PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Israël trekt zich terug uit Noord-Libanon Mijn werd door instructeur tot ontploffing gebracht DögSfc Opnieuw Nederlandse kampeerders gedupeerd Boudewijn roept op tot eenheid ONDANKS AMERIKAANSE BEZWAREN OVERLEVENDE OVER DRAMA IN 'THARDE: Dinosaurus-klauw Parachutist verongelukt iKff DERDE DA G STORM IN FRANKRIJK -J 226e jaargang no. 169 Ponderdag 21 juli 1983 Zonnige perioden Droog weer en zonnige perioden. Mid- dagtemperatuur van 18 graden in het Waddengebied tot 24 graden in Bra bant en Limburg. Vandaag.... op pagina 8 De advertentierubriek over uitgaan. Meer informatie over adverteren 01184-15144, heer v. d. Bulck. BRUSSEL (AP) Koning Boudewijn van Belgie heeft zijn onderling rtfdeeldc onderdanen woensdag opgeroepen de eenheid te herstellen. Het iis voor het eerst dat dc koning der Belgen zich op dergelijke wijze direct Bft de actuele politiek bemoeide. jfc vraag hen die verantwoordelijkheid dragen in het openbare leven en in de en aan u allen met klem de verschillen, rivaliteiten en tegenstellingen Rissen de gemeenschappen en regio's niet te vergroten", aldus de koning in ten toespraak voor radio en televisie. België is op het ogenblik ernstig verdeeld over de kosten die gemoeid zijn bi] het redden van de Waalse staalindustrie. De Belgische regering moet dit weekeinde een beslissing nemen over de toekomst van de staalindustrie Daarbij staat ook de toekomst van de regering Martens op het spel. De koning sprak de Belgen toe aan de vooravond van de nationale feestdag. Het is zeer ongebruikelijk dat de Belgische koning zich op dergelijke wijze tot het volk richt. Het koninklijk paleis zei dat de toespraak van de koning was ingegeven door de toenemende spanningen tussen Vlaanderen en Wallonië. Van onze correspondent! JERUZALEM De Israëlische regering heeft tot een gedeeltelijke militaire terugtrekking uit Libanon besloten, ondanks Libanese en Amerikaanse bezwaren. Er is geen definitieve datum of termijn genoemd, maar het is de bedoeling om het Israëlische leger binnen drie maanden in etappes terug te trekken tot een lijn ten zuiden van de rivier de Awali. Dat zal zoveel mogelijk gebeuren in overleg en samenwerking met het Libanese leger, de Verenigde Staten en de internationale troepenmacht. Volgens militaire zegslieden zijn er dat het Libanese leger er kan binnen- van 40.000 man. die Israël altijd zeer un de nieuwe opstelling van het Israëlische leger tal van voordelen: (is Israël zal niet langer betrokken zijn aj de burgeroorlog in het Sjoefge- Voor 400 000 Libanezen zal Israël niet langer politieagent hoeven spelen, hetgeen een belangrijke aakverlichting voor het Israëlische ft itger is. De bestandslijn met Syrië "jft ongewijzigd. De Israëlische artil- n a lerie blijft binnen het vuurbereik van Damascus en Israëlische radar blijft nds- In centraal Libanon de berg Baroek :tten, een plaats vanwaar de Israë- n»jdiep Syrië kunnen inkijken. liet opzet is niet bekendgemaakt 'r precies deze terugtrekking iid zal zijn. De meest brandende iaS traag is wat er in het Sjoefgebergte raat gebeuren als de Israëlische troe- loyaal is geweest, voorkomen. De gedeeltelijke terugtrekking mag komst te bewerkstelligen tussen de misschien de taak van het Israëlische falangisten en de druzen, die elkaar leger iets verlichten, het betekent ongebruikt weer m het kaartenspel teruggebracht. President Gemayel van Libanon gaf als zijn mening dat de gedeeltelijke Israëlische terugtrekking neerkomt op een „feitelijke deling" van Liba non. Hij drong aan op de volledige terugtrekking van alle buitenlandse troepen. Hij zei dit na achter gesloten deuren te hebben gesproken met