r ZEELAND' Kans op meer acties bij ZWN om proef bus-taxi Postverkeer wordt nog steeds drukker r/L Minder gesprekken bij de telefonische hulpdienst Computer-catalogus nieuwe bibliotheek NOOIT MEER WASSEN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT NIET BEPERKT TOT ZEEUWSCH- VLAANDEREN Jeugdig tweetal brengt vakantie stelend door IN 1982 AL 127 MILJOEN STUKKEN PAGINA 7 1 DINSDAG 26 JULI 1983 OOSTBURG Twee jonge Maastrichtenaren, die de afgelopen week op het dievenpad waren in West-Zeeuwsch-Vlaanderen, zijn maandag door de syj rijkspolitie in de kraag gevat. 1 gt! Het tweetal, de 18-jarige J. II. G. I'. en de 16-jarige H. S. L. M. W., bracht vorige :3> «eek de vakantie langs de kust goeddeels stelend door. Zondag liepen ze ,ls «en de lamp, nadat ze nogal opvallend met een bromfiets in de weer waren bij camping 'Groede'. De rijkspolitie trof het tweetal in de nacht van zondag tp maandag aan op camping 'Steenheule' in Nieuwvliet. bekenden de diefstal van de bromfiets in Groede. Tegelijkertijd gave 1 si ioe dat ze in de loop van vorige week een lange reeks kleine diefstallen hadden al gepleegd. Zo ontvreemden ze snoepgoed, levensmiddelen, badmintonrackets, en andere spullen bij enkele middenstanders in de kuststreek. Uit de garderobe van dancing 'Casino' in Breskens stalen ze in enkele dagen tijds zeven jassen van andere bezoekers. Tot de buit hoort ook een witte damesfiets van het merk 'Amsterdam'. Een deel van de gestolen spullen is inmiddels terugbezorgd bij de rechtmatige eigenaren Maar de rijkspolitie heeft op het groepsbureau in Oostburg nog de witte damesfiets en de jassen uit dancing 'Casino' liggen De gedupeerden wordt verzocht zich in verbinding te stellen met het politiebureau 2 augustus deelnemen. Drie augustus is een demonstratie gepland bij het hoofdkantoor van de ZWN in Zierik- zee, waaraan chauffeurs uit het hele land meedoen. Om de stemmingen de AXEL De kans is groot dat op 1 en 2 augustus niet alleen in Zeeuwsch-Vlaanderen wordt gestaakt door de buschauffeurs van de ZWN, maar dat ook daarbuiten, in het zuidwestelijk s® deel van Nederland, al prikacties bij het openbaar vervoer zullen plaatsvinden. Chris Ollebek, de Axelse voorzitter van de ondernemingsafdeling ZWN bij de Vervoersbond van de FNV, zei maandag dat hij al steunbetuigingen van chauffeurs buiten Zeeuwsch-Vlaanderen heeft gehad. De uitingen van solidariteit kunnen er volgens hem best toe leiden dat er op 1 en 2augustus in Zuidwest Nederland al spontane, ongeorganiseerde acties zullen plaatsvinden. Eigenlijk zijn deze twee dagen door de feurs. Anders gaat dat op landelijk gereserveerd voor een staking in niveau minstens 250 banen in deze :euwsch-Vlaanderen. Volgens het sector kosten. raaiboek wordt pas op drie augustus Vrijwel alle negentig chauffeurs van actie uitgebreid tot de rest van het de ZWN zullen aan de staking op 1 en OsJ ebied dat door de ZWN wordt bestre- ■MBBMB—mni .B .11 ,0'2! ik vermoed dat de acties op 1 en 2 igustus niet tot Zeeuwsch-Vlaande- -01 beperkt zullen blijvenzei Olle- Tc: iek maandag „Vanzelfsprekend zul- üi we die spontane acties meteen irememen. Dat zullen dus geen wilde Rakingen worden" De FNV zet de actieplannen tegen de V ZWN door, omdat dde vervoersmaat- 25 chappij niet heeft gereageerd op een feti iltimatum van de vervoersbond, dat aaandag afliep. De FNV wil voorko- 1 >n dat de ZWN het experiment van n 'taxi-lijn' tussen Hulst en Lams- larde doorzet. De vervoersmaat- happij wil op deze lijn de normale is vervangen door een taxi omdat de issen nauwelijks bezet zijn en dus 6 jaarlijks veel geld kosten. Het experi- ment wordt gesubsidieerd door het ntoisterie van Verkeer