Voorstel voor uur per week korter werken ambtenaren België zoekt eenheid op nationale feestdag Bouwers: door maatregel van Brokx slechtere woningen Dioxine-afval naar Antwerpen Andropov had het te druk voor Samantha 'ENIGE ZORG' LUBBERS OVER WERKEN COALITIE VET KERK: INRUIL VOOR PRIJSCOMPENSATIE Woordvoerder Charta '77 Ladislav Lis Veroordeeld Nieuwe ambassadeur voor VS in Nederland Vrijspraak in zaken niet-jood- verklaringen Groepsreizen NS goedkoper GROTE MILITAIRE PARADE In Siberië gevangen Greenpeace-leden worden vrijgelaten [BIJDAG 22 JUL! 1983 ONN (AFP) - De Wcstduitsc minister van transport heeft zijn goedkeuring n aan de doorvoer van een lading dioxine vanuit Oostenrijk naar flgie. Dit is donderdag in Bonn officieel bekendgemaakt. "i ei dioxine-afval is afkomstig uit het Oostenrijkse Linz en moet worden ten trvoerd naar de Belgische havenstad Antwerpen, vanwaar het zal worden Ion) trscheept naar een vuilverbrandingsschip op de Noordzee. PZC/ binnen-buitenland Het is niet bekend om hoeveel dioxine het gaat De datum van het transport is nog met vastgesteld De Oostenrijkse en Westduitse spoorwegen zijn nog in onderhandeling over de wijze waarop het vervoer dient te geschieden De Belgische autoriteiten zijn nog niet definitief met het vervoer over Belgisch grondgebied akkoord gegaan Tot nu toe transporteerde de chemische fabriek uit Linz het dioxine-afval naar Tsiechoslowakije <-n de DDR (Van onze redactie economiei ■tas EN HAAG Ambtenaren kunnen volgend jaar een uur per week korter gaan werken, "g aarvoor moeten zij dan de prijscompensatie over dit jaar laten schieten. Minister Rietkerk en; ai binnenlandse zaken is van plan dit voor te stellen aan de bonden als hij moet praten over 18 e gevolgen van de kabinetsbeslissingen van vorige week. '8k prijscompensatie zal per 1 januari eni 984 ongeveer 2 procent bedragen. De 'lei ïinlster wil binnen het afrondend ibinetsberaad rond de rijksbegro- ag deze zaak inbrengen en tegelij- ip" trtijd toestemming vragen om de :beidsplaatsen die door deze werk- jdverkorting ontstaan, voor 80 pro- Bit te bezetten Dit zou kunnen door nn jvoorbeeld een soepele toepassing n de regel dat het personeelsbe- ind bij de rijksdiensten met 2 pro- lt per jaar moet inkrimpen. Veel trj^iimsteries hebben op dit moment ite moeite met de uitvoering hier- n, De minister heeft de bonden iegd niet te denken aan personeels- k [mindering bij de lagere overheden >«l (meenten en provincies). Um Rietkerk heeft de ambtenarenbonden men van ambtenaren en trendvolgers duidelijk gemaakt dat tegenover de volgend jaar (waartoe het kabinet korting van 3,5 procent op het inko- vorige week besloot) geen arbcids- "JjVoor elf miljoen leroïne gevonden jop Heathrow :s I ONDEN (RTR) Op de Londense bchthaven Heathrow is 16 kilo hc- bq loine te waarde van ongeveer 11 olljoen in beslag genomen. de autoriteiten donderdag be- ^Kdmaakten. werd de heroine, ver dikt in een deken, woensdag aange- otfen in een plunjezak van een Azia- leapsche vrouw die via Frankfort uit ;w Delhi was aangekomen. Behalve vrouw werden twee mannen aange- nd: ouden Volgens een woordvoerder ekk mi het de op twee na grootste vangst will ip dit gebied in Engeland zijn. ar i '^DRIEBERGEN (ANP) - De Tsjccho- dowaak Ladislav Lis is donderdag j (oor een rechtbank in Ceska Lipa in Voord-Bohemcn tot veertien maan- ge angcnisstraf gevolgd door j., irie jaar huisarrest veroordeeld. Dit cj. ieeft de Stichting Informatie over Charta '77 in Driebergen vanuit taag vernomen, jj lis. die bekend stond als activist van n( (Tsjechoslowaakse mensenrechten- Lu itgamsatie