Syrische terrorist bekent plegen aanslag op Orly Stille actie om DDR te mogen verlaten Oppositierol voor CDA weggelegd PZCÜ Landwachter K. moet straf toch uitzitten Nederlandse helicopterpiloot dreef acht dagen op Javazee DREIGEMENTEN ARMEENSE BEWEGING het weer Nicaragua wil praten over vredesplan voor Midden-A merika Mankracht tegen 3 PK J KAMERLID STEEF WEIJERS: PZC/binnen-buitenland tVan onze correspondent i PARUS De Franse autoriteiten beschouwen het als een overwinning van de eerste orde dat voor het eerst in de bloedige historie van terroristische aanslagen op Franse bodem nu de directe leider van een aanslag als die op het kantoor van Turkish Airlines op het vliegveld GeVClllgeil Orly achter slot en grendel zit terrand, wordt echter getemperd door se in Teheran heeft afgegeven. In dit het communique dat de Asala, de communique wordt de Franse rege- Armeense nationale beweging" aan ring van „terreur-methodes" tegen de het kantoor van Agence France Pres- beweging beschuldigd en wordt ge dreigd dat Franse belangen over de hele wereld van dit moment af niet meer veilig zijn De 29-jarige Syriër Varadjian Garbid jian maakte deel uit van de groep van 50 Armenen. die door de politie sinds maandag werden verhoord na de aan slag van afgelopen vrijdag, waarbij res reizigers op weg naar Istanboel op hel vliegveld Orly het leven lieten, terwijl er ruim vijftig ernstig werden gewond Garbidjian heeft bekend de leider van de operatie te zijn geweest en degene die de tas met de uit gasflessen geconstrueerde helse ma chine aan een passagier had afgege ven, die bij de balie stond om zich in te boeken voor vlucht 926 naar Istan boel Naar wordt aangenomen heeft Gabidjian vervolgens via een korte- eolfzender de tas vanuit de verte tot ontploffing gebracht. De begrijpelijke trots van de Franse politiediensten, die aan het werk wa ren gegaan op basis van een histori sche woede-aanval van president Mit- WOLVEGA (ANP) - De 81-jarige Leeuwarder oorlogsmisdadiger P. K., die maandag in het Gelderse Ede is aange houden, zal alsnog zijn gevangenisstraf van acht jaar moeten uitzit ten. Dit heeft de hoofd officier van het parket te Leeuwarden, mr. A. G. Bosch, meegedeeld. Er zijn geen dwingende redenen aanwezig om een detentie te verhin deren. ..Het is nog een krasse baas", aldus mr. Bosch. Op 3 mei 1981 zou het vonnis tegen K zijn verjaard ware het mei üal het vonnis nooit aan hem is betekend. Doordat K. in het bui tenland met name in Frankrijk en Duitsland een veilig heenkomen zocht, kreeg justitie niet de mogelijkheid door welk rechtsmiddel dan ook, om hem te laten weten dat hij een execu tie van een uitspraak diende te ondergaan. Pas in 1979 heeft hem dit vonnis bereikt, zo heeft de officier van jus titie, mr. J. Riemersma. verklaard. Vanaf dat moment is de verja ringstermijn gaan lopen. De ontzetting uit het passief en actief kies recht voor het leven blijft evenwel bestaan. K is in 1949 bij verstek veroordeeld tot acht jaar gevangenisstraf omdat hij in 1944 als landwachter in Fries land patrouilleerde Ver der was hij behulpzaam bij een arrestatie en bij het opsporen van voor de Duitsers verborgen radiotoestellen en mo torrijtuigen. In januari 1945 heeft hij een gevan genbewaarder bij de S.D. aangegeven die clandestien briefjes doorgaf aan gedetineer den. Weersvooruitzichten voor vrijdag t/' d maandag: eerst zonnig en warm. In de loop van het weekeinde afkoeling, mogelijk met onweer. Deltagebied Op het ogenblik bevinden zich zeven tien Armeense terroristen in Franse gevangenissen: dat zijn de twaalf Armenen die na hun verhoor sinds maandag niet meer op vrije voeten werden gesteld, plus de vier Arme nen die gevangen zitten sinds de aanslag op de Turkse ambassade in Parijs in september 1981. Bij deze aanslag viel éen dode. De vier zullen het komende voorjaar worden be recht. Vorige week werd bovendien de Armeen die een granaat tegen het gebouw van de Turkish Airlines in Parijs