en Waterstaat. Alshet lukt zullen ook in andere delen Wan het land nauwelijks bezette auto bussen worden vervangen door taxi's. KOSTEN PROVINCIE VIJF TON MIDDELBURG - Gedeputeerde Staten van Zeeland willen een bedrag van vijf ton beschikbaar stellen 'aan de gemeenschappelijke regeling integratie bibliotheekwerk' voor de omschakeling naar een zogenaamde 'on-line catalogus'. On-line betekent dat de raadpleging van de catalogus op verscheidene plaatsen rechtstreeks via een beeldscherm kan geschieden. De gegevens hiervoor worden in één centrale computer bewaard. In' een toelichting bij het voorstel cqmpulcrupparaluui oen i» zeggen gs dat de integratie van de meerwaarde krijgenaldus gs openbare bibliotheek van Middelburg Met de totale installatie is een bedrag en de provinciale bibliotheek het gVroeid van 1 264 770 De gemeen schappelijke regeling dient met zes ton over de brug te komen. De ge mand moeten worden door buschauf- noodzakelijk maakt dat over een ca talogussysteem kan worden beschikt D« Vervoersbond is daar op zich niet De voordelen en mogelijkheden van meerite Middelburg moet minimaal kof^tógen, maar vindt dat de taxi s be- een on-line catalogus zijn vooral dat de kosten dragen die gemoeid zijn j -i i i r elke denkb^e informatie direct be- met de omschakeling van een kaar schikbaar komt en dat op eenvoudige tenbestand naar een microfilmcatalo- wijze titels kunnen worden ontleend gus, ongeveer 165.000,- De overige aan 'externe bestanden' zoals het PI- vijf ton komt dan van de provincie. CA data-bestand (PICA is project Dit voorstel wordt behandeld in de geïntegreerde catalogus automatise- vergadering van vrijdag 16 septem- ring). ber. Badstmnd Vlissingen S ntdaan van drie Duitse 'driepoten' |j. illSSINGEN - Medewerkers van het Füssings badstrand aan de Boule- et I ard Evertsen hebben maandag van 0-3! 11,00 tot 12.00 uur drie anti-tank riepoten uit de tweede wereldoor- u,lu van ui. ADs van het strand verwijderd. De teit vallen of staan met de aanwezig- Dit levert een aanzienlijke besparing op op het huidige cataloguswerk. ne gentig procent van de titels van de provinciale bibliotheek is aanwezig in bedrag PICA, aldus gs. In hun voorstel mei- stellen Concertvleugel In dezelfde vergadering komt een oorstcl van gs aan de orde om een an J' 30.000,- beschikbaar te oor het beheer, het onder den gs verder dat de ontwikkelingen houd en het gebruik van de provir irandreinigingsdienst van de werk laats Walcheren in Middelburg ver- fendc assistentie bij de operatie. Zij lelde een vorkheftruck beschikbaar hielp met de graafwerkzaamhe- 1. Aanvankelijk dachten we" vertelde hef badstrandbedrijf A. Dijkstra des- evraagd. „dat we met één driepoot te ben hadden. Eén zo'n ding. dat be aat uit drie aan elkaar gelaste poorwegrails. was namelijk boven st zand uitgekomen. Aangezien die ïngen vol bramen zitten en gevaar pleveren voor de badgasten, hebben besloten deze te verwijderen. Tij de werkzaamheden kwamen er twee boven het zand uit", heer Dijkstra vertelde voorts dat geen uitzonderlijke zaak is dat logsspullen boven komen 'drijven' het Vli.ssings badstrand We vin- hier wel meer oorlogstuig. Zeker we te maken hebben met aflandige en de zandruggen zich verplaat- komen deze driepoten aan .de irvlakte. Tijdens de werkzaamhe- aan de boul boulevard in Vlissin- zijn er dertig gevonden", strandreinigingsdient van de erkplaats Walcheren in Middelburg ve «n de drie driepolen afgevoerd «ar de parkeerplaats bij het Nollc- vanwaar zij vervoerd zullen orden naar een vuilstortplaats. rond de komst van de open universi- hcicl van een computer. „Hierdoor lialc concertvleugel. Deze transpor tabele Stcinway-vleugcl