PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT aat akkoord voorkomt risis in de staalmarkt moet artikel over Herrenberg rectificeren PZC kleintjes 1^ iïgriiiisl SPITSKOOL EN KIPKLUIFJES i Grote schade aan Franse wijngaarden tINISTERS VERLENGEN REGELING STRANDLOPERS GETUIGENIS EX-BANKDIRECTEUR GAF DOORSLAG Dollar bijna drie gulden j0tï$k 69 SS'!Ï2H54.98 STAATSCIRCUS vandaag PZC/sPort Warm Jeranderlijke beivolking en van het yiden uit een regen- of onweersbui Viddagtemperatuur ongeveer 27 gra ven. Matige oostenwind, aan de kust :rv krachtig. ^!6e jaargang no. 173 isdag 26 juli 1983 tVan onze correspondent) - Aan de oogst van Frankrijks duurste wijn, de Romance Conti, is een initief einde gemaakt door een zomerse hagelbui van niet meer dan tien nuten. Dezelfde hagelbui verwoestte voor 70 procent de druiven van een even beroemde bourgogne, die van Clos Vougeot. In de buurt van irdeaux is voor 30 procent schade aangericht aan de druiven in wereldbe- imde oorden als Pomerol, Graves en Fronsac. Ook in de Elzas heeft het weer or schade gezorgd. no goed als totale vernietiging van de oogst aan Romanée-Conti is echter teslagen alsof er een van de beroemdste schilderijen in het Louvre zou zijn Iebrand. Met dit verschil dat tot het Louvre iedereen die toegang heeft, vijl flessen Romanée-Conti zo schaars zijn dat er nauwelijks een Fransman te vinden is die uit eigen ervaring over deze bijna mythologische wijn kan meepraten. Het gebied waarop deze godendrank wordt geproduceerd, beslaat slechts enkele hectaren en de gemiddelde jaarlijkse oogst beloopt zo'n kleine 60 hectoliter, dat komt neer op niet meer dan 8000 flessen Strenge wijnkenners melden echter dat de Romanée-Conti zijn prijs krijgt een flesje begint bij minstens tweehonderd gulden door de snobs, die een Romanée-Conti op tafel zetten om hun gasten de ogen uit te steken. De Franse weermannen hebben voorspeld dat de onvenvacht optredende hagelbuien nog niet van de lucht zijn. Vooral in de Champagne houdt men op hel ogenblik zijn hart vast. Daar belooft de oogst dit jaar uitzonderlijk goed te worden als de zon nog even blijft schijnen. Tot nu toe heeft de hagel in deze streken van Frankrijk alleen nog de omgeving van Colmar geteisterd. Duizenden hectaren aan Elzasser wijngaarden werden er getroffen. IVan onze correspondent) RUSSEL De Europese staalministers zijn er vannacht na urenlang beraad in geslaagd een indükoord te sluiten om een dreigende crisis in de Europese staalmarkt te voorkomen. Ze erden het er over eens dat het geldende quota-systeem voor de staalproduktie met 2>5 jaar erlengd gaat worden. De eisen van Frankrijk, België en Duitsland om een verhoging van eze quota zijn ook ingewilligd. De quota zijn nodig omdat er te weinig vraag is naar staal, laarom wordt de produktie van iedere staalonderneming in de EG beperkt. De Europese raimissie verdeelt de produktie-hoeveelheden. ticcapaciteit met 30 miljoen ton. waarvan Hoogovens 950.000 ton voor zijn rekening moet nemen. Deze ope ratic moet eind 1985 voltooid zijn, dezelfde termijn als voor de verlen ging van de quota zal gelden. Tegen die tijd moeten de Europese staalbe drijven het zonder verdere over heidssteun kunnen doen. HOEK VAN HOLLAND Beeld kort na het begin van de strandzesdaagse, die gistermorgen in Hoek van Holland van start is gegaan. De tocht voert over 140 kilometer van De Hoek naar Den Helder, waar op 30 juli de finish is. mvankelijk was het moeilijk om een soord te vinden omdat met name iliè zich tegen een verlenging met jaar van de. quota-regeling verzet- :In Italië is sinds de verkiezingen in nog geen nieuwe regering en de ;nde, vertrekkende regering wilde aanvankelijk niet voor zo'n lange lijn binden. Het verzet van Italië ilotte toch gebroken, ieuwe quota-regeling zal wel tus- jds herzien kunnen worden als de imische situatie daartoe aanlei- biedt. Als de economische crisis leemt, dan kan de vraag naar omhoog gaan en dat kan ertoe dat de Europese commissie produktie-hoeveelheden aan idernemingen gaat toedelen. i»r de verlenging van de staalquota liet alleen een directe chaos op de Tülmarkt voorkomen, maar ook de sanering van de hele Europese staal industrie op langere termijn veilig gesteld. Kind juni heeft de Europese Commissie dat saneringsplan gepu bliceerd. Dit plan voorziet in een inkrimping van de Europese produk- erstromingen Bij de overstro- Qgen en aardverschuivingen in het 337 dwesten van Japan zijn het afgelo- weekeinde 76 mensen omgeko en 36 gewond. Er worden nog 43 _onen vermist, zo is maandagoch- d uit officiële bron