PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Libanon weer toneel van zware gevechten f Iran dreigt met blokkade olie uit Perzische Golf Noodweer treft zuidoost-Nederland Zware regenval in Japan eist groot aantal levens UITGEFIETST Snuffelt II ook al lussen de Kleintjes? DRUZEN VORMEN FRONT TEGEN GEMA YEL de PZC vandaag fc OPNIEUW ZWARE GEVECHTEN MET IRAK Wisselend I Enkele regen- of onweersbuien, maar I ook af en toe zon 1 Middagtemperatunr ongeveer 24 gra- den. Weinig wind. !|226e jaargang no. 172 baandag 25 juli 1983 PZC iNLO (GPD) Het noodweer dat zaterdagavond en zondagochtend over tt zuiden van ons land trok, heeft vooral Brabant en Limburg getroffen. Een -jarige vrouw uit Soesterberg, die op een camping in Reuver verbleef, is ermoedelijk letterlijk doodgesehrokken van het onweer. hevige regenval zorgde voor veel overlast. Wegen werden onbegaanbaar en itallen auto's kwamen door het vele water vast te zitten. Op de autosnelweg ïoven-Venlo spoelde een deel van de rechter rijbaan weg. Tv-ontvangst telefoonverkeer was urenlang onmogelijk verschillende plaatsen in Brabant en Limburg kwamen wegen en straten ;ank te staan, omdat de riolering het wassende water niet zo snel kon trwerken Tientallen putdeksels werden omhoog gedrukt. De brandweer is urenlang in de weer geweest om ondergelopen kelders leeg te pompen. Alleen al in Limburg zijn 23 brandweerkorpsen met 250 man in de weer geweest. In een tunnel onder de spoorlijn Maastricht-Roermond stond het water meer dan een meter hoog. Tal van spoorwegovergangen moesten door de politie worden bewaakt, omdat de beveiligingsinstallaties door de blikseminslag niet meer werkten. In Susteren brandde een door de bliksem getroffen loods af. Twee paarden en een hond kwamen daarbij om het leven. De bliksem sloeg ook in de antennes van de politie in Venlo, waardoor het mobilofoonverkeer uitviel. Ook een deel van de alarmcentrale van de brandweer viel door blikseminslag uit. tussen voor- en tegenstanders PLO-voorzitter Yasser Arafat, die el kaar nu al elf weken lang bestrijden. Er zouden aan de zijde van Arafat getrouwe groepen, twee doden en negen gewonden zijn gevallen. Zondagochtend braken grotere ge- iVan onze correspondenten BEIROET Ondanks ettelijke pogingen het staakt-het-vuren te doen handhaven in de sy Sjoufbergen net ten zuidoosten van de Libanese hoofdstad Beiroet, duren de beschietingen w lussen de Druzen en christelijke milities onverminderd voort. De Israëlische minister van lefensie, Moshe Arens, en de minister van buitenlandse zaken, Yitshak Shamir, gaan op rerzoek van de Amerikaanse president Reagan vandaag naar Washington voor een gesprek iver de verslechterende situatie in Libanon. Dat heeft de Israëlische regering zondag lekendgemaakt. Reagan heeft premier Menachem Begin zondag een brief gestuurd. ïïjdens de beschietingen van de afge- terugtrekking van de Israëlische troe- enkele kleine schermutselingen lopen vijf dagen, waarbij ook de pen uit Libanon De Druzen zijn bang christelijke wijken van Beiroet het dat het Libanese leger de zijde van de waar te verduren kregen, zijn zeker christelijke milities zal kiezen. Jum- 30 mensen om het leven gekomen en blatt eist daarom van Gemayel een ruim 60 gewond. alomvattende politieke regeling. ,'rljdagavond hadden de strijdende rhtprhnn partijen zich beide aangesloten bij CiC/ttefl/tf/t ieuw bestand, maar zoals in Ondanks hun vroegere hoge posities Libanon wel meer het geval is, duurde kunnen Franjieh noch Kerameh reke- :et niet lang of de gevechten werden nen op een grote achterban en de aervat De eerste beschietingen be- aanhangers van Jumblatt de Dru- onnen weer op zaterdagavond, kort zen in de Sjoufbergen zijn al 'j; adat de leider van de Druzen. Walid verwikkeld in een hevige en venijni- S) Jumblatt. aangekondigd had dat hij ge strijd tegen de rechtse christelijke Qsamen met enkele andere Libanese militie. Desondanks wordt de forma- J;'leiders een 'Nationaal Bevrijdings- tie van het front als een belangrijke "front had gevormd. Jumblatt deelde en gevaarlijke ontwikkeling gezien dit mee tijdens een persconferentie in in de uiterst onzekere huidige interne de Oostlibanese stad Baalbek, die situatie in Libanon, onder controle staat van het