werd des tijds door de provincie beschikbaar wordt het mogelijk dat het lesmate- gesteld aan de Stichting Cultuur- riaal en de verwerking hiervan via de spreiding Zeeland. Deze Stichting is, computer verlopen. De mogelijkheid zoals bekend, ter ziele. Noodgedwon- dit binnen de bibliotheek te doen een belangrijke factor voor de vesti ging van een studiecentrum aldaar. Indien deze onderwijskundige ont wikkelingen kunnen worden ingepast in de omschakeling naar een on-line catalogus, zal de daarvoor benodigde gen wordt de concertvleugel heerd en verhuurd door de derde afdeling van de provinciale griffie. Gs willen nu een kleine commissie van deskundigen instellen om de ta ken van de griffie wat de concertvleu gel betreft, over te nemen Duur Te begrijpen, dat het met storm loopt voor de voorstel lingen van het klank- en licht spel in de Middelburgse Abdij, meldt een lezer uit Zierikzee. En hij attendeert ons op de entreeprijs, zoals wij die in de krant van afgelopen zaterdag afdrukten. 'Volwassenen f375' meldden wij zonder blikken of blozen. Dat moest natuurlijk f 3,75 zijn. Zo blijft het warme weer slachtoffers maken. MIDDELBURG Een echte honkbal- liefhebster, de tien jarige Esther Pieke uit MiddelburgEn daarom ontbrak zij het voorbije week einde niet op de tri bunes van het. Ant werpse honkbalsta dion waar de honk balwedstrijd Tai- pei-Nederland om de Intercontinental Cup werd gespeeld. Een uitstekende ge legenheid, dacht Esther, om haar collectie handteke ningen uit te brei den. Alleen, een handtekeningen boekje had ze blijk baar niet direct bij de hand. Maar geen nood: de spe lers van het team van Taipei wisten wel een oplossing. En zo kon het ge beuren dat Esther met een gezicht vol onleesbare Chinese karakters rondliep. stakingsbereidheid van haar leden te peilen houdt de FNV de komende dagen een reeks van bijeenkomsten in Zeeland. De garage van de ZWN in Middelburg is woensdag 27 juli het decor van een ledenbijeenkomst, die om 20.00 uur begint. Die geldt als voorbereiding van de actie op drie augustus. Donderdag 28 juli worden in Axel en Oostburg vier bijeenkomsten gehou den. In 'De Halle' in Axel wordt 's morgens 9.30 uur en 's avonds 19.30 uur vergaderd met de FNV-leden. De West-Zeeuws-Vlaamse chauffeurs worden 's morgens om 9.30 uur of 's avonds om 19.30 uur verwacht in café 'Victorie' op de Markt in Oostburg. Dan wordt de stakingsbereidheid ge peild en bovendien iets gezegd over de technische aspecten van het platleg gen van het openbaar vervoer Op 1 augustus worden in café 'Het Centrum' in Hekelingen, bij Spijke- nisse, en in café 'Veerman' in Oude Tonge ledenbijeenkomsten gehou den. In Spijkenisse begint de verga dering om 20.15 uur, in Oude Tonge om 20.30 uur. Dan zullen de actie plannen voor 3 augustus worden doorgesproken, Deur politiebureau Kloosterzande in brand gestoken KLOOSTERZANDE Onbekenden hebbenzondagnacht de voordeur van het groepsbureau van de rijkspolitie Hontcnisse aan de Willem Alexan- derstraat in Kloosterzande in brand gestoken. Het vuur werd rond 3 uur ontdekt door een nachtpatrouille, die het ook doofde Onderzoek wees uit, dat er gewerkt is met een brandbare stof. De rijkspoli tie stelt een onderzoek in. Twee personenauto's gestolen op Noord-Beveland KAMPERLAND - Bij de rijkspolitie- groep Noord-Beveland hebben twee personen aangifte gedaan van de diefstal van bun auto. J P. uit Oudelande miste maandag zijn auto, die hij geparkeerd had aan de Sternlaan in Kamperland. H. P. uit Aken. Duitsland, merkt zaterdag dat zijn auto. die al geruime tijd bij de jachthaven van Colijnsplaat stond, er niet meer was. Van de dieven en van de auto's ontbreekt tot nu toe