vernomen. AMSTERDAM (ANP) Het Parool moet een artikel (van 17 januari) rectificeren, waarin wordt gesuggereerd, dat ambassadeur Herrenberg van Suriname contacten heeft gelegd tussen de cocainemaffia in Columbia en de Surinaamse autoriteiten in verband met een lening tegen zeer lage rente. Dit heeft de president van de rechtbank in Amsterdam, mr. W. J. Borgerhoff-Mulder maandag bepaald in een kort geding, dat Herrenberg tegen het dagblad had aangespannen. Franciscanen nodigen Reagan en Andropov uit ASSISI (RTRtAFP) - De Minder- terders. de minder strengen in |de orde der Franciscanen, heb- m de Amerikaanse president lonald Reagan en president 'oen' Andropov van de Sowjet- "'nie uitgenodigd voor vredesbe- prekingen in Assisi, het geboor- teplaatsje van de oprichter van de orde, de heilige Franciscus. De uitnodiging volgde op een bijeenkomst van het generale kapittel van de minderbroeders, waarin het de twee staatshoof den oproept hun werk ten behoe- re van de vrede voort te zetten en als broeders naar Assisi te komen voor overleg over vrede en ontwapening, „om een voor beeld te stellen voor de hele mensheid op deze kleine pla neet". De verklaring doet verder een beroep op Andropov en Reagan bet voorbeeld van Franciscus i[an Assisi te volgen die in de 13e eeuiv leefde en universele vrede predikte. BONN (AFP) Is Franz-Josef Strauss bezig zich te ontwikkelen tot de 'schaduwminister' van buitenlandse zaken van kanselier Helmut Kohl. Deze vraag werd maandag veel gesteld in politieke kringen in Bonn na Strauss' besprekingen met de Oostduitse staats- en partijleider Erich Honecker. De twee mannen spraken elkaar zon dag op Hubertusstock, een jachtslot in de buurt van Oost-Berlijn Daar ontving Honecker in december 1981 ook de toenmalige Westduitse kanse lier Helmut Schmidt. Een hoge functionaris van het West duitse ministerie van buitenlandse zaken toonde zich duidelijk onaange naam geprikkeld door de recente rei zen van de Beierse minister-president naar Roememè. Tsjechoslowakije. Po len en de DDR. Tegen het Franse persbureau AFP zei de functionaris dat Strauss zijn privé-reizen naar Oost-Europa voorbereidt zonder de raad te vragen van het ministerie van buitenlandse zaken. „Wij hebben daar niets over te zeggen." aldus deze zegsman. Strauss, die zijn gastheer Honecker kort geleden er nog van beschuldigde verantwoordelijk te zijn voor de 'moord' op een Westduitser aan de grens, gedraagt zich als een 'schaduw minister' van buitenlandse zaken. Zijn reizen worden bestempeld als 'privé', maar hij wordt ontvangen door de hoogste leiders, zoals in War schau door vice-premier Mieczyslaw Rakowski. Deze 'parallele diplomatie' wordt duidelijk goedgekeurd door kanselier Kohl. „Degene die'Franz- Josef Strauss bekritiseert, moet ook mij bekritiseren." zo zei Kohl onlangs op een congres van Strauss' Beierse CSU-partij na de verlening van een krediet van een miljard mark aan de DDR op initiatief van de Beierse minister-president. Minister van economische zaken Otto Lambsdorff, de 'rechterhand' van mi nister van buitenlandse zaken Hans- Dietrich Genscher, opende maandag niettemin de tegenaanval. ..Niet ie dereen kan zomaar een eigen initiatief lanceren in de Duitse politiek," zo zei hij. Lambsdorff veroordeelde al eerder het krediet aan de DDR, dat hij kwalificeerde als „geld tegen de hoop". Strauss zelf toonde zich maandag tegenover het Westduitse blad Bild niet onder de indruk van alle rumoer rond zijn DDR-reis. Gekscherend zei hij: „Het is niet aan iedereen gegeven in termen van historisch perspectief te denken." Dc president vindt dat het blad de juistheid van zijn beweringen onvol doende aannemelijk heeft weten te maken tijdens het kort geding. Het Parool moet zich ook onthouden van het publiceren van mededelingen met de strekking, dat Herrenberg enige relatie onderhoudt of heeft onderhou den met handelaren in verdovende middelen. Mr. Borgerhoff-Mulder komt dus ook tegemoet aan deze eis van de Surinaamse ambassadeur. De eis van Herrenberg, dat het Parool hem een schadevergoeding moet be talen van tienduizend gulden, wijst de president van de hand. AMSTERDAM (ANPI - Maandag is de koers van de dollar op de wis selmarkten in West-Eu ropa verder gestegen door speculatie op een stijging van de rente in de Verenigde Staten. Ten opzichte van de Franse frank bereikte het Amerikaanse geld een nieuw hoogtepunt. De slotkoers bedroeg in Parijs 7,8445 frank te gen vrijdag 7,7910 frank. Ook in Milaan werd een recordpeil ge noteerd. namelijk 1545,75 tegen 1531,55 li re. In Amsterdam werd de dollarkoers