugtrekking van zijn troepen in Libanon uit te stellen. Dit heeft de Israëlische radio maandag gemeld onder aanhaling van minister van defensie Arens. De Israëlische regering wilde blijk baar speculaties in de pers ontzenu wen dat de minister van buitenland se zaken. Yitzhak Shamir, en Arens bij hun bezoek aan Washington deze week onder zware druk komen te staan van president Reagan en top functionarissen. Cubanen Drieëntwintig Cubanen, onder wie 7 kinderen, zijn met VOOR TRAINING VAN EEN JAAR 'Van onze correspondent! JOHANNESBURG Het bevel over de Zimbabweaanse luchtmacht is tijdelijk overgenomen door de Pakistaanse luchtmaarschalk Azim Daudpo- ta. Samen met 30 Pakistaanse luchtmachtofficieren, vliegers en technici zal hij een jaar lang zorg dragen voor training van het Zimbabweaanse luchtmaehlpersoneel. Daudpota neemt het bevel over van luchtmaarschalk Norman Walsh, die al onder Ian Smith een hoge rang bekleedde bij de luchtmacht. De Pakistaan zal worden geassisteerd weaanse luchtmachtofficieren terecht door de vroegere guerrillastrijder Jo- siah Tungiramai. Deze chef van de omdat zij betrokken zouden zijn ge weest bij de vernietiging op de grond land. waarbij aanhangers van Joshua Nkomo in opstand kwamen tegen het regime van premier Robert Moegabe, die tot een andere stam behoort. Vermoedelijk eind deze maand zal tegen hen vonnis worden gewezen. De Zimbabweaanse minister van de fensie. dr. Sydney Sekaramayi, heeft in een tv-toespraak gezegd dat steeds meer Nkomo-aanhangers vanuit Zuid-Afrika acties ondernemen in Matabeleland. Volgens de bewinds- op de basis Thornhill. Deze actie werd man steunt Pretoria deze rebellen om uitgevoerd tijdens de onlusten in de daarmee zijn destabilisatiepolitiek schalk. De nauwe betrekkingen tus- vermoedelijk gekaapt, voor de kreef- sen Zimbabwe en Pakistan zijn het zuidwestelijke provincie Matabele- te kunnen uitvoeren, tenvisserij bestemd, schip van de re- gevolg van een bezoek door premier gering in Havanna naar Florida uitge- Robert Mugabe aan dat land in 1981. weken Dit berichtte maandag de New Daarbij heeR hij uitvoerig gesproken York Times uit Miami. met de Pakistaanse president Zia UI Voorzover nu bekend kaapten twee Haq vluchtelingen, van wie er een met een De Zimbabweaanse luchtmacht be- pistool gewapend was. de boot in de schikt over uit de jaren vijftig-begin Cubaanse haven Caibarien en dwon- zestig daterende gevechtsvliegtuigen gen de schipper de andere vluchtelin- van het type Canberra en Hawker gen aan boord te nemen en koers te Hunter In Engeland zijn toestellen zetten naar de kust van Florida besteld van het type Hawk, dat spe- Schip en bemanning werden naar ciaal is ontworpen voor anti-guerrilla- Cuba teruggestuurd en de vluchtelin- acties gen zijn aangehouden. Over hun lot In de hoofdstad Harare, het vroegere zal een dezer dagen worden beslist Salisbury, staan zes blanke Zimbab- Waarschuwing voor reizigers naar Turkije SCHIPHOL (ANP) De rijkspolitie Orly. waardoor zeven mensen om het dienst luchtvaart heeft maandag een leven kwamen. dringend beroep bedaan op luchtrei- sinds het moment van de aanslag in zigers met bestemming Turkije. De Parijs heeR de rijkspolitie dienst rijkspolitie vraagt deze reizigers zeer luchtvaart op Schiphol een verscherp- goed op hun eigen en andermans bewaking op de afhandeling van bagage te letten. De waarschuwing is vluchten naar bestemmingen in Tur in het Turks onder de Turkse ge- kije ingesteld. Die verscherpte bewa- meenschap in Nederland verspreid, king houdt onder meer in dat alle Tot de maatregel is besloten na de handbagage van alle passagiers voor aanslag op de Parijse luchthaven vertrek wordt geopend. VADUZ (DPAl Op kasteel Vaduz in het vorstendom Liechtenstein is na 45 jaar een aflossing van de wacht op komst. Abrupt vindt ze niet plaats. Dc 77-jarige vorst, prins Franz Josef II. heeft bekendgemaakt dat hij de actieve kant van het ambt in de lente van 1984 over draagt aan zijn oudste zoon. de 38-jarige erfprins Hans Adam. Hoewel Franz Josef daarna officieel staatshoofd