Meer deurwaarders voor innen miljardenschuld Wilhelminafonds steunt onderzoek Moerman-leer Rapport meldt lekken op schepen met kernreactor Sanering scholenbestand vooral in grotere steden 90K UITBREIDING BELASTINGONTVANGERS Veilig vaccin tegen Hepatitis B ontwikkeld edupeerden F lontfort estolen Vrijspraak Italianen trein-aanslag Samantha op de thee Geen speciaal poststempel Mussolini VNZ: hart transplantatie niet vergoeden CIRCUS IN CARRE Plan voor grote windturbine Opheffing raad voor binnenlands bestuur lONDERDAG 21 JULI 1983 OTTERDAM (ANP) Met het binnenvaren van een aantal oude zeilende tdrijfsvaartuigen is woensdag in de 'Oude haven' in Rotterdam een begin imaakt met de inrichting van het openlucht binnenvaartmuseum. Ie'Oude haven', die vroeger de stad Rotterdam met de Maas verbond, moet p die manier uiteindelijk een beeld uit vervlogen tijden oproepen, jhet museum krijgen ruim twintig historische schepen een vaste ligplaats, een timmerhuisje, een smederij en een 53 jaar oude. uit Groningen iomstige, scheepshelling. De scheepseigenaren, ook van buitenaf, kunnen j de helling zelf hun schepen onderhouden, repareren en restaureren. Ie stichting die het museum beheert, werkt nauw samen met de Landelijke PZC/binnen-buitenland vereniging tol behoud van het zeilend bedrijfsvaartuig. Een selectiecommissie bepaalt welke schepen voor een vaste ligplaats in aanmerking komen. De belangrijkste voorwaarde is dat het bedrijfsvaartuig zoveel mogelijk in de oorspronkelijke staat verkeert De schippers kunnen op hun boot wonen. Ze betalen daarvoor al naar gelang de breedte van het schip, een liggeld dat uiteenloopt van 571 tot 800 gulden per jaar Twaalf schepen hebben al een vaste plaats. De bouwkosten van het museum bedragen ruim anderhalf miljoen gulden, waarvan het bedrijfsleven en de gemeente Rotterdam een groot deel voor hun rekening hebben genomen. Het museum wordt naar verwachting medio september door burgemeester Peper officieel geopend. JEN HAAG (ANP) Het ministerie van financiën gaat een fors aantal nieuwe deurwaarders, elastingontvangers en speciale fiscale ambtenaren aantrekken. Over drie tot vier jaar Boeten er 1045 deurwaarders zijn (nu 895) en 200 ontvangers (nu 135). Dit zijn uitbreidingen ran het huidige bestand met respectievelijk ruim vijftien procent en bijna vijftig procent. Bovendien zullen er nog eens 550 ambtenaren worden aangenomen voor bijzondere invorderingen Mtblijkt uit schriftelijke antwoorden waarin een deurwaarder iemand ile minister Ruding woensdag heeft dwingend voorschrijft zijn schuld lieven op vragen van de vaste twee- binnen een bepaalde termijn te beta- hkamercommissie voor de rijksuit- len. Betaalt de schuldenaar niet of te iven. Daaruit blijkt ook dat finan- laat, dan gaat de deurwaarder over en een achterstand heeft opgelopen tot beslaglegging van de bezittingen de invordering van belastingen ter van de wanbetaler. Ruding voorspelt ook dat de voorzie ne stijging van de aantallen beteke ningen en beslagleggingen geringer ambtenaren (inclusief deurwaarders) betekent niet dat de werkgelegen heid voor eenzelfde aantal mensen groeit. Door besparingen op admini stratieve afdelingen (automatise ring) zullen 500 volledige banen ver dwijnen. Netto levert de operatie dus 250 arbeidsplaatsen op. rootte van ruim zestien miljard gul »r. (peilingsdatum 1 mei 1983), [chterstand (Inister Ruding zegt dat deze achter- tand nooit geheel is in te lopen, sndanks uitbreiding van het aantal imbtenaren en deurwaarders. Tekort i>n geld bij de belastingschuldenaars ivoor een belangrijk deel de oorzaak aide enorme achterstand. De minis- H verwacht dat er in de komende ren steeds meer betekeningen en Blagleggingen zullen plaatsvinden. !tn betekening is een document zal uitvallen dan in de laatste Jaren. Weliswaar is dit vooral afhankelijk van de ontwikkeling van de