wierp tot 2,5 jaar gevangenis straf veroordeeld. De woede-aanval van president Mit terrand was het gevolg geweest van het feit dat de Franse geheime dien sten de regering er weliswaar van op de hoogte hadden gesteld dat Ar meense terroristen van de Asala in Beiroet waren opgestegen met be stemming Frankrijk, maar dat ze het spoor van de groep onderweg waren kwijtgeraakt. Het is een publiek ge heim dat de Asala in handen is ge raakt van de anti-Arafat-fractie van het Palestijnse bevrijdingsfront, dat onder Syrische controle staat. Twintig van de vijftig door de politie sinds maandag verhoorde Armenen worden ermee bedreigd dat ze Frank rijk moeten verlaten. Onder hen zijn Syrièrs, Turken en Perzen. De leider van de Armenen in Frankrijk protes teerde tegen deze uitwijzingen die „louter gebaseerd" zouden zijn op de omstandigheid dat de slachtoffers Armenen waren. De leider van de beweging trok overigens in niet ge heel bedekte termen in twijfel of de bekentenis van de terroristenleider Varadjian Garbidjian serieus kon worden genomen. Grondwet Polen op een aantal VLAARDINGEN Bij een foto van Quenjn Fikke kan er woensdag bij zijn vrouw en 12-jarige zoon Jan Karei weer een lachje af. nadat bekend geworden was. dat de na een noodlanding in de Javazee vermiste helicopterpiloot na 8 dagen op een rubberboot te hebben rondgedreven nog in leven bleek VLAARDINGEN (ANP) De 35-jarige Querijn Fikke uit Vlaardingen heeft acht dagen op een rubbervlot op de Javazee rondgedreven, nadat zijn helikopter was neergestort. Fikke spoelde aan op de kust van Zuid- Borneo waarna hij na anderhalve dag dwalen zelf zijn maatschappij belde vanuit een klein dorp. Volgens de vrouw van Fikke had haar man een noodrantsoen aan boord, waarmee hij zich in leven wist te houden. „Het grootste probleem vormde de brandende zon Hij heeft zich daarom geheel in ver band gewikkeld", aldus mevrouw Fikke Zij had zelf haar echtgenoot al opgegeven, toen zij vanuit Jakarta werd opgebeld met de mededeling dat Querijn was gevonden „Ik dacht dat hij dood was en vertelde dat mijn man in Indonesië gecremeerd wilde worden. Daarop zei de man aan de andere kant „dat wordt dan een pijnlijke zaak want uw man leeft nog" Fikke is in dienst van Schreiner Airways in Leiden en was uitgeleend aan een zustermaatschappij in Indone sië Hij vloog zowel goederen als personen. Dit keer vloog hij een lege heli van Jakarta naar Balikpapan in Zuidelijk Borneo. Hij werd overvallen door slecht weer, raakte de weg kwijt en stortte tenslotte neer doordat de brandstof opraakte. Hij was er in geslaagd een noodsein uit te zenden. Volgens een woordvoerder van Schreiner is er vijf dagen vergeefs naar Fikke gezocht. De Indonesische autoriteiten en een team van Schreiner zelf onderzoe ken de zaak. Volgens mevrouw Fikke. die al een paar keer telefonisch contact met haar man heeft gehad, komt Querijn zaterdag of zondag terug naar Neder land. punten gewijzigd BURGERS VAN JENA GAAN DE STRAAT OP Weerbericht voor het deltagebied voor 21 juli 1983 Het aangekondigde hogedrukgebied heefl ons nu stevig in zijn greep. Gisteren kwamen er al flinke, zonnige perioden voor, vandaag zal het niet. wezenlijk anders zijn. Wel kunnen ach in de middag wellicht wat stapel wolken ontwikkelen, maar buien wor den niet verwacht. De temperatuur ion vandaag wat hogere waarden bereiken dan gisteren. Vanmiddag zal het zo'n 22 graden worden. Vannacht daalt het kwik tot omstreeks 15 gra den. De wind is matig tot vrij krachtig en waait hoofdzakelijk uit richtingen lussen noord en oost. Vooruitzichten voor vrijdag: ook voor .morgen wordt mooi weer verwacht. Droog, flinke zonnige perioden en een middagtemperatuur van ongeveer 22 graden. Matige wind uit oostelijke richtingen. WASHINGTON-DEN HAAG (RTR/AFP UPI ANP) LEON Nicaragua heeft dinsdag een vredesplan voor Middcn-Amerika gelanceerd dat in grote lijnen overeenstemt met de voorstellen die het afgelopen weekend zijn geformu leerd