elk spoor VLISSINGEN - De beheersdienst welzijnsvoorzienin gemeente Vlissingen heeft voor patrouillering langs de kust van de gemeente Vlissingen een nieuwe reddingboot aangeschaft. Het is een zogenaamde platbodem van het merk Zephyr met een motor van 25 pk. De beheersdienst heeft de nieuwe reddingboot die geschikt is voor patrouillering bij goed weer, aange schaft om sneller dan met de andere boot ter plaatse van een afgedreven zwemmer of surfer te zijn. „Onze eerste reddingboot", vertelt chef badstrand A. Dijkstra, „is minder snel dan de nieuwe. Die hebben we reeds negen jaar en heeft een zogenaamde V-bodem. De Zephyr ligt op het water, terwijl de andere in het water ligt Onze nieuwe reddingboot is zo snel dat je je er met een tuigje in vast moet binden. Tijdens de eerste proefvaart verloor ik door de onverwacht hoge snelheid zelfs myn bril". De Zephyr is officieel nog niet in gebruik genomen De beheersdienst welzijnsvoorzieningen moet de boot onder andere nog voorzien van een radio en het personeel moet de boot tijdens proefvaarten leren kennen. Hij vaart op dit moment nog maar op zeventig procent van zijn vermogen Vanwege de proefvaarten en de vele recreanten is de Zephyr bijna permanent in gebruik. De nieuwe boot is. aldus Dijkstra, hard nodig. „Het aantal recreanten neemt, mede ook door de werkloos heid, toe en daarmee ook het beroep dat op ons wordt gedaan Vanaf juni hebben we al zeventig mensen uit het water gehaald. We halen met name surfers eruit, onder andere uit de vaargeul. Tijdens de eerste proef vaart hebben we al een Duitse surfer voor Westduin uit zee opgevist" vertelt de heer A. Dijkstra. Hij voegt eraan toe dat tijdens de eerste proefvaart met de eerste boot eveneens een surfer werd opgepikt. Het team dat zich op het Vlissingse badstrand bezig houdt met het strandgebeuren en de patrouillering langs de kust van de gemeente Vlissingen, bestaat uit vier vaste krachten, twee part-timers en acht vrijwilli gers van de dr Staverman-brigade. De Zephyr van de beheer dienst welzijnsvoorzienin gen wordt eind augustus officieel ten doop gehouden. VLISSINGEN Het postverkeer in het postdistrict Middel burg (Zeeland en West-Brabant) is het vorig jaar blijven stijgen. In 1982 werden 127 miljoen poststukken in bestelling genomen. Dat is, zo blijkt uit het zojuist verschenen externe jaarverslag, 2,3 miljoen (1,4 procent) poststukken meer dan in het jaar daarvoor. Bij meting van de kwaliteit van het postverkeer bleek 'Middelburg' boven het landelijk gemiddelde te scoren. 'Afhaaldienst' PTT-post is ertoe overgegaan de in Zeeuwsch-Vlaanderen in samenwer king met Neckermann Postorders bv begonnen proef met het verschijnsel 'afhaaldienst' uit te breiden tot het De handelingen aan de loketten na men in 1982 toe met één procent. Een sterke toename viel er te constateren in het aantal binnenlandse postpak ketten dat werd aangenomen. Ook werd een stijging van het loketverkeer bevorderd door een toename van de postcheque- en girodienst uitbetalin gen Het personeelsbestand binnen het district Middelburg steeg in 1982 van 2209 tot 2265 medewerkers. Daarvan zijn er 618 aangesteld op part-time basis. Het dienstenpakket van PTT Post in het district Middelburg werd aanzien lijk vergroot. Nieuwe mogelijkheden kwamen er onder meer rond het op afstand copieren van allerlei stukken (fax-post), het bemiddelen in reisver zekeringen en het verstrekken van buitenlands geld. Met de opening van het filatelistenlo ket in Hulst kunnen de postzegelver zamelaars nu op alle hoofdpostkanto ren in het district terecht bij speciale loketten Brandend bureau AARDENBURG Door nog on bekende oorzaak vatte niaan- dagmorgen