Syrische Zoals een waarnemer zondag in Bei- leger. Syrië steunt het front van Jum- roet opmerkte: „Het is een kleine stad, maar juist op deze manier brak De Druzen-leider, die bijgestaan de burgeroorlog in Libanon acht jaar rordt door oud-president Suleiman geleden uit", rianjien. een christen, en ex-premier C PJ f) Rashid Karameh, een moslim, zei dat het front openlijk zou strijden tegen Tussen de strijdende PLO-fracties in iêt bewind van president Amin Ge- de Oostlibanese Bekaavallei is zon- nayel en tegen het akkoord dat Ge- dag een drie weken oud bestand toss cayel had gesloten met Israël over de gebroken. Al op zaterdag deden zich vechten uit, toen drie posities van loyale aanhangers van de belegerde PLO-leider onder artillerie- en mor tiervuur van de rebellen kwamen te liggen. Ondanks een korte pauze wer den de artilleriebeschietingen in de middag weer hervat, en volgens be richten uit de Bekaa zouden de ge vechten op grotere schaal zijn dan ooit tevoren Een deel van de weg tussen Beiroet en Damascus zou door de gevechten afgesloten zijn. De rebel len vinden de vervanging van twee PLO-oflïcieren met voldoende. De Franse minister van buitenlandse zaken, Claude Chetsson, heeft zondag in Tunis een onderhoud gehad met PLO-leider Jasser Arafat. Bij dit ge sprek stond de situatie in Libanon centraal. MI SU MI Auto's en drijfhout veroorzaken een chaos in de straten van de stad Misumi in het westen van Japan TOKIO iRTR UPh Zware regenval in het westen van Japan heeft aan minstens 49 mensen het leven gekost. Bijna zeventig anderen worden nog vermist Zwaarst getroffen is het district Shimane aan de kust. Hier kwamen de afgelopen twee dagen 44 mensen om, aldus de politie. Regenval van 550 millimeter veroor zaakte meer dan 150 aardverschuivingen. De meeste slachtoffers vielen door modder stroming en die huizen op hellingen deden instorten. Meer dan 25 000 mensen zijn door de ramp getroffen Huizen zijn ondergelopen en van elektriciteit afgesloten. De meteorologische dienst verwacht geen verdere regenval in het rampge bied. SCHIPHOL (ANP) Na een hachelijk avontuur van acht dagen ronddrijven in een rubbervlot op de Javazee, is de 35-jarige doodgewaande helikopterpiloot Querijn Fikke uit Vlaardingen zondagmorgen veilig teruggekeerd in Nederland. Fikke is in dienst van Schreiner Airways in Leiden en was uitge leend aan een zustermaatschappij in Indónesie. Op 6 juli verongeluk te hij tijdens slecht weer toen zijn helikopter zonder brandstof raak te. Helikopterpiloot Fikke was zondag erg zwijgzaam over zijn avontuur Details wilde hij niet vertellen omdat hij van plan is een boek te schrijven over zijn beleve nissen. „Het was een gekke ervaring. Na de derde dag wist ik al dal ik als dood was opgegeven. Belangrijk was dat ik mijzelf iedere dag taken stelde om te kunnen overleven. Mijn grootste zorg was het water". Fikke raakte tijdens zijn rondzwer ving nooit in paniek. Berichten over dolfijnen die hem gered zou den hebben noemde Fikke 'uit de duim gezogen'. Of hij doorgaat met zijn werk wilde hij niet zeggen. Voorlopig is hij dolblij weer bij zijn vrouw en twee zoons te zijn. zo zei hij. TEHERAN/BAGDAD (AFP/RTR) Iran heeft gedreigd de olie-export van de landen aan de Perzische Golf te blokkeren als Irak zou proberen de uitvoer van Iraanse olie onmogelijk te maken. Inmiddels zijn beide landen sinds de nacht van vrijdag op zaterdag weer in zware gevechten verwikkeld. Iran gaf toen het startsein voor een nieuw offensief in Koerdistan, het noordelijke deel van de grens tussen de beide landen. De Iraanse minister van buitenlandse maatregelen tegen de olie-exporteren- zeiden overwinningen geboekt te zaken. Ali Abkar Velayati. verklaarde de landen in het gebied van de Perzi- hebben, zondag in een vraaggesprek met radio sche Golf. Teheran: „het zionistische bewind in Irak weet, dat als de uitvoer van Iraanse olie ook maar een strobreed in de weg wordt gelegd, geen enkel land in de regio (de Perzische golf) nog olie zal kunnen exporteren" Velayati rea geerde met deze uitlating op verkla ringen van de Iraakse vice-minister Tarek Aziz, die onlangs zei dat Irak de olie-industrie van Iran zou blijven aanvallen. Volgens waarnemers is het de eerste maal dat Iran dreigt met den