Charta '77, is veroordeeld _,n( egens opruiing. Het bewijs hiervoor J, i, ormde het feit dat bij een echtpaar a [barta-materiaal is gevonden dat van Dm; lis afkomstig zou zijn. -J, Het proces tegen Lis was openbaar in n, a an dat uitsluitend zijn vrouw bij y;. et proces aanwezig mocht zijn. Twee .t t) tsters van Lis werd de toegang tot Dm A gerechtsgebouw geweigerd even- (j Cs een aantal diplomaten van ver- Billende westerse ambassades. Lis '1 «keert in een zeer slechte gezond heidstoestand De 57-jarige Lis, die IU oordvoerder van Charta is geweest, j), D zwaar astmapatiënt. Al sinds 5 xhi, Euari bevindt hij zich in voorarrest. n Zond dit voorarrest hebben zich vele 1JJ£ wemde zaken afgespeeld. Op de "ffste plaats heeft hij enkele weken «stgezeten zonder dat iemand wist air hij vastzat. Zijn vrouw kreeg har geen enkele informatie over en brieven naar de autoriteiten wer- beantwoord met: „Wij weten niet 'aar hij zit". Pakjes die naar hem 'orden toegestuurd, kwamen terug tot de aantekening: 'Geadresseerde abckend'. Pas eind februari - na zes 'oken - kreeg zijn vrouw bericht dat Ij in Litoromicc verbleef. 'jdens het voorarrest heeft hij veel «n zijn lichaamsgewicht verloren, Jj -ina 10 kilogram Er zijn verschillen- ^pogingen gedaan om hem vrij te lijgen vanwege zijn gezondheidstoe- land. In mei is hij - omdat hij maar Keds niet veroordeeld werd - in wgerstaking gegaan. "ij is getrouwd en heeft twee kleine Underen. Zelf is hij gedeeltelijk in- nllde (wao-er) en werkt hij als thuis- 'orker in dienst van een invaliden- operatie. Hij is sinds januari 1982 •og steeds) woordvoerder van Char- hen hij heeft er in belangrijke mate ^bijgedragen dat Charta zich bezig Hg houden met de vredesproblema- Iromfietsers l onder trein iAVENSTEIN (ANP) - De 17-jarige H. 'anders en de 16-jarige R. Arts, *iden uit Ravenstein, zijn donder- lagmiddag om het leven gekomen knzij met een bromfiets in botsing •amen met de trein Den Bosch- Ijmegen. ^rijkspolitie heeft uit het onderzoek innen reconstrueren dat de jongens lot de bromfiets de overweg waren Pgereden terwijl het andere verkeer il was gestopt en de alarminstallatie werking was. MOSKOU (RTR/UPI) Het Amerikaanse schoolmeisje Samantha Smith zal donderdag na een bezoek van twee weken aan de Sowjet- Unie naar huis terugke ren zonder dat ze haar gastheer, partijleider Joeri Andropov, heeft ontmoet. Vader Smith zei dat An dropov zich had laten excuseren wegens druk ke werkzaamheden. De partijleider had Leonid Zamjatin. hoofd van de afdeling internationale tijdverkorting zal staan. Ambtena ren en trendvolgers zullen deze kor ting zonder meer moeten verwerken ter vermindering van het tekort op de rijksbegroting. De ambtenarenbonden hebben de hoop, dat door de periodieke salaris verhoging de ambtenaren er netto niet al te veel op achteruit zullen gaan. Vanaf een inkomen van onge veer 4000 gulden per maand zullen de ambtenaren netto gelijk blijven. Minister Rietkerk zit nog met het probleem een invulling te vinden voor een bezuinigingsbedrag van 430 miljoen gulden. Gedacht wordt on der meer aan een verbod voor hogere ambtenaren om met de spoorwegen eerste klas te reizen. Voorts wil de minister met het Algemeen Burger lijk Pensioenfonds mogelijkheden bespreken in de sfeer van de ambte- narenpensioenen iets te doen. betrekkingen van het een brief had geschre- centraal comité, af- ven met, haar zorgen gevaardigd om de excu- over oorlog en bewape- Aanslag Orly Het aantal doden ses en enkele geschen- ning. In die brief schreef van de bomaanslag vrijdag door Ar ken over te brengen aan Andropov dat