economie, maar het zal volgens hem ook een gevolg blijken te zijn van de hogere tarieven voor gerechtelijke vervol ging. die een prikkel moeten vormen om schulden toch maar te betalen. De uitbreiding van het belastingap paraat met in totaal ongeveer 750 DEN HAAG (ANP) In samenwerking met het primatencentrum TNO in Rijswijk heeft het Amerikaanse biotech nologiebedrijf Biogem met behulp van recom binant dna-technieken een doelmatig, veilig en in principe betaalbaar preparaat ontwikkeld (ONTFORT (ANP) Ongeveer tach- ter bestrijding van he lt mensen, die zondag aanwezig wa- patitis b. Dit is een ern- stige vorm van geel zucht, die de leverfunc tie aantast in de door een windhoos verniel- feesttent in Montfort, hebben oensdagmiddag in de gemeentc- »ds gezocht naar door hen verloren maire oorzaak van le- wrwerpen. Niet minder dan 167 verkanker is. iwrwerpen, zoals brillen, schoenen, prtemonnees, fietsen en kleding- takken lagen tentoongesteld, an de bezoekers konden er 76 geheel gedeeltelijk worden geholpen, ityintig mensen konden een of meer- i?re verloren voorwerpen met meer ïrug vinden. Zo bleek een koffer met lideo-apparatuur spoorloos. De poli- 2 sluit niet uit, dat deze koffer en ttdere voorwerpen zijn geplunderd, ïoensdag meldden zich ook nog rialf bezoekers met lichte verwon ingen. zoals schaafwonden en kneu- mgen. Twee van hen bleken na dok- ssonderzoek zelfs bijtwonden te lebben opgelopen, die hen - vermoe delijk in de ontstane paniek - door alebezoekers werden toegebracht. ieen treinen tussen )ordrecht tn Sliedrecht gfRECHT (ANP) In verband met kei aanbrengen van een aantal nieu- «ebrugdelen van de Baanhoekbrug over de Beneden Mcrwedc rijden er )p zaterdag 23 juli de hele dag en op londag 24 juli tot 22.00 uur geen irtinen tussen Dordrecht en Slie- irecht, in beide richtingen. Dat heeft Ie NS woensdag meegedeeld. De NS zal op het afgesloten traject kussen inzetten Enige vertraging in ie dienstregeling is mogelijk. SOLOGNA (AFP/AP) Het hof van '?pel in Bologna heeft woensdag Ine rechtse extremisten, die werden Kchuldigd van de aanslag op de lalicus-expres. wegens gebrek aan kfwijs vrijgesproken. Bij de aanslag •P de exprestrein van Rome naar Hünchen kwamen in 1974 12 mensen het leven. Deaangeklaagden Piero Malentacchi. Mario Tuti en Luciano Franci hebben üngekondigd tegen de formulering 'segens gebrek aan bewijs' in beroep !e zullen gaan. Malentacchi zal nu de gevangenis wlaten, na een straf van vijf jaar te lebben uitgezeten. Tuti zit een le venslange gevangenisstraf uit wegens aoort op twee politie-agenten, terwijl iïanci 17 jaar moet uitzitten wegens kt plegen van een aantal aanslagen. De aanslag veroorzaakte grote ver- (fltwaardiging in Italië vooral omdat fe bom die de trein liet ontsporen ugenlijk in een tunnel had moeten «ploderen waardoor het aantal techtoffers veel groter zou zijn ge feest. De verantwoordelijkheid voor Je aanslag werd opgeëist door de «treem-rechtse organisatie 'Zwarte Orde', die inmiddels niet meer be- staat. versiteii van Edinburgh, zich ook andere besmet onder wiens leiding het telijke ziekten over te onderzoek is verricht, brengen. Het is bijvoor- woensdagmiddag in beeld niet uitgesloten Den Haag wereldkun- dat de preparaten de dig De ontwikkeling nog onbekende verwek- van het vaccin is van ker van de nieuwe en groot belang, omdat er gevreesde ziekte AIDS over de gehele wereld (Acquired Immune Defi- naar schatting 200 mil- ciency Syndrome) met joen chronische dragers zich brengen, van het virus zijn en een Hepatitis b wordt over- goed en veilig bestrij- gebracht door contact dingsmiddel tot nu toe niet besmet bloed. Men- ontbrak. De tot op heden ge bruikte preparaten heb- sen die veel bloed of bloedprodukten krijgen toegediend, lopen extra ben enkele ernstige na- gevaar, evenals heroïne- delen. Behalve dat het gebruikers. homosek- Dit maakte professor