geleden. Iran heeft zaterdag avond de verovering gemeld van de Iraaske kazerne Hajd Omran. die het beschreef als het belangrijkste doel wit in het zaterdagnacht begonnen offensief 'Val Fadjr II' (ochtendglo- rem Aan het offensief ging een operatie van geringere omvang van afgelopen Een Iraaks militair communiqué dinsdagnacht vooraf. Het algemene Iraakse en Iraanse strijdkrachten maakte melding van 800 gesneuvel- doel van de hele actie is volgens de waren ook zondag in het gebied van den aan Iraanse zijde en Iran gaf een radio het vernietigen van bases van Omran, in het noorden, nog in zware verklaring uit waarin stond dat de Koerdische opstandelingen die zich gevechten gewikkeld. Beide partijen Iraakse troepen zware verliezen had- volgens Iran in Irak bevinden. Na een hachelijk avontuur van acht dagen ronddrijven m een rubbervlot op de Javazee, kon de 35-jarige helikopterpiloot QUERIJN FIKKE 1 t 1 op Schiphol zondagmorgen zijn echtgenote in zijn armen sluiten. ACHT JAAR ARMEENSE TERRORIST LONDEN (AFP/RTR) Een Londen- se rechter heeft zaterdag een Arme niër tot acht jaar gevangenisstraf veroordeeld. Tijdens het vooronder zoek heeft hij toegegeven een gijze ling te hebben willen ondernemen in de Turkse ambassade in Londen. Zaven Bedros (32) uit Beiroet, zei tijdens het proces dat hij lid was van het Armeense geheime leger voor de bevrijding van Armenie (Asalai. welke organisatie toegezegd heeft de aan slag op het Parijse vliegveld-Orly. eerder deze maand, te hebben ge pleegd waarbij zeven mensen omkwa men. IHet tweede Armeense wereldcongres is zondag in Lausanne afgesloten met de oprichting van een nationale raad die de belangen gaat behartigen van I de drie miljoen Armeniërs die in ge- I meenschappen over de hele wereld I verspreid leven. De raad zal op poli- I tiek en diplomatiek niveau streven I naar de hereniging van het Armeense I volk op het nationaal Armeense ge I bied. de Armeense Sowjetrepubliek I met de hoofdstad Enwan inbegrepen GEHANDICAPTEN De Neder landse Gehandicaptenraad is zeer verontrust over de bezuinigingsplan nen van het kabinet. In een brief aan het kabinet constateert de raad dat de gehandicapten door de aangekon digde bezuinigingen onevenredig I zwaar worden getroffen. Een koop- P krachtdaling per 1 januari '84 van 3.5 I procent, de verlaging van de uitkering I met 5 tot 10 procent plus nog eens een I bezuiniging van 1.5 miljard op de I volksgezondheid dreigen de gehandi- capten extra zwaar te treffen en dat 9 kan volgens de gehandicaptenraad I niet de bedoeling zijn van het kabinet. De helden van de Tour de France 1983 konden gistermiddag gehuldigd worden op de Champs Elysees in Parijs Het nieuwe wieleridool van Frankrijk werd Laurent Fignon (midden), die de eerste Tour, waaraan hij deelnam, ook onmiddellijk won. Bergkoning Lucien van Impe (rechts) neemt de felicitaties van Felix Levitan (links) in ontvangst. Edwige Avice, de vrouwelijke minister van sportzaken en de Spanjaard Angel Arroyo, tweede in het algemeen klassement, delen in de vreugde. PZC-Sport: pagina 9. 10, 11. Vrijheid De door de Sowjet-Unie gevan gen genomen leden van de milieubeweging Greenpeace zijn zondag ongedeerd én wel in Alaska teruggekeerd. De zeven activisten werden op volle zee in de Benngstraat overgezet op hun schip Rain bow Warrior. (PAGINA 3) Niet Taroczy Aan de zegereeks van Balasz Taroczy in de open Neder landse tenmstitelstrijd is een einde gekomen In de finale op het Hilversumse Melkhuisje moest hij het onderspit delven tegen Thomas Smid (Pagina 12) Twaalf span Een spektaculair paarde- sportfestijn in Domburg trok zaterdag een opvallend aantal toeschouwers: 6000 Het en thousiaste publiek kwam vooral om een twaalfspan paarden te zien en een race op Belgische koudbloedpaarden (Pagina 13) Vier medailles Marjan Olyslager uit Temeu- zen was een van de sterren tijdens de Nederlandse atle- tiekkampioenschappen in Vu'ght. Twee gouden medailles 1100 meter horden en versprin gen 1, één zilveren medaille *200 meten en één bronzen medaille (100 meten was de oogst voor de Zeeuws-Vlaam- se atlete. (Pagina 14) Radio en televisie: 2 Binnen- en buitenl.: 3 Provincie: 5 en 7 Sport: 9,10. 11.12,13 en 14

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1