blijft, betekent de overdracht in de praktijk zijn aftre den. De gekozen formule maakt van Hans Adam een wat men in de rooms-katholieke kerk zou noemen ..coadjutor met recht van opvolging een regent, de duur van wiens regentschap tot volledige troonopvolging met te schatten is. Om zich op zijn regentschap voor te bereiden heeR de erfprins met onmiddellijke ingang zijn functies als vermo gensbeheerder van de vorsten van Liechtenstein neerge legd. De toekomstige prins, die op 14 februari 1945 het levenslicht aanschouwde, kan bogen op een doctoraat economie. Uit zijn huwelijk in 1967 met gravin Marie Kinsky von Wchinitz und Tettau zijn vier kinderen geboren. Onder Franz Josef - exponent van dc laatst overgebleven d>nastie van hel 'heilige Roomse rijk van de Duitse natie* - is het 160 vierkante kilometer grote Liechten stein, op San Marino, Vaticaanstad en Andorra na kleinste land van Europa, van een arm land van boeren een moderne industriestaat geworden. Vandaag de dag gaat het vorstendom gemeten naar zijn inwonertal van 26.000 zielen, door voor het hoogst-geïndustrialiseerde land van de wereld, met het dichtste telefoon- en telexnet. Zijn aantrekkingskracht houdt onverminderd Ongeveer elke derde inwoner is buitenlander en van hen is meer dan de helft Zwitser. Als er kritiek is op het groeiende aantal buitenlanders, dan betreR zij de 'verzwit- sering' Sinds 1924 is de Zwitserse frank de munt van het vorstendom. En twee jaar geleden werd bij verdrag de Zwitserse geld-, krediet- en valutapolitiek die van Liech tenstein Voorwaarde voor aansluiting op dit gebied bij Zwitserland was dat orde zou worden geschapen in de wildgroei van buitenlandse vestigingen en holdingmaat schappijen en van 'instellingen' en postbusfirma's van allerlei aard. waardoor het vorstendom in een wat louche licht dreigde te komen te staan. De hervormers vermeden een radicale koers, die geleid zou kunnen hebben tot verdrijving van buitenlandse vestigingen. Ook de toekomstige 'Landesfürst' Hans Adam zal ze in ere houden. PK Tuwi-; R: Vakantielanden lid-Scandinavié, Zuicl-Finland en Dene vken zonnige perloden donderdag in to zuiden mogelijk onweer. Mlddagtempe Muur rond 24 graden, bij de Noorse fjorden koeler 8n(se eilanden, perioden met zon en plaal- •tHlk een bui. Middagtemperatuur van 17 het noorden tot ongeveer 22 Paden m het zuiden knelux perioden met zon en enkele regen- onweersbuien Middagtemperatuur 'oensdag ongeveer 27, donderdag rond 23 st Paden frankrijk veranderlijke bewolking en en iff! We regen- of onweersbuien, aan de Riviéra iod teest zonnig en droog Middagtempera- juur 25 tot 32 graden, aan de Atlantische kust rond 20 graden Duitsland zonnige perioden en enkele re- Bn- of onweersbuien. Middagtemperatuur rond 28 graden, in het noorden wat lager. Alpenlanden, Noord-Itahe en Noord-Joego- I 'lavle: overwegend zonnig, in middag en lOOf 'vond plaatselijk onweer. Mlddagtempera- iyj 'uur rond 29 graden. Rest van Italië en Joegoslavië en Grieken land overwegend zonnig en droog. Mtddag- iprtstuur van 29 tot 32 graden. (Van onze correspondenti VANCOUVER De grote aandacht die kerken terecht besteden aan het vraagstuk van de kernwapens, mag niet ten koste gaan van de strijd tegen onrecht, hongeren racisme. Als we dat doen, maken we van onze zorg voor de vrede een ideologie van on derdrukking, die op den duur ge bruikt zal worden om onrecht te rechtvaardigen. Dat zei de Zuidafri- kaanse predikant dr. Allan Boesak op de eerste dag van de Assemblee van de Wereldraad van Kerken in het Canadese Vancouver. Boesak en de orthodoxe theoloog Stylianopoulos uit de Verenigde Sta ten spraken als eersten over het the ma van de Assemblee „Jezus Chris tus het leven van de wereld" Volgens dr Allan Boesak dreigt het gevaar dat het vredesvraagstuk alle aandacht van de kerken opeist en dan ook nog beperkt tot de Noordatlanti- sche situatie Dat moet niet gebeuren, want de ideologieën van militairisme en nationale veiligheid zyn internatio naal van karakter en veroorzaken overal onrecht Maar wel in het bijzon der