Post in zee met Japanse sponsor Kim Wha Ja: 'Wielrennen is erger dan Chinees worstelen9 KNWU verzoekt UCI om opschorting straf Zoetemelk IMlllUD mzw PZC/«Port CHAOTISCH VERLOPEN ONTHULLING INGEDIEND BIJ SPAANSE VOORZITTER In 1984 weer Ronde Amerik WOENSDAG 20 JULI 1983 (Door Peter Heerkens) ALPE D'HUEZ De Japanners zijn het Europese beroepswielrennen ingefietst. Dat wil zeggen: als hoofdsponsor. In het grote peloton van co-sponsors zitten ze al een paar jaar met twee rijwielfabrieken. Voor het eerst nu dragen ze de grootste financiële last van een prof-ploeg: 1 miljoen dollar per jaar, gedurerde vier seizoenen te besteden door Peter Post. Die gebruikte dus zijn opmerking over een Amerikaanse multi-national als afleidingsma noeuvre. Tour de France" het nieuws eerder te geven. Kortom: zo lollig als Post het zich had voorgesteld was het alle- De nieuwe ploeg werd ten doop ge houden in de kerk (Notre Dame de Netges) van Alpe d'Huez die de Neder landse pastoor Jaap Reuten jaarlijks ter beschikking stelt als perszaal voor de Tour de France-verslaggevers, Bij mankeerde het op deze dag aan. alle goede en dure voorbereidingen ten spijt. Aan het eind van de doop had den ze hem in een mini-kimono gehe sen en hem met een hamer een Japan se ceremonie laten uitvoeren op een Bovendien zakte het peil naarmate de die plechtigheid werd de naam van de tijd vorderde. Voor wie Post kent was Vat vol sake. rijstwijn uit het land nieuwe ploeg op een nogal bombasti- het niet moeilijk om van zijn gezicht de nieuwe sponsor, sche manier onthuld: Panasonic-Ra- af te lezen hoe hij zich geneerde leigh. Het was een plechtigheid waar- tegenover zijn vanuit Japan overge- aan de internationale sportpers zich vlogen nieuwe bazen. Die kwamen op mateloos heeft gestoord. Niet alleen een bepaald moment nauwelijks meer verscheen de ploeg Japanse directie- boven het geroezemoes uit. Fotogra- leden en Engelse zakenvertegenwoor- fen liepen nonchalant stoelen omver: Opgelaten Onder dat soort plichtplegingen voelt Peter Post zich altijd opgelaten en dat was hem ook nu aan te zien. De digers te laat op de persconferentie er werd door vele aanwezigen half-luid met-journalisten klapten er hart- maar het gezelschap bleek op sportge- gesproken: op de achtergrond rinkel den de telefoons van de Tour-perscen trale de geluidsapparatuur werkte met horten en stoten en de akoestiek In de kerk bleek zo slecht dat het meest van de toespraken kapot sloeg De teksten die over en weer vertaald moesten worden concentreerden zich op commercieel-aanprijzende uitspra- tegen het beton, ken die op den duur zelfs ere-gast Felix Levitan aan de hoofdtafel duide- in aanmerking genomen waar het lijk begonnen te vervelen. Hij keek precies om ging, groeide de bijeen- ongeinteresseerd in het rond. speelde komst uit tot een schertsvertoning chi de nieuwe kledij uitgereikt had stochteljjk voor: jury-leden van de Tour, vrouwen van aanverwanten, kinderen die waren binnengeslopen en op de Nederlandse rij onder ande ren Dries van Agt. en oud-scheids- rechter Frans Derks, Gerrie Knete- mann stelde zich neutraal op. Hij zat er vol verbazing bij en hij keek ernaar. Later, toen Peter Post van H. Sakagu- met zijn vingers op tafel, loerde om de Post zich achteraf allerminst gekregen en het gezelschap zich du- paar minuten demonstratief op zijn gelukkig mee toonde. Voor hem telt wend en wringend van de kerktrap- horloge en verliet tenslotte met de houding van een sluipmoordenaar vroegtijdig de bijeenkomst. Die hoofdtafel was iets aparts: een lang iets dat op schragen steunde en op het altaar van de kerk stond. Niet zo lollig Een groot bord waarop aan het eind van de zitting de naam van de nieuwe ploeg