Saman- meense terroristen op de Parijse zijn jeugdige gast. Sa- tha hem deed denken luchthaven Orly is opgelopen tot ze- mantha overhandigde aan een van de persona- ven. Een Franse vrouw bezweek Zamjatin haar speciale ges in een boek van woensdagavond in een ziekenhuis aan geschenk voor Andro- Mark Twain. Een ont- de ernstige brandwonden die zij had pov, een wetenschappe- moering met Andropov opgelopen. lijke uitgave van de re- was niet opgenomen in Massagraf In Tsjaad is woensdag devoeringen van Mark het reisprogram, maar een massagraf ontdekt waarin de li- Twam. de familie Smith had er Chamen van 30 geëxecuteerde rege- ®en. beetje op ge- ringsmilitairen zijn gevonden. Dit Andropov had Saman- hoopt. Andropov werd heeft de minister van informatie, Sou- tha uitgenodigd voor woensdag in beslag ge- maila Mahamat, donderdag bekend- een vakantie in de Sow- nomen door het bezoek gemaakt jet-Unie nadat het 11- van de Hongaarse par- jarige schoolmeisje hem tijleider Janos Kadar Aanklacht tegen Arafat overwogen WENEN (AP) - Een openbare aankla ger in Venetie heeft donderdag ge zegd van plan te zijn tegen PLO- Icider Yasser Arafat een aanklacht in te dienen wegens wapensmokkel, al dus het Italiaanse persbureau ANSA. Gabriele Ferrari houdt zich bezig met een onderzoek naar de vermeende relaties tussen de terroristische bewe ging Rode Brigades en de Palestijnse bevrijdingsorganisatie Er waren geen aanwijzingen dat de rechtbank in deze Noorditaliaanse stad op het ver zoek van Ferrari zou ingaan. Ferrari zei dat indien zou worden overgegaan tot strafvervolging van Arafat, ieder arrestatiebevel hem persoonlijk moest worden overhandigd, aldus ANSA. De openbare aanklager beschuldigde Arafat ervan op de hoogte te zijn geweest van tussen de PLO en de Rode Brigades bereikte overeenkom sten inzake de illegale smokkel van wapens en explosieven van Libanon naar Italië In 1978. kort na de moord op de vroegere Italiaanse premier Aldo Mo- ro. namen PLO-functionanssen con tact op met de Rode Brigades, aldus Ferrari. Hij zei dat zijn beschuldigin- Samantha Smith maakt een grapje met een van de cameramensen die haar op gen waren gebaseerd op informatie de voet volgen. van „berouwvolle" Italiaanse terroris- 7*ten onder wie Antonio Savasta DEN HAAG (ANP) - Terwijl het CDA-Twccde-Kamerlid Weijers de zer dagen de verhouding tussen de regeringspartners CDA en VVD als slecht kwalificeert, gaat premier Lubbers in de beoordeling van de coalitie niet verder dan het uiten van „enige zorg". In het partijblad CD-Aktueel zegt de minister-president deze week dat er sprake is van een wonderlijke situatie. „Het CDA vormt een frac tie, opgebouwd uit verschillende stromingen en ze wordt er op beoor deeld of ze een eenheid vormt en de regering wel steunt. De WD komt vanuit een traditie van een vanzelf sprekende loyaliteit tegenover het kabinet De praktijk is nu vaak andersom Dat maakt het voor het kabinet wel boeiend, maar soms ook vermoeiend." Lubbers prefereert dit ..boven de stilte van het graf'. Maar dat er risico's in zitten is hem wel duide lijk Tot de risico's rekent de pre mier. blijkens het artikel in het partijblad, VVD-fractieleider Nij- pels, die hij betitelt als een zeer actieve politicus, die toch een beetje met een permanente cam pagne bezig is, maar als een bokser elastisch genoeg is om weer terug te veren als het niet kan. „Maar het kan best eens zijn dal de pers hem opjut en zegt je kan met terug". Omgekeerd is het CDA. althans een aantal CDA-ers misschien soms te lichtgeraakt wanneer zij de VVD- leider weer eens in de krant zien" Volgens Lubbers is