erg duur is. brengen de suelen en kinderen van Ken Murray van de uni- vaccins het gevaar met chronische draagsters. MOSKOU (AP) Het Amerikaanse schoolmeisje Samantha Smith til) dronk gisteren gezellig thee met Russische leeftijdgenootjes De kinderen hadden voor hun 'logeetje uit de VS' de prachtige volkskleding gemaakt die Samantha op de foto draagt. Sowjetleider Joen Andropov nodigde het meisje uit naar Moskou te komen, nadat zij hem een bezorgde brief had geschreven. Andropov hoopt haar te overtuigen van de vredelievendheid van de Sowjet-Unie. ROME (UPI) Het Italiaanse minis terie van PTT heeft woensdag be paald dat er geen speciaal poststem pel komt ter gelegenheid van hel feit dat het op 29 juli 100 jaar geleden is dat de fascistische dictator Benito Mussolini in het Noorditaliaanse Pre- dappio werd geboren. De PTT-autoriteiten van de provincie Forli hadden een verzoek van de neo-fascistische Italiaanse Sociale Beweging <msi> ingewilligd om een rijdend postkantoor in Predappio te plaatsen om op 29 juli poststukken te voorzien van een stempel waarop het geboortehuis van de dictator te zien is met het opschrift 'Prima Centenario delle Nascita di Benito Mussolini' Het ministerie in Rome heeft hier nu. naar het meedeelde, 'om begrijpelijke redenen' een stokje voor gestoken UTRECHT (ANP) De Vereniging Nederlandse Ziekenfondsen (VNZ) heeft haar leden geschreven dat hart transplantaties niet in het zieken fondspakket zitten en dat zij verzoe ken van verzekerden om zo'n opera tie te vergoeden dus moeten afwij zen. De VNZ komt tot die conclusie naar aanleiding van een brief die voormalig minister Gardeniers van volksgezond heid ruim een jaar geleden aan de ziekenfondsraad schreef. Daarin stelt de minister dat zij ervan uit gaat dat voor het opnemen van harttransplantaties in het zieken fondspakket een aparte wijziging no dig is Vorige maand ontstond rumoer rond een 27-jarige hartpatiënt, die zijn ruilhart niet door zijn ziekenfonds vergoed kreeg, waarna de sociale dienst in zijn woonplaats insprong om de operatie alsnog mogelijk te maken. Volgens de VNZ heeft het betreffende fonds juist gehandeld. Vier andere Nederlanders kregen in de afgelopen jaren wel een ruilhart op kosten van hun ziekenfonds. De VNZ heeft er daarom bij staatssecretaris Van der Reijden (volksgezondheid) op aange drongen snel duidelijkheid te schep pen. AMSTERDAM Het is niet zo dal een kameel door het warme weer van de laatste tijd een vertrouwd onderdeel van het Amsterdamse straatbeeld is geworden. Een kameel van het Russische staatscircus baarde dan ook zeker enig opzien in de hoofstad. Morgen vindt m het Carré-theater de première plaats en domteuse Nikolgeva Walenlina maakte gisteren van de gelegenheid gebruik om voor het theater te poseren. Later maakte ze met haar kameel een ritje langs de Amstel. BIJNA TWEE MILJOEN GULDEN BESCHIKBAAR AMSTERDAM (GPD) Het Koningin Wilhclmina Fonds is bereid bij te dragen aan het onderzoek naar de werking van de zogenaamde Moerman therapie op kanker. Het fonds heeft 1,9 miljoen gulden beschikbaar gesteld voor het onderzoek, dat een kleine vier jaar zal duren. Vorig jaar werd een subsidieverzoek aangehouden omdat het onderzoek op enkele punten niet voldeed aan wetenschappelijke maatstaven van het KWF. Bovendien was het oorspronkelijke onderzoek te uitgebreid en daardoor nodeloos duur. Het onderzoek zal naar alle waar schijnlijkheid pas over ongeveer an derhalf jaar kunnen beginnen, omdat de Moerman-artsen zoveel tijd nodig hebben om patiënten te selecteren, die nodig zijn voor het onderzoek Het KWF vindt dat de overheid de financiële consequenties van de admi nistratieve begeleiding van het onder zoek moet dragen. Over enkele punten, waaronder het administratief en financieel beheer en een garantie voor een verantwoorde uitvoering van het onderzoek, zal zo spoedig mogelijk