werd onthuld, onttrok het ker korgel aan het gezicht en rechts stond de mobiele preekstoel opge steld voor wie het woord wilde voe ren. Op de stoelenrij daarvoor een gezelschap dat de doopplechtigheid moest opluisteren, maar dat was de journalisten niet verteld. Die reken den op een zakelijke persbijeen komst. Vandaar dat er een aantal demonstratief aan het werk ging tij dens de toespraken, welk gerammel op de typemachines Peter Post zicht baar mateloos irriteerde. Later kreeg Post het bovendien nog aan de stok met Nederlandse journalisten die zich bij hem beklaagden over het feit dat hij de code van de persbijeen komst schond door de „Nos-Radio het begrip „niveau" zwaar en daar Pen list vallen om de champagne en de schalen met lekkere happen te bereiken, mocht Knetemann lootjes trekken. De prijzen van de tombola kwamen natuurlijk uit de voorraad van de nieuwe sponsor: elektrische apparatuur. Even buiten dat gefriemel werd de chaos van de bijeenkomst geaccen tueerd door het KN'WU-hoofdbe- stuurslid Hein Verbruggen die vlak bij het orgel Peter f>ost aanklampte. Uit een plastic zak haalde hij een pakketje en tot opperste verbazing van Post begon hij aan een geïmpro viseerde toespraak. Wat hij eigenlijk had willen zeggen, zat in het Frans en Engels in zijn binnenzak. „Maar daar ben ik niet aan toegekomen", zei hij tegen Post die best begreep wat hij bedoelde. Hein Verbruggen bedankte daar op het altaar namens de wielerbond Post. „Voor alles wat jij in die tien jaar Raleigh gedaan hebt voor de Neder landse wielersport. Wij zijn je daar voor zeer erkentelijk". Post trok het papier van het pakket en keek tegen een pennehouder op zwaar marmeren voet aan. Drie meter verder probeerde een fotograaf het petje van de nieuwe ploeg op het hoofd van Dries van Agt te krijgen. Maar dat feest ging niet door. „Oh neen.. riep de Brabantse commissaris van de koningin reso luut. Het was tenslotte allemaal al gek genoeg geweest in de Notre Dame des Neiges. L'ALPE D'HUEZ Frankrijki - Ome landgenoot Peter Winnen, maandag winnaar van de etappe van de Ronde- van Frankrijk naar het Franse bergplaatsje, is daar zeer populair. Op de foto verdringen jeugdige fans zich voo; een handtekening van de renner (Door Peter Heerkens) ALPE D'HUEZ Het hoofdbestuur van de Koninklijke Nederlandse Wielren Unie voert actie om de straf die Joop Zoetemelk kreeg voor overtreding van het dopingreglement, voorlopig op te schorten. Namens de bond diende voorzitter Jan Karei Hylkema dat verzoek in bij de Spaanse voorzitter van de internationale federatie UCI, Luis Puig Esteve. De KNWU is vanaf het begin van telefonisch overleg naar aanleiding 1S7 mening geweest dat Zoetemelk werd de positieve uitslag van een do- veroordeeld op te vage gronden, om- pingcontrole, sterk afraadde om uit dat bij het tegenonderzoek in een de Tour te stappen. Zoetemelk wor- Panjs laboratorium niet duidelijk stelt nu met de vraag of hij cr juist aan aangetoond kon worden om welk mid- deed zijn eigen standpunt opzij te del van de verboden hormoonprepa- zetten raten het ging. Volgens bondsarts Lon Schattenberg was het een albraakpro- dukt. Op die grond van onzekerheid wil de KNWU dat de dopingzaak- Zoetemelk geseponeerd wordt tot er over deze problematiek in het alge meen gesproken is tijdens het jaar congres bij de wereldkampioenschap pen in augustus, waar de afgevaardig den van alle wielerlanden elkaar tref fen. Voor die bijeenkomst heeft de Staat van dienst „Ik weet zeker", aldus Hein Verbrug gen, die op de rustdag twee uur met Zoetemelk over de problematiek sprak, „dat hij in het andere geval ook met zichzelf in conflict was geko men. Als hij inderdaad zijn carrière meteen afgebroken