de commissies van buitenlandse zaken van het Amerikaanse congres. MORZINE - Met een bebloed gezicht ligt Johan van der Velde uitgeteld in het gras op de flanken van de Col de la Madeleine De coureur uit de ploeg van Peter Post kwam gisteren tijdens de levensgevaarlijke afda ling van de Madeleine zwaar ten val en belandde zes meter diep in een ravijn. Dat betekende gelijk het einde van de Tour de France voor de 26-jarige Brabander van wie in eerste instantie werd gevreesd dat hij hersenletsel had opgelopen La ter. in het ziekenhuis vanMoustiers. bleken de verwondingen mee te vallen: een polsbreuk en een zware hersenschudding De tweede Alpenetappe zette de Tour de France gisteren overigens niet op zijn kop. Peter V/innen koos voor de aanval, maar kwam uitein delijk in het gezelschap van gele truidrager Laurent Fignon over de eindstreep. Jacques Michaud won de etappe. De Tour de France op pag 15). op leven en dood bestrijden in het Sjoefgebergte. Een bloedbad onder druzen en christenen is na de Israëli- allerminst een oplossing De stad Sai- da. de Palestijnse vluchtelingenkam pen en heel Zuid-Libanon blijven on- sche terugtrekking zeer wel mogelijk der Israëlische controle, een gebied een tweede Sabra en Sjatilla is in dat voor de Israëliërs de afgelopen maanden zeer onveilig is geworden als gevolg van guerrilla-acties dat verband vermeld. Een extra complicatie voor Israel is, dat de druzengemeenschap in Israël een ernstige waarschuwing heeft ge stuurd aan de Israëlische regering om de Libanese druzen niet aan de wille keur van de falangisten over te laten. Troef Militaire commentatoren wijzen er verder op. dat de eenzijdige terugtrek king van Beiroet en omgeving, de weg De Israëlische druzen dienen in het Beiroet-Damascus en het Sjoefge- Israëlische leger en vervullen met name in Libanon belangrijke militaire T functies als hoge officieren. Een derge- wegtrekken zonder dat het Liba- jijke waarschuwing van de druzenoe- a l0crf>r ar Iran hinnpnfrplrlrpn T volkmg kan de Israëlische regering niet negeren, wil het een conflict met de Israëlische druzengemeenschap tese leger er kan binnentrekken. De meest brandende vraag is, wat er m het Sjoefgebergte gaat gebeuren ils de Israëliërs wegtrekken zonder bergte eens te meer bewijst hoe onno dig indertijd de uitbreiding van de oorlog was Een jaar geleden beweer de de toenmalige minister van defen sie Sjaron, dat Israël het veroverde gebied als troef in onderhandelingen kon gebruiken. De troeven zijn nu 'T HARDE-DEN HAAG (GPD) Instructeur De Bakker heeft maandagmiddag in het leslokaal van de schietschool in 't Harde zelf de scherpe mortiermijn tot ontploffing gebracht. De bewuste mijn was al enige tijd aan de vijftien soldaten getoond voordat de explosie plaatsvond. Dit heeft een overlevende verteld van het drama dat het leven heeft gekost aan de beroeps-wachtmeester en zes dienstplichtigen. CDA-oppositie CDA-tioeede-kamerlid Steef Weijers meent dat de coalitie tussen zijn partij en de VVD bloedeloos' is. Weijers ziet het CDA al in een opposi tierol. (PAGINA 3) Oorlogsmisdaad De 81-jarige oorlogsmisdadi ger P. K. moet alsnog een gevangenisstraf van acht jaar uitzitten. (PAGINA 3) Schoolverlaters De arbeidsmarkt in Zeeland raakt nog verder verzadigd. Twaalfhonders schoolverla ters zoeken werk. (PAGINA 9) Radio en televisie: 2 Binnen- en buitenl'-3en 5 Financiën, economie: 4 Kunst en cultuur: 7 Provincie: 9, 11 en 13 Sport: 15 en 17 LONDEN (ANPUP11 - Amateur-archeoloog Bill Walker toont een ruim 30 cm lange klauw van een vleesetende dinosaurus die ca 124 miljoen jaar geleden leefde Walker deed zijn vondst in een kleiveld in het Engelse graafschap Surrey, vanwaar