vSBS ZEELAND" Arbeidsmarkt overspoeld door de schoolverlaters Geen gebreken aan Zeelandbrug j Stichting buitenlanders stopt werk 1 september Voorlopig geen Harlingse mosselmijn WAALFHONDERD NIEUWE WERKZOEKENDEN ONTSLAG 6 BEROEPSKRACHTEN PZC PAGINA 9 DONDERDAG 21 JULI 1983 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT JS HAAG Er zijn nog geen tekenen die er op wijzen dat ex nabij irlingen een vismijn voor mosselen zal komen. Een verzoek daartoe, van de tmeente Harlingen. dat vorig jaar werd ingediend bij het produktschap oor vis- en visprodukten, is nog steeds in behandeling. Dat betekent dat in ider geval dit mosselseizoen de gemeente Harlingen een eigen mijn wel kan trgeten. lolgens de secretaris van het produktschap voor vis- en visprodukten, drs D. i Langstraat, is het verzoek van de gemeente Harlingen bekeken. Naar ianleiding daarvan zijn de gemeente Harlingen enkele concrete vragen Bteld waarop nog steeds geen antwoord binnen is, volgens Langstraat. zo vertelde hij, uitvoerig over en weer informatie uitgewisseld „Het verleg is goed, maar de uitslag is nog niet bekend. Op een aantal concrete ugen moet de gemeente Harlingen nog antwoord geven". Van de beantwoor- ur ding van die vragen hangt het af of het verzoek van Harlingen in een vergadering van het produktschap voor vis- en visprodukten behandeld kan worden Langstraat voegde er aan toe dat de mosseladviescommissie van deze zaak op de hoogte wordt gehouden. Een van de leden van die commissie is P Boogert uit Yerseke, voorzitter van de mosselvereniging. Hij stelt dat na de verhalen die aan het begin van dit jaar over een mosselmijn in Harlingen de ronde deden, de zaak verder niet meer in de mosseladviescommissie ter sprake is geweest. Volgens Boogert is de zaak gewoon doodgebloed Zoals bekend staan de Yersekse mosselvissers en mosselhandel niet te springen om een tweede aanlandingsplaats voor mosselen in Nederland en stellen zij zich op het standpunt dat er eerst een markt in het noorden van Nederland moet zijn met een goede afzet met een arbeidsverleden konden in juni weer aan het werk. Daarmee ligt IÜDDELBURG - Het aantal werklozen in Zeeland is in de maand juni fors gestegen en werd zijn geheel bepaald door de zeer grote toeloop van schoolverlaters. In totaal lieten waalfhonderd jongeren die van school kwamen zich bij de arbeidsbureaus inschrijven, laarentegen nam het aantal ingeschrevenen met een arbeidsverleden af met 211. Dit aantal ;ond met name werk in de horeca. ItTtotaal aantal haanlozen in Zee- volgt Goes met 15,4 procent en derde Lid bedroeg eind juni 15.824, dat is is Middelburg met 14,8 procent, in opzichte van de maand mei een De werkloosheidsontwikkeling in de xname met 989 oftewel 6,5 procent, rayons waar arbeidsbureaus zijn ge le landelijke procentuele toename vestigd, was in Tholen het grootst met droeg 5,1. Een verdeling naar de 12 procent. Vlissingen bleef daarente- eeuwse gewesten toont aan dat gen het laagst met 'slechts' een toena- «uwsch-Vlaanderen met 17.2 pro- me van 2.5 procent. Voor het eerst werklozen van de afhankelijke sinds lange tijd vertoonde het aantal soepsbevolking koploper blijft. Dan vacatures een stijging in mei waren er 151 banen vrij. in juni waren dat er 200. Deze tendens vertoonde zich ook landelijk: in mei bedroeg het aantal openstaande aanvragen 9.108 en in juni 10.127. Een splitsing naar geslacht laat zien dat het aantal werklozen dat er in juni bijkwam, voor het grootste deel is te vinden bij de vrouwen: 645, allen schoolverlaters. Slechts 36 vrouwen Deze gegevens zijn afkomstig van het Districtsbureau voor de Arbeids voorziening in Zeeland. Het DBA maakte ook een overzicht van het aantal ingeschreven werklozen naar leeftijd en naar de duur van de inschrijving bij de arbeidsbureaus. Daaruit blijkt, dat in de leeftijds groep van 25 tot 39 jaar bij de de werkloosheid onder vrouwen met nen het grootste aantal ook het langst staat ingeschreven, namelijk 1604 al langer dan een jaar. Bij de vrouwen is het aantal dat langer dan twaalf maanden is ingeschreven, in techtszaak carillon lardenburg vier neken uitgesteld ilDDELBÜRG/A ARDENBURG rechtszaak rond het carillon van irdcnburg is vier weken uitgesteld, advocaat van