door de presidenten van de Contadora-groep. De Verenigde Staten hopen dat de vredesvoorstellen een eerste stap vormen in de richting van een oplossing voor het conflict in Midden-Amerika, zo verklaarde een woord voerder van het Witte Huis. De Verenigde Staten zullen ieder eer- aangekondigd dat ex-minister van lijk en controleerbaar voorstel, dat buitenlandse zaken Henry Kissinger met alleen met woorden maar ook voorzitter wordt van de commissie, met daden ondersteund wordt, zorg- waarin zowel democraten als repu- vuldig bestuderen, aldus de woord- blikeinen zitting hebben, voerder. In een rede bij de vierde Bekendste figuren van de twaalf leden Ij! Nautisch bericht Vindtussen noord en oost. 4 tot 5 Bfl. —4 zicht: goed, temperatuur kustwater: 20 graden, afwijking waterstanden: ten geringe verlaging, maximale golf hoogte monding Scheldes: tijdens hoogwater rond de halve meter. 22 juli Zon Maan ZON EN MAAN op 05.46 op 20 24 onder 21.46 onder 03.12 verjaardag van de Nicaraguaanse re volutie zei Daniël Ortega, leider van de junta van Nicaragua, dat zijn land bereid is onmiddellijk multilateraal overleg te beginnen over .vrede in Midden-Amerika. Tot dusver was de Sandinistische regering alleen bereid tot bilaterale gesprekken met de Ver enigde Staten en met Honduras, lan den die naar haar oordeel de veilig heid van Nicaragua bedreigen. Ortega verklaarde bereid te zijn onder de hoede van de Contadora-groep (Pana ma, Venezuela, Mexico en Columbia) nu wel te willen praten met de VS. De plannen zouden op 28 en 29 juli tij dens een vergadering van de groep in Panama aan de orde moeten komen. De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties zou moeten toezien op nale ving van gemaakte afspraken. VS-commissie Het Witte Huis heeft dinsdag de tellende commissie zijn verder Jeanne Kirckpatrick - de ambassadeur van de VS bij de VN - en Robert Strauss. Strauss was voorzitter van de demo cratische partij en liet eerder al forse kritiek op Reagans Midden-Amerika- beleid horen. Nederland is op geen enkele wijze betrokken bij de Amerikaanse mili taire manoeuvres die binnenkort in het Caribisch gebied en Midden- Amerika worden gehouden. Dit heeft een woordvoerder van de marine voorlichtingsdienst in Den Haag meegedeeld. Wel hebben marine-on derdelen eerder deelgenomen aan routine-oefeningen met VS-eenhe- den. Architecten De architectenbu reausin ons land hebben in de periode april 1982 tot en met maart 1983 voor netto 13.2 miljard gulden binnenge kregen aan nieuwe opdrachten. Dat is Laag water bekendgemaakt van de leden zes procent minder dan in de overeen- van de nieuwe commissie, die de Amerikaanse regering moet advise- komstige periode een jaar daarvoor. Dit blijkt uit woensdag verstrekte Donderdag, 21 juli ren over het beleid ten aanzien van gegevens van het Centraal Bureau Midden-Amerika. Maandag was al voor de Statistiek. WARSCHAU (L'PLRTR AFP) Het Poolse parlement, de Sejm, heeft woensdag vrijwel unaniem een aan tal grondwetswijzigingen goedge keurd. De belangrijkste voorziet in de introductie van de 'uitzonde ringstoestand' onder welke de Poolse regering ook bij een interne bedrei ging van de staatsveiligheid over speciale bevoegdheden kan beschik ken. De uitslag van de stemmen was 368 stemmen vóór. een stem tegen en één onthouding. Het Poolse parlement is vanaf woensdag bijeen om de ophef fing van de staat van beleg voor te bereiden De verwachting is dat mor gen - op de nationale feestdag - de staat van beleg inderdaad zal worden opgeheven. Twee andere belangrijke grondwetswijzigingen die werden aangenomen, betreffen een garantie voor het voortbestaan van de particu liere landbouw en het vervangen van het front voor de nationale eenheid door de Pron. Patriottische beweging voor nationale wedergeboorte, als eenheidslijst voor alle verkiezingen in het land De wetten die de situatie na de ophef fing van de staat van beleg moeten regelen en die de rechten van de