maandag middag 'afgemaakt' op 2,9230 gulden. De kans dat de Ameri kaanse monetaire auto riteiten tot een verho ging van het disconto van de centrale banken zullen besluiten is groter geworden doordat de gelahoeveelheid in de VS vorige week is toege nomen terwijl op een af neming was gerekend Een discontoverhoging zal ongetwijfeld voor een verhoging van de minimumrente van de banken (prime ratel voor leningen aan be drijven zorgen. Gezien de traditie van het Parool tot dusver gelooft hij niet dat dit blad gerekend kan worden tot de 'roddel pers' die beteugeld zou moeten wor den. zoals Herrenbergs raadsman, mr. H. J. M. Boukema, had gesteld ter ondersteuning van zijn eis. Het Parool moet de rectificatie plaatsen op pagi na drie over een breedte van twee kolommen binnen 24 uur na beteke ning van het vonnis. Parooldirecteur Paul Gnjpma had in januari een artikel onder de kop 'Cocaïnehandel zou Bouterse willen ondersteunen' ge suggereerd dat Herrenberg tijdens zijn reis naar Columbia contacten had gelegd tussen grote cocainehandcla- ren en het bewind van Bouterse: de cocaïnehandel zou Paramaribo een lening van vijftig miljoen dollar tegen zeer gunstige rente hebben aangebo den in ruil voor een vrije doorvoerrou te van cocaine bestemd voor Europa door Suriname. Dit zouden 'bankkrin- gen' in Paramaribo hebben meege deeld. De president van de rechtbank herin nerde bij zijn uitspraak aan de getui genverklaringen op dit punt tijdens het kort geding. Dr. Jules Sedney - tot zijn vlucht in januari van dit jaar president van de centrale bank in Paramaribo - gaf in zijn getuigenis geen enkele steun voor de juistheid van de essentiële feiten, zoals het Parool die naar voren had gebracht. Hierdoor worden de getuigenissen van ex-minister Haakmat en ex-presi dent Chin a Sen ontkracht, die het verhaal van het Parool ondersteun den, maar zich daarbij beriepen op uitspraken van Sedney. Hoofdredac teur Wouter Gortzak en Paroolredac teur Paul Grijpma toonden zich na afloop teleurgesteld over de uitspraak van de president. Herrenberg, die mo menteel in Suriname vertoeft, ver klaarde tegenover het Surinaamse nieuwsagentschap SNA niet verrast te zijn door de uitspraak van de rechtbank. „Het gelijk was aan mijn kant". De ambassadeur wilde geen commentaar geven op de uitspraken die tijdens het proces zijn gedaan door Sedney, Chin a Sen en Haakmat i ADVERTENTIE) Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Spitskool, per kilo {ft Kipkluifjes, 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. AMSTERDAM (ANPi Het Russische staatscircus is weer in Nederland. Tot en met september maakt het circus een toemee door ons land. Vrijdag is de officiële première van het programma in theater Carré in ei inzie/ auiu. r uc u. ei nui vi iiiKülajéw ofAndroesja zoals het Russische publiek zijn lievelingsclown noemt stoei de gisteren bij Carré ten behoeve van de pers met de 'vliegende' ezel. Nikolajew is tevens de artistiek leider van het circus. Wapens Vondsten De Zuidafrikaanse predikant dr Allen Boesak die sprak op de eerste dag van de Assemblee van de Wereldraad van Kerken, vond het terecht dat de kerken grote aandacht besteden aan het vraag stuk van de kernwapens, maar dal dat niet ten koste mocht gaan van de stnjd tegen onrecht, honger en racisme in de wereld. (PAGINA 3) Jean Pierre Schoutens was de ge lukkige vinder van enkele zeldza me tinnen bedevaartinsignes uit de late middel- eeuwen die zijn gevonden in de grond die werd afgegraven xn het Middelburgse Geeregebied in verband met de bouw van een parkeerkelder daar. IPAGINA 10) Indianen In verband met de vervuiling van hun grondwater hebben de Mo- hawk-indianen in Akwesasne in de staal New York een officiële klacht- ingediend tegen de regering van de Verenigde Staten. (PAGINA 5) Dramatisch Busstaking Om te voorkomen dat het experi ment van een 'taxi-lijn' tussen Hulst en Lamsxvaarde doorgaat wil de FNV op 1 en 2 augustus een staking van buschauffeurs van de ZWN. De kans is echter groot dat uit solidariteit ook buiten Zeeuwsch-Vlaanderen gestaakt gaat worden door de Buschauf feurs (PAGINA 7) Voor Nico Tolieman heeft de wie lerronde van Biervliet een drama tisch einde gekregen. Op het beslis sende moment, hg zat bij de juiste ontsnapping, kwam hij de man met de hamer tegen, alles en ieder een ging hem voorbij en hij kivam zelfs niet meer voor in de einduit slag (PAGINA 11) Radio en televisie: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Financieel: 4 Provincie: 7, 9 en 10 Sport: 11

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1