de gemeente, mr. J. in der Weel uit Middelburg, vroeg Middelburgse rechtbank woens- g nog even tijd om zich grondig in taak te verdiepen. "^als b kend is de 'procedure op ikorte basis' zoals het juridische rekspeel officieel heet aangespan- ndoor de stichting 'Ons Nationaal inument' van de 86-jarige Pieter de eruit Drachten. De bejaarde archi- JfCteist dat Aardenburg 'zijn' carillon Tin49 klokken teruggeeft, nu het niet olgens zijn wensen wordt geplaatst, i Boer wil ook dat de gemeente mntuele schade vergoedt, tta t gemeenteraad van Aardenburg M eloot dinsdagavond om in afwach- ng van de juridische procedure geen Kspraak te doen over de toekomst in het klokkenspel. Handgranaat [evonden in - park Breskens IRESKENS In het park Schone- ld te Breskens is woensdag een :rf-handgranaat gevonden De Ex- Neven Opruimingsdienst heeft de ranaat woensdagavond onschadelijk ■aakt. 18,7 procent iets boven het landelijk gemiddelde, dat 18,5 procent bedroeg. Het aantal mannelijke haanlozen steeg met 555. ook dat waren uitslui tend schoolverlaters. In totaal vonden dezelfde^ leeftijdscategorie 175 mannen in juni weer werk. met hoogst: o32. name in de horeca, de landbouw en in de bouw. De werkloosheid (14.7 pro cent) lag onder het landelijk gemid- jaar: delde van 16,3. Wat de openstaande vraag per rayon betreft spant Goes de kroon met negentig stuks In de oven- ge rayons was de vraag naar werkne mers als volgt. Terneuzen. 33; Zierik- zee. 29; Middelburg: 18; Vlissingen: 17: Oostburg: 10. Hulst: 2 en Tholen. 1. GOES - In de binnenstad van Goes begint het straat- vuil zich zodanig op te ho pen dat de winkeliers er zo langzamerhand van wakker liggen en de wethouder van milieuzaken de term 'anti reclame' in de mond moet nemen. Oorzaak: bezuinigingen bij de reini gingsdienst, waardoor het perso neelsbestand tot een minimum werd teruggebracht. De winkeliers steken zoveel mogelijk zelf de han den uit de mouwen om hun 'eigen straatje' schoon te vegen, maar het blijft dweilen met de kraan open Na de weekmarkt is er nog wel gelegen heid om de ergste rommel op te ruimen. iZie pagina 13). OOSTBURG - Oostburg beleefde woensdag een invasie van zo'n 20.000 a 25 000 bezoekers tijdens de jaarlijkse fokveedag, die door de organisatoren een 'absolute topper' werd genoemdDe fokveedag werd omlijst met een standwerkersconcours. Bij de allerkleinsten waren vooral de geiten in trek. zoals dit tafereeltje laat zien van een meisje dat letterlijk bij de bok werd gedaan het Op de tweede plaats komt bij de mannen de leeftijdsgroep 40 tot 49 Bij de vrouwen wordt de tweede groep' die langer dan een jaar werkloos is gevormd door de vrouwen van 19 tot 22 jaar 524 personen. In de leeftijdscatgeorie van 60 tot 64-jarigen is het aantal ingeschrevenen (langer dan een jaar) bij de vrouwen het laagst met 53 mensen. Bij de mannen zijn dat er 523 VLISSINGEN - De stichting welzijn buitenlandse werknemers Zeeland wordt met ingang van I september opgeheven. Het personeel (6) krijgt met ingang van die datum ontslag. Het kantoorpand aan de Palingstraat in Vlissingen wordt te koop aangebo den. Dit blijkt uit een brief van het ministerie van volksgezondheid en cultuur over de stopzetting van de subsidie aan de stichting. Dat is een gevolg van problemen, die al twee jaar binnen de stichting spelen en niet opgelost konden worden, on danks verschillende pogingen tot verbeteringen. De minister van welzijn, volksgezond heid en cultuur, mr drs L. C. Brink man, verklaart zich in de brief aan de Verdachte moord op bejaarde voorgeleid MIDDELBURG De 17-jarigi uit Vogelwaarde, verdacht van de moord op de 69-jarige Angela Onge- nae uit diezelfde plaats is woensdag morgen voorgeleid-aan de officier van justitie mr R. Beaumont en de kinderrechter mevrouw mr S. G. Nooteboom. L heeft ook gisteren niets van zijn beweegredenen losgelaten. Hij wordt voorlopig zes dagen in bewaring ge steld. waarna het openbaar ministerie weer verlenging kan aanvragen De officier heeft bij de rechter-commissa- ris (in dit geval ook de kinderrechter) een gerechtelijk vooronderzoek gevor derd. stichting wel bereid om met ingang een ambulante consulent, die zich van 1 september subsidie te verstrek- moet bezig houden met het