Poolse bevolking aanzienlijk beper ken zullen tweeeneenhalf jaar van kracht blijven. De regering heeft ech ter de mogelijkheid de beperkingen één jaar eerder op te heffen. Explosie Dinsdagmiddag heeft zich een explosie voorgedaan bij het Aldel (aluminium Delfzijl) in Delfzijl. Daarbij zijn drie mensen eewond ge raakt. tVan onze correspondent! BONN Het aantal DDR-burgers dat Oost-Duitsland voorgoed wil verlaten, neemt aanzienlijk toe. Hoewel de autoriteiten dat natuurlijk niet toegeven, worden er in de hele DDR en in het bijzonder in de grote steden in het Zuiden steeds meer verzoeken ingediend om legaal naar het Westen te mogen gaan. Reden is meestal de inperking van persoonlijke en politieke vrijheid in Oost-Duitsland. In de Thuringse stad Jena, die ongeveer 100.000 inwoners telt, wordt de veiligheidsdienst sinds enkele weken met een vorm van burgerprotest geconfronteerd die tot nu toe onbekend was. Tot voor kort verzamelden zich op het Alle stille demonstranten hebben een berichtte kort geleden uitvoerig over de gebeurtenissen in Jena. Met als resultaat dat de meeste DDR-televi- siekijkers nu ook op de hoogte zijn, omdat de Westduitse televisie niet alleen in het overgrote deel van de DDR ontvangen kan worden, maar ook verre de voorkeur geniet boven de gelijkgeschakelde Oostduitse tv. centraal gelegen „Plein van de Kos monauten elke zaterdagmorgen tus sen de 20 en 60 mensen. Zij deden niets anders dan een kring uitreisverzoek ingediend. Dat bete kent dat velen hun arbeidsplaats heb ben verloren en nu of zonder werk zijn of als ongeschoolde arbeider zijn inge- bleven vervolgens een uur lang zwij- zet Kinderen worden als gevolg van gend staan Er werden geen spandoe- de wens van hun ouders om naar het ken ontrold, noch werden er spreek- Westen te gaan op school benadeeld koren aangeheven of iets anders ge- daan dat in de ogen van de veilig- 0f? hft heidsorganen verboden was. De bur- nc^aa|jjjg jfttÉfi gers uit Jena stonden eenvoudig op straat. Niettemin werd toch vrij snel bekend wat zij met hun actie wilden berei- Plein van de Kosmonauten na korte tijd door de politie zonder geweld uiteengedreven. De deelnemers gin gen zwijgend naar huis nadat het bevel was gegeven met meer bijeen te komen Zij willen zich echter tegen ken. Namelijk er nadrukkelijk op represallles weren Het gevolg was dat ijzen dal zij de DDR willen veria- ae actle opent,aar ».er'a ee£,aM m ten. „dil land, waarin wij ons mei Westduilse media gewenst voelen", zoals het schrifte lijk aan verschillende DDR-instellin- Het uitgebreide televisiejournaal gen werd geformuleerd. van half elf in de Bondsrepubliek Bmlnisse Vrijdag. 22 juli VUssingon Temeuzen Zienkzee Hinsweert Wemeldinge Kreekrak 06 35 163 07 02 174 07.18 141 07.21 192 07,33 157 07,61 181 07.42 159 E.K. 04.50 07.30 164 08.00 175 08.14 138 08.23 194 08.30 155 08.47 179 08 42 157 Hoog water Vllsslngen Temeuzen Zlerlkzee Hansweert Wemeldinge :krak f Hans' Kree) 3min Vllsslngen Temeuzen Zlerlkzee 10] Hansweert 'emeldlnge Kreekrak Htulnlsse 12.40 164 13.06 187 01.09 131 01 03 200 0133 154 01.30 181 01.57 157 Vrijdag 22 juli E.K. 04.50 01.08 170 0133 194 02 15 137 02 11 208 02 38 162 02.34 191 03.05 163 19.15 168 19.41 179 19.56 145 1958 197 20.06 160 20.22 1,85 20.21 164 20.05 178 20.35 190 20.46 152 20.54 209 21.01 169 21.17 195 21.15 171 13 47 130 13.36 201 14 10 155 14 07 184 14.38 157 13.33 173 13.57 196 14.42 135 14.35 209 15.04 159 15.01 188 15.37 161 DUINDIGT (ANP) - Onder flinke publieke belangstelling is gisteren op Duindigt in Den Haag de Dag van het paard gevierd. Het publiek op de renbaan kreeg een krachtme ting tussen mens en dier voorgeschoteld. Ongeveer veertig potige volwassenen namen het op tegen drie paardekrachten. Niet bekend is of de mensen de trekpaar den voort wisten te trekken of andersom. ScadinavièFinland wisselvallig weer met 'ooral in het noorden af en toe regen. Middagtemperatuur van 16 graden in het worden tot 