dat in wezen eigenlijk allemaal oninteressant Waar het om gaat is of de verschil len m stijl en in uitgangspunten te zamen dienstbaar zijn aan. wat hij zou willen noemen, nationaal be leid „Want laten we ons niet vergis sen: we zitten natuurlijk in een hachelijke crisissituatie. En die par tij of politicus die de steen door de ruit gooit - al is het uit speelsheid - die laadt toch een enorme verant- woordleijkheid op zich" De nieuwe Amerikaanse ambassadeur in ons land. Paul Bremer III. arriveerde donderdag in ons land met zijn echtgenote Francis <l.i zijn kinderen Leila en Paul tr i en hond Molly. Paul Bremer lil is de opvolger van de heer Dy ess. (Van onze correspondent) WASHINGTON' Paul Bremer III, de nieuwe Amerikaanse ambassa deur arriveerde donderdag in ons land. Bremer in Den Haag. is een carrière-diplomaat. Hij heeft hoge staffuncties in het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken bekleed en met zijn 41 jaar is hij een van de jongste carriere-ambassadeurs van de Verenigde Staten. Paul Bremer volgt William Dyess op. Paul Bremer de Derde is de tweede carrierediplomaat die Nederland als ambassadeur krijgt Daarvóór was er een lange rij politieke benoemingen. De nieuwe ambassadeur was rechtstreeks verbonden aan de staf van de minister van buitenlandse zaken Shultz. Hij was een soort assistent-secretaris-generaal van zijn departement. In die functie had hij controle over de voortdurende stroom adviezen die Shultz bereiken en hij kon mede het Amerikaanse buitenlandse beleid bepalen Nu zit hij weer aan de andere kant van de lijn en ontvangt hij zijn directieven uit Washington. Eerder was Paul Bremer assistent van voormalig minister van buiten landse zaken dr Henry Kissinger. Daarnaast bekleedde hij posten in Malawi. Afghanistan en Noorwegen. DEN HAAG (ANP) De rechtbank in Den Haag heeft donderdag de reisor ganisatie Holland International en het Nederlands Centrum voor Han delsbevordering (nch) vrijgesproken van rassendiscriminatie. De officier van justitie had een boete van 250 gulden geëist. De twee organisaties maakten zich ln de ogen van de officier schuldig aan het onderscheid maken naar ras door aanvraagformulieren voor visa voor Saoedi-Arabie te verstrekken en door te sturen naar de ambassade Op deze formulieren wordt gevraagd naar de godsdienst van de aanvrager, volgens de officier met de bedoeling tevens achter zijn ras te komen. De recht bank meent echter dat op geen enkele wijze is gebleken dat onderscheid naar ras is gemaakt, omdat alle vi- sumaanvragen werden doorgestuurd, ongeacht het geloof dat de aanvragen had vermeld Het staat volgens de rechtbank bovendien niet vast dal Saoedi-Arabië op grond van de op deze wijze verkregen informatie visa heeft geweigerd. UTRECHT (ANP) Groepen van 15 personen of meer kunnen vanaf 1 augustus voordelig met de trein mee. Mits tien dagen tevoren op het sta tion aangevraagd, kunnen groepen 40 procent korting krijgen op dagre tours en 30 procent op meerdaagse De korting geldt niet in het weekeinde en ook niet in de spitsuren, zo heeft de NS laten weten Naast de korting geldt er een maximum prijs van 15 gulden per persoon voor een dagre tour en 30 gulden voor een meerdaag se reis Iedere groep van 15 man kan verder een begeleider gratis meene men. China meer open China heeft twee van zijn afgelegen provincies opengesteld voor buitenlanders Dit meldde het Volksdagblad donderdag Het gaat hier om Ginghai in Centraal- Azie en Ningxia. een voornamelijk door Moslems bewoond gebied in het Noordwesten (Van onze correspondent) wapenspreuk, en daarover is in dit BRUSSEL