algemeen ken voor twee consulenten buitenlan- maatschappelijk werk en advies- en ders. die in dienst komen van een regionale of provinciale instelling Welke is nog niet bekend. Deze consu lenten moeten zich volgens de minis ter bezig gaan houden met de taken, zoals die staan vermeld in de beleids brief 'Welzijnsbeleid ten aanzien van buitenlandse migranten', informatiewerk. Ook hij komt in dienst van een algemene instelling. In dit werk komt eerst de nadruk liggen op de uitvoerende werkzaamheden Het accent moet geleidelijk verschui ven naar het beter toegankelijk ma ken voor de buitenlanders van de minister uiteen heeft gezet, hoe de organisatie van het welzijnswerk voor buitenlanders er uit zou moeten zien. De minister is verder bereid tot 1 januari 1987 subsidie te verlenen voor de bestaande instellingen De gemeen ten in Zeeland krijgen met ingang v 1 september subsidie van het ministe rie. voor de kosten van activiteiten- centra en activiteiten, van de eigen organisaties voor buitenlanders Het ministerie wil na 1 september alleen nog subsidie verlenen in de personeelskosten, voor zover noodza kelijk in verband met de wettelijke verplichtingen voor het personeel Voorwaarde hiervoor is echter, dat binnen veertien dagen na ontvangst van de brief van de minister een ontslagvergunning is aangevraagd bij het gewestelijk arbeidsbureau voor de zes beroepskrachten Tekorten Minister Brinkman Wraak Hoe vaak gebeurt het niet loverigens: goede morgen, goede lezer i dat wij ons vrolijk maken over de laten we zeggen wat minder ontwik kelde intelligentie van sommi gen onzer zuiderburen. Maar omgekeerd komt dat ook voor. Gisteren troffen wij in de ru briek 'Toemaatjes' van de Ga zet van Antwerpen het volgen de bericht aan: .De Hollandse logika vindt haar weerga met in de wereld. Recent is J. C Hamers, hoofd van de inspektie der invoer rechten en aksijnzen te Roo sendaal benoemd tot hoofd van de inspektie der invoer rechten en aksijnzen te Vlis singen. Bij het afscheid te Roosendaal icerd er zowaar een receptie georganizeerd in de foyer van de Schouwburg 'De Kring' ln de uitnodiging voor deze re ceptie schrijft het waarne mend hoofd van de inspektie echter letterlijk dat hij er voor de goede orde op wijzen moet dat Hamers na zijn afscheid meteen op vakantie gaat. „Zo dat", aldus de uitnodiging let terlijk, „bloemen als mogelijke attentie minder geschikt zijn". De Nederlandse doeane". zo eindigt het bericht. ..zegt het dus duidelijk niet met bloe- PROVINCIALE WATERSTAAT: 'ONTGRONDINGEN NIET VERONTRUSTEND' MIDDELBURG - Provinciale water staat in Zeeland heeft woensdag met klem verklaard dat er met de Zee landbrug niets aan de hand is. Deze dienst heeft duikers een onderzoek laten verrichten, waaruit blijkt dat de pijlers van de Zeelandbrug geen gebreken vertonen. „Ook de ontgron dingen ter plaatse zijn in het geheel niet verontrustend", staat in een woensdag door het provinciaal bu reau voorlichting verspreid persbe richt. diepingen oi ontgrondingen worden geconstateerd, dan worden deze door het storten van fosforslakken onge daan gemaakt. Elke brugpijler is gebouwd op drie holle palen van gewapend beton, met een diameter van 4,25 meter en een wanddikte van 35 centimeter. Deze palen zijn, afhankelijk van de water diepte, dertig tot vijftig meter lang. Zij zijn geplaatst op de vaste onder grond van de Oosterschelde en staan over lengten, variërend van ruim 16 Het duik-onderzoek is ingesteld na- meter tot ruim 25 meter, in de bodem dat, zoals gemeld, twee tweede-ka merleden van D'66 aan de minister vragen hadden gesteld, die suggereer- mgeklemd. Als de palen minder dan 15 meter in de bodem steken, worden er slakken bijgestort In de bijna 18 Kuilen Als gevolg van dc uitschurende king van de getijstromingen ont- Zeg nu zelf: dat schreeuwt toch om wraak. We beloven het plechtig. Morgen zullen we "1 dit hoekje keihard terug slaan. den dat er met enkele pijlers van de jaar van het bestaan van de brug. is Zeelandbrug verontrustende ontwik- dat tot nu toe bij vijf pijlers gebeurd, kelingen gaande waren. Ze drongen aan op een diepgaand onderzoek, na dat ze van oud-D'66-kamerlid Tom mei informatie hadden ontvangen over duikers die de mankementen hadden 'ontdekt Het ging met name om de pijlers twee en drie aan de Schouwse kant van de brug. Provin ciale waterstaat heeft nu deze twee pijlers én pijler nummer één laten onderzoeken. In totaal telt de 5022 meter lange, en op 15 december '65 door - toen nog - koningin Juliana officieel in gebruik gestelde Zeelandbrug. 