het skelet van de onbekende dinosaurus soort in drie vrachtwagens naar het Britse Natuurhistorische Museum is overgebracht Staand op de achterpoten moet het reptiel tussen de 3 en 4.5 m groot geweest zijn. In Engeland ivas tot dusverre slechts één dinosaurus-skelet gevonden. Tegenover de Zwolse Courant ver klaarde een lichtgewonde militair, die zijn naam niet in de krant wil hebben, dat de mijn met aan weerskanten draden voor iedereen zichtbaar op een tafel was gelegd. „De mijn stond op scherp en omdat de instructeur ervan uit ging dat het om een oefenmijn ging. werd aan de draad getrokken. Er gebeurde niets. Toen vroeg iemand wat er gebeurt als je aan de andere kant trekt". Er zou opnieuw aan de draad zijn getrokken waarna de mijn explodeerde. Verhalen als zou de mijn direct zijn afgegaan toen het wapentuig uit de kist werd gehaald, zijn ook tegenge sproken door een andere overlevende van de ramp In het NOS-joumaal zei een niet met naam genoemde jonge man dat er enige tijd zat tussen het moment dat de mijn uit een kist kwam en het ogenblik van de ontplof fing. Verder kon hij zich met veel herinneren. „Ik heb gezien dat de wachtmeester de mim in zijn hand had en toen ineens is dat ding ont ploft. Je ziet zwart voor je ogen". Het onderzoek naar de ramp richt zich steeds meer op de vraag of er bij de verpakking van de mijnen een fout is gemaakt waardoor de scherpe tus sen de oefenexemplaren zijn terecht gekomen. De herkomst van de explo- sieven wordt nagegaan. De scherpe mortiergranaten zijn waarschijnlijk tien jaar geleden geleverd door Euro metaal in Zaandam Specialisten uit het leger controleren m de fabriek of het bestelde wapentuig in orde is en of het ook goed is verpakt. Woensdag konden drie lichtgewonde militairen het ziekenhuis verlaten. Zes dienstplichtigen, van wie er nog een in levensgevaar verkeert, liggen nog in het Sophia-ziekenhuis in Zwolle. De families van de vijf dienstplichti gen die maandag op slag- werden gedood hebben afgezien van de moge lijkheid van een begrafenis met mili taire eerbetoon Nabestaand^p van de 22-jarige omgekomen wachtmeester- instructeur De Bakker en de 21-jarige soldaat Schumacher, die dinsdag avond aan zijn verwondingen over leed, stellen wel prijs op een militaire begrafenis. De weduwe of wezén van de omgeko men militairen komen in aanmerking voor het normale weduwen en-of we zenpensioen. Een dienstplichtig sol daat die bij het verlaten van de mili- Het (al dan niet fictieve) burgennko- men waarover het percentage wordt berekend is minimaal 29.780 gulden. Een soldaat die 60 procent arbeidson geschikt is krijgt dus minimaal een uitkering van ongeveer 18.000 gulden. Extra zware gevallen krijgen daarbo venop nog eens een bijzondere invali- diteitstoeslag. Die bedraagt 20 pro cent van de hierboven genoemde in- taire diensi een veneonding heeft die hij heeft opgelopen tijdens en in ver band met de uitoefening van zijn kene tussen 80 en 100 procent invalide is, en 40 procent bij een volledige invaliditeit. In dat laatste geval krijgt - 1I1V dUUllCll. 111 Udl Iddtotc KCV dienstplicht komun aanmerking voor de dus minimaal 42 000 pfl. een ïnvaliditeitsuitkenng. Voorwaar- den de is wel dat de betrokkene voor minstens 10 procent invalide is In dat geval krijgt hij een invalidi- Deze uitkeringen worden levenslang verstrekt. Voorts komt de invalide militair ook levenslang in aanraer- teitspensioen plus een toeslag. Die geneeskundige vervor- twee uitkeringen samen ann een per- sln|skosten va„ het Rijk. centage van het loon dat de militair 6 6 had kunnen verdienen of verdiende in de burgermaatschappij op het mo ment dat hij de militaire dienst in ging. Het bewuste