vroeg omstreeks één uur een bureau in de studeerka mer van de familie S. aan de Herendreef te Aardenburg vlam. De brandweer van Aardenburg was ter plaatse, maar men hoef de niet in actie te komen. De bewoner had het brandje zelf al geblust gehele district Middelburg, dus West- Brabant en Zeeland. Klanten van een postorderbedrijf kunnen een pakje dat zij om de een of andere reden aan het postbedrijf willen terugsturen, laten afhalen door PTT. De klant deponeert daartoe de afhaal- kaart die het postorderbedrijf bij het pakje heeft gevoegd in de brievenbus (gleuf streekpost) en de postdienst haalt het pakje in veel gevallen reeds de volgende dag op en zorgt ervoor, dat het in de normale post- stroom terug gaat naar het postorder bedrijf. Na het testen in een wat groter verzorgingsgbied zal deze dienstverle ning landelijk worden ingevoercL Daarna zullen ook andere postorder bedrijven en anderszins gerichte on dernemingen gelegenheid krijgen met het nieuwe postale produkt kennis te maken Inbraak en diefstal in Axelse woning AXEI. In een woning aan de Ka naalkade te Axel is het afgelopen weekeinde ingebroken. Toen de eigenaar N V zondag thuis kwam. miste hij geld en gouden siera den. De technische recherche van de rijkspolitie heeft de zaak in onder zoek Totnutoe ontbreekt van de da den s) nog elk spoor. MIDDELBURG - De Slichting Telefonische Hulp dienst Zeeland meldt in haar jaarverslag over 1982 dat het aantal gesprekken ten opzichte van 1981 is gedaald met 19,48 procent. Het totaal aantal gesprek ken dat gevoerd werd door vrijwilligers met mensen in geestelijke of sociale nood, bedroeg 4600 met een totale lengte van 2053 uur. De vrijwilligers hadden gemiddeld 43 uur telefonisch contact. De daling van het aantal gesprekken verklaart de telefonische hulpdienst uit een. uit het beleid voort vloeiende daling van het aantal vervolg-contacten Het beleid van de stichting is gericht op verwijzing van veel contact zoekende mensen naar eerstelijns-hulpverle ning of een huisarts. Opvallend is. zo constateert de stichting in haar jaarverslag, dat het percentage jeugdige bellers teruggelopen is van 4 tot 2.7 procent van het totale aantal De THD Zeeland heeft de indruk dat de aard van de hulpgesprekken ernstiger wordt Zij constateert meer psychische problemen financiële problemen en meer berusting. Daarnaast merkt zij op dat merkbaar is dat telefoneren meer geld kost. waardoor de telefoon met ,:ne verdwijnt bij maatschappelijk toch al kwetsbare groeperingen. Het aantal vrijwilligers dat bij de stichting werkt, is in 1982 gedaald met 11 mensen tot 45. De THD heeft in 1982 geen nieuwe vrijwilligers geworven. De stichting die subsidie ontvangt van het ministerie van Welzij nL ivolksgezondheid en Cultuur, de provincie Zeeland, de Zeeuwse gemeenten en levensbeschouwelijke groepe ringen heeft in 1982 de rekening afgesloten met een positief saldo van 17.963.23 De THD zegt dat dit resultaat is bereikt door een zuinig beleid, de bijdragen van de levensbeschouwelijke groeperingen en niet geraamde giften en rente De THD Zeeland meldt in haar jaarverslag voorts dat aan alle noodzakelijke voorwaarden voor een goed functioneren is voldaan. De huisvesting is. aldus het jaarverslag, echter nog steeds problematisch. Zij is in voor een meer geschikte, ruimere huisvesting, maar neemt vanwege de kosten die daaraan verbonden zijn geen beslissing alvorens in contact te zijn getreden met de 'eentrum'-gemeente Middelburg. Met oog op te verwachten bezuinigingen heeft de THD Zeeland haar begroting voor het jaar 1984 ten opzichte van 1983 teruggeschroefd met 10 procent.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 15