Het had zo mooi kunnen zijn. Als hoogtepunt van het militair a' menige grap gemaakt Een defilé donderdagmiddag in Brussel ter gelegenheid van de nationale heid. jawel, voor de Vlamingen onder- Belgische feestdag, scheerden formaties straaljagers over het koninklijk ring. en voor de Walen maar met paleis. De grote verrassing zou zijn dat drie toestellen rookpluimen in de elkaar0 Dat is een ideaal dat onder de nationale kleuren, zwart, geel en rood, zouden uitstoten. Helaas, de rode huidige financieel-economische pro rookpluim wilde niet, en zo verdween deze demonstratie van nationale blemen steeds verder wordt uitge- eenheid letterlijk de mist in. Symbolischer voor de huidige toestand in het hold koninkrijk der Belgen kon nauwelijks. Ook het. vijfde. kabinet-Martens is De behoefte om dit jaar van de 21ste ongetwijfeld te maken met de groeien- weer in de problemen geraakt. De juli een waar feest te maken was de verdeeldheid tussen Vlaanderen en afgelopen week gonsde het in de Brus- groter dan voorgaande jaren en had Wallonië. Dit jaar daarom geen scha- selse regeringskwartieren aan de Wet- mei aangekleed militair optochtje zo- straat van de crisisgeruchten. De als in de afgelopen periode, maar een Vlaamse en Waalse ministers in het heuse uitgebreide militaire parade kabinet kunnen het na wekenlang waarvoor maar liefst zo'n 5.5 miljoen vergaderen nog steeds niet eens wor- francs (een kleine 300.000 gulden) wa- den over de miljardensteun die nodig ren uitgetrokken is om de noodlijdende Waalse staalgi- Zelfs de koning was buiten zijn nor gant Cockeril! Sambre in leven te male doen getreden en had aan de houden, vooravond van het feest op de Belgi sche televisie een speciale toespraak De Vlamingen willen er geen cent gehouden waarin hij tot meer eenheid meer insteken en de Walen willen en had opgeroepen. „Eenheid maakt kunnen het geld niet alleen opbren- macht", luidt de officiële Belgische gen. Machinist van veerboot vermist ROTTERDAM (ANP) De zoekactie op de Noordzee van reddingsboten, helikopters en een vliegtuig naar de vermiste derde machinist van de veerboot Koningin Juliana is donder dagmiddag gestaakt. Hel zoeken heeft geen resultaat opgeleverd. De Stoomvaart Maatschappij Zeeland, eigenaresse van de Koningin Juliana, heeft dit meegedeeld. De machinist, de 34-jange J. Pronk uit Heusden. is donderdagmorgen om kwart voor vijf door een collega-werk tuigkundige voor het laatst in de buurt van zijn hut gezien. Dezelfde werktuigkundige ontdekte enige mi nuten later, toen het schip in de buurt van het lichtschip Goeree voer. dat Pronk was verdwenen. Een zoekactie aan boord leverde metd op Aangeno men wordt dat de man door nog onbekende oorzaak over boord moet zijn gevallen. De Koningin Juliana was van Harwich op weg naar Hoek van Holland. De veerboot heeft, nadat de reddingsacties waren gealarmeerd, de reis naar Hoek van Holland voort gezet DEN HAAG (ANP) - Dc premiekoop- ven (verder) zullen aantasten en dat halve een lagere kwaliteit ligt een woningen die in 1984 en latere jaren opdrachtgevers zullen kiezen voor groeiende werkloosheid onder bouw- zullcn worden gebouwd, kunnen wel mmder kwaliteit van hun bouwpro- eens slechter worden dan de huidige, jecten Dat werkt staatssecretaris Brokx Premie-B-woningen zullen op A-wo- (volkshuiNvesting) in de hand met ningen gaan lijken, terwijl de A-wo- vakkers volgens het AVBB in de lijn der verwachtingen. Weliswaar is de gedachte begrijpelijk dat een prijsver laging een positief effect heeft op de zijn aankondiging dat de maximum- ningen steeds meer overeenkomst verkoop en dus op de