54 pijlers Sinds het tijdstip waarop de brug in gebruik is genomen, wordt elk jaar een uitgebreid peilprogramma uitge voerd met behulp van een speciaal voor dit doel gemaakt^ vlet. Als ver met daarin een gat iets groter dan de omtrek van de paal. Deze slabben, vijftien ton zwaar en zes centimeter dik. moeten de omvang van de ont- grondingskuilen beperken Als er rond een paal uitschuring plaats vindt, zakt de slab automatisch Maar dan kan het ook gebeuren, dat de slab gedeeltelijk blijft hangen of scheef komt te zitten. Dat is beslist niet erg. en zelfs de bedoeling. Op die manier kan de slab immers de onregelmatig heden van de bodem zo goed mogelijk volgen Wie niet op de hoogte is met deze constructie en bij een duik ziet dat met alles 'glad' ligt. kan de mdruk krijgen dat de pijlers zijn beschadigd. Dit is nu volgens Provinciale Water staat geenszins het geval De slabben maken namelijk geen deel uit van de dragenrip constructie van de brug en hebben -als losse elementen- slechts staan ontgrondingskuilen, die verge- een ondergeschikte betekenis, lijkbaar zijn -in het klein- met kuilen Bijna onmiddellijk nadat Provinciale bij palen op het strand. Met het oog Waterstaat de eerste 'verontrustende berichten had gehoord, werd duidelijk wat er aan de hand moest zijn, zo staat in het provinciale persbericht „Het frequent en uiterst zorgvuldig uitgevoerde peilprogramma zou, als daarop zijn tijdens de bouw van de brug rond de palen die in de wat diepere geulen aan de Schouwse kant staan, losse betonnen slabben aange bracht. Het onderste deel van die palen is opgevuld met een vier meter er iets met zou kloppen, dat allang hoge betonkoek, die zich aan de bin- eerder hebben aangetoond is de nenkant van de palen heeft vastgc- overtuiging van provinciale water- hecht en het draagvlak vormt. De staat Maar om verdere geruchten vorming tegen te gaan, hebben wij toen een speciaal duik-onderzoek uit gevoerd". aldus provinciale water- palen vormen voor het dragende deel dus een massieve massa. De slabben kunnen worden vergele ken met een reusachtige pannekoek. staat i BETONPALEN BETONSLAB INKLEMMING IN BODEM MINIMAAL 15.00 m C'~>. fr" p|:j5 IJ t Begin vorig jaar greep het ministerie in, naar aanleiding van tekorten in 1980 en 1981. Het stichtingsbestuur moest een plan maken, hoe die tekor ten zouden worden weggewerkt, ln mei kwam de stichting weer in op spraak. toen de pas opgerichte Demo cratische Vereniging van Marok kaanse Imigranten in Zeeland het ontslag van de functionarissen eiste, omdat zij niet zouden werken vol gens de statuten. De stichting had echter inmiddels haar werkwijze veranderd, als gevolg van het ver zoek van het toenmalige ministerie van crm. In november vorig jaar diende het dagelijks bestuur van de stichting zijn ontslag in. nadat de bestuursleden zouden zijn bedreigd. Er werd een nieuw bestuur gekozen, dat van het ministerie drie maanden de tijd kreeg om orde op zaken te stellen. In februari stelde het ministerie de voorwaarden vast. die uiteindelijk als resultaat moesten hebben dat de stichting haar taken in 1986 voor een groot deel zou hebben beëindigd en overgedragen aan gemeenten en alge mene instellingen De minister heeft nu echter besloten dat organisatiemo del al vanaf 1 september te realiseren Het stichtingsbestuur besloot name lijk in april van dit jaar met algemene stemmen de stichting op te heffen, omdat men er niet in was geslaagd te voldoen aan de eisen van het ministe- Zeehond liet zich zien in Kortgene KORTGENE De vele gasten van camping De Paardekreek te Kortgene werden woens dag verrast door het verschij nen van een zeehond bij de camping. Het dier was zo mak, dat hij zich geregeld liet zien op enkele meiers van de oevers. Het trok zich niets aan van de vele belangstellenden die bij zonder ingenomen waren met het bezoek van de ongewone g£»t

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 9