in de Derde Wereld Belangrijker echter dan dat is volgens Boesak dat juist in de bijbel vrede en recht onlos makelijk met elkaar verbonden zijn. Dr Boesak die studentenpredikant is in Kaapstad en president van de wereldbond van hervormde en gere formeerde kerken, zei in zijn toe spraak dat de apartheid in Zuid- Afrika, dank zij de steun van westerse regeringen, sterker dan ooit lijkt Tot dc sprekers in de gigantische sporthal van de universiteit van Brits Columbia, wa"r de Assemblee vergadert, behoorde ook de angli caanse aartsbisschop Edward Scott, die de afgelopen acht jaar voorzitter was van het centrale comité, het bestuursorgaan van de Wereldraad. Scott gaf een overzicht van de perio de sinds de vorige Assemblee in Nairobi, en merkte onder meer op dat de Wereldraad zich meer aan de inbreng van de lidkerken gelegen laat liggen dan andersom. Deze be dekte kritiek gold met name die kerken onder de driehonderd angli caanse, orthodoxe en protestantse leden van de Wereldraad, die zicli onvoldoende door dc oecumenische beweging laten uitdagen om verder te gaan dan dc „beleefde oecumene" van na de Tweede Wereldoorlog. Aartsbisschop Scott zei dat zowel het kapitalisme als het communisme in deze tijd niet meer in staat zijn een bevredigende oplossing te bieden voor de noden van deze wereld. Beide ideologieën hebben zich voornamelijk beperkt lol het nastreven van mate riele welvaart, maar blijken niet in staal om aan de diepe menselijke verlangens tegemoet te komen In de strijd tussen beide systemen ligt het gevaar besloten van de vernietiging van onze planeet. Kritiek Behalve deelnemers en sympathise rende bewegingen, trekt de Assem blee van de Wereldraad ook tegen standers van de oecumenische bewe ging naar Vancouver. Op de ope ningsdag werden stencils uitgereikt enm verschenen spandoeken met on der meer.de beschuldiging dat de Wereldraad het wereldwijde marxis me in de kaart speelt De Amerikaan se dominee Carl Mclntyre, die de Wereldraad al sinds 1948 bestrijdt met een eigen Internationale Raad van Christelijke Kerken iICCCl, nam deel aan een demonstratie waarbij de Wereldraad connecties met de Russi sche geheime dienst KGB werd ver weten. Meer gematigde kritiek heeft de We reldraad te verduren van de Christian Solidarity International (CSI), een in Zwitserland gevestigde organisatie die ijvert voor mensen die om het geloof worden vervolgd. De Wereld raad doet te weinig voor deze „marte laren van onze tijd", vindt CSI Een petitie van CSI over geloofsver volging werd geweigerd omdat al leen lid-kerken en gedelegeerden agendapunten kunnen aanreiken. Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS: Vlissingen- Walstraat 56-60. 4381 EG Vlissin gen, tel (01184) 15144 Middelburg Markt 51. 4331 IK Middelburg. tel. (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes, tel. (01100) 16140. Temeuzen: Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen, tel (01150) 94457. Hulst: Steenstraat 6. 4561 AS Hulst, tel (01140) 14058. In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag t m vrij dag vanaf 19.00 uur. (01184) 15144. Klachten bezorging Plaatselijke kantoren, maandag t/m vrijdag van 08.00-17 00 uur. 's Zaterdags van 09 00 tot 11.30 uur Telefoonnummers buiten kantooruren- Expeditie- (01194) 511 Advertentie-afdeling: (01186) 1584 's-Zaterdags (01184) 15144 van 09.00-11 30 uur Redactie (011841-14796. Overlijdens advertenties maandag- tm vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144 Zondag avond van 20.00 tot 22 00 uur. Abonnementsprijzen: per kwartaal 61,20; franco per post 72,-. per maand 21,-; losse nummers f 0,85 (alle bedragen in clusief 4 pet btw.) Postrek nr.: 3754316, t.n.v PZC ab rek, Middelburg. Advertentietarieven 122 cent per mm; minimumprijs per advertentie 18.30: ingezonden mededelingen 2x tarief Voor brieven bureau van dit blad 4,25 meer Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. Giro: 35 93 00. Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B V Middel burg

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 3