had. zou hij nu vol spijt gezeten hebben. Dat ik hem met klem adviseerde om door te KNWU inmiddels als agendapunt „de koersen, deed ik louter uit de overwe- Peter Post (r.) met Panasonic-directeur H. Sakacushi, bij de bekendmaking van de hoofdsponsor dopingcontroles" opgevoerd Het pleidooi van de KNWU beslaat drie vellen tekst, die geschreven zijn door het hoofdbestuurslid (voorzitter prof-sectie) Hein Verbruggen. die op de rustdag in Alpe d'Huez Joop Zoete melk daarvan op de hoogte stelde. Hij ook is degene die Zoetemelk in het ging dat iemand in een dergelijke gemoedstoestand niet zo'n belangrij ke beslissing kan nemen. Ik hield hem voor dat hij een te grote staat wan dienst opbouwde om die in één klap vanuit een overspannen situatie af te breken". In overleg met zijn mede-bestuursle- Woensdag 20 juli. 18e Etappe. Vier zware bergen komen de coureurs te gen in de 247 kilometer lange Alpenrit tussen Alpe d'Huez en Morzine. De col du Glandon eerste categorieen de Madeleine (buiten categoriein het begin, later de col de la Colombiere eerste categorie) en de col de Joux Plane (eerste categorie De afdaling daarvan eindigt in Morzine. Tour op radio en tv Nederland 2, Belgie-Nederland 1 en Belgie-Frans: 16.10 uur rechtstreeks verslag van de slot fase en de aankomst van de achttiende etappe l'Alpe d'Huez naar Morzine- Nederland 2:18.15 tot 18,40 samenvatting van de achttiende etappe. Nederland 2: 22.45 uur: filmverslag van de achttiende etappe. tDoor Peter de Jonge i ALPE D'HUEZ Tweeéneenhalve week reist ze nu mee met de Tour de France, maar nog regelmatig valt haar mond open van verbazing. Dr. Kim Wha Ja, een uit Korea afkomstige acupuncturiste, had de Amerikaanse renner Jonathan Bo.ver toegezegd dat ze hem tijdens de etappewed strijd door Frankrijk zou volgen. Maar de Tour heeft haar symphatie duidelijk niet. „Natuurlijk besef ik dat ik een leek ben op wielergebied, maar ik heb twee goede ogen in mijn hoofd en wat ik daarmee tot nu toe heb gezien heeft me geschokt. Wielrennen is erger dan Chinees martelen. En de middelen die ze aan sommige renners geven... Die lopen rond als een zombie. Die weten echt niet meer waarmee ze bezig zijn", zegt ze. Kim Wha Ja is in de Verenigde Staten een beroemdheid op het gebied van de alternatieve geneeskunst. Ze heeft een grote praktijk in Cahforniè (4500 patiënten, onder wie sterren als Kim Novak en Dons Dayi, ze geeft college aan verschillende universiteiten en doceert acupunctuur aan artsen-die zich daar na hun medicijnenstudie in willen bekwamen. Een maand liet ze al die drukte achter zich, een maand liet ze die inkomsten („en ik ben duur, hoor") liggen orh haar patiënt Boyer te volgen. „Maar voor mij staat al vast dat dit de eerste en "de laatste is geweest. Dit doe ik nooit meer", laat ze weten. „De eerste twee dagen wist ik helemaal niet wat ik zag. Ik was geschokt, neen. dat is nog te zacht uitgedrukt. „Knocked out" is dichter bij de waarheid", bekent ze. Wat ze waarnam druiste in tegen haar gevoel, voor ethiek. De acupunctuur, een al 5000 jaar oude vorm van geneeskunst waarmee door het plaatsen van naalden op zenuwknooppunten de patient behandeld wordt, is in feite „geneesmiddelen-vijandig", legt dr. Kim uit. „Natuurlijk zijn er goede geneesmiddelen, zoals de antibioti ca. maar er zijn er ook zoveel die te vervangen zijn. Die onnodig worden gegeven", hoewel ze niets concreets wil vertellen over haar waarnemingen bij dc Franse ploeg SEM waarvan Boyer deel uitmaakt („het is voor het eerst sinds lange tijd dat er een vrouw bij is en die mensen hebben me uitstekend behandeld") plaatst ze grote vraagtekens bij medische begeleiding van de wielrenner, in het algemeen. de vrouw die