percentage is even hoog als de arbeidsongeschiktheid. TEXEL (ANP) Een 32-jarige marinier uit Den Helder is woensdagavond na een parachutesprong boven Texel te pletter gevallen. Volgens een politie- iiuiiuiLciic van uuiteiuanuse zatten in woordvoerder ,s de parachute van de mannier met gebruikt. Een ondemoek De„ woensdagavond bevestigd moet nog uitwijzen of dc parachute defect was. De marinier maakte een vrije val vanaf een hoogte van 4000 voet en kwam n k H rpjp® „nn rip „stiriwimr if!nfÜ LioK cle reden van tip uirwtlzine is nipt terecht in de tuin van een boerderij in de buurt van het vliegveld v Het slechtoffer sprong samen met zes collega's. Suriname wijst lid Nederlandse ambassade uit DEN' HAAG (ANP) De Surinaamse regering heeft een lid van de Neder landse ambassade in Paramaribo verzocht het land te verlaten. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Ook de reden van de uitwijzing is niet bekend. De woordvoerder verwacht vandaag meer mededelingen te kun- a doen. I ADVERTENTIE i 21 -22-23 juli: Horeca culinaire Aanvang: 10.00 uur Plaats: Grote Markt zuid zijde DEN HAAG (ANP) Een der de camping in Frankrijk is slachtoffer geworden van noodweer. In de nacht van dinsdag op woensdag trok een zwaar noodweer gepaard gaande met hagelstenen „zo groot als duive-eieren", over een camping in de Franse Dordogne, aldus de ANWB- alarmcentrale woensdag. De getroffen camping is dit keer 'Lac plaatsje Vergt. De materiele schade is mate bedorven, dat zij naai- Neder- enorm. Volgens de eerste berichten land terugkeren ueze zware onweers zijn er echter geen persoonlijke onge- buien, zoals die nu al drie dagen lukken gebeurd, aldus woordvoerder campings in Zuid-oost- en Zuid-west- Beems van de alarmcentrale De Frankrijk hebben geteisterd, zijn Dordogne ligt in Zuidoost-Frankrijk Met het betreffend gebied is geen communicatie mogelijk omdat de te lefoonlijnen of overbelast of defect geraakt zijn. aldus Beems, wiens men sen ter plekke gebruik maken van mobilofoonverbindingen van de Fran se gendarmerie. Volgens de laatste berichten hebben in totaal elf Neder landse kampeerders schade geleden Voor een aantal van hen is de schade du neuf font' in de Dordogne, bij het zo groot en het vakantieplezier der deze tijd van het jaar niet ongebruike lijk Vooral als de temperaturen bo ven dertig graden komen, kunnen, mits er voldoende vocht in de lucht is en de temperaturen in de hogere luchtlagen relatief koud zijn, grote stapelwolken ontstaan. Die kunnen zich sterk doen voelen in zware buien, vaak gepaard gaand met onweer, ha gel en zeer krachtige windstoten Dit heeft P Rosier van het KNMI m De Bilt woensdag gezegd naar aanleiding van de situatie in Frankrijk. OTTAWA tl PI) De zeven activisten van de milieu beweging Greenpeace die maandag in Siberië w erden opgepakt zijn wel vastgezet maar niet officieel gear resteerd. Dit heeft het Canadese ministerie van buitenlandse zaken laten weten na ontvangst van een Sowjet- mededeling. Een woordvoerder verklaarde dat Canada in contact staat met de Sowjet-Unie en met de Verenigde Staten over hun eventuele terugkeer naar huis. De foto laat een van de leden van Greenpeace tijdens de actie voor de kust van Loreno zien De organisatie vermoedt dat vanuit dit Russische walvisvaarders kamp walvisvlees aan minkboerderijen wordt gele verd Het fotomateriaal werd teruggebracht door de Rainbow Warrior, het actieschip van Greenpeace. De Rainbow Warrior wist met veel moeite aan de Sowjet- autoriteiten te ontsnappen. De man in het bootje werd gearresteerd, maar de mensen van het actieschip wisten het fotomateriaal toch te bemachtigen. mp

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1