overleg worden ge voerd met het ministerie Ook daar van hangt het af of het werkelijke onderzoek nu spoedig kan beginnen Het wezenlijke van het onderzoek is, dat zal worden nagegaan of een be- Uitkeringskamp Vanaf Prinsjes dag zal er in Den Haag een landelijk uitkeringskamp worden opgezet. Ge durende de twee weken die het kamp duurt, zal er aan mensen met een uitkering de gelegenheid worden ge boden manieren te vinden om verzet te plegen tegen de afbraak van de sociale zekerheid door het kabinet. Dit kamp wordt opgezet door het Landelijk Beraad Uitkeringsgerech tigden-organisaties, een overkoepe lend orgaan. HAARLEM Het Provinciaal Elektriciteitsbedrijf voor Noord-Holland iPEN) wil een windturbine met een vermogen vaneen megawatt bouiven. Het PEN is in gesprek met de gemeente Wieringermeer over de plaatsing van de turbine, 'die rond 2,7 miljoen gulden gaat kosten. De turbine wordt qua vermogen de grootste van ons land. Hij heeft drie keer zo veel vermogen als de grootste tot nu toe. de turbine van ECN in Pelten met 300 kilowatt. Met de ontwikkeling van de turbine moet Nederland de concurrentiepositie op dit terrein flink kunnen uitbreiden, zo menen de PEN en het bedrijf dat de turbine heeft ontwikkeld. BESMETTING KUST- EN BINNENWATEREN handeling volgens de metnoae-Moer- man een meetbare verkleining van kankergezwellen tot stand kan bren gen Wanneer zou blijken dat de Moer mantherapie inderdaad een anti-tu- moreffect heeft, zou een volgende stap een vergelijkend patiëntenonderzoek kunnen zijn. Hierbij zouden dan de geneeskansen moeten worden verge leken van kankerpatiënten die vol gens de Moerman-methode worden behandeld en van patiènten die een traditionele therapie krijgen. DEN HAAG (ANP) De raad voor het binnenlands bestuur, adviesor gaan van de regering, wordt opgehe ven. Minister Rietkerk (binnenlandse zaken) heeft dit voornemen voorzit ter Niers en het presidium van de raad woensdag laten weten, aldus het ministerie. De elf formatieplaatsen van het secre tariaat van de raad zijn door binnen landse zaken opgenomen in de zoge noemde twee-procentsregeling, het verminderen van het aantal rijksamb tenaren met. jaarlijks twee procent tot en met 1986. Rietkerk vindt gezien de noodzakelij ke bezuinigingen een zelfstandig voortbestaan van de raad niet langer noodzakelijk. Hij heeft derhalve in beginsel besloten tot een wetsvoorstel dat de intrekking van de wet raad voor het binnenlands bestuur in houdt. Hij is bereid tot nader overleg met de raad. WASHINGTON (RTR) Uit Ameri kaanse marineschepen is tenminste 37 maal radioactieve straling ont snapt sinds zij werden uitgerust met kernreactoren. In meer dan tien ge vallen werden daarbij de kust- en binnenwateren van Japan, Groot- Brittanïè en de Verenigde Staten besmet. Dit staat in een rapport dat woensdag in Washington is gepubli ceerd. Het 'Fonds voor constitutionele rege ring', een particuliere onderzoeksin stelling. heeft het rapport opgesteld. De onderzoekers beschuldigen de Amerikaanse marine ervan „informa tie achter te houden over de 30-jarige geschiedenis van stralingsongeluk ken en veiligheidsproblemen" De ma rine verwerpt de beschuldigingen en verklaart dat haar kernreactoren vol ledig veilig zijn. Maar in de studie wordt op grond van documenten van het Amerikaanse ministerie van de fensie en het congres gesteld dat door kernenergie aangedreven Amerikaan se onderzeeers tenminste dertienmaal verantwoordelijk waren voor het be smetten van genoemde kustwateren met radioactiviteit. Het rapport ci teert Pentagon-functionarissen die hebben gezegd dat de marine hoog- radioactieve filters uit de kernreacto ren in zee pleegt te storten, ook al beweert ze dat zulk materiaal nooit overboord wordt gezet. Onder de inci denten die in de studie worden opge somd. is een voorval in de haven van Apra op het eiland Guam in de Stille