21 graden in het zuiden. Britse eilanden in Schotland af en toe wat "gen of motregen. Overigens zonnige pe rioden en droog Zaterdag ln Zuid-Enge- and kans op onweer Middagtemperatuur 18 graden in Schotland tot 25 graden in 'Wd-Engeland. hneluxlanden, Duitsland zonnig en taog, Middagtemperatuur 24 tot 28 gra ta, aan de kust koeler. Zaterdag in Zuid- "UiIsland kans op onweer. hankrijk. Spanje, Portugal, Alpenlanden- jonnlge perioden maar ook onweersbuien, «^dagtemperatuur 28 tot 35 graden Wkanlanden, Italiè. Griekenland: zonnig. ^Middagtemperatuur 30 tot 35 eraden DEN' HAAG (ANP) Het CDA-twee- dekamerlid Steef Weijers acht het waarschijnlijk dat zijn partij na de eerstkomende verkiezingen in de op positie komt te zitten, omdat er grote kans is dat PvdA en WD er dan in zullen slagen een regeringscoalitie te vormen. „Het CDA spreidt nu het bed voor de liberalen en de sociaal-democraten. Zeker als het CDA in zijn schulp blijft zitten en bij de volgende verkiezingen wordt geconfronteerd met een forse terugval van het aantal zetels in de tweede kamer", zo zegt Weijers in een interview met Elseviers Magazine van deze week Hij bevestigde woensdag avond desgevraagd deze uitspraken te hebben gedaan. Volgens Weijers is de verhouding tus sen CDA en VVD momenteel ronduit slecht. „Dit is een bloedeloze coaliltie. Tussen de twee Keringspartners ontbreekt iets van lotsverbonden heidWeijers meent dan ook dat het broodnodig is dat de fractievoorzit ters Nijpels (vvd) en De Vries icda) n ade vakantie de koppen bij elkaar steken om deze situatie te verbeteren. Als zo'n gesprek tot niets leidt, dan zit het kabinet-Lubbers niet de volledige termijn tot 1986 uit, zo meent Weijers, die in zijn fractie optreedt als specia list op het gebied van de sociale verzekeringen en ambtenarenzaken. Volgens Weijers zij'n momenteel de contacten tussen de twee regerings fracties 'minimaal' en dat vergroot volgens hem de kans op 'een bedrijfs ongeval'. „Veel CDA-fractlegenoten zeggen al tegen mij dat zij het beu zijn om met de VVD verder te regeren", aldus Weijers. Hij gelooft dat een oppositierol loute rend zal werken voor het CDA. „Dan raken wij de baantjesjagers die heeft overigens iedere parij en de luizenbossen kwijt. Politici zijn na melijk ijdel en willen graag de blits maken in de politiek. Een aantal politici is uitsluitend door dit soort overwegingen bewogen", aldus Weij ers, die verder nog meent: „er zijn eenvoudig weg te veel kruideniers in onze fractie. Dat wil zeggen personen die hun eigen enge belangetjes de boventoon laten voeren." Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS gen, tel (01184) 15144. Middelburg: Markt 51. 4331 LK Middelburg, tel (01180) 27651. Goes Grote Markt 2, 4461 AJ Goes, tel. (01100) 16140. Terneuzen: Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen, tel. (01150) .94457 Hulst: Steenstraat 6. 4561 AS Hulst, tel. (01140) 14058. In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag t m vrij dag vanaf 19.00 uur (01184) 15144 Klachten bezorging Plaatselijke kantoren, maandag t/m vrijdag van 08.00-17.00 uur. 's Zaterdags van 09.00 tot 11.30 uur. Telefoonnummers buiten kantooruren: Expeditie (01194) 511. Advertentie-afdeling- (01186) 1584. 's-Zaterdags (01184) 15144 van 09.00-11 30 uur. Redactie (01184)-14796 Overlijdens advertenties maandag- t/m vrijdagavond van 20 30 tot 22 00 uur (01184) 15144 Zondag avond van 20.00 tot 22 00 uur. Abonnementsprijzen per kwartaal 61,20; franco per post 72,-; per maand 21,-; losse nummers 0,85 (alle bedragen in clusief 4 pet. btw Postrek nr 3754316, t.n.v PZC ab.rek Middelburg. Advertentietarieven 122 cent per mm; minimumprijs per advertentie 18,30. ingezonden mededelingen 2x tarief Voor brieven bureau van dit blad 4.25 meer. Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. Giro. 35 93 00. Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B.V Middel burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 3