werkgelegen- prijzen van deze huizen volgend jaar gaan vertonen met het simpelste type heid. zegt de econoom, maar zo liggen omlaaggaan. huurwoning De kamers zullen kleiner de zaken helaas niet Deze verwachting heeft het Algemeen worden, de variatie in de bouw neemt Verbond Bouwbedrijf (AVBB i donder- af en de aannemers gaan omkijken Het ministerie stelt jaarlijks vast hoe dag uitgesproken. In het AVBB zijn naar goedkopere materialen. Kortom, de bouwwerkgevers verenigd Econo- de premiewoning wordt'uitgekleed misch stafmedewerker drs. N. Riet- aldus Rietdijk, die het mogelijk acht bouwbedrijven hierdoor gebonden dijk voorspelt dat de prijsverlagingen dat bijvoorbeeld hardhouten kozijnen aan vaste aanneemsommen. Bij de de positie van de aannemingsbednj- plaats maken voor gewoon hout. Be- huidige prijzen van premiewoningen veel premiewomngen er mogen wor den gebouwd Volgens Rietdijk zijn de heeft de aannemer al weinig marge, maar, zo verklaart hij, met lagere prijzen zal hij volgens hem moeten kiezen tussen verlies of goedkopere uitvoeringen. I)c aannemer zit als het ware gevan gen tussen de maximumprijs van de premicwoning en de grondkosten van de gemeente. Die grondkosten zijn in het algemeen hoog. Draait de bouwer de kwaliteit terug om nog winst te kunnen maken, dan zijn er minder arbeidsuren nodig voor de bouw van een woning. Resultaat: meer werkloosheid. MOSKOU VANCOUVER (ANP, l PI) De Sow jet Unie heeft besloten de zeven activisten van de milieubeweging Greenpeace die maandag in Siberië werden opgepakt, te laten gaan. Hun schip, de Rainbow Warrior, kan ze komen afhalen Plaats en tijd zijn nog niet afgesproken, zo heeft Greenpeace donderdag bekendgemaakt. Het Sowjetmnustene van buiten- Er was ook geen aanklacht tegen landse zaken maakte de vrijlating hen ingediend Volgens Greenpea- bekend aan het Amerikaanse mi- ce-woordvoerder Patrick Moore nistene van buitenlandse zaken, hebben de Russen voorgesteld de De VS heeft verzocht een officiële activisten, zes Amerikanen en een afgevaardigde te mogen meesturen Canadees, op open zee in de Be- aan boord van het Greenpeace- ringstraat over te dragen schip. Waarschijnlijk wordt dit de Volgens Greenpeace handelt de burgemeester van Nome, een Sowjet-Ume in strijd met de bepa- plaatsje in Alaska waar de Rain- lmgen van de internationale wal- bow Warrior op het moment voor anker ligt •isvaart commissie (IWC) die dezer dagen in het Engelse Brighton haar De Rainbow Warrior was afgelopen jaarvergadering houdt Volgens de- maandag de Russische territoriale ze bepalingen mag walvisvlees al- wateren binnengevaren om actie te leen worden gebruikt als voeding voeren tegen de jacht door de Rus- voor de plaatselijke bevolking sen op de grijze walvis. Zes activis ten werden aan wal opgepakt, ter wijl de zevende op zee door een helikopter werd ingerekend. Conflict Kennelijk is hel de Russen er veel aan gelegen geweest het incident niet uit te laten groeien tot een internationaal conflict. Woensdag liet Moskou via het Ca nadese ministerie van buitenland se zaken weten dat de zeven waren vastgezet maar niet gearresteerd. Met de actie hoopt Greenpeace extra druk uit te oefenen op de Sowjct-l'nie om zich neer te leg gen bij het IWC-besluil per 1985 de commerciële walvisvaart te ver bieden. De Sowjet-Unie maar ook Japan. Peru en Noorwegen hebben dit bij voorbaat geweigerd maar Peru heeft laten doorschemeren zich alsnog te willen schikken in het IW'C-besluit. Intussen hebben de Filippijnen aangekondigd te willen beginnen met de walvis vaart.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 5