Oceaan Daar lag in 1975 een onklaar geraakte kernonderzeëer. die hoog- radioactief koelwater uit de reactor in de haven loosde. Kort daarna werd in het water bij twee oDenbare stranden een radioactiviteit gemeten die 5U keer zo hoog was als de toegestane dosis, zo getuigde een marinetechm- cus onder ede. Hel rapport haalt ook Amerikaanse regeringsrapporten aan die ernstige stralingsongelukken melden op Rus sische kernonderzeëers. Zeelieden zouden zijn getroffen door haaruit val, steriliteit en andere problemen doordat ze waren blootgesteld aan radioactieve straling. Uit bronnen van de Deense inlichtingendienst is vernomen dat daarbij ook mensen om het leven zijn gekomen. In bet rapport wordt tevens een Pentagon- document geciteerd volgens welk zich in 1966 op de ijsbreker Lenin, het eerste Sowjet-schip dat op kernener gie voer. een rampzalig stralingson geluk voordeed. Het schip mocht een jaar lang niet worden betreden. hovinciale kampmkjes De Jfovinciale Zuid-Holland gaat de ex altatie van kleine kampeerterrein- les zelf ter hand nemen. In het voor- ür zal als proef in de gemeente 'addinxveen een eerste terreintje 'orden geopend. Er zal voor maxi mal twintig tenten plaats zjjn. DEN HAAG (ANP) Staatssecreta ris Van Leijcnhorst van onderwijs wil dit najaar met schoolbesturen en gemeenten gaan praten over een be tere manier om het groeiend aantal kleuter- en basisscholen binnen de perken te houden. Vooral in grotere steden zal het aantal omlaag moeten, ongeveer 2.000 scho len zitten op het ogenblik met hun leerlingenaantal onder de wettelijke norm, en hoewel het aantal leerplich tige kinderen afneemt, groeit het aan tal scholen nog steeds. Aan die situa tie wil Van Leijenhorst een eind ma ken, zo heeft een woordvoerder van het ministerie van onderwijs en we tenschappen woensdag meegedeeld. Volgens de huidige criteria moet een school in een kleine gemeente mini maal 50 leerlingen hebben om te mogen voortbestaan, tenzij deze de enige school van de gemeente is. dan geldt een drempel van 23 leerlingen. Tot dusver was het echter vrij gemak kelijk om van die bepaling een onthef fing te krijgen, zoals moge blijken uit het feit dat 2.000 Nederlandse basis scholen onder die norm zitten. Bij het toekennen van zo'n ontheffing kun nen allerlei factoren, zoals ligging, bereikbaarheid, sociaal-culturele be tekenis voor de buurt enzovoorts. gewicht in de schaal leggen Indien het ministerie met dit ontheffingsbe- leid radlkaal zou breken en de norm van 50 naar respectievelijk 23 leerlin gen stringent zou hanteren, zou de gehele sector basisonderwijs volgens Van Leijenhorst in een klap uit de financiële problemen zijn. Dat is evenwel niet de bedoeling van de staatssecretaris. Scholen die een onvervangbare functie vervullen, bij voorbeeld doordat ze in de wijde omtrek de enige onderwijsmogelijk- heid vormen, zullen worden gehand haafd. hoe klein het aantal leerlingen ook mag zijn Maar die souplesse zal dan wel ten koste gaan van grotere steden waar veel scholen zijn. want over de hele linie moet het aantal omlaag. Neder land telt op het ogenblik ongeveer 8.100 kleuter- en 8.700 basisscholen. Oud-staatssecretaris Kevzer overleden HILVERSUM (GPD) M. J. Keyzer, oud-voorzitter van de AVRO en voor malig staatssecretaris voor de VVD, is zaterdag op 71-jarige leeftijd in Den Haag overleden. Dit heeft zijn familie pas gisteren, op de dag van de begrafenis, bekendgemaakt. Keyzer was staatssecretaris van ver keer en waterstaat in de kabinetten Marijnen en De Jong en daar tussenin' gedurende een jaar Tweede-Kamer lid. Zijn belangrijkste specialisme was vervoer. In 1971 werd hij tot AVRO-voorzitter gekozen en hij bleef dat tot januari 1982 Vanochtend op de radio (Hilv. 2, 08 14 uuri en morgen op de televisie (Ned. 2) herdenkt de AVRO de oud voorzitter.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 5