met naalden en electroden in de weer is en het vertrouwen van iedereen wint. Kim Wha Ja: „Ik heb er geen idee van hoe ze over mij denken. Er is een taalbarrière, want ik spreek Engels. Koreaans, Chinees en Japans, maar zij uitslui tend Frans Trouwens het kan me niet zoveel schelen, ik ben hier in de eerste plaats voor Jonathan i Boyer) en de rest is bijzaak", vindt ze. Dat geldt ook voor het onbegrip met de behandelingsmethode. Dat uitte zich deze week toen Briek Schotte een allergie liet behandelen en met naalden in zijn neus en electroden op zijn lichaam op de tafel lag. „Het is klaar, meneer Schotte", zei dr. Kim na een half uurtje en de apparatuur half met zich meesleurend, naalden nog in zijn gezicht, wilde hij opstappen. De acupuncturiste kon maar ternauwernood voorkomen dat de Belg als een kerstboom de straat op liep. Vermakelijk Scheve ogen de andere kant kijken de vaste soigneurs van de formatie met enigszins scheve ogen naar de verrichtingen van de Koreaanse. Niet alleen Boyer laat zich door haar behandelen, ook Jean Marie Grczet (inmiddels uit de strijd), Joachim Agostinho en zelfs assistent-ploegleider Briek Schotte lagen bij haar op de hehandeltafel. En steeds tot grote tevredenheid. Ook bij Grezet, die desondanks van het strijdtoneel verdween. „Ik heb hem behandeld voor hooi koorts en binnen twee dagen was dat over. Vanwege klachten aan zijn voeten is hij gestopt. Op mijn advies", stelt De soigneurs echter weten nauwelijks wat ze aanmoeten met Dr. Kim Wha Ja, Een voorval dat mevrouw Kim nog wel vermakelijk vond. Maar bedenkelijker kijkt ze als de medische verzorging ter discussie wordt gesteld. „Deze sport is toch al niet gezond. Daarom moet je er in elk geval voor zorgen dat er met nog eens een grotere aanslag op het lichaam wordt gepleegd. Met de dingen die bepaalde renners volgens mij slikken en het gaat echt niet om een minderheid maken ze hun lever kapot en vermoorden ze hun cellen. Daarom zou ik het in deze wereld niet uithouden. Ik ben om te genezen, niet om te verwoesten", vindt dr. Kim. „Maar", zegt ze, „er is één voorbeeld van een renner die daar niet aan meedoet". Inderdaad, Jonathan Boyer, de coureur dankzij wje ze in contact kwam met het luidruchtige wereldje waar ze zo weinig van snapt. Boyer is in het peloton een vreemde eend in de bijt. Hij stamt af van de Franse Hugenoten, die vanwege hun geloof zijn gevlucht. Verder eet hij geen vlees, uitgezonderd kip en vis en voedt hij zich voorts vooral met groente en gedroogd fruit. Niet het type dus dat zoals in wielerkringen gebruikellijk is 's morgens biefstuk met rijst als ontbijt neemt. Ying en Yang Jonathan is bij mij gekomen toen hij in 1978 ziek was en via de gewone artsen niet geholpen kon worden. Het zat onder meer in zijn rug Drie maanden lang heb ik hem behandeld en toen werd hij beter. Niet alleen omdat hij er in geloofde, zoals men wel zegt, dat heeft er wel mee te maken, maar dat geldt ook voor gewone medicijnen. Als je iets inneemt, waar je niet achter staat helpt het ook niet. Op dat punt is er geen verschil. Ying en Yang noemen we dat. Ying is de geest en Yang het lichaam. En allebei moeten in orde zijn. Het is dus geen magie of hekserij, maar een zeer serieuze wetenschap", aldus dr. Kim. Haar activiteiten tijdens de Tour de France worden dan misschien nog met enige argwaan bekenken. ze is er van overtuigd dat het de geneeskunst van de toekomst is. „Het zal nog wel een jaar of tien duren, want zo lang wordt het in het westen nog niet gedaan. Maar dan zal het echt wel een grote vlucht nemen. Ook in de sport, daar ben ik van overtuigd. Want sportmensen zullen toch ooit wel eens gaan beseffen dat glorie vergankelijk is en dat gezondheid daar boven gesteld moet worden. En een behandeling met acupunctuur kan geen kwaad. Het is onschuldiger dan het innemen van een aspirine. Wie niet gevoelig is voor die argumenten, is niet zuinig genoeg op zijn lichaam", besluit ze. den heeft Hein Verbruggen in 1 verzoekschrift aan de UCI-voora; i twee hoofdpunten aangevoerd om; Sra ze zaak even op te schorten. Verb: 2-3 gen: „Ten eerste, omdat het gaa:. een afbraakprodukt van een fc moonpreparaat, vermoedelijk na: jf,' rolon. Maar dat is niet aangetoa Omdat afbraakprodukten niet v« .,r' komen op de verboden lijst kan, r. i: onze mening, het produkt waarh om gaat wèl op die verboden Ij i*r 1 staan; dan nog is het zo, dat on deskundigen zeggen dat op grond wat er gevonden is niemand 1 bepalen waar het vandaan komt.l j3,j specialisten die wij bij het ondera roo betrokken, (prof. dr. Van Rossum jjfl bondsarts Lon Schattenberg - rs rar zeggen dat het in theorie onder a» :>o re kan door het eten van vlees meti PJ1. verhoogde concentratie van horq375 nen". Hein Verbruggen is van mening Joop Zoetemelk sterk genoeg st voor het voeren van een proces via burgerrechter. Hij heeft er met h ook over gesproken, maar Zoeten is op die suggestie niet ingegs Verbruggen: „Als Nederlandse bi ageren wij al enige tijd tegen dopingcontroles zoals die moment! U! gevoerd worden. Wij zijn beslists tegen het bestaan ervan, maari tegen de praktische uitwerking wordt soms gesold met de beiam if: van de renners en daarom willen ook op het congres in augustus f* onderwerp degelijk aanpakken.) f zijn bezig met een dossier datelke: j£Jj dikker wordt. Ik zou wel eens rrl -K zien. dat er een renner opstond; jj® naar aanleiding van een uitslag en daarmee samenhangen boetes en negatieve publiciteit rechter inschakelde. Zoetemelk fc« volgens mij voldoende materiaal! zo'n proces te winnen, maar h niets voor zo'n rechtszaak". So) Wekema vierde in Rijnlandetappe SÏMMERN De zevende étappe de Ronde van Rijnland-Palts is dii r^. dag gewonnen door de OostduiU Falk Boden. Hij was de snelste im r^, kopgroepje van drie renners, dit kilometer voor het einde van de; tussen Kuscr en Simmern over kilometer uit de hoofdmacht 59 ontsnapt. Bert Wekema, die mei Oostenrijker Mückenhuber de a pj?j tervolging inzette, kwam 32 sefl :oc den tekort en eindigde als vierde, het algemeen klassement behield Tsjech Jurco de leiding. De uitslag van de zevende etappe !s Boden (Odl) 149 km ln 3.43.08, 2 K02 flj; (Tsj) z.t., 3 Imboden (Zwi) z.t., (Ned) op 32 sec., 5 Muckenhuber (OoslU Roesslein (Wdl) op 1.10. 7 Radtke (Odl') 8 Popp iOos) z.t9 Spindler (Oost li Kluge (Wdli z.t15 Verhoeven (Nediz'. Theunisse (Ned) z.t42 Ducrot iNediU Jurco (Tsj) z.t., 55 Daams (Ned) op 62 Boom (Ned) op 7 09 Het algemeen klassement na de ze^ etappe is. 1 Jurco (Tsj) 26.39.29, 2 R»J (Odl) op 4 sec.. 3 Hllse (Wdl) op 44* Wyer (Zwii op 46 sec.. 5 Drogan (0Ö 1.57. 6 Petermann (Odl) op 2.16. 7 ?.ca (Wdli op 2.19, 8 Traxler iOos) op 1} 'in Skoda (Tsj) op 2,45, 10 Loetzsch (Odl 5.40 L'ALPE D'HUEZ De Ronde Amerika komt opnieuw op dc in1 nationale wielerkalender. De orp ïet satoren kregen hierover uitsluit C.i tijdens een bezoek aan de Ronde 1 Frankrijk. De Amerikaanse ronJ dit jaar in april voor het eerstve den, wordt een vijfdaagse. Het ei) W- punt ligt andermaal in de hoofds B' Washington. Robert Ingraham. die in de tour ié w durig sprak met Felix Levitan. ïtfj Or de op de rustdag in l'Alpe d'Huei; bn er ook een bergetappe wordt ingej Jtt „De eerste 'Tour of America' Is P aangeslagen. We hebben nu ook« Amerikaanse firma als hoofdspor Het